Meta-kuvaus: Tekninen opas oikean valumateriaalin valintaan raskaisiin teollisuussovelluksiin. Vertaa hiiliterästä, ruostumatonta terästä ja muovitettua valurautaa mekaanisten ominaisuuksien, korrosionkestävyyden, kustannusten ja alalla vaadittujen suorituskykyvaatimusten perusteella.
Jokainen valumöntämisprojekti alkaa yhdellä ratkaisevalla kysymyksellä: mikä materiaali? Vastaus määrittää ei ainoastaan osan käyttösuorituksen, vaan myös valumöntämisprosessin toteuttamismahdollisuuden, koneistusstrategian, lämpökäsittelyn vaatimukset ja lopulta kokonaishallintokustannukset. Materiaalin valinta kuitenkin usein supistetaan pintapuoliseksi vetomurtolujuuden ja hinnan vertailuksi – virhe, joka voi johtaa ennenaikaiseen vikaantumiseen, takuuklameihin ja tuotantokatkoihin.

Tämä tekninen opas tarjoaa rakennetun, insinööritasoisen vertailun kolmesta laajimmin määritellystä materiaaliperheestä raskaille teollisille valukappaleille: hiiliteräs , ruostumaton teräs , ja vähähiukkasvaara . Tarkastelemme niiden metallurgisia perusteita, mekaanista käyttäytymistä, käsittelyominaisuuksia ja todellisia sovelluskäyttöprofiileja, jotta insinöörit ja hankintaprofessionaalit saavat käyttöönsä tiukkoja valintaperusteita tukevan kehyksen.
Näiden kolmen materiaaliperheen perustavanlaatuiset erot ymmärretään parhaiten niiden kemiallisen koostumuksen ja mikrorakenteen avulla.
Hiiliteräs on rauta-hiili-seos, jossa hiili on pääseostusaine, ja jonka hiilipitoisuus vaihtelee tyypillisesti 0,15–0,60 painoprosenttia. Hiilipitoisuus määrittää suoraan karkaistuvuuden, lujuuden ja hitsattavuuden:
| Laatu (ASTM) | Hiili % | Vetolujuus (MPa) | Vetousvoima (MPa) | Pituusmuutos (%) | Tyypillinen käyttö |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0,25 Max | 485–655 | 250 min | 22 min | Yleiskäyttöiset venttiilit, pumppukoteloit, rakenteelliset valukappaleet |
| WCC (A216) | 0,25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Korkealujuusventtiilit ja -liitokset |
| LCB (A352) | 0.30 Enintään | 450–620 | 240 min | 24 min | Käyttö alhaisissa lämpötiloissa –46 °C:n asti |
| LCC (A352) | 0,25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Käyttö alhaisissa lämpötiloissa –46 °C:n asti, korkeampi lujuus |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 vähintään | 17 min | Korkealujuinen rakenneteräs, Cr-Mo-Ni-seos |
Hienorakenne valumuodossa ja pehmennetyssä tilassa hiiliteräkset muodostavat ferriitti-pearliitti-mikrorakenteen. Lämmönkäsittelyn (normaalointi, karkaisu ja sitoutuminen) jälkeen mikrorakenne muuttuu temppaattuun martensiittiin tai bainiittiin, mikä lisää huomattavasti lujuutta ja kovuutta mutta vähentää osin sitkeyttä.

Tärkeimmät ominaispiirteet :
Ruuviset teräkset sisältävät vähintään 10,5 % kromia, joka muodostaa itsekorjaavan passiivisen kromioksidikalvon pinnalle. Kolme yleisintä valuruuvisen teräksen perhettä ovat austeniittiset, martensiittiset ja duplex-teräkset.
| Laatu (ASTM) | Tärkeimmät seostusaineet | Venymä (Mpa) | Myötöraja (MPa) | Pituusmuutos (%) | Korroosionkestävyys |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 vähintään | 205 min | 35 min | Hyvä yleiskorroosion kestävyys |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 vähintään | 205 min | 30 min | Erinomainen piste- ja halkeamakorroosion kestävyys; meri- ja kemiallinen käyttö |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 vähintään | 170 min | 35 min | Pienihiilinen versio hitsattuihin rakenteisiin; poistaa väliseinäkorroosioriskin |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 vähintään | 170 min | 30 min | Pienihiilinen 316; suositeltava valinta hitsattuun kemikaali- ja merikäyttöön |
Hienorakenne täysin austeniittinen (pintakeskitetty kuutiollinen kiteyrakenne). Tämä rakenne ei ole magneettinen, erinomaisen muovinen ja ei näytä sitkeyden muutosta kovuuteen – austeniittiset ruostumattomat teräkset säilyttävät sitkeytensä cryogeenisissä lämpötiloissa (-196 °C ja alapuolella).
Tärkeimmät ominaispiirteet :
| Luokka (ASTM) | Hiili % | Vedyn kestävyys (MPa) | Kovaus (HRC) | Tyypillinen käyttö | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | enint. 0,15 | 620–795 | 22–30 (karkaistu & temppattu) | Turbiinisiivet, pumpun akselit, kulumiskomponentit | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (karkaistu ja temperoitut) | Korkean kovuuden kulumaosat, terävävarusteet, venttiilien varusteet | | CA6NM (A487) | 0,06 enintään | 760–930 | 23–30 (karkaistu ja temperoitut) | Vesivoimalaitosten turbiinirullat, korkea sitkeysvaatimus |
Hienorakenne martensiittinen (rakenteeltaan ruutu, keskipisteessä sijaitseva tetragonainen) karkaistun jälkeen. Voidaan temperoida saavuttamaan laaja kovuus- ja sitkeysyhdistelmien valikoima. Magneettinen.
Tärkeimmät ominaispiirteet :
| Laatu (ASTM) | Koostumus | Venymä (Mpa) | Myötöraja (MPa) | PREN | Tyypillinen käyttö |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 min | 485 vähintään | 33–36 | Pumpun kotelot, impellerit, merenkäyntilaitteet |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 min | 550 min | 40–43 | Merelliset sovellukset, kemialliset prosessit, suolavesien poistaminen |
Hienorakenne noin 50 % austeniittia + 50 % ferriittiä — yhdistää molempien faasien parhaat ominaisuudet.
Tärkeimmät ominaispiirteet :
Muovijärvi (jota kutsutaan myös pallograafiiseksi rautaksi tai pallomaisiksi grafiittipitoiseksi raudaksi) tuotetaan käsittellemällä sulan harmaan raudan seosta magnesiumilla tai tseriumilla ennen valua, mikä saa grafiitin muodostumaan pallomaisina hiukkasina eikä lehtimäisinä. Tämä mikrorakenteellinen ero on yksinkertaisesti tärkein ero harmaan ja muovijärven välillä.
| Luokka (ISO / EN) | Laatu (ASTM) | Venymä (Mpa) | Myötöraja (MPa) | Pituusmuutos (%) | Kovuus (HB) | Tyypillinen mikrorakenne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 vähintään | 250 min | 18 min | 130–180 | Kokonaan ferritiittinen |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 min | 320 min | 7 min | 170–230 | Ferriitti-perliitti |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 min | 370 min | 3 min | 190–270 | Puriteetti-ferriti |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 min | 420 min | 2 min | 225–305 | Pääasiassa puriteettinen |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 min | 480 min | 2 min | 245–335 | Perliittinen tai karkaistu |
Erikoisluokat :
| Arvosana | Tärkeä ominaisuus | Käyttötarkoitus |
|---|---|---|
| SiMo-teräksinen valurauta | 4–6 % Si + 0,5–1,0 % Mo | Korkean lämpötilan pakokaasukomponentit (jakoputket, turboahdin housit) – käyttölämpötila 800 °C asti |
| ADI (Austempered Ductile Iron) | Austemperointu lämpökäsittely | Vetolujuus 900–1600 MPa ja venymä 1–10 %; vaihteet, kampiakselit, kulumislevyt |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36 % Ni | Kryogeeniset sovellukset, meriveden korroosio, ei-magneettiset sovellukset |
Hienorakenne grafiittipallokset jakautuneet ferriittiseen, pearliittiseen, ferriitti-pearliittiseen tai ausferriittiseen ainekseen. Pallograafiitin muoto poistaa lehtigrafiitin jännityskeskitysvaikutuksen, mikä antaa taipuiselle valuraudalle sen tunnusomaisen yhdistelmän lujuutta ja sitkeyttä.
Tärkeimmät ominaispiirteet :
| Aine | Vetolujuusalue (MPa) | Myötölujuusalue (MPa) | Myötölujuuden ja vetolujuuden suhde | Suunnittelutila |
|---|---|---|---|---|
| Hiiliteräs (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Merkitsevä plastinen muodonmuutos ennen vaurioitumista – suvaitseva ylikuormituksessa |
| Hiiliteräs (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Korkea lujuus, mutta pienempi jälkikriittinen varaus |
| Austeniittinen ruostumaton teräs (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Pieni myötärajan ja vetolujuuden suhde tarkoittaa suurta muodonmuutosta myötämisessä — erinomainen maanjäristys- ja paineastioiden suunnittelussa |
| Duplex-ruostumaton teräs (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Korkea staattinen lujuus riittävällä sitkeydellä |
| Särmäytetty valurauta (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Kilpailukykyinen hiiliteräksen WCB kanssa alhaisemmin hinnalla |
| Särmäytetty valurauta (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Korvaa valuteräksen ja kuumavalssatun teräksen monissa rakenteellisissa sovelluksissa |
Suunnitteluhuomio myötärajan ja vetolujuuden suhde on kriittinen, mutta usein jätetty huomiotta parametri. Pieni suhde (austeniittinen ruostumaton teräs) tarjoaa laajan plastisen muodonmuutosalueen ennen murtumaa — toivottava ominaisuus painetta kestäville laitteille ja maanjäristyksiä vastustaville rakenteille. Suuri suhde (karkaistut ja temperoidut teräkset, duplex-teräkset) viittaa rajoitettuun myötämisjälkeiseen sitkeyteen ja vaatii varovaisempia suunnittelumarginaaleja.

Kestävyys on yleisin vauriomuoto dynaamisesti kuormitettuissa valukappaleissa. Kestävyysraja (kestävyysraja 10⁷ sykliä kohti) vaihtelee merkittävästi:
| Aine | Käyttöraja (MPa) | Prosentteina UTS:stä | Huomioita |
|---|---|---|---|
| Hiiliteräksinen (pehmitetty) | 200–250 | ~40–45% | Ferriti-pearliittirakenne; selkeä kestävyysraja |
| Austeniittinen ruostumaton teräs (304) | 170–220 | ~35–40% | Kovettuu muokkaamalla; ei todellista kestävyysrajaa |
| Duplex-ruostumaton | 280–350 | ~40–45% | Korkea lujuus tarkoittaa korkeaa väsymisrajaa |
| Särmäytetty valurauta (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafiittipallukat toimivat halkeamarajoittimina alhaisessa jännityksessä |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Poikkeuksellinen väsymisvastus rautavalokselle |
Taipuisa valurauta kestää väsymistä merkittävästi paremmin kuin valuteräkset vastaavilla lujuustasoilla – se on suunnittelussa usein aliarvioitu tosiasia. Grafiittipallukat toimivat halkeamarajoittimina ja hidastavat väsymishalkeaman etenemistä.
Tässä materiaaliperheet eroavat toisistaan eniten, ja virheellinen valinta johtaa vakavimpiin seurauksiin.
| Aine | Charpy V-love (J), 20 °C | Charpy (J), –40 °C | DBTT-alue (°C) |
|---|---|---|---|
| Hiiliteräs WCB | 25–40 | 5–15 | –20–+10 |
| Hiiliteräs LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | –50––30 |
| Austeniittinen ruostumaton teräs (304/316) | 100–200 | 80–160 | Ei DBTT:ta — muovautuva –196 °C:n lämpötilaan saakka |
| Duplex-ruostumaton teräs | 40–80 | 20–40 | –50––30 |
| Kuivattu rauta (ferritiittinen QT400-18) | 14–18 (huoneenlämpötilassa) | 10–14 | -40–-20 |
| Kuivattu rauta (pearliittinen QT700-2) | 5–10 (huoneenlämpötilassa) | 2–5 | +10–-10 |
Kriittinen valintasääntö kaikissa sovelluksissa, joissa lämpötila laskee nollan alapuolelle, iskukoe on pakollinen minimisuunnittelulämpötilassa (MDMT). Tämä vaatimus on määritelty paineastiakoodien (ASME Section VIII, EN 13445) ja putkistostandardien (ASME B31.3) mukaisesti. Aine, joka täyttää vetolujuusvaatimukset huoneenlämpötilassa, voi hajoaa katastrofaalisesti haurasmurtumana -20 °C:ssa.
Austeniittiset ruostumattomat teräkset ovat ainoat sopivat vaihtoehdot kun käyttölämpötila laskee noin -50 °C:n alapuolelle, koska kaikki ferritiittiset ja martensiittiset materiaalit (mukaan lukien hiiliteräkset, kaksoisteräkset ja kuivattu rauta) kokevat muodonmuutoksen sitkeästä hauraaksi.
| Ympäristö | Hiiliteräs | 304 SS | 316 ss | Duplex-ruostumaton teräs | Vähähiukkasvaara |
|---|---|---|---|---|---|
| Ilmastonvaikutteinen (maaseutu) | Huono — vaatii pinnoitteen | Erinomainen | Erinomainen | Erinomainen | Huono — vaatii pinnoitteen |
| Ilmastonvaikutteinen (merellinen/rannikkoalue) | Erittäin huono | Kohtalainen | Hyvä | Erinomainen | Erittäin huono |
| Vietiä vettä | Köyhä | Erinomainen | Erinomainen | Erinomainen | Kohtalainen |
| Merivesi | Ei kelpaa | Marginaalinen | Hyvä | Erinomainen | Ei kelpaa |
| Hajonneet hapot (pH 2–4) | Ei kelpaa | Marginaalinen | Hyvä | Hyvä | Ei kelpaa |
| Korrosiivinen (NaOH, pH 10–14) | Hyvä enintään 80 °C:n lämpötilaan asti | Hyvä | Hyvä | Hyvä | Hyvä |
| Kloridien aiheuttama haurastumissyöpymisvaara | Ei mitään | Korkea yli 60 °C:n lämpötilassa | Kohtalainen | Erittäin alhainen | Ei mitään |
| H₂S (hapattu käyttö) | Hyväksytty (NACE MR0175) | Hyväksyttävä (pehmitetty) | Hyväksyttävä (pehmitetty) | Hyväksyttävä (kovuusrajan mukaisesti) | Ei suositella |
Hapettaville olosuhteille (H₂S:n sisältävät ympäristöt öljy- ja kaasualalla): NACE MR0175/ISO 15156 asettaa enimmäiskovuusrajat: 22 HRC hiiliteräksille ja alhaisen seoksen teräksille, 28 HRC duplex-rustinkestäville teräksille ja 35 HRC austeniittisessa tilassa oleville kiinteän liuoksen nikkeli-seosluisille materiaaleille.

| Aine | Suurin jatkuvatoimintalämpötila (°C) | Tärkein heikkenemismekanismi |
|---|---|---|
| Hiiliteräs | 400–450 | Perttiitin grafiittiytyminen; hapettuminen yli 500 °C:n |
| Austeniittinen ruostumaton teräs (304) | 800–870 | Sigma-vaiheen haurastuminen (565–925 °C -alueella); hapettuminen yli 900 °C:n |
| Austeniittinen ruostumaton teräs (316) | 800–870 | Parempi hapettumisvastus kuin 304-laadussa; sigma-faasin haurastuminen |
| Duplex-ruostumaton teräs | 280–300 | 475 °C:n haurastuminen rajoittaa yläkäyttölämpötilaa |
| SiMo-teräksinen valurauta | 750–800 | Hapettuminen; ferriitin jyväkasvu; pearliitin hajoaminen |
| Standardi taipuisa valurauta | 350–400 | Pearliitin hajoaminen; hapettuminen |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Hapettuminen; austeniitin vakaus lämpötilassa |
SiMo-poikkeus standardi taipuisa valurauta ei sovellu käytettäväksi noin 400 °C:n yläpuolella pearliitin hajoamisen ja hapettumisen vuoksi. SiMo-taipuisa valurauta (4–6 % pii, 0,5–1 % molybdeeni) muodostaa vakaaan ferriittisen rakenteen ja suojaavan piirikkaan oksidikerroksen, mikä mahdollistaa käytön jopa 800 °C:n pakokaasulämpötiloissa. Tämä tekee siitä suositun materiaalin turboahdin koteloihin ja pakoputkien jakajakotiloihin kaupallisissa ajoneuvoissa – korkean tuotantomäärän sovelluksessa, jossa austeniittinen ruostumaton teräs tai Ni-Resist olisi liian kallista.
| Aine | Hitsauskelpoisuus | Täyttömetalli | Esilämmitys | Vaaditaanko lämpökäsittelyä? |
|---|---|---|---|---|
| Hiiliteräs (C ≤ 0,25 %) | Erinomainen | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C paksuissa osissa | Kyllä (jännitysten poisto 600–650 °C:ssa) |
| Hiiliteräs (C > 0,30 %) | Kohtalainen — halkeamavaara | E7018 / ER80S | 200–300 °C pakollinen | Pakollinen |
| Austeniittinen ruostumaton teräs | Erinomainen | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Ei mitään ohuille osille | Liukospehmentäminen 1040–1120 °C:ssa jäännösjännitysten aiheuttaman haurastumisen estämiseksi; ei aina vaadita |
| Martensiittinen ruostumaton teräs | Vaikea – vaatii tiukkaa valvontaa | E410 / ER410 | 200–350 °C:lla pakollinen | Pakollinen (kirkastus 650–750 °C:ssa) |
| Duplex-ruostumaton teräs | Kohtalainen – lämpötilan lisäys ratkaiseva | E2209 / ER2209 | Ei mitään ohuille osille | Ei yleensä vaadita (säädetyllä lämpötilan lisäyksellä säilytetään faasitasapaino) |
| Vähähiukkasvaara | Vaikea – erityismenettelyjä vaaditaan | Ni-pohjainen (ENiFe-CI) tai Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C pakollinen | Hidas jäähdytys 600 °C:sta |
Käytännön vaikutukset valimoille : Valumäärien hitsauskorjaus on merkittävä kustannustekijä. Hiiliteräksen valut, joissa on pieniä pinnan virheitä, korjataan tavallisesti pätevien hitsaajien toimesta noudattaen dokumentoituja hitsausmenetelmäspesifikaatioita (WPS). Taipuisen valuraudan valumäärien virheiden luotettava korjaus on sen sijaan vaikeaa, ja usein valut hylätään kokonaan – mikä lisää taipuisen valuraudan hylkäysastetta ja tehollista hyötysuhdetappiota verrattuna teräkseen.
Kustannusvertailu perustuen normalisoituun raaka-aine-, sulatus- ja käsittelykustannukseen (indeksoitu hiiliteräkseen WCB = 100):
| Aine | Suhteellinen kustannusindeksi | Tärkeimmät kustannustekijät |
|---|---|---|
| Hiiliteräs (WCB/WCC) | 100 | Alhaiset seostuskustannukset; yksinkertainen sulatus; korkea hyötysuhde |
| Hiiliteräs (alaseostettu, kuumennettu ja jäähdytetty) | 120–150 | Seostuslisämaksut (Cr, Mo, Ni); lämpökäsittelykustannukset |
| Taipuisa valurauta (ferriittinen) | 85–100 | Alhaisempi sulamislämpötila; Mg-käsittelyn kustannukset; korkeampi hylkäysaste |
| Muovimittainen rauta (SiMo) | 110–130 | Rautapiirin ja rautamolybdeenin kustannukset; erikoislämmöntässä |
| Autiittinen ruostumaton teräs (304/CF8) | 250–350 | Korkea Ni- ja Cr-pitoisuus; AOD-raffinointi; hitaampi sulaminen; alhaisempi valamistuotto |
| Autiittinen ruostumaton teräs (316/CF8M) | 300–400 | Mo-lisämaksu (tällä hetkellä 25–35 USD/kg Mo); premium-romu vaaditaan |
| Duplex-ruostumaton teräs | 350–500 | Tiukka kemiallinen säätö; kapea valamisikkuna; korkeampi romuaste |
Kokonaishyötykustannus (TCO) -varoitus materiaalikustannus kilogrammaa kohden on vain yksi komponentti. Korroosioresistenteimmät materiaalit voivat poistaa suojapinnoitteiden tarpeen ja vähentää elinkaaren ylläpitokustannuksia. Ruostumattomasta teräksestä valmistetut pumppukoteloit, jotka käytetään merivedessä, voivat maksaa kolme kertaa enemmän kuin alun perin, mutta ne poistavat vuosittaisen uudelleenpinnoituksen ja korroosiosuojan vaihtotarpeen, jota hiiliteräskotelot vaativat.
| Palvelutila | Suositeltu materiaali | Perustelu |
|---|---|---|
| Vesi, höyry, öljy enintään 400 °C:seen saakka, ei-korroosoivat aineet | Hiiliteräs WCB/WCC | Taloudellinen optimi; hyvin karakterisoitu paineastiakoodien mukaan |
| Happama käyttö (H₂S) enintään 200 °C:seen saakka | Hiiliteräs WCB (NACE MR0175, enintään 22 HRC) | Koodihyväksytty; kustannustehokas oikealla kovuuden hallinnalla |
| Kemiallinen prosessi, hapot, kloridit | CF8M (316) tai duplex | Molybdeenipitoisuus parantaa pistekorroosion kestävyyttä; duplex-teräkset kloridien aiheuttamaan halkeilun kestävyyteen |
| Kryogeeninen käyttö (-50–-196 °C) | Vain CF8/CF8M (304/316) | Ei siirtymälämpötilaa (DBTT); Charpy-testattu MDMT:ssä |
| Korkeapaineinen (>luokka 600) | Aliallioitettu teräs (A487 luokka 4/6, 8630) | Korkeampi lujuus vähentää seinämänpaksuutta, mikä säästää painoa ja kustannuksia |
| Komponentti | Suositeltu materiaali | Perustelu |
|---|---|---|
| Sulattimen kotelot | Hiiliteräs (muokattu WCB) tai aliallioitettu kromi-molybdeeniteräs | Lämpöväsymyksen kestävyys; hitsattavissa uudelleen; massiiviset osat (5–25 tonnia) |
| Kauhanhammaset, murskausleuat | Austeniittinen mangaaniteräs (Hadfield) | Erinomainen työkovettumiskyky; paraton kulumiskestävyys iskukäytössä |
| Murskauskonkavit ja mantelit | Martensiittinen Cr-Mo-valurauta tai mangaaniteräs | Korkean rasituksen aiheuttama kulumiskestävyys |
| Rakenteelliset kehiköt ja kytkimet | Hiiliteräs (WCB/WCC) tai taottu valurauta (QT500-7) | Hitsattava; hyvä väsymisvastus; kustannustehokas |
| Komponentti | Suositeltu materiaali | Perustelu |
|---|---|---|
| Pakokaasupiippu (diesel, <800 °C) | SiMo-malleuttu rauta (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) | Kuumasäteilykestävyys; hapettumisvastus; kustannustehokkuus suurissa erissä |
| Pakokaasupiippu (bensa, >900 °C) | Valurautainen ruostumaton teräs (HK30, 20Cr-10Ni) tai Ni-Resist D5S | Korkeampi kuumalujuus ja hapettumisvastus kuin SiMo-malleutetulla raudalla |
| Turboahdin turbiinikotelo | Ni-Resist D5S tai valurautainen ruostumaton teräs (HK30) | Kiertävä kuumasäteilyalttius 950 °C:n lämpötilassa; mitallinen vakaus |
| Jarruleikki | Malleuttu rauta (QT500-7 tai QT600-3) | Lujuus, konepellattavuus, vaimennuskyky ja hinta |
| Ajorata | Taipuisa valurauta (QT600-3) tai muovattu teräs | Korkea väsymyskesto; turvallisuuskriittinen komponentti |
| Palvelu | Suositeltu materiaali | Perustelu |
|---|---|---|
| Makea vesi, neutraali pH | Taipuisa valurauta tai hiiliteräs pinnoituksella | Taloudellinen valinta; pinnoitus tarjoaa korroosiosuojan |
| Merivesi, rannikkoalueen vesi | CD4MCu (duplex) tai CF8M (316) | Kloridien aiheuttama pistekorroosiokestävyys; duplex suositeltavampi korkeamman lujuuden ja halkeamakorroosion (SCC) vastustuskyvyn vuoksi |
| Kemiallinen prosessi, hapot | CF8M (316) korroosiosuojalla | Hyvin tunnettu kemiallisessa käytössä; laaja valikoima yhteensopivia nesteitä |
| Korkean nostokorkeuden ja korkean kierrosnopeuden pumput | CA6NM (martensiittinen ruostumaton teräs) tai duplex | Korkea lujuus-massasuhde; kavitaatioerosion kestävyys; hitsattavissa korjattavissa |
| Lietepumput (kulumiskestävä käyttö) | Korkeakrominen valurauta (25–28 % Cr) lietepäässä; taipuisa valurauta kotelossa | Erinomainen kulumiskestävyys lietepäässä; taipuisan valuraudan kotelot paineen kestämiseen |
Kun määritetään materiaalia teolliseen valukappaleeseen, noudata tätä rakennettua päätöksentekojärjestelmää:
Dokumentoi koko käyttöalue ennen kuin arvioit mitään materiaalia:
Useimmissa sovelluksissa yksi vaatimus hallitsee ja rajoittaa materiaalivalintaa:
| Hallitseva vaatimus | Rajoittaa valintaa |
|---|---|
| Pakkastemperatuurien kestävyys alle –50 °C | Austeniittinen ruostumaton teräs vain |
| Kloridien aiheuttama haurastumissyöpymisvaara | Duplex-ruostumaton teräs tai ei-ruostumaton teräs esteellisellä pinnoitteella |
| Erittäin kovaa kulumista/hierontaa | Korkeakromiinen valurauta, mangaaniteräs tai kovapinnoitettu hiiliteräs |
| Korkea lämpötila (> 800 °C) | Austeniittinen ruostumaton teräs, Ni-Resist tai SiMo (enintään 800 °C) |
| Alhaisin kustannus, kohtalaiset olosuhteet | Hiiliterästä tai taipuisaa valurautaa |
| Magneettisen läpäisevyyden vaatimus | Hiiliterästä, martensittista ruostumatonta terästä tai taipuisaa valurautaa (austeniittinen ruostumaton teräs ei ole magneettinen) |

Määrittele materiaali tunnetun standardin mukaisesti (ASTM, EN, ISO), joka määrittelee:
Pyydä soveltuva materiaalitodistus:
Kymmenien vuosien valugyökkien vika-analyysien perusteella tässä ovat ne mallit, jotka todennäköisimmin johtavat komponentin ennenaikaiseen vikaantumiseen:
"Valuta se ruostumattomasta teräksestä" ei ole määrittely. Yleinen 304 (CF8) hajoaa nopeasti merivedessä pisteittäisen korroosion vuoksi – vaaditaan 316 (CF8M) tai duplex-terästä. Toisaalta 316:n määrittely siellä, missä 304 riittäisi, lisää turhaa kustannusta ilman mitään suorituskyvyn parannusta.
Oikea lähestymistapa : Määrittele korroosion mekanismi (tasainen, pisteittäinen, halkeamakorroosio, stressikorroosiorakoilu, väliainekorroosio) ja määrittele luokitus, joka ratkaisee sen.
Taipuisan rautavalun vaihteistokotelo, joka toimii moitteettomasti Saudi-Arabian aavikolla, voi särkyä ensimmäisessä iskussa Siperian kaivoksessa. Materiaalit, joilla on DBTT-arvo, eivät ole taipuisia alhaisissa lämpötiloissa — iskukokeet MDMT-lämpötilassa ovat välttämättömiä.
Austeniittinen ruostumaton teräs laajenee noin 17 × 10⁻⁶ /°C, kun taas hiiliteräs laajenee noin 12 × 10⁻⁶ /°C. Kummankin materiaalin sekoittava kokoonpano kehittää lämpöjännityksiä lämpötilan vaihteluiden aikana. Ruuvattujen liitosten tiukennusliitokset ovat erityisen alttiita — erilainen laajeneminen voi heikentää ruuvien esijännitystä tai päinvastoin aiheuttaa ruuveihin liiallista rasitusta.
Spheroidaalinen grafiitti muuttaa joustavan valuraudan mekaanisia ominaisuuksia perusteellisesti verrattuna harmaaseen valuraudan. Joustavan valuraudan kimmokerroin on noin 169 GPa (vrt. 100–120 GPa harmaalle valuraudalle), ja se osoittaa mitattavaa muovautuvuutta. Harmaalle valuraudalle kehitetyt suunnittelusäännöt, koneistusparametrit ja hitsausmenetelmät eivät sovellu joustavalle valuraudalle.
Hiiliteräksestä valmistettu sulamisjätteenastia, joka maksaa 60 % vähemmän kuin alhaiseseoksisesta Cr-Mo-teräksestä valmistettu vaihtoehto, mutta kestää vain puolet niin kauan ennen lämpöväsymysmurtumaa ja vaatii vaihtoa, ei ole taloudellisesti kannattava valinta. Elinkaaren kustannusanalyysi — johon sisältyy pysäytysajat, vaihtotyövoima ja menetetty tuotanto — tulisi ohjata materiaalin valintaa palvelukriittisille komponenteille.
| PRIORITY | Hiiliteräs | Vähähiukkasvaara | Austeniittinen ruostumaton teräs | Duplex-ruostumaton teräs |
|---|---|---|---|---|
| Alhaisin alkuperäinen kustannus | ✅ Paras | ✅ Hyvä | ❌ Korkea | ❌ Erittäin korkea |
| Paras koneistettavuus | ✅ Hyvä | ✅ Erinomainen | ❌ Vaikea | ❌ Vaikea |
| Hitsattavuus (valukappaleet) | ✅ Erinomainen | ❌ Huono | ✅ Erinomainen | ⚠️ Kohtalainen |
| Iskunkestävyys –40 °C:ssa | ⚠️ Vain LCB/LCC | ❌ Rajallinen | ✅ Erinomainen | ⚠️ Hyväksyttävä |
| Korroosionkestävyys | ❌ Vaatii pinnoitteen | ❌ Vaatii pinnoitteen | ✅ Hyvä (316: parempi) | ✅ Erinomainen |
| Korkea lämpötila (>600 °C) | ❌ Ei soveltuva | ⚠️ Vain SiMo | ✅ Hyvä | ❌ Haurastuminen |
| Kulumis/hierontakestävyys | ⚠️ Kohtalainen | ✅ Hyvä (graafi) | ❌ Huono (karistuminen) | ✅ Hyvä |
| Ummelinvastus | ✅ Hyvä | ✅ Hyvä | ⚠️ Ei kestävyysrajaa | ✅ Hyvä |
| Vaimennusominaisuuden | ⚠️ Alhainen | ✅ Erinomainen | ⚠️ Alhainen | ⚠️ Alhainen |
| Poikkileikkauksen paksuuden mahdollisuus | ✅ Rajaton | ✅ Suuri | ✅ Suuri | ⚠️ Rajoitettu |
Legenda : ✅ = Vahva ehdokas; ⚠️ = Hyväksyttävissä ehdoilla; ❌ = Ei suositeltava
"Parasta" materiaalia ei ole olemassa itsenäisesti — se on aina se materiaali, joka täyttää kaikki pakolliset vaatimukset alhaisimmalla kokonaishuollon kustannuksella. Systemaattinen valintaprosessi, joka perustuu metallurgisiin perusteisiin ja jossa materiaalit määritellään standardien mukaisesti ja vahvistetaan asianmukaisella testauksella, on luotettavin tapa saavuttaa onnistunut valumääritys.
Tarvitsetko asiantuntijaneuvoja materiaalinvalinnassa seuraavaan valuprosessiisi? Tekniikkatiimimme tarjoaa materiaalineuvontaa, prosessin toteuttamismahdollisuusanalyysiä ja kattavaa dokumentointitukea — alkaen EN 10204 3.1 -materiaalitodistuksesta saakka lopulliseen mittatarkastukseen. Ota meihin yhteyttä keskustellaksesi vaatimuksistasi.
Uutiset2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24