Meta Beskrivelse: En teknisk veiledning for å velge riktig støpematerial for tunge industrielle applikasjoner. Sammenlign karbonstål, rustfritt stål og noduljern med hensyn til mekaniske egenskaper, korrosjonsbestandighet, kostnad og bransjespesifikke ytelseskrav.
Hvert støpeprosjekt starter med ett avgjørende spørsmål: hvilket materiale? Svaret avgjør ikke bare delens ytelse i drift, men også muligheten for støping, strategien for maskinbearbeiding, krav til varmebehandling og til slutt den totale eierkostnaden. Likevel reduseres materialvalget ofte til en overfladisk sammenligning av strekkstyrke og pris – en feil som kan føre til tidlig svikt, garantikrav og produksjonsnedleggelse.

Denne tekniske veiledningen gir en strukturert, ingeniørnivå-sammenligning av de tre mest brukte materialefamiliene for tunge industrielle støpinger: karbonstål , rustfritt stål , og jerngjennomsiktig . Vi undersøker deres metallurgiske grunnlag, mekaniske egenskaper, prosesseringsegenskaper og bruksprofiler i virkeligheten for å utstyre ingeniører og innkjøpsansvarlige med et strengt valgrammeverk.
Å forstå de grunnleggende forskjellene mellom disse tre materialefamiliene begynner med deres kjemiske og mikrostrukturelle identiteter.
Karbonstål er en jern-karbon-legering der karbon er det primære legeringselementet, vanligvis i området 0,15 % til 0,60 % vektprosent. Karboninnholdet styrer direkte herdbarhet, styrke og sveibarhet:
| Kvalitet (ASTM) | Karbon % | Strekkfasthet (MPa) | Flytegrense (MPa) | Forlenget (%)) | Vanleg bruk |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 250 min | 22 min | Ventiler for generelle formål, pumpehus, strukturelle støpninger |
| WCC (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Ventiler og rørforbindelser med høyere styrke |
| LCB (A352) | 0,30 Max | 450–620 | 240 min | 24 min | Bruk ved lav temperatur ned til –46 °C |
| LCC (A352) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Bruk ved lav temperatur ned til –46 °C, høyere fasthet |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 min | Høyfast strukturell legering med Cr-Mo-Ni |
Mikrostruktur i gjutningstilstand og etter gløding har karbonstål en mikrostruktur bestående av ferritt og perlitt. Ved varmebehandling (normalisering, herding og tempering) omgjøres mikrostrukturen til tempret martensitt eller bainitt, noe som øker fastheten og hardheten betydelig, men med redusert duktilitet.

Nøkkelfunksjoner :
Rustfrie stål inneholder minst 10,5 % krom, som danner et selvheilende passivt kromoksidlag på overflaten. De tre mest vanlige støpte rustfrie stålfamiliene er austenittisk, martensittisk og duplex.
| Kvalitet (ASTM) | Nøkkelleggering | Treksjon (Mpa) | Flytspenning (MPa) | Forlenget (%)) | Korrosjonsbeskyttelse |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 min | 35 min | God allmenn korrosjonsmotstand |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 min | 30 min | Øverst i klasse når det gjelder sprekkrust og sprekkrust i krevende miljøer; egnet for sjøfart og kjemisk industri |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 35 min | Lavkarbonutgave for sveiste konstruksjoner; eliminerer risiko for mellomkrystallin korrosjon |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 30 min | Lavkarbon 316; foretrukket for kjemisk og marin utstyr i sveist tilstand |
Mikrostruktur fullstendig austenittisk (kubisk krystallstruktur med sentrert flate). Denne strukturen er ikke-magnetisk, svært duktil og gjennomgår ikke overgang fra duktil til sprøt — austenittiske rustfrie stål beholder slagstyrken sin helt ned til kryogeniske temperaturer (-196 °C og lavere).
Nøkkelfunksjoner :
| Kvalitet (ASTM) | Karbon % | Strekkfasthet (MPa) | Hardhet (HRC) | Typisk bruksområde | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | Maks. 0,15 | 620–795 | 22–30 (herdet og temperert) | Turbinblader, pumpeakser, slitasjedeler | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | Minst 690 | 25–50 (herdet og temperert) | Slitasjedeler med høy hardhet, kniver, ventilstyringskomponenter | | CA6NM (A487) | Maks. 0,06 | 760–930 | 23–30 (herdet og temperert) | Løpere for vannkraftturbiner, høy slagfasthetskrav |
Mikrostruktur martensitt (kubisk kroppssentrert tetragonal struktur) etter avkjøling. Kan tempereres for å oppnå et bredt spekter av hardhets- og slagfasthetskombinasjoner. Magnetisk.
Nøkkelfunksjoner :
| Kvalitet (ASTM) | Sammensetning | Treksjon (Mpa) | Flytspenning (MPa) | PREN | Vanleg bruk |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 minutter | 485 min | 33–36 | Pumpehus, impellere, marin utstyr |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 minutter | 550 minutter | 40–43 | Utsørs, kjemisk prosess, avsalting |
Mikrostruktur : Omtrent 50 % austenitt + 50 % ferritt — kombinerer de beste egenskapene fra begge faser.
Nøkkelfunksjoner :
Sfærografittjern (også kalt kulegrafittjern eller nodulært jern) fremstilles ved å behandle smeltet gråjern med magnesium eller cerium før støping, slik at grafitten avgir seg som kuler i stedet for flak. Denne mikrostrukturelle forskjellen er den eneste viktigste forskjellen mellan gråjern og sfærografittjern.
| Kvalitet (ISO / EN) | Kvalitet (ASTM) | Treksjon (Mpa) | Flytspenning (MPa) | Forlenget (%)) | Hardhet (HB) | Typisk mikrostruktur |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 min | 250 min | 18 min | 130–180 | Fullt ferrittisk |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 min | 320 min | 7 min | 170–230 | Ferritt-perlitt |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 min | 370 min | 3 minutter | 190–270 | Perlit-ferritt |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 min | 420 min | 2 min | 225–305 | Hovedsakelig perlitisk |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 minutter | 480 min | 2 min | 245–335 | Perlitisk eller tempret |
Spesialkvaliteter :
| Kvalitet | Nøkkelfunksjon | Bruksområde |
|---|---|---|
| SiMo duktilt jern | 4–6 % Si + 0,5–1,0 % Mo | Uteksauskomponenter for høy temperatur (samleledninger, turboladerhus) – drift opp til 800 °C |
| ADI (austemperert duktilt støpejern) | Austemperert varmebehandling | Trekfasthet 900–1600 MPa med 1–10 % forlengelse; gir, krummeaksler, slitasjeskiver |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36 % Ni | Bruk ved kryogeniske temperaturer, korrosjon i sjøvann og ikke-magnetiske anvendelser |
Mikrostruktur grafitkuler fordelt i en ferrittisk, perlittisk, ferrittisk-perlittisk eller ausferrittisk matrise. Den kuleformede grafitstrukturen eliminerer spenningskonsentrasjonseffekten fra flakete grafit, noe som gir duktilt støpejern dets karakteristiske kombinasjon av styrke og duktilitet.
Nøkkelfunksjoner :
| Materiale | Strekkspenningsområde (MPa) | Flytespenningsområde (MPa) | Forholdet mellom flyte- og strekkspenning | Konstruksjonsimplikasjon |
|---|---|---|---|---|
| Karbonskålstål (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Betdelig plastisk deformasjon før brudd — forsondende ved overlast |
| Karbonstål (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Høy styrke, men mindre post-yield-reserve |
| Austenittisk rustfritt stål (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Lav forhold mellom flytespenning og bruddspenning betyr stor deformasjon ved flytning – utmerket for seismisk og trykkbeholderkonstruksjon |
| Duplex rustfritt stål (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Høy statisk styrke med tilstrekkelig duktilitet |
| Sprettjern (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Konkurransedyktig med karbonstål WCB til lavere kostnad |
| Sprettjern (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Erstatter støpt og smidd stål i mange strukturelle applikasjoner |
Designmerknad : Forholdet mellom flytegrense og bruddstyrke er en kritisk, men ofte oversett parameter. Et lavt forhold (austenittisk rustfritt stål) gir et stort vindu for plastisk deformasjon før brudd — ønskelig for trykkbærende utstyr og seismisk bestandige konstruksjoner. Et høyt forhold (herdet og tempret stål, duplex) indikerer begrenset duktilitet etter flytning og krever mer konservative dimensjoneringsmarginer.

Utmatning er den vanligste sviktmåten i støpte komponenter som utsättes for dynamisk belastning. Utmattningsgrensen (slitasjegrense ved 10⁷ svingninger) varierer betydelig:
| Materiale | Slitfasthet (MPa) | Som % av UTS | Merknader |
|---|---|---|---|
| Kullstål (glødet) | 200–250 | ~40–45% | Ferritt-perlitt-struktur; tydelig slitasjegrense |
| Austenittisk rustfritt stål (304) | 170–220 | ~35–40% | Hardner seg under svingning; ingen ekte slitasjegrense |
| Dupleks rustfritt stål | 280–350 | ~40–45% | Høy styrke gir høy utmattningsgrense |
| Sprettjern (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafittknuter virker som sprekkstansere ved lav spenning |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Utmerket utmattingsmotstand for en jernstøping |
Sprettjern presterer bemerkelsesverdig godt når det gjelder utmatting i forhold til støpestål ved like styrkenivåer – en faktum som ofte undervurderes i konstruksjonen. Grafittknutene fungerer som sprekkstansende trekk, og senker utmattings-sprekkutviklingen.
Dette er der materialefamiliene skiller seg mest dramatisk fra hverandre og der feil valg har de alvorligste konsekvensene.
| Materiale | Charpy V-notch ved 20 °C (J) | Charpy ved -40 °C (J) | DBTT-område (°C) |
|---|---|---|---|
| Karbonsstål WCB | 25–40 | 5–15 | -20 til +10 |
| Karbonstål LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 til -30 |
| Austenittisk rustfritt stål (304/316) | 100–200 | 80–160 | Ingen DBTT – duktil til -196 °C |
| Duplex SS | 40–80 | 20–40 | -50 til -30 |
| Sprengjern (ferrittisk QT400-18) | 14–18 (ved romtemperatur) | 10–14 | -40 til -20 |
| Sprengjern (perlitisk QT700-2) | 5–10 (ved romtemperatur) | 2–5 | +10 til -10 |
Viktig valgregel : For enhver anvendelse ved temperaturer under frysepunktet er slagprøving ved den laveste tillatte metalltemperatur (MDMT) påkrevd. Dette er kodifisert i trykkbeholderstandarder (ASME Section VIII, EN 13445) og rørledningsstandarder (ASME B31.3). Et materiale som oppfyller strekkkravene ved romtemperatur kan svikte katastrofalt ved sprø brudd ved −20 °C.
Austenittisk rustfritt stål er den eneste muligheten når driftstemperaturen faller under ca. −50 °C, siden alle ferrittiske og martensittiske materialer (inkludert karbonstål, duplex og seigjern) gjennomgår en overgang fra duktilt til sprøtt brudd.
| Miljø | Karbonstål | 304 SS | 316 ss | Duplex SS | Jerngjennomsiktig |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosfærisk (landlig) | Dårlig — krever belegg | Utmerket | Utmerket | Utmerket | Dårlig — krever belegg |
| Atmosfærisk (maritim/kystnær) | Veldig dårlig | Måttlig | God | Utmerket | Veldig dårlig |
| Ferskvann | Dei fattige | Utmerket | Utmerket | Utmerket | Måttlig |
| Sjøvann | Ikke egnet | Marginal | God | Utmerket | Ikke egnet |
| Fortynnet syrere (pH 2–4) | Ikke egnet | Marginal | God | God | Ikke egnet |
| Kastrisk (NaOH, pH 10–14) | Godt opp til 80 °C | God | God | God | God |
| Risiko for kloridindusert sprekkekorrosjon | Ingen | Høyt over 60 °C | Måttlig | Meget lav | Ingen |
| H₂S (sur drift) | Akseptabelt (NACE MR0175) | Akseptabelt (glødet) | Akseptabelt (glødet) | Akseptabelt (med hardhetsgrense) | Ikke anbefalt |
For sur drift (H₂S-inneholdende miljøer i olje- og gassindustrien) pålegger NACE MR0175/ISO 15156 maksimale hardhetsgrenser: 22 HRC for karbonstål og lavlegeringsstål, 28 HRC for duplex rustfritt stål og 35 HRC for nikkelbaserte legeringer med fast løsning i austenittisk tilstand.

| Materiale | Maksimal kontinuerlig driftstemperatur (°C) | Viktigste nedbrytningsmekanisme |
|---|---|---|
| Karbonstål | 400–450 | Grafittisering av perlitt; oksidasjon over 500 °C |
| Austenittisk rustfritt stål (304) | 800–870 | Sigma-fase-embrittlighet (temperaturområde 565–925 °C); oksidasjon over 900 °C |
| Austenittisk rustfritt stål (316) | 800–870 | Bedre oksidasjonsbestandighet enn 304; sigma-fase-embrittlighet |
| Duplex SS | 280–300 | embrittlighet ved 475 °C begrenser maksimal driftstemperatur |
| SiMo duktilt jern | 750–800 | Oksidasjon; ferrittkornvekst; perlittnedbrytning |
| Standard duktilt jern | 350–400 | Perlittnedbrytning; oksidasjon |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oksidasjon; austenittstabilitet ved temperatur |
Unntaket med SiMo standard duktilt støpejern er uegnet over ca. 400 °C på grunn av perlittnedbrytning og oksidasjon. SiMo-duktilt støpejern (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) danner imidlertid en stabil ferrittisk matrise med et beskyttende silisiumrikt oksidlag, noe som muliggjør bruk ved avgassstemperaturer opp til 800 °C. Dette gjør det til det foretrukne materialet for turbohousings og avgassmanifolder i kommersielle kjøretøyer – en høyvolumanvendelse der austenittisk rustfritt stål eller Ni-Resist ville vært kostnadsmessig urimelig.
| Materiale | Sømmefegenskaper | Tilleggsmetall | Forvarm | Krever PWHT? |
|---|---|---|---|---|
| Kullstål (C ≤ 0,25 %) | Utmerket | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C for tykke tverrsnitt | Ja (spenningsløsning ved 600–650 °C) |
| Kullstål (C > 0,30 %) | Moderat — risiko for sprekking | E7018 / ER80S | 200–300 °C er obligatorisk | Obligatorisk |
| Austenittisk rustfritt stål | Utmerket | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Ingen for tynne deler | Løsningsglødning ved 1040–1120 °C for å øke motstand mot sprekkskorrosjon; ikke alltid nødvendig |
| Martensittisk rustfritt stål | Vanskelig — krever streng kontroll | E410 / ER410 | 200–350 °C er obligatorisk | Obligatorisk (650–750 °C etterglødning) |
| Duplex SS | Moderat — varmetilførsel er avgjørende | E2209 / ER2209 | Ingen for tynne deler | Ikke vanligvis nødvendig (kontrollert varmetilførsel bevarer fasebalansen) |
| Jerngjennomsiktig | Vanskelig — spesielle prosedyrer | Ni-basert (ENiFe-CI) eller Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C er obligatorisk | Langsom avkjøling fra 600 °C |
Praktisk implikasjon for støperi evnen til å sveise-reparere støpefeil er en betydelig kostnadsfaktor. Støpingsfeil på karbonstål-støpinger med mindre overflatefeil repareres rutinemessig av kvalifiserte sveisere i henhold til dokumenterte sveiseprosedyrespesifikasjoner (WPS). Duktile jernstøpingsfeil er derimot vanskelige å reparere pålitelig og fører ofte til forkastet støping — noe som bidrar til den høyere forkastningsraten og den effektive utbyttetapet for duktilt jern sammenlignet med stål.
Kostnadssammenligning basert på normaliserte råmaterial-, smelte- og prosesskostnader (indeksert til karbonstål WCB = 100):
| Materiale | Relativ kostnadsindeks | Viktigste kostnadsdrev |
|---|---|---|
| Karbonskålstål (WCB/WCC) | 100 | Lav legeringskostnad; enkel smelting; høy utbyttegrad |
| Karbondelstål (lavlegeret, Q&T) | 120–150 | Legeringstillegg (Cr, Mo, Ni); varmebehandlingskostnad |
| Sfærografittjern (ferrittisk) | 85–100 | Lavere smeltetemperatur; Mg-behandlingskostnad; høyere avslagsrate |
| Sfærografittjern (SiMo) | 110–130 | Ferro-silisium- og ferro-molybdenkostnad; spesialisert varmebehandling |
| Austenittisk rustfritt stål (304/CF8) | 250–350 | Høyt innhold av Ni og Cr; AOD-renseprosess; langsommere smelting; lavere støpeutbytte |
| Austenittisk rustfritt stål (316/CF8M) | 300–400 | Molybden-tillegg (for tiden 25–35 USD/kg Mo); høyverdig metallavfall kreves |
| Duplex SS | 350–500 | Streng kjemisk kontroll; smal støpevindu; høyere avfallsrate |
Advarsel om total eierkostnad (TCO) materialkostnaden per kilogram er bare én komponent. Et mer korrosjonsbestandig materiale kan eliminere behovet for beskyttende belegg og redusere vedlikeholdskostnader over levetiden. Rustfrie stålpumpehus i sjøvannstjeneste kan ha tre ganger så høy opprinnelig materialkostnad, men eliminerer årlig nybelegging og utskifting av korrosjonsreserve som karbonstålhus krever.
| Tjenestetilstand | Anbefalt materiale | Grunnlag |
|---|---|---|
| Vann, damp, olje opp til 400 °C, ikke-korrosivt | Karbonsstål WCB/WCC | Økonomisk optimalt; godt beskrevet i trykkbeholderstandarder |
| Sur tjeneste (H₂S) opp til 200 °C | Karbonstål WCB (NACE MR0175, maks. 22 HRC) | Godkjent etter kode; kostnadseffektiv med riktig hardhetskontroll |
| Kjemisk prosess, syrer, klorider | CF8M (316) eller duplex | Molybden gir motstand mot sprekking; duplex for motstand mot kloridindusert sprekking (SCC) |
| Kryogenisk drift (–50 til –196 °C) | Kun CF8/CF8M (304/316) | Ingen DBTT; sertifisert Charpy ved MDMT |
| Høytrykk (>klasse 600) | Legeringsfattig stål (A487 klasse 4/6, 8630) | Høyere styrke reduserer veggtykkelsen, noe som sparer vekt og kostnader |
| Komponent | Anbefalt materiale | Grunnlag |
|---|---|---|
| Slagkaraffelkropper | Karbonstål (modifisert WCB) eller lav-legeret Cr-Mo-stål | Motstand mot termisk utmattelse; kan sveises etter; massive deler (5–25 tonn) |
| Bøttertenner, knusertunger | Austenittisk manganstål (Hadfield) | Ekstrem evne til å hardes ved arbeid; uovertruffen slitasjemotstand under støt |
| Knuserkonkaver og -mantler | Martensittisk Cr-Mo-hvitjern eller manganstål | Slitasjemotstand ved høy spenning |
| Strukturelle rammer, koblingsanordninger | Karbonstål (WCB/WCC) eller seigjern (QT500-7) | Sveibart; god utmattingsmotstand; kostnadseffektivt |
| Komponent | Anbefalt materiale | Grunnlag |
|---|---|---|
| Utslippssamler (diesel, <800 °C) | Silisium-molybden-seigjern (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) | Motstand mot termisk utmatning; motstand mot oksidasjon; kostnadseffektivt i store mengder |
| Utslippssamler (bensin, >900 °C) | Støpt rustfritt stål (HK30, 20Cr-10Ni) eller Ni-Resist D5S | Høyere varmfesthet og oksidasjonsmotstand enn SiMo |
| Turbooppladerens turbinhus | Ni-Resist D5S eller støpt rustfritt stål (HK30) | Syklisk termisk eksponering til 950 °C; dimensjonell stabilitet |
| Bremseklammer | Sfærografittjern (QT500-7 eller QT600-3) | Styrke, bearbeidlingsbarhet, demping og kostnad |
| Styrekule | Sfærografittjern (QT600-3) eller smidd stål | Høy utmattingsmotstand; sikkerhetskritisk komponent |
| Tjeneste | Anbefalt materiale | Grunnlag |
|---|---|---|
| Ferskvann, nøytral pH | Sfærografittjern eller karbonstål med belægning | Økonomisk valg; belegg gir korrosjonsbarriere |
| Sjøvann, brakkvann | CD4MCu (duplex) eller CF8M (316) | Motstand mot kloridspredning; duplex foretrukket for høyere styrke og motstand mot spenningskorrosjon |
| Kjemisk prosess, syrer | CF8M (316) med korrosjonsreserve | Velkjent i kjemisk service; bred rekke av kompatible væsker |
| Høyhodet, høyhastighetspumper | CA6NM (martensittisk rustfritt stål) eller duplex | Høy styrke-til-vekt-forhold; motstand mot kavitasjonsskade; kan sveises og repareres |
| Slurrypumper (for slitasjetung drift) | Høykrom hvit jern (25–28 % Cr) for våt del; nodulært støpejern for kasing | Ekstrem slitasjetålighet i våt del; kasing av nodulært støpejern for trykkhold |
Når du spesifiserer et materiale for en industriell støping, følg denne strukturerte beslutningssekvensen:
Dokumenter hele driftsmiljøet før du vurderer noe materiale:
I de fleste applikasjonene dominerer ett krav og innskrenker materialevalget:
| Dominerende krav | Innskrenker til |
|---|---|
| Toughness under null grader Celsius ved temperaturer under −50 °C | Kun austenittisk rustfritt stål |
| Risiko for kloridindusert sprekkekorrosjon | Duplexrustfritt stål eller ikke-rustfritt stål med barrierbelag |
| Ekstrem slitasje/abrasjon | Høy-krom hvit jern, mangansstål eller hardfaset karbonstål |
| Høy temperatur (>800 °C) | Austenittisk rustfritt stål, Ni-Resist eller SiMo (opp til 800 °C) |
| Lavest kostnad, moderate forhold | Karbonstål eller duktilt støpejern |
| Krav til magnetisk permeabilitet | Karbonstål, martensittisk rustfritt stål eller duktilt støpejern (austenittisk rustfritt stål er ikke-magnetisk) |

Angi materialet i henhold til en etablert standard (ASTM, EN, ISO) som definerer:
Be om det gjeldende materiellsertifikatet:
Basert på tiår med analyse av støpefeil er dette mønstrene som oftest fører til tidlig komponentfeil:
«Lag det av rustfritt stål» er ikke en spesifikasjon. Generisk 304 (CF8) vil raskt svikte i sjøvann på grunn av punktkorrosjon — 316 (CF8M) eller duplex er nødvendig. Omvendt vil spesifisering av 316 der 304 ville vært tilstrekkelig føre til unødvendige kostnader uten noen ytelsesfordel.
Riktig fremgangsmåte : Definer korrosjonsmekanismen (jevn, sprekker, spalte, spenningskorrosjonssprekk, interkrystallin) og angi hvilken kvalitet som håndterer den.
Et duktilt jerngeometrihus som fungerer feilfritt i en installasjon i Saudi-Arabiens ørken kan splintres ved første støt på et sibirske gruvesite. Materialer med en DBTT (ductile-to-brittle transition temperature) kan ikke antas å være duktile ved lave temperaturer – slagstyrketester ved MDMT (minimum design metal temperature) er avgjørende.
Austenittisk rustfritt stål utvider seg med ca. 17 × 10⁻⁶ /°C, mens karbonstål utvider seg med ca. 12 × 10⁻⁶ /°C. En sammenstilling av begge materialene vil utvikle termiske spenninger under temperatursykluser. Skrudd flensforbindelser er spesielt sårbare – forskjellig utvidelse kan redusere skruespennkraften eller, motsatt, overbelaste skruene.
Kulegrafitten i seigjern endrer grunnleggende mekanisk oppførsel sammenlikna med gråjern. Seigjern har en elastisitetsmodul på ca. 169 GPa (mot 100–120 GPa for gråjern) og viser målbar duktilitet. Konstruksjonsregler, maskinbearbeidingsparametrar og sveiprosedyrar utvikla for gråjern kan ikkje overførast til seigjern.
Ein slaggrytt av karbonstål som kostar 60 % mindre enn ein låglegera Cr-Mo-alternativ, men som varer halvparten så lenge før termisk utmattingsrevnar oppstår og røynting er naudsynt, er ikkje den økonomiske valget. Livssykluskostnadsanalyse — inkludert nedstenging, arbeidskraft for utskifting og tapte produksjon — bør styre materialval for komponentar som er kritiske for drift.
| PRIORITY | Karbonstål | Jerngjennomsiktig | Austenittisk rustfritt stål | Duplex SS |
|---|---|---|---|---|
| Lavaste innledande kostnad | ✅ Best | ✅ Svært god | ❌ Høg | ❌ Svært høg |
| Best maskinbearbeidbarheit | ✅ God | ✅ Utmerket | ❌ Vanskelig | ❌ Vanskelig |
| Sveisebarhet (støpinger) | ✅ Utmerket | ❌ Dårlig | ✅ Utmerket | ⚠️ Moderat |
| Slagfasthet ved -40 °C | ⚠️ Kun LCB/LCC | ❌ Begrenset | ✅ Utmerket | ⚠️ Akseptabel |
| Korrosjonsbeskyttelse | ❌ Krever belegg | ❌ Krever belegg | ✅ Godt (316: betre) | ✅ Utmerket |
| Høg temperatur (> 600 °C) | Ikkje egnet | ️ berre SiMo | ✅ God | Bryting |
| Forsvar mot slitasje/bryting | ⚠️ Moderat | ✅ God (grafit) | Lattsekk (galling) | ✅ God |
| Utmatningsmotstand | ✅ God | ✅ God | ️ Ingen grenser for uthalden | ✅ God |
| Dempingsevne | ️ låg | ✅ Utmerket | ️ låg | ️ låg |
| Tykkset av seksjonen | ✅ Ubegrenset | ✅ Stort | ✅ Stort | ⚠️ Begrenset |
Sagn : ✅ = sterk kandidat; ️ = akseptabelt med vilkår; = ikkje anbefalt
Det "beste" materialet finst ikkje isolert det er alltid materialet som oppfyller alle obligatoriske krav til den laveste totale eigekostnaden. Ein strukturert valprosess, basert på metallurgiske grunnlegg og validert av materialstandarder med rett prøving, er den mest pålitelege vegen til ein vellykkje støypingsspesifikasjon.
Har du eit behov for å bli vitne til materiale for eit nytt prosjekt? Teamet vårt for ingeniørarbeid tilbyr materialerådgivning, prosessutøvesanalyse og full dokumentasjonstøtte frå EN 10204 3.1 til endastimensjonsinspekisjon. Kontakt oss for å diskutera dine krav.
Siste nytt2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24