Wszystkie kategorie

AKTUALNOŚCI

Wybór materiału do odlewów przemysłowych ciężkich: stal węglowa kontra stal nierdzewna kontra żeliwo sferoidalne

Jun 27, 2026

Meta Description: Przewodnik techniczny poświęcony wyborowi odpowiedniego materiału odlewniczego do zastosowań przemysłowych ciężkich. Porównanie stali węglowej, stali nierdzewnej i żeliwa sferoidalnego pod kątem właściwości mechanicznych, odporności na korozję, kosztów oraz wymagań dotyczących wydajności specyficznych dla danej branży.


Każdy projekt odlewania zaczyna się od jednego kluczowego pytania: który materiał? Odpowiedź na to pytanie decyduje nie tylko o użytkowaniu części, ale także o możliwościach zastosowania danego procesu odlewniczego, strategii obróbki skrawaniem, wymaganiach dotyczących obróbki cieplnej oraz – ostatecznie – o całkowitym koszcie posiadania. Jednak wybór materiału jest często ograniczany do pobieżnego porównania wytrzymałości na rozciąganie i ceny – błąd, który może prowadzić do wczesnego uszkodzenia, roszczeń gwarancyjnych oraz przestoju produkcji.

Massive steel slag pot casting in service at a steel mill

Niniejszy poradnik techniczny zawiera uporządkowane, inżynierskie porównanie trzech najbardziej powszechnie stosowanych rodzin materiałów przeznaczonych na ciężkie odlewy przemysłowe: stal węglowa stal nierdzewna , oraz żeliwo sferoidalne . Analizujemy ich podstawy metalurgiczne, zachowanie mechaniczne, cechy związane z obróbką oraz profile zastosowań w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych, aby zapewnić inżynierom i specjalistom ds. zakupów solidną, opartą na analizie ramę decyzyjną.


Podstawy metalurgiczne

Zrozumienie podstawowych różnic między tymi trzema rodzinami materiałów zaczyna się od ich tożsamości chemicznej i mikrostrukturalnej.

Odlewów ze stali węglowej

Stal węglowa to stop żelaza z węglem, w którym węgiel jest głównym pierwiastkiem stopowym, zwykle zawartym w zakresie od 0,15 % do 0,60 % wagowo. Zawartość węgla bezpośrednio określa zdolność do hartowania, wytrzymałość oraz spawalność:

Odmiana (ASTM) Zawartość węgla % Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) Wydłużenie (%) Typowe zastosowanie
WCB (A216) 0,25 Max 485–655 250 min 22 min Zawory ogólnego przeznaczenia, korpusy pomp, odlewy konstrukcyjne
WCC (A216) 0,25 Max 485–655 275 min 22 min Zawory i kształtki o wyższej wytrzymałości
LCB (A352) 0,30 Max 450–620 240 min 24 min Eksploatacja w niskich temperaturach do −46 °C
LCC (A352) 0,25 Max 485–655 275 min 22 min Eksploatacja w niskich temperaturach do −46 °C, wyższa wytrzymałość
8630 (A487) 0.28–0.33 620–795 485 min 17 min Konstrukcyjny o wysokiej wytrzymałości, stop chromowo-molibdenowo-niklowy

Mikrostruktury w stanie odlewanego i odpuszczonego stal węglowa wykazuje mikrostrukturę ferryt-perlit. Po obróbce cieplnej (normalizowaniu, hartowaniu i odpuszczaniu) mikrostruktura przekształca się w martenzyt odpuszczony lub bainit, co znacznie zwiększa wytrzymałość i twardość kosztem częściowej redukcji ciągliwości.

Metallographic microscope analyzing metal microstructure

Główne cechy :

  • Podstawowy materiał odlewniczy przemysłowy — umiarkowana wytrzymałość, dobra spawalność, akceptowalna cena
  • Zawartość węgla powyżej 0,30 % wymaga nagrzewania przed spawaniem oraz obróbki cieplnej po spawaniu (PWHT), aby uniknąć pęknięć wywołanych wodorem
  • Wytrzymałość na uderzenie gwałtownie spada poniżej temperatury przejścia od plastyczności do kruchości (DBTT), zwykle w zakresie od 0 °C do -20 °C dla standardowych gatunków; gatunki niskotemperaturowe (LCB, LCC) obniżają tę granicę dzięki kontrolowanej składzie chemicznej i technologii wytwarzania drobnoziarnistego materiału
  • Podatne na korozję atmosferyczną; wymaga ochronnego powłokowego (malowanie, ocynkowanie) przy użytkowaniu na zewnątrz lub w warunkach wilgotnych

Wydzielone z zakresu nierdzewnej stali

Stale nierdzewne zawierają co najmniej 10,5 % chromu, który tworzy samoregenerującą się pasywną warstwę tlenku chromu na powierzchni. Trzy najczęściej stosowane w odlewaniu rodziny stali nierdzewnych to: austenityczne, martenityczne oraz dwufazowe (duplex)

Stale austenityczne nierdzewne (seria 300)

Odmiana (ASTM) Kluczowe pierwiastki stopowe Wytrzymałość na rozciąganie (Mpa) Granica plastyczności (MPa) Wydłużenie (%) Odporność na korozję
CF8 / 304 (A351) 18Cr-8Ni 485 min 205 min 35 min Dobra odporność na ogólną korozję
CF8M / 316 (A351) 18Cr-10Ni-2,5Mo 485 min 205 min 30 min Wysoka odporność na korozję punktową i szczelinową; zastosowanie w środowisku morskim i chemicznym
CF3 / 304L (A351) 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 485 min min. 170 35 min Wersja o niskiej zawartości węgla przeznaczona do wyrobów spawanych; eliminuje ryzyko korozji międzyziarnowej
CF3M / 316L (A351) 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 485 min min. 170 30 min Wersja 316 o niskiej zawartości węgla; preferowana dla urządzeń chemicznych i morskich w stanie po spawaniu

Mikrostruktury w pełni austenityczna (struktura krystaliczna typu powierzchniowo centrowanej sześciennej). Ta struktura jest niemagnetyczna, wysoce plastyczna i nie wykazuje przejścia od plastyczności do kruchości — stale nierdzewne austenityczne zachowują odporność uderzeniową nawet w temperaturach kriogenicznych (-196 °C i niższych).

Główne cechy :

  • Nie można hartować cieplnie — wytrzymałość wynika z wzmocnienia roztworem stałym i wzmocnienia odkształceniem
  • Doskonała spawalność przy odpowiednim doborze materiału dodatkowego
  • Podatne na pęknięcia korozyjne pod naprężeniem (SCC) w środowiskach zawierających chlorki powyżej 60 °C
  • Dodanie molibdenu (316/CF8M) znacząco poprawia odporność na korozję punktową, kwantyfikowaną przez Liczbę Równoważną Odporności na Korozję Punktową: PREN = %Cr + 3,3(%Mo) + 16(%N)
  • Rozszerzalność termiczna około o 50 % wyższa niż w stali węglowej — kluczowe przy projektowaniu zespołów łączących elementy ze stali nierdzewnej i węglowej

Stale nierdzewne martenzytyczne (seria 400)

| Stop (ASTM) | Węgiel % | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Twardość (HRC) | Zastosowanie typowe | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | maks. 0,15 | 620–795 | 22–30 (hartowane i odpuszczane) | Łopatki turbin, wały pomp, elementy narażone na zużycie | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (hartowane i odpuszczane) | Części narażone na intensywne zużycie o wysokiej twardości, noże, elementy zaworów | | CA6NM (A487) | maks. 0,06 | 760–930 | 23–30 (hartowane i odpuszczane) | Wirniki turbin wodnych, zastosowania wymagające wysokiej odporności na uderzenie |

Mikrostruktury : Martenzytyczna (tetragonalna o centrum objętości) po gaszeniu. Może być odpuszczana w celu uzyskania szerokiego zakresu kombinacji twardości i odporności na uderzenie. Magnetyczna.

Główne cechy :

  • Hartowalna metodą obróbki cieplnej — jedyna rodzina stali nierdzewnych oferująca tę możliwość
  • Średnia odporność korozyjna; wystarczająca do eksploatacji na otwartym powietrzu oraz w łagodnych środowiskach chemicznych
  • Wymaga ścisłej kontroli temperatury podgrzewania przed spawaniem oraz obróbki cieplnej po spawaniu w celu zapobiegania pękaniom
  • CA6NM (niskowęglowa, 4 % Ni) oferuje najlepszą kombinację odporności korozyjnej, wytrzymałości i odporności na uderzenie w tej rodzinie

Stale nierdzewne typu duplex

Odmiana (ASTM) Skład Wytrzymałość na rozciąganie (Mpa) Granica plastyczności (MPa) PREN Typowe zastosowanie
CD4MCu (A890) 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo 690 min 485 min 33–36 Korpusy pomp, wirniki, sprzęt morski
CE3MN / 2507 (A890) 25Cr-7Ni-4Mo-N 800 min 550 min 40–43 Wydobywanie węglowodorów w morzu, procesy chemiczne, odsolewanie wody

Mikrostruktury około 50% ferrytu i 50% austenitu — połączenie najlepszych właściwości obu faz.

Główne cechy :

  • Wytrzymałość na rozciąganie około dwukrotnie wyższa niż u stali austenitycznych — umożliwia zastosowanie cieńszych ścianek i redukcję masy
  • Wysoka odporność na pękania niskocyklowe spowodowane korozją w środowisku chlorkowym — główny mechanizm awarii stali austenitycznych
  • Doskonała odporność na powstawanie wżerów (wysokie wartości PREN)
  • Trudniejszy do odlewania z powodu wąskiego zakresu temperatury wlewania i ryzyka gorącej kruchości
  • Spawanie wymaga ostrożnej kontroli wprowadzanego ciepła, aby zachować równowagę faz austenitu i ferrytu

Formowane żelazo krusze

Żeliwo sferoidalne (nazywane również żeliwem grafitem kulistym lub żeliwem węglowym) wytwarza się przez obróbkę stopionej masy żeliwa szarego magnezem lub cerem przed wlewaniem, co powoduje wytrącanie się grafitu w postaci kulistych wtrąceń zamiast płatków. Ta różnica mikrostrukturalna stanowi najważniejszą cechę odróżniającą żeliwo szare od żeliwa sferoidalnego.

Klasa (ISO / EN) Odmiana (ASTM) Wytrzymałość na rozciąganie (Mpa) Granica plastyczności (MPa) Wydłużenie (%) Twardość (HB) Typowa mikrostruktura
QT400-18 / GGG40 60-40-18 400 min 250 min 18 min 130–180 Całkowicie ferrytyczna
QT500-7 / GGG50 65-45-12 500 min 320 min 7 min 170–230 Ferryt-perlit
QT600-3 / GGG60 80-55-06 600 min 370 min 3 min 190–270 Perytyt-ferryt
QT700-2 / GGG70 100-70-03 700 min 420 min 2 min 225–305 Głównie perytyczna
QT800-2 120-90-02 800 min 480 min 2 min 245–335 Perytyczny lub odpuszczany

Stopy specjalne :

Stala Kluczowa funkcja Zastosowanie
Sferoidalna żeliwo krzemowo-molibdenowe (SiMo) 4–6% Si + 0,5–1,0% Mo Elementy wydechowe przeznaczone do pracy w wysokiej temperaturze (kollektory, obudowy turbosprężarek) – eksploatacja do 800 °C
ADI (austenityczna żeliwna stal stopowa) Proces hartowania austenitycznego Wytrzymałość na rozciąganie 900–1600 MPa przy wydłużeniu 1–10%; zębniki, wały korbowe, płyty ścierne
Ni-Resist (D5, D5B) 18–36% Ni Zastosowania kriogeniczne, korozja przez wodę morską, zastosowania niemagnetyczne

Mikrostruktury sferoidalne węgliki grafitu rozproszone w macierzy ferrytycznej, perlitowej, ferrytyczno-perlitowej lub ausferrytycznej. Morfologia sferoidalna węglików grafitu eliminuje efekt koncentracji naprężeń charakterystyczny dla grafitu płatkowego, nadając żeliwu sferoidalnemu charakterystyczną kombinację wytrzymałości i ciągliwości.

Główne cechy :

  • Stosunek wytrzymałości do masy lepszy niż u odlewniczego stali węglowej przy równoważnych poziomach wytrzymałości na rozciąganie
  • Doskonała odlewniczość — niższa temperatura zalewania i lepsza fluidność niż w stali, co umożliwia stosowanie cieńszych ścianek i bardziej skomplikowanych geometrii
  • Wbudowana zdolność tłumienia drgań około 3–5 razy większa niż u stali — cecha szczególnie przydatna przy redukcji hałasu i drgań w obudowach maszyn
  • Sferoidalne węgliki grafitu działają jako stały smarak, nadając żeliwowi sferoidalnemu naturalnie dobrą odporność na zużycie w warunkach kontaktu ślizgowego
  • Nie można spawać metodami konwencjonalnymi bez zastosowania specjalnych procedur (wysoki równoważnik węgla); wymagane są materiały dodatkowe na bazie niklu lub żelaza i niklu

Porównanie bezpośrednie: siedem wymiarów inżynieryjnych

1. Wytrzymałość na rozciąganie i granica plastyczności

Materiał Zakres wytrzymałości na rozciąganie (MPa) Zakres granicy plastyczności (MPa) Stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie Implikacja projektowa
Stal węglowa (WCB/WCC) 485–655 250–275 0.49–0.52 Znaczna plastyczna deformacja przed zerwaniem — wyrozumiała przy przeciążeniu
Stal węglowa (Q&T 8630) 620–795 485–620 0.78–0.78 Wysoka wytrzymałość, ale mniejszy zapas po przekroczeniu granicy plastyczności
Stal austenityczna (304/316) 485–620 170–205 0.35–0.42 Niski stosunek wytrzymałości na rozciąganie do granicy plastyczności oznacza dużą odkształcalność przy osiągnięciu granicy plastyczności — doskonałe rozwiązanie dla projektowania konstrukcji odpornych na trzęsienia ziemi i zbiorników ciśnieniowych
Stal nierdzewna duplex (CD4MCu) 690–800 485–550 0.69–0.70 Wysoka wytrzymałość statyczna przy wystarczającej ciągliwości
Żeliwo sferoidalne (QT500-7) 500 320 0.64 Konkurencyjne względem stali węglowej WCB przy niższych kosztach
Żeliwo sferoidalne (QT700-2) 700 420 0.60 Zastępuje stal odlewniczą i kованą w wielu zastosowaniach konstrukcyjnych

Uwaga projektowa stosunek wytrzymałości na rozciąganie do granicy plastyczności to kluczowy, lecz często pomijany parametr. Niski stosunek (stale austenityczne) zapewnia szerokie okno odkształceń plastycznych przed pęknięciem — cecha pożądana w urządzeniach przeznaczonych do zawierania ciśnienia oraz w konstrukcjach odpornych na trzęsienia ziemi. Wysoki stosunek (stale hartowane i odpuszczone, stale duplex) wskazuje na ograniczoną ciągliwość po przekroczeniu granicy plastyczności i wymaga bardziej ostrożnych zapasów bezpieczeństwa w projektowaniu.

2. Wytrzymałość zmęczeniowa

Tensile testing machine performing mechanical test on metal specimen

Zmęczenie jest najczęściej występującym trybem uszkodzenia w odlewach obciążanych dynamicznie. Granica zmęczenia (granica wytrzymałości przy 10⁷ cyklach) różni się znacznie:

Materiał Granica zmęczenia (MPa) Jako % wytrzymałości na rozciąganie Uwagi
Stal węglowa (odpalana) 200–250 ~40–45% Struktura ferrytowo-perlitowa; wyraźny graniczny zakres zmęczenia
Stal nierdzewna austenityczna (304) 170–220 ~35–40% Ulega umocnieniu przez odkształcanie podczas cyklowania; nie ma prawdziwego granicznego zakresu zmęczenia
Duplex ze stali nierdzewnej 280–350 ~40–45% Wysoka wytrzymałość przekłada się na wysoki graniczny zakres zmęczenia
Żeliwo sferoidalne (QT500-7) 180–220 ~40–45% Nodulki grafitu działają jako hamowniki pęknięć przy niskim naprężeniu
ADI 300–450 ~30–40% Wyjątkowa odporność na zmęczenie wśród żeliw odlewniczych

Żeliwo sferoidalne wykazuje zaskakująco dobrą odporność na zmęczenie w porównaniu ze stalami odlewniczymi o równoważnej wytrzymałości — fakt często niedostrzegany przy projektowaniu. Nodulki grafitu pełnią funkcję hamowników pęknięć, spowalniając propagację pęknięć zmęczeniowych.

3. Wytrzymałość udarowa i zachowanie w niskich temperaturach

To jest miejsce, w którym rodziny materiałów różnią się najbardziej wyraźnie i gdzie nieprawidłowy wybór ma najcięższe skutki.

Materiał Udar Charpy z karbem typu V w temperaturze 20 °C (J) Udar Charpy w temperaturze −40 °C (J) Zakres temperatury przejścia od plastyczności do kruchości (°C)
Stal węglowa WCB 25–40 5–15 −20 do +10
Stal węglowa LCB/LCC 30–50 18–30 −50 do −30
Stal austenityczna (304/316) 100–200 80–160 Brak temperatury przejścia od plastyczności do kruchości — plastyczna do −196 °C
Duplex SS 40–80 20–40 −50 do −30
Żeliwo sferoidalne ( ferrytyczne QT400-18) 14–18 (w temperaturze otoczenia) 10–14 -40 do -20
Żeliwo sferoidalne (perytyczne QT700-2) 5–10 (w temperaturze otoczenia) 2–5 +10 do -10

Kluczowy kryterium doboru w przypadku wszelkich zastosowań w temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza badania udarności w minimalnej projektowej temperaturze metalu (MDMT) są obowiązkowe. Zasada ta została uregulowana w normach dotyczących zbiorników ciśnieniowych (ASME Section VIII, EN 13445) oraz standardach rurociągów (ASME B31.3). Materiał spełniający wymagania wytrzymałościowe w temperaturze otoczenia może ulec katastrofalnemu pęknięciu kruchemu w temperaturze -20 °C.

Austenityczne stopy stalowe nierdzewne są jedyną opcją gdy temperatura eksploatacji spada poniżej około -50 °C, ponieważ wszystkie materiały ferrytyczne i martenzytyczne (w tym stale węglowe, stale dwufazowe oraz żeliwa sferoidalne) przechodzą przejście od plastyczności do kruchości.

4. Odporność na korozję

Środowisko Stal węglowa 304 SS 316 ss Duplex SS Żeliwo sferoidalne
Atmosferyczna (wiejska) Słabe — wymaga powłoki Doskonały Doskonały Doskonały Słabe — wymaga powłoki
Atmosferyczne (morskie/pobrzeżne) Bardzo słabe Umiarkowany Dobre Doskonały Bardzo słabe
Świeżej wody Biedny Doskonały Doskonały Doskonały Umiarkowany
Wodę morską Nieodpowiednie Marginalne Dobre Doskonały Nieodpowiednie
Rozcieńczone kwasy (pH 2–4) Nieodpowiednie Marginalne Dobre Dobre Nieodpowiednie
Zasadowe (NaOH, pH 10–14) Dobre do 80 °C Dobre Dobre Dobre Dobre
Ryzyko korozji napięciowej wywołanej chlorkami Brak Wysokie powyżej 60 °C Umiarkowany Bardzo niska Brak
H₂S (usługi kwaśne) Akceptowalne (NACE MR0175) Akceptowalne (po odpuszczeniu) Akceptowalne (po odpuszczeniu) Do przyjęcia (z limitem twardości) Nie zaleca się

Dla środowisk kwasowych (zawierających H₂S w przemyśle naftowym i gazowniczym) norma NACE MR0175/ISO 15156 określa maksymalne limity twardości: 22 HRC dla stali węglowych i niskostopowych, 28 HRC dla stalowych stopów dwufazowych (duplex), oraz 35 HRC dla stopów niklu w stanie austenitycznym o strukturze jednofazowej.

5. Wydajność w wysokiej temperaturze

Industrial heat treatment furnace with castings inside

Materiał Maksymalna temperatura ciągłej eksploatacji (°C) Główny mechanizm degradacji
Stal węglowa 400–450 Grafitowanie ferrytu i perlitu; utlenianie powyżej 500 °C
Stale austenityczne (304) 800–870 Embrittlement fazy sigma (w zakresie temperatur 565–925 °C); utlenianie powyżej 900 °C
Stale austenityczne (316) 800–870 Lepsza odporność na utlenianie niż 304; embrittlement fazy sigma
Duplex SS 280–300 embrittlement przy 475 °C ogranicza maksymalną temperaturę eksploatacji
Sferoidalna żeliwo krzemowo-molibdenowe (SiMo) 750–800 Utlenianie; wzrost ziaren ferrytu; rozkład ferrytu i cementytu (perlitu)
Standardowa żeliwna sferoidalna 350–400 Rozkład ferrytu i cementytu (perlitu); utlenianie
Ni-Resist D5 800–850 Utlenianie; stabilność austenitu w wysokiej temperaturze

Wyjątek SiMo standardowa żeliwna sferoidalna jest nieodpowiednia powyżej ok. 400 °C z powodu rozkładu ferrytu i cementytu (perlitu) oraz utleniania. Jednak żeliwna sferoidalna SiMo (zawierająca 4–6 % krzemu i 0,5–1 % molibdenu) tworzy stabilną matrycę ferrytyczną oraz ochronną warstwę tlenku bogatego w krzem, co umożliwia jej stosowanie w temperaturach wydechowych do 800 °C. Dlatego jest ona materiałem preferowanym do obudów turbosprężarek i kolektorów wydechowych w pojazdach komercyjnych — zastosowaniu masowym, w którym stal nierdzewna austenityczna lub Ni-Resist byłaby zbyt kosztowna.

6. Spawalność i naprawa

Materiał Spawalność Metal dodatkowy Przygrzej Wymagane obróbka cieplna po spawaniu?
Stal węglowa (C ≤ 0,25%) Doskonały E7018 / ER70S-6 50–150 °C dla grubych przekrojów Tak (odprężanie przy 600–650 °C)
Stal węglowa (C > 0,30%) Umiarkowane — ryzyko pęknięć E7018 / ER80S 200–300 °C obowiązkowe Obowiązkowe
Stal nierdzewna austenityczna Doskonały E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) Brak dla cienkich przekrojów Wypałkowanie w temperaturze 1040–1120 °C w celu zwiększenia odporności na korozję naciekową; nie zawsze wymagane
Stal nierdzewna martenzytyczna Trudne — wymaga ścisłej kontroli E410 / ER410 obowiązkowe w temperaturze 200–350 °C Obowiązkowe (odpowiednie wygrzewanie w temperaturze 650–750 °C)
Duplex SS Średnie — ilość wprowadzanego ciepła ma kluczowe znaczenie E2209 / ER2209 Brak dla cienkich przekrojów Zazwyczaj nie wymagane (kontrolowana ilość wprowadzanego ciepła zachowuje równowagę faz)
Żeliwo sferoidalne Trudne — wymagane specjalne procedury Na bazie niklu (ENiFe-CI) lub żelaza i niklu (ENi-CI) 300–400 °C obowiązkowe Powolne ochładzanie od 600 °C

Praktyczne implikacje dla odlewni możliwość naprawy wad odlewów metodą spawania stanowi istotny czynnik kosztowy. Odlewy ze stali węglowej z niewielkimi wadami powierzchniowymi są rutynowo naprawiane przez wykwalifikowanych spawaczy zgodnie z udokumentowanymi specyfikacjami procedur spawania (WPS). Wady odlewów żeliwa sferoidalnego, w przeciwieństwie do tego, trudno jest naprawiać w sposób niezawodny, co często prowadzi do odrzucenia odlewów — przyczyniając się tym samym do wyższego wskaźnika odrzuceń i niższej efektywnej wydajności żeliwa sferoidalnego w porównaniu ze stalą.

7. Koszt względny

Porównanie kosztów oparte na znormalizowanych kosztach surowców, topienia i obróbki (indeksowane do stali węglowej WCB = 100):

Materiał Indeks kosztu względnego Główne czynniki kosztów
Stal węglowa (WCB/WCC) 100 Niski koszt stopów; proste topienie; wysoka wydajność
Stal węglowa (niskostopowa, hartowana i odpuszczana) 120–150 Nadwyżki za dodatki stopowe (Cr, Mo, Ni); koszt obróbki cieplnej
Żeliwo sferoidalne ( ferrytyczne ) 85–100 Niższa temperatura topnienia; koszt obróbki magnezem; wyższy wskaźnik odrzutów
Żeliwo sferoidalne (SiMo) 110–130 Koszt ferrytlenku krzemu i ferrytlenku molibdenu; specjalna obróbka cieplna
Stal austenityczna (304/CF8) 250–350 Wysoka zawartość niklu i chromu; rafinacja w piecu AOD; wolniejsze topienie; niższa wydajność odlewania
Stal austenityczna (316/CF8M) 300–400 Doplata za molibden (obecnie 25–35 USD/kg Mo); wymagane wysokiej jakości złom
Duplex SS 350–500 Ścisła kontrola składu chemicznego; wąskie okno zalewania; wyższy wskaźnik odpadów

Zastrzeżenie dotyczące całkowitych kosztów posiadania (TCO) koszt materiału na kilogram to tylko jeden składnik. Materiał o wyższej odporności na korozję może wyeliminować potrzebę stosowania powłok ochronnych i obniżyć koszty konserwacji w całym cyklu życia. Korpusy pomp ze stali nierdzewnej do pracy w wodzie morskiej mogą kosztować trzykrotnie więcej przy zakupie, ale eliminują konieczność corocznej nanoszenia nowych powłok ochronnych oraz wymiany elementów z uwzględnieniem zapasu na korozję, jak to ma miejsce w przypadku korpusów wykonanych ze stali węglowej.


Przewodnik Wyboru Dla Konkretnych Zastosowań

Zbiorniki ciśnieniowe i korpusy zaworów

Warunki eksploatacji Zalecany materiał Uzasadnienie
Woda, para, olej do 400 °C, ośrodki niestymulujące korozji Stal węglowa WCB/WCC Optymalne pod względem ekonomicznym; dobrze scharakteryzowane w normach dotyczących zbiorników ciśnieniowych
Środowisko kwasowe (H₂S) do 200 °C Stal węglowa WCB (zgodna z NACE MR0175, maksymalna twardość 22 HRC) Zatwierdzone przez normy; opłacalne pod względem kosztów przy odpowiednim kontrolowaniu twardości
Procesy chemiczne, kwasy, chlorki CF8M (316) lub stal dwufazowa Molibden zapewnia odporność na korozję punktową; stal dwufazowa zapewnia odporność na pękania korozyjne pod wpływem naprężeń chlorkowych
Zastosowanie w warunkach kriogenicznych (−50 do −196 °C) Tylko CF8/CF8M (304/316) Brak temperatury przejścia od plastyczności do kruchości (DBTT); certyfikowane badania Charpy przy minimalnej temperaturze pracy (MDMT)
Wysokie ciśnienie (>klasa 600) Stal niskostopowa (A487 Gr 4/6, 8630) Wyższa wytrzymałość pozwala zmniejszyć grubość ścianki, co przekłada się na oszczędność masy i kosztów

Maszyny ciężkie i górnictwo

Komponent Zalecany materiał Uzasadnienie
Korpusy pieców do żużlu Stal węglowa (zmodyfikowana WCB) lub stal niskostopowa chromowo-molibdenowa Odporność na zmęczenie termiczne; możliwość naprawy spawalniczej; masywne elementy (5–25 ton)
Zęby koszyka, szczęki kruszarki Austenityczna stal manganowa (Hadfield) Skrajna zdolność do wstrząsowego zatwardzania; nieporównywalna odporność na zużycie przy uderzeniach
Wkładki i stożki kruszarek Biała żelazna stal martensytowa Cr-Mo lub stal manganowa Odporność na zużycie przy wysokim obciążeniu
Ramy konstrukcyjne, zaczepy Stal węglowa (WCB/WCC) lub żeliwo ciągliwe (QT500-7) Łatwa do spawania; dobra odporność na zmęczenie; opłacalna

Elementy samochodowe i komponenty turbosprężarek

Komponent Zalecany materiał Uzasadnienie
Kolektor wydechowy (silnik wysokoprężny, <800 °C) Sferoidalna żeliwna stopowa z krzemem i molibdenem (Si: 4–6 %, Mo: 0,5–1 %) Odporność na zmęczenie termiczne; odporność na utlenianie; korzystna cena przy dużych partiach
Kolektor wydechowy (silnik benzynowy, >900 °C) Odlewnicza stal nierdzewna (HK30, 20Cr-10Ni) lub żeliwo niklowe D5S Wyższa wytrzymałość w wysokiej temperaturze i lepsza odporność na utlenianie niż żeliwo sferoidalne z krzemem i molibdenem
Obudowa turbosprężarki – wirnik turbinowy Żeliwo niklowe D5S lub odlewnicza stal nierdzewna (HK30) Cykliczne obciążenie termiczne do 950 °C; stabilność wymiarowa
Zacisk Hamulcowy Żeliwo sferoidalne (QT500-7 lub QT600-3) Wytrzymałość, obrabialność, tłumienie drgań oraz koszt
Ramię kierunkowe Żeliwo sferoidalne (QT600-3) lub stal walcowana Wysoka odporność na zmęczenie; element krytyczny pod względem bezpieczeństwa

Zastosowania w pompach i wirnikach

Usługi Zalecany materiał Uzasadnienie
Woda słodka o obojętnym pH Żeliwo sferoidalne lub stal węglowa z powłoką ochronną Oszczędna opcja wyboru; powłoka zapewnia barierę przeciwkorozycyjną
Woda morska, woda słonawa CD4MCu (stal duplexowa) lub CF8M (316) Odporność na korozję punktową wywoływaną chlorkami; stal duplexowa preferowana ze względu na wyższą wytrzymałość oraz odporność na pęknięcia napięciowe
Proces chemiczny, kwasy CF8M (316) z zapasem na korozję Dobrze scharakteryzowane w zastosowaniach chemicznych; szeroki zakres cieczy zgodnych
Pompy o wysokim podnoszeniu i wysokiej prędkości obrotowej CA6NM (stal nierdzewna martenzytyczna) lub stal dwufazowa Wysoka wytrzymałość przy niskiej masie; odporność na erozję kawitacyjną; możliwość naprawy metodą spawania
Pompy do zawiesin (usługi ścierne) Biała żelaza wysokochromowa (25–28 % Cr) dla części mokrej; żeliwo sferoidalne dla obudowy Ekstremalna odporność na zużycie ścierne w części mokrej; obudowa z żeliwa sferoidalnego zapewniająca wytrzymałość na ciśnienie

Ramka doboru: proces krok po kroku

Przy określaniu materiału do odlewu przemysłowego należy postępować zgodnie z poniższą uporządkowaną sekwencją decyzyjną:

Krok 1 — Określenie warunków eksploatacji

Zdokumentuj pełny zakres pracy przed oceną jakiegokolwiek materiału:

  • Maksymalna i minimalna temperatura eksploatacji (łącznie z warunkami awaryjnymi)
  • Ciśnienie (ciśnienie projektowe, ciśnienie próbne, zakres cykliczny)
  • Środowisko (atmosferyczne, zanurzeniowe, chemiczne, ścierne, morskie)
  • Obciążenie cykliczne (liczba cykli, amplituda naprężeń, częstotliwość)
  • Potencjał obciążenia uderzeniowego lub udarowego
  • Wymagania regulacyjne (PED, ASME, API, NACE, DNV/GL)

Krok 2 — Identyfikacja ograniczenia wiążącego

W większości zastosowań jedno wymaganie dominuje i zawęża wybór materiału:

Wymaganie dominujące Zawęża do
Wytrzymałość na uderzenie poniżej −50 °C Tylko stal nierdzewna austenityczna
Ryzyko korozji napięciowej wywołanej chlorkami Stal nierdzewna duplex lub stal niemieszcząca chromu z powłoką ochronną
Ekstremalny zużycie/ścieranie Biała żeliwno-chromowa o wysokiej zawartości Cr, stal manganowa lub stal węglowa z naniesioną warstwą twardą
Wysoka temperatura (>800 °C) Stal nierdzewna austenityczna, Ni-Resist lub SiMo (do 800 °C)
Najniższy koszt, umiarkowane warunki Stal węglowa lub żeliwo sferoidalne
Wymagana przewodność magnetyczna Stal węglowa, stal nierdzewna martensityczna lub żeliwo sferoidalne (stal nierdzewna austenityczna jest niemagnetyczna)

Krok 3 — Ocena czynników związanych z produkcją i cyklem życia

  • Czy można go odlać? Niektóre stopy mają słabe właściwości odlewnicze (gorąca kruchość, wąski zakres temperatur odlewania), co ogranicza złożoność przekroju i minimalną grubość ścianki.
  • Czy można go spawać? Naprawa defektów odlewniczych metodą spawania oraz spawanie na miejscu podczas instalacji zależą od spawalności materiału.
  • Czy można go frezować? Stalowe stopy austenityczne i stopy duplex wymagają sztywnych narzędzi maszynowych, ostrych narzędzi węglikowych oraz niższych prędkości skrawania niż stal węglowa lub żeliwo ciągliwe.
  • Jaki jest całkowity koszt cyklu życia? Uwzględnij powłoki ochronne, inspekcje, zużycie zapasu korozyjnego oraz przewidywaną żywotność – nie tylko cenę zakupu.

Krok 4 — Weryfikacja zgodności ze standardami i badaniami

Optical emission spectrometer analyzing metal chemical composition

Określ materiał zgodnie z ustanowionym standardem (ASTM, EN, ISO), który definiuje:

  • Granice składu chemicznego
  • Minimalne właściwości mechaniczne
  • Stan obróbki cieplnej
  • Kryteria akceptacji badań nieniszczących (NDE)
  • Wymagania uzupełniające (badania Charpy’ego, twardość, badania nieniszczące, próba ciśnienia)

Zażądaj odpowiedniego certyfikatu materiału:

  • EN 10204 3.1 : Certyfikat hutniczy z wynikami badań wykonanych w laboratorium producenta (standardowy dla większości zastosowań przemysłowych)
  • EN 10204 3.2 : Certyfikat z wynikami badań wydany przez niezależnego inspektora trzeciej strony (wymagany dla urządzeń ciśnieniowych w kategorii III/IV dyrektywy PED oraz wielu specyfikacji branży naftowej i gazowej)

Najczęstsze błędy w doborze materiałów

Opierając się na dziesięcioletnich analizach awarii odlewów, poniżej przedstawiono typowe przypadki prowadzące do wczesnego uszkodzenia elementów:

Błąd 1: Określanie stali nierdzewnej bez podania jej klasy

„Wykonaj to ze stali nierdzewnej” nie jest wystarczającą specyfikacją. Uniwersalna stal 304 (CF8) ulegnie szybkiej korozji punktowej w wodzie morskiej — wymagana jest stal 316 (CF8M) lub stal duplex. Z kolei określenie stali 316 tam, gdzie wystarczyłaby stal 304, powoduje niepotrzebne zwiększenie kosztów bez żadnej korzyści w zakresie właściwości użytkowych.

Poprawne podejście : Określić mechanizm korozji (jednorodna, punktowa, szczelinowa, SCC, międzykrystaliczna) oraz wybrać klasę stali zapewniającą odporność na ten mechanizm.

Błąd 2: Pomijanie przejścia od plastyczności do kruchości

Korpus przekładni z żeliwa sferoidalnego, który działa bez zarzutu w instalacji na pustyni saudyjskiej, może się roztrzaskać przy pierwszym uderzeniu na syberyjskim kopalnianym stanowisku. Materiały z temperaturą przejścia od plastycznego do kruchego zachowania (DBTT) nie mogą być uznawane za plastyczne w niskich temperaturach — konieczne jest badanie udarności w minimalnej dopuszczalnej temperaturze pracy (MDMT).

Błąd 3: Pomijanie zgodności pod względem rozszerzalności cieplnej

Stal nierdzewna austenityczna rozszerza się o około 17 × 10⁻⁶ /°C, podczas gdy stal węglowa rozszerza się o około 12 × 10⁻⁶ /°C. Zespół zawierający oba te materiały będzie podlegał naprężeniom termicznym podczas cykli zmian temperatury. Połączenia kołnierzowe śrubowe są szczególnie narażone — różnica w rozszerzalności może spowodować luz w śrubach lub, odwrotnie, nadmierne obciążenie śrub.

Błąd 4: Zakładanie, że żeliwo sferoidalne to to samo co żeliwo szare

Sferoidalny grafit w żeliwie sferoidalnym zasadniczo zmienia jego zachowanie mechaniczne w porównaniu do żeliwa szarego. Żeliwo sferoidalne ma moduł sprężystości wynoszący około 169 GPa (w porównaniu do 100–120 GPa dla żeliwa szarego) i wykazuje mierzalną plastyczność. Zasady projektowania, parametry frezowania oraz procedury spawania opracowane dla żeliwa szarego nie są stosowalne w przypadku żeliwa sferoidalnego.

Błąd 5: Optymalizacja pod kątem ceny zakupu zamiast całkowitych kosztów

Garnek żużlowy ze stali węglowej, który kosztuje o 60 % mniej niż alternatywny garnek ze stali niskostopowej Cr-Mo, ale trwa tylko połowę czasu przed pękaniem spowodowanym zmęczeniem termicznym i wymaga wymiany, nie jest rozwiązaniem ekonomicznie uzasadnionym. Wybór materiału dla komponentów krytycznych pod względem eksploatacji powinien opierać się na analizie kosztów cyklu życia — w tym kosztów przestoju, pracy potrzebnej do wymiany oraz utraconej produkcji.


Podsumowanie: Macierz decyzyjna

PRIORITY Stal węglowa Żeliwo sferoidalne Stal nierdzewna austenityczna Duplex SS
Najniższy początkowy koszt ✅ Najlepsze ✅ Bardzo dobre ❌ Wysokie ❌ Bardzo wysokie
Najlepsza obrabialność ✅ Dobre ✅ Doskonały ❌ Trudne ❌ Trudne
Spawalność (odlewy) ✅ Doskonały ❌ Zła ✅ Doskonały ⚠️ Umiarkowany
Wytrzymałość na uderzenie w temperaturze −40 °C ⚠️ Tylko LCB/LCC ❌ Krawędziowa ✅ Doskonały ⚠️ Akceptowalna
Odporność na korozję ❌ Wymaga powłoki ❌ Wymaga powłoki ✅ Dobra (316: lepsza) ✅ Doskonały
Wysoka temperatura (>600 °C) ❌ Nie nadaje się ⚠️ Tylko SiMo ✅ Dobre ❌ Kruchnięcie
Odporność na zużycie/abrakcję ⚠️ Umiarkowany ✅ Dobre (grafit) ❌ Słabe (zgrzebanie) ✅ Dobre
Odporność na zmęczenie ✅ Dobre ✅ Dobre ⚠️ Brak granicy zmęczenia ✅ Dobre
Zdolność tłumienia drgań ⚠️ Niski ✅ Doskonały ⚠️ Niski ⚠️ Niski
Możliwa grubość przekroju ✅ Nieograniczona ✅ Duża ✅ Duża ⚠️ Ograniczony

Legenda ✅ = Silny kandydat; ⚠️ = Akceptowalny przy określonych warunkach; ❌ = Niezalecany

„Najlepszego” materiału nie ma w izolacji — zawsze jest to materiał spełniający wszystkie obowiązkowe wymagania przy najniższym całkowitym koszcie posiadania. Strukturalny proces doboru, oparty na podstawach metalurgii i zweryfikowany normami materiałowymi z odpowiednimi badaniami, to najbardziej niezawodna droga do pomyślnej specyfikacji odlewu.


Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w doborze materiału do swojego kolejnego projektu odlewania? Nasz zespół inżynierów udziela konsultacji dotyczących materiałów, analizy wykonalności procesu oraz pełnego wsparcia dokumentacyjnego — od certyfikatu materiału zgodnie z normą EN 10204 3.1 po końcową kontrolę wymiarową. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje wymagania.

Aktualności

Uzyskaj bezpłatną ofertę

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem wkrótce.
Adres e-mail
Telefon komórkowy/WhatsApp
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Wiadomość
0/1000