Meta Descriere: Un ghid tehnic pentru alegerea materialului potrivit de turnare pentru aplicații industriale grele. Comparați oțelul carbon, oțelul inoxidabil și fontul ductil în funcție de proprietățile mecanice, rezistența la coroziune, cost și cerințe specifice de performanță în industrie.
Fiecare proiect de turnare începe cu o singură întrebare esențială: care material? Răspunsul determină nu doar performanța piesei în timpul funcționării, ci și viabilitatea procesului de turnare, strategia de prelucrare mecanică, cerințele de tratament termic și, în cele din urmă, costul total de deținere. Totuși, selecția materialului este adesea redusă la o comparație superficială a rezistenței la tracțiune și a prețului — o greșeală care poate duce la eșec prematur, reclamații privind garanția și întreruperi ale producției.

Acest ghid tehnic oferă o comparație structurată, la nivel de inginerie, a celor trei familii de materiale cele mai frecvent specificate pentru piese turnate destinate industriei grele: oțel carbon , oțel inoxidabil , și fontă ductilă . Analizăm bazele lor metalurgice, comportamentul mecanic, caracteristicile de procesare și profilurile de aplicații reale, pentru a pune la dispoziția inginerilor și specialiștilor din achiziții un cadru riguros de selecție.
Înțelegerea diferențelor fundamentale dintre aceste trei familii de materiale începe cu identitățile lor chimice și microstructurale.
Oțelul carbon este un aliaj de fier și carbon, unde carbonul este elementul principal de aliere, în general între 0,15 % și 0,60 % în greutate. Conținutul de carbon determină direct capacitatea de călire, rezistența și sudabilitatea:
| Calitate (ASTM) | Conținut de carbon % | Rezistența la tracțiune (MPa) | Rezistență la rezistență (MPa) | Lungimea de întindere (%) | Utilizare tipică |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0,25 Max | 485–655 | 250 min | 22 min | Robineți de uz general, carcase de pompe, turnări structurale |
| WCC (A216) | 0,25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Robineți și racorduri de rezistență superioară |
| LCB (A352) | 0.30 Max | 450–620 | 240 min | 24 de minute | Serviciu la temperaturi scăzute până la -46 °C |
| LCC (A352) | 0,25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Serviciu la temperaturi scăzute până la -46 °C, rezistență superioară |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 minute | Structural de înaltă rezistență, aliaj Cr-Mo-Ni |
Microstructură în starea turnată și recoptă, oțelurile carbon prezintă o microstructură ferrită-perlitică. Prin tratament termic (normalizare, călire și revenire), microstructura se transformă în martensit revenită sau bainită, ceea ce crește în mod semnificativ rezistența și duritatea, dar reduce parțial ductilitatea.

Caracteristici cheie :
Oțelurile inoxidabile conțin cel puțin 10,5 % crom, care formează pe suprafață un strat pasiv auto-reparabil de oxid de crom. Cele trei familii de oțeluri inoxidabile turnate cele mai frecvent utilizate sunt austenitice, martensitice și duplex.
| Calitate (ASTM) | Elemente de aliere cheie | Tensie (Mpa) | Limita de curgere (MPa) | Lungimea de întindere (%) | Rezistență la coroziune |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 minim | 35 min | Rezistență bună la coroziune generală |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 minim | 30 min | Rezistență superioară la coroziunea prin puncte și prin fisuri; aplicații marine și chimice |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 35 min | Variantă cu conținut scăzut de carbon pentru construcții sudate; elimină riscul de coroziune intergranulară |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 30 min | 316 cu conținut scăzut de carbon; preferat pentru echipamente chimice și marine în starea lor sudată |
Microstructură austenitic complet (structură cristalină cubică centrată pe fețe). Această structură este nemagnetică, foarte ductilă și nu prezintă tranziție ductil-fragil — oțelurile inoxidabile austenitice își păstrează tenacitatea până la temperaturi criogenice (-196 °C și mai jos).
Caracteristici cheie :
| Marcă (ASTM) | Conținut de carbon % | Rezistență la tractiune (MPa) | Duritate (HRC) | Utilizare tipică | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | maxim 0,15 | 620–795 | 22–30 (după călire și revenire) | Pale de turbină, axe de pompă, componente supuse uzurii | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (calmat și revenit) | Piese rezistente la uzură de înaltă duritate, articole de tăiere, garnituri pentru supape | | CA6NM (A487) | 0,06 max | 760–930 | 23–30 (calmat și revenit) | Rotoare pentru turbine hidroelectrice, cerințe ridicate de tenacitate |
Microstructură martensitic (tetragonal cu centru în corp) după răcire bruscă. Poate fi revenit pentru a obține o gamă largă de combinații între duritate și tenacitate. Magnetic.
Caracteristici cheie :
| Calitate (ASTM) | Compoziție | Tensie (Mpa) | Limita de curgere (MPa) | PREN | Utilizare tipică |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 de minute | 485 min | 33–36 | Corpuri de pompe, rotoruri, echipamente marine |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 de minute | 550 de minute | 40–43 | Aplicații offshore, procese chimice, desalinizare |
Microstructură aproximativ 50 % austenită + 50 % ferită — combinând cele mai bune proprietăți ale ambelor faze.
Caracteristici cheie :
Fonta ductilă (numită și fontă cu grafit sferoidal sau fontă nodulară) se obține prin tratarea fontei cenușii topite cu magneziu sau ceriu înainte de turnare, determinând precipitarea grafitului sub formă de sferoizi, nu de lamele. Această diferență microstructurală reprezintă cea mai importantă distincție între fonta cenușie și fonta ductilă.
| Calitate (ISO / EN) | Calitate (ASTM) | Tensie (Mpa) | Limita de curgere (MPa) | Lungimea de întindere (%) | Duretate (HB) | Microstructură tipică |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 minim | 250 min | 18 min | 130–180 | Total ferritică |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 de minute | 320 de minute | 7 minute | 170–230 | Ferită-perlită |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 de minute | 370 de minute | 3 min | 190–270 | Perlita-ferrita |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 de minute | 420 de minute | 2 min | 225–305 | Predominant perlitic |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 de minute | 480 de minute | 2 min | 245–335 | Perlitic sau revenit |
Grade speciale :
| Calitate | Caracteristică Cheie | Aplicație |
|---|---|---|
| Fontă ductilă SiMo | 4–6% Si + 0,5–1,0% Mo | Componente de evacuare la temperatură înaltă (colectoare, carcase de turbocompresor) — funcționare până la 800 °C |
| ADI (fontă ductilă austemperată) | Tratament termic austemperat | Rezistență la tractiune de 900–1600 MPa cu alungire de 1–10%; roți dințate, arburi cotiți, plăci rezistente la uzură |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36% Ni | Utilizare criogenică, coroziune în apă de mare, aplicații nemagnetice |
Microstructură sferoizi de grafit distribuiți într-o matrice feritică, perlitică, ferito-perlitică sau ausferitică. Morfologia sferoidală a grafitului elimină efectul de concentrare a tensiunii provocat de grafitul lamelar, conferind fontei ductile combinația caracteristică de rezistență și ductilitate.
Caracteristici cheie :
| Material | Interval de rezistență la tracțiune (MPa) | Intervalul de curgere (MPa) | Raportul între limita de curgere și rezistența la rupere | Implicație de proiectare |
|---|---|---|---|---|
| Oțel carbon (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Deformare plastică semnificativă înainte de cedare — tolerant la suprasarcină |
| Oțel carbon (tratat termic 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Rezistență ridicată, dar rezervă redusă post-curgență |
| Inoxidabil austenitic (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Raport scăzut între limita de curgere și rezistența la rupere înseamnă deformare mare la atingerea limitei de curgere — excelent pentru proiectarea seismică și a vaselor de presiune |
| Inoxidabil duplex (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Rezistență statică ridicată, cu ductilitate adecvată |
| Fontă ductilă (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Concurentă cu oțelul carbon WCB la un cost mai scăzut |
| Fontă ductilă (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Înlocuiește oțelul turnat și forjat în multe aplicații structurale |
Notă de proiectare raportul între limita de curgere și rezistența la rupere este un parametru critic, dar adesea neglijat. Un raport scăzut (inox austenitic) oferă o fereastră largă de deformare plastică înainte de rupere — dorit pentru echipamentele care conțin presiune și pentru structurile rezistente la cutremure. Un raport ridicat (oțeluri tratate termic, duplex) indică o ductilitate redusă post-curba de curgere și necesită margini de siguranță mai conservatoare.

Oboseala este modul cel mai frecvent de cedare al componentelor turnate supuse încărcărilor dinamice. Limita de oboseală (limita de rezistență la 10⁷ cicluri) variază semnificativ:
| Material | Limita de Oboseală (MPa) | Ca % din Rm | Note |
|---|---|---|---|
| Oțel carbon (recositor) | 200–250 | ~40–45% | Structură ferită-perlită; limită clară de rezistență la oboseală |
| Inoxidabil austenitic (304) | 170–220 | ~35–40% | Se întărește prin deformare la ciclare; nu are un limită reală de oboseală |
| Oțel inoxidabil duplex | 280–350 | ~40–45% | Rezistența ridicată se traduce printr-o limită ridicată de oboseală |
| Fontă ductilă (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Nodulii de grafit acționează ca oprire a fisurilor la eforturi scăzute |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Rezistență excepțională la oboseală pentru o turnare din fontă |
Fonta ductilă se comportă remarcabil de bine la oboseală comparativ cu fontele turnate la niveluri echivalente de rezistență — un fapt adesea subestimat în proiectare. Nodulii de grafit funcționează ca elemente de oprire a fisurilor, încetinind propagarea fisurilor datorate oboselei.
Aici, familiile de materiale diverg cel mai dramatic și unde selecția incorectă are consecințe cele mai grave.
| Material | Charpy V-Notch la 20 °C (J) | Charpy la -40 °C (J) | Intervalul DBTT (°C) |
|---|---|---|---|
| Oțel carbon WCB | 25–40 | 5–15 | -20 până la +10 |
| Oțel carbon LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 până la -30 |
| Inoxidabil austenitic (304/316) | 100–200 | 80–160 | Fără DBTT — ductil până la -196 °C |
| Oțel inoxidabil duplex | 40–80 | 20–40 | -50 până la -30 |
| Font ductil (ferritic QT400-18) | 14–18 (la temperatura ambiantă) | 10–14 | -40 până la -20 |
| Fontă ductilă (perlitică QT700-2) | 5–10 (la temperatura ambiantă) | 2–5 | +10 până la -10 |
Regulă critică de selecție pentru orice aplicație care implică temperaturi sub zero, încercarea de rezistență la impact la temperatura minimă de proiectare a metalului (MDMT) este obligatorie. Aceasta este prevăzută în codurile pentru vasele sub presiune (ASME Secțiunea VIII, EN 13445) și în standardele pentru conducte (ASME B31.3). Un material care îndeplinește cerințele de rezistență la tracțiune la temperatura ambiantă poate ceda catastrofal prin rupere casantă la -20 °C.
Oțelurile inoxidabile austenitice sunt singura opțiune atunci când temperaturile de funcționare scad sub aproximativ -50 °C, deoarece toate materialele feritice și martensitice (inclusiv oțelurile carbon, oțelurile duplex și fontele ductile) trec de la un comportament tenace la unul casant.
| Mediu | Oțel carbon | oțel inoxidabil 304 | 316 SS | Oțel inoxidabil duplex | Fontă ductilă |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosferic (zona rurală) | Slab — necesită acoperire | Excelent | Excelent | Excelent | Slab — necesită acoperire |
| Atmosferic (zona marină/litorală) | Foarte slab | Moderat | Bun | Excelent | Foarte slab |
| Apă proaspătă | Săraci | Excelent | Excelent | Excelent | Moderat |
| Apa de mare | Nepotrivit | Marginal | Bun | Excelent | Nepotrivit |
| Acizi diluați (pH 2–4) | Nepotrivit | Marginal | Bun | Bun | Nepotrivit |
| Corozivi (NaOH, pH 10–14) | Bun până la 80 °C | Bun | Bun | Bun | Bun |
| Risc de coroziune sub tensiune cauzată de cloruri (SCC) | Nimic | Risc ridicat peste 60 °C | Moderat | Foarte scăzută | Nimic |
| H₂S (serviciu acid) | Acceptabil (NACE MR0175) | Acceptabil (în stare recoptă) | Acceptabil (în stare recoptă) | Acceptabil (cu limită de duritate) | Nerecomandat |
Pentru serviciu acid (medii care conțin H₂S din industria petrolului și gazului), NACE MR0175/ISO 15156 impune limite maxime de duritate: 22 HRC pentru oțelurile carbon și oțelurile cu aliaje joase, 28 HRC pentru oțelurile inoxidabile duplex și 35 HRC pentru aliajele pe bază de nichel în stare austenitică.

| Material | Temperatura maximă de funcționare continuă (°C) | Mecanismul principal de degradare |
|---|---|---|
| Oțel carbon | 400–450 | Grafitizarea perlitei; oxidarea la temperaturi peste 500 °C |
| Inoxidabil austenitic (304) | 800–870 | Embritarea datorită fazei sigma (în intervalul 565–925 °C); oxidare la temperaturi peste 900 °C |
| Inoxidabil austenitic (316) | 800–870 | Rezistență superioară la oxidare comparativ cu 304; embritare datorită fazei sigma |
| Oțel inoxidabil duplex | 280–300 | embritarea la 475 °C limitează temperatura maximă de funcționare |
| Fontă ductilă SiMo | 750–800 | Oxidare; creșterea granulelor de ferită; descompunerea perlitei |
| Fontă maleabilă standard | 350–400 | Descompunerea perlitului; oxidare |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oxidare; stabilitatea austenitei la temperatură |
Excepția SiMo fonta maleabilă standard nu este potrivită la temperaturi peste ~400 °C din cauza descompunerii perlitului și a oxidării. Totuși, fonta maleabilă SiMo (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) formează o matrice feritică stabilă cu un strat protector de oxid bogat în siliciu, permițând utilizarea la temperaturi ale gazelor de evacuare până la 800 °C. Acest lucru o face materialul de referință pentru carcasele turbocompresorului și colectoarele de evacuare din vehiculele comerciale — o aplicație de mare volum în care oțelul inoxidabil austenitic sau Ni-Resist ar fi prea costisitor.
| Material | Capacitate de sudare | Metal de adaos | Pre-încălzire | Este necesar tratamentul termic post-sudură (PWHT)? |
|---|---|---|---|---|
| Oțel carbon (C ≤ 0,25 %) | Excelent | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C pentru secțiuni groase | Da (eliminarea tensiunilor la 600–650 °C) |
| Oțel carbon (C > 0,30%) | Moderat — risc de fisurare | E7018 / ER80S | 200–300 °C obligatoriu | Obligatoriu |
| Oțel inoxidabil austenitic | Excelent | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Niciun tratament pentru secțiuni subțiri | Recoacere de solubilizare la 1040–1120 °C pentru rezistență la coroziunea sub tensiune (SCC); nu este întotdeauna necesară |
| Oțel inoxidabil martensitic | Dificil — necesită control strict | E410 / ER410 | 200–350 °C obligatoriu | Obligatoriu (temperatură de 650–750 °C) |
| Oțel inoxidabil duplex | Moderat — introducerea căldurii este esențială | E2209 / ER2209 | Niciun tratament pentru secțiuni subțiri | Nu este necesar în mod obișnuit (introducerea controlată a căldurii păstrează echilibrul fazic) |
| Fontă ductilă | Dificil — proceduri speciale | Bazat pe Ni (ENiFe-CI) sau Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C obligatoriu | Răcire lentă de la 600 °C |
Implicație practică pentru turnătorii capacitatea de a repara prin sudură defectele turnărilor reprezintă un factor semnificativ de cost. Turnările din oțel carbon cu defecte minore la suprafață sunt, în mod obișnuit, reparate de sudori calificați, conform specificațiilor documentate ale procedurilor de sudură (WPS). În schimb, defectele turnărilor din font ductil sunt dificil de reparat în mod fiabil și conduc adesea la rebutarea turnărilor — ceea ce contribuie la rata mai mare de respingere și la pierderea eficientă a randamentului la fontul ductil comparativ cu oțelul.
Compararea costurilor pe baza costurilor normalizate ale materiilor prime, topirii și prelucrării (indexate la oțelul carbon WCB = 100):
| Material | Indexul costului relativ | Factorii principali de cost |
|---|---|---|
| Oțel carbon (WCB/WCC) | 100 | Cost scăzut al aliajelor; topire simplă; randament ridicat |
| Oțel carbon (aliaje scăzute, tratat termic) | 120–150 | Suprataxe pentru aliaje (Cr, Mo, Ni); costuri pentru tratament termic |
| Font ductil (ferritic) | 85–100 | Temperatură mai scăzută de topire; costuri pentru tratarea cu Mg; rată mai mare de respingere |
| Fontă ductilă (SiMo) | 110–130 | Costul ferro-siliciului și al ferro-molibdenului; tratament termic specializat |
| Inoxidabil austenitic (304/CF8) | 250–350 | Conținut ridicat de Ni și Cr; rafinare AOD; topire mai lentă; randament mai scăzut la turnare |
| Inoxidabil austenitic (316/CF8M) | 300–400 | Suprataxă pentru Mo (în prezent 25–35 USD/kg Mo); necesită fier vechi de calitate superioară |
| Oțel inoxidabil duplex | 350–500 | Control strict al compoziției chimice; fereastră îngustă de turnare; rată mai mare de rebuturi |
Avertisment privind costul total de proprietate (TCO) costul materialului pe kilogram reprezintă doar un component. Un material mai rezistent la coroziune poate elimina nevoia de învelișuri protectoare și poate reduce costurile de întreținere pe durata de viață. Carcasele din oțel inoxidabil pentru pompe utilizate în apă de mare pot avea un cost inițial de material de trei ori mai mare, dar elimină necesitatea reacoperirii anuale și a înlocuirii periodice datorită uzurii prin coroziune, care este obligatorie pentru carcasele din oțel carbon.
| Condiție de exploatare | Material Recomandat | Rationalizare |
|---|---|---|
| Apă, abur, ulei până la 400 °C, necoroziv | Oțel carbon WCB/WCC | Optim economic; bine caracterizat în codurile pentru vase de presiune |
| Serviciu acid (H₂S) până la 200 °C | Oțel carbon WCB (NACE MR0175, duritate maximă 22 HRC) | Acceptat de coduri; eficient din punct de vedere al costurilor cu control adecvat al durității |
| Procese chimice, acizi, cloruri | CF8M (316) sau oțel duplex | Molibdenul oferă rezistență la coroziunea localizată; oțelul duplex pentru rezistență la coroziunea sub tensiune cauzată de cloruri |
| Serviciu criogenic (-50 până la -196 °C) | Doar CF8/CF8M (304/316) | Fără DBTT; certificat Charpy la MDMT |
| Presiune înaltă (>Clasa 600) | Oțel cu aliaje scăzute (A487 Gr 4/6, 8630) | Rezistența superioară reduce grosimea peretelui, economisind greutate și costuri |
| CompoNent | Material Recomandat | Rationalizare |
|---|---|---|
| Corpuri de cuve pentru zgură | Oțel carbon (WCB modificat) sau oțel cu aliaje scăzute Cr-Mo | Rezistență la oboseala termică; reparații prin sudură posibile; secțiuni masive (5–25 tone) |
| Dinții coșului, mandibulele concasorului | Oțel manganic austenitic (Hadfield) | Capacitate extremă de întărire prin deformare; rezistență la uzură fără precedent în condiții de impact |
| Concavuri și mantele pentru concasoare | Font alb martensitic cu Cr-Mo sau oțel manganic | Rezistență la abrazie sub stres ridicat |
| Cadre structurale, dispozitive de cuplare | Oțel carbon (WCB/WCC) sau font ductil (QT500-7) | Sudabil; rezistență bună la oboseală; eficient din punct de vedere al costurilor |
| CompoNent | Material Recomandat | Rationalizare |
|---|---|---|
| Colector de evacuare (diesel, <800 °C) | Font ductil SiMo (4–6% Si, 0,5–1% Mo) | Rezistență la oboseală termică; rezistență la oxidare; eficient din punct de vedere al costurilor în volume mari |
| Colector de evacuare (benzină, >900 °C) | Oțel inoxidabil turnat (HK30, 20Cr-10Ni) sau Ni-Resist D5S | Rezistență la temperaturi înalte și rezistență la oxidare superioară față de SiMo |
| Carcasă turbocompresor pentru turbină | Ni-Resist D5S sau oțel inoxidabil turnat (HK30) | Expunere termică ciclică la 950 °C; stabilitate dimensională |
| Pinză de frânare | Fontă ductilă (QT500-7 sau QT600-3) | Rezistență, prelucrabilitate, amortizare și cost |
| Gândul de direcție | Fontă ductilă (QT600-3) sau oțel forjat | Rezistență ridicată la oboseală; componentă critică pentru siguranță |
| Serviciu | Material Recomandat | Rationalizare |
|---|---|---|
| Apă dulce, pH neutru | Fontă ductilă sau oțel carbon cu acoperire | Selectare economică; acoperirea oferă o barieră împotriva coroziunii |
| Apă de mare, apă salmastră | CD4MCu (duplex) sau CF8M (316) | Rezistență la pitting cauzat de cloruri; duplexul este preferat datorită rezistenței superioare și rezistenței mai mari la fisurarea sub tensiune provocată de coroziune (SCC) |
| Procese chimice, acizi | CF8M (316) cu toleranță pentru coroziune | Bine caracterizat în serviciul chimic; gamă largă de fluide compatibile |
| Pompe cu presiune înaltă și viteză ridicată | CA6NM (oțel inoxidabil martensitic) sau oțel duplex | Raport mare rezistență–masă; rezistență la eroziunea prin cavitatie; reparabil prin sudură |
| Pompe pentru noroi (serviciu abraziv) | Fontă albă cu conținut ridicat de crom (25–28 % Cr) pentru partea umedă; fontă ductilă pentru carcasă | Rezistență extremă la uzură în partea umedă; carcasă din fontă ductilă pentru rezistența la presiune |
La specificarea unui material pentru o turnare industrială, urmați această secvență structurată de decizie:
Documentați întreaga gamă de funcționare înainte de a evalua orice material:
În majoritatea aplicațiilor, o cerință domină și restrânge opțiunile de materiale:
| Cerința dominantă | Se îngustează la |
|---|---|
| Rezistență la temperaturi sub zero, sub -50 °C | Doar oțel inoxidabil austenitic |
| Risc de coroziune sub tensiune cauzată de cloruri (SCC) | Oțel inoxidabil duplex sau neinoxidabil cu strat protector |
| Uzură/abrazivitate extremă | Fontă albă cu conținut ridicat de crom, oțel mangan sau oțel carbon cu strat durificat |
| Temperatură ridicată (>800 °C) | Oțel inoxidabil austenitic, Ni-Resist sau SiMo (până la 800 °C) |
| Cost minim, condiții moderate | Oțel carbon sau fontă maleabilă |
| Cerință de permeabilitate magnetică | Oțel carbon, oțel inoxidabil martensitic sau fontă maleabilă (oțelul inoxidabil austenitic este nemagnetic) |

Specificați materialul conform unui standard stabilit (ASTM, EN, ISO) care definește:
Solicitați certificatul aplicabil de material:
Având în vedere deceniile de analiză a defecţiunilor de turnare, iată care sunt modelele care au cele mai multe şanse de a duce la defecţiunea prematură a componentelor:
"Fă-l din oţel inoxidabil" nu e o specificatie. Se necesită o soluție de tip 304 (CF8) care se va prăbuși rapid în apa de mare prin coroziune prin găuri 316 (CF8M) sau duplex. Pe de altă parte, specificarea 316 în cazul în care 304 ar fi suficientă adaugă costuri inutile fără niciun beneficiu pentru performanță.
Abordarea corectă : Se definește mecanismul de coroziune (uniform, cu găuri, fisură, SCC, intergranular) și se specifică gradul care îl abordează.
O carcasă de mașini din fier ductile care funcționează perfect într-o instalație din deșertul Arabiei Saudite se poate sparge la prima impact la un sit de mină din Siberia. Materialele cu un DBTT nu pot fi considerate ductile la temperaturi scăzute este esențial testarea impactului la MDMT.
Oțelul inoxidabil austenitic se dilată aproximativ 17 × 10⁻⁶ /°C, în timp ce oțelul carbon se dilată aproximativ 12 × 10⁻⁶ /°C. O asamblare care combină ambele materiale va dezvolta eforturi termice în timpul ciclărilor de temperatură. Îmbinările cu flanșe strânse cu șuruburi sunt deosebit de sensibile — dilatarea diferențială poate reduce preîncărcarea șuruburilor sau, dimpotrivă, le poate suprasolicita.
Grafitul sferoidal din fonta ductilă modifică fundamental comportamentul mecanic al acesteia comparativ cu fonta cenușie. Fonta ductilă are un modul de elasticitate de aproximativ 169 GPa (față de 100–120 GPa pentru fonta cenușie) și prezintă o ductilitate măsurabilă. Regulile de proiectare, parametrii de prelucrare prin așchiere și procedurile de sudură elaborate pentru fonta cenușie nu sunt aplicabile fontei ductile.
O oală de resturi din oțel carbon care costă cu 60% mai puțin decât o alternativă Cr-Mo cu o aliajă redusă, dar durează la jumătate mai mult înainte ca crackingul termic prin oboseală să necesite înlocuire, nu este alegerea economică. Analiza costurilor ciclului de viață inclusiv timpul de oprire, forța de muncă de înlocuire și pierderea producției ar trebui să conducă selecția materialelor pentru componentele critice pentru servicii.
| Prioritate | Oțel carbon | Fontă ductilă | Oțel inoxidabil austenitic | Oțel inoxidabil duplex |
|---|---|---|---|---|
| Cel mai scăzut cost inițial | ✅ Cel mai bun | ✅ Foarte bine | Înaltă | Foarte ridicată |
| Cea mai bună mașinabilitate | ✅ Bun | ✅ Excelentă | Dificil | Dificil |
| Saldurabilitate (fonte) | ✅ Excelentă | ❌ Slabă | ✅ Excelentă | ⚠️ Moderată |
| Rezistență la impact la -40 °C | ⚠️ Doar LCB/LCC | ❌ Marginală | ✅ Excelentă | ⚠️ Acceptabilă |
| Rezistență la coroziune | ❌ Necesită acoperire | ❌ Necesită acoperire | ✅ Bună (316: mai bună) | ✅ Excelentă |
| Temperatură ridicată (>600 °C) | ❌ Nepotrivită | ️ numai pentru SiMo | ✅ Bun | Fragilitate |
| Rezistență la uzură/abrazie | ⚠️ Moderată | ✅ Bun (grafit) | săracă (înfloritoare) | ✅ Bun |
| Rezistență la obosiune | ✅ Bun | ✅ Bun | ️ Nu există limită de rezistenţă | ✅ Bun |
| Amortizare | ️ scăzută | ✅ Excelentă | ️ scăzută | ️ scăzută |
| Capacitatea grosimii secțiunii | ✅ Nelimitat | ✅ Mare | ✅ Mare | ⚠️ Limitat |
Legendă : ✅ = candidat puternic; ️ = Acceptabil cu condiții; = Nu este recomandat
Nu există un material «cel mai bun» în mod izolat — acesta este întotdeauna materialul care îndeplinește toate cerințele obligatorii la cel mai scăzut cost total de deținere. Un proces structurat de selecție, fundamentat pe principii metalurgice și validat prin standarde materiale cu teste adecvate, reprezintă calea cea mai sigură către o specificație de turnare de succes.
Aveți nevoie de orientare specializată privind selecția materialului pentru următorul dumneavoastră proiect de turnare? Echipa noastră de ingineri oferă consultanță privind materialele, analiză a fezabilității procesului și sprijin complet pentru documentație — de la certificarea materialului conform EN 10204 3.1 până la inspecția finală dimensională. Contactați-ne pentru a discuta cerințele dumneavoastră.
Știri recente2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24