Усі категорії

НОВИНИ

Підбір матеріалу для важких промислових виливків: вуглецева сталь проти нержавіючої сталі проти ковкого чавуну

Jun 27, 2026

Meta Description: Технічне керівництво щодо вибору відповідного матеріалу для виливків у важких промислових застосуваннях. Порівняння вуглецевої сталі, нержавіючої сталі та ковкого чавуну за механічними властивостями, стійкістю до корозії, вартістю та галузевими вимогами до експлуатаційних характеристик.


Кожен литий проект починається з одного критичного питання: який матеріал? Відповідь визначає не лише експлуатаційну надійність деталі, а й технічну реалізованість процесу лиття, стратегію механічної обробки, вимоги до термічної обробки та, врешті-решт, загальну вартість володіння. Проте вибір матеріалу часто зводиться до поверхневого порівняння межі міцності на розтяг і ціни — помилка, яка може призвести до передчасного виходу з ладу, претензій за гарантією та простоїв у виробництві.

Massive steel slag pot casting in service at a steel mill

Цей технічний посібник надає структуроване, інженерне порівняння трьох найпоширеніших сімей матеріалів для важких промислових виливків: вуглецева сталь нержавіюча сталь , та дюктильне залізо . Ми аналізуємо їх металургійні основи, механічну поведінку, особливості обробки та профілі практичного застосування, щоб надати інженерам і фахівцям з закупівель надійну методологію вибору.


Металургійні основи

Розуміння фундаментальних відмінностей між цими трьома сімействами матеріалів починається з їхньої хімічної та мікроструктурної ідентичності.

Виливок з вуглецевої сталі

Вуглецева сталь — це залізо-вуглецевий сплав, у якому вуглець є основним легуючим елементом, зазвичай у межах від 0,15 % до 0,60 % за масою. Вміст вуглецю безпосередньо визначає здатність до загартування, міцність та зварюваність:

Марка (ASTM) Вміст вуглецю % Міцність на розтяг (МПа) Межа текучості (МПа) Витягнення (%) Типове використання
WCB (A216) 0.25 макс 485–655 250 мін. 22 хв Загального призначення клапани, корпуси насосів, конструкційні лиття
WCC (A216) 0.25 макс 485–655 275 мін. 22 хв Клапани та фітінги підвищеної міцності
LCB (A352) 0.30 макс 450–620 240 хв 24 хв Експлуатація при низьких температурах до −46 °C
LCC (A352) 0.25 макс 485–655 275 мін. 22 хв Експлуатація при низьких температурах до −46 °C, підвищена міцність
8630 (A487) 0.28–0.33 620–795 485 мін 17 хв Високоміцна конструкційна сталь, сплав на основі Cr-Mo-Ni

Мікроструктура у литому стані та після відпалу вуглецеві сталі мають ферито-перлітну структуру. Після термічної обробки (нормалізації, загартування та відпускання) структура перетворюється на відпущений мартенсит або бейніт, що різко збільшує міцність і твердість за рахунок часткової втрати пластичності.

Metallographic microscope analyzing metal microstructure

Основні характеристики :

  • Основна сталь для промислового лиття — помірна міцність, гарна зварюваність, прийнятна вартість
  • Вміст вуглецю понад 0,30 % вимагає попереднього підігріву перед зварюванням та термічної обробки після зварювання (PWHT) для запобігання тріщинам, викликаним воднем
  • Ударна в’язкість різко знижується нижче температури переходу від пластичного до крихкого стану (DBTT), зазвичай у діапазоні від 0 °C до -20 °C для стандартних марок; марки для низькотемпературного застосування (LCB, LCC) знижують цю температуру шляхом контролю складу та застосування технології отримання дрібнозернистої структури
  • Схильний до атмосферної корозії; для експлуатації на відкритому повітрі або у вологих умовах вимагає захисного покриття (фарбування, оцинкування)

Виливки з нержавіючої сталі

Нержавіючі сталі містять щонайменше 10,5 % хрому, який утворює самовідновлюваний пасивний оксидний хромній шар на поверхні. Три найпоширеніші родини литих нержавіючих сталей — аустенітні, мартенситні та дуплексні.

Аустенітні нержавіючі сталі (серія 300)

Марка (ASTM) Основні легуючі елементи Межа міцності на розтяг (МПа) Межа текучості (МПа) Витягнення (%) Стійкість до корозії
CF8 / 304 (A351) 18Cr-8Ni 485 мін 205 мін 35 хв Добрий загальний опір корозії
CF8M / 316 (A351) 18Cr-10Ni-2,5Mo 485 мін 205 мін 30 хв Покращений опір пітингової та щілинної корозії; морські та хімічні застосування
CF3 / 304L (A351) 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 485 мін від 170 35 хв Низьковуглецевий варіант для зварних конструкцій; усуває ризик міжкристалітної корозії
CF3M / 316L (A351) 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 485 мін від 170 30 хв Низьковуглецева сталь 316; переважно використовується для хімічного та морського обладнання у стані після зварювання

Мікроструктура повністю аустенітна (гранецентрована кубічна кристалічна структура). Ця структура не є магнітною, має високу пластичність і не проявляє переходу від пластичного до крихкого стану — аустенітні нержавіючі сталі зберігають ударну в’язкість навіть при кріогенних температурах (–196 °C та нижче).

Основні характеристики :

  • Не може бути загартована термічною обробкою — міцність забезпечується за рахунок зміцнення твердим розчином та наклепу
  • Відмінна зварювальність за умови правильного вибору наплавного матеріалу
  • Схильна до корозії під напруженням (SCC) у хлоридних середовищах при температурах понад 60 °C
  • Додавання молібдену (316/CF8M) значно покращує стійкість до точкової корозії, що кількісно оцінюється за показником еквівалентної стійкості до точкової корозії: PREN = %Cr + 3,3(%Mo) + 16(%N)
  • Коефіцієнт теплового розширення приблизно на 50 % вищий, ніж у вуглецевій сталі — це критично важливо при проектуванні зборок, що поєднують компоненти з нержавіючої та вуглецевої сталі

Мартенситні нержавіючі сталі (серія 400)

| Клас (ASTM) | Вміст вуглецю, % | Межа міцності на розтяг, МПа | Твердість за Роквеллом (HRC) | Типове застосування | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | не більше 0,15 | 620–795 | 22–30 (закалка й відпускання) | Лопатки турбін, валів насосів, деталі, що піддаються зносу | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | не менше 690 | 25–50 (закалка й відпускання) | Деталі з високою твердістю, що піддаються зносу, столові прибори, арматура клапанів | | CA6NM (A487) | не більше 0,06 | 760–930 | 23–30 (закалка й відпускання) | Робочі колеса гідротурбін, деталі з високою ударною в’язкістю |

Мікроструктура мартенситна (об’ємно-центрована тетрагональна) структура після закалки. Може бути відпущена для отримання широкого діапазону співвідношень твердості й в’язкості. Має магнітні властивості.

Основні характеристики :

  • Закалюється термічною обробкою — єдина група нержавіючих сталей, що має таку здатність
  • Помірна корозійна стійкість; достатня для експлуатації на відкритому повітрі та в середовищах із помірною хімічною агресивністю
  • Вимагає суворого контролю попереднього нагріву та термічної обробки після зварювання для запобігання утворенню тріщин
  • CA6NM (низьковуглецева сталь з 4 % Ni) забезпечує найкраще поєднання корозійної стійкості, міцності та в’язкості в цій групі матеріалів

Дуплексні нержавіючі сталі

Марка (ASTM) Склад Межа міцності на розтяг (МПа) Межа текучості (МПа) PREN Типове використання
CD4MCu (A890) 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo 690 хв 485 мін 33–36 Корпуси насосів, робочі колеса, морське устаткування
CE3MN / 2507 (A890) 25Cr-7Ni-4Mo-N 800 мін 550 хв 40–43 Офшорні, хімічні процеси, опріснення

Мікроструктура : Приблизно 50 % аустеніту + 50 % фериту — поєднує найкращі властивості обох фаз.

Основні характеристики :

  • Межа плинності приблизно вдвічі вища, ніж у аустенітних марок — дозволяє зменшити товщину стінок і масу
  • Виняткова стійкість до корозії під напруженням у присутності хлоридів — основний тип руйнування аустенітних нержавіючих сталей
  • Відмінна стійкість до точкової корозії (високі значення PREN)
  • Складніше лити через вузький діапазон температур розливання й ризик гарячої крихкості
  • Зварювання вимагає ретельного контролю тепловкладення для збереження балансу аустеніт-ферит

Литі деталі з ковкого чавуну

Ковкий чавун (також відомий як сфероїдальний графітовий чавун або вузликовий чавун) отримують шляхом обробки розплавленого сірого чавуну магнієм або церієм перед розливанням, що спричиняє виділення графіту у вигляді сфероїдів замість пластин. Ця мікроструктурна відмінність є найважливішою різницею між сірим і ковким чавуном.

Марка (ISO / EN) Марка (ASTM) Межа міцності на розтяг (МПа) Межа текучості (МПа) Витягнення (%) Твердість (HB) Типова мікроструктура
QT400-18 / GGG40 60-40-18 мін. 400 250 мін. 18 хв 130–180 Повністю феритна
QT500-7 / GGG50 65-45-12 мін. 500 мін. 320 7 хв 170–230 Ферито-перлітна
QT600-3 / GGG60 80-55-06 мін. 600 мін. 370 3 хв 190–270 Перліт-ферит
QT700-2 / GGG70 100-70-03 700 мін. 420 мін. 2 хв 225–305 Переважно перлітна
QT800-2 120-90-02 800 мін 480 мін. 2 хв 245–335 Перлітна або загартована

Спеціальні марки :

Марка Головна особливість Застосування
Ковкий чавун з кремнієм і молібденом (SiMo) 4–6 % Si + 0,5–1,0 % Mo Компоненти вихлопних систем для роботи при високих температурах (колектори, корпуси турбонаддувників) — експлуатація до 800 °C
ADI (австемперований ковкий чавун) Австемперувальна термічна обробка Межа міцності на розтяг — 900–1600 МПа, відносне видовження — 1–10 %; шестерні, колінчасті валів, зносостійкі плити
Ні-Резіст (D5, D5B) 18–36 % Ni Застосування при кріогенних температурах, стійкість до корозії морською водою, немагнітні застосування

Мікроструктура сфероїдальні графітові включення розподілені у феритній, перлітній, феритно-перлітній або авсферитній матриці. Сфероїдальна форма графіту усуває ефект концентрації напружень, характерний для пластинчастих графітових включень, що забезпечує ковкому чавуну його характерну поєднання міцності та пластичності.

Основні характеристики :

  • Співвідношення міцності до маси краще, ніж у литого вуглецевого сталі при однакових значеннях межі міцності на розтяг
  • Відмінна литтєва здатність — нижча температура розливання та краща текучість порівняно зі сталлю, що дозволяє виготовляти деталі з тоншими стінками та складнішою геометрією
  • Природна здатність до гасіння коливань приблизно в 3–5 разів вища, ніж у сталі — це важливо для зменшення шуму та вібрацій у корпусах машин
  • Графітові сфероиди діють як твердий смазочний матеріал, що дає гнучкому залізу доброю стійкості до зносу при слізкому контакті
  • Не зварюється звичайними методами без спеціальних процедур (еквівалент високої вуглецевої продукції); необхідні метали на основі ніа або на основі фе-ні

Порівняння: сім інженерних вимірів

1. Прочность на тягу і на придачу

Матеріал Розмір тяганості (MPa) Розмір здачі (MPa) Співвідношення здачі до тяглової сили Конструкторські наслідки
Вуглецева сталь (WCB/WCC) 485–655 250–275 0.49–0.52 Значна пластична деформація перед збором прощення при перевантаженні
Вуглецева сталь (Q&T 8630) 620–795 485–620 0.78–0.78 Висока міцність, але менший запас після досягнення границі плинності
Аустенітна нержавіюча сталь (304/316) 485–620 170–205 0.35–0.42 Низьке співвідношення границі плинності до границі міцності означає велику деформацію при досягненні границі плинності — чудово підходить для сейсмостійкого та суднопобудівного проєктування
Двофазна нержавіюча сталь (CD4MCu) 690–800 485–550 0.69–0.70 Висока статична міцність із достатньою пластичністю
Ковкий чавун (QT500-7) 500 320 0.64 Конкурентоспроможний порівняно з вуглецевою сталлю WCB за нижчої вартості
Ковкий чавун (QT700-2) 700 420 0.60 Замінює литу й ковану сталь у багатьох конструкційних застосуваннях

Примітка щодо проектування співвідношення границі плинності до границі міцності — критичний, але часто не враховуваний параметр. Низьке співвідношення (аустенітні нержавіючі сталі) забезпечує велике вікно пластичної деформації перед руйнуванням — бажане для обладнання, що працює під тиском, та сейсмостійких конструкцій. Високе співвідношення (сталі з термообробкою «закалка + відпустка», двофазні сталі) вказує на обмежену пластичність після досягнення границі плинності й вимагає більш консервативних розрахункових запасів міцності.

2. Витривалість до втоми

Tensile testing machine performing mechanical test on metal specimen

Втома є найпоширенішим типом руйнування у литих компонентах, що піддаються динамічним навантаженням. Межа втоми (межа витривалості при 10⁷ циклів) значно варіює:

Матеріал Межа витривалості (МПа) У відсотках від межі міцності на розтяг Примітки
Вуглецева сталь (відпалена) 200–250 ~40–45% Феритно-перлітна структура; чітко виражена межа витривалості
Аустенітна нержавіюча сталь (304) 170–220 ~35–40% Зазнає наклепу під час циклювання; справжньої межі витривалості не має
Дуплексна нержавіюча сталь 280–350 ~40–45% Висока міцність забезпечує високу межу втоми
Ковкий чавун (QT500-7) 180–220 ~40–45% Графітові вузликуваті включення виступають як засоби зупинки тріщин при низькому напруженні
ADI 300–450 ~30–40% Надзвичайна стійкість до втоми серед литих залізних деталей

Ковкий чавун виявляє надзвичайно високу втомну міцність порівняно з литими сталями при однакових рівнях міцності — цей факт часто недооцінюється під час проектування. Графітові вузли виступають як елементи, що зупиняють тріщини, уповільнюючи поширення втомних тріщин.

3. Ударна в’язкість та поведінка при низьких температурах

Саме тут сім’ї матеріалів найбільш різко відрізняються одна від одної, а також саме тут неправильний вибір матеріалу має найсерйозніші наслідки.

Матеріал Ударна в’язкість за Шарпі з V-подібним надрізом при 20 °C (Дж) Ударна в’язкість за Шарпі при −40 °C (Дж) Діапазон температур переходу в крихкий стан (°C)
Вуглецева сталь WCB 25–40 5–15 −20 до +10
Вуглецева сталь LCB/LCC 30–50 18–30 −50 до −30
Аустенітна нержавіюча сталь (304/316) 100–200 80–160 Без DBTT — пластичний до -196 °C
Дуплексна нержавіюча сталь 40–80 20–40 −50 до −30
Ковкий чавун (феритний QT400-18) 14–18 (за кімнатної температури) 10–14 -40 до -20
Ковкий чавун (перлітний QT700-2) 5–10 (за кімнатної температури) 2–5 +10 до -10

Ключове правило вибору : Для будь-якого застосування при температурах нижче нуля випробування на ударну в’язкість за мінімальною розрахунковою температурою металу (MDMT) є обов’язковим. Це закріплено у кодексах для тискових посудин (ASME Section VIII, EN 13445) та трубопровідних стандартах (ASME B31.3). Матеріал, який відповідає вимогам до межі міцності при кімнатній температурі, може аварійно руйнуватися через крихкий розрив при -20 °C.

Аустенітні нержавіючі сталі — єдиний варіант коли температура експлуатації падає нижче приблизно -50 °C, оскільки всі феритні та мартенситні матеріали (включаючи вуглецеві сталі, двофазні сталі та високоміцні чавуни) проходять перехід від пластичного до крихкого стану.

4. Стійкість до корозії

Навколишнє середовище Вуглецева сталь 304 SS 316 ss Дуплексна нержавіюча сталь Дюктильне залізо
Атмосферна (сільська) Погано — потрібне покриття Відмінними Відмінними Відмінними Погано — потрібне покриття
Атмосферна (морська/прибережна) Дуже погано Середня Добре Відмінними Дуже погано
Свіжої води Погано Відмінними Відмінними Відмінними Середня
Морською водою Не підходить Маргінальний Добре Відмінними Не підходить
Розбавлені кислоти (pH 2–4) Не підходить Маргінальний Добре Добре Не підходить
Луги (NaOH, pH 10–14) Добре до 80 °C Добре Добре Добре Добре
Ризик корозійного тріщиноподібного руйнування хлоридами Жодного Високий понад 60 °C Середня Дуже низька Жодного
H₂S (агресивне середовище) Допустимо (NACE MR0175) Допустимо (відпалене) Допустимо (відпалене) Допустимо (з обмеженням твердості) Не рекомендується

Для агресивного середовища (середовищ, що містять H₂S, у нафтогазовій промисловості), стандарт NACE MR0175/ISO 15156 встановлює граничні значення твердості: 22 HRC — для вуглецевих і низьколегованих сталей, 28 HRC — для двофазних нержавіючих сталей, 35 HRC — для нікелевих сплавів з твердою розчинною структурою в аустенітному стані.

5. Експлуатація при високих температурах

Industrial heat treatment furnace with castings inside

Матеріал Макс. тривала робоча температура (°C) Основний механізм деградації
Вуглецева сталь 400–450 Графітизація перліту; окиснення понад 500 °C
Аустенітна нержавіюча сталь (304) 800–870 Крихкість у сигма-фазі (діапазон 565–925 °C); окиснення вище 900 °C
Аустенітна нержавіюча сталь (316) 800–870 Кращий опір окисненню, ніж у 304; крихкість у сигма-фазі
Дуплексна нержавіюча сталь 280–300 крихкість при 475 °C обмежує максимальну робочу температуру
Ковкий чавун з кремнієм і молібденом (SiMo) 750–800 Окиснення; зростання зерен фериту; розклад перліту
Стандартне ковке залізо 350–400 Розклад перліту; окиснення
Ni-Resist D5 800–850 Окиснення; стабільність аустеніту при підвищеній температурі

Виняток SiMo стандартне ковке залізо непридатне для використання вище ~400 °C через розклад перліту та окиснення. Проте ковке залізо SiMo (4–6 % Si, 0.5–1 % Mo) утворює стабільну феритну матрицю з захисним оксидним шаром, багатим на кремній, що дозволяє експлуатацію при температурах вихлопних газів до 800 °C. Це робить його матеріалом вибору для корпусів турбонаддуву та випускних колекторів у комерційних транспортних засобах — масовому застосуванні, де аустенітна нержавіюча сталь або сплави Ni-Resist є занадто коштовними.

6. Зварюваність та ремонт

Матеріал Сварюваність Зварювальний матеріал Підігрів Потрібна термообробка після зварювання?
Вуглецева сталь (C ≤ 0.25 %) Відмінними E7018 / ER70S-6 50–150 °C для товстих перерізів Так (зняття напружень при 600–650 °C)
Вуглецева сталь (C > 0.30 %) Помірна — ризик утворення тріщин E7018 / ER80S 200–300 °C обов’язково Обов'язкове
Аустенітна нержавіюча сталь Відмінними E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) Не потрібно для тонких перерізів Розчинне відпалювання при 1040–1120 °C для стійкості до корозії під напруженням; не завжди потрібно
Мартенситна нержавіюча сталь Складно — вимагає суворого контролю E410 / ER410 200–350 °C обов’язково Обов’язково (відпал при 650–750 °C)
Дуплексна нержавіюча сталь Помірний — критичний вхід тепла E2209 / ER2209 Не потрібно для тонких перерізів Зазвичай не потрібно (контрольований вхід тепла зберігає баланс фаз)
Дюктильне залізо Складно — спеціальні процедури Нікель-базові (ENiFe-CI) або залізо-нікельові (ENi-CI) обов’язково 300–400 °C Повільне охолодження від 600 °C

Практичні наслідки для литейних цехів здатність усувати дефекти відливок зварюванням є значним чинником витрат. Відливки з вуглецевої сталі з незначними поверхневими дефектами зазвичай усувають кваліфіковані зварювальники за затвердженими специфікаціями зварювальних процедур (WPS). Натомість дефекти відливок з ковкого чавуну надійно усувати складно, і часто такі відливки відбраковують — що спричиняє вищий рівень браку та ефективну втрату виходу продукції з ковкого чавуну порівняно зі сталлю.

7. Відносна вартість

Порівняння вартості на основі нормалізованих витрат на сировину, плавлення та обробку (індексовано до вуглецевої сталі WCB = 100):

Матеріал Відносний індекс вартості Основні фактори витрат
Вуглецева сталь (WCB/WCC) 100 Низька вартість легованої сталі; просте плавлення; високий коефіцієнт виходу
Вуглецева сталь (низьколегована, термічно оброблена) 120–150 Додаткові збори за легування (Cr, Mo, Ni); вартість термічної обробки
Ковкий чавун (феритний) 85–100 Нижча температура плавлення; вартість обробки магнієм; вищий відсоток браку
Ковкий чавун (SiMo) 110–130 Вартість феросиліцію та феромолібдену; спеціалізована термічна обробка
Аустенітна нержавіюча сталь (304/CF8) 250–350 Високий вміст Ni та Cr; рафінування в печі AOD; повільне плавлення; нижчий коефіцієнт виходу лиття
Аустенітна нержавіюча сталь (316/CF8M) 300–400 Надбавка за молібден (зараз — 25–35 дол. США/кг Mo); потрібний преміальний брухт
Дуплексна нержавіюча сталь 350–500 Суворий контроль хімічного складу; вузьке вікно розливання; вищий відсоток брухту

Урахування загальної вартості власництва (TCO) вартість матеріалу на кілограм — лише один із компонентів. Більш корозійностійкий матеріал може усунути потребу в захисних покриттях і зменшити витрати на технічне обслуговування протягом усього терміну експлуатації. Корпуси насосів із нержавіючої сталі для роботи в морській воді можуть коштувати втричі дорожче на початковому етапі, але усувають щорічне повторне фарбування та заміну через корозійний запас, які необхідні для корпусів із вуглецевої сталі.


Посібник з вибору матеріалів за призначенням

Резервуари під тиском та корпуси клапанів

Умови обслуговування Рекомендований матеріал Обґрунтування
Вода, пара, олива до 400 °C, неагресивне середовище Вуглецева сталь WCB/WCC Економічний оптимум; добре описаний у кодексах для резервуарів під тиском
Корозійне середовище з H₂S до 200 °C Вуглецева сталь WCB (NACE MR0175, макс. 22 HRC) Допущено кодексами; економічно вигідне за належного контролю твердості
Хімічні процеси, кислоти, хлориди CF8M (316) або дуплексна сталь Молібден забезпечує стійкість до точкової корозії; дуплексна сталь — до стрес-корозійної тріщини в хлоридних середовищах
Кріогенні умови експлуатації (від −50 до −196 °C) Лише CF8/CF8M (304/316) Відсутність температури порогу хрупкого руйнування (DBTT); сертифіковано за Charpy при MDMT
Високий тиск (> класу 600) Низьколегована сталь (A487 Gr 4/6, 8630) Підвищена міцність зменшує товщину стінки, що дозволяє знизити вагу й вартість

Важке обладнання та гірнича промисловість

Компонент Рекомендований матеріал Обґрунтування
Корпуси шлакових котлів Вуглецева сталь (модифікована WCB) або низьколегована хром-молібденова сталь Стійкість до термічної втоми; можливість ремонту зварюванням; масивні деталі (5–25 т)
Зуби ковшів, щоки дробарок Аустенітна марганцева сталь (Hadfield) Надзвичайна здатність до наклепу; безпрецедентна зносостійкість за умов ударного навантаження
Конусні вкладки й мантії дробарок Мартензитна Cr-Mo біла заліза або марганцова сталь Висока стійкість до абразії при стресах
Структурні рамки, заголовки Вуглецева сталь (WCB/WCC) або плавке залізо (QT500-7) Заварюється; добре стійка до втоми; економічно ефективна

Компоненти автомобілів та турбокомпресорів

Компонент Рекомендований матеріал Обґрунтування
Вихлопний колектор (дизельний, < 800 °C) SiMo-втопливе залізо (46% Si, 0,51% Mo) Термічна стійкість до втоми; стійкість до окислення; економічно ефективний при об'ємі
Вихлопний колектор (бензин, > 900 °C) Ливарна нержавіюча сталь (HK30, 20Cr-10Ni) або Ni-Resist D5S Вища жароміцність і стійкість до окиснення порівняно з SiMo
Корпус турбінного компресора Ni-Resist D5S або литва нержавіюча сталь (HK30) Циклічне термічне навантаження до 950 °C; розмірна стабільність
Тормозний супенець Ковкий чавун (QT500-7 або QT600-3) Міцність, оброблюваність, демпфування та вартість
Рульна куліба Ковкий чавун (QT600-3) або коване сталеве виріб Висока втомна міцність; компонент, критичний для безпеки

Застосування в насосах та лопатевих колесах

Обслуговування Рекомендований матеріал Обґрунтування
Прісна вода, нейтральний рН Ковкий чавун або вуглецева сталь із покриттям Економічний вибір; покриття забезпечує бар’єр проти корозії
Морська вода, солонувата вода CD4MCu (дуплекс) або CF8M (316) Стійкість до хлоридного пітінгу; дуплекс переважно використовують через вищу міцність та стійкість до стрес-корозійного тріщинування (SCC)
Хімічні процеси, кислоти CF8M (316) із запасом на корозію Добре вивчений у хімічних застосуваннях; широкий діапазон сумісних рідин
Насоси з високим напором та високою швидкістю CA6NM (martensitic SS) або дуплекс Висока міцність відносно ваги; стійкість до ерозії кавітацією; ремонтується зваркою
Насоки для сланцю (сервіс абразівів) Біле залізо з високим хромом (2528% Cr) для мокрої частини; гнучкове залізо для корпусу Висока стійкість до абразії на мокрому кінці; обкладинка з гнучкового заліза для стримування тиску

Рамка відбору: поступовий процес

При визначенні матеріалу для промислового лиття слід дотримуватися цієї структурованої послідовності рішень:

Крок 1 Визначити умови обслуговування

Документуйте повний операційний пакет перед оцінкою будь-якого матеріалу:

  • Максимальна і мінімальна температура експлуатації (включаючи умови перебоїв)
  • Тиск (розрахунковий тиск, випробувальний тиск, циклічний діапазон)
  • Середовище (атмосферне, підводне, хімічне, абразивне, морське)
  • Циклічне навантаження (кількість циклів, амплітуда напруження, частота)
  • Потенційне ударне або динамічне навантаження
  • Регуляторні вимоги (PED, ASME, API, NACE, DNV/GL)

Крок 2 — Визначення обмежуючого чинника

У більшості застосувань одну вимогу домінує й вона обмежує вибір матеріалу:

Домінуюча вимога Обмежує до
Тoughness при температурах нижче −50 °C Тільки аустенітна нержавіюча сталь
Ризик корозійного тріщиноподібного руйнування хлоридами Дуплексна нержавіюча сталь або несталий матеріал із бар’єрним покриттям
Екстремальне зношування/абразивне вплив Біле чавун з високим вмістом хрому, марганцева сталь або карбонова сталь з твердим покриттям
Висока температура (>800 °C) Аустенітна нержавіюча сталь, Ni-Resist або SiMo (до 800 °C)
Найнижча вартість, помірні умови Карбонова сталь або ковкий чавун
Вимога до магнітної проникності Карбонова сталь, мартенситна нержавіюча сталь або ковкий чавун (аустенітна нержавіюча сталь — немагнітна)

Крок 3 — Оцінка факторів виготовлення та життєвого циклу

  • Чи можна його лити? Деякі сплави мають погану литтєву здатність (гаряча крихкість, вузький діапазон розливання), що обмежує складність перерізу та мінімальну товщину стінки.
  • Чи можна його зварювати? Зварювальний ремонт литтєвих дефектів і полеве зварювання під час монтажу залежать від зварювальності матеріалу.
  • Чи можна його обробляти різанням? Аустенітні нержавіючі сталі та дуплексні сплави потребують жорстких верстатів, гострих карбідних інструментів та нижчих швидкостей різання порівняно з вуглецевою сталью або ковким чавуном.
  • Яка вартість життєвого циклу? Врахуйте вартість покриття, інспекції, споживання запасу корозійної стійкості та очікуваного терміну служби — не лише закупівельну вартість.

Крок 4 — Перевірка за стандартами та випробуваннями

Optical emission spectrometer analyzing metal chemical composition

Вкажіть матеріал згідно з усталеним стандартом (ASTM, EN, ISO), який визначає:

  • Межі хімічного складу
  • Мінімальні механічні властивості
  • Стан термічної обробки
  • Критерії прийнятності неруйнівного контролю (NDE)
  • Додаткові вимоги (ударна в’язкість за Шарпі, твердість, неруйнівний контроль, гідравлічне випробування під тиском)

Запитайте відповідний сертифікат на матеріал:

  • EN 10204 3.1 : Заводський сертифікат із результатами випробувань із власної лабораторії виробника (стандартний для більшості промислових застосувань)
  • EN 10204 3.2 : Сертифікат із результатами випробувань, підтверджених незалежним інспектором третьої сторони (обов’язковий для обладнання під тиском у межах категорій III/IV PED та багатьох специфікацій нафтогазової галузі)

Поширені помилки при виборі матеріалу

На основі десятилітнього досвіду аналізу руйнувань литих деталей нижче наведено типові сценарії, що найчастіше призводять до передчасного виходу компонентів з ладу:

Помилка 1: Вказування нержавіючої сталі без визначення її марки

«Виготовити з нержавіючої сталі» — це не специфікація. Загальна марка 304 (CF8) швидко руйнуватиметься у морській воді через точкову корозію — потрібна марка 316 (CF8M) або дуплексна сталь. Натомість, використання 316 там, де достатньо 304, призводить до зайвих витрат без будь-якої переваги у продуктивності.

Правильний підхід : Визначити механізм корозії (рівномірна, точкова, щілинна, корозійне тріщиноутворення, міжкристалітна) та вказати марку матеріалу, яка запобігає саме цьому типу корозії.

Помилка 2: Ігнорування переходу від пластичного до крихкого стану

Корпус редуктора з ковкого чавуну, що ідеально працює в пустелі Саудівської Аравії, може розлетітися на осколки при першому ударі на сибірному гірничому об’єкті. Матеріали з температурою переходу від пластичного до крихкого стану не можна вважати пластичними при низьких температурах — обов’язкове випробування на ударну в’язкість за мінімальною робочою температурою (MDMT).

Помилка 3: Ігнорування сумісності коефіцієнтів теплового розширення

Аустенітна нержавіюча сталь розширюється приблизно на 17 × 10⁻⁶ /°C, тоді як вуглецева сталь — приблизно на 12 × 10⁻⁶ /°C. З’єднання, що містять обидва ці матеріали, під час циклів зміни температури виникають термічні напруження. Болтові фланцеві з’єднання особливо схильні до цього: різниця в коефіцієнтах розширення може зменшити попереднє натягнення болтів або, навпаки, призвести до їх надмірного навантаження.

Помилка 4: Припущення, що ковкий чавун = сірий чавун

Сфероїдальний графіт у ковкому чавуні принципово змінює його механічну поведінку порівняно зі сірим чавуном. Ковкий чавун має модуль пружності приблизно 169 ГПа (у сірого чавуну — 100–120 ГПа) і проявляє вимірювану пластичність. Правила проектування, режими обробки різанням та процедури зварювання, розроблені для сірого чавуну, не застосовуються до ковкого чавуну.

Помилка 5: Оптимізація за ціною закупівлі замість загальної вартості

Кислотостійкий сталевий шлаковий ківш, який коштує на 60 % менше, ніж альтернативний низьколегований Cr-Mo ківш, але служить удвічі менше часу до появи тріщин від термічної втоми, що вимагає заміни, — це не економічно вигідний варіант. Аналіз вартості життєвого циклу — з урахуванням простоїв, витрат на заміну та втрат виробництва — має визначати вибір матеріалу для компонентів, критичних для експлуатації.


Висновок: матриця прийняття рішень

Пріоритет Вуглецева сталь Дюктильне залізо Аустенітна нержавіюча сталь Дуплексна нержавіюча сталь
Найнижча початкова вартість ✅ Найкращий ✅ Дуже добре ❌ Високий ❌ Дуже високий
Найкраща оброблюваність ✅ Добре ✅ Відмінний ❌ Складно ❌ Складно
Зварюваність (відливки) ✅ Відмінний Бідні ✅ Відмінний ⚠️ Помірний
Стійкість до ударів при -40 °C ️ тільки LCB/LCC Маргінальна ✅ Відмінний ️ Прийнятне
Стійкість до корозії Застосовує покриття Застосовує покриття ✅ Хороше (316: краще) ✅ Відмінний
Висока температура (> 600 °C) ❌ Не підходить ️ тільки SiMo ✅ Добре Розлома
Стійкість до зносу/абразивного зносу ⚠️ Помірний ✅ Добре (графіт) ❌ Погано (заклінення) ✅ Добре
Стійкість до втоми ✅ Добре ✅ Добре ⚠️ Межа витривалості відсутня ✅ Добре
Демпфуючу здатність ⚠️ Низький ✅ Відмінний ⚠️ Низький ⚠️ Низький
Здатність до товщини перерізу ✅ Необмежено ✅ Велика ✅ Велика ⚠️ Обмежено

Легенду : ✅ = Сильний кандидат; ⚠️ = Прийнятно за умови; ❌ = Не рекомендовано

«Найкращого» матеріалу не існує самостійно — це завжди матеріал, який задовольняє всі обов’язкові вимоги за найнижчої загальної вартості володіння. Структурований процес вибору, заснований на металургійних основах і підтверджений стандартами матеріалів із відповідними випробуваннями, є найнадійнішим шляхом до успішної специфікації лиття.


Потрібна експертна допомога у виборі матеріалу для вашого наступного проекту лиття? Наша інженерна команда надає консультації щодо матеріалів, аналіз технологічної реалізованості процесу та повну документальну підтримку — від сертифікату матеріалу EN 10204 3.1 до остаточного розмірного контролю. Зв’яжіться з нами, щоб обговорити ваші вимоги.

Новини

Отримати безкоштовну цитату

Наш представник зв’яжеться з вами найближчим часом.
Електронна пошта
Мобільний телефон/WhatsApp
Name
Company Name
Повідомлення
0/1000