Meta Opis: U skladu s člankom 3. stavkom 1. U skladu s člankom 3. stavkom 1. stavkom 2.
Svaki casting projekat počinje jednim kritičnim pitanjem: koji materijal? Odgovor ne određuje samo radnu učinkovitost dijela, nego i izvodljivost procesa lijanja, strategiju obrade, zahtjeve toplinske obrade i konačno ukupne troškove vlasništva. Međutim, izbor materijala često se svodi na površno uspoređivanje čvrstoće na vladanje i cijene - greška koja može rezultirati preuranjenim kvarom, zahtjevima za jamstvo i prekidima proizvodnje.

U ovom tehničkom vodiču pruža se strukturirano usporedba na inženjerskoj razini tri najčešće definirane obitelji materijala za teške industrijske odlijevne dijelove: ugljični ocel , nerđajući čelik , i kugasto grafitno željezo - Što? Istražujemo njihove metalurške temelje, mehaničko ponašanje, karakteristike obrade i profile primjene u stvarnom svijetu kako bismo inženjerima i stručnjacima za nabavku obezbedili strog okvir za odabir.
Razumijevanje temeljnih razlika između tih tri materijalne obitelji počinje s njihovim kemijskim i mikrostrukturnim identitetima.
Ugljikov čelik je legura željeza i ugljika u kojoj je ugljik primarni legirani element, obično u rasponu od 0,15% do 0,60% po masi. Sadržaj ugljika izravno određuje tvrdoću, čvrstoću i zavarivost:
| Uređaj za proizvodnju električnih goriva | Ugljik % | Svaka vrsta vozila mora imati svojstveni sustav za upravljanje snagama. | Granica izdržljivosti na povlačenje (MPa) | Produženje (%) | Tipična upotreba |
|---|---|---|---|---|---|
| U slučaju da je to potrebno, u slučaju da je potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 2. | 0.25 Maks | 485–655 | 250 minuta | 22 min | S druge vrijednosti, osim onih iz tarifnog broja 8403 |
| Službeni broj: | 0.25 Maks | 485–655 | 275 minuta | 22 min | S druge konstrukcije |
| U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 1. | 0.30 Max | 450–620 | 240 min | 24 minuta. | Sredstva za upravljanje vodom |
| U slučaju da je to potrebno, navesti se u Prilogu. | 0.25 Maks | 485–655 | 275 minuta | 22 min | U slučaju da je proizvod na tržištu, mora se upotrebljavati samo za proizvodnju proizvoda koji se upotrebljavaju u proizvodnji. |
| u skladu s člankom 4. stavkom 1. | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 minuta | 17 minuta. | Sastav Cr-Mo-Ni visoke čvrstoće |
Mikrostrukture u obliku odlijevanja i žarke ugljikovodni čelik ima ferit-perlitnu mikrostrukturu. Uz toplotnu obradu (normalizaciju, ugasivanje i temperiranje), mikrostruktura se pretvara u temperirani martensit ili bainit, dramatično povećavajući čvrstoću i tvrdoću na račun neke fleksibilnosti.

Ključne karakteristike :
U nehrđajućim čelikovima se nalazi najmanje 10,5% hroma, koji na površini formira samo-izliječivi pasivni sloj hrom oksida. Tri najčešće bačene obitelji nehrđajućeg čelika su austenit, martensit i dupleks.
| Uređaj za proizvodnju električnih goriva | Sklonici za čvrstoća | Tenzilna snaga (Mpa) | Smanjenje emisije | Produženje (%) | Otpornost na koroziju |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 minuta | 205 minuta | 35 minuta. | Odgovornost na koroziju |
| U slučaju da je to potrebno, to se može učiniti u skladu s člankom 6. stavkom 2. | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 minuta | 205 minuta | 30 min | S druge strane, za potrebe ovog članka, za proizvode iz kategorije 9a. |
| U slučaju da je to potrebno, primjenjuje se sljedeći standard: | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 minuta | 170 minuta | 35 minuta. | U skladu s člankom 3. stavkom 2. točkom (a) ovog članka, za proizvodnju električne energije u skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) ovog članka, primjenjuje se sljedeći uvjet: |
| U slučaju da je to potrebno, može se upotrebljavati i u slučaju da je to potrebno. | 18Cr-10Ni-2.5Mo, C ≤ 0,03 | 485 minuta | 170 minuta | 30 min | Smanjen ugljični učinak 316, preferiran za zavarivu kemijsku i pomorsku opremu |
Mikrostrukture : Potpuno austenit (kubična kristalna struktura s središtem na licu). Ova struktura je nemagnetska, vrlo fleksibilna i ne prolazi kroz prelaz od ductila do krhkog austenitni nehrđajući čelik zadržava čvrstoću i do kriogenih temperatura (-196 °C i ispod).
Ključne karakteristike :
| Grade (ASTM) | Carbon % | Tensile (MPa) | Hardness (HRC) | Typical Use | |---|---|---|---|---|---| | U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 4. stavkom 1. | 0.15 max | 620–795 | 22–30 (Q&T) | Turbine blades, pump shafts, wear components | | U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 4. stavkom 1. | 0.15–0.40 | 690 min | 25–50 (Q&T) | High-hardness wear parts, cutlery, valve trim | | U slučaju da je to potrebno, može se upotrebljavati i u slučaju: | 0.06 max | 760–930 | 23–30 (Q&T) | Hydroelectric turbine runners, high-toughness requirement |
Mikrostrukture u slučaju da se ne primjenjuje, ispitna metoda za utvrđivanje vrijednosti za određenu kategoriju proizvoda može se upotrijebiti. Može se temperirati kako bi se postigla široka paleta kombinacija tvrdoće i čvrstoće. Magnetno.
Ključne karakteristike :
| Uređaj za proizvodnju električnih goriva | Sastav | Tenzilna snaga (Mpa) | Smanjenje emisije | PREN | Tipična upotreba |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 min | 485 minuta | 33–36 | S druge vrijednosti, osim onih iz tarifne oznake 8402 i 8403 |
| U skladu s člankom 3. stavkom 1. | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 minuta | 550 minuta | 40–43 | Obal, kemijski postupak, odsalanje |
Mikrostrukture : Otprilike 50% austenita + 50% ferita kombinirajući najbolje osobine obje faze.
Ključne karakteristike :
Duktilno željezo (također nazvano sferoidnim grafitnim željezom ili čvorovitim željezom) proizvodi se tretiranjem rastopljenog sivog željeza magnezijem ili cerijem prije izlijevanja, što uzrokuje da grafit izlijeva kao sferoidi umjesto pločaka. Ova mikro-strukturna razlika je najvažnija razlika između sivog i duktilnog gvožđa.
| Uređaj za upravljanje emisijama | Uređaj za proizvodnju električnih goriva | Tenzilna snaga (Mpa) | Smanjenje emisije | Produženje (%) | Tvrdoća (HB) | Tipična mikrostruktura |
|---|---|---|---|---|---|---|
| U slučaju da se primjenjuje jedna od sljedećih opcija: | 60-40-18 | 400 minuta | 250 minuta | 18 min | 130–180 | S druge vrste |
| U slučaju da je to potrebno, u slučaju da je potrebno, u slučaju da je potrebno, u slučaju da je potrebno, u slučaju da je potrebno, u slučaju da je potrebno, u slučaju da je potrebno, u slučaju da je potrebno. | 65-45-12 | 500 minuta | 320 minuta | 7 minuta | 170–230 | Ferit-perlit |
| U slučaju da je to potrebno, može se upotrebljavati sljedeće: | 80-55-06 | 600 minuta | 370 minuta | 3 min | 190–270 | S druge strukture |
| U slučaju da je to potrebno, može se upotrebljavati sljedeće: | 100-70-03 | 700 minuta | 420 minuta | 2 min | 225–305 | Prevazilaženje bisernog |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 minuta | 480 minuta | 2 min | 245–335 | S masenim udjelom masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih masnih mas |
Posebne klase :
| Razred | Ključna značajka | Uvođenje |
|---|---|---|
| Sima-duktilna željeza | 46% Si + 0,51,0% Mo | U slučaju izduvnih plinova s visokim temperaturama (razvrstavanje, kućišta turbopunjača) |
| U skladu s člankom 3. stavkom 1. | Uređivanje topline | Smanjenje i smanjenje otpornosti na toplinu |
| U slučaju da je to potrebno, za svaki proizvod koji je pod uvjetom da se upotrijebi, mora se utvrditi: | 1836% nitra | Kriogenicna služba, korozija morskom vodom, nemagnetske primjene |
Mikrostrukture : Grafitni sferoidi raspoređeni u feritnom, perarlitnom, feritno-perarlitnom ili ausferitnom matricu. Sferoična morfologija grafitnog materijala eliminiše učinak koncentracije na napore od grafitnog sloja, što duktilnom željezu daje karakterističnu kombinaciju čvrstoće i fleksibilnosti.
Ključne karakteristike :
| Sredstva | Svaka vrsta vozila | U skladu s člankom 6. stavkom 2. | U skladu s člankom 3. stavkom 2. | Implikacija dizajna |
|---|---|---|---|---|
| Udio u emisiji CO2 | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | U slučaju da se ne primijeni odgovarajuća metoda, potrebno je osigurati da se ne dovede u pitanje sljedeće: |
| Čelični vlakni | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | U skladu s člankom 3. stavkom 2. |
| Sljedeći članci: | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | U slučaju da se u slučaju izloženosti izloženosti ne primjenjuje primjena ovog članka, u slučaju izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti izloženosti iz |
| S druge strane, za uređaje za proizvodnju električnih goriva, primjenjuje se sljedeće: | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Visoka statička čvrstoća s odgovarajućom fleksibilnošću |
| U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 1. | 500 | 320 | 0.64 | Konkurentna s ugljikovim čelikom WCB po nižim troškovima |
| U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 1. | 700 | 420 | 0.60 | Zamjenjuje odlit i kovan čelik u mnogim strukturnim primjenama |
Napomena za dizajn : Odnos otpornosti na vještačku snagu je kritičan, ali često zanemareni parametar. U slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju otpada, u slučaju ot U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EU) br. 600/2014 Komisija je odlučila da se za proizvodnju čelika u skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EU) br. 600/2014 primjenjuje sljedeći postupak:

U slučaju da se u slučaju izbacivanja ne primijenjuje primjena, to znači da se ne primjenjuje. U slučaju da se ne primjenjuje primjena ovog standarda, ispitna tijela moraju se obratiti na sljedeće podatke:
| Sredstva | Granična izdržljivost (MPa) | U % od UTS-a | Napomene |
|---|---|---|---|
| S druge vrste | 200–250 | ~40–45% | Sastav ferita-perlita; jasna granica izdržljivosti |
| Slastični vlakni (304) | 170–220 | ~35–40% | Radni trenje tijekom vožnje bicikla; nema stvarnih granica izdržljivosti |
| Duplex nehrđajući čelik | 280–350 | ~40–45% | Visoka čvrstoća znači visoka granica umorstva |
| U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 1. | 180–220 | ~40–45% | Grafitni čvorovi djeluju kao zatvarači pukotina pri niskom napitu |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | S druge strane, za proizvodnju gume, gume ili gume od gume, ne smiju se upotrebljavati gume ili gume od gume ili gume od gume. |
Duktilno željezo ima izvanredno dobre performanse u opterećenju u usporedbi s livenim čelikom na jednakim razinama čvrstoće, što je činjenica koja se često potcenjuje u projektiranju. Grafitne čvorove služe kao funkcije za zaustavljanje pukotina, usporavanje rasprostranjenja umora pukotina.
Ovdje se materijalne obitelji najznačajnije razlikuju i gdje pogrešna odabir ima najteže posljedice.
| Sredstva | Čarpi V-notch pri 20 °C (J) | Smanjenje temperature na -40 °C (J) | U skladu s člankom 6. stavkom 2. |
|---|---|---|---|
| Čelični ugljikovod | 25–40 | 5–15 | -20 do +10 |
| Udio u emisiji CO2 | 30–50 | 18–30 | -50 do -30 |
| Sljedeći članci: | 100–200 | 80–160 | Ne DBTT fleksibilna do -196 °C |
| Duplex SS | 40–80 | 20–40 | -50 do -30 |
| U skladu s člankom 3. stavkom 1. | 1418 (u RT) | 10–14 | -40 do -20 |
| U skladu s člankom 6. stavkom 1. | 510 (u RT) | 2–5 | iznosovi |
Kritika selekcije za sve primjene koje uključuju temperature ispod nule, ispitivanje udara na minimalnu konstrukcijsku temperaturu metala (MDMT) nije pregovaračko. U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) ovog članka, za sve proizvode koji se upotrebljavaju u proizvodnji plinova, za koje se primjenjuje točka (b) ovog članka, za koje se primjenjuje točka (c) ovog članka, za koje se primjenjuje točka (d) ovog članka, za koje se prim Materijal koji ispunjava zahtjeve za vještačnost pri sobnoj temperaturi može katastrofalno propasti krhkim lomom pri -20 °C.
Austenitni nehrđajući čelik je jedina opcija. u slučaju da se u slučaju eksploatacije ne primijenjuje određena vrsta materijala, u skladu s člankom 6. stavkom 1. točkom (a) ovog članka, za upotrebu u proizvodnji materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materi
| Okoliš | Ugljični ocel | 304 SS | 316 ss | Duplex SS | Kugasto grafitno željezo |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosferski (radnjački) | Loše zahtijeva premaz | Izvrsno | Izvrsno | Izvrsno | Loše zahtijeva premaz |
| U slučaju da je primjena primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene primjene | Vrlo loše | Umerena | Dobar | Izvrsno | Vrlo loše |
| Pitke vode | Loše | Izvrsno | Izvrsno | Izvrsno | Umerena |
| Morskom vodom | Nije prikladno | Srednja vrijednost | Dobar | Izvrsno | Nije prikladno |
| Razrijeđene kiseline (pH 24) | Nije prikladno | Srednja vrijednost | Dobar | Dobar | Nije prikladno |
| U slučaju da je proizvod u skladu s člankom 6. stavkom 1. | Dobro do 80 °C | Dobar | Dobar | Dobar | Dobar |
| U slučaju da se ne primjenjuje, u skladu s člankom 4. stavkom 1. | Nijedno | Visoka temperatura iznad 60 °C | Umerena | Vrlo nizak | Nijedno |
| H2S (kisava usluga) | U skladu s člankom 3. stavkom 1. | S druge strane, u slučaju da se ne primjenjuje, ne smije se upotrebljavati. | S druge strane, u slučaju da se ne primjenjuje, ne smije se upotrebljavati. | S obzirom na to da je to primjenjivo za proizvodnju proizvoda iz poglavlja 3. | Nije preporučeno |
Za kiselu upotrebu (okruženja koja sadrže H2S u nafti i plinu), NACE MR0175/ISO 15156 propisuje maksimalne granice tvrdoće: 22 HRC za ugljikove i nisko legirane čelikove, 28 HRC za dupleksne nerđajuće čelikove i 35 HRC za

| Sredstva | U slučaju da je to potrebno, za svaki proizvod koji je pod uvjetom da se upotrebljava u skladu s člankom 6. stavkom 1. | Glavni mehanizam degradacije |
|---|---|---|
| Ugljični ocel | 400–450 | Grafitiranje perlita; oksidacija iznad 500 °C |
| Sljedeći članci: | 800–870 | Sigma faza (razmak od 565 do 925 °C); oksidacija iznad 900 °C |
| Sljedeći članci: | 800–870 | Odolnost od oksidacije veća od odolnosti od 304; sigma faza |
| Duplex SS | 280–300 | u slučaju da je to potrebno, potrebno je utvrditi razinu i razinu otpada. |
| Sima-duktilna željeza | 750–800 | Oksidiranje; rast zrna ferita; razgradnja perlita |
| Sastavni duktilni željezo | 350–400 | Odvojeni materijali |
| Odbrana od nitrogena | 800–850 | Oksidacija; stabilnost austenita na temperaturi |
Iznimka za SiMo : Standardno duktilno željezo nije pogodno iznad ~ 400 °C zbog razgradnje i oksidacije perlita. Međutim, SiMo duktilno željezo (46% Si, 0,51% Mo) formira stabilnu feritnu matricu s zaštitnim slojem oksida bogatog silicijumom, omogućavajući rad na temperaturama izduvnih plinova do 800 °C. To ga čini materijalom izbora za kućišta turbopunjača i iz
| Sredstva | Svarivost | Dodatni materijal | Preuzmicu | PWHT je potreban? |
|---|---|---|---|---|
| Čelični vlakni | Izvrsno | E7018 / ER70S-6 | 50-150 °C za debele profile | Da (relaksacija na 600650 °C) |
| Čelični vlakni | Uobičajeno rizik od pukotina | E7018 / ER80S | 200°C do 300°C obavezno | Odluka Komisije |
| Austenitni SS | Izvrsno | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Ne za tanke dijelove | Sklonjenje na 10401120 °C za otpornost na SCC; ne uvijek potrebno |
| Martenzitski nehrđajući čelik | Teško zahtijeva strogu kontrolu | E410 / ER410 | 200°C do 350°C obavezno | U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 1. |
| Duplex SS | Uobičajeno kritično ulaženje topline | E2209 / ER2209 | Ne za tanke dijelove | U slučaju da je to potrebno za proizvodnju električne energije, potrebno je osigurati da se u skladu s člankom 6. stavkom 3. točkom (a) i (b) ovog pravilnika ne dovode u pitanje uvjeti iz stavka 3. točaka (a) i (b) ovog pravilnika. |
| Kugasto grafitno željezo | Teško posebne procedure | U slučaju da je to potrebno, u skladu s člankom 6. stavkom 1. | 300-400 °C obvezno | U slučaju da se ne primijeni, potrebno je izmijeniti: |
Praktične posljedice za lijevare : Sposobnost zavarivanja-popravljanja defekta odlijevanja značajan je faktor troškova. U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EZ) br. 765/2008 Komisija je odlučila da se odredi da se odbacuje odluka o uvođenju te uredbe. U skladu s člankom 3. stavkom 1. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EZ) br. 1225/2009 Komisija je odlučila da se odbacuje odvod od željeza od željeza.
U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EZ) br. 1225/2009 Komisija je odlučila da se u skladu s člankom 3. točkom (b) Uredbe (EZ) br. 1225/2009 primjenjuje odredba o uvođenju mjera za utvrđivanje troškova.
| Sredstva | Indeks relativnih troškova | Primarni pokretači troškova |
|---|---|---|
| Udio u emisiji CO2 | 100 | Niska cijena legure; jednostavno topljenje; visoki prinos |
| Udio u ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukupnom ukup | 120–150 | U skladu s člankom 3. stavkom 1. |
| S druge željezne spojeve | 85–100 | U slučaju da se ne primjenjuje, ispitna metoda može se upotrebljavati za utvrđivanje vrijednosti. |
| S druge vrste | 110–130 | Sredstva za proizvodnju i proizvodnju električne energije |
| Sljedeći članci: | 250–350 | Visok sadržaj nitrata i kroma; rafiniranje AOD-a; sporije topljenje; manji prinos odlijevanja |
| S druge strane, u skladu s člankom 6. stavkom 1. | 300–400 | U skladu s člankom 3. stavkom 1. |
| Duplex SS | 350–500 | Ogromna kontrola kemije; uski prozor za izlijevanje; veća stopa otpada |
U skladu s člankom 4. stavkom 1. u skladu s člankom 3. stavkom 1. U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EZ) br. 1907/2006, u skladu s člankom 3. točkom (b) Uredbe (EZ) br. 1907/2006, u skladu s člankom 4. točkom (c) Uredbe (EZ) br. 1907/2006, u skladu s člankom 4. točkom (c) Uredbe (EZ) br. 1907 U slučaju pompa od nehrđajućeg čelika, troškovi materijala mogu biti tri puta veći od početnih troškova, ali se ne moraju godišnje mijenjati premazi i korozije.
| Radni uvjeti | Preporučeni materijal | Razlog |
|---|---|---|
| Vode, pare, ulja do 400 °C, nekorozivne | Udio u emisiji CO2 | U slučaju da se ne primjenjuje, ispitni postupak se može provesti na temelju sljedećih kriterija: |
| U slučaju da je proizvod na tržištu u skladu s člankom 6. stavkom 1. točkom (a) ovog članka, u skladu s člankom 6. stavkom 2. točkom (a) ovog članka, proizvođač mora upotrijebiti: | Uvođenje u promet | Kodom prihvaćena; troškovno učinkovita s odgovarajućom kontrolom tvrdoće |
| Proces kemijske proizvodnje, kiseline, hloridi | CF8M (316) ili duplex | Molibden pruža otpornost na otpad; dupleks za otpornost na klorid SCC |
| U slučaju da je proizvod na tržištu, mora se upotrebljavati samo jedan od sljedećih proizvoda: | Sljedeći članak: | Ne DBTT; certificiran Charpy na MDMT-u |
| S druge strane, za vozila s brzinom od 300 km/h ili veću | Srednje legirano čelik (A487 Gr 4/6, 8630) | Veća čvrstoća smanjuje debljinu zida, štedi težinu i troškove |
| Komponenta | Preporučeni materijal | Razlog |
|---|---|---|
| Slagač za šlag | S druge strane, u slučaju da se upotrebljava u proizvodnji gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume, gume ili | S druge strane, za proizvodnju električnih vozila, osim vozila iz točkova 85. i 85. |
| S druge vrste | Čelični vlakni | Izvrsna sposobnost otvrdnje za rad; neprikosnovena otpornost na habanje pod udarcem |
| S druge površine | Čelični vlakni i vlakna za proizvodnju električne energije | Odolnost od abrazije na visoki pritisak |
| S druge strane, za vozila s brzinom od 300 mm do 600 mm | Uvođenje u promet | Svajanje; dobra otpornost na umor; troškovno učinkovita |
| Komponenta | Preporučeni materijal | Razlog |
|---|---|---|
| U slučaju izduvnih plinova, u skladu s člankom 6. stavkom 2. | Smetano-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan-metan | Odolnost na toplinsko umor; otpornost na oksidaciju; troškovno učinkovita u zapremini |
| Izduvni kolektor (benzin, > 900 °C) | S druge strane, u slučaju da se upotrebljava u proizvodnji gume ili gume, gume ili gume, gume ili gume s gume ili gume, gume ili gume s gume ili gume, gume ili gume s gume ili gume, gume ili gume s gume ili gume, gume ili | Veća čvrstoća na vrućinu i otpornost na oksidaciju od SiMo |
| S druge strane, za električne motore | S odvojena od: | Članci i dijelovi sustava za upravljanje energijom |
| Brezovna šuplja | U slučaju da je proizvodnja od željeza u skladu s člankom 77. stavkom 1. | Snaga, strojna sposobnost, deformacija i troškovi |
| Rulna veštica | S druge vrijednosti, osim onih iz tarifnih brojeva 8402 i 8404 | U skladu s člankom 6. stavkom 2. |
| Služba | Preporučeni materijal | Razlog |
|---|---|---|
| Slatka voda, neutralni pH | S druge konstrukcije od željeza ili čelika | Ekonomska selekcija; premaz pruža barijeru korozije |
| Slatka voda | U slučaju da je primjena ovog standarda primjenjiva na proizvode koji sadrže i druge tvari, primjenjuje se sljedeći standard: | Odolnost od klorida; dupleks se preferira za veću čvrstoću i otpornost na SCC |
| Kmetijski proces, kiseline | CF8M (316) s dozvoljenom korozijom | Dobro karakterizirani u kemijskom servisu; širok spektar kompatibilnih tekućina |
| S druge željezničke motore | S druge strane, za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda iz stabala za proizvodnju proizvoda | S druge strane, u slučaju da se ne upotrebljava, to znači da se ne upotrebljava. |
| Sljedeći proizvodi: | Čelična vlakna za proizvodnju električnih vozila | U slučaju da je proizvod izravno proizveden, u skladu s člankom 73. stavkom 1. |
U slučaju da se proizvod ne koristi za proizvodnju, mora se upotrijebiti sljedeći sustav:
U skladu s člankom 4. stavkom 2.
U većini primjena jedan zahtjev dominira i sužava izbor materijala:
| U skladu s člankom 4. stavkom 2. | Sužava se do |
|---|---|
| Čvrstoća ispod -50 °C | S druge vrste |
| U slučaju da se ne primjenjuje, u skladu s člankom 4. stavkom 1. | S druge konstrukcije od čelika ili čelika od čelika ili čelika |
| U slučaju iznimnog opuštanja/abrazije | Čelični vlakni, s visokom Cr-om |
| Visoka temperatura (> 800 °C) | S druge strane, u slučaju da se upotrebljava u proizvodnji proizvoda iz stabala, to znači da se upotrebljava u proizvodnji proizvoda iz stabala. |
| Najniži troškovi, umjereni uvjeti | S druge konstrukcije od čelika |
| U skladu s člankom 6. stavkom 2. | Čelični vlakni, s masenim udjelom ugljika od najmanje 0,05 mm |

U slučaju da je materijal izložen za upotrebu u proizvodnji, mora se utvrditi da je materijal izložen za upotrebu u proizvodnji.
U slučaju da je to potrebno, zahtjev za potvrdu o materijalu:
Na temelju desetljeća analize neuspjeha odlijevanja, evo uzoraka koji najvjerojatnije dovode do preuranjenog neuspjeha komponenti:
"Napravi ga od nehrđajućeg čelika" nije specifikacija. U slučaju da se primjenjuje u proizvodnji materijala koji sadrže materijal koji se upotrebljava za proizvodnju materijala koji sadrži materijal koji se upotrebljava za proizvodnju materijala koji sadrži materijal koji se upotrebljava za proizvodnju materijala koji sadrži materijal koji se upotrebljava za proizvodnju materi U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EZ) br. 1225/2009 Komisija je odlučila da se za određene proizvode za koje se primjenjuje odredba iz članka 3. stavka 1. točke (c) Uredbe (EZ) br. 1225/2009 primjenjuje odredba iz članka 3. stavka 1. točke (c) Uredbe (EZ) br
Pravi pristup za potrebe ovog članka, za sve proizvode koji su navedeni u Prilogu I. točki (a) i (b) Priloga II.
U pustinji Saudijske Arabije, uglađenog željeznog okvira za obrate koji radi savršeno, može se razbiti na prvom udaru u rudniku u Sibiru. U slučaju da se ne može utvrditi da su materijali s DBTT-om fleksibilni na niskim temperaturama, potrebno je provjeriti učinak na MDMT-u.
Austenitni nehrđajući čelik se širi na otprilike 17 × 10−6 / °C, dok se ugljični čelik širi na otprilike 12 × 10−6 / °C. Skupina koja meša oba materijala razviti će toplotne napore tijekom ciklusa temperature. Diferencijalna ekspanzija može opustiti prednaplatu vijaka ili, obrnuto, preobremeniti vijake.
Sferoični grafit u ductilnom željezu temeljno mijenja svoje mehaničko ponašanje u usporedbi s sivim željezom. U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) ovog članka, u skladu s člankom 3. točkom (a) ovog članka, "sredstva za proizvodnju" znači sredstva za proizvodnju materijala koja se upotrebljavaju za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za proizvodnju materijala za Pravila projektiranja, parametri obrade i postupci zavarivanja razvijeni za sivo željezo ne prelaze na ductilno željezo.
U skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EU) br. 600/2014 Komisija je odlučila da se u skladu s člankom 3. stavkom 1. točkom (a) Uredbe (EU) br. 600/2014 primjenjuje odredba iz članka 3. stavka 1. Analiza troškova životnog ciklusa uključujući vrijeme zastoja, zamjenu radne snage i gubitak proizvodnje trebala bi utjecati na izbor materijala za komponente kritične za uslugu.
| PRIORITY | Ugljični ocel | Kugasto grafitno željezo | Austenitni SS | Duplex SS |
|---|---|---|---|---|
| Najniža početna cijena | ✅ Najbolje | ✅ Vrlo dobro | Visoka | Veoma visoka |
| Najbolja strojna sposobnost | ✅ Dobro | ✅ Izvrsno | Teško | Teško |
| Svajanje (lijevanje) | ✅ Izvrsno | Siromašni | ✅ Izvrsno | ️ Umjereno |
| Odbrana od udaraca pri -40 °C | ️ samo LCB/LCC | Marginalno | ✅ Izvrsno | ️ Prihvatljivo |
| Otpornost na koroziju | Zahtijeva premaz | Zahtijeva premaz | ✅ Dobro (316: bolje) | ✅ Izvrsno |
| Visoka temperatura (> 600 °C) | Nije pogodno | ️ Samo za Simona | ✅ Dobro | Porezanje |
| Odolnost na habanje/abraziju | ️ Umjereno | ✅ Dobro (grafit) | siromašni (galan) | ✅ Dobro |
| Oporu protiv umora | ✅ Dobro | ✅ Dobro | ️ Nema granica izdržljivosti | ✅ Dobro |
| Sposobnost prigušenja vibracija | ️ nisko | ✅ Izvrsno | ️ nisko | ️ nisko |
| Sposobnost debljine preseka | ✅ Neograničeno | ✅ Velika | ✅ Velika | ⚠️ Ograničeno |
Legenda ✅ = snažan kandidat; ️ = prihvatljiv uz uslove; = ne preporučuje se
"Najbolji" materijal ne postoji izolirano uvijek je materijal koji zadovoljava sve obavezne zahtjeve po najnižim ukupnim troškovima vlasništva. Structured proces odabiru, informiran od strane metalurških temelja i potvrđen od strane materijala standarda s odgovarajućim testiranjem, je najpouzdaniji put do uspješne livenja specifikacije.
Trebaš stručnu pomoć u izboru materijala za sljedeći casting projekt? Naš inženjerski tim pruža savjetovanje o materijalima, analizu izvedivosti procesa i potpunu podršku u dokumentaciji od EN 10204 3.1 certifikata materijala do završne dimenzijske inspekcije. Kontaktirajte nas da bi razgovarali o vašim zahtjevima.
Najnovije vijesti2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24