Meta Beskrivning: En teknisk guide för att välja rätt gjutmaterial för tunga industriella applikationer. Jämför kolstål, rostfritt stål och segjärn vad gäller mekaniska egenskaper, korrosionsbeständighet, kostnad samt branschspecifika prestandakrav.
Varje gjutningsprojekt börjar med en enda avgörande fråga: vilket material? Svaret bestämmer inte bara delens prestanda under drift, utan också genomförbarheten av gjutningsprocessen, strategin för bearbetning, kraven på värmebehandling och slutligen den totala ägarkostnaden. Ändå reduceras materialval ofta till en översiktlig jämförelse av draghållfasthet och pris – ett misstag som kan leda till tidig brytning, garantisäkningar och produktionsstopp.

Den här tekniska guiden ger en strukturerad, ingenjörsnivå-jämförelse av de tre mest använda materialfamiljerna för tung industriell gjutning: kolstål , rostfritt stål , och duktilt Järn . Vi undersöker deras metallurgiska grunden, mekaniska beteende, bearbetningsegenskaper och verkliga applikationsprofiler för att utrusta ingenjörer och inköpsansvariga med en rigorös ram för materialval.
Att förstå de grundläggande skillnaderna mellan dessa tre materialfamiljer börjar med deras kemiska och mikrostrukturella identiteter.
Kolstål är en järn-kol-legering där kol är det främsta legeringselementet, vanligtvis i ett viktinnehåll mellan 0,15 % och 0,60 %. Kolhalten styr direkt hårdbarheten, styrkan och svetsbarheten:
| Kvalitet (ASTM) | Kolhalt % | Dragfasthet (MPa) | Sträckgräns (MPa) | Förslängning (%) | Typiskt bruk |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 250 min | 22 min | Allmänna ventiler, pumpskåp, strukturella gjutdelar |
| WCC (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Ventiler och rörförbindningar med högre styrka |
| LCB (A352) | 0,30 Max | 450–620 | 240 min | 24 min | Drift vid låg temperatur till -46 °C |
| LCC (A352) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Drift vid låg temperatur till -46 °C, högre hållfasthet |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 min | Högstark strukturell legering med Cr-Mo-Ni |
Mikrostruktur i gjutna och glödade tillståndet uppvisar kolstål en mikrostruktur av ferrit och perlit. Med värmebehandling (normalisering, härdning och tåliggöring) omvandlas mikrostrukturen till tåliggjort martensit eller bainit, vilket kraftigt ökar hållfastheten och hårdheten på bekostnad av viss duktilitet.

Huvudkännetecken :
Rostfria stål innehåller minst 10,5 % krom, vilket bildar ett självrådande passivt kromoxidlag på ytan. De tre vanligaste gjutna rostfria stålsorterna är austenitiska, martensitiska och duplex.
| Kvalitet (ASTM) | Viktiga legeringsämnen | Tensil (Mpa) | Flytgräns (MPa) | Förslängning (%) | Korrosionsbeständighet |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 min | 35 min | Bra allmän korrosionsmotstånd |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 min | 30 min | Utmärkande motstånd mot spaltkorrosion och pitting; användning inom marin och kemisk industri |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 35 min | Kolarm variant för svetsade konstruktioner; eliminerar risken för korngränskorrosion |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 30 min | Kolarm 316; föredragen för kemisk och marin utrustning i svetsat tillfälle |
Mikrostruktur fullständigt austenitisk (yttre centrerad kubisk kristallstruktur). Denna struktur är icke-magnetisk, mycket duktil och genomgår ingen övergång från duktil till spröd — austenitiska rostfria stål behåller sin slagfasthet ända ner till kryogeniska temperaturer (−196 °C och lägre).
Huvudkännetecken :
| Kvalitet (ASTM) | Kol % | Draghållfasthet (MPa) | Härthet (HRC) | Vanlig användning | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | Max 0,15 | 620–795 | 22–30 (Q&T) | Turbinblad, pumpaxlar, slitagekomponenter | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (härdad och anläppt) | Slitagebeständiga delar med hög hårdhet, knivar, ventilkomponenter | | CA6NM (A487) | 0,06 max | 760–930 | 23–30 (härdad och anläppt) | Vattenkraftturbinhjul, höga krav på seghet |
Mikrostruktur martensitisk (kroppcentrerad tetragonal) efter avsläckning. Kan anläppas för att uppnå ett brett utbud av kombinationer av hårdhet och seghet. Magnetisk.
Huvudkännetecken :
| Kvalitet (ASTM) | Komposition | Tensil (Mpa) | Flytgräns (MPa) | PREN | Typiskt bruk |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 min | 485 min | 33–36 | Pumpskålar, impeller, marin utrustning |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 min | 550 min | 40–43 | Offshore, kemisk process, avsaltningsanläggning |
Mikrostruktur ungefär 50 % austenit + 50 % ferrit – kombinerar de bästa egenskaperna hos båda faserna.
Huvudkännetecken :
Segjärn (även kallat sfäroidalt grafitjärn eller nodulärt järn) framställs genom att smält gråjärn behandlas med magnesium eller cerium innan gjutning, vilket får grafiten att utfällas som sfäroider istället för flak. Denna mikrostrukturella skillnad är den enda viktigaste skillnaden mellan gråjärn och segjärn.
| Kvalitet (ISO/EN) | Kvalitet (ASTM) | Tensil (Mpa) | Flytgräns (MPa) | Förslängning (%) | Hårdhet (HB) | Typisk mikrostruktur |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18/GGG40 | 60-40-18 | 400 min | 250 min | 18 min | 130–180 | Fullt ferritisk |
| QT500-7/GGG50 | 65-45-12 | 500 min | 320 min | 7 min | 170–230 | Ferrit-perlit |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 min | 370 min | 3 min | 190–270 | Perlit-ferrit |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 min | 420 min | 2 min | 225–305 | Framför allt perlitisk |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 min | 480 min | 2 min | 245–335 | Perlitisk eller temprad |
Speciala grader :
| Kvalitet | Nyckelfunktion | Användningsområde |
|---|---|---|
| SiMo-segjärn | 4–6 % Si + 0,5–1,0 % Mo | Exhaustkomponenter för hög temperatur (utloppssamlare, turboladdarhållare) – drift upp till 800 °C |
| ADI (austempererat segjärn) | Austempererande värmebehandling | Draghållfasthet 900–1600 MPa med 1–10 % töjning; växlar, vevaxlar, slitageplattor |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36 % Ni | Kryogenisk drift, korrosion av havsvatten, icke-magnetiska applikationer |
Mikrostruktur grafitsfärer fördelade i en ferritisk, perlitisk, ferritisk-perlitisk eller ausferritisk matris. Den sfäroidala grafitmorfologin eliminerar spänningskoncentrationsverkan från bladformad grafit, vilket ger segjärn dess karakteristiska kombination av hållfasthet och duktilitet.
Huvudkännetecken :
| Material | Draghållfastighetsområde (MPa) | Flytgränsområde (MPa) | Förhållandet mellan flytgräns och draghållfastighet | Designimplikation |
|---|---|---|---|---|
| Kolstål (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Betydlig plastisk deformation innan brott – generöst vid överbelastning |
| Kolstål (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Hög hållfastighet men mindre reserv efter flytgränsen |
| Austenitisk rostfritt stål (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Låg förhållande mellan flytgräns och draghållfasthet innebär stor deformation vid flytning — utmärkt för seismisk design och tryckbehållarkonstruktion |
| Duplexrostfritt stål (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Hög statisk hållfasthet med tillräcklig duktilitet |
| Segjärn (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Konkurrenskraftigt mot kolstål WCB till lägre kostnad |
| Segjärn (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Ersätter gjutet och smidd stål i många konstruktionsapplikationer |
Designanteckning förhållandet mellan flytgräns och draghållfasthet är en kritisk men ofta överlookad parameter. Ett lågt förhållande (austenitiskt rostfritt stål) ger ett stort fönster för plastisk deformation innan brott — önskvärt för tryckbelastade komponenter och jordbävningsresistenta konstruktioner. Ett högt förhållande (Q&T-stål, duplex) indikerar begränsad duktilitet efter flytning och kräver mer konservativa designmarginaler.

Utmattning är den vanligaste brottmodellen i dynamiskt belastade gjutkomponenter. Utmattningsgränsen (hållbarhetsgränsen vid 10⁷ cykler) varierar kraftigt:
| Material | Utmattning gräns (MPa) | Som % av UTS | Anteckningar |
|---|---|---|---|
| Kolstål (glödade) | 200–250 | ~40–45% | Ferrit-perlitstruktur; tydlig utmattningsskärpa |
| Austenitisk rostfritt stål (304) | 170–220 | ~35–40% | Arbetshärdas under cykling; ingen verklig utmattningsskärpa |
| Duplexrostfritt stål | 280–350 | ~40–45% | Hög hållfasthet innebär hög utmattningsskärpa |
| Segjärn (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafitnoduler fungerar som sprickstopp vid låg spänning |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Undantagsvis god utmattningmotstånd för en järngjutning |
Segjärn presterar förvånande bra vid utmattning jämfört med gjutstål vid likvärdiga hållfasthetsnivåer – en faktum som ofta underskattas i konstruktionen. Grafitnodulerna fungerar som sprickstoppfunktioner och bromsar utmattningssprickornas utveckling.
Det är här materialfamiljerna skiljer sig åt mest dramatiskt och där felaktig val av material får allvarligast konsekvenser.
| Material | Charpy V-groov vid 20 °C (J) | Charpy vid -40 °C (J) | DBTT-intervall (°C) |
|---|---|---|---|
| Kolstål WCB | 25–40 | 5–15 | -20 till +10 |
| Kolstål LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 till -30 |
| Austenitisk rostfritt stål (304/316) | 100–200 | 80–160 | Ingen DBTT — duktilt ner till -196 °C |
| Duplex SS | 40–80 | 20–40 | -50 till -30 |
| Segjärn (ferritiskt QT400-18) | 14–18 (vid rumstemperatur) | 10–14 | -40 till -20 |
| Segjärn (perlitiskt QT700-2) | 5–10 (vid rumstemperatur) | 2–5 | +10 till -10 |
Avgörande urvalskriterium för alla applikationer vid under-nollgraddiga temperaturer är slagprovning vid den lägsta konstruktionsmetalltemperaturen (MDMT) obligatorisk. Detta är kodifierat i tryckkärlsstandarder (ASME Section VIII, EN 13445) och rörsystemstandarder (ASME B31.3). Ett material som uppfyller draghållfasthetskraven vid rumstemperatur kan brytas katastrofalt genom sprödbrott vid -20 °C.
Austenitiska rostfria stål är det enda alternativet när driftstemperaturen sjunker under ca -50 °C, eftersom alla ferritiska och martensitiska material (inklusive kolstål, duplexstål och segjärn) genomgår en övergång från duktilt till sprött beteende.
| Miljö | Kolstål | 304 SS | 316 SS | Duplex SS | Duktilt Järn |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosfärisk (landlig) | Dålig — kräver beläggning | Excellent | Excellent | Excellent | Dålig — kräver beläggning |
| Atmosfärisk (marin/kustnära) | Mycket dålig | Moderat | Bra | Excellent | Mycket dålig |
| Färskt vatten | -Fattiga. | Excellent | Excellent | Excellent | Moderat |
| Sjövatten | Inte lämplig | Marginal | Bra | Excellent | Inte lämplig |
| Späd syrlös (pH 2–4) | Inte lämplig | Marginal | Bra | Bra | Inte lämplig |
| Basisk (NaOH, pH 10–14) | Bra upp till 80 °C | Bra | Bra | Bra | Bra |
| Risk för kloridinducerad spänningskorrosion | Ingen | Hög över 60 °C | Moderat | Mycket låg | Ingen |
| H₂S (sur drift) | Acceptabel (NACE MR0175) | Acceptabel (glödad) | Acceptabel (glödad) | Acceptabel (med hårdhetsgräns) | Rekommenderas inte |
För sur drift (miljöer med H₂S i olje- och gasindustrin); NACE MR0175/ISO 15156 ställer upp maximala hårdhetsgränser: 22 HRC för kolstål och låglegerade stål, 28 HRC för duplexrostfritt stål samt 35 HRC för nickelbaserade legeringar i austenitiskt tillstånd.

| Material | Maximal kontinuerlig driftstemperatur (°C) | Viktig degraderingsmekanism |
|---|---|---|
| Kolstål | 400–450 | Grafitisering av perliten; oxidation över 500 °C |
| Austenitiskt rostfritt stål (304) | 800–870 | Sigmafasembrytning (i temperaturintervallet 565–925 °C); oxidation över 900 °C |
| Austenitiskt rostfritt stål (316) | 800–870 | Bättre oxidation motstånd än 304; sigmafas-embrittlement |
| Duplex SS | 280–300 | 475 °C embrittlement begränsar den övre driftstemperaturen |
| SiMo-segjärn | 750–800 | Oxidation; ferritkornväxt; perlitzersättning |
| Standard segjärn | 350–400 | Perlitzersättning; oxidation |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oxidation; austenitstabilitet vid temperatur |
Undantaget SiMo standard segjärn är olämpligt ovanför ca 400 °C på grund av perlitzersättning och oxidation. SiMo-segjärn (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) bildar dock en stabil ferritisk matrix med ett skyddande silikiumriktt oxidlager, vilket möjliggör drift vid avgastemperaturer upp till 800 °C. Detta gör det till det föredragna materialet för turbohushåll och avgasfördelare i lastbilar – en högvolymsapplikation där austenitisk rostfritt stål eller Ni-Resist skulle vara kostnadsdrivande.
| Material | Svetsbarhet | Filler Metal | Förvarma | Krävs PWHT? |
|---|---|---|---|---|
| Kolstål (C ≤ 0,25 %) | Excellent | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C för tjocka sektioner | Ja (spänningsutjämning vid 600–650 °C) |
| Kolstål (C > 0,30 %) | Måttlig — risk för sprickbildning | E7018 / ER80S | 200–300 °C obligatoriskt | Obligatoriskt |
| Austenitisk SS | Excellent | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Ingen behandling för tunna sektioner | Lösningstärda vid 1040–1120 °C för motstånd mot spänningskorrosion; inte alltid nödvändigt |
| Martensitisk rostfri stål | Svårt – kräver strikt kontroll | E410 / ER410 | 200–350 °C obligatoriskt | Obligatoriskt (härdning vid 650–750 °C) |
| Duplex SS | Måttligt – värmetillförsel är avgörande | E2209 / ER2209 | Ingen behandling för tunna sektioner | Krävs normalt inte (kontrollerad värmetillförsel bevarar fasbalansen) |
| Duktilt Järn | Svårt – särskilda förfaranden | Ni-bas (ENiFe-CI) eller Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C obligatoriskt | Långsam svalning från 600 °C |
Praktiska konsekvenser för gjuterier : Möjligheten att svetsreparera gjutfel är en betydande kostnadsfaktor. Kolstålsgjutningar med mindre ytytor är vanligtvis reparerbara av kvalificerade svetsare enligt dokumenterade svetsprocedurer (WPS). Duktilt järn har däremot svårt att reparera pålitligt, vilket ofta leder till att gjutningarna kasseras – vilket bidrar till den högre avslagsfrekvensen och den effektiva utbytet förlusten för duktilt järn jämfört med stål.
Kostnadsjämförelse baserad på normaliserade råmaterial-, smält- och bearbetningskostnader (indexerat till kolstål WCB = 100):
| Material | Relativ kostnadsindex | Huvudorsaker till kostnader |
|---|---|---|
| Kolstål (WCB/WCC) | 100 | Låg legeringskostnad; enkel smältning; högt utbyte |
| Kolstål (låglegerat, Q&T) | 120–150 | Tilläggskostnader för legering (Cr, Mo, Ni); värmebehandlingskostnad |
| Segjärn (ferritiskt) | 85–100 | Lägre smältpunkt; kostnad för Mg-behandling; högre utslagsgrad |
| Segjärn (SiMo) | 110–130 | Kostnad för järnkisel och järnmolybden; specialiserad värmebehandling |
| Austenitisk rostfritt stål (304/CF8) | 250–350 | Högt Ni- och Cr-innehåll; AOD-refinering; långsammare smältning; lägre gjututbyte |
| Austenitisk rostfritt stål (316/CF8M) | 300–400 | Molybden-tillägg (för närvarande 25–35 USD/kg Mo); högkvalitativt skrot krävs |
| Duplex SS | 350–500 | Sträng kemisk kontroll; smal gjutningsvindruta; högre skrotrate |
Varning angående totala ägarkostnaden (TCO) materialkostnaden per kilogram är endast en komponent. Ett mer korrosionsbeständigt material kan eliminera behovet av skyddande beläggningar och minska underhållskostnaderna under hela livscykeln. Pumpskålen av rostfritt stål i sjövattenverk kan ha tre gånger högre initial materialkostnad, men eliminerar den årliga omfärgningen och ersättningen av korrosionsreserv som kolstålsskålar kräver.
| Serviceförhållanden | Rekommenderat material | Motivering |
|---|---|---|
| Vatten, ånga, olja upp till 400 °C, icke-korrosiva | Kolstål WCB/WCC | Ekonomiskt optimum; välkaraktäriserat i tryckbehållarkoder |
| Syrlig drift (H₂S) upp till 200 °C | Kolstål WCB (NACE MR0175, max 22 HRC) | Godkänt i koder; kostnadseffektivt med korrekt hårdhetskontroll |
| Kemisk process, syror, klorider | CF8M (316) eller duplex | Molybdenum ger motstånd mot punktkorrosion; duplexger motstånd mot kloridinducerad spänningskorrosion |
| Kryogenisk användning (–50 till –196 °C) | Endast CF8/CF8M (304/316) | Ingen DBTT; certifierad Charpy vid MDMT |
| Högt tryck (>klass 600) | Legerat låglegerat stål (A487 grad 4/6, 8630) | Högre hållfasthet minskar väggtjockleken, vilket sparar vikt och kostnad |
| Komponent | Rekommenderat material | Motivering |
|---|---|---|
| Slaggkärlskroppar | Kolstål (modifierat WCB) eller låglegerat Cr-Mo-stål | Motstånd mot termisk utmattning; kan svetsrepareras; massiva sektioner (5–25 ton) |
| Tänderna i hinkar, knäppskedjor | Av stål av austenitiskt mangan (Hadfield) | Extremt hårdhetskapacitet; oöverträffad slitstyrka vid slag |
| Andra maskiner för tillverkning av metall | Martensitiskt vitt järn eller manganstål | Hög sträcksmotståndskraft mot slitage |
| Ramar, hängsel och andra delar till maskiner | Kolstål (WCB/WCC) eller duktiljärn (QT500-7) | Svetsbar; god trötthetsbeständighet; kostnadseffektiv |
| Komponent | Rekommenderat material | Motivering |
|---|---|---|
| Utryckssamling (diesel, <800 °C) | SiMo-seghettjärn (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) | Motstånd mot termisk utmattning; oxidationmotstånd; kostnadseffektivt i stora volymer |
| Utryckssamling (bensin, >900 °C) | Gjutet rostfritt stål (HK30, 20Cr-10Ni) eller Ni-Resist D5S | Högre varmhållfasthet och oxidationmotstånd än SiMo |
| Turboaggregats turbinhus | Ni-Resist D5S eller gjutet rostfritt stål (HK30) | Cyklisk termisk påverkan upp till 950 °C; dimensionsstabilitet |
| Bromsskiva | Segjärn (QT500-7 eller QT600-3) | Styrka, bearbetningsbarhet, dämpning och kostnad |
| Styraxel | Segjärn (QT600-3) eller smidd stål | Hög utmattningshållfasthet; säkerhetskritisk komponent |
| Service | Rekommenderat material | Motivering |
|---|---|---|
| Färskvatten, neutral pH | Segjärn eller kolstål med beläggning | Ekonomisk valmöjlighet; beläggningen ger korrosionsbarriär |
| Salthaltigt vatten, bräckt vatten | CD4MCu (duplex) eller CF8M (316) | Motstånd mot kloridinducerad pitting; duplex föredras för högre hållfasthet och motstånd mot spänningskorrosion |
| Kemisk process, syror | CF8M (316) med korrosionsreserv | Välkänd i kemisk drift; stort utbud av kompatibla vätskor |
| Pumpar med högt tryckhuvud och hög varvtal | CA6NM (martensitisk rostfritt stål) eller duplex | Hög hållfasthet i förhållande till vikt; motstånd mot kavitationserosion; svetsreparabel |
| Slampumpar (slitageskört drift) | Högtkromat vitt gjutjärn (25–28 % Cr) för våtdelen; segjärn för pumpkåpan | Extremt slitagesmotstånd i våtdelen; pumpkåpa av segjärn för tryckhållning |
När man specificerar ett material för en industriell gjutning ska följande strukturerade beslutssekvens följas:
Dokumentera hela driftområdet innan något material utvärderas:
I de flesta applikationer dominerar ett krav och begränsar valet av material:
| Dominerande krav | Begränsar till |
|---|---|
| Toughness under noll vid temperaturer under -50 °C | Endast austenitisk rostfritt stål |
| Risk för kloridinducerad spänningskorrosion | Duplexrostfritt stål eller icke-rostfritt stål med barriärbeläggning |
| Extrem slitage/abrasion | Hög-kromhaltigt vitt järn, manganstål eller hårdbehandlat kolstål |
| Hög temperatur (>800 °C) | Austenitiskt rostfritt stål, Ni-Resist eller SiMo (upp till 800 °C) |
| Lägsta kostnad, måttliga förhållanden | Kolstål eller segjärn |
| Krav på magnetisk permeabilitet | Kolstål, martensitisk rostfritt stål eller segjärn (austenitiskt rostfritt stål är icke-magnetiskt) |

Ange materialet enligt en etablerad standard (ASTM, EN, ISO) som definierar:
Begär det tillämpliga materialcertifikatet:
Utifrån flera decenniers analys av gjutningsfel är detta de mönster som mest sannolikt leder till för tidig komponentfel:
"Gör det av rostfritt stål" är inte en specifikation. Generiskt 304 (CF8) kommer att försämras snabbt i sjövatten genom punktkorrosion – 316 (CF8M) eller duplex krävs. Å andra sidan innebär att ange 316 där 304 skulle räcka onödiga kostnader utan någon prestandafördel.
Rätt tillvägagångssätt : Definiera korrosionsmekanismen (likformig, punkt-, spring-, spänningskorrosion, interkristallin) och ange den sort som hanterar den.
Ett segjärnsgearhus som fungerar perfekt i en installation i saudisk öken kan spricka vid första påverkan på en gruvplats i Sibirien. Material med en DBTT (ductile-to-brittle transition temperature) kan inte antas vara sega vid låga temperaturer – slagprovning vid MDMT är avgörande.
Austenitisk rostfritt stål expanderar med ca 17 × 10⁻⁶ /°C, medan kolstål expanderar med ca 12 × 10⁻⁶ /°C. En samling som kombinerar båda materialen utvecklar termiska spänningar vid temperaturcykling. Skruvade flänsförbindningar är särskilt känslomässiga – skillnaden i expansion kan minska skruvdragningen eller, tvärtom, överbelasta skruvarna.
Kuljärnens sfäroidala grafit förändrar grundläggande dess mekaniska egenskaper jämfört med gråjärn. Kuljärn har en elasticitetsmodul på ca 169 GPa (mot 100–120 GPa för gråjärn) och visar mätbar duktilitet. Konstruktionsregler, bearbetningsparametrar och svetningsprocedurer som utvecklats för gråjärn kan inte överföras till kuljärn.
En slaggkärl av kolstål som kostar 60 % mindre än ett låglegerat Cr-Mo-alternativ men som bara håller hälften så länge innan termisk utmattningssprickning uppstår kräver ersättning – och är därför inte det ekonomiska valet. Livscykelkostnadsanalys – inklusive driftstopp, arbetskraft för ersättning och förlorad produktion – bör styra materialvalet för komponenter där driftsäkerhet är kritisk.
| PRIORITY | Kolstål | Duktilt Järn | Austenitisk SS | Duplex SS |
|---|---|---|---|---|
| Lägsta ursprungliga kostnad | ✅ Bäst | ✅ Mycket bra | ❌ Hög | ❌ Mycket hög |
| Bästa bearbetbarheten | ✅ Bra | ✅ Utmärkt | Svårt | Svårt |
| Svädbarhet (gjutningar) | ✅ Utmärkt | Fattiga | ✅ Utmärkt | ⚠️ Måttlig |
| Stötfasthet vid -40 °C | ️ Endast LCB/LCC | Marginal | ✅ Utmärkt | ️ Godtagbart |
| Korrosionsbeständighet | Behöver beläggning | Behöver beläggning | ✅ Bra (316: bättre) | ✅ Utmärkt |
| Högt temperatur (> 600 °C) | ❌ Ej lämplig | ⚠️ Endast SiMo | ✅ Bra | ❌ Sprödning |
| Slitage-/abrasionsmotstånd | ⚠️ Måttlig | ✅ Bra (grafit) | ❌ Dålig (galling) | ✅ Bra |
| Tröttsmodighet | ✅ Bra | ✅ Bra | ⚠️ Ingen utmattningssgräns | ✅ Bra |
| Dämpförmåga | ⚠️ Låg | ✅ Utmärkt | ⚠️ Låg | ⚠️ Låg |
| Avsnittstjocklekens kapacitet | ✅ Obegränsad | ✅ Stor | ✅ Stor | ⚠️ Begränsad |
Legend ✅ = Stark kandidat; ⚠️ = Acceptabelt med villkor; ❌ = Inte rekommenderat
Det ’bästa’ materialet finns inte isolerat — det är alltid det material som uppfyller alla obligatoriska krav till lägsta totala ägarkostnad. En strukturerad urvalprocess, grundad på metallurgiska grunden och validerad genom materialstandarder med lämplig provning, är den mest tillförlitliga vägen till en framgångsrik gjutningsspecifikation.
Behöver du expertguidning om materialval för ditt nästa castingprojekt? Vårt ingenjörsteam tillhandahåller materialkonsultation, processförmåganalys och fullständig dokumentationsstöd från EN 10204 3.1 materialcertifiering till slutlig dimensionell inspektion. Kontakta oss för att diskutera era behov.
Senaste nyheterna2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24