Meta Beschrijving: Een technische gids voor het selecteren van het juiste gietmateriaal voor zware industriële toepassingen. Vergelijk koolstofstaal, roestvast staal en nodulair gietijzer op basis van mechanische eigenschappen, corrosieweerstand, kosten en industrie-specifieke prestatievereisten.
Elk gietproject begint met één cruciale vraag: welk materiaal? Het antwoord bepaalt niet alleen de prestaties van het onderdeel tijdens gebruik, maar ook de haalbaarheid van het gietproces, de bewerkingsstrategie, de vereisten voor warmtebehandeling en uiteindelijk de totale eigendomskosten. Toch wordt materiaalselectie vaak teruggebracht tot een oppervlakkige vergelijking van treksterkte en prijs — een fout die kan leiden tot vroegtijdig uitvallen, garantieclaims en productiestilstand.

Deze technische handleiding biedt een gestructureerde, op engineeringniveau gebaseerde vergelijking van de drie meest veelgebruikte materiaalfamilies voor zware industriële gietstukken: koolstofstaal , roestvrij staal , en buigzaam gietijzer . We bestuderen hun metallurgische grondslagen, mechanisch gedrag, verwerkingskenmerken en praktijktoepassingsprofielen om ingenieurs en inkoopprofessionals te voorzien van een rigoureus selectiekader.
Het begrijpen van de fundamentele verschillen tussen deze drie materiaalfamilies begint met hun chemische en microstructurele identiteit.
Koolstofstaal is een ijzer-koolstoflegering waarbij koolstof het primaire legeringselement is, meestal in een bereik van 0,15 tot 0,60 gewichtsprocent. Het koolstofgehalte bepaalt rechtstreeks de hardbaarheid, sterkte en lasbaarheid:
| Kwaliteit (ASTM) | Koolstof % | Treksterkte (MPa) | De sterkte van de uitlaat (MPa) | Uitrekking (%) | Typisch gebruik |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 250 min | 22 min | Algemene toepassingen: kleppen, pompkasten, constructieve gietstukken |
| WCC (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Kleppen en fittingen met hogere sterkte |
| LCB (A352) | 0.30 Max | 450–620 | 240 min | 24 min | Gebruik bij lage temperaturen tot -46 °C |
| LCC (A352) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Gebruik bij lage temperaturen tot -46 °C, hogere sterkte |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 min | Hoogsterktemateriaal voor constructietoepassingen, Cr-Mo-Ni-legering |
Microstructuur in de gegoten en geënluste toestand vertonen koolstofstaalsoorten een ferriet-perliet-microstructuur. Door warmtebehandeling (normaliseren, uitharden en aanlassen) verandert de microstructuur in aangemaakt martensiet of bainiet, wat de sterkte en hardheid sterk verhoogt ten koste van een gedeelte van de rekbaarheid.

Belangrijkste kenmerken :
Roestvast staal bevat minimaal 10,5% chroom, wat een zelfherstellende passieve chroomoxide-laag op het oppervlak vormt. De drie meest gebruikte gegoten roestvaststaalfamilies zijn austenitisch, martensitisch en duplex.
| Kwaliteit (ASTM) | Belangrijkste legeringselementen | Trekdichtheid (Mpa) | Vloeigrens (MPa) | Uitrekking (%) | Corrosiebestendigheid |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 min | 35 min | Goede algemene weerstand tegen corrosie |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 min | 30 min | Uitstekende weerstand tegen putcorrosie en spleetcorrosie; geschikt voor mariene en chemische toepassingen |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 35 min | Koolstofarme variant voor gelaste constructies; elimineert het risico op interkristallijne corrosie |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 30 min | Koolstofarme 316; de voorkeurskeuze voor chemische en mariene apparatuur in onbehandelde (as-welded) staat |
Microstructuur volledig austenitisch (vlakgecentreerde kubieke kristalstructuur). Deze structuur is niet-magnetisch, zeer taai en ondergaat geen overgang van taaiheid naar broosheid — austenitische roestvaststaalsoorten behouden hun slagvastheid tot cryogene temperaturen (-196 °C en lager).
Belangrijkste kenmerken :
| Soort (ASTM) | Koolstof % | Treksterkte (MPa) | Hardheid (HRC) | Typisch gebruik | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | max. 0,15 | 620–795 | 22–30 (gekookt & getempereerd) | Turbinebladen, pompassen, slijtvaste onderdelen | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (gekookt en getemperd) | Slijtvaste onderdelen met hoge hardheid, messen, klepafwerking | | CA6NM (A487) | max. 0,06 | 760–930 | 23–30 (gekookt en getemperd) | Wiel van waterkrachtcentrales, hoge taaiheidsvereisten |
Microstructuur martensitisch (lichaamsgecentreerd tetragonale structuur) na quenching. Kan worden getemperd om een breed scala aan combinaties van hardheid en taaiheid te verkrijgen. Magnetisch.
Belangrijkste kenmerken :
| Kwaliteit (ASTM) | Samenstelling | Trekdichtheid (Mpa) | Vloeigrens (MPa) | PREN | Typisch gebruik |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 min | 485 min | 33–36 | Pompkasten, wielen, maritieme hardware |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 min | 550 min | 40–43 | Offshore, chemische procesindustrie, ontzilting |
Microstructuur ongeveer 50% austeniet + 50% ferriet — combineert de beste eigenschappen van beide fasen.
Belangrijkste kenmerken :
Nodulair gietijzer (ook wel sferoïdaal grafietgietijzer of ductiel gietijzer genoemd) wordt geproduceerd door gesmolten grijs gietijzer te behandelen met magnesium of cerium vóór het gieten, waardoor het grafiet als bolvormige deeltjes in plaats van plaatvormige lamellen uitscheidt. Dit microstructurele verschil is het belangrijkste onderscheid tussen grijs gietijzer en nodulair gietijzer.
| Kwaliteit (ISO / EN) | Kwaliteit (ASTM) | Trekdichtheid (Mpa) | Vloeigrens (MPa) | Uitrekking (%) | Hardheid (HB) | Typische microstructuur |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 min | 250 min | 18 min | 130–180 | Volledig ferrietachtig |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 min | 320 min | 7 min | 170–230 | Ferrriet-perliet |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 min | 370 min | 3 min | 190–270 | Perliet-ferriet |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 min | 420 min | 2 min | 225–305 | Overwegend perlietachtig |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 min | 480 min | 2 min | 245–335 | Pearlitisch of getemperd |
Speciale kwaliteiten :
| Kwaliteit | Belangrijkste kenmerk | Toepassing |
|---|---|---|
| SiMo nodulair gietijzer | 4–6% Si + 0,5–1,0% Mo | Onderdelen voor uitlaatsystemen bij hoge temperatuur (collectoren, behuizingen voor turboladers) — inzetbaar tot 800 °C |
| ADI (Austempered Ductile Iron) | Austemperingwarmtebehandeling | Treksterkte 900–1600 MPa met 1–10% rek; tandwielen, krukas, slijtvaste platen |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36% Ni | Cryogene toepassingen, corrosie door zeewater, niet-magnetische toepassingen |
Microstructuur grafietbolletjes verspreid in een ferrietse, perlietse, ferriet-perlietse of ausferrietse matrix. De bolvormige grafietstructuur elimineert het spanningconcentratie-effect van plaatvormig grafiet, waardoor nodulair gietijzer zijn kenmerkende combinatie van sterkte en taaiheid verkrijgt.
Belangrijkste kenmerken :
| Materiaal | Treksterktebereik (MPa) | Vloeigrensbereik (MPa) | Verhouding vloeigrens tot treksterkte | Consequenties voor het ontwerp |
|---|---|---|---|---|
| Koolstofstaal (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Aanzienlijke plastische vervorming voorafgaand aan breuk — vergevingsgevoelig bij overbelasting |
| Koolstofstaal (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Hoge sterkte, maar minder reserve na het bereiken van de vloeigrens |
| Austenitisch RVS (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Een lage verhouding tussen vloeigrens en treksterkte betekent grote vervorming bij het bereiken van de vloeigrens — uitstekend voor aardbevingsbestendig en drukvatontwerp |
| Duplex RVS (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Hoge statische sterkte met voldoende ductiliteit |
| Krukvormig gietijzer (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Concurrerend met koolstofstaal WCB tegen lagere kosten |
| Krukvormig gietijzer (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Vervangt gegoten en gesmede staal in talloze constructietoepassingen |
Ontwerpopmerking de verhouding tussen vloeigrens en treksterkte is een kritieke, maar vaak over het hoofd gezien parameter. Een lage verhouding (austenitisch roestvast staal) biedt een groot plastic vervormingsvenster vóór breuk — gewenst voor drukbevattende apparatuur en aardbevingsbestendige constructies. Een hoge verhouding (gehard en getemperd staal, duplex) wijst op beperkte ductiliteit na het bereiken van de vloeigrens en vereist conservatievere ontwerpmarges.

Vermoeiing is de meest voorkomende oorzaak van storing in dynamisch belaste gegoten onderdelen. De vermoeiingsgrens (duurzaamheidsgrens bij 10⁷ cycli) varieert sterk:
| Materiaal | Vermoeiingsgrens (MPa) | Als % van UTS | Opmerkingen |
|---|---|---|---|
| Koolstofstaal (geglansd) | 200–250 | ~40–45% | Ferriet-perlietstructuur; duidelijke duurzaamheidsgrens |
| Austenitisch roestvrij staal (304) | 170–220 | ~35–40% | Verhardt tijdens cyclisch belasten; geen echte duurzaamheidsgrens |
| Duplex roestvrij staal | 280–350 | ~40–45% | Hoge sterkte vertaalt zich in een hoge vermoeidheidsgrens |
| Krukvormig gietijzer (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafietknobbels fungeren als scheurstoppen bij lage spanning |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Uitzonderlijke vermoeidheidsweerstand voor een gietijzerconstructie |
Nodulair gietijzer presteert opmerkelijk goed bij vermoeidheid vergeleken met gegoten staalsoorten bij gelijkwaardige sterkteniveaus — een feit dat vaak wordt onderschat bij het ontwerp. De grafietknobbels fungeren als scheurstopfuncties en vertragen de voortplanting van vermoeidheidsscheuren.
Dit is waar de materiaalfamilies het meest sterk uiteenlopen en waar onjuiste selectie de ernstigste gevolgen heeft.
| Materiaal | Charpy V-groef bij 20 °C (J) | Charpy bij -40 °C (J) | DBTT-bereik (°C) |
|---|---|---|---|
| Koolstofstaal WCB | 25–40 | 5–15 | -20 tot +10 |
| Koolstofstaal LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 tot -30 |
| Austenitisch RVS (304/316) | 100–200 | 80–160 | Geen DBTT — taai tot -196 °C |
| Duplex SS | 40–80 | 20–40 | -50 tot -30 |
| Vormvast ijzer (ferritisch QT400-18) | 14–18 (bij kamertemperatuur) | 10–14 | -40 tot -20 |
| Buigzaam gietijzer (perlietachtig QT700-2) | 5–10 (bij kamertemperatuur) | 2–5 | +10 tot -10 |
Kritieke selectieregel voor elke toepassing bij onder-nultemperaturen is slagproeven bij de minimum ontwerpmetaaltemperatuur (MDMT) onontbeerlijk. Dit is vastgelegd in drukvatenstandaarden (ASME Section VIII, EN 13445) en leidingstandaarden (ASME B31.3). Een materiaal dat aan de treksterkte-eisen bij kamertemperatuur voldoet, kan bij -20 °C catastrofaal falen door bros breken.
Austenitische roestvaststaalsoorten zijn de enige optie wanneer de bedrijfstemperatuur onder ca. -50 °C daalt, aangezien alle ferrietische en martensietische materialen (inclusief koolstofstaalsoorten, duplexstaalsoorten en buigzaam gietijzer) een overgang van taai naar bros vertonen.
| Omgeving | Koolstofstaal | 304 SS | 316 ss | Duplex SS | Buigzaam gietijzer |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosferisch (landelijk) | Slecht — vereist een coating | Uitstekend | Uitstekend | Uitstekend | Slecht — vereist een coating |
| Atmosferisch (maritiem/kustgebied) | Zeer slecht | Matig | Goed | Uitstekend | Zeer slecht |
| Vers water | Arme | Uitstekend | Uitstekend | Uitstekend | Matig |
| Zeewater | Niet geschikt | Marginaal | Goed | Uitstekend | Niet geschikt |
| Verdunde zuren (pH 2–4) | Niet geschikt | Marginaal | Goed | Goed | Niet geschikt |
| Caustisch (NaOH, pH 10–14) | Goed tot 80 °C | Goed | Goed | Goed | Goed |
| Risico op chloride-geïnduceerde spanningsscheurvorming (SCC) | Geen | Hoog boven 60 °C | Matig | Zeer laag | Geen |
| H₂S (zuur bedrijf) | Aanvaardbaar (NACE MR0175) | Aanvaardbaar (geglansd) | Aanvaardbaar (geglansd) | Aanvaardbaar (met hardheidslimiet) | Niet aanbevolen |
Voor zuur gebruik (omgevingen met H₂S in de olie- en gasindustrie): NACE MR0175/ISO 15156 stelt maximale hardheidslimieten vast: 22 HRC voor koolstofstaal en laaggelegeerd staal, 28 HRC voor duplex roestvast staal en 35 HRC voor nikkelgebaseerde legeringen met volledige oplossing in austenitische toestand.

| Materiaal | Maximale continu bedrijfstemperatuur (°C) | Belangrijkste verslechteringsmechanisme |
|---|---|---|
| Koolstofstaal | 400–450 | Grafietering van perliet; oxidatie boven 500 °C |
| Austenitisch RVS (304) | 800–870 | Sigmafasembritteling (temperatuurbereik 565–925 °C); oxidatie boven 900 °C |
| Austenitisch RVS (316) | 800–870 | Betere oxidatiebestendigheid dan 304; sigmafasembritteling |
| Duplex SS | 280–300 | embrittlement bij 475 °C beperkt de maximale gebruikstemperatuur |
| SiMo nodulair gietijzer | 750–800 | Oxidatie; groei van ferrietkorrels; ontbinding van perliet |
| Standaard nodulair gietijzer | 350–400 | Ontbinding van perliet; oxidatie |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oxidatie; stabiliteit van austeniet bij temperatuur |
De uitzondering met SiMo standaard nodulair gietijzer is ongeschikt boven ca. 400 °C vanwege ontbinding van perliet en oxidatie. SiMo-nodulair gietijzer (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) vormt echter een stabiele ferrietmatrix met een beschermende, siliciumrijke oxide-laag, waardoor gebruik bij uitlaattemperaturen tot 800 °C mogelijk is. Dit maakt het tot het materiaal van keuze voor turbocompressorhousings en uitlaatcollectoren in commerciële voertuigen — een toepassing met grote volumes waarbij austenitisch roestvast staal of Ni-Resist te duur zou zijn.
| Materiaal | Lasteigenschappen | Lasmetaal | Voorverwarmen | Is PWHT vereist? |
|---|---|---|---|---|
| Koolstofstaal (C ≤ 0,25%) | Uitstekend | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C voor dikke secties | Ja (spanningsverlaging bij 600–650 °C) |
| Koolstofstaal (C > 0,30%) | Matig — risico op scheuren | E7018 / ER80S | 200–300 °C verplicht | Verplicht |
| Austenitisch roestvast staal | Uitstekend | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Geen voor dunne secties | Oplossingsgladde bij 1040–1120 °C voor weerstand tegen spanningscorrosie (SCC); niet altijd vereist |
| Martensitisch roestvast staal | Moeilijk — vereist strikte controle | E410 / ER410 | 200–350 °C verplicht | Verplicht (aangooien bij 650–750 °C) |
| Duplex SS | Matig — warmtetoevoer is cruciaal | E2209 / ER2209 | Geen voor dunne secties | Niet normaal vereist (gecontroleerde warmtetoevoer behoudt de fasenbalans) |
| Buigzaam gietijzer | Moeilijk — speciale procedures | Ni-gebaseerd (ENiFe-CI) of Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C verplicht | Langzaam afkoelen vanaf 600 °C |
Praktische implicatie voor gieterijen : Het vermogen om gietgebrekken te lassen is een aanzienlijke kostenfactor. Koolstofstaalgietstukken met kleine oppervlaktegebrekken worden routinematig hersteld door gekwalificeerde lassers volgens gedocumenteerde lasprocedurespecificaties (WPS). Ductiel ijzeren gietstukken zijn daarentegen moeilijk betrouwbaar te herstellen en leiden vaak tot afgekeurde gietstukken — wat bijdraagt aan het hogere afkeurpercentage en de effectieve opbrengstvermindering van ductiel ijzer ten opzichte van staal.
Kostenvergelijking op basis van genormaliseerde grondstof-, smelt- en bewerkingskosten (geïndexeerd op koolstofstaal WCB = 100):
| Materiaal | Relatieve kostenindex | Belangrijkste kostenfactoren |
|---|---|---|
| Koolstofstaal (WCB/WCC) | 100 | Lage legeringskosten; eenvoudig smelten; hoge opbrengst |
| Koolstofstaal (laaggelegeerd, gehard en getemperd) | 120–150 | Legeringstoeslagen (Cr, Mo, Ni); warmtebehandelingskosten |
| Ductiel ijzer (ferritisch) | 85–100 | Lagere smelttemperatuur; Mg-behandelingskosten; hoger afkeurpercentage |
| Nodulair gietijzer (SiMo) | 110–130 | Kosten voor ferrosilicium en ferromolybdeen; gespecialiseerde warmtebehandeling |
| Austenitisch roestvast staal (304/CF8) | 250–350 | Hoog Ni- en Cr-gehalte; AOD-refinering; langzamer smelten; lagere gietopbrengst |
| Austenitisch roestvast staal (316/CF8M) | 300–400 | Molybdeen-toeslag (momenteel 25–35 USD/kg Mo); hoogwaardig schroot vereist |
| Duplex SS | 350–500 | Strikte chemische controle; nauw gietvenster; hoger schrootpercentage |
Voorbehoud met betrekking tot de totale eigendomskosten (TCO) : De materiaalkost per kilogram is slechts één onderdeel. Een corrosiebestendiger materiaal kan de noodzaak tot beschermende coatings elimineren en levenscyclusonderhoudskosten verminderen. Roestvaststalen pompbehuizingen voor gebruik in zeewater kunnen drie keer zo duur zijn als uitgangsmateriaal, maar elimineren de jaarlijkse hercoating en vervanging van het corrosietoelaat dat koolstofstaalbehuizingen vereisen.
| Servicevoorwaarden | Aanbevolen Materiaal | Redenering |
|---|---|---|
| Water, stoom, olie tot 400 °C, niet-corrosief | Koolstofstaal WCB/WCC | Economisch optimum; goed gedocumenteerd in drukvatcodes |
| Zure dienst (H₂S) tot 200 °C | Koolstofstaal WCB (NACE MR0175, max. 22 HRC) | Code-goedgekeurd; kosteneffectief bij juiste hardheidscontrole |
| Chemisch proces, zuren, chloriden | CF8M (316) of duplex | Molybdeen verleent weerstand tegen putcorrosie; duplex voor weerstand tegen chloride-geïnduceerde spanningsscheurcorrosie |
| Cryogene dienst (-50 tot -196 °C) | Alleen CF8/CF8M (304/316) | Geen DBTT; gecertificeerd Charpy bij MDMT |
| Hoogdruk (>Class 600) | Laaggelegeerd staal (A487 Gr 4/6, 8630) | Hogere sterkte vermindert wanddikte, wat gewicht en kosten bespaart |
| CompoNent | Aanbevolen Materiaal | Redenering |
|---|---|---|
| Slakketellichamen | Koolstofstaal (gemodificeerd WCB) of laaggelegeerd Cr-Mo-staal | Thermische vermoeiingsweerstand; lasbaar herstelbaar; massieve secties (5–25 ton) |
| Emmer tanden, brekerkaken | Austeenitisch mangaanstaal (Hadfield) | Extreme hardheid in het werk; ongeëvenaarde slijtvastheid bij slag |
| Andere, met een breedte van niet meer dan 30 mm | Martensitisch wit ijzer of mangaanstaal met Cr-Mo | Hoogspannings slijtagebestand |
| Structurele frame's, aansluitingen | Koolstofstaal (WCB/WCC) of ductiel ijzer (QT500-7) | Lasbaar; goed vermoeidheidsbestand; kosteneffectief |
| CompoNent | Aanbevolen Materiaal | Redenering |
|---|---|---|
| Afvoerversorger (diesel, < 800 °C) | SiMo-ductiel ijzer (46% Si, 0,51% Mo) | Thermische vermoeidheid, oxidatiebestendigheid, kosteneffectief op volume |
| Afvoermannepel (benzine, > 900 °C) | Gegooid roestvrij staal (HK30, 20Cr-10Ni) of Ni-Resist D5S | Hoger warmtevermogen en oxidatiebestendigheid dan SiMo |
| Turbocompressor-turbinebehuizing | Ni-Resist D5S of gegoten roestvrij (HK30) | Cyclische thermische blootstelling aan 950 °C; dimensie stabiliteit |
| Bremsclamp | Ductiel ijzer (QT500-7 of QT600-3) | Sterkte, bewerkbaarheid, demping en kosten |
| Stuurwielas | Van ijzer of van staal | Hoge vermoeidheidsbestendigheid; veiligheidscritisch onderdeel |
| Service | Aanbevolen Materiaal | Redenering |
|---|---|---|
| Zoet water, neutrale pH | Van ijzer of van koolstofstaal | Economische selectie; coating biedt corrosiebarrière |
| Zeewater, brak water | CD4MCu (duplex) of CF8M (316) | Chloride-pittingbestandheid; duplex wordt bij voorkeur gebruikt voor een hogere sterkte en SCC-bestandheid |
| Chemische processen, zuren | CF8M (316) met corrosieaanpassing | Goed gekarakteriseerd in chemische toepassingen; breed scala compatibele vloeistoffen |
| Pompen met hoge opvoerhoogte en hoge snelheid | CA6NM (martensitisch roestvrij staal) of duplex | Hoge sterkte-ten-opzichte-van-gewichtverhouding; weerstand tegen cavitatie-erosie; lasbaar herstelbaar |
| Slurrypompen (slijtagebelaste toepassingen) | Wit gietijzer met hoog chroomgehalte (25–28 % Cr) voor het natte gedeelte; nodulair gietijzer voor de behuizing | Uiterst hoge slijtvastheid van het natte gedeelte; behuizing van nodulair gietijzer voor drukopsluiting |
Bij het specificeren van een materiaal voor een industriële gietstuk volg dan deze gestructureerde beslissingsvolgorde:
Documenteer het volledige bedrijfsbereik voordat u een materiaal evalueert:
In de meeste toepassingen domineert één vereiste en beperkt deze de keuze van het materiaal:
| Dominante vereiste | Beperkt tot |
|---|---|
| Sub-nul taaiheid onder -50 °C | Uitsluitend austenitisch roestvast staal |
| Risico op chloride-geïnduceerde spanningsscheurvorming (SCC) | Duplex roestvast staal of niet-roestvast staal met barrièrelaag |
| Extreme slijtage/schuring | Hoog-chroom wit gietijzer, mangaanstaal of gehard opgelegd koolstofstaal |
| Hoge temperatuur (>800 °C) | Austenitisch roestvast staal, Ni-Resist of SiMo (tot 800 °C) |
| Laagste kosten, matige omstandigheden | Koolstofstaal of spheroidaal gietijzer |
| Vereiste magnetische permeabiliteit | Koolstofstaal, martensitisch roestvast staal of spheroidaal gietijzer (austenitisch roestvast staal is niet-magnetisch) |

Specificeer het materiaal volgens een erkende norm (ASTM, EN, ISO) die het volgende definieert:
Vraag het toepasselijke materiaalcertificaat aan:
Op basis van decennia ervaring met het analyseren van gietfouten zijn hier de patronen die het meest waarschijnlijk leiden tot vroegtijdige componentfalen:
'Maak het van roestvaststaal' is geen specificatie. Algemene 304 (CF8) zal snel falen in zeewater door putcorrosie — 316 (CF8M) of duplex is vereist. Omgekeerd voegt het specificeren van 316 waar 304 volstaat onnodige kosten toe zonder enig prestatievoordeel.
Juiste aanpak : Definieer het corrosiemechanisme (uniform, put-, spleet-, SCC-, interkristallijn) en specificeer de kwaliteit die hierop is afgestemd.
Een gietijzeren tandwielhuis dat perfect functioneert in een installatie in de Saoedische woestijn, kan bij de eerste impact breken op een mijnlocatie in Siberië. Materialen met een DBTT (ductile-to-brittle transition temperature) mogen niet als taai worden beschouwd bij lage temperaturen — slagproeven bij de MDMT (minimum design metal temperature) zijn essentieel.
Austenitisch roestvast staal zet ongeveer 17 × 10⁻⁶ /°C uit, terwijl koolstofstaal ongeveer 12 × 10⁻⁶ /°C uitzet. Een assemblage waarin beide materialen zijn gecombineerd, ontwikkelt thermische spanningen tijdens temperatuurwisselingen. Geschroefde flensverbindingen zijn hierbij bijzonder gevoelig — differentiële uitzetting kan de boutvoorspanning verminderen of, omgekeerd, de bouten overbelasten.
De bolvormige grafiet in nodulair gietijzer verandert fundamenteel het mechanisch gedrag ten opzichte van grijs gietijzer. Nodulair gietijzer heeft een elasticiteitsmodulus van ongeveer 169 GPa (tegenover 100–120 GPa voor grijs gietijzer) en vertoont meetbare taaiheid. Ontwerpregels, bewerkingsparameters en lasprocedures die zijn ontwikkeld voor grijs gietijzer, zijn niet overdraagbaar naar nodulair gietijzer.
Een slakpot van koolstofstaal die 60% goedkoper is dan een alternatief van laaggelegeerd Cr-Mo-staal, maar slechts de helft zo lang meegaat voordat thermische vermoeiingsbreuken optreden en vervanging nodig is, is niet de economisch verstandige keuze. Een levenscycluskostanalyse — inclusief stilstandtijd, vervangingsarbeid en verloren productie — dient de materiaalkeuze te bepalen voor componenten waarvan de werking cruciaal is.
| PRIORITY | Koolstofstaal | Buigzaam gietijzer | Austenitisch roestvast staal | Duplex SS |
|---|---|---|---|---|
| Laagste initiële kosten | ✅ Best | ✅ Zeer goed | ❌ Hoog | ❌ Zeer hoog |
| Beste bewerkbaarheid | ✅ Goed | ✅ Uitstekend | ❌ Moeilijk | ❌ Moeilijk |
| Lasbaarheid (gietstukken) | ✅ Uitstekend | ❌ Slecht | ✅ Uitstekend | ⚠️ Matig |
| Slagtaaiheid bij -40 °C | ⚠️ Alleen LCB/LCC | ❌ Matig | ✅ Uitstekend | ⚠️ Acceptabel |
| Corrosiebestendigheid | ❌ Vereist een coating | ❌ Vereist een coating | ✅ Goed (316: beter) | ✅ Uitstekend |
| Hoge temperatuur (>600 °C) | ❌ Niet geschikt | ⚠️ SiMo alleen | ✅ Goed | ❌ Broosheid |
| Slijt-/schaafweerstand | ⚠️ Matig | ✅ Goed (grafiet) | ❌ Slecht (aanloop) | ✅ Goed |
| Moe-tevrijheid | ✅ Goed | ✅ Goed | ⚠️ Geen vermoeidheidsgrens | ✅ Goed |
| Dempingcapaciteit | ⚠️ Laag | ✅ Uitstekend | ⚠️ Laag | ⚠️ Laag |
| Mogelijke sectiedikte | ✅ Onbeperkt | ✅ Groot | ✅ Groot | ⚠️ Beperkt |
Gaat door terwijl ambachtsvaardigheden kunst verbinden van thee en porselein. De theeambachtslieden van Chin ✅ = Sterke kandidaat; ⚠️ = Acceptabel onder voorwaarden; ❌ = Niet aanbevolen
Er bestaat geen ‘best’ materiaal op zich — het is altijd het materiaal dat aan alle verplichte eisen voldoet tegen de laagste totale eigendomskosten. Een gestructureerd selectieproces, gebaseerd op metallurgische grondbeginselen en gevalideerd door materiaalnormen met passende tests, is de meest betrouwbare weg naar een succesvolle gietspecificatie.
Heb je deskundige begeleiding nodig bij het selecteren van materiaal voor je volgende casting project? Ons engineeringteam verzorgt materiaalconsultatie, haalbaarheidsanalyse van processen en volledige documentatieondersteuning van de EN 10204 3.1 materiaalcertificering tot de einddimensionale inspectie. Neem contact met ons op om uw wensen te bespreken.
Actueel nieuws2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24