Meta apraksts: Tehniskais pamācība par pareizā liešanas materiāla izvēli smagajām rūpnieciskajām lietojumprogrammām. Salīdziniet oglekļa tēraudu, nerūsējošo tēraudu un lokano čugunu pēc mehāniskajām īpašībām, korozijas izturības, izmaksām un nozarē specifiskajām veiktspējas prasībām.
Katrs liešanas projekts sākas ar vienu būtisku jautājumu: kuru materiālu? Atbilde nosaka ne tikai detaļas darbības raksturlielumus ekspluatācijas laikā, bet arī liešanas procesa iespējamību, apstrādes stratēģiju, termiskās apstrādes prasības un, visbeidzot, kopējās īpašumtiesību izmaksas. Tomēr materiāla izvēle bieži tiek samazināta līdz virspusējam salīdzinājumam starp stiepes izturību un cenu — kļūda, kas var izraisīt agrīnu atteici, garantijas prasības un ražošanas pārtraukumus.

Šis tehniskais pamācība sniedz strukturētu, inženierzinātnisku salīdzinājumu starp trim visbiežāk norādītajām materiālu grupām smagajām rūpnieciskajām liešanām: oglekļa tērauds , nerūsējošais tērauds , un kauka dzelzs . Mēs izpētām to metalurģiskos pamatus, mehānisko uzvedību, apstrādes īpatnības un reālās lietošanas profilus, lai nodrošinātu inženieriem un iepirkumu speciālistiem stingru izvēles rāmi.
Fundamentālo atšķirību izpratne starp šīm trim materiālu grupām sākas ar to ķīmisko un mikrostrukturālo identitāti.
Oglekļa tērauds ir dzelzs–oglekļa sakausējums, kur ogleklis ir galvenais sakausējuma elements, parasti no 0,15 % līdz 0,60 % pēc masas. Oglekļa saturs tieši nosaka karsējamību, izturību un metināmību:
| Klase (ASTM) | Oglekļa % | Vidussprieguma spēja (MPa) | Spriešanas spēks (MPa) | Ilgstošums (%) | Tipisks izmantošanas veids |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0.25 Maks. | 485–655 | 250 min | 22 min | Vispārējam lietojumam paredzēti vārsti, ūdens sūkņu korpusi, konstrukciju liešanas izstrādājumi |
| WCC (A216) | 0.25 Maks. | 485–655 | 275 min | 22 min | Augstākas izturības vārsti un savienojumi |
| LCB (A352) | 0.30 Max | 450–620 | 240 min | 24 min | Darbībai zemās temperatūrās līdz −46 °C |
| LCC (A352) | 0.25 Maks. | 485–655 | 275 min | 22 min | Darbībai zemās temperatūrās līdz −46 °C, augstāka izturība |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 min | Augstas izturības konstrukcijas tērauds, hroma-molibdēna-nikela sakausējums |
Mikrostruktūra ielietā un atkausētā stāvoklī oglekļa tēraudi rāda ferīta-perlīta mikrostruktūru. Ar termisku apstrādi (normēšanu, ātru dzesēšanu un atkausēšanu) mikrostruktūra pārveidojas par atkausētu martensītu vai bainītu, kas ievērojami palielina izturību un cietību, taču samazina daļēji elastīgumu.

Galvenās raksturlietas :
Nerūsīgie tēli satur vismaz 10,5 % hroma, kas veido pašatjaunojošu pasīvo hroma oksīda kārtu virsmā. Trīs visbiežāk lietotās liektās nerūsīgo tēlu grupas ir austēnītiskās, martensītiskās un divfāžu.
| Klase (ASTM) | Galvenie sakausējuma elementi | Trināšanas spēks (Mpa) | Izturība (MPa) | Ilgstošums (%) | Korozijas izturība |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 min | 35 min | Laba vispārējā korozijas izturība |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 min | 30 minūtes | Pārāka caurumu veidošanās un spraugu korozijas izturība; jūras un ķīmiskās vides lietojumiem |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 35 min | Zemaklāra variants metinātiem izstrādājumiem; novērš starpkristālisko koroziju |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 min | 30 minūtes | Zemā oglekļa saturu 316; vēlamais materiāls ķīmiskajām un jūras iekārtām bez papildu termiskās apstrādes |
Mikrostruktūra pilnīgi austenītisks (sejas centrēta kubiska kristālstruktūra). Šī struktūra nav magnētiska, ļoti izstiepama un nepiedzīvo elastības–britumā pāreju — austenītiskās nerūdīgās tērauda sakausējumi saglabā izturību līdz kriogēniskām temperatūrām (−196 °C un zemāk)
Galvenās raksturlietas :
| Pakāpe (ASTM) | Ogļa % | Rāvējspriegums (MPa) | Cietība (HRC) | Tipisks pielietojums | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | 0,15 maks. | 620–795 | 22–30 (termiski apstrādāts) | Turbīnu lāpstiņas, sūkņu vārpstas, nodiluma komponenti | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min. | 25–50 (termiski apstrādāts) | Augstas cietības nodiluma daļas, naži, vārstu iekšējās daļas | | CA6NM (A487) | 0,06 maks. | 760–930 | 23–30 (termiski apstrādāts) | Hidroelektro turbīnu rotoru diski, augsta izturība pret triecieniem |
Mikrostruktūra martensītisks (ar ķīmiski centru tetragonālu struktūru) pēc dzesēšanas. Var tikt termiski apstrādāts, lai iegūtu plašu cietības un izturības pret triecieniem kombināciju. Magnētisks.
Galvenās raksturlietas :
| Klase (ASTM) | Sastāvs | Trināšanas spēks (Mpa) | Izturība (MPa) | PREN | Tipisks izmantošanas veids |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | vismaz 690 | 485 min | 33–36 | Pumpju korpusi, spiedratos, jūras aprīkojums |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 min | 550 min | 40–43 | Jūras, ķīmiskās rūpniecības un ūdens apstrādes procesi |
Mikrostruktūra : Aptuveni 50 % austēnīta + 50 % ferīta — apvieno abu fāžu labākās īpašības.
Galvenās raksturlietas :
Kausētā čuguna (arī saukta par sferoidālo grafīta čugunu vai lodveida čugunu) ražošanai kausēto pelēko čugunu pirms ielejas apstrādā ar magniju vai cēriju, tādējādi grafīts kristalizējas lodveidā, nevis plāksnītēs. Šī mikrostruktūras atšķirība ir vienīgā būtiskākā atšķirība starp pelēko un kausēto čugunu.
| Klase (ISO / EN) | Klase (ASTM) | Trināšanas spēks (Mpa) | Izturība (MPa) | Ilgstošums (%) | Cieņa (HB) | Tipiskā mikrostruktūra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 min | 250 min | 18 min | 130–180 | Pilnīgi ferītiska |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 min | 320 min | 7 min | 170–230 | Ferīts-perlīts |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 min | 370 min | 3 min | 190–270 | Perlitisks-ferrītisks |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 min | 420 min | 2 min | 225–305 | Pārsvarā perlitisks |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 min | 480 min | 2 min | 245–335 | Perlitiska vai termiski apstrādāta |
Speciālie pakāpieni :
| Klase | PAŅĒMIENS ATSLĒGAS | Lietošanas joma |
|---|---|---|
| SiMo lielā izturības čuguns | 4–6% Si + 0,5–1,0% Mo | Augstas temperatūras izplūdes komponenti (kollektori, turbolādētāju korpusi) — ekspluatācija līdz 800 °C |
| ADI (austemperēta elastīgā čuguna) | Austemperēšanas termiskā apstrāde | Ravējošā izturība 900–1600 MPa ar 1–10% izstiepšanos; zobrati, dzinēja vārpsti, nodiluma plāksnes |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36% Ni | Kriogēnā ekspluatācija, jūras ūdens korozija, nemagnētiskas lietojumprogrammas |
Mikrostruktūra grafīta sfēroidi, kas izkliedēti ferītiskā, perlitiskā, ferītiski-perlitiskā vai ausferītiskā matricā. Sfēroidālā grafīta forma novērš plākšņveida grafīta stresa koncentrācijas efektu, nodrošinot lielāku elastību un izturību čugunam.
Galvenās raksturlietas :
| Materiāls | Vilcējsprieguma diapazons (MPa) | Izdevuma diapazons (MPa) | Izplūdes koeficients pret stiepes koeficientu | Dizaina ietekme |
|---|---|---|---|---|
| Oglekļa tērauda (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Smaržas plastmasas deformācija pirms bojājuma |
| Oglekļa tērauda (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Augsta izturība, bet mazāk rezerves pēc ražas |
| Austenitiskais SS (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Zema slodze pret vilces koeficientu nozīmē lielu slodzes deformāciju ideāli seismiskai un spiediena trauku konstrukcijai |
| Dupleks SS (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Augsta statiskā izturība ar pietiekamu ductilitāti |
| Raksturīgais čuguns (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Konkurē ar oglekļa tēraudu WCB zemākās izmaksās |
| Raksturīgais čuguns (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Aizvieto liektu un kaltu tēraudu daudzās strukturālās lietojumprogrammās |
Projektēšanas piezīme attiecība starp plūstamības un stiepšanas izturību ir būtisks, bet bieži ignorēts parametrs. Zema attiecība (austēniskais nerūsējošais tērauds) nodrošina lielu plastiskās deformācijas logu pirms lūzuma — tas ir vēlamais raksturs spiediena noturošiem iekārtām un seismiski izturīgām konstrukcijām. Augsta attiecība (termiski apstrādāti tēraudi, divfāzu tēraudi) norāda uz ierobežotu post-plūstamības elastību un prasa piesardzīgākus projektēšanas rezervus.

Izturība pret ciklisku slodzi ir visbiežākais bojājumu veids dinamiski slodzītās liektās detaļās. Izturība pret ciklisku slodzi (izturība 10⁷ ciklu skaitā) atšķiras ievērojami:
| Materiāls | Izturība pret nogurumu (MPa) | Kā % no maksimālās stiepšanas izturības | Piezīmes |
|---|---|---|---|
| Oglekļa tērauds (atkausēts) | 200–250 | ~40–45% | Ferrīta-perlīta struktūra; skaidri redzams izturības robežlielums |
| Austenītiskais nerūsējošais tērauds (304) | 170–220 | ~35–40% | Cikliskas slodzes laikā notiek plastiska deformācija; patiesa izturības robeža nepastāv |
| Divfāžu nerūsējošais tērauds | 280–350 | ~40–45% | Augsta izturība nodrošina augstu izturības robežu cikliskai slodzei |
| Raksturīgais čuguns (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafīta granulas darbojas kā plaisu apturētāji zemās slodzes apstākļos |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Izcilas izturības īpašības cikliskai slodzei starp čuguna liešanām |
Salīdzinot ar līdzvērtīgas izturības tērauda liešanām, lielākā elastīguma čuguns pārsteidzoši labi iztur cikliskās slodzes — šo faktu bieži neņem vērā projektēšanas procesā. Grafīta granulas darbojas kā plaisu apturētāju elementi, palēninot plaisu izplatīšanos cikliskās slodzes ietekmē.
Šeit materiālu grupas atšķiras visvairāk, un nepareiza izvēle var radīt visnopietnākās sekas.
| Materiāls | Charpy V veida rievas trieciena izturība 20 °C temperatūrā (J) | Charpy tests pie -40 °C (Džouli) | DBTT diapazons (°C) |
|---|---|---|---|
| Oglekļa tērauds WCB | 25–40 | 5–15 | -20 līdz +10 |
| Oglekļa tērauds LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 līdz -30 |
| Austenitiskais SS (304/316) | 100–200 | 80–160 | Nav DBTT — lokans līdz -196 °C |
| Divfāžu nerūsējošais tērauds | 40–80 | 20–40 | -50 līdz -30 |
| Kausētais dzelzs (ferītisks QT400-18) | 14–18 (istabas temperatūrā) | 10–14 | -40 līdz -20 |
| Raksturīgais čuguns (perlītiskais QT700-2) | 5–10 (istabas temperatūrā) | 2–5 | +10 līdz -10 |
Kritiskā izvēles noteikums jebkurā lietojumprogrammā, kurā iesaistīta temperatūra zem nulles, ietekmes tests pie minimālās projektētās metāla temperatūras (MDMT) ir obligāts. To paredz spiediena trauku standarti (ASME Section VIII, EN 13445) un cauruļvadu standarti (ASME B31.3). Materiāls, kas atbilst stiepšanas prasībām istabas temperatūrā, var katastrofāli sabrukt ar trauslu lūzumu pie -20 °C.
Austēnītiskās nerūsējošās tērauda šķirnes ir vienīgā iespēja kad ekspluatācijas temperatūra kritīs zem aptuveni -50 °C, jo visi ferītiskie un martensītiskie materiāli (ietverot oglekļa tēraudu, divfāzu tēraudu un raksturīgo čugunu) piedzīvo elastības–trausluma pāreju.
| Vides apstākļi | Oglekļa tērauds | 304 SS | 316 SS | Divfāžu nerūsējošais tērauds | Kauka dzelzs |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosfēriskā (lauku) | Slikti — nepieciešama pārklājuma uznešana | Izcilu | Izcilu | Izcilu | Slikti — nepieciešama pārklājuma uznešana |
| Atmosfēriskais (jūras/krasta) | Ļoti vāja | Mērens | Laba | Izcilu | Ļoti vāja |
| Saldūdens | Slikta | Izcilu | Izcilu | Izcilu | Mērens |
| Jūras ūdeni | Nav piemērots | Robežgadījums | Laba | Izcilu | Nav piemērots |
| Diluētās skābes (pH 2–4) | Nav piemērots | Robežgadījums | Laba | Laba | Nav piemērots |
| Šķīstošais (NaOH, pH 10–14) | Labi līdz 80 °C | Laba | Laba | Laba | Laba |
| Hlorīdu sausās korozijas plaisu risks | Nav | Augsts virs 60 °C | Mērens | Ļoti zems | Nav |
| H₂S (skābā vide) | Piemērots (NACE MR0175) | Piemērots (atkausēts) | Piemērots (atkausēts) | Pieņemams (ar cietības ierobežojumu) | Nav ieteicamas |
Skābajai videi (H₂S saturošās vides naftas un gāzes rūpniecībā) NACE MR0175/ISO 15156 uzliek maksimālos cietības ierobežojumus: 22 HRC oglekļa un zemā leģējuma tēraudiem, 28 HRC divfāzu nerūsējošajiem tēraudiem un 35 HRC cieta fāzes nikelī balstītajiem sakausējumiem austenītiskajā stāvoklī.

| Materiāls | Maksimālā nepārtraukta ekspluatācijas temperatūra (°C) | Galvenais degradācijas mehānisms |
|---|---|---|
| Oglekļa tērauds | 400–450 | Perlitu grafītizācija; oksidācija virs 500 °C |
| Austenītiskais nerūsējošais tērauds (304) | 800–870 | Sigma fāzes kairināšanās (temperatūru diapazonā 565–925 °C); oksidācija virs 900 °C |
| Austenītiskais nerūsējošais tērauds (316) | 800–870 | Labāka oksidācijas izturība nekā 304. tipam; sigma fāzes kairināšanās |
| Divfāžu nerūsējošais tērauds | 280–300 | 475 °C embrittlement limits upper service temperature |
| SiMo lielā izturības čuguns | 750–800 | Oksidācija; ferīta graudu izaugsme; perlīta sadalīšanās |
| Standarta elastīgais čuguns | 350–400 | Perlīta sadalīšanās; oksidācija |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oksidācija; austēnita stabilitāte temperatūrā |
SiMo izņēmums standarta elastīgais čuguns nav piemērots virs ~400 °C, jo notiek perlīta sadalīšanās un oksidācija. Tomēr SiMo elastīgais čuguns (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) veido stabili ferītisku matricu ar aizsargājošu silīciju bagātu oksīda kārtu, kas ļauj ekspluatāciju līdz pat izplūdes temperatūrām 800 °C. Tāpēc to izvēlas kā galveno materiālu turbokompresoru korpusiem un izplūdes kolektoriem komerciālajos transportlīdzekļos — lielapjoma lietojumprogrammā, kur austēniskais nerūsējošais tērauds vai Ni-Resist būtu pārāk dārgi.
| Materiāls | Vilkāmība | Pildmetāls | Priekšsildīšana | Vai nepieciešama termiskā apstrāde pēc metināšanas? |
|---|---|---|---|---|
| Oglekļa tērauds (C ≤ 0,25 %) | Izcilu | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C bieziem šķērsgriezumiem | Jā (spriegumu novēršana 600–650 °C) |
| Oglekļa tērauds (C > 0,30 %) | Vidējs — plaisu veidošanās risks | E7018 / ER80S | 200–300 °C obligāti | Obligāts |
| Austenītiskais nerūsējošais tērauds | Izcilu | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Nav nepieciešams plānām šķēlumiem | Risinājuma atkausēšana 1040–1120 °C temperatūrā, lai palielinātu SCC izturību; nav vienmēr nepieciešama |
| Martensīta nerūsējošais tērauds | Grūti — prasa stingru kontroli | E410 / ER410 | obligāti 200–350 °C | Obligāti (650–750 °C temperēšana) |
| Divfāžu nerūsējošais tērauds | Vidēji grūti — siltuma ievade ir būtiska | E2209 / ER2209 | Nav nepieciešams plānām šķēlumiem | Parasti nav nepieciešams (kontrolētā siltuma ievade saglabā fāžu līdzsvaru) |
| Kauka dzelzs | Smagas īpašas procedūras | Ni-base (ENiFe-CI) vai Fe-Ni (ENi-CI) | 300-400 °C obligāti | Lēnām aukstums no 600 °C |
Praktiskās sekas liešanas rūpnīcām : Spēja sašķidrināt un novērst liešanas defektus ir nozīmīgs izmaksu faktors. Oglekļa tērauda liešanas materiālus ar mazām virsmas defektēm rutīnas veidā remonts veic kvalificēti sārītāji, ievērojot dokumentētas sārīšanas procedūras specifikācijas (WPS). Tomēr, ja ir konstatēti bojājumi, kas saistīti ar ductile dzelzs liešanas materiālu, tos ir grūti droši labot un bieži vien tiek izņemti no ražojuma, kas izraisa lielāku atmetuma līmeni un efektīvu ductile dzelzs ražīguma zudumu salīdzinājumā ar tēraudu.
Nosacījumu salīdzinājums, pamatojoties uz normālām izejvielu, izšķīdināšanas un pārstrādes izmaksām (indekss uz oglekļa tērauda WCB = 100):
| Materiāls | Relatīvais izmaksu indekss | Galvenie izmaksu faktori |
|---|---|---|
| Oglekļa tērauda (WCB/WCC) | 100 | Zema sakausējuma cena; vienkārša izšķīdināšana; augsts ražīgums |
| Oglekļa tērauda (zemas sakausēšanas, Q&T) | 120–150 | Sakausmētu metālu papildmaksas (Cr, Mo, Ni); termiskās apstrādes izmaksas |
| Locīgais čuguns (ferītisks) | 85–100 | Zemāka kausēšanas temperatūra; Mg apstrādes izmaksas; augstāks atteikumu līmenis |
| Locīgais čuguns (SiMo) | 110–130 | Ferosilīcija un feromolibdēna izmaksas; specializētā termiskā apstrāde |
| Austēnītiskais nerūsējošais tērauds (304/CF8) | 250–350 | Augsts Ni un Cr saturs; AOD rafinēšana; lēnāka kausēšana; zemāka liešanas iznākuma norma |
| Austēnītiskais nerūsējošais tērauds (316/CF8M) | 300–400 | Mo papildmaksas (pašlaik 25–35 USD/kg Mo); nepieciešams augstākas kvalitātes atkritumu materiāls |
| Divfāžu nerūsējošais tērauds | 350–500 | Precīza ķīmiskā sastāva kontrole; šaurā ielejšanas temperatūru robeža; augstāks atkritumu līmenis |
Kopējās īpašumtiesību izmaksas (TCO) piezīme Materiāla izmaksas kilogramā ir tikai viens komponents. Korozijai izturīgāks materiāls var novērst aizsargpārklājumu nepieciešamību un samazināt ekspluatācijas laikā nepieciešamās apkopes izmaksas. Nerūdītā tērauda sūkņa korpusi jūras ūdenī var maksāt trīs reizes vairāk nekā sākotnēji, bet tie novērš ik gadu nepieciešamo pārklāšanu un korozijas kompensācijas daļu nomaiņu, kas nepieciešama oglekļa tērauda korpusiem.
| Ekspluatācijas apstākļi | Ieteicamais materiāls | Motivācija |
|---|---|---|
| Ūdens, tvaiks, eļļa līdz 400 °C, nekorozīvi vide | Oglekļa tērauds WCB/WCC | Ekonomiski optimāls; labi raksturēts spiediena trauku normatīvajos dokumentos |
| Sērvodēļa vide (H₂S) līdz 200 °C | Oglekļa tērauds WCB (NACE MR0175, maksimālais cietums 22 HRC) | Normatīvajos dokumentos pieņemts; izdevīgs ar pareizu cietuma kontroli |
| Ķīmiskais process, skābes, hlorīdi | CF8M (316) vai divfāžu tērauds | Molibdēns nodrošina pretestību izcirtieniem; divfāžu tērauds — pretestība hlorīdu izraisītai spraugu korozijai |
| Kriogēna ekspluatācija (−50 līdz −196 °C) | Tikai CF8/CF8M (304/316) | Nav DBTT; sertificēts Charpy tests pie minimālās darba temperatūras (MDMT) |
| Augsts spiediens (>klase 600) | Zema leģējuma tērauds (A487 Gr 4/6, 8630) | Augstāka izturība samazina sienas biezumu, taupot svaru un izmaksas |
| Komponents | Ieteicamais materiāls | Motivācija |
|---|---|---|
| Slāga katlu korpusi | Oglekļa tērauds (modificēts WCB) vai zemā leģētuma Cr-Mo tērauds | Termiskās izturības pret izmīšanos; metināms un remontējams; masīvi gabali (5–25 tonnas) |
| Kausa zobi, drupātāju žokļi | Austēnītisks manganā tērauds (Hadfield) | Ārkārtīga darba cietināšanas spēja; neiespējami augsta nodilumizturība trieciena ietekmē |
| Drupātāju konusveida iekšējās un ārējās daļas | Martensītisks Cr-Mo baltais čuguns vai manganā tērauds | Augstas slodzes abrazīvā nodilumizturība |
| Konstruktīvie rāmi, pievienojuma mezgli | Oglekļa tērauds (WCB/WCC) vai elastīgais čuguns (QT500-7) | Metināms; laba izturība pret rūsas veidošanos; izdevīgs izmaksu ziņā |
| Komponents | Ieteicamais materiāls | Motivācija |
|---|---|---|
| Izplūdes kolektors (dīzeļdegviela, <800 °C) | Silīcija un molibdēna lielākā daļa čuguns (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) | Termiskā izturība pret rūsas veidošanos; oksidēšanās izturība; izdevīgs lielos apjomos |
| Izplūdes kolektors (benzīns, >900 °C) | Lietais nerūsējošais tērauds (HK30, 20Cr-10Ni) vai Ni-Resist D5S | Augstāka karstumizturība un oksidēšanās izturība nekā SiMo |
| Turbokompresora turbīnas korpuss | Ni-Resist D5S vai lietais nerūsējošais tērauds (HK30) | Cikliska termiskā iedarbība līdz 950 °C; izmēru stabilitāte |
| Bremžu aizbāzējs | Plastīgais čuguns (QT500-7 vai QT600-3) | Izturība, apstrādājamība, amortizācija un izmaksas |
| Stūres rokas | Plastīgais čuguns (QT600-3) vai kovārs tērauds | Augsta izturība pret ciklisku slodzi; drošības kritiska sastāvdaļa |
| Serviss | Ieteicamais materiāls | Motivācija |
|---|---|---|
| Salda ūdens, neitrāls pH | Plastīgais čuguns vai oglekļa tērauds ar pārklājumu | Ekonomiska izvēle; pārklājums nodrošina korozijas barjeru |
| Jūras ūdens, saldūdens un jūras ūdens maisījums | CD4MCu (duplex) vai CF8M (316) | Hlorīdu izraušanas pretestība; duplex ir vēlamāks augstākai izturībai un SCC pretestībai |
| Ķīmiskais process, skābes | CF8M (316) ar korozijas pieļaujamo biezumu | Labi raksturots ķīmiskajā ekspluatācijā; plašs saderīgo šķidrumu klāsts |
| Augsta spiediena, augsta ātruma sūkņi | CA6NM (martensītiska nerūsējošā tērauda sakausējums) vai duplex | Augsta izturība attiecībā pret svaru; kavitācijas erozijas pretestība; iespējams metināt un remontēt |
| Suspensiju sūkņi (abrazīvai ekspluatācijai) | Augstchroma baltais čuguns (25–28 % Cr) šķidrās daļas iekšējai virsmai; liecīgais čuguns korpusam | Ārkārtīgi augsta nodiluma izturība mitrajā galā; liecības dzelzs korpuss spiediena noturēšanai |
Norādot materiālu rūpnieciskai liešanai, ievērojiet šo strukturēto lēmumu pieņemšanas secību:
Pirms jebkura materiāla novērtēšanas dokumentējiet pilnu darbības diapazonu:
Vairumā lietojumu viena prasība dominē un ierobežo materiālu izvēli:
| Dominējošā prasība | Ierobežo līdz |
|---|---|
| Zemnulles izturība zem -50 °C | Tikai austēnītiskais nerūsējošais tērauds |
| Hlorīdu sausās korozijas plaisu risks | Divfāžu nerūsējošais tērauds vai nerūsējošs materiāls ar barjeras pārklājumu |
| Ekstrēma nodilums/abrazija | Augsta hroma baltais čuguns, mangāna tērauds vai cietināta oglekļa tērauda virsma |
| Augsta temperatūra (>800 °C) | Austēnītiskā nerūsējošā tērauda, Ni-Resist vai SiMo (līdz 800 °C) |
| Zemākā cena, mērenas ekspluatācijas apstākļi | Oglekļa tērauds vai lokanais čuguns |
| Magnetiskās caurlaidības prasība | Oglekļa tērauds, martensītiskā nerūsējošā tērauda vai lokanais čuguns (austēnītiskā nerūsējošā tērauda ir nemagnētiska) |

Norādiet materiālu noteiktā standartā (ASTM, EN, ISO), kurā definēts:
Piemērojošo materiāla sertifikātu lūdz:
Izņemot no desmitgadēm ilgules kļūdu analīzi, šeit ir modeļi, kas visticamāk izraisīs priekšlaicīgu sastāvdaļu kļūdu:
"Radoties no nerūsējošā tērauda" nav specifikācija. Generic 304 (CF8) ātri izlemj jūras ūdenī, izmantojot grīdas koroziju. Atšķirībā no tā, 316 noteikšana, ja 304 būtu pietiekama, palielina nevajadzīgas izmaksas bez jebkādas priekšrocības attiecībā uz darbību.
Pareizais risinājums : Definēt korozijas mehānismu (vienmērīgu, rievainu, spraugu, stieples koroziju, starpkristālisko koroziju) un norādīt kvalitāti, kas to novērš.
Elpojošās čuguna ārējā korpusa daļas, kas bez problēmām darbojas Saūda Arābijas tuksnesī, var sabrukt pirmajā triecienā Sibērijas raktuvē. Materiāliem ar elastīguma–lauztspējas pārejas temperatūru nevar pieņemt, ka tie ir elastīgi zemās temperatūrās — trieciena izmēģinājumi pie minimālās darba temperatūras ir obligāti.
Austenītiskais nerūsējošais tērauds izplešas aptuveni 17 × 10⁻⁶ /°C, kamēr oglekļa tērauds izplešas aptuveni 12 × 10⁻⁶ /°C. Konstrukcija, kurā izmantoti abi materiāli, temperatūras svārstību laikā attīstīs termiskos spriegumus. Savienojumi ar skrūvētām flanžēm ir īpaši uzņēmīgi — atšķirīgā izplešanās var samazināt skrūvju priekšsaspīlējumu vai, otrādi, pārspīlēt skrūves.
Sferoidālais grafīts lielākā mērā maina čuguna mehāniskās īpašības salīdzinājumā ar pelēko čugunu. Liela izturības čuguns ir ar elastības moduli aptuveni 169 GPa (pret 100–120 GPa pelēkajam čugunam) un rāda mērāmu plastiskumu. Projektēšanas noteikumi, apstrādes parametri un metināšanas procedūras, kas izstrādātas pelēkajam čugunam, nav piemērojami lielākās izturības čugunam.
Oglekļa tērauda šlakas trauks, kas maksā par 60 % mazāk nekā zema sakausējuma Cr-Mo alternatīva, bet kalpo tikai pusi no laika līdz termiskās izturības plaisām, nav ekonomiski izdevīga izvēle. Cikla izmaksu analīze — ieskaitot darba apturēšanu, aizvietošanas darbaspēku un zaudēto ražošanu — ir jāizmanto materiālu izvēlei kritiskiem ekspluatācijas komponentiem.
| Prioritāte | Oglekļa tērauds | Kauka dzelzs | Austenītiskais nerūsējošais tērauds | Divfāžu nerūsējošais tērauds |
|---|---|---|---|---|
| Zemspārākā sākotnējā cena | ✅ Vislabāk | ✅ Ļoti labs | ❌ Augsts | ❌ Ļoti augsts |
| Vislabākā apstrādājamība | ✅ Labs | ✅ Izcili | ❌ Grūti | ❌ Grūti |
| Metināmība (liešana) | ✅ Izcili | ❌ Slikti | ✅ Izcili | ⚠️ Vidēji |
| Udara izturība pie −40 °C | ⚠️ Tikai LCB/LCC | ❌ Robežvērtīgi | ✅ Izcili | ⚠️ Pieņemami |
| Korozijas izturība | ❌ Prasa pārklājumu | ❌ Prasa pārklājumu | ✅ Labi (316: labāk) | ✅ Izcili |
| Augsta temperatūra (>600 °C) | ❌ Nav piemērots | ⚠️ Tikai SiMo | ✅ Labs | ❌ Kļūst trausls |
| Nolietojums/Abrāzijas izturība | ⚠️ Vidēji | ✅ Labs (grafīts) | ❌ Slikti (nodilums) | ✅ Labs |
| Miegainības pretrunā | ✅ Labs | ✅ Labs | ⚠️ Nav izturības robežas | ✅ Labs |
| Dempingspēju | ⚠️ Zems | ✅ Izcili | ⚠️ Zems | ⚠️ Zems |
| Šķērsgriezuma biezuma iespējas | ✅ Neierobežots | ✅ Liels | ✅ Liels | ⚠️ Ierobežots |
Leģendu ✅ = Spēcīgs kandidāts; ⚠️ = Pieņemams ar nosacījumiem; ❌ = Neiesakāms
„Labākais“ materiāls neeksistē atsevišķi — tas vienmēr ir materiāls, kas atbilst visiem obligātajiem prasības noteikumiem ar zemāko kopējo īpašumtiesību izmaksu. Strukturēts izvēles process, kas balstīts uz metalurģiskajām pamatprincipiem un apstiprināts ar materiālu standartiem un atbilstošiem testiem, ir visuzticamākais ceļš uz veiksmīgu liešanas specifikāciju.
Vai nepieciešama ekspertu vadība materiālu izvēlē jūsu nākamajam liešanas projektam? Mūsu inženieru komanda nodrošina materiālu konsultācijas, procesa realizējamības analīzi un pilnu dokumentācijas atbalstu — sākot ar EN 10204 3.1 materiālu sertifikāciju līdz galīgajai dimensiju pārbaudei. Sazinieties ar mums, lai apspriestu jūsu prasības.
Karstākās ziņas2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24