Meta Açıklama: Ağır sanayi uygulamaları için doğru döküm malzemesini seçmeye yönelik teknik bir kılavuz. Mekanik özellikler, korozyon direnci, maliyet ve sektör özelindeki performans gereksinimleri açısından karbon çelik, paslanmaz çelik ve sünek demiri karşılaştırın.
Her döküm projesi, tek bir kritik soruyla başlar: hangi malzeme? Cevap, parçanın kullanım sırasında gösterdiği performansı değil, aynı zamanda döküm sürecinin uygulanabilirliğini, işlenebilirlik stratejisini, ısıl işlem gereksinimlerini ve nihayetinde toplam sahiplik maliyetini de belirler. Ancak malzeme seçimi genellikle çekme dayanımı ve fiyat karşılaştırması düzeyinde yüzeysel bir değerlendirmeye indirgenir — bu hata, erken arızalara, garanti taleplerine ve üretim duruşlarına yol açabilir.

Bu teknik kılavuz, ağır sanayi dökümleri için en yaygın olarak belirtildiği bilinen üç ana malzeme grubunu, yapısal ve mühendislik düzeyinde bir karşılaştırma sunar: karbon çelik , paslanmaz çelik , ve sünek Dökme Demir . Metalurjik temellerini, mekanik davranışlarını, işleme özelliklerini ve gerçek dünya uygulama profillerini inceleyerek, mühendisleri ve tedarik profesyonellerini titiz bir seçim çerçevesiyle donatır.
Bu üç malzeme grubu arasındaki temel farkları anlayabilmek için kimyasal ve mikroyapısal kimliklerinden başlamak gerekir.
Karbon çeliği, karbonun ana alaşım elementi olduğu demir-karbon alaşımıdır; karbon oranı genellikle ağırlıkça %0,15 ile %0,60 arasındadır. Karbon içeriği doğrudan sertleşebilirlik, mukavemet ve kaynaklanabilirliği belirler:
| Sınıf (ASTM) | Karbon % | Çekim gücü (Mpa) | Akma dayanımı (MPa) | Uzunluk (%) | Tipik Kullanım |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0.25 Maks | 485–655 | 250 min | 22 dakika | Genel amaçlı valfler, pompa gövdeleri, yapısal dökümler |
| WCC (A216) | 0.25 Maks | 485–655 | 275 min | 22 dakika | Daha yüksek mukavemetli valfler ve bağlantı parçaları |
| LCB (A352) | 0.30 En fazla | 450–620 | 240 dk | 24 dakika | -46 °C’ye kadar düşük sıcaklıkta kullanım |
| LCC (A352) | 0.25 Maks | 485–655 | 275 min | 22 dakika | -46 °C’ye kadar düşük sıcaklıkta kullanım, daha yüksek mukavemet |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 dakika | Yüksek mukavemetli yapısal, Cr-Mo-Ni alaşımı |
Mikrostrüktüre döküm halinde ve tavlanmış durumda karbon çelikleri, ferrit-perlit mikroyapısı gösterir. Isıl işlem (normalizasyon, su verme ve temperleme) ile mikroyapı, tokluk biraz azalmakla birlikte mukavemet ve sertliği büyük ölçüde artıran tempered martensit veya bainite dönüşür.

Ana Özellikler :
Paslanmaz çelikler, yüzeyde kendini onaran pasif krom oksit tabakası oluşturan en az %10,5 krom içerir. En yaygın dökme paslanmaz çelik aileleri üç tanedir: östenitik, martensitik ve duplex.
| Sınıf (ASTM) | Ana Alaşım Elementleri | Çekme Dayanımı (Mpa) | Akma Dayanımı (MPa) | Uzunluk (%) | Korozyon Direnci |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 minimum | 35 dakika | İyi genel korozyon direnci |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 minimum | 30 dakika | Üstün çukur ve kısık yer korozyon direnci; denizcilik ve kimya uygulamaları |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 dk | 35 dakika | Kaynaklı imalatlarda kullanılmak üzere düşük karbonlu versiyon; tane sınırları boyunca korozyon riskini ortadan kaldırır |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | 170 dk | 30 dakika | Düşük karbonlu 316; kaynatılmış durumda kullanılan kimya ve denizcilik ekipmanları için tercih edilir |
Mikrostrüktüre tam olarak östenitik (yüz merkezli kübik kristal yapısı). Bu yapı manyetik değildir, yüksek sünekliğe sahiptir ve süneklik-kırılganlık geçişine uğramaz — östenitik paslanmaz çelikler, kriyojenik sıcaklıklara kadar (-196 °C ve altı) tokluklarını korur.
Ana Özellikler :
| Sınıf (ASTM) | Karbon % | Çekme Dayanımı (MPa) | Sertlik (HRC) | Tipik Kullanım | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | En fazla 0,15 | 620–795 | 22–30 (Sertleştirilmiş & Temperlenmiş) | Türbin kanatları, pompa milleri, aşınmaya dayanıklı bileşenler | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 dakika | 25–50 (Sertleştirilmiş ve Temperlenmiş) | Yüksek sertlikli aşınmaya dayanıklı parçalar, bıçaklar, valf parçaları | | CA6NM (A487) | 0,06 maks. | 760–930 | 23–30 (Sertleştirilmiş ve Temperlenmiş) | Hidroelektrik türbin rotorları, yüksek tokluk gereken uygulamalar |
Mikrostrüktüre : Sertleştirme sonrası martensitik (cisim merkezli tetragonal) yapı. Sertlik ve tokluk kombinasyonlarının geniş bir aralığını elde etmek için temperlenebilir. Manyetiktir.
Ana Özellikler :
| Sınıf (ASTM) | Bileşim | Çekme Dayanımı (Mpa) | Akma Dayanımı (MPa) | PREN | Tipik Kullanım |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 dakika | 485 min | 33–36 | Pompa muhafazaları, pompa çarkları, denizcilik donanımı |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 dakika | 550 dakika | 40–43 | Denizaltı yapıları, kimyasal süreçler, tuzlu suyun arıtılması |
Mikrostrüktüre yaklaşık %50 austenit + %50 ferrit — her iki fazın en iyi özelliklerini birleştirir.
Ana Özellikler :
Dövme demiri (aynı zamanda küresel grafitli demir veya nodüler demir olarak da bilinir), sıvı gri demirin döküm öncesi magnezyum veya seryum ile işlenmesiyle üretilir; bu işlem, grafitin pullar yerine kürecikler halinde çökelmesine neden olur. Bu mikroyapısal fark, gri demir ile dövme demiri arasındaki tek en önemli ayırt edici özelliktir.
| Sınıf (ISO / EN) | Sınıf (ASTM) | Çekme Dayanımı (Mpa) | Akma Dayanımı (MPa) | Uzunluk (%) | Sertlik (HB) | Tipik Mikroyapı |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 minimum | 250 min | 18 dk | 130–180 | Tamamen ferritik |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 dakika | 320 dakika | 7 dk | 170–230 | Ferrit-Perlit |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 dakika | 370 dakika | 3 dak | 190–270 | Perlit-ferrit |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 dakika | 420 dakika | 2 dakika | 225–305 | Ağırlıklı olarak perlitik |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 dakika | 480 dakika | 2 dakika | 245–335 | Perlitik veya temperlenmiş |
Özel Sınıflar :
| Sınıf | Ana özellik | Uygulama |
|---|---|---|
| SiMo Dökme Demir | %4–6 Si + %0,5–1,0 Mo | Yüksek sıcaklık egzoz bileşenleri (manifoldlar, turboşarjör muhafazaları) — 800 °C'ye kadar kullanım |
| ADI (Ostenitleştirilmiş Duktül Demir) | Ostenitleştirme ısıl işlemi | Çekme mukavemeti 900–1600 MPa, %1–10 uzama; dişliler, krank milleri, aşınma plakaları |
| Ni-Resist (D5, D5B) | %18–36 Ni | Kriyojenik kullanım, deniz suyu korozyonuna dayanım, manyetik olmayan uygulamalar |
Mikrostrüktüre grafit küreleri, ferritik, perlitik, ferritik-perlitik veya ausferritik matriste dağılmıştır. Küresel grafit morfolojisi, lamel grafitin gerilme yoğunluğu etkisini ortadan kaldırır ve döktü demirin karakteristik mukavemet ve süneklik kombinasyonunu sağlar.
Ana Özellikler :
| Malzeme | Çekme Aralığı (MPa) | Akma Aralığı (MPa) | Akma–Çekme Oranı | Tasarım Etkisi |
|---|---|---|---|---|
| Karbon çeliği (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Hasar öncesi önemli plastik deformasyon — aşırı yükleme durumunda bağışlayıcıdır |
| Karbon çeliği (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Yüksek mukavemet ancak akma sonrası dayanım rezervi daha düşüktür |
| Ostenitik paslanmaz çelik (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Düşük akma–çekme oranı, akma anında büyük deformasyon anlamına gelir — deprem ve basınçlı kap tasarımı için mükemmel |
| Duplex paslanmaz çelik (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Yüksek statik mukavemet ve yeterli süneklik |
| Dövülebilir demir (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Daha düşük maliyetle karbon çeliği WCB ile rekabet eder |
| Dövülebilir demir (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Birçok yapısal uygulamada döküm ve dövme çeliğin yerini alır |
Tasarım Notu akma dayanımı/çekme dayanımı oranı, kritik ancak sıklıkla göz ardı edilen bir parametredir. Düşük bir oran (austenitik paslanmaz çelik), kırılma öncesinde büyük bir plastik şekil değiştirme penceresi sağlar — bu, basınç taşıyan ekipmanlar ve depreme dayanıklı yapılar için arzu edilir. Yüksek bir oran (sertleştirilmiş ve temperlenmiş çelikler, duplex çelikler), akma sonrası sünekliğin sınırlı olduğunu gösterir ve daha tutucu tasarım payları gerektirir.

Yorulma, dinamik yükleme altındaki döküm parçalarda en yaygın arıza modudur. Yorulma sınırı (10⁷ çevrimdeki dayanma sınırı) önemli ölçüde değişir:
| Malzeme | Yorulma Sınırı (MPa) | Çekme dayanımının % olarak | Notlar |
|---|---|---|---|
| Karbon çeliği (normalleştirilmiş) | 200–250 | ~40–45% | Ferrit-perlit yapısı; açık bir dayanma sınırı |
| Ostenitik paslanmaz (304) | 170–220 | ~35–40% | Döngüsel yükleme sırasında iş sertleşmesi gösterir; gerçek yorulma sınırı yoktur |
| Dubleks Paslanmaz | 280–350 | ~40–45% | Yüksek mukavemet, yüksek yorulma sınırına karşılık gelir |
| Dövülebilir demir (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafit küreleri düşük gerilimde çatlak durdurucu olarak işlev görür |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Bir demir dökümü için olağanüstü yorulma direnci |
Düzenli tasarım uygulamalarında genellikle yeterince takdir edilmemesine rağmen, dövme demir, eşdeğer mukavemet seviyelerinde döküm çeliklerine kıyasla yorulmaya karşı olağanüstü performans gösterir. Grafit küreleri, yorulma çatlağı ilerlemesini yavaşlatan çatlak durdurucu özellikler olarak işlev görür.
Malzeme aileleri burada en belirgin şekilde ayrılır ve yanlış seçim burada en ciddi sonuçlara yol açar.
| Malzeme | 20 °C’de Charpy V-Çentik (J) | –40 °C’de Charpy (J) | DBTT Aralığı (°C) |
|---|---|---|---|
| Karbon çelik WCB | 25–40 | 5–15 | -20 ila +10 |
| Karbon çelik LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 ila -30 |
| Ostenitik paslanmaz çelik (304/316) | 100–200 | 80–160 | DBTT yok — -196 °C’ye kadar sünek |
| Duplex SS | 40–80 | 20–40 | -50 ila -30 |
| Sünek dökme demir (ferritik QT400-18) | 14–18 (oda sıcaklığında) | 10–14 | -40 ila -20 |
| Sünek dökme demir (perlitik QT700-2) | 5–10 (oda sıcaklığında) | 2–5 | +10 ila -10 |
Kritik seçim kuralı sıfırın altı sıcaklıklarda kullanılan her uygulama için minimum tasarım metal sıcaklığındaki (MDMT) darbe testi zorunludur. Bu, basınçlı kaplar kodlarında (ASME Bölüm VIII, EN 13445) ve boru tesisat standartlarında (ASME B31.3) belirtilmiştir. Oda sıcaklığında çekme gereksinimlerini karşılayan bir malzeme, -20 °C’de gevrek kırılma ile felaketle sonuçlanabilir.
Ostenitik paslanmaz çelikler tek seçenek olur kullanım sıcaklıkları yaklaşık -50 °C’nin altına düştüğünde; çünkü tüm ferritik ve martensitik malzemeler (karbon çelikleri, çift fazlı çelikler ve sünek dökme demirler dahil) süneklikten gevrekliğe geçiş yaşar.
| Çevre | Karbon çelik | 304 SS | 316 ss | Duplex SS | Sünek Dökme Demir |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosferik (kırsal) | Kötü — kaplama gerektirir | Mükemmel | Mükemmel | Mükemmel | Kötü — kaplama gerektirir |
| Atmosferik (deniz/kıyı) | Çok Zayıf | Orta derecede | İyi | Mükemmel | Çok Zayıf |
| Temiz su | Fakirler | Mükemmel | Mükemmel | Mükemmel | Orta derecede |
| Deniz suyu | Uygun değil | Marjinal | İyi | Mükemmel | Uygun değil |
| Seyreltik asitler (pH 2–4) | Uygun değil | Marjinal | İyi | İyi | Uygun değil |
| Korozif (NaOH, pH 10–14) | 80 °C’ye kadar iyi | İyi | İyi | İyi | İyi |
| Klorür SCC riski | Yok | 60 °C üzeri yüksek | Orta derecede | Çok Düşük | Yok |
| H₂S (asitli ortam) | Kabul edilebilir (NACE MR0175) | Kabul edilebilir (tavlı) | Kabul edilebilir (tavlı) | Kabul edilebilir (sertlik sınırı ile) | Tavsiye edilmez |
Asitli ortam (petrol ve gaz sektöründe H₂S içeren ortamlar) için NACE MR0175/ISO 15156 maksimum sertlik sınırları öngörür: karbon çelikleri ve düşük alaşımlı çelikler için 22 HRC, çift fazlı paslanmaz çelikler için 28 HRC ve östenitik durumdaki katı çözelti nikel bazlı alaşımlar için 35 HRC.

| Malzeme | Maksimum Sürekli Çalışma (°C) | Ana Bozulma Mekanizması |
|---|---|---|
| Karbon çelik | 400–450 | Perlitin grafitleşmesi; 500 °C üzerinde oksidasyon |
| Ostenitik Paslanmaz Çelik (304) | 800–870 | Sigma faz kırılganlığı (565–925 °C aralığı); 900 °C üzerinde oksidasyon |
| Ostenitik Paslanmaz Çelik (316) | 800–870 | 304’e göre daha iyi oksidasyon direnci; sigma faz kırılganlığı |
| Duplex SS | 280–300 | 475 °C kırılganlığı, üst çalışma sıcaklığını sınırlar |
| SiMo Dökme Demir | 750–800 | Oksidasyon; ferrit tane büyümesi; perlit parçalanması |
| Standart sünek demir | 350–400 | Perlit ayrışması; oksidasyon |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oksidasyon; sıcaklıkta austenit kararlılığı |
SiMo istisnası standart sünek dökme demir, perlit ayrışması ve oksidasyon nedeniyle yaklaşık 400 °C üzeri sıcaklıklarda kullanıma uygun değildir. Ancak SiMo sünek dökme demir (4–6% Si, 0.5–1% Mo), koruyucu silisyum açısından zengin oksit tabakası oluşturan kararlı ferritik bir matris geliştirir ve bununla egzoz sıcaklıklarında 800 °C’ye kadar kullanım imkânı sağlar. Bu özellik, ticari taşıtlarda turboşarj muhafazaları ve egzoz manifoltları için tercih edilen malzeme olmasını sağlar — bu yüksek hacimli uygulamada östenitik paslanmaz çelik veya Ni-Resist maliyet açısından uygun değildir.
| Malzeme | Kaynaklanabilirlik | Dolgu Metali | Ön ısıtma | PWHT gerekiyor mu? |
|---|---|---|---|---|
| Karbon çeliği (C ≤ 0,25%) | Mükemmel | E7018 / ER70S-6 | kalın kesitler için 50–150 °C | Evet (600–650 °C’de gerilim giderme) |
| Karbon çeliği (C > 0,30%) | Orta düzey — çatlama riski | E7018 / ER80S | 200–300 °C zorunludur | Zorunlu |
| Ostenitik Paslanmaz Çelik | Mükemmel | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | İnce kesitler için yok | SCC direnci için 1040–1120 °C’de çözelti tavlama; her zaman gerekli değildir |
| Martenzitik paslanmaz çelik | Zor — sıkı kontrol gerektirir | E410 / ER410 | 200–350 °C zorunlu | Zorunlu (650–750 °C temper) |
| Duplex SS | Orta düzey — ısı girdisi kritik | E2209 / ER2209 | İnce kesitler için yok | Normalde gerekli değil (kontrollü ısı girdisi faz dengesini korur) |
| Sünek Dökme Demir | Zor — özel prosedürler | Ni bazlı (ENiFe-CI) veya Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C zorunlu | 600 °C’den yavaş soğutma |
Dökümhaneler için pratik sonuç döküm hatalarının kaynakla onarılabilmesi yeteneği önemli bir maliyet faktörüdür. Küçük yüzey hataları olan karbon çelik dökümler, belgelenmiş kaynak işlem talimatlarına (WPS) uygun olarak nitelikli kaynakçılar tarafından rutin olarak onarılır. Buna karşılık, sünek dökme demir dökümlerdeki hatalar güvenilir şekilde onarılması zor olup genellikle hurdaya çıkarılan dökümlere neden olur; bu da sünek dökme demire kıyasla daha yüksek red oranı ve etkin verim kaybına katkı sağlar.
Normalleştirilmiş ham madde, ergitme ve işleme maliyetlerine dayalı maliyet karşılaştırması (karbon çelik WCB = 100 olarak indekslenmiştir):
| Malzeme | Göreli Maliyet Endeksi | Temel Maliyet Unsurları |
|---|---|---|
| Karbon çeliği (WCB/WCC) | 100 | Düşük alaşım maliyeti; basit ergitme; yüksek verim |
| Karbon çelik (düşük alaşımlı, sertleştirilmiş ve temperlenmiş) | 120–150 | Alaşım ek ücretleri (Cr, Mo, Ni); ısı işlem maliyeti |
| Sünek dökme demir (ferritik) | 85–100 | Daha düşük ergitme sıcaklığı; magnezyum tedavisi maliyeti; daha yüksek red oranı |
| Sünek dökme demir (SiMo) | 110–130 | Ferro-silisyum ve ferro-molibden maliyeti; özel ısı işlem |
| Ostenitik Paslanmaz Çelik (304/CF8) | 250–350 | Yüksek Ni ve Cr içeriği; AOD rafinasyonu; daha yavaş erime; daha düşük döküm verimi |
| Ostenitik Paslanmaz Çelik (316/CF8M) | 300–400 | Mo ek ücreti (şu anda 25–35 USD/kg Mo); yüksek kaliteli hurda gereklidir |
| Duplex SS | 350–500 | Kesin kimyasal kompozisyon kontrolü; dar döküm aralığı; daha yüksek hurda oranı |
Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) uyarısı : Kilogram başına malzeme maliyeti yalnızca bir bileşendir. Daha korozyon dirençli bir malzeme, koruyucu kaplamalara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ve yaşam döngüsü boyunca bakım maliyetlerini azaltabilir. Deniz suyu uygulamalarında kullanılan paslanmaz çelik pompaların gövdesi başlangıçta karbon çelik gövdelerin üç katı maliyete sahip olabilir; ancak karbon çelik gövdeler için gerekli olan yıllık yeniden kaplama ve korozyon payı nedeniyle yapılan değişimleri ortadan kaldırır.
| Servis Koşulu | Önerilen Malzeme | Gerekçe |
|---|---|---|
| Su, buhar, 400 °C’ye kadar yağ; korozyona neden olmayan ortamlar | Karbonsuz çelik WCB/WCC | Ekonomik optimum; basınçlı kap kodlarında iyi tanımlanmış |
| Asidik ortam (H₂S), 200 °C’ye kadar | Karbon çeliği WCB (NACE MR0175, maks. 22 HRC) | Kodlarca kabul edilmiş; uygun sertlik kontrolüyle maliyet etkin |
| Kimyasal süreçler, asitler, klorürler | CF8M (316) veya çift fazlı çelik | Molibden delinme direnci sağlar; klorür kaynaklı stres korozyon çatlamasına (SCC) dayanım için çift fazlı çelik |
| Kriyojenik kullanım (-50 ila -196 °C) | Yalnızca CF8/CF8M (304/316) | DBTT yok; MDMT’de onaylı Charpy sertliği |
| Yüksek basınç (>Sınıf 600) | Düşük alaşımlı çelik (A487 Gr 4/6, 8630) | Daha yüksek mukavemet duvar kalınlığını azaltır; ağırlık ve maliyet tasarrufu sağlar |
| Bileşen | Önerilen Malzeme | Gerekçe |
|---|---|---|
| Cüruf kabı gövdesi | Karbon çelik (modifiye edilmiş WCB) veya düşük alaşımlı Cr-Mo çelik | Termal yorulmaya dayanıklılık; kaynakla tamir edilebilir; büyük kesitler (5–25 ton) |
| Kova dişleri, kırıcı çeneleri | Ostenitik manganez çelik (Hadfield) | Aşırı iş sertleşmesi kapasitesi; darbe altında eşsiz aşınma direnci |
| Kırıcı konik iç yüzeyleri ve mantoları | Martensitik Cr-Mo beyaz demir veya manganez çeliği | Yüksek gerilimli aşınmaya dayanıklılık |
| Yapısal çerçeveler, çekme bağlantıları | Karbon çeliği (WCB/WCC) veya sünek dökme demir (QT500-7) | Kaynaklanabilir; iyi yorulma direnci; maliyet açısından verimli |
| Bileşen | Önerilen Malzeme | Gerekçe |
|---|---|---|
| Egzoz manifoltu (dizel, <800 °C) | SiMo sünek dökme demir (4–6% Si, 0,5–1% Mo) | Termal yorulmaya dayanıklılık; oksidasyon direnci; yüksek üretim hacminde maliyet açısından verimli |
| Egzoz manifoltu (benzinli, >900 °C) | Döküm paslanmaz çelik (HK30, 20Cr-10Ni) veya Ni-Resist D5S | SiMo’ya kıyasla daha yüksek sıcaklık mukavemeti ve oksidasyon direnci |
| Turbosarjör türbin muhafazası | Ni-Resist D5S veya döküm paslanmaz çelik (HK30) | 950 °C’ye kadar termal çevrimsel maruziyet; boyutsal kararlılık |
| Fren Kalıbı | Düzenli dökme demir (QT500-7 veya QT600-3) | Mukavemet, işlenebilirlik, sönümleme ve maliyet |
| Yön kontrol eklemesi | Düzenli dökme demir (QT600-3) veya dövme çelik | Yüksek yorulma direnci; güvenlik açısından kritik bileşen |
| Servis | Önerilen Malzeme | Gerekçe |
|---|---|---|
| Taze su, nötr pH | Dökme demir veya kaplamalı karbon çeliği | Ekonomik seçim; kaplama korozyon bariyeri sağlar |
| Deniz suyu, tuzlu tatlı su | CD4MCu (dupleks) veya CF8M (316) | Klorür pitlenmesine direnç; daha yüksek dayanım ve SCC direnci için dupleks tercih edilir |
| Kimyasal prosesler, asitler | CF8M (316) ile korozyon payı | Kimyasal uygulamalarda iyi karakterize edilmiştir; uyumlu sıvıların geniş bir yelpazesi |
| Yüksek basınç başlığına sahip, yüksek hızda çalışan pompalar | CA6NM (martensitik paslanmaz çelik) veya duplex | Yüksek mukavemet/ağırlık oranı; kavitasyon erozyonuna direnç; kaynakla tamir edilebilir |
| Sulüzyon pompaları (aşındırıcı çalışma koşulları) | Nemli uç için yüksek kromlu beyaz demir (%%25–%%28 Cr); muhafaza için dövme demir | Nemli uçta aşırı aşınmaya direnç; basınç taşıma amacıyla dövme demir muhafaza |
Bir endüstriyel döküm parçası için malzeme belirtirken şu yapılandırılmış karar sırasını izleyin:
Herhangi bir malzeme değerlendirilmeden önce tam işletme aralığını belgeleyin:
Çoğu uygulamada, tek bir gereksinim öne çıkar ve malzeme seçimini daraltır:
| Öncelikli Gereksinim | Şuna Daraltır |
|---|---|
| -50 °C altındaki düşük sıcaklık tokluğu | Sadece östenitik paslanmaz çelik |
| Klorür SCC riski | Dupleks paslanmaz çelik veya bariyer kaplamalı paslanmaz olmayan malzeme |
| Aşırı aşınma/kazıma | Yüksek kromlu beyaz dökme demir, manganez çeliği veya sertleştirilmiş karbon çeliği |
| Yüksek sıcaklık (>800 °C) | Östenitik paslanmaz çelik, Ni-Resist veya SiMo (800 °C’ye kadar) |
| En düşük maliyet, orta düzey koşullar | Karbon çeliği veya sünek dökme demir |
| Manyetik geçirgenlik gereksinimi | Karbon çeliği, martenzitik paslanmaz çelik veya sünek dökme demir (östenitik paslanmaz çelik manyetik değildir) |

Malzemenin, aşağıdaki hususları tanımlayan kabul edilmiş bir standarta (ASTM, EN, ISO) göre belirtilmesi gerekir:
İlgili malzeme sertifikasının talep edilmesi:
Döküm arızalarının analizine dair on yıllar boyunca yapılan çalışmalar sonucunda, bileşenlerde erken arıza oluşmasına en çok yol açan durumlar şunlardır:
'Paslanmaz çelikten yapın' bir teknik şartname değildir. Genel amaçlı 304 (CF8) sınıfı paslanmaz çelik, deniz suyunda çukur korozyonu nedeniyle hızla başarısız olur — bunun yerine 316 (CF8M) veya çift fazlı (duplex) paslanmaz çelik gerekir. Buna karşılık, 304 sınıfının yeterli olduğu durumlarda 316 sınıfı belirtmek, hiçbir performans artışı sağlamadan gereksiz maliyet artışına neden olur.
Doğru yaklaşım : Korozyon mekanizmasını (düzenli, çukur, derinlik, stres korozyonu çatlaması [SCC], tane sınırı) tanımlayın ve bu mekanizmayı önleyecek çelik sınıfını belirtin.
Suudi Arabistan çölüne kurulmuş bir tesisde kusursuz çalışan sünek dökme demir dişli muhafazası, Sibirya'daki bir maden sahasında ilk darbede parçalanabilir. DBTT’ye sahip malzemeler düşük sıcaklıklarda otomatik olarak sünek kabul edilemez — en düşük tasarım çalışma sıcaklığında (MDMT) darbe testi zorunludur.
Ostenitik paslanmaz çelik yaklaşık 17 × 10⁻⁶ /°C oranında genleşirken, karbon çelik yaklaşık 12 × 10⁻⁶ /°C oranında genleşir. Her iki malzemenin bir araya getirildiği bir montaj, sıcaklık değişimleri sırasında termal gerilmeler oluşturur. Cıvatalı flanş eklemeleri özellikle bu duruma açıktır — farklı genleşme miktarları cıvata ön yükünü gevşetebilir ya da tam tersine cıvataları aşırı yükleme altına alabilir.
Dövme demirdeki küresel grafit, gri demire kıyasla mekanik davranışını temelden değiştirir. Dövme demirin elastisite modülü yaklaşık 169 GPa’dır (gri demir için bu değer 100–120 GPa arasındadır) ve ölçülebilir süneklik gösterir. Gri demir için geliştirilen tasarım kuralları, tornalama parametreleri ve kaynak prosedürleri, dövme demire doğrudan uygulanamaz.
Isı yorulması çatlamaları nedeniyle değiştirilmesi gerenceden önce yalnızca düşük alaşımlı Cr-Mo alternatifinin yarısı kadar süre dayanan, ancak bu alternatifin %60 daha ucuz olan bir karbon çelik cüruf kabı, hizmet açısından kritik bileşenler için malzeme seçimi konusunda ekonomik bir seçenek değildir. Yaşam döngüsü maliyet analizi — bunlar arasında durma süresi, değiştirme işçiliği ve kaybedilen üretim de yer alır — bu tür bileşenler için malzeme seçimini belirlemelidir.
| Öncelikli | Karbon çelik | Sünek Dökme Demir | Ostenitik Paslanmaz Çelik | Duplex SS |
|---|---|---|---|---|
| En düşük başlangıç maliyeti | ✅ En iyi | ✅ Çok iyi | ❌ Yüksek | ❌ Çok yüksek |
| En iyi işlenebilirlik | ✅ İyi | ✅ Mükemmel | ❌ Zor | ❌ Zor |
| Kaynaklanabilirlik (dökümler) | ✅ Mükemmel | ❌ Zayıf | ✅ Mükemmel | ⚠️ Orta Seviye |
| -40 °C'de Darbe Tokluğu | ⚠️ Sadece LCB/LCC | ❌ Sınırda | ✅ Mükemmel | ⚠️ Kabul Edilebilir |
| Korozyon Direnci | ❌ Kaplama Gerektirir | ❌ Kaplama Gerektirir | ✅ İyi (316: daha iyi) | ✅ Mükemmel |
| Yüksek Sıcaklık (>600 °C) | ❌ Uygun değil | ⚠️ Sadece SiMo | ✅ İyi | ❌ Embrittlement |
| Aşınma/Sürtünme Direnci | ⚠️ Orta Seviye | ✅ İyi (grafit) | ❌ Kötü (yapışma) | ✅ İyi |
| Yorgunluk Direnci | ✅ İyi | ✅ İyi | ⚠️ Dayanım sınırı yok | ✅ İyi |
| Sönümleme kapasitesi | ⚠️ Düşük | ✅ Mükemmel | ⚠️ Düşük | ⚠️ Düşük |
| Kesit kalınlığı kapasitesi | ✅ Sınırsız | ✅ Büyük | ✅ Büyük | ⚠️ Sınırlı |
Efsane ✅ = Güçlü aday; ⚠️ = Koşullara bağlı olarak kabul edilebilir; ❌ = Önerilmiyor
"En iyi" malzeme, izole bir şekilde mevcut değildir — her zaman tüm zorunlu gereksinimleri en düşük toplam sahip olma maliyetiyle karşılayan malzemedir. Metalürjik temellere dayalı ve uygun testlerle doğrulanmış malzeme standartlarıyla desteklenen yapılandırılmış bir seçim süreci, başarılı bir döküm spesifikasyonuna ulaşmanın en güvenilir yoludur.
Bir sonraki döküm projeniz için malzeme seçimi konusunda uzman rehberliğe mi ihtiyacınız var? Mühendislik ekibimiz, malzeme danışmanlığı, süreç uygulanabilirlik analizi ve tam belgelendirme desteği sunar — EN 10204 3.1 malzeme sertifikasyonundan nihai boyutsal kontrol raporuna kadar. Gereksinimlerinizi görüşmek üzere bize ulaşın.
Son Haberler2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24