Semua Kategori

BERITA

Pemilihan Bahan untuk Tuangan Industri Berat: Keluli Karbon vs. Keluli Tahan Karat vs. Besi Nodular

Jun 27, 2026

Meta Description: Panduan teknikal untuk memilih bahan tuangan yang sesuai bagi aplikasi industri berat. Bandingkan keluli karbon, keluli tahan karat dan besi nodular dari segi sifat mekanikal, rintangan kakisan, kos dan keperluan prestasi khusus industri.


Setiap projek pengecoran bermula dengan satu soalan kritikal: bahan yang manakah? Jawapan menentukan bukan sahaja prestasi bahagian semasa digunakan tetapi juga kebolehlaksanaan proses pengecoran, strategi pemesinan, keperluan rawatan haba, dan akhirnya jumlah kos pemilikan. Namun, pemilihan bahan sering dikurangkan kepada perbandingan ringkas kekuatan tegangan dan harga — satu kesilapan yang boleh menyebabkan kegagalan awal, tuntutan waranti, dan penghentian pengeluaran.

Massive steel slag pot casting in service at a steel mill

Panduan teknikal ini memberikan perbandingan berstruktur pada tahap kejuruteraan bagi tiga keluarga bahan yang paling banyak ditetapkan untuk pengecoran industri berat: keluli karbon keluli tahan karat , dan besi ductile . Kami menganalisis asas metalurgi, tingkah laku mekanikal, ciri-ciri pemprosesan, dan profil aplikasi dunia sebenar bagi setiap keluarga bahan untuk membekalkan jurutera dan profesional pembelian dengan kerangka pemilihan yang ketat.


Asas Metalurgi

Memahami perbezaan asas antara tiga keluarga bahan ini bermula dengan identiti kimia dan mikrostruktur mereka.

Pelinciran keluli karbon

Keluli karbon ialah aloi besi-karbon di mana karbon merupakan unsur aloi utama, biasanya berada dalam julat 0.15% hingga 0.60% berat. Kandungan karbon secara langsung mengawal kebolehkerasan, kekuatan, dan kebolehkimpalan:

Gred (ASTM) Peratusan Karbon Kekuatan tegangan (MPa) Kekuatan hasil (MPa) Penambahan panjang (%) Penggunaan Tipikal
WCB (A216) 0.25 maks 485–655 250 min 22 min Injap tujuan am, bekas pam, tuangan struktur
WCC (A216) 0.25 maks 485–655 275 min 22 min Injap dan sambungan berkekuatan lebih tinggi
LCB (A352) 0.30 maks 450–620 240 min 24 min Perkhidmatan suhu rendah hingga -46 °C
LCC (A352) 0.25 maks 485–655 275 min 22 min Perkhidmatan suhu rendah hingga -46 °C, kekuatan lebih tinggi
8630 (A487) 0.28–0.33 620–795 485 min 17 min Struktur berkekuatan tinggi, aloi Cr-Mo-Ni

Struktur mikro : Dalam keadaan yang dibuang dan dipanaskan, keluli karbon menunjukkan mikrostruktur ferrit-pearlit. Dengan rawatan haba (menormalkan, memadam dan mengeras), struktur mikro berubah menjadi martensit atau bainit yang dieraskan, meningkatkan kekuatan dan kekerasan secara dramatik dengan mengorbankan beberapa ketangguhan.

Metallographic microscope analyzing metal microstructure

Ciri-ciri Utama :

  • Kuda kerja pengecoran perindustrian kekuatan sederhana, kebolehlasingan yang baik, kos yang boleh diterima
  • Kandungan karbon melebihi 0.30% memerlukan pemanasan sebelum kimpalan dan rawatan haba selepas kimpalan (PWHT) untuk mengelakkan retakan hidrogen yang disebabkan
  • Ketahanan kesan turun dengan ketara di bawah suhu peralihan ductile-to-brittle (DBTT), biasanya sekitar 0 °C hingga -20 °C untuk gred standard; gred suhu rendah (LCB, LCC) mendorong ini lebih rendah melalui kimia terkawal dan amalan butiran halus
  • Rendah terhadap kakisan atmosfera; memerlukan salutan perlindungan (lukisan, galvanisasi) untuk perkhidmatan luar atau basah

Pengecasan keluli tahan karat

Keluli tahan karat mengandungi sekurang-kurangnya 10.5% kromium, yang membentuk lapisan oksida kromium pasif yang boleh membaiki diri pada permukaan. Tiga keluarga keluli tahan karat yang paling biasa dituang ialah austenitik, martensitik, dan dwimod.

Keluli Tahan Karat Austenitik (Siri 300)

Gred (ASTM) Unsur aloi utama Ketegangan (MPa) Had aliran (MPa) Penambahan panjang (%) Rintangan kakisan
CF8 / 304 (A351) 18Cr-8Ni 485 min 205 min 35 minit Rintangan kakisan umum yang baik
CF8M / 316 (A351) 18Cr-10Ni-2.5Mo 485 min 205 min 30 min Rintangan terhadap kakisan titik dan celah yang unggul; untuk perkhidmatan marin dan kimia
CF3 / 304L (A351) 18Cr-8Ni, C ≤ 0.03 485 min 170 min 35 minit Varian karbon rendah untuk fabrikasi kimpalan; mengelakkan risiko kakisan antara butir
CF3M / 316L (A351) 18Cr-10Ni-2.5Mo, C ≤ 0.03 485 min 170 min 30 min 316 karbon rendah; lebih disukai untuk peralatan kimia dan marin dalam keadaan selepas kimpalan

Struktur mikro : Austenit sepenuhnya (struktur hablur kubik berpusat muka). Struktur ini tidak bermagnet, sangat mulur, dan tidak mengalami peralihan mulur-ke-getas — keluli tahan karat austenit mengekalkan ketegaran sehingga suhu kriogenik (-196 °C dan di bawah).

Ciri-ciri Utama :

  • Tidak boleh dikeraskan melalui rawatan haba — kekuatan berasal daripada penguatan larutan pepejal dan pengerasan akibat penghembusan
  • Ketahanan kimpalan yang sangat baik dengan pemilihan logam pengisi yang sesuai
  • Mudah mengalami retakan akibat kakisan tegas (SCC) dalam persekitaran klorida di atas 60 °C
  • Penambahan molibdenum (316/CF8M) meningkatkan ketahanan terhadap kakisan titik secara ketara, yang diukur melalui Nombor Setara Ketahanan Kakisan Titik (PREN): PREN = %Cr + 3.3(%Mo) + 16(%N)
  • Pengembangan haba kira-kira 50% lebih tinggi daripada keluli karbon — penting untuk rekabentuk susunan yang menggabungkan komponen keluli tahan karat dan keluli karbon

Keluli Tahan Karat Martensitik (Siri 400)

| Gred (ASTM) | Peratusan Karbon | Ketegangan (MPa) | Kekerasan (HRC) | Penggunaan Lazim | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | Maksimum 0.15 | 620–795 | 22–30 (Q&T) | Bilah turbin, aci pam, komponen tahan haus | | CA40 / 420 (A743) | 0.15–0.40 | 690 minit | 25–50 (Q&T) | Komponen tahan haus berkekerasan tinggi, alat pemotong, bahagian injap | | CA6NM (A487) | 0.06 maksimum | 760–930 | 23–30 (Q&T) | Turbin hidroelektrik, keperluan ketahanan tinggi |

Struktur mikro : Martensit (tetragonal berpusat badan) selepas penyejukan. Boleh diperbaiki suhu untuk mencapai pelbagai kombinasi kekerasan dan ketahanan. Magnetik.

Ciri-ciri Utama :

  • Boleh dikeraskan melalui rawatan haba — satu-satunya keluarga keluli tahan karat yang menawarkan keupayaan ini
  • Rintangan kakisan sederhana; memadai untuk pendedahan atmosfera dan persekitaran kimia ringan
  • Memerlukan kawalan ketat suhu pra-panas dan rawatan haba pasca-kimpalan semasa pengimbasan untuk mengelakkan retakan
  • CA6NM (berkarbon rendah, 4% Ni) menawarkan kombinasi terbaik rintangan kakisan, kekuatan, dan ketahanan dalam keluarga ini

Keluli tahan karat duplex

Gred (ASTM) Komposisi Ketegangan (MPa) Had aliran (MPa) PREN Penggunaan Tipikal
CD4MCu (A890) 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo 690 minit 485 min 33–36 Kasings pam, impeler, perkakasan marin
CE3MN / 2507 (A890) 25Cr-7Ni-4Mo-N 800 minit 550 minit 40–43 Lepas pantai, proses kimia, penulen air masin

Struktur mikro kira-kira 50% austenit + 50% ferit — menggabungkan sifat terbaik kedua-dua fasa.

Ciri-ciri Utama :

  • Kekuatan luluh kira-kira dua kali ganda daripada gred austenit — membolehkan ketebalan dinding yang lebih nipis dan pengurangan berat
  • Rintangan luar biasa terhadap retakan akibat kakisan tekanan klorida — mod kegagalan utama keluli tahan karat austenit
  • Rintangan terhadap retakan titik yang sangat baik (nilai PREN tinggi)
  • Lebih sukar dituang kerana julat suhu menuang yang sempit dan risiko kekurangan kepanasan
  • Pengelasan memerlukan kawalan teliti terhadap input haba untuk mengekalkan keseimbangan fasa austenit-ferrit

Cetakan besi ductile

Besi arang mulur (juga dikenali sebagai besi arang sferoid atau besi arang nodular) dihasilkan dengan memperlakukan besi kelabu cair menggunakan magnesium atau serium sebelum dituang, menyebabkan grafit mengendap dalam bentuk sferoid bukan kepingan. Perbezaan struktur mikro ini merupakan perbezaan paling penting antara besi kelabu dan besi arang mulur.

Gred (ISO / EN) Gred (ASTM) Ketegangan (MPa) Had aliran (MPa) Penambahan panjang (%) Kekerasan (HB) Struktur mikro lazim
QT400-18 / GGG40 60-40-18 400 min 250 min 18 minit 130–180 Ferrit sepenuhnya
QT500-7 / GGG50 65-45-12 500 min 320 min 7 minit 170–230 Ferrit-Pearlit
QT600-3 / GGG60 80-55-06 600 min 370 min 3 min 190–270 Perlit-ferrit
QT700-2 / GGG70 100-70-03 700 min 420 min 2 min 225–305 Kebanyakan pearlitik
QT800-2 120-90-02 800 minit 480 minit 2 min 245–335 Pearlitik atau ditemper

Gred khas :

Gred Ciri utama Permohonan
Besi Tuang Liut Silicon-Molibdenum (SiMo) 4–6% Si + 0.5–1.0% Mo Komponen ekzos suhu tinggi (manifold, rumah turbocharger) — operasi hingga 800 °C
ADI (Austempered Ductile Iron) Rawatan haba austempered Ketegangan 900–1600 MPa dengan pemanjangan 1–10%; gear, aci engkol, plat tahan haus
Ni-Resist (D5, D5B) 18–36% Ni Perkhidmatan kriogenik, kakisan air laut, aplikasi bukan magnetik

Struktur mikro sferoid grafit diedarkan dalam matriks feritik, perlitik, feritik-perlitik, atau ausferitik. Morfologi grafit sferoid menghilangkan kesan pemusatan tekanan daripada grafit keping, memberikan besi liat kombinasi ciri kekuatan dan kelenturan yang unik.

Ciri-ciri Utama :

  • Nisbah kekuatan terhadap berat lebih unggul berbanding keluli karbon tuang pada tahap kekuatan tegangan setara
  • Kecairan tuang yang sangat baik — suhu tuang lebih rendah dan kelikatan lebih baik berbanding keluli, membolehkan keratan dinding yang lebih nipis dan geometri yang lebih rumit
  • Kapasiti redaman semula jadi kira-kira 3–5 kali ganda keluli — berguna untuk mengurangkan bunyi dan getaran dalam badan jentera
  • Sferoid grafit bertindak sebagai pelincir pepejal, memberikan besi liat rintangan haus yang baik secara semula jadi dalam kontak gelincir
  • Tidak boleh dilas dengan teknik konvensional tanpa prosedur khas (nisbah karbon tinggi); logam pengisi berbasis Ni atau Fe-Ni diperlukan

Perbandingan Langsung: Tujuh Dimensi Kejuruteraan

1. Kekuatan Mampatan dan Kekuatan Hasil

Bahan Julat Mampatan (MPa) Julat Hasil (MPa) Nisbah Hasil kepada Mampatan Implikasi Reka Bentuk
Keluli karbon (WCB/WCC) 485–655 250–275 0.49–0.52 Deformasi plastik ketara sebelum kegagalan — bersifat toleran terhadap beban berlebih
Keluli karbon (Q&T 8630) 620–795 485–620 0.78–0.78 Kekuatan tinggi tetapi simpanan selepas hasil lebih rendah
Keluli tahan karat austenitik (304/316) 485–620 170–205 0.35–0.42 Nisbah hasil-ke-tensil yang rendah bermaksud ubah bentuk besar pada titik hasil — sangat baik untuk rekabentuk seismik dan bekas tekanan
Keluli tahan karat dwi-fasa (CD4MCu) 690–800 485–550 0.69–0.70 Kekuatan statik tinggi dengan kelenturan yang mencukupi
Besi keluli lentur (QT500-7) 500 320 0.64 Bersaing dengan keluli karbon WCB pada kos lebih rendah
Besi keluli lentur (QT700-2) 700 420 0.60 Menggantikan keluli tuangan dan tempa dalam banyak aplikasi struktur

Nota Reka Bentuk nisbah hasil-ke-tensil ialah parameter kritikal tetapi sering diabaikan. Nisbah rendah (keluli tahan karat austenitik) memberikan julat ubah bentuk plastik yang luas sebelum patah — diingini untuk peralatan bertekanan dan struktur tahan gempa. Nisbah tinggi (keluli Q&T, dwi-fasa) menunjukkan kelenturan selepas hasil yang terhad dan memerlukan jarak rekabentuk yang lebih berhati-hati.

2. Prestasi Kepuasan

Tensile testing machine performing mechanical test on metal specimen

Kepuasan ialah mod kegagalan yang paling biasa dalam komponen tuangan yang dikenakan beban dinamik. Had kepuasan (had ketahanan pada 10⁷ kitaran) berbeza secara ketara:

Bahan Had Lesu (MPa) Sebagai % daripada UTS NOTA
Keluli karbon (dilembutkan) 200–250 ~40–45% Struktur ferit-perlit; had ketahanan jelas
Keluli tahan karat austenitik (304) 170–220 ~35–40% Mengeras akibat kitaran; tiada had ketahanan sebenar
Dupleks Tahan Karat 280–350 ~40–45% Kekuatan tinggi membawa kepada had keletihan tinggi
Besi keluli lentur (QT500-7) 180–220 ~40–45% Nodul grafit bertindak sebagai penghalang retakan pada tekanan rendah
ADI 300–450 ~30–40% Rintangan keletihan luar biasa bagi tuangan besi

Besi mulur menunjukkan prestasi luar biasa dalam ketahanan keletihan berbanding keluli tuang pada tahap kekuatan setara — fakta yang sering diabaikan dalam rekabentuk. Nodul grafit berfungsi sebagai ciri penghenti retakan, memperlahankan penyebaran retakan keletihan.

3. Keteguhan Impak dan Kelakuan Suhu Rendah

Ini ialah di mana keluarga bahan berbeza paling ketara dan di mana pemilihan yang salah membawa akibat paling serius.

Bahan Charpy V-Notch pada 20 °C (J) Charpy pada -40 °C (J) Julat DBTT (°C)
Keluli karbon WCB 25–40 5–15 -20 hingga +10
Keluli karbon LCB/LCC 30–50 18–30 -50 hingga -30
Keluli tahan karat austenitik (304/316) 100–200 80–160 Tiada DBTT — mulur sehingga -196 °C
Duplex SS 40–80 20–40 -50 hingga -30
Besi tuang mulur (feritik QT400-18) 14–18 (pada suhu bilik) 10–14 -40 hingga -20
Besi tuang mulur (perlitik QT700-2) 5–10 (pada suhu bilik) 2–5 +10 hingga -10

Peraturan pemilihan kritikal untuk sebarang aplikasi yang melibatkan suhu di bawah sifar, ujian impak pada suhu logam reka bentuk minimum (MDMT) adalah wajib. Ini diwajibkan dalam kod bekas tekanan (ASME Bahagian VIII, EN 13445) dan piawaian paip (ASME B31.3). Suatu bahan yang memenuhi keperluan tegangan tarik pada suhu bilik boleh gagal secara teruk melalui pecahan getas pada -20 °C.

Keluli tahan karat austenitik merupakan satu-satunya pilihan apabila suhu perkhidmatan turun di bawah kira-kira -50 °C, kerana semua bahan feritik dan martensitik (termasuk keluli karbon, duplex, dan besi tuang mulur) mengalami peralihan dari getas ke mulur.

4. Ketahanan terhadap kakisan

Persekitaran Keluli karbon 304 SS 316 ss Duplex SS Besi ductile
Atmosfera (luar bandar) Buruk — memerlukan salutan Cemerlang Cemerlang Cemerlang Buruk — memerlukan salutan
Atmosfera (marin/pantai) Sangat Lemah Sederhana Baik Cemerlang Sangat Lemah
Air tawar Buruk Cemerlang Cemerlang Cemerlang Sederhana
Air laut Tidak sesuai Marginal Baik Cemerlang Tidak sesuai
Asid cair (pH 2–4) Tidak sesuai Marginal Baik Baik Tidak sesuai
Korosif (NaOH, pH 10–14) Baik hingga 80 °C Baik Baik Baik Baik
Risiko SCC klorida Tiada Tinggi di atas 60 °C Sederhana Sangat Rendah Tiada
H₂S (perkhidmatan masam) Diterima (NACE MR0175) Diterima (dilembutkan) Diterima (dilembutkan) Diterima (dengan had kekerasan) Tidak disyorkan

Untuk perkhidmatan masam (persekitaran yang mengandungi H₂S dalam industri minyak dan gas), NACE MR0175/ISO 15156 menetapkan had maksimum kekerasan: 22 HRC untuk keluli karbon dan keluli aloi rendah, 28 HRC untuk keluli tahan karat dwiganda, dan 35 HRC untuk aloi berbasis nikel dalam keadaan austenitik.

5. Prestasi Suhu Tinggi

Industrial heat treatment furnace with castings inside

Bahan Suhu Perkhidmatan Maksimum Berterusan (°C) Mekanisme Degradasi Utama
Keluli karbon 400–450 Penggrafitan pearlit; pengoksidaan di atas 500 °C
Keluli tahan karat austenitik (304) 800–870 Kerapuhan fasa sigma (julat suhu 565–925 °C); pengoksidaan di atas 900 °C
Keluli tahan karat austenitik (316) 800–870 Rintangan pengoksidaan yang lebih baik berbanding 304; kelemahan fasa sigma
Duplex SS 280–300 kelemahan pada 475 °C menghadkan suhu operasi maksimum
Besi Tuang Liut Silicon-Molibdenum (SiMo) 750–800 Pengoksidaan; pertumbuhan butir ferit; pelapukan perlit
Besi keluli liat piawai 350–400 Pelapukan perlit; pengoksidaan
Ni-Resist D5 800–850 Pengoksidaan; kestabilan austenit pada suhu tinggi

Pengecualian SiMo besi keluli liat piawai tidak sesuai untuk suhu di atas ~400 °C akibat pelapukan perlit dan pengoksidaan. Namun, besi keluli liat SiMo (4–6% Si, 0.5–1% Mo) membentuk matriks ferit yang stabil dengan lapisan oksida kaya-silikon yang pelindung, membolehkan penggunaan pada suhu ekzos sehingga 800 °C. Ini menjadikannya bahan pilihan untuk rumah turbin dan salur masuk ekzos dalam kenderaan komersial — satu aplikasi berisipadu tinggi di mana keluli tahan karat austenit atau Ni-Resist terlalu mahal.

6. Keterlesapan kimpalan dan pembaikan

Bahan Kemampuan penyambungan las Logam Pengisi Pra-panas Perlu PWHT?
Keluli karbon (C ≤ 0.25%) Cemerlang E7018 / ER70S-6 50–150 °C untuk bahagian tebal Ya (pelarasan tekanan pada 600–650 °C)
Keluli karbon (C > 0.30%) Sederhana — risiko retak E7018 / ER80S 200–300 °C wajib Wajib
Keluli tahan karat austenitik Cemerlang E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) Tiada untuk bahagian nipis Pemanasan larutan pada 1040–1120 °C untuk rintangan terhadap kakisan retak akibat tekanan; tidak sentiasa diperlukan
Keluli tahan karat martensitik Sukar — memerlukan kawalan ketat E410 / ER410 200–350 °C wajib Wajib (pengerasan pada 650–750 °C)
Duplex SS Sederhana — input haba sangat penting E2209 / ER2209 Tiada untuk bahagian nipis Tidak biasanya diperlukan (input haba terkawal mengekalkan keseimbangan fasa)
Besi ductile Sukar — prosedur khas Berasaskan Ni (ENiFe-CI) atau Fe-Ni (ENi-CI) 300–400 °C wajib Sejukkan perlahan daripada 600 °C

Implikasi praktikal bagi kilang pengecoran keupayaan untuk membaiki kecacatan pengecoran melalui pengelasan merupakan faktor kos yang signifikan. Pengecoran keluli karbon dengan kecacatan permukaan ringan secara rutin dibaiki oleh tukang las yang berkelayakan mengikut spesifikasi prosedur pengelasan (WPS) yang didokumentasikan. Sebaliknya, kecacatan pengecoran besi keluli sukar dibaiki secara boleh percaya dan sering mengakibatkan pengecoran dibuang — menyumbang kepada kadar penolakan yang lebih tinggi dan kehilangan hasil berkesan besi keluli berbanding keluli.

7. Kos Relatif

Perbandingan kos berdasarkan kos bahan mentah, peleburan, dan pemprosesan yang dinormalkan (dirujuk kepada keluli karbon WCB = 100):

Bahan Indeks Kos Relatif Pemacu Kos Utama
Keluli karbon (WCB/WCC) 100 Kos aloi rendah; peleburan mudah; hasil tinggi
Keluli karbon (aloji rendah, Q&T) 120–150 Caj tambahan aloji (Cr, Mo, Ni); kos rawatan haba
Besi arang mulur (ferritik) 85–100 Suhu lebur lebih rendah; kos rawatan Mg; kadar penolakan lebih tinggi
Besi arang mulur (SiMo) 110–130 Kos ferro-silikon dan ferro-molibdenum; rawatan haba khas
Keluli tahan karat austenitik (304/CF8) 250–350 Kandungan Ni dan Cr tinggi; pemurnian AOD; peleburan lebih perlahan; hasil tuangan lebih rendah
Keluli tahan karat austenitik (316/CF8M) 300–400 Caj tambahan Mo (semasa $25–35/kg Mo); besi buruk premium diperlukan
Duplex SS 350–500 Kawalan kimia yang ketat; tetingkap tuangan yang sempit; kadar sisa yang lebih tinggi

Peringatan kos pemilikan keseluruhan (TCO) kos bahan per kilogram hanyalah satu komponen sahaja. Bahan yang lebih tahan kakisan mungkin menghilangkan keperluan lapisan pelindung dan mengurangkan kos penyelenggaraan sepanjang hayat. Badan pam keluli tahan karat dalam perkhidmatan air laut mungkin mempunyai kos bahan awal yang 3 kali ganda tetapi menghilangkan pengecatan semula tahunan dan penggantian toleransi kakisan yang diperlukan oleh badan pam keluli karbon.


Panduan Pemilihan Khusus Aplikasi

Bekas tekanan dan badan injap

Keadaan perkhidmatan Bahan yang disyorkan Dasar Penentuan
Air, stim, minyak sehingga 400 °C, bukan bahan korosif Keluli karbon WCB/WCC Optimum ekonomi; dikarakterisasikan dengan baik dalam kod bekas tekanan
Perkhidmatan masam (H₂S) sehingga 200 °C Keluli karbon WCB (NACE MR0175, maksimum 22 HRC) Kod diterima; berkesan dari segi kos dengan kawalan kekerasan yang sesuai
Proses kimia, asid, klorida CF8M (316) atau dwiganda Molibdenum memberikan rintangan terhadap pengorekan; dwiganda untuk rintangan terhadap retakan akibat kakisan elektrokimia klorida
Perkhidmatan kriogenik (-50 hingga -196 °C) Hanya CF8/CF8M (304/316) Tiada suhu peralihan pecah getas; sijil Charpy pada suhu minimum reka bentuk
Tekanan tinggi (>Kelas 600) Keluli aloi rendah (A487 Gred 4/6, 8630) Kekuatan lebih tinggi mengurangkan ketebalan dinding, menjimatkan berat dan kos

Peralatan berat dan perlombongan

Komponen Bahan yang disyorkan Dasar Penentuan
Badan takungan slag Keluli karbon (WCB diubahsuai) atau keluli aloi rendah Cr-Mo Rintangan kelesuan haba; boleh dibaiki melalui kimpalan; bahagian tebal (5–25 tan)
Gigi baldi, rahang penghancur Keluli mangan austenitik (Hadfield) Kapasiti pengerasan kerja yang luar biasa; rintangan haus yang tiada tandingan di bawah impak
Perincian cekung dan mantel penghancur Besi putih martensitik Cr-Mo atau keluli mangan Rintangan haus di bawah tekanan tinggi
Rangka struktur, pengait Keluli karbon (WCB/WCC) atau keluli besi lentur (QT500-7) Boleh dilas; rintangan keletihan yang baik; berkesan dari segi kos

Komponen automotif dan turbin penukar haba

Komponen Bahan yang disyorkan Dasar Penentuan
Saluran ekzos (diesel, <800 °C) Keluli besi lentur SiMo (4–6% Si, 0.5–1% Mo) Rintangan keletihan haba; rintangan pengoksidaan; berkesan dari segi kos dalam pengeluaran berjumlah besar
Saluran ekzos (bensin, >900 °C) Keluli tahan karat tuang (HK30, 20Cr-10Ni) atau Ni-Resist D5S Kekuatan haba dan rintangan pengoksidaan yang lebih tinggi berbanding SiMo
Rumah turbin turbin penukar haba Ni-Resist D5S atau keluli tahan karat tuang (HK30) Pendedahan haba kitaran hingga 950 °C; kestabilan dimensi
Rempit Besi keluli mulur (QT500-7 atau QT600-3) Kekuatan, kemudahan pemesinan, penyerapan getaran, dan kos
Setir knuckle Besi keluli mulur (QT600-3) atau keluli tempa Rintangan lelah yang tinggi; komponen kritikal keselamatan

Aplikasi pam dan impeler

Perkhidmatan Bahan yang disyorkan Dasar Penentuan
Air tawar, pH neutral Besi keluli mulur atau keluli karbon dengan salutan Pemilihan ekonomi; salutan memberikan halangan terhadap kakisan
Air laut, air payau CD4MCu (duplex) atau CF8M (316) Rintangan terhadap pengikisan klorida; duplex lebih disukai untuk kekuatan tinggi dan rintangan terhadap SCC
Proses kimia, asid CF8M (316) dengan kebenaran kakisan Telah dikarakterkan dengan baik dalam perkhidmatan kimia; julat luas cecair yang serasi
Pam tekanan tinggi, kelajuan tinggi CA6NM (keluli tahan karat martensitik) atau duplex Nisbah kekuatan terhadap berat tinggi; rintangan terhadap hakisan kavitas; boleh dibaiki melalui pengilatan
Pam slurri (perkhidmatan mengikis) Besi putih kromium tinggi (25–28% Cr) untuk bahagian basah; besi keluli ubah bentuk untuk badan Rintangan abrasi luar biasa pada bahagian basah; badan besi keluli ubah bentuk untuk menahan tekanan

Kerangka Pemilihan: Proses Langkah demi Langkah

Apabila menentukan bahan untuk tuangan industri, ikuti urutan keputusan berstruktur ini:

Langkah 1 — Tentukan Keadaan Perkhidmatan

Dokumenkan keseluruhan julat operasi sebelum menilai sebarang bahan:

  • Suhu perkhidmatan maksimum dan minimum (termasuk keadaan gangguan)
  • Tekanan (tekanan reka bentuk, tekanan ujian, julat kitaran)
  • Persekitaran (atmosfera, tenggelam, kimia, abrasif, marin)
  • Beban kitaran (bilangan kitaran, amplitud tegasan, frekuensi)
  • Potensi beban impak atau kejut
  • Keperluan peraturan (PED, ASME, API, NACE, DNV/GL)

Langkah 2 — Kenal pasti Sekatan Mengikat

Dalam kebanyakan aplikasi, satu keperluan mendominasi dan mengecilkan pilihan bahan:

Keperluan Dominan Menyusut Kepada
Ketahanan sub-sifar di bawah -50 °C Hanya keluli tahan karat austenitik
Risiko SCC klorida Keluli tahan karat dwifasa atau bukan keluli tahan karat dengan salutan penghalang
Kehausan/abrasif ekstrem Besi putih berkromium tinggi, keluli mangan, atau keluli karbon berlapis keras
Suhu tinggi (>800 °C) Keluli tahan karat austenitik, Ni-Resist, atau SiMo (hingga 800 °C)
Kos terendah, keadaan sederhana Keluli karbon atau besi keluli mulur
Keperluan ketelusan magnetik Keluli karbon, keluli tahan karat martensitik, atau besi keluli mulur (keluli tahan karat austenitik tidak bermagnet)

Langkah 3 — Nilai Faktor Pembuatan dan Jangka Hayat

  • Bolehkah ia dituang? Beberapa aloi mempunyai kebolehtuang yang lemah (kependekan haba, julat tuangan sempit) yang menghadkan kerumitan bahagian dan ketebalan dinding minimum.
  • Bolehkah ia dikimpal? Pembaikan kimpalan kecacatan pengecoran dan pengimpaan di tapak untuk pemasangan bergantung kepada kebolehkimpaan bahan.
  • Bolehkah ia diproses mesin? Keluli tahan karat austenitik dan aloi dwiganda memerlukan jentera yang kaku, alat karbon tungsten yang tajam, dan kelajuan pemotongan yang lebih rendah berbanding keluli karbon atau besi keluli mulur.
  • Apakah kos jangka hayat? Masukkan kos pelapisan, pemeriksaan, penggunaan kebenaran kakisan, dan jangka hayat perkhidmatan yang dijangkakan — bukan hanya harga pembelian.

Langkah 4 — Sahkan dengan Piawaian dan Ujian

Optical emission spectrometer analyzing metal chemical composition

Nyatakan bahan mengikut piawaian yang telah ditetapkan (ASTM, EN, ISO) yang menentukan:

  • Had komposisi kimia
  • Had minimum sifat mekanikal
  • Keadaan rawatan haba
  • Kriteria penerimaan Ujian Bukan Destruktif (NDE)
  • Permintaan tambahan (Charpy, kekerasan, NDE, ujian tekanan)

Minta sijil bahan yang berkenaan:

  • EN 10204 3.1 : Sijil kilang dengan hasil ujian dari makmal pengeluar sendiri (standard untuk kebanyakan aplikasi perindustrian)
  • EN 10204 3.2 : Sijil dengan hasil ujian yang disaksikan oleh pemeriksa pihak ketiga yang bebas (diperlukan untuk peralatan tekanan di bawah PED Kategori III/IV dan banyak spesifikasi minyak dan gas)

Kesalahan Umum dalam Memilih Bahan

Mengambil dari dekad analisis kegagalan pengecoran, berikut adalah corak yang paling mungkin menyebabkan kegagalan komponen awal:

Kesalahan 1: Menentukan keluli tahan karat tanpa menentukan gred

"Buat dari keluli tahan karat" bukanlah spesifikasi. Generik 304 (CF8) akan gagal dengan cepat di dalam air laut melalui kakisan lubang 316 (CF8M) atau dupleks diperlukan. Sebaliknya, menentukan 316 di mana 304 akan mencukupi menambah kos yang tidak perlu tanpa sebarang faedah prestasi.

Pendekatan betul : Takrifkan mekanisme kakisan (seragam, titik, celah, kakisan retak di bawah tekanan, antara butir) dan nyatakan gred yang menangani masalah tersebut.

Kesilapan 2: Mengabaikan Peralihan Liut-ke-Rapuh

Rumah gear besi liut yang berfungsi sempurna dalam pemasangan di gurun Arab Saudi mungkin pecah pada hentaman pertama di tapak perlombongan Siberia. Bahan dengan suhu peralihan liut-ke-rapuh (DBTT) tidak boleh dianggap liut pada suhu rendah — ujian impak pada suhu reka bentuk minimum (MDMT) adalah penting.

Kesilapan 3: Mengabaikan Keserasian Pengembangan Terma

Keluli tahan karat austenit mengembang kira-kira 17 × 10⁻⁶ /°C, manakala keluli karbon mengembang kira-kira 12 × 10⁻⁶ /°C. Susunan yang menggabungkan kedua-dua bahan ini akan menghasilkan tekanan terma semasa kitaran suhu. Sambungan flens bolt khususnya rentan — perbezaan pengembangan boleh mengurangkan pramuatan bolt atau, sebaliknya, memberikan tekanan berlebihan pada bolt.

Kesilapan 4: Menganggap Besi Liut = Besi Kelabu

Grafit sferoid dalam besi keluli mulur secara asasnya mengubah kelakuan mekanikalnya berbanding besi kelabu. Besi keluli mulur mempunyai modulus keanjalan kira-kira 169 GPa (berbanding 100–120 GPa untuk besi kelabu) dan menunjukkan kelenturan yang boleh diukur. Peraturan rekabentuk, parameter pemesinan, dan prosedur pengimpalan yang dibangunkan untuk besi kelabu tidak boleh digunakan pada besi keluli mulur.

Kesilapan 5: Mengoptimumkan Harga Pembelian Sebagai Ganti Kos Keseluruhan

Sebuah periuk slag keluli karbon yang berharga 60% lebih murah daripada alternatif Cr-Mo aloi rendah tetapi tahan separuh masa sahaja sebelum retak kelelahan terma memerlukan penggantian—bukanlah pilihan ekonomik yang bijak. Analisis kos hayat—termasuk masa henti, buruh penggantian, dan pengeluaran yang hilang—harus menjadi panduan dalam pemilihan bahan untuk komponen kritikal perkhidmatan.


Kesimpulan: Matriks Keputusan

PRIORITY Keluli karbon Besi ductile Keluli tahan karat austenitik Duplex SS
Kos awal terendah ✅ Terbaik ✅ Sangat baik ❌ Tinggi ❌ Sangat tinggi
Kemudahan pemesinan terbaik ✅ Baik ✅ Cemerlang ❌ Sukar ❌ Sukar
Keterelasan (tuangan) ✅ Cemerlang ❌ Lemah ✅ Cemerlang ⚠️ Sederhana
Ketahanan hentaman pada -40 °C ⚠️ Hanya LCB/LCC ❌ Sempadan ✅ Cemerlang ⚠️ Diterima
Rintangan kakisan ❌ Memerlukan salutan ❌ Memerlukan salutan ✅ Baik (316: lebih baik) ✅ Cemerlang
Suhu tinggi (>600 °C) ❌ Tidak sesuai ⚠️ SiMo sahaja ✅ Baik ❌ Kehancuran
Rintangan Haus/Geseran ⚠️ Sederhana ✅ Baik (grafit) ❌ Buruk (galling) ✅ Baik
Daya Tahan Lelah ✅ Baik ✅ Baik ⚠️ Tiada had ketahanan ✅ Baik
Kapasiti peredaman yang sangat baik ⚠️ Rendah ✅ Cemerlang ⚠️ Rendah ⚠️ Rendah
Ketebalan keratan ✅ Tanpa had ✅ Besar ✅ Besar ⚠️ Terhad

Legenda ✅ = Calon terkuat; ⚠️ = Diterima dengan syarat; ❌ = Tidak disyorkan

Tiada bahan "terbaik" yang wujud secara terpisah — ia sentiasa bahan yang memenuhi semua keperluan wajib dengan kos pemilikan keseluruhan yang paling rendah. Proses pemilihan berstruktur, yang diilhami oleh asas metalurgi dan disahkan melalui piawaian bahan berserta ujian yang sesuai, merupakan jalan paling boleh dipercayai untuk spesifikasi pelaburan yang berjaya.


Perlukan panduan pakar mengenai pemilihan bahan untuk projek pengecoran seterusnya anda? Pasukan kejuruteraan kami menyediakan perundingan bahan, analisis kelayakan proses, dan sokongan dokumentasi lengkap — dari sijil bahan EN 10204 3.1 hingga pemeriksaan dimensi akhir. Hubungi kami untuk membincangkan keperluan anda.

Berita

Dapatkan Sebut Harga Percuma

Wakil kami akan menghubungi anda tidak lama lagi.
Emel
Telefon Bimbit/WhatsApp
Nama
Nama Syarikat
Mesej
0/1000