Meta-kuvaus: Tekninen opas suljetun kuumakäsitellyn kääntökaiverruksen suunnitteluun, materiaaleihin ja valmistukseen terästeollisuudessa. Opettele trunnion-suunnittelusta, lämpöväsymyskestävyydestä, hiekkavaluksesta 5–50 tonnin teräsmuoteihin, lämpökäsittelystä, CNC-koneistuksesta ja laadunvarmistuksesta — johtavan suljetun kuumakäsitellyn kääntökaiverruksen valurajan tuotannosta.
Jokainen terästeollisuus tuottaa suljetun kuumakäsitellyn kääntökaiverruksen — rauta- ja terästehdasprosessien sulan sivutuotteen, joka poistaa epäpuhtauksia metallikupista. Ja jokainen suljetun kuumakäsitellyn kääntökaiverruksen käsittelyjärjestelmä perustuu yhteen työhevoseen: suljetun kuumakäsitellyn kääntökaiverruksen . Painoaan 5–50 tonnia, teräksestä valuttu ja joka kierroksella altistettu 1 300–1 600 °C:n sulalle suljetulle kuumakäsitellylle kääntökaiverrukselle, suljetun kuumakäsitellyn kääntökaiverruksen on yksi maailman vaativimmista valukappaleista.
Vaikka se onkin erinomaisen tärkeässä asemassa, sulfaattikulhon suunnittelua ja valmistusta ei ole julkaistu juurikaan julkisessa kirjallisuudessa. Useimmat insinöörioppaat käsittelevät venttiilejä, pumppuja ja koneenosia – vain harvat käsittelevät erityisesti metallurgiaa ja valmistusongelmia, jotka liittyvät paksuseinäisiin teräksisiin valukappaleisiin, jotka toimivat lämpö- ja mekaanisen kuormituksen äärimmäisissä rajoissa.
Tämä opas tarjoaa kattavan insinööriteknisen yleiskatsauksen sulfaattikulhon valukappaleeseen: toimintaperiaatteeseen, suunnittelumuotoihin, materiaalinvalintaan, valu- ja koneistusprosessiin, laadunvarmistukseen sekä käyttöiän hallintaan.

Sulfaattikulho (jota kutsutaan myös sulfaattikannuksella, tuhkapotilla tai desulfurointipotilla sovelluksesta riippuen) on paksuseinäinen, kuplamainen teräksinen valukappale, joka kerää sulan sulfaatin, joka tyhjennetään uuneista, muuntimista ja kannelkäsittelyasemista.

| Käyttötarkoitus | Sulfaatin lämpötila | Tyypillinen kulhon kapasiteetti | Kiertotiheys |
|---|---|---|---|
| Rakokupu (rautavalinta) | 1 400–1 550 °C | 15–50 m³ | 8–12 kattia päivässä |
| Perusoksigenousuuni (BOF) | 1 500–1 650 °C | 10–25 m³ | 10–20 kattia päivässä |
| Sähkökaarisuodatin (EAF) | 1 450–1 600 °C | 5–20 m³ | 10–15 kattia päivässä |
| Kattilasuuni / jalostus | 1 500–1 650 °C | 3–10 m³ | 5–10 kattilaa päivässä |
| Rikkidioksidin poistamo | 1 300–1 500 °C | 3–15 m³ | Välillinen |
Jokainen suljetun kattilan kierros altistaa valamisen äärimmäisille olosuhteille:
Kattilan runko altistuu toistuville lämpötilan vaihteluille lähes huoneenlämpötilasta kuonalämpötilaan – tämä on perustavanlaatuinen suunnittelutekijä kuonakattiloiden metallurgiassa: lämpöväsymyskestävyys .
Kuonakattilan geometria on tasapainoa toiminnallisista vaatimuksista:
| Geometrinen ominaisuus | Suunnittelun Tarkoitus |
|---|---|
| Kapeeneva kuppiprofiili | Mahdollistaa kuonan poistamisen kallistettaessa; antaa kiinteän kuonan irrota puhtaasti |
| Laaja suun reunasäde | Jakaa lämpöjännitystä; estää reunojen halkeamia sulamisjätteen vuodosta |
| Paksennettu pohjaosa | Kestää sulamisjätteen iskua täytön aikana; tarjoaa rakenteellista jäykkyyttä |
| Kulmarungon vahvistus | Kantaa koko kattiloiden painon sekä sulamisjätteen nostossa ja kallistuksessa |
| Yhdellä kappaleella valutut jalat/tukipinnat | Tarjoavat vakauden lepäysasennossa, kun kattiloita asetetaan paikoilleen |
Kulmarungot ovat slag-kattiloiden eniten rasitettuja osia – ne kantavat koko kattilan ja sulamisjätteen painoa (yli 100 tonnia) nostossa ja kallistuksessa.
| Kulmarungon tyyppi | Kuvaus | Edut | Huomioita |
|---|---|---|---|
| Valutut kiinnityskannakset (integraalit) | Kiinnityskannakset valutaan osana kattilakappaleen runkoa | Ei hitsausnauloja; vahvin vaihtoehto; paras väsymyskestävyys | Vaatii monimutkaisemman mallin ja valumisen; kiinnityskannaksen ja rungon yhdistämiskohtaan tehtävä NDT-tarkastus on ratkaisevan tärkeä |
| Ruuvatut kiinnityskannakset | Erilliset valutut tai muovattut kiinnityskannakset, jotka kiinnitetään ruuveilla kattilakappaleen runkoon | Kiinnityskannakset voidaan vaihtaa ilman kattilakappaleen vaihtoa; yksinkertaistaa valua | Ruuvattu liitos vaatii ajoittaisia tarkastuksia; lisää koneistusoperaatioita |
| Muovatut kiinnityskannakset (hitsatut) | Muovattujen terästen kiinnityskannakset hitsataan koneistettuihin kannaksnuppiin | Korkein mahdollinen trunnionmateriaalin laatu; yleinen erityisen suurille kattiloiden käytössä | Hitsausten laatu on ratkaisevan tärkeää; hitsauksen jälkeen vaaditaan lämpökäsittelyä (PWHT) |
Teollisuuden kehityssuunta kokoonvalutut trunnionit ovat suositeltavia kattiloille, joiden paino on enintään noin 25 tonnia, koska ne poistavat hitsausliitoksen – yleisimmän vauriokohteen. Erittäin suurille kattiloille (yli 30 tonnia) määritellään usein kuumavalssatut trunnionit, jotka hitsataan kattilan runkoon, jotta saavutetaan parempi trunnionien sitkeys ja virheetön materiaali.
Sulamisjätteen kattilat tyhjennetään kallistamalla. Kallistusmekanismi määrittää trunnionien ja nostokoukkujen suunnittelun:
| Kallistusjärjestelmä | Kattilan suunnittelun vaikutus |
|---|---|
| Nosturi + trunnionikoukku | Tavallinen trunnionipari vastakkaisilla puolilla; nosturin koukku kiinnitetään C-koukkuun tai koukkupalkkiin |
| Suljetun kauhan kuljettaja (nivelellinen kuorma-auto) | Kuljettajan käsivarsien vartalot tai nostopinnat; kuljettaja nostaa ja kallistaa kauhaa |
| Kiskovaunu kallistusmekanismilla | Kauha asennettu kiskovaunuun; kallistuskehikko tarttuu kauhan sisäisiin vartaloihin |
| Suora kallistus (hydraulinen kallistin) | Kauhan runko kallistusvartaloilla; kallistusmekanismi pyörittää kauhaa |
Kauhan suu (suun reuna) on kuumimpia alueita – siihen osuu sulan kauhan sula kiviaines ja ylivuoto sekä se on suoraan alttiina sulan kiviaineen pinnan säteilylle. Suun suunnitteluvaihtoehdot:
| Suunnittelu | Lämpöväsymyksen kestävyys | Kustannus |
|---|---|---|
| Integraali reunus (standardi) | Kohtalainen — rengas on ensimmäinen alue, jossa muodostuu halkeama | Peruslinja |
| Vahvistettu rengas (paksennettu, pyöristetty) | Parannettu — suurempi pyöristys jakaa lämpöjännitystä | +10–15 % painoa |
| Vaihdettava renkaan nauha | Paras huoltokelpisuus — renkaan rengas on erillinen valukappale, joka kiinnitetään ruuvatuksi tai hitsatuksi | Korkein alustava kustannus; alhaisin elinkaaren kustannus korkeataajuuskuopille |
Kuoppakupin materiaalin valinta määräytyy yhdestä vaatimuksesta: kestävyys lämpövaihteluihin liittyvä rakoilu jokainen käyttökerta tuottaa:
| Aine | Venymä (Mpa) | Myötöraja (MPa) | Pituusmuutos (%) | Lämpöväsymyksen kestävyys | Kustannusindeksi |
|---|---|---|---|---|---|
| Hiiliteräksinen teräs (WCB-tyyppi) | 485–620 | 250–275 | 22 | Kohtalainen — riittävä vähätaajuiseen käyttöön | 100 |
| Alhaiseseoksiset kromi-molybdeeni-teräkset (1,25Cr-0,5Mo, A217 WC6-tyyppi) | 485–655 | 275 | 20 | Hyvä — Cr-Mo parantaa korkean lämpötilan lujuutta ja kriitä | 130–150 |
| Vähän seostettu Cr-Mo-teräs (2,25Cr-1Mo, A217 WC9-tyyppi) | 485–655 | 275 | 18 | Erittäin hyvä — korkeampi Cr-Mo-pitoisuus parantaa hapettumis- ja lämpövaihtelukestävyyttä | 150–180 |
| Muokattu hiiliteräs (hiili + Cr-Ni-lisäykset, erityisvalmisteinen) | 550–650 | 300–350 | 18–22 | Hyvä — tasapainoinen hinta ja lämpövaihtelukestävyys; yleisesti määritelty suurten sulatustuotteen käyttäjien toimesta | 110–130 |
Suurin osa sulatustuotteiden määrittelevistä vaatimuksista maailmanlaajuisessa terästeollisuudessa käyttää muokattua hiiliterästä — standardia hiiliteräskemiaa, johon on lisätty ohjattuja kromi-, nikkeli- ja joskus molybdeenilisäyksiä:
Tyypillinen muokatun hiiliteräksen määritelmä sulatustuotteille:
| Elementi | Tyypillinen alue |
|---|---|
| Hiili (C) | 0.22–0.30% |
| Silikaatti (Si) | 0.30–0.60% |
| Manganesi (Mn) | 0.60–1.00% |
| Kromi (Cr) | 0.40–0.80% |
| Nikel (Ni) | 0.30–0.70% |
| Molybdeeni (Mo) | 0,10–0,30 % (valinnainen korkeataajuiseen käyttöön) |
| Fosfori (P) | enintään 0,035 % |
| Rikki (S) | 0.030% enintään |
Miksi tämä kemiallinen koostumus toimii :
| Käsittely | Lämpötila | Tarkoitus |
|---|---|---|
| Jännitystenpoistoaustus | 590–650 °C | Poista kovettumisen jäännösjännitykset ennen koneistusta |
| Normalisoi | 880920 °C | Hienonna jyväsrakenne; tasaa mikrorakennetta paksuissa osissa |
| Pehmennä (normalisoinnin jälkeen) | 620–660 °C | Paranna sitkeyttä; vähennä kovuutta koneistettavalle alueelle (140–180 HB) |
Paksuseinäisten valukappaleiden lämpökäsittely (seinämän paksuus 80–250 mm) vaatii pidempiä pitoaikoja — yleensä 1 tunti jokaista 25 mm:n osan paksuutta kohden, lisättynä 1–2 tunnilla pitoaikaa. 200 mm:n maksimipaksuiselle kattilalle normalisointikierros voi vaatia yksinään 10–12 tuntia lämpötilassa.
Kuonakattiloiden mallit ovat kaikista suurimpia, joita mikään valimo tuottaa. Tärkeitä mallisuunnittelun tekijöitä:
| Elementi | Suunnittelunäkökohta |
|---|---|
| Kutistumisvaraus | Teräs kutistuu noin 2–2,5 % lineaarisesti sulamispisteestä huoneenlämpötilaan – mallin koko on siis suurennettava vastaavasti |
| Kaltevuuskulmat | 1–2 astetta ulkopinnalle; sisäpinnat vaativat kallistusta avauman suuntaan mallin/ytimen poistamista varten |
| Ydinrakenne | Sisäonteloa muodostaa suuri hiekkaydin – ytimen kiinnityspinnat (core prints) täytyy suunnitella varmaksi paikallaan pitämiseksi kelluvuusvoimia vastaan, kun sulan metallin massa ylittää 40 tonnia |
| Valumuotti (valukappaleen valumisjärjestelmä, eli kanaalit ja lisämetallivarannot) | Useita lisämetallivarantoja (yleensä 4–8) sijoitettu reunojen ympärille ja nivelkohdissa (trunnion bosses); valuminen alapuolelta tai useista eri kohdista minimoi kiertoliikkeen |
| Jäähdytyslevyt | Ulkoisia jäähdytyslevyjä (chills) painavissa liitoskohdissa (nivelkohta–runko, pohja–seinä), jotta kovettuminen kiihtyy ja kutistumista voidaan estää |
10–50 tonnin valukappaleisiin muotti rakennetaan kaivokseen tai suurelle muottipinnalle:
| Askel | Kuvaus |
|---|---|
| Mallin montaus | Ylä- ja alaosat (cope ja drag) kokoonnetaan muottikaivokseen; teräsbandeilla kiinnitetyt yläosat ilman muottirunkoa ovat yleisiä erityisen suurille kattiloiden muoteille |
| Ytimen rakenne | Sisäydin koostuu useista ydinosista, jotka liitetään toisiinsa muodostaakseen kuumennusastian ontelon; ydintä ventilaoidaan pohjan kautta |
| Muottipesu | Zirkonium- tai kromiittipohjainen tulenkestävä pesu, joka levitetään ontelon pinnalle estääkseen metallin tunkeutumisen ja parantaakseen pinnanlaatua |
| Kuivatus | Muotti ja ytimet kuivataan poistamaan jäljelle jäänyt kosteus – tämä on ratkaisevan tärkeää kaasuvirheiden ehkäisemiseksi paksusektoisissa teräksissä |
| Tekniset tiedot | Sulatetun kivennäisaineen kuumennusastian valamiskäytäntö |
|---|---|
| Likiintyminen | Kaariuuni (EAF) jalostuksella tai pienempien kuumennusastioiden valmistukseen induktiouuni |
| Deoksidointi | Alumiini- tai silikoni-kalsium-deoksidointi; tyhjiödegassaus erinomaisen laadun saavuttamiseksi |
| Valu lämpötilassa | 1 560–1 620 °C (ylikuumennus 60–100 °C nesteisyysrajaa korkeammalla) |
| Valumismenetelmä | Pohjasta valava kauha pysäytinvarrella – vähentää tuhkan mukana kulkeutumista; useita kauhoja yli 30 tonnin kuumakammioiden käyttöön (sarjavalmu) |
| Valunopeus | Säädetysti, jotta vältetään kiehumista ja muottien kuluminen; tyypillisesti 10–20 minuuttia 40 tonnin valun aikana |

40 tonnin valun täydellinen jähmettäminen voi kestää 24–72 tuntia. Jäähdytysstrategia on ratkaisevan tärkeä:
| Toiminta | Tarkoitus |
|---|---|
| Jyrsiminen | Poista nousukappaleiden jäännökset, valumuotin suuttimet ja pinnan virheet |
| Hitsauskorjaus | Korjaa paikallisesti rajoitetut pinnan virheet hyväksytyllä hitsausmenetelmällä (WPS) ja esilämmityksellä (200–300 °C); seuraa tarvittaessa jälkikuumennusta (PWHT) |
| Ampumaiskäyttö | Poista jäännöshiekka ja kalkki; varmistaa puhtaan pinnan tarkastusta ja maalausta varten |
| Mittatarkastus | Tarkista kriittiset mitat (tukipisteiden välimatka, rengasprofiili, seinämän paksuus UT-mittauksella) |
Vaikka suurin osa suljapannoista on erinomaisen suuria, niiden kriittisiä osia joudutaan usein koneistamaan tarkasti:
| Koneistettava ominaisuus | Prosessi | Toleranssi |
|---|---|---|
| Kuljetusakselien halkaisijat ja pinnat | Vaakasuuntainen porakone tai suuri kääntöpöytäkone | ±0,05 mm halkaisijassa; ±0,1 mm pinnoissa |
|Kuljetusakselien keskittyvyys toisiinsa nähden | Poraus yhdessä asennuksessa tai laserseuranta | ±0,2 mm | | Kuljetusakselipäät (ruuvattaville kuljetusakseleille) | Porakone — porataan ja kierreporataan ruuvikuvio | ±0,5 mm kuvioiden sijainnissa | | Potin suun pinta (jos tasattu) | Pintakäsittely vaakasuorassa porakoneessa | ±0,5 mm | | Nostokorvakkeiden reiät | Poraa ja työnnä | ±0,2 mm |
Tupakointi tehdään vaakasuorissa porakoneissa, joiden kärkikoko on 130–200 mm. Potin sijoitetaan lattialaudoille siten, että tupakin akseli on vaakatasossa; molemmat tupakit työstetään samassa asennossa, jotta saavutetaan keskitäys.
At Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. slag pot -tupakit työstetään suurissa vaakasuorissa porakoneissa prosessin aikaisella mittauksella, mikä mahdollistaa keskitäyden saavuttamisen, joka tarvitaan sileälle nostokoukun kiinnitykselle ja kuljetuslaitteen toiminnalle.
| NDT-menetelmä | Määrä | Tarkoitus |
|---|---|---|
| Visuaalinen tarkastus (VT) | 100% | Pintaviat, hitsausten laatu |
| Magneettihiihtäminen (MT) | 100 % käytettävissä olevista pinnoista | Pinnan ja pintaa lähellä olevat halkeamat, erityisesti tukipisteiden ja reunojen liitoksissa |
| Ulträäni (UT) | Kaikki kriittiset osat (tukipisteiden kaulukset, pohja, seinämien liitokset) | Sisäinen kutistumisvaurio, huokosuus, epäpuhtaukset |
| Väriaineen tunkeutumistutkimus (PT) | Koneistetut pinnat (tukipisteet, kiinnityslevyt) | Koneistettujen osien pinnan läpi kulkevat viat |
| Kuormitustesti (valinnainen) | Tukipisteet – kestävyystesti 125–150 %:n suuruisella suunnittelukuormalla | Tarkista tukipisteiden rakenteellinen kestävyys |
Sulattamopotit ostetaan yleensä asiakkaan kehittämien eritelmien mukaisesti viitaten kansainvälisiin standardeihin:
| Standardi | Käyttötarkoitus |
|---|---|
| ASTM A216 / A217 | Hiiliteräksen / seosteräksen valukappaleluokat |
| EN 10213 | Painekäyttöön tarkoitetut teräksen valukappaleluokat (käytetään kemiallisena perustana) |
| ISO 4990 | Teräksen valukappaleet – yleiset tekniset toimitusvaatimukset |
| ISO 8062 | Valukappaleet – mitatoleranssijärjestelmä |
| ASTM A609 | Teräksisten valukappaleiden ultraäänitutkimus |
| ASTM E709 / E165 | MT- ja PT-menetelmät |
| EN 10204 | Materiaalitodistusten tyypit (3.1/3.2) |
| Testaus | Taajuus | Hyväksyntää |
|---|---|---|
| Kemikaalianalyysi | Jokainen sulatuserä | Sulatuserän kemiallinen koostumus määritelmän mukaan |
| Venymätesti | Jokainen sulatuserä (testipalkki valutettu kuumakammiossa) | Puristuslujuus, myötölujuus ja venymä määritelmän mukaan |
| Charpy-iskukoe | Jokainen sulatuserä (jos määritelty) | ≥27 J keskimäärin määritellyssä lämpötilassa |
| Kovuus | Jokainen kappale | 140–180 HB tyypillisesti |
| Kriittisten osien ultraäänitutkimus | Jokainen kappale | Ei vikoja, jotka ylittäisivät määritellyt rajat |
| Tukipisteiden liitoskohtien magneettisuodintutkimus | Jokainen kappale | Ei viivoittaisia indikaatioita |
| Tukipistekuormitustesti | Ensimmäinen näyte / ajoittainen | Ei pysyvää muodonmuutosta 125–150 %:n kuormituksella |
| Mittojen tarkastus | Jokainen kappale | Per kaavio |
Täydellinen suljetun kuumuuden käsittelyastian toimitusdokumentaatiopaketti sisältää:
| Palvelun tiheys | Odotettu käyttöikä (ilman merkittäviä korjauksia) | Käyttöiän pidentämisstrategia |
|---|---|---|
| Matala taajuus (< 5 kierrosta/päivä) | 58 vuotta | Normaali huolto |
| Keskikokoinen taajuus (5–15 kierrosta/päivä) | 3–6 vuotta | Pyöränreunan halkeamien ajoittainen hitsauskorjaus |
| Korkea taajuus (> 15 kierrosta/päivä) | 2–4 vuotta | Vaihdettava pyöränreunarenkaan; säännöllinen tarkastusohjelma |
| Vika | Sijainti | Perimmäinen syy | Vähennys |
|---|---|---|---|
| Pyöränreunan halkeamat | Kupin reunat | Lämpöväsymys; sulamispeltojen ylivuoto; vesisammutus | Säde-suunnittelun parannus; vaihdettava renkaan reuna; ohjattu jäähdytys |
| Trunnionin halkeilu | Trunnionin ja rungon liitoskohta | Toistuvasta nostamisesta aiheutuva väsymisvaurio; valumavirheet liitoskohdassa | MT-tarkastus joka 6. kuukausi; hitsauskorjaus esilämmityksellä ja jälkilämmityksellä (PWHT) |
| Rungon seinämän halkeilu | Seinämäosat, siirtymäkohdat | Lämpöväsymisvaurio; osien suunnittelu | Parannetut siirtymäsäteet; materiaalin parannus (Cr-Mo) |
| Kulumis-/korroosiovaurio | Sisäpinta | Suljetun kuumakäsittelyn kemiallinen hyökkäys; hapettuminen | Sisäpinnan tulenkästä pinnoitetta; uhrikerros |
| Muodonmuutokset | Reunän soikeus | Kuumentumisessa tapahtuva muodonmuutos; epätasainen suljetun kuumakäsittelyn kuormitus | Materiaali, jolla on parempi muodonmuutossietoisuus; vältä ylikuormitusta |

Suljetun kuumakäsittelyn astian hitsauskorjaukset ovat vakiintunutta käytäntöä – astiat uudelleen käyttöön otetaan säännöllisesti sen sijaan, että ne vaihdettaisiin:
Kaikki valimo ei pysty tuottamaan laadukkaita sulamisjätteidenastioita. Raskasosaisen valun asiantuntemus, suurikapasiteettinen muottien valmistus, suurilämpötilainen sulatus, integroitu koneistus ja lämpöväsymysmetallurgian tuntemus ovat harvinaisia yhdistelmiä. Kun arvioit sulamisjätteidenastian toimittajaa, tarkista seuraavat asiat:
| KYKY | Miksi se on tärkeää |
|---|---|
| Suurin yksittäinen valosarja-paino | Täytyy ylittää astian paino vähintään 25 %:lla (lisäaineen varaus) |
| Muottitilan / kaivon kapasiteetti | Täytyy mahdollistaa muotin fyysinen sijoittaminen |
| Lämmönkäsittelyuunin koko | Täytyy mahdollistaa kattiloiden kiinnitys tukevalla kiinnityksellä |
| Vaakasuuntaisen porakoneen kapasiteetti | Tukipisteiden koneistukseen vaaditaan suurihalkaisijainen kyky |
| Sulatuskapasiteetti kerralla | Yli 25 tonnin kattiloissa käytettävä monikourullinen kaataminen lisää riskejä – yksikourullinen kyky on suositeltavaa |
| Epätuotantotarkastuksen (NDT) infrastruktuuri | Sisäinen ultraäänitutkimus (UT) ja magneettisuutentutkimus (MT) kvalifioitujen tarkastajien kanssa |
| Sulfaattikattiloiden historiallinen suorituskyky | Pyydä viitteitä: tehtaan nimi, kattilan koko, saavutettu käyttöikä |
| Suunnittelutekniikan tukipalvelut | Lämpötilan aiheuttaman väsymisanalyysi; osion optimointi; materiaalisuositukset |
Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. on valmistanut raskaita teollisia teräksisiä valukappaleita vuodesta 1958 lähtien, ja kuona-astiat kuuluvat sen johtaviin tuotteisiin. Yrityksellä on 80 000 neliömetrin laaja teollisuusalue, jossa voidaan valaa yksittäisiä kappaleita, joiden paino voi olla jopa 25 tonnia; yrityksellä on myös omat suuret vaakasuuntaiset porakoneet telien koneistukseen sekä täydellinen lämpökäsittely- ja epätuhoava tarkastusinfrastruktuuri. Yritys toimittaa kuona-astioita terästehtaille koko Kiinassa ja kansainvälisillä markkinoilla – ISO 9001 -sertifiointi ja täydellinen EN 10204 -asiakirjasto varmistavat laadun.
Suljetun kuumuuden käsittelyyn tarkoitettu kääntökaiverrin on mestariteos raskassa konetekniikassa: yksittäinen valukappale, joka kestää tuhansia lämpökierroksia, kantaa 100 tonnin kuormia kiinnityskohdistaan (trunnion), kestää sulan sulfaatin kemiallista hyökkäystä ja säilyy korjattavana kymmenen tai useamman vuoden ajan.
Tärkeimmät huomiot:
Tarvitsetko sulamisjätteiden kattilapannuja teräksenvalmistukseenne? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. tarjoaa asiakaskohtaisen sulamisjätteiden kattilapannun suunnittelun, valamisen jopa 25 tonniin saakka, integroidun kantavan akselin koneistuksen, täydellisen lämpökäsittelyn ja epätuhoavaa testausta (NDT), sekä dokumentoidun laadun EN 10204 -standardin mukaisesti. Ota meihin yhteyttä kattilapannun kapasiteetin ja käyttöolosuhteiden kanssa saadaksesi teknisen tarjouksen.
Uutiset2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24