Meta-kuvaus: Vertaa hiekkavalua, tarkkavalua ja kuorivalua kustannusten, tarkkuuden, pinnanlaadun, materiaalialueen ja tuotantomäärän perusteella. Käytännöllinen valintatehdas insinööreille ja hankintaprofessionaaleille sisältäen päätöksentekomatriisin.
Valintanne valussa käytettävästä menetelmästä riippuu enemmän kuin siitä, miten osa valmistetaan – se vaikuttaa siihen, mikä osan yksikkökustannus on, kuinka tarkasti sitä voidaan valmistaa, mitkä materiaalit ovat saatavilla ja kuinka nopeasti tuotanto voidaan laajentaa prototyypistä sarjatuotantoon. Väärän menetelmän valinta komponentille voi lisätä yksikkökustannusta 30–50 prosenttia, pidentää toimitusaikoja viikoissa tai pakottaa suunnittelukompromisseja, jotka heikentävät käyttösuoritusta.
Tässä oppaassa verrataan rakenteellisesti kolmea teollisuuden komponenteissa yleisimmin käytettyä valumenetelmää: pesikuorostus , tarkkuusvalus (kadonnut vaha) , ja vaippamuottivalu . Jokaista menetelmää tarkastellaan teknisten perusteiden, mahdollisuuksien rajojen, kustannustekijöiden ja optimaalisten sovellusprofiilien kannalta – lopuksi esitetään päätöksentekokehys, joka yhdistää komponentin vaatimukset oikeaan valmistusmenetelmään.

Hiekkavalu on vanhin ja monikäyttöisin valuprosessi, joka muodostaa noin 70 % kaikista maailman metallivalukappaleista. Siinä käytetään tulenkestävää hiekkamuottia, joka muodostetaan mallin ympärille – muotti tuhotaan valukappaleen poistamiseksi, mikä tekee hiekkavalusta periaatteessa yhden kerran käytettävän muottiprosessin.

| Askel | Kuvaus |
|---|---|
| 1. Mallin valmistus | Malli (puusta, alumiinista tai hartsesta) toistaa osan geometrian lisätyllä vedolla ja koneistustoleranssilla |
| 2. Muottivalmistus | Malli asetetaan laatikkoon; valuhiekkaa (kvartsi-, kromiitti- tai zirkonihietta, joka on sidottu saveen, hartsilla tai natriumsilikaatilla) tiivistetään sen ympärille |
| 3. Ytimen asettaminen | Hiekka-ystimet asennetaan sisäisten onteloiden ja kulkureittien muodostamiseksi |
| 4. Muottien kokoonpano | Yläosa (cope) ja alaosa (drag) suljetaan ja kiinnitetään |
| 5. Valuminen | Molten metalli kaadetaan muottityhjöön kautta valumuovia |
| 6. Jäätymis- ja jäähdytysvaihe | Metalli jäätyy ja jäähtyy; jäähdytysaika riippuu osan paksuudesta (tunteja–päiviä suurille valukappaleille) |
| 7. Muotin irrottaminen | Muotti rikotaan, jotta valukappale voidaan ottaa ulos |
| 8. Koneellinen käsittely | Tukit, valumuovit ja jakajat poistetaan; valukappale puhalletaan hiilikivipulverilla poistamaan kiinnittyneet hiekkanäkymät |
| Tekniset tiedot | KYKY |
|---|---|
| Osan koko | 0,5 kg–100 000+ kg – yläraja käytännössä rajoittamaton |
| Seinämän paksuus (vähimmäisarvo) | 4–6 mm (teräs); 3–5 mm (valurauta) |
| Mittatoleranssi (ISO 8062) | CT8–CT12 (yleensä ±1,0 mm per 100 mm pienille osille; ±3–5 mm suurille osille) |
| Pinnankarheus (Ra) | 6,3–25 μm (valamalla saatu); 3,2–6,3 μm erityisellä kasvihiekalla |
| Kaltevuuskulma | 1–3° ulkopinnassa; 1,5–5° sisäpinnassa |
| Tyypillinen erän koko | 1–10 000+ kappaletta |
| Työkalukustannus | 5 000 (puupohjainen malli); 20 000 (alumiinimalli suuremmille tuotantomääriille) |
| Toimitusaika (uudelle osalle) | 2–6 viikkoa (mallin valmistus + ensimmäinen näyte) |
Hiekanvalussa voidaan käyttää laajempaa seoksia kuin millään muulla valumeneollisuuden menetelmällä:
Tarkkavalu tuottaa korkeimman tarkkuuden ja parhaan pinnanlaadun kolmesta prosessista. Se on suositeltavin menetelmä pienistä ja keskikokoisista monimutkaisista komponenteista, joissa lähes lopullisen muotoon valutu tuote vähentää koneistuskustannuksia.

| Askel | Kuvaus |
|---|---|
| 1. Vahapatterin ruiskutus | Kuuma vaha ruiskutetaan metallimuottiin, jotta saadaan tarkka kopio osasta |
| 2. Mallikappaleiden kokoaminen | Useita vahamallikappaleita kiinnitetään keskitetysti vahajuoksupuuhun (puukokoaminen) |
| 3. Kapselin muodostaminen | Vahapuu upotetaan toistuvasti keramiikkaliuokseen ja pinnoitetaan tuleenkestävällä sora-aineella; jokainen kerros kuivataan ilmalla (tyypillisesti 6–10 kerrosta) |
| 4. Vahan poisto | Keramiikkakapseli lämmitetään (autoklaavissa tai pikapoltossa) sulattamaan ja poistamaan vaha |
| 5. Kapselin polttaminen | Tyhjä keramiikkakapseli poltetaan 900–1 100 °C:n lämpötilassa vahvistaakseen sen ja poistaakseen vajan jäännökset |
| 6. Esilämmitys ja valussa käyttö | Kuumaa kapselia täytetään sulassa metallissa (usein tyhjiössä tai keskipakovoimalla ohuissa osissa) |
| 7. Jäähdytys ja keraaminen kuori poistetaan | Kun keraaminen kuori on kovettunut, se rikotaan pois (mekaanisella värähtelyllä tai korkeapaineisella vedellä) |
| 8. Irrotus ja viimeistely | Yksittäiset valukappaleet irrotetaan valukannasta; valukannat hiotaan tasaisiksi |
| Tekniset tiedot | KYKY |
|---|---|
| Osan koko | 0,01 kg – noin 100 kg (suuremmatkin mahdollisia, mutta yhä epätaloudellisempia) |
| Seinämän paksuus (vähimmäisarvo) | 1,0–1,5 mm (teräs); 0,5–1,0 mm alumiinille |
| Mittatoleranssi (ISO 8062) | CT4–CT7 (tyypillisesti ±0,15 mm jokaista 25 mm:tä kohden) |
| Pinnankarheus (Ra) | 1,6–6,3 μm (valmis valukappale); 0,8–3,2 μm saavutettavissa |
| Kaltevuuskulma | 0° (malli sulatetaan pois – kallistuskulmaa ei vaadita, vaikka 0,5–1° helpottaa keraamisen kuoren muodostamista) |
| Tyypillinen erän koko | 100–100 000+ kappaletta |
| Työkalukustannus | 15 000 (vahapuhallusmuotti) |
| Toimitusaika (uudelle osalle) | 4–8 viikkoa (muottivalmistus + näytteen hyväksyntä) |
Investointivalussa voidaan valuttaa lähes kaikki kaikki valutettavat seokset, ja sen erityisvahvuus on:
Kuorimuottivalu sijoittuu hiekka- ja investointivalun välimaastoon – se tarjoaa paremman pinnanlaadun ja tarkkuuden kuin hiekkavalu mutta alhaisemmat kustannukset kuin investointivalu, mikä tekee siitä erinomaisen vaihtoehdon rauta- ja teräskomponenttien keski- tai suuriteholliseen tuotantoon.

| Askel | Kuvaus |
|---|---|
| 1. Mallin lämmitys | Kuumennettu metallimalli (200–250 °C) asetetaan kaatolaatikkoon, joka sisältää harjattua hiekkaa |
| 2. Kuoren muodostuminen | Kaatolaatikko kääntyy ylösalaisin, jolloin hiekka laskeutuu kuumalle mallille; harja kovettuu osittain ja muodostaa ohuen kuoren (6–15 mm) |
| 3. Kuoren kovettuminen | Kuorta lämmitetään lisää, jotta harja kovettuisi täysin |
| 4. Kuoren poisto | Kovettunut kuoren puolikas irrotetaan mallista |
| 5. Kuoren kokoonpano | Kaksi kuoren puolikasta liimataan tai kiinnitetään yhteen, ja tarvittaessa ytimet asennetaan |
| 6. Valussa | Kuoret voidaan tukea löysällä hiekalla tai ammuksilla; sulan metallin valussa käytetään kuorta |
| 7. Jähmettäminen ja kuoren poisto | Jäähdytyksen jälkeen ohut kuori hajoaa – ravisteluvoimaa ei tarvita |
| 8. Viimeistely | Kannakkeen poisto ja vähäinen viimeistely |
| Tekniset tiedot | KYKY |
|---|---|
| Osan koko | 0,1 kg–noin 200 kg |
| Seinämän paksuus (vähimmäisarvo) | 3–4 mm (teräs); 2,5–3,5 mm (rauta) |
| Mittatoleranssi (ISO 8062) | CT6–CT8 (tyypillisesti ±0,3 mm jokaista 25 mm:ä kohden) |
| Pinnankarheus (Ra) | 3,2–12,5 μm (valamalla saatu); 1,6–6,3 μm hienolla hiekalla |
| Kaltevuuskulma | 0,5–1,5° (pienempi kuin hiekkavalussa, koska kuori irtoaa helposti mallista) |
| Tyypillinen erän koko | 500–50 000+ kappaletta |
| Työkalukustannus | 25 000 (metallinen muottilevy erottusjärjestelmällä) |
| Toimitusaika (uudelle osalle) | 4–10 viikkoa |
Kuorimuottivalantoa käytetään pääasiassa raudasta ja teräksestä:
| Mitato | Pesikuorostus | Kuorimuotti | Sijoitusvalu |
|---|---|---|---|
| Lineaarinen toleranssi (≤25 mm) | ±0,5–1,0 mm | ±0,25–0,5 mm | ±0,10–0,25 mm |
| Lineaarinen toleranssi (25–100 mm) | ±1,0–2,0 mm | ±0,4–0,8 mm | ±0,15–0,40 mm |
| Lineaarinen toleranssi (100–500 mm) | ±2,0–4,0 mm | ±0,8–1,5 mm | ±0,25–0,75 mm |
| ISO 8062 -toleranssiluokka | CT8–CT12 | CT6–CT8 | CT4–CT7 |
| Saavutettava tasaisuus (100 mm:lle) | ±0,5–1,5 mm | ± 0,20,5 mm | ±0,10–0,30 mm |
Valintaseuraamus jos komponenttisi vaatii koneistettuja toleransseja riippumatta valumenetelmästä, investointivalun tarkkuusetu saattaa olla merkityksetön – kriittiset pinnat koneistetaan joka tapauksessa. Päätöksen keskipiste siirtyy silloin muihin tekijöihin: osan kokoon, tuotantomäärään ja kokonaishintaan.
| Prosessi | Valmisrauhapinta Ra (μm) | Puhalluksen jälkeinen Ra (μm) | Parhaiten saavutettavissa oleva |
|---|---|---|---|
| Pesikuorostus | 12.5–25 | 6.3–12.5 | 3,2 (zirkoniumpohjaisella muottihiekalla) |
| Kuorimuotti | 6.3–12.5 | 3.2–6.3 | 1,6 (hienolla harmaasavulla pinnoitettu hiekka) |
| Sijoitusvalu | 3.2–6.3 | 1.6–3.2 | 0.8 |
Valintaseuraamus : Toiminnallisille pintoille, jotka jäävät valamalla saaduksi (esimerkiksi nestevirtauskanavat, tiivistämättömät pinnat, ulkoiset esteettiset pinnat), tarkkuusvalun sileämpi pinta voi poistaa tarpeen toissijaisista viimeistelytoimenpiteistä. Pintojen osalta, jotka kuitenkin koneistetaan, valamalla saadun pinnan laatu on suurimmaksi osaksi merkityksetön.
| Prosessi | Tyypillinen alue | Käytännöllinen enimmäisarvo | Rajoittava tekijä |
|---|---|---|---|
| Pesikuorostus | 5–5 000 kg | yli 100 000 kg | Sulatuskapasiteetti; nosturikapasiteetti; muottien käsittely |
| Kuorimuotti | 0,5–100 kg | noin 200 kg | Kotelojen käsittelyvoimat kokoonpanon ja valun aikana |
| Sijoitusvalu | 0,05–25 kg | noin 100 kg | Kuoren rakenteellinen eheys valussa; vahapohjaisen mallin vääntymä |
Valintaseuraamus osille, joiden massa ylittää noin 100 kg, hiekkavalu on ainoa käytännöllinen vaihtoehto näistä kolmesta menetelmästä. Osille, joiden massa ylittää noin 200 kg, jopa kuorivalu muuttuu käytännössä mahdottomaksi. Suuret sulatinkannut (5–25 tonnia), raskaat venttiilikunnat (yli 500 kg) ja kaivosteollisuuden komponentit valutaan ainoastaan hiekkavalmisteisesti.
| Prosessi | Taloudellinen minimi | Taloudellinen optimaali | Yksikkökustannustrendi |
|---|---|---|---|
| Pesikuorostus | 1 kappale | 10–1 000 kpl | Kustannukset laskevat kohtalaisesti tuotantomäärän kasvaessa; työkalujen kustannusten tasaus on pieni osa kokonaiskustannuksista |
| Kuorimuotti | 500 kappaletta | 1 000–20 000 kpl | Kustannukset laskevat merkittävästi tuotantomäärän kasvaessa; työkalujen kustannusten jakaminen on tärkeää |
| Sijoitusvalu | 100 Kappaletta | 1 000–50 000+ kappaletta | Kustannukset laskevat voimakkaasti tuotantomäärän kasvaessa; korkeat työkalukustannukset on jaettava usean tuotteen kesken |
Tuotantomäärän käännepiste tuotantomäärillä alle noin 100 kappaletta hiekkavalu on lähes aina edullisin vaihtoehto, koska se välttää investointi- tai kuorivalun työkalujen kustannukset. Tuotantomäärillä 100–500 kappaletta kuorivalu ja investointivalu tulevat kilpaileviksi, jos parantunut tarkkuus vähentää koneistuskustannuksia. Tuotantomäärillä yli noin 1 000 kappaletta investointivalu saavuttaa usein alhaisimman kokonaiskustannuksen (valu + koneistus) osille, joiden massa on alle noin 25 kg.
| Prosessi | Mallin/työkalun materiaali | Työkalukustannusten alue | Työkalun käyttöikä (tyypillinen) | Uuden osan toimitusaika |
|---|---|---|---|---|
| Hiekkavalu — puumalli | Puu (kovapuu, mahagoni, kuvioitu viilapuu) | 5,000 | 50–500 valukappaleita | 2 3 viikkoa |
| Hiekkaan valaminen – alumiininen malli | Alumiini (valutuote tai koneistettu) | 20,000 | 5 000–50 000 valukappaletta | 3–6 viikkoa |
| Kuorivalaminen – metallimalli | Valurautainen tai teräksinen mallilevy | 25,000 | 10 000–100 000 kuorta | 4–8 viikkoa |
| Tarkkuusvalaminen – vahamalli | Alumiini tai teräs (koneistettu) | 15,000 | 10 000–100 000+ laukaukset | 4–8 viikkoa |
| Suunnittelutoiminto | Pesikuorostus | Kuorimuotti | Sijoitusvalu |
|---|---|---|---|
| Sisäisissä kammioissa | Vaatii ytimiä – lisää kustannuksia, rajoittaa monimutkaisuutta | Vaatii ytimiä; hyvä ytimen tulostustarkkuus | Keramiikka- tai liukoinen ydin – erinomainen kyky |
| Ohuet seinät | ≥4–6 mm | ≥3–4 mm | ≥1,0–1,5 mm – paras vaihtoehto selvästi |
| Terävät kulmat | Pienin säde ≥2–3 mm | Pienin säde ≥1–2 mm | Vähimmäissäde ≥ 0,25–0,5 mm |
| Alapinnat | Edellyttää irtoavia osia tai ytimiä | Irtokappaleet mahdollisia, mutta kalliita | Muodostettavissa taitettavilla tai liukenevilla ytimillä |
| Ei vedoskulmaa | Ei mahdollista | Ei mahdollista | Mahdollista – malli sulatetaan pois |
| Kirjaimet / logot | Korostettu tai painettu; vähimmäiskorkeus 2 mm | Korostettu tai painettu; vähimmäiskorkeus 1 mm | Erinomainen – hienoa yksityiskohtaisuutta, vähimmäiskorkeus n. 0,3 mm |
| Lähes lopputuotteen muotoinen valmiste | Kohtalainen — vaatii koneistusvaraa | Hyvä — vähentää koneistusvaraa | Erinomainen — vähimmäiskoneistusvara; joitakin pintoja voidaan käyttää suoraan valussa |
Valusprosessin todellinen kustannus ei ole valoksen kilogrammahinta — vaan koko kustannus valmiista, tarkastetusta osasta, joka toimitetaan teidän laitostanne. Tähän kuuluvat mallin/kokoonpanon kustannukset (amortisoitu), valoksen kustannus, koneistuskustannus sekä hukka- ja uudelleenpuhdistuskustannukset.
| Kustannustekijä | Pesikuorostus | Kuorimuotti | Sijoitusvalu |
|---|---|---|---|
| Mallin/muottikustannus (amortisoitu 3 vuoden aikana) | 0,60/kappale | 4,00/kappale | 3,33/yksikkö |
| Valuyksikön yksikköhinta | 3,00/kg) | 4,40/kg — korkeammat energiakustannukset ja hartsihinnat) | 5,60/kg — korkeammat työvoimakustannukset ja keraamiikkakustannukset) |
| Koneistuskustannus (arvioitu) | 35,00 USD (3 asetusta; suuremmat sallitut poikkeamat) | 25,00 USD (2 asetusta; pienennetyt sallitut poikkeamat) | 15,00 USD (1–2 asetusta; lähes valmismuoto) |
| Työkalujen kustannusten jakaminen yksikköä kohden | $0.60 | $4.00 | $3.33 |
| Yhteiskustannus (1 000 yksikköä) | $50.60 | $51.00 | $46.33 |
Kun tuotantomäärä on 1 000 yksikköä vuodessa, tarkkavalussa saavutetaan alhaisin kokonaiskustannus vaikka valumisen hinta on korkein – koska lähes lopputuotteeksi muovattu valukappale vähentää merkittävästi koneistuskustannuksia. Tämä havainnollistaa, miksi pelkän valukappaleen kilohintaa vertaileva analyysi voi johtaa harhaan.
| Kustannustekijä | Pesikuorostus | Kuorimuotti | Sijoitusvalu |
|---|---|---|---|
| Mahdollisuus | Mahdollinen ja standardi | Ei mahdollinen (koko ylittää kuorivalumuottien kapasiteetin) | Ei mahdollinen (koko ylittää tarkkavalumuottien kapasiteetin) |
| Mallikustannus | 5 000 USD (puu) | — | — |
| Valuyksikön yksikköhinta | 5,00 USD/kg) | — | — |
| Koneistuskustannus | 1 200 USD (vaakasuuntainen porakone) | — | — |
| Yhteensä yksikköhinta | $4,200(sisältäen kuvion kulumisen) | Ei saatavilla | Ei saatavilla |
Suurille, pienitehoisille valukappaleille hiekkavalu on ainoa käytännöllinen prosessi kolmesta. Siksi raskaiden teollisuuskomponenttien — sulfaattikuljetusastioitten, puristinkoteloitten, suurten pumppujen koteloitten ja turbiinikomponenttien — valaminen tapahtuu yksinomaan hiekkavalmisteella.
Hiekkavalu on oletusvalinta, kun:

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. on rakentanut maineensa suurista hiekkavalukappaleista — suljetun sulkupotilaiden, raskaiden venttiilikappaleiden ja kaivosteollisuuden komponenteista, joiden paino voi olla jopa 25 tonnia — hyödyntäen yli 65 vuoden kokemusta raskaiden osien valamisesta ja 80 000 m²:n tuotantolaitosta.
Investointivalu on optimaalinen, kun:
Shell-muottivalu on keskitasoa ja optimaalinen, kun:
Käytännössä valintaprosessi ei voi eriytyä koneistusstrategiasta. Aggressiivisella CNC-koneistuksella tehty hiekkavalu voi tarjota saman lopullisen osan tarkkuuden kuin kevyellä koneistuksella tehty tarkkuusvalu — keski- tai suurikokoisille osille kokonaiskustannukset ovat alhaisemmat.
At Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , integroitu valugiehto–konepistokäyttöprosessi mahdollistaa tämän optimoinnin: mallin suunnittelu ottaa huomioon konepistokäytön mittauspisteiden strategian; valusimulaatio ennustaa, missä lisäkonepistotarve on tarpeen; ja CNC-ohjelmointitiimi suunnittelee konepistotoimenpiteet, jotka poistavat tehokkaasti muuttuvan valukappaleen lisäaineen, saavuttaen tarkkuustoleranssit riippumatta valuprosessin vaihtelusta.
Muuttava kehitys hiekkavalussa: sideainepisakointia käyttävät 3D-tulostimet voivat nyt tuottaa hiekkamuotit ja ytimet suoraan CAD-tiedoista – mikä poistaa kokonaan mallin tarpeen. Tämä on hälyttävä uudistus seuraaville sovelluksille:
3D-tulostetut hiekkamuotit eivät vielä kilpaile tavallisten muottien kanssa yksikkökustannuksissa tuotantomääristä, jotka ovat noin 50 kappaletta suurempia, mutta pienille sarjoille ja korkean monimutkaisuuden valugyötteille ne ovat jo kustannusneutraaleja ja huomattavasti nopeampia.
Tarkan prosessisuosituksen ja vertailukelpoisten tarjousten saamiseksi tarjouspyyntöön tulisi sisältyä:
| Tietoa | Miksi se on tärkeää |
|---|---|
| 2D-piirros + 3D-CAD-malli | Mahdollistaa tarkan painoarvion, jakopinnan analyysin ja koneistusstrategian |
| Materiaalin määrittely (ASTM/EN-luokka) | Määrittää valumislämpötilan, kutistumakorvauksen ja prosessiyhteensopivuuden |
| Vuotuinen määrä ja tilausten taajuus | Ohjaa muottimateriaalin valintaa (puu vs. alumiini vs. metallimuotti) |
| Vaadittavat toleranssit ja kriittiset ominaisuudet | Määrittää, onko lähes lopputuotteeksi muovattava (investointivalumuotoilu) vai jälkivalumukoneistus oikea menetelmä |
| Pintalaadun vaatimukset valutuille pinnoille | Määrittää, tarvitaanko hiekkavalua kasvupinnalla, kuorimuottia vai investointivalua |
| Epätuhoava tutkimus (NDE) ja testausvaatimukset | Vaikuttaa prosessin valvontaan ja dokumentointivaatimuksiin |
| Käyttökonteksti | Käyttölämpötila, -paine, -ympäristö ja kuormitustiedot ohjaavat valimoinsinöörin prosessisuosituksia |
Ammattimainen valimo ei pelkästään lainaa piirustustasi – se suosittelee valmistusmenetelmää. Jos toimittaja ei ehdota mitään menetelmää tai tarjoaa kaikkien kolmen menetelmän tarjousta ilman suuntausta, se ei lisää insinööriarvoa.
| Kriteeri | Pesikuorostus | Kuorimuotti | Sijoitusvalu |
|---|---|---|---|
| Osan koon mahdollisuus | ✅ Rajaton | ⚠️ Enintään 200 kg | ⚠️ Enintään 100 kg |
| Pieni tuotantomäärä (1–100 kpl) | ✅ Paras | ❌ Taloudellisesti epäkäytännöllinen | ❌ Taloudellisesti epäkäytännöllinen |
| Suuri tuotantomäärä (> 1 000 kpl) | ⚠️ Korkeammat koneistuskustannukset | ✅ Hyvä | ✅ Parhaiten pienille osille |
| Mittatarkkuus | ⚠️ CT8–CT12 | ✅ CT6–CT8 | ✅ CT4–CT7 |
| Pintalaatu (valamisvalmis) | ⚠️ Ra 6,3–25 | ✅ Ra 3,2–12,5 | ✅ Ra 1,6–6,3 |
| Ohuet seinämät (< 3 mm) | ❌ Ei mahdollista | ⚠️ Rajalla | ✅ Paras |
| Ei vedoskulmaa | ❌ Ei mahdollista | ❌ Ei mahdollista | ✅ Mahdollista |
| Työkalukustannus | ✅ Alhaisin | ⚠️ Kohtalainen | ⚠️ Kohtalainen–korkea |
| Materiaalialue | ✅ Laajin | ⚠️ Rauta/teräs -keskeinen | ✅ Erittäin leveä (mukaan lukien superseokset) |
| Suuret läpimitta (> 100 mm) | ✅ Paras | Jäähdytysohjausongelmat | Shell-luokan eheysriski |
| Suunnittelu- ja toistoaika kehityksen aikana | ✅ Helppo (muokkaa mallia) | Vaikea (uusi työkalu) | Vaikea (uusi kuori) |
Legenda : ✅ Vahva ehdokas; ️ Hyväksyttävä ehdoin; Ei suositeltavaa
"Parasta" valmistaa ei ole abstrakissa, vaan se on aina prosessi, joka tuo vaaditun laadun pienimmillä kokonaiskustannuksilla tietyn osan geometrian, materiaalin ja tuotantomäärän osalta. Tässä oppaassa esitetty rakenteellinen vertailu tarjoaa puitteet tälle määrittelemiselle.
Etkö tiedä, mikä juottomenetelmä sopii komponenttiisi? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. tarjoaa hiekkamyllystä, kuormitusmuototosta ja investointimyynninä integroidun CNC-koneiston 80 000 m2 laitoksellamme. Tekniikkaryhmämme tarkastelee piirustuksiasi ja suosittelee optimaalista valmistusmenetelmää.
Uutiset2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24