Meta Description: Technický průvodce pro výběr vhodného odlitkového materiálu pro těžké průmyslové aplikace. Porovnejte uhlíkovou ocel, nerezovou ocel a tvárnou litinu z hlediska mechanických vlastností, odolnosti proti korozi, nákladů a průmyslově specifických požadavků na výkon.
Každý projekt lití začíná jednou klíčovou otázkou: který materiál? Odpověď určuje nejen provozní výkon součásti, ale také proveditelnost lití, strategii obrábění, požadavky na tepelné zpracování a nakonec celkové náklady na vlastnictví. Výběr materiálu je však často redukován na povrchní srovnání pevnosti v tahu a ceny – chyba, která se může projevit předčasným selháním, reklamacemi a prostojem výroby.

Tato technická příručka poskytuje strukturované, inženýrské srovnání tří nejčastěji specifikovaných rodin materiálů pro těžká průmyslová lití: uhlíková ocel , nerezovou ocel , a tvárná litina . Prozkoumáváme jejich metalurgické základy, mechanické chování, zpracovatelské vlastnosti a profil reálných aplikací, abychom inženýrům i odborníkům v oblasti nákupu poskytli přísný rámec pro výběr materiálu.
Pochoopení základních rozdílů mezi těmito třemi skupinami materiálů začíná jejich chemickým složením a mikrostrukturou.
Uhlíková ocel je slitina železa a uhlíku, kde uhlík je hlavním legujícím prvkem, obvykle v rozmezí 0,15 % až 0,60 % hmotnostně. Obsah uhlíku přímo určuje schopnost kalitelnosti, pevnost a svařitelnost:
| Třída (ASTM) | Uhlík % | Tlaková pevnost (Mpa) | Modul pružnosti (Mpa) | Délkové prodloužení (%) | Typické použití |
|---|---|---|---|---|---|
| WCB (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 250 min | 22 min | Uzavírací klapky pro obecné účely, litinové pláště čerpadel, konstrukční litiny |
| WCC (A216) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Uzavírací klapky a potrubní armatury vyšší pevnosti |
| LCB (A352) | 0.30 Max | 450–620 | 240 min | 24 min | Provoz za nízkých teplot až do -46 °C |
| LCC (A352) | 0.25 Max | 485–655 | 275 min | 22 min | Provoz za nízkých teplot až do -46 °C, vyšší pevnost |
| 8630 (A487) | 0.28–0.33 | 620–795 | 485 min | 17 min | Vysoce pevné konstrukční oceli, slitiny Cr-Mo-Ni |
Mikrostruktura v litém a žíhaném stavu vykazují uhlíkové oceli mikrostrukturu ferit-perlit. Po tepelném zpracování (normalizaci, kalení a popouštění) se mikrostruktura mění na popuštěný martenzit nebo bainit, čímž se výrazně zvyšuje pevnost a tvrdost za újmy některé tažnosti.

Hlavní charakteristiky :
Nerezové oceli obsahují minimálně 10,5 % chromu, který na povrchu vytváří samoregenerující se pasivní vrstvu oxidu chromitého. Tři nejčastěji lité skupiny nerezových ocelí jsou austenitické, martenzitické a duplexní.
| Třída (ASTM) | Klíčové legující prvky | Tahu (Mpa) | Mez kluzu (MPa) | Délkové prodloužení (%) | Odolnost proti korozi |
|---|---|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 18Cr-8Ni | 485 min | 205 min | 35 min | Dobrá odolnost proti celkové korozi |
| CF8M / 316 (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo | 485 min | 205 min | 30 min | Vyšší odolnost proti bodové korozi a korozí v štěrbinách; námořní a chemický provoz |
| CF3 / 304L (A351) | 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 | 485 min | min. 170 | 35 min | Nízkouhlíková varianta pro svařované konstrukce; eliminuje riziko mezikrnové koroze |
| CF3M / 316L (A351) | 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 | 485 min | min. 170 | 30 min | Nízkouhlíková ocel 316; preferovaná pro chemické a námořní zařízení v neupraveném (svařovaném) stavu |
Mikrostruktura plně austenitická (krystalová struktura typu plošně centrovaná krychle). Tato struktura je nemagnetická, vysoce tažná a nepodléhá přechodu z tažného do křehkého chování – austenitické nerezové oceli zachovávají houževnatost až do kryogenních teplot (−196 °C a nižší).
Hlavní charakteristiky :
| Označení (ASTM) | Obsah uhlíku (%) | Mez pevnosti v tahu (MPa) | Tvrdost (HRC) | Typické použití | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | max. 0,15 | 620–795 | 22–30 (kaleno a popouštěno) | Lopatky turbín, hřídele čerpadel, opotřebitelné součásti | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (kalení a popouštění) | Součásti odolné proti opotřebení s vysokou tvrdostí, kuchyňské nože, těsnění armatur | | CA6NM (A487) | 0,06 max. | 760–930 | 23–30 (kalení a popouštění) | Rotorové kola vodních turbín, požadavek na vysokou houževnatost |
Mikrostruktura martenzitická (tělesově centrovaná tetragonální) po kalení. Lze popouštět za účelem dosažení široké škály kombinací tvrdosti a houževnatosti. Magnetická.
Hlavní charakteristiky :
| Třída (ASTM) | Složení | Tahu (Mpa) | Mez kluzu (MPa) | PREN | Typické použití |
|---|---|---|---|---|---|
| CD4MCu (A890) | 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo | 690 min | 485 min | 33–36 | Tělesa čerpadel, oběžná kola, námořní vybavení |
| CE3MN / 2507 (A890) | 25Cr-7Ni-4Mo-N | 800 min | 550 min | 40–43 | Offshore, chemický průmysl, desalinizace |
Mikrostruktura přibližně 50 % austenitu + 50 % feritu – kombinuje nejlepší vlastnosti obou fází.
Hlavní charakteristiky :
Tvárná litina (též označovaná jako litina s kulovým grafitem nebo uzlová litina) se vyrábí tak, že se do roztavené šedé litiny přidá hořčík nebo cerium před litím, čímž se grafit vysráží ve formě kuliček místo deskových útvarů. Tento rozdíl ve struktuře je nejdůležitějším rozlišovacím znakem mezi šedou a tvárnou litinou.
| Třída (ISO / EN) | Třída (ASTM) | Tahu (Mpa) | Mez kluzu (MPa) | Délkové prodloužení (%) | Tvrdost (HB) | Typická mikrostruktura |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QT400-18 / GGG40 | 60-40-18 | 400 min | 250 min | 18 min | 130–180 | Zcela feritická |
| QT500-7 / GGG50 | 65-45-12 | 500 minut | 320 minut | 7 minut | 170–230 | Ferit-perlit |
| QT600-3 / GGG60 | 80-55-06 | 600 minut | 370 minut | 3 minuty | 190–270 | Perliticko-ferritická |
| QT700-2 / GGG70 | 100-70-03 | 700 minut | 420 minut | 2 min | 225–305 | Převážně perlitická |
| QT800-2 | 120-90-02 | 800 min | 480 min | 2 min | 245–335 | Perlitická nebo zušlechťovaná |
Speciální třídy :
| Třída | Hlavní vlastnost | Použití |
|---|---|---|
| Šedá litina s obsahem křemíku a molybdenu (SiMo) | 4–6 % Si + 0,5–1,0 % Mo | Součásti výfukových systémů pro vysoké teploty (výfukové kolektory, skříně turbodmychadel) – provoz až do 800 °C |
| ADI (austeniticky zušlechťovaná tvárná litina) | Austenitické zušlechťování | Mez pevnosti v tahu 900–1600 MPa s prodloužením 1–10 %; ozubená kola, klikové hřídele, opotřebené desky |
| Ni-Resist (D5, D5B) | 18–36 % Ni | Kryogenní provoz, korozní odolnost v mořské vodě, neferomagnetické aplikace |
Mikrostruktura grafitové koule rozptýlené v feritické, perlitické, feriticko-perlitické nebo ausferritické matrici. Kulovitý tvar grafitu eliminuje účinek koncentrace napětí způsobený listovým grafitem, čímž šedá litina získává svou charakteristickou kombinaci pevnosti a tvárnosti.
Hlavní charakteristiky :
| Materiál | Rozsah meze pevnosti v tahu (MPa) | Rozsah meze kluzu (MPa) | Poměr meze kluzu k mezi pevnosti v tahu | Důsledek pro návrh |
|---|---|---|---|---|
| Uhlíková ocel (WCB/WCC) | 485–655 | 250–275 | 0.49–0.52 | Významná plastická deformace před poruchou – tolerantní v případě přetížení |
| Uhlíková ocel (Q&T 8630) | 620–795 | 485–620 | 0.78–0.78 | Vysoká pevnost, ale menší rezerva po dosažení meze kluzu |
| Austenitická nerezová ocel (304/316) | 485–620 | 170–205 | 0.35–0.42 | Nízký poměr meze kluzu k pevnosti v tahu znamená velkou deformaci při dosažení meze kluzu — výborné pro návrh konstrukcí odolných proti zemětřesením a tlakových nádob |
| Duplexní nerezová ocel (CD4MCu) | 690–800 | 485–550 | 0.69–0.70 | Vysoká statická pevnost při dostatečné tažnosti |
| Kulitá litina (QT500-7) | 500 | 320 | 0.64 | Konkurenceschopná vůči uhlíkové oceli WCB za nižší cenu |
| Kulitá litina (QT700-2) | 700 | 420 | 0.60 | Nahrazuje litinu a kovanou ocel v mnoha konstrukčních aplikacích |
Poznámka k návrhu poměr meze kluzu k pevnosti v tahu je kritický, avšak často opomíjený parametr. Nízký poměr (austenitické nerezové oceli) poskytuje široké okno plastické deformace před lomem — což je žádoucí u zařízení obsahujících tlak a u konstrukcí odolných proti zemětřesením. Vysoký poměr (kalené a popouštěné oceli, duplexní oceli) indikuje omezenou tažnost za mezí kluzu a vyžaduje konzervativnější návrhové rozpětí.

Únava je nejčastějším režimem porušení litinových součástí za dynamického zatížení. Únavová pevnost (mez únavy po 10⁷ cyklech) se výrazně liší:
| Materiál | Mez únavy (MPa) | V % UTS | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Uhlíková ocel (přehnaná) | 200–250 | ~40–45% | Struktura ferit-perlit; jasná mez trvanlivosti |
| Nehrdzavející austenit (304) | 170–220 | ~35–40% | Ztvrdnutí při jízdě na kole; žádný skutečný limit vytrvalosti |
| Duplexní nerezová ocel | 280–350 | ~40–45% | Vysoká pevnost znamená vysoký limit únavy |
| Kulitá litina (QT500-7) | 180–220 | ~40–45% | Grafitové uzliny působí jako zatykače trhlin při nízkém napětí |
| ADI | 300–450 | ~30–40% | Výjimečná únavová odolnost pro lití železa |
Duktilní železo se ve srovnání s litými ocelmi s rovnocennou pevností vykazuje při únavě pozoruhodně dobře, což je fakt, který je při konstrukci často podceňován. Grafitové uzliny slouží jako ochranné prvky, které zpomalují šíření únavy.
Zde se materiálové skupiny od sebe nejvíce liší a nesprávný výběr má nejzávažnější důsledky.
| Materiál | Charpyho V-výřez při 20 °C (J) | Charpyho zkouška při -40 °C (J) | Rozsah DBTT (°C) |
|---|---|---|---|
| Uhlíková ocel WCB | 25–40 | 5–15 | -20 až +10 |
| Nízkoteplotní uhlíková ocel LCB/LCC | 30–50 | 18–30 | -50 až -30 |
| Austenitická nerezová ocel (304/316) | 100–200 | 80–160 | Žádná DBTT — tvárná až do -196 °C |
| Duplex SS | 40–80 | 20–40 | -50 až -30 |
| Tvárná litina (feritická QT400-18) | 14–18 (při pokojové teplotě) | 10–14 | -40 až -20 |
| Tvárná litina (perlitická QT700-2) | 5–10 (při pokojové teplotě) | 2–5 | +10 až -10 |
Kritické pravidlo pro výběr materiálu u jakéhokoli použití za podnulových teplot je zkouška rázové houževnatosti při minimální návrhové teplotě kovu (MDMT) povinná. Toto je stanoveno v normách pro tlakové nádoby (ASME Oddíl VIII, EN 13445) a potrubních normách (ASME B31.3). Materiál, který splňuje požadavky na pevnost v tahu při pokojové teplotě, může při teplotě -20 °C selhat katastrofálně v důsledku křehkého lomu.
Austenitické nerezové oceli jsou jedinou možností pokud klesne provozní teplota pod přibližně -50 °C, neboť všechny feritické a martenzitické materiály (včetně uhlíkových ocelí, duplexních ocelí a tvárných litin) procházejí přechodem z houževnatého do křehkého lomu.
| Prostředí | Uhlíková ocel | 304 SS | 316 ss | Duplex SS | Tvárná litina |
|---|---|---|---|---|---|
| Atmosférické (venkovské) | Špatná — vyžaduje povlak | Vynikající | Vynikající | Vynikající | Špatná — vyžaduje povlak |
| Atmosférické (mořské/pobřežní) | Velmi špatné | Mírný | Dobrá | Vynikající | Velmi špatné |
| Čerstvé vody | Chudák. | Vynikající | Vynikající | Vynikající | Mírný |
| Mořská voda | Není vhodné | Marginální | Dobrá | Vynikající | Není vhodné |
| Zředěné kyseliny (pH 2–4) | Není vhodné | Marginální | Dobrá | Dobrá | Není vhodné |
| Louhové (NaOH, pH 10–14) | Dobrá do 80 °C | Dobrá | Dobrá | Dobrá | Dobrá |
| Riziko korozního praskání chloridy | Žádný | Vysoké nad 60 °C | Mírný | Velmi nízké | Žádný |
| H₂S (provoz v kyselém prostředí) | Přijatelné (NACE MR0175) | Přijatelné (žíhané) | Přijatelné (žíhané) | Přijatelné (s omezením tvrdosti) | Není doporučeno |
Pro kyselé prostředí (prostředí obsahující H₂S v ropném a plynárenském průmyslu) stanovuje norma NACE MR0175/ISO 15156 maximální limity tvrdosti: 22 HRC pro uhlíkové a nízkolegované oceli, 28 HRC pro duplexní nerezové oceli a 35 HRC pro slitiny na bázi niklu v austenitickém stavu.

| Materiál | Maximální trvalý provozní teplota (°C) | Hlavní mechanismus degradace |
|---|---|---|
| Uhlíková ocel | 400–450 | Grafitizace perlitu; oxidace nad 500 °C |
| Austenitická nerezová ocel (304) | 800–870 | Embrittlement způsobený sigmovou fází (teplotní rozsah 565–925 °C); oxidace nad 900 °C |
| Austenitická nerezová ocel (316) | 800–870 | Lepší odolnost proti oxidaci než 304; embrittlement způsobený sigmovou fází |
| Duplex SS | 280–300 | křehkost při 475 °C omezuje horní provozní teplotu |
| Šedá litina s obsahem křemíku a molybdenu (SiMo) | 750–800 | Oxidace; růst zrn feritu; rozklad perlitu |
| Standardní tvárná litina | 350–400 | Rozklad perlitu; oxidace |
| Ni-Resist D5 | 800–850 | Oxidace; stabilita austenitu při vysoké teplotě |
Výjimka SiMo standardní tvárná litina není vhodná pro teploty nad přibližně 400 °C kvůli rozkladu perlitu a oxidaci. Nicméně tvárná litina SiMo (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) tvoří stabilní feritickou matici s ochrannou oxidovou vrstvou bohatou na křemík, což umožňuje provoz při výfukových teplotách až 800 °C. To ji činí preferovaným materiálem pro pouzdra turbodmychadel a výfukové kolektory v nákladních vozidlech – aplikace s vysokým objemem výroby, kde by použití austenitické nerezové oceli nebo Ni-Resist bylo cenově nepřijatelné.
| Materiál | Svářivost | Přídavný materiál | Předehřát | Je vyžadováno PWHT? |
|---|---|---|---|---|
| Uhlíková ocel (C ≤ 0,25 %) | Vynikající | E7018 / ER70S-6 | 50–150 °C pro tlusté části | Ano (odpínání napětí při 600–650 °C) |
| Uhlíková ocel (C > 0,30 %) | Střední – riziko trhlin | E7018 / ER80S | 200–300 °C povinné | Povinné |
| Austenitická nerezová ocel | Vynikající | E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) | Žádné pro tenké části | Žíhání za účelem řešení napětí při teplotě 1040–1120 °C pro odolnost vůči SCC; není vždy vyžadováno |
| Martenzitové nerezové oceli | Náročné – vyžaduje přísnou kontrolu | E410 / ER410 | povinné při teplotě 200–350 °C | Povinné (kalení při teplotě 650–750 °C) |
| Duplex SS | Středně náročné – tepelný vstup je kritický | E2209 / ER2209 | Žádné pro tenké části | Obvykle není vyžadováno (kontrolovaný tepelný vstup udržuje rovnováhu fází) |
| Tvárná litina | Náročné – speciální postupy | Ni-základní (ENiFe-CI) nebo Fe-Ni (ENi-CI) | 300–400 °C povinné | Pomalé ochlazení z 600 °C |
Praktický dopad pro litíny : Možnost svařování k opravě litinových vad je významným nákladovým faktorem. Litiny z uhlíkové oceli s drobnými povrchovými vadami se běžně opravují kvalifikovanými svářeči podle dokumentovaných specifikací svařovacích postupů (WPS). Naproti tomu oprava vad litin z tvárné litiny je obtížná a spolehlivá, často vede ke zmetkování odlitků — což přispívá k vyššímu poměru odmítnutí a efektivnímu ztrátovému výtěžku tvárné litiny ve srovnání s ocelí.
Srovnání nákladů na základě normalizovaných nákladů na suroviny, tavbu a zpracování (vzhledem k uhlíkové oceli WCB = 100):
| Materiál | Relativní index nákladů | Hlavní faktory nákladů |
|---|---|---|
| Uhlíková ocel (WCB/WCC) | 100 | Nízké náklady na slitiny; jednoduchá tavba; vysoký výtěžek |
| Uhlíková ocel (nízkolegovaná, kalená a popouštěná) | 120–150 | Příplatek za slitiny (Cr, Mo, Ni); náklady na tepelné zpracování |
| Šedá litina s kuličkovým grafitem (ferritická) | 85–100 | Nízká teplota tavení; náklady na úpravu Mg; vyšší míra odmítnutí |
| Duktilní železo (SiMo) | 110–130 | Výroba železo-kremičitého a železo-molibdenu; specializovaná tepelná úprava |
| Části a součásti | 250–350 | Vysoký obsah nitru a kromu; rafinace AOD; pomalejší tavení; nižší výnos z lití |
| Austenitové SS (316/CF8M) | 300–400 | Mo příplatek (v současné době 25 35 USD/kg Mo); požadovaný přísný šrot |
| Duplex SS | 350–500 | Úzká kontrola chemie; úzké okno pro lití; vyšší míra šrotu |
Výjimka týkající se celkové náklady na vlastnictví (TCO) : Náklady na materiál na kilogram představují pouze jednu složku. Materiál odolnější proti korozi může eliminovat potřebu ochranných povlaků a snížit náklady na údržbu během životního cyklu. V případě čerpadel z oceli mohou být náklady na počáteční materiál 3x vyšší, ale eliminují roční výměnu opětovného lakování a koróze, které vyžadují karbondystalové obaly.
| Provozní podmínka | Doporučený materiál | Důvod |
|---|---|---|
| Voda, pára, olej do 400 °C, nekorozivní | Uhlíková ocel WCB/WCC | Ekonomický optimum; dobře charakterizované v kódech tlakových nádob |
| Hlučnost kyselé vody (H2S) až 200 °C | Uhlíková ocel WCB (NACE MR0175, 22 HRC max.) | Přijatý kód; nákladově efektivní s řádnou kontrolou tvrdosti |
| Chemický proces, kyseliny, chloridy | CF8M (316) nebo duplex | Molybdenum zvyšuje odolnost proti bodové korozi; duplexní ocel pro odolnost proti chloridovému napěťovému rozpadu |
| Provoz za nízkých teplot (–50 až –196 °C) | Pouze CF8/CF8M (304/316) | Žádný přechod k křehkému lomu; certifikovaný Charpyho test při minimální teplotě provozu |
| Vysokotlaké aplikace (> třídy 600) | Nízkolegovaná ocel (A487 třída 4/6, 8630) | Vyšší pevnost snižuje tloušťku stěny, čímž se šetří hmotnost i náklady |
| Komponent | Doporučený materiál | Důvod |
|---|---|---|
| Těla tavících kelímků | Uhlíková ocel (upravená WCB) nebo nízkolegovaná chrom-molybdenová ocel | Odolnost proti tepelné únavě; svařitelná po poškození; masivní průřezy (5–25 tun) |
| Zuby koše, drtičové čelisti | Austenitická manganová ocel (Hadfieldova) | Extrémní schopnost tvrdnutí při deformaci; nepřekonatelná odolnost proti opotřebení při nárazu |
| Drtičové vložky a pláště | Martenzitická bílá litina s chromem a molybdenem nebo manganová ocel | Odolnost proti abrazivnímu opotřebení za vysokého zatížení |
| Konstrukční rámy, tažné zařízení | Uhlíková ocel (WCB/WCC) nebo kujná litina (QT500-7) | Svařitelná; dobrá únavová odolnost; cenově výhodná |
| Komponent | Doporučený materiál | Důvod |
|---|---|---|
| Výfukový koleno (na naftu, <800 °C) | Šedá litina s kuličkovým grafitem obsahující křemík a molybden (SiMo, 4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) | Odolnost proti tepelné únavě; odolnost proti oxidaci; cenová výhodnost při sériové výrobě |
| Výfukový koleno (na benzín, >900 °C) | Litá nerezová ocel (HK30, 20Cr-10Ni) nebo niklová litina D5S | Vyšší pevnost za tepla a vyšší odolnost proti oxidaci než SiMo |
| Turbodmychadlový kryt turbíny | Niklová litina D5S nebo litá nerezová ocel (HK30) | Cyklické tepelné zatížení až do 950 °C; rozměrová stabilita |
| Brzdový třmen | Šedá litina s kuličkovým grafitem (QT500-7 nebo QT600-3) | Síla, obrábění, tlumení a cena |
| Kotoučová náprava | Tvárná litina (QT600-3) nebo kovaná ocel | Vysoká únavová odolnost; bezpečnostně kritická součást |
| Služba | Doporučený materiál | Důvod |
|---|---|---|
| Sladká voda, neutrální pH | Tvárná litina nebo uhlíková ocel s povlakem | Ekonomický výběr; povlak poskytuje bariéru proti korozi |
| Mořská voda, brakická voda | CD4MCu (duplex) nebo CF8M (316) | Odolnost proti chloridovému pukání; duplex je preferován pro vyšší pevnost a odolnost proti napěťové korozní trhlině |
| Chemický proces, kyseliny | CF8M (316) s korozní rezervou | Dobře charakterizované pro chemické aplikace; široká škála kompatibilních kapalin |
| Čerpadla s vysokým zvedáním a vysokou rychlostí | CA6NM (martenzitická nerezová ocel) nebo duplexní ocel | Vysoký poměr pevnosti k hmotnosti; odolnost proti kavitaci a erozi; svařitelné pro opravy |
| Štěrková čerpadla (abrasivní provoz) | Bílá litina s vysokým obsahem chromu (25–28 % Cr) pro mokrou část; tvárná litina pro pouzdro | Extrémní odolnost proti opotřebení v mokré části; pouzdro z tvárné litiny pro udržení tlaku |
Při určování materiálu pro průmyslový odlitek postupujte podle této strukturované rozhodovací posloupnosti:
Dokumentujte celý provozní rozsah ještě před vyhodnocením jakéhokoli materiálu:
Ve většině aplikací převládá jedno požadavek, který zužuje výběr materiálů:
| Převládající požadavek | Začíná se omezovat na |
|---|---|
| Odolnost proti nárazu pod nulou do -50 °C | Pouze austenitická nerezová ocel |
| Riziko korozního praskání chloridy | Duplexní nerezová ocel nebo ne-nerezové materiály s bariérovým povlakem |
| Extrémní opotřebení/oděr | Bílá litina s vysokým obsahem Cr, manganová ocel nebo uhlíková ocel s tvrdým povrchem |
| Vysoká teplota (> 800 °C) | Austenitická nerezová ocel, Ni-Resist nebo SiMo (až do 800 °C) |
| Nejnižší náklady, střední podmínky | Uhlíková ocel nebo tvárná litina |
| Požadavek na magnetickou permeabilitu | Uhlíková ocel, martenzitická nerezová ocel nebo tvárná litina (austenitická nerezová ocel je nemagnetická) |

Uveďte materiál podle uznávané normy (ASTM, EN, ISO), která stanovuje:
Požádejte o příslušný materiálový certifikát:
Na základě desetiletí analýzy selhání odlitků jsou níže uvedeny vzory, které nejčastěji vedou k předčasnému selhání součástí:
„Vyrobte to z nerezové oceli“ není specifikace. Obecná třída 304 (CF8) se v mořské vodě rychle poškodí pittingovou korozí – vyžaduje se třída 316 (CF8M) nebo duplexní ocel. Naopak, použití třídy 316 tam, kde postačí třída 304, zbytečně zvyšuje náklady bez jakéhokoli zlepšení výkonu.
Správný přístup : Určete mechanismus koroze (rovnoměrná, pittingová, štěrbinová, SCC, mezikristalická) a specifikujte třídu materiálu, která tento problém řeší.
Litý převodovkový kryt z tvárné litiny, který bezchybně funguje v pouštní instalaci v Saúdské Arábii, se může rozštípnout při prvním nárazu na těžebním poli v Sibiři. Materiály s teplotou mezní křehkosti (DBTT) nelze považovat za tvárné při nízkých teplotách – úderové zkoušky při minimální provozní teplotě (MDMT) jsou nezbytné.
Austenitická nerezová ocel se rozpíná přibližně o 17 × 10⁻⁶ /°C, zatímco uhlíková ocel se rozpíná přibližně o 12 × 10⁻⁶ /°C. Sestava kombinující oba tyto materiály bude při cyklických změnách teploty vystavena tepelným napětím. Šroubové přírubové spoje jsou zvláště citlivé – rozdílná roztažnost může snížit předpínací sílu šroubů nebo naopak šrouby přetížit.
Sféroidální grafit v tvárné litině zásadně mění její mechanické chování ve srovnání s šedou litinou. Tvárná litina má modul pružnosti přibližně 169 GPa (ve srovnání se šedou litinou, jejíž modul pružnosti činí 100–120 GPa), a navíc vykazuje měřitelnou tažnost. Návrhová pravidla, parametry obrábění a postupy svařování vyvinuté pro šedou litinu nelze převzít pro tvárnou litinu.
Kotlík na strusku z uhlíkové oceli, který stojí o 60 % méně než alternativa z nízkolegované oceli Cr-Mo, ale trvá pouze poloviční dobu před vznikem trhlin z tepelné únavy a vyžaduje výměnu, není ekonomicky výhodnou volbou. Výběr materiálu pro komponenty kritické pro provoz by měl být řízen analýzou životnostních nákladů – včetně prostojů, práce spojené s výměnou a ztracené výroby.
| PRIORITY | Uhlíková ocel | Tvárná litina | Austenitická nerezová ocel | Duplex SS |
|---|---|---|---|---|
| Nejnižší počáteční náklady | ✅ Nejlepší | ✅ Velmi dobré | ❌ Vysoké | ❌ Velmi vysoké |
| Nejlepší obráběnost | ✅ Dobré | ✅ Vynikající | ❌ Obtížné | ❌ Obtížné |
| Svařitelnost (litiny) | ✅ Vynikající | ❌ Špatná | ✅ Vynikající | ⚠️ Střední |
| Úderová houževnatost při -40 °C | ⚠️ Pouze LCB/LCC | ❌ Nedostatečná | ✅ Vynikající | ⚠️ Přijatelná |
| Odolnost proti korozi | ❌ Vyžaduje povlak | ❌ Vyžaduje povlak | ✅ Dobrá (316: lepší) | ✅ Vynikající |
| Vysoká teplota (> 600 °C) | ❌ Nepoužitelné | ⚠️ Pouze SiMo | ✅ Dobré | ❌ Křehnutí |
| Odolnost proti opotřebení/abrasivnímu opotřebení | ⚠️ Střední | ✅ Dobré (grafit) | ❌ Špatné (zadírání) | ✅ Dobré |
| Odolnost proti unavení | ✅ Dobré | ✅ Dobré | ⚠️ Žádná mez únavy | ✅ Dobré |
| Schopnost tlumení kmitů | ⚠️ Nízká | ✅ Vynikající | ⚠️ Nízká | ⚠️ Nízká |
| Schopnost zpracování tloušťky průřezu | ✅ Neomezené | ✅ Velký | ✅ Velký | ⚠️ Omezeno |
Legenda : ✅ = Silný kandidát; ⚠️ = Přijatelný za podmínek; ❌ = Nedoporučený
Žádný materiál není „nejlepší“ izolovaně – nejlepším materiálem je vždy ten, který splňuje všechny povinné požadavky za nejnižší celkové náklady na vlastnictví. Strukturovaný výběrový proces, založený na metalurgických základech a ověřený materiálovými normami s příslušným testováním, je nejspolehlivější cestou k úspěšné specifikaci litiny.
Potřebujete odborné vedení při výběru materiálu pro váš další projekt litin? Náš inženýrský tým poskytuje konzultace ohledně materiálů, analýzu technologické proveditelnosti a kompletní podporu dokumentace – od certifikace materiálu EN 10204 3.1 až po finální rozměrovou kontrolu. Kontaktujte nás a prodiskutujte své požadavky.
Aktuální novinky2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24