Totes les categories

NOTÍCIES

Selecció de material per a fosa pesades industrials: acer al carboni contra acer inoxidable contra ferro maleïble

Jun 27, 2026

Descripció Meta: Una guia tècnica per seleccionar el material de fosa adequat per a aplicacions industrials pesades. Compareu l'acer al carboni, l'acer inoxidable i el ferro maleïble segons les seves propietats mecàniques, resistència a la corrosió, cost i requisits específics de rendiment per a cada sector industrial.


Cada projecte de fosa comença amb una única pregunta crítica: quin material? La resposta determina no només el rendiment del component durant el seu ús, sinó també la factibilitat del procés de fosa, l’estratègia d’usinatge, els requisits de tractament tèrmic i, finalment, el cost total d’adquisició. Tanmateix, la selecció del material sovint es redueix a una comparació superficial de la resistència a la tracció i el preu — un error que pot provocar fallades prematures, reclamacions per garantia i aturades de producció.

Massive steel slag pot casting in service at a steel mill

Aquesta guia tècnica ofereix una comparació estructurada i de nivell d’enginyeria de les tres famílies de materials més especificades per a foses industrials pesants: acer al carboni acer inoxidable , i ferro dúctil . Analitzem les seves bases metal·lúrgiques, el seu comportament mecànic, les seves característiques de processament i els seus perfils d’aplicació en situacions reals, amb l’objectiu d’equipar els enginyers i els professionals de compres amb un marc rigorós de selecció.


Les bases metal·lúrgiques

Entendre les diferències fonamentals entre aquestes tres famílies de materials comença amb les seves identitats químiques i microestructurals.

Fosalls d'acer al carboni

L'acer al carboni és una aleació de ferro i carboni on el carboni és l'element d'aleació principal, normalment en un rang de pes del 0,15 % al 0,60 %. El contingut de carboni governa directament la tempejabilitat, la resistència i la soldabilitat:

Qualitat (ASTM) % de carboni Força de Traç (MPa) Força de cedència (MPa) Allongament (%) Ús habitual
WCB (A216) màx. 0,25 485–655 mín. 250 mín. 22 Vàlvules d'ús general, carcasses de bombes, fosalls estructurals
WCC (A216) màx. 0,25 485–655 275 min mín. 22 Vàlvules i accessoris de major resistència
LCB (A352) 0,30 màx. 450–620 240 min 24 min Servei a baixes temperatures fins a -46 °C
LCC (A352) màx. 0,25 485–655 275 min mín. 22 Servei a baixes temperatures fins a -46 °C, major resistència
8630 (A487) 0.28–0.33 620–795 485 mín 17 min Aliatge estructural d’alta resistència de Cr-Mo-Ni

Microestructura en estat de fosa i recuit, els acerols de carboni presenten una microestructura ferrita-perlita. Amb tractaments tèrmics (normalització, temperatura i reveniment), la microestructura es transforma en martensita revenida o bainita, augmentant dràsticament la resistència i la duresa a costa d’una certa ductilitat.

Metallographic microscope analyzing metal microstructure

Característiques principals :

  • L’acer de fosa industrial més utilitzat: resistència moderada, bona soldabilitat i cost acceptable
  • El contingut de carboni superior al 0,30 % exigeix preescalfament abans de soldar i tractament tèrmic post-soldadura (PWHT) per evitar la fisuració induïda per hidrogen
  • La tenacitat a l’impacte disminueix bruscament per sota de la temperatura de transició dúctil-fràgil (DBTT), normalment entre 0 °C i -20 °C per a les qualitats normals; les qualitats per a baixes temperatures (LCB, LCC) redueixen aquesta temperatura mitjançant una composició química controlada i una pràctica de gra fi
  • Sensible a la corrosió atmosfèrica; requereix revestiment protector (pintura, galvanització) per a serveis en exterior o en ambients humits

Fosaç en acer inoxidable

L'acer inoxidable conté com a mínim un 10,5 % de crom, que forma una capa passiva d'òxid de crom autoregenerativa a la superfície. Les tres famílies d'acers inoxidables més habituals són les austenítiques, les martensítiques i les dúplex.

Acers inoxidables austenítics (sèrie 300)

Qualitat (ASTM) Elements d'aliatge clau Tensió (Mpa) Límit elàstic (MPa) Allongament (%) Resistència a la corrosió
CF8 / 304 (A351) 18Cr-8Ni 485 mín 205 com a mínim 35 min Bona resistència general a la corrosió
CF8M / 316 (A351) 18Cr-10Ni-2,5Mo 485 mín 205 com a mínim 30 min Resistència superior a la corrosió per picades i per fissures; servei marí i químic
CF3 / 304L (A351) 18Cr-8Ni, C ≤ 0,03 485 mín 170 min 35 min Variant de baix carboni per a fabricacions soldades; elimina el risc de corrosió intergranular
CF3M / 316L (A351) 18Cr-10Ni-2,5Mo, C ≤ 0,03 485 mín 170 min 30 min 316 de baix carboni; preferit per a equips químics i marins en estat soldat

Microestructura totalment austenític (estructura cristal·lina cúbica amb cares centrades). Aquesta estructura és no magnètica, altament dúctil i no experimenta una transició de dúctil a fràgil — els acer inoxidable austenítics conserven la tenacitat fins a temperatures criogèniques (-196 °C i inferiors).

Característiques principals :

  • No es pot endurir per tractament tèrmic — la resistència prové de l’enduriment per solució sòlida i per deformació plàstica
  • Excel·lent soldabilitat amb una selecció adequada del metall d’afegit
  • Sensible a la fissuració per corrosió en presència de tensions (SCC) en ambients amb clorurs a temperatures superiors a 60 °C
  • L’addició de molibdè (316/CF8M) millora dràsticament la resistència a la picadura, quantificada mitjançant el Nombre Equivalent de Resistència a la Picadura: PREN = %Cr + 3,3(%Mo) + 16(%N)
  • Dilatació tèrmica aproximadament un 50 % superior a la de l’acer al carboni — fonamental en el disseny de muntatges que combinin components d’acer inoxidable i d’acer al carboni

Aceros inoxidables martensítics (sèrie 400)

| Grau (ASTM) | % de carboni | Resistència a la tracció (MPa) | Duresa (HRC) | Ús típic | |---|---|---|---|---|---| | CA15 / 410 (A487) | Màx. 0,15 | 620–795 | 22–30 (temperat i revenit) | Paletes de turbina, eixos de bomba, components per desgast | | CA40 / 420 (A743) | 0,15–0,40 | 690 min | 25–50 (T&R) | Components d’alta duresa per a desgast, utensilis de cuina, components de vàlvules | | CA6NM (A487) | 0,06 com a màxim | 760–930 | 23–30 (T&R) | Rodets de turbines hidroelèctriques, aplicacions que requereixen alta tenacitat |

Microestructura : Martensítica (tetragonal centrada en el cos) després de la templa. Es pot revenir per assolir una àmplia gamma de combinacions de duresa i tenacitat. Magnètica.

Característiques principals :

  • Endureïble mitjançant tractament tèrmic — és l’única família d’acer inoxidable que ofereix aquesta capacitat
  • Resistència a la corrosió moderada; adequada per a l’exposició atmosfèrica i ambients químics lleus
  • Requereix un control estricte de la preescalfament i del tractament tèrmic postsoldadura (PWHT) durant la soldadura per evitar esquerdes
  • CA6NM (baix en carboni, 4 % Ni) ofereix la millor combinació de resistència a la corrosió, resistència mecànica i tenacitat d’aquesta família

Acers inoxidables duplex

Qualitat (ASTM) Composició Tensió (Mpa) Límit elàstic (MPa) PREN Ús habitual
CD4MCu (A890) 25Cr-5Ni-3Cu-2Mo 690 min 485 mín 33–36 Carcasses de bombes, impulsores, components marins
CE3MN / 2507 (A890) 25Cr-7Ni-4Mo-N 800 min 550 min 40–43 Explotació offshore, procés químic, dessalinització

Microestructura aproximadament un 50 % d’austenita i un 50 % de ferrita: combina les millors propietats de totes dues fases.

Característiques principals :

  • Resistència a la deformació aproximadament el doble de la dels acerolls austenítics — permet seccions de paret més fines i reducció de pes
  • Resistència excepcional a la fissuració per corrosió per esforç en presència de clorurs — el mode principal de fallada dels acerolls inoxidables austenítics
  • Resistència excel·lent a la corrosió per picats (valors elevats de PREN)
  • Més difícil de fondre degut a l'estret rang de temperatura d'abocament i al risc de fragilitat a l'alta temperatura
  • La soldadura requereix un control rigorós de la calor aplicada per mantenir l'equilibri entre les fases austenita-ferrita

Fosa de ferro dúctil

El ferro dúctil (també anomenat ferro amb grafite esferoidal o ferro nodular) es produeix tractant ferro gris líquid amb magnesi o ceri abans de l'abocament, cosa que fa que el grafite precipiti en forma d'esferoides en lloc de làmines. Aquesta diferència microestructural és la distinció més important entre ferro gris i ferro dúctil.

Qualitat (ISO / EN) Qualitat (ASTM) Tensió (Mpa) Límit elàstic (MPa) Allongament (%) Duretat (HB) Microestructura típica
QT400-18 / GGG40 60-40-18 400 mín. mín. 250 18 min 130–180 Totalment ferrític
QT500-7 / GGG50 65-45-12 500 com a mínim 320 com a mínim 7 com a mínim 170–230 Ferrita-perlita
QT600-3 / GGG60 80-55-06 600 com a mínim 370 com a mínim 3 com a mínim 190–270 Perlita-ferrita
QT700-2 / GGG70 100-70-03 700 min 420 min 2 min 225–305 Principalment perlitic
QT800-2 120-90-02 800 min 480 min 2 min 245–335 Perlitic o revenit

Categories especials :

Grau Característica principal Aplicació
Ferro fosc dúctil SiMo 4–6 % Si + 0,5–1,0 % Mo Components d’escapament d’alta temperatura (colectors, carcasses de turbocompressors) — servei fins a 800 °C
ADI (ferro fonedut austemperat) Tractament tèrmic austemperat Resistència a la tracció de 900–1600 MPa amb una deformació del 1–10 %; engranatges, cigonyals, plaques resistents al desgast
Ni-Resist (D5, D5B) 18–36 % de Ni Aplicacions criogèniques, corrosió per aigua de mar, aplicacions no magnètiques

Microestructura esferoides de grafit distribuïts en una matriu ferrítica, perlítica, ferrito-perlítica o ausferrítica. La morfologia esferoidal del grafit elimina l’efecte de concentració de tensions causat pel grafit laminar, cosa que confereix al ferro fonedut la seva combinació característica de resistència i ductilitat.

Característiques principals :

  • Relació resistència-massa superior a la dels acers fosos al carboni a nivells equivalents de resistència a la tracció
  • Excel·lent capacitat de fosa — temperatura de colada més baixa i millor fluïdesa que l’acer, el que permet seccions de paret més fines i geometries més complexes
  • Capacitat d’amortiment intrínseca aproximadament 3–5 vegades superior a la de l’acer — útil per reduir el soroll i les vibracions en carcasses de maquinària
  • Els esferoides de grafit actuen com a lubricant sòlid, donant a la fosa maleable una resistència inherent a l’desgast en contacte lliscant
  • No és soldable amb tècniques convencionals sense procediments especials (equivalent de carboni elevat); calen metalls d’afegit a base de Ni o Fe-Ni

Comparació directa: set dimensions d’enginyeria

1. Resistència i límit elàstic a la tracció

Material Interval de resistència a la tracció (MPa) Interval del límit elàstic (MPa) Relació entre límit elàstic i resistència a la tracció Implicació de disseny
Acer al carboni (WCB/WCC) 485–655 250–275 0.49–0.52 Deformació plàstica significativa abans de la ruptura — tolerant davant sobrecàrregues
Acer al carboni (Q&T 8630) 620–795 485–620 0.78–0.78 Alta resistència però menor reserva postcediment
Acer inoxidable austenític (304/316) 485–620 170–205 0.35–0.42 Una relació baixa entre la resistència a la cedència i la resistència a la tracció implica una gran deformació a la cedència — excel·lent per al disseny antisísmic i per a recipients a pressió
Acer inoxidable duplex (CD4MCu) 690–800 485–550 0.69–0.70 Alta resistència estàtica amb ductilitat adequada
Ferro maleable (QT500-7) 500 320 0.64 Competitiu respecte a l'acer al carboni WCB a un cost inferior
Ferro maleable (QT700-2) 700 420 0.60 Substitueix l'acer fosa i forjada en moltes aplicacions estructurals

Nota de disseny la relació entre la resistència a la cedència i la resistència a la tracció és un paràmetre crític, però sovint passat per alt. Una relació baixa (acer inoxidable austenític) proporciona una gran finestra de deformació plàstica abans de la fractura — desitjable per a equips que contenen pressió i estructures resistentes als terratrèmols. Una relació alta (acers temperats i revenits, duplex) indica una ductilitat postcediment limitada i requereix marges de disseny més conservadors.

2. Resistència a la fatiga

Tensile testing machine performing mechanical test on metal specimen

La fatiga és el mode de fallada més habitual en components fosos sotmesos a càrregues dinàmiques. El límit de fatiga (límit d’endurament a 10⁷ cicles) varia significativament:

Material Límit de fatiga (MPa) Com a % de la Rm Notes
Acer al carboni (recuit) 200–250 ~40–45% Estructura ferrita-perlita; límit d’endurament clar
Acer inoxidable austenític (304) 170–220 ~35–40% S’endureix per deformació durant els cicles; no té un límit d’endurament real
Acer inoxidable duplex 280–350 ~40–45% L’alta resistència es tradueix en un alt límit de fatiga
Ferro maleable (QT500-7) 180–220 ~40–45% Les nodulacions de grafit actuen com a obstacles a la propagació de fissures a baixa tensió
ADI 300–450 ~30–40% Resistència excepcional a la fatiga per a una fosa d’ferro

El ferro maleïble presenta un comportament remarcable davant la fatiga en comparació amb els acers fosos a nivells de resistència equivalents — un fet que sovint es menysprea en el disseny. Les nodulacions de grafit actuen com a elements que atoren les fissures, reduint la velocitat de propagació de les fissures per fatiga.

3. Tenacitat als impactes i comportament a baixes temperatures

Aquí és on les famílies de materials divergeixen de forma més dràstica i on la selecció incorrecta té les conseqüències més greus.

Material Prova Charpy V-Notch a 20 °C (J) Prova Charpy a -40 °C (J) Interval de temperatura de transició dúctil-fràgil (°C)
Acera de carboni WCB 25–40 5–15 -20 a +10
Acera de carboni LCB/LCC 30–50 18–30 -50 a -30
Acer inoxidable austenític (304/316) 100–200 80–160 Sense DBTT — dúctil fins a -196 °C
Acer inoxidable duplex 40–80 20–40 -50 a -30
Ferro dúctil (ferrític QT400-18) 14–18 (a temperatura ambient) 10–14 -40 a -20
Ferro dúctil (perlític QT700-2) 5–10 (a temperatura ambient) 2–5 +10 a -10

Regla de selecció crítica per a qualsevol aplicació que impliqui temperatures per sota de zero, la prova d’impacte a la temperatura mínima de disseny del metall (MDMT) és obligatòria. Això està regulat en els codis de recipients a pressió (ASME Secció VIII, EN 13445) i en les normes de tuberies (ASME B31.3). Un material que compleix els requisits de tracció a temperatura ambient pot fallar catastròficament per fractura fràgil a -20 °C.

L’acer inoxidable austenític és l’única opció quan les temperatures de servei cauen per sota d’aproximadament -50 °C, ja que tots els materials ferrítics i martensítics (incloent-hi els acers al carboni, els acers duplex i les foses maleables) experimenten una transició de dúctil a fràgil.

4. Resistència a la corrosió

Medi ambient Acer al carboni 304 SS 316 SS Acer inoxidable duplex Ferro dúctil
Atmosfèric (zona rural) Pobre — requereix revestiment Excel·lent. Excel·lent. Excel·lent. Pobre — requereix revestiment
Atmosfèric (zona marítima/ costanera) Molt dolenta Moderat Bona Excel·lent. Molt dolenta
Aigua dolça Dèbil Excel·lent. Excel·lent. Excel·lent. Moderat
Aigua salada No adequat Marginal Bona Excel·lent. No adequat
Àcids diluïts (pH 2–4) No adequat Marginal Bona Bona No adequat
Càustic (NaOH, pH 10–14) Bo fins a 80 °C Bona Bona Bona Bona
Risc de corrosió per clorurs SCC Cap Alt per sobre de 60 °C Moderat Molt baix Cap
H₂S (servei àcid) Acceptable (NACE MR0175) Acceptable (recuit) Acceptable (recuit) Acceptable (amb límit de duresa) No es recomanen

Per a servei àcid (entorns que contenen H₂S en l’indústria del petroli i el gas), la norma NACE MR0175/ISO 15156 imposa límits màxims de duresa: 22 HRC per a acers al carboni i d’aliatges baixos, 28 HRC per a acers inoxidables duplex i 35 HRC per a aliatges de níquel en condició austenítica amb solució sòlida.

5. Prestacions a alta temperatura

Industrial heat treatment furnace with castings inside

Material Temperatura màxima de servei continu (°C) Mecanisme principal de degradació
Acer al carboni 400–450 Graphitització de la perlita; oxidació per sobre dels 500 °C
AC inoxidable austenític (304) 800–870 Embrittlement per fase sigma (interval de 565–925 °C); oxidació per sobre dels 900 °C
AC inoxidable austenític (316) 800–870 Resistència a l’oxidació millor que la del 304; embrittlement per fase sigma
Acer inoxidable duplex 280–300 l’embrittlement a 475 °C limita la temperatura màxima d’ús
Ferro fosc dúctil SiMo 750–800 Oxidació; creixement del gra de ferrita; descomposició de la perlita
Ferro dúctil estàndard 350–400 Descomposició de la perlita; oxidació
Ni-Resist D5 800–850 Oxidació; estabilitat de l’austenita a temperatura

L’excepció SiMo el ferro fonedós dúctil estàndard no és adequat per sobre dels ~400 °C degut a la descomposició de la perlita i l’oxidació. No obstant això, el ferro fonedós dúctil SiMo (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) forma una matriu ferrítica estable amb una capa d’òxid rica en silici protectora, cosa que permet el seu ús a temperatures d’escapament fins a 800 °C. Això el converteix en el material preferit per a les carcasses de turbocompressors i col·lectors d’escapament en vehicles comercials — una aplicació de gran volum on l’acer inoxidable austenític o el Ni-Resist serien prohibitivament cars.

6. Soldabilitat i reparació

Material Soldabilitat Material d'aportació Preescalfament Es requereix tractament tèrmic post-soldadura (PWHT)?
Acer al carboni (C ≤ 0,25 %) Excel·lent. E7018 / ER70S-6 50–150 °C per a seccions gruixudes Sí (alliberament de tensions a 600–650 °C)
Acer al carboni (C > 0,30 %) Moderat — risc de fissuració E7018 / ER80S 200–300 °C obligatori Obligatori
Acer inoxidable austenític Excel·lent. E308 / ER308 (304); E316 / ER316 (316) Cap per a seccions fines Recuit de solució a 1040–1120 °C per a resistència a la corrosió per tensió; no sempre és necessari
Acer inoxidable martensític Difícil — requereix un control estricte E410 / ER410 200–350 °C obligatori Obligatori (temperatura de 650–750 °C)
Acer inoxidable duplex Moderat — la calor aportada és crítica E2209 / ER2209 Cap per a seccions fines No es requereix normalment (l’aportació controlada de calor conserva l’equilibri de fases)
Ferro dúctil Difícil — procediments especials Base Ni (ENiFe-CI) o Fe-Ni (ENi-CI) 300–400 °C obligatori Refredament lent des de 600 °C

Implicació pràctica per als fonderies la capacitat de reparar defectes de fosa per soldadura és un factor de cost significatiu. Les foses d'acer al carboni amb defectes superficials menors es reparen habitualment per soldadors qualificats seguint especificacions documentades de procediments de soldadura (WPS). En canvi, els defectes de fosa d'ferro maleable són difícils de reparar de manera fiable i sovint provoquen la retirada de les foses — el que contribueix a una taxa de rebutjos més elevada i a una pèrdua efectiva de rendiment del ferro maleable en comparació amb l'acer.

7. Cost relatiu

Comparació de costos basada en costos normalitzats de matèries primeres, fusió i processament (indexats a l'acer al carboni WCB = 100):

Material Índex de cost relatiu Factors principals de cost
Acer al carboni (WCB/WCC) 100 Cost baix de l'aliatge; fusió senzilla; rendiment elevat
Acer al carboni (baix aliament, Q&T) 120–150 Suplementos per aliats (Cr, Mo, Ni); cost del tractament tèrmic
Ferro maleable (ferrític) 85–100 Temperatura de fusió més baixa; cost del tractament amb Mg; taxa de rebutjos més elevada
Ferro maleable (SiMo) 110–130 Cost del ferrosilici i del ferromolibdè; tractament tèrmic especialitzat
Acer inoxidable austenític (304/CF8) 250–350 Alt contingut de Ni i Cr; refinat AOD; fusió més lenta; rendiment de fosa inferior
Acer inoxidable austenític (316/CF8M) 300–400 Suplement per Mo (actualment 25–35 $/kg de Mo); es requereix ferralla premium
Acer inoxidable duplex 350–500 Control estricte de la composició química; finestra d’abocament estreta; taxa de ferralla més elevada

Reserva sobre el cost total de propietat (TCO) el cost del material per quilogram és només un component. Un material amb major resistència a la corrosió pot eliminar la necessitat de revestiments protectors i reduir els costos de manteniment al llarg del cicle de vida. Les carcasses de bomba d’acer inoxidable en servei amb aigua de mar poden tenir un cost inicial de material tres vegades superior, però eliminen la necessitat de reacabat anual i de substitució de la tolerància a la corrosió que requereixen les carcasses d’acer al carboni.


Guia de selecció específica per a aplicacions

Recipient a pressió i cossos de vàlvula

Condició de servei Material recomanat Raonament
Aigua, vapor, oli fins a 400 °C, no corrosiu Acer al carboni WCB/WCC Òptim econòmic; ben caracteritzat en els codis de recipients a pressió
Servei àcid (H₂S) fins a 200 °C Acer al carboni WCB (NACE MR0175, màx. 22 HRC) Acceptat pels codis; rendible amb un control adequat de la duresa
Procés químic, àcids, clorurs CF8M (316) o dúplex El molibdè proporciona resistència a la picadura; el dúplex, resistència a la corrosió per tensió induïda per clorurs
Servei criogènic (-50 a -196 °C) Només CF8/CF8M (304/316) Cap DBTT; certificat Charpy a la temperatura mínima de disseny (MDMT)
Alta pressió (>classe 600) Acer de baixa aliatge (A487 grau 4/6, 8630) Una resistència superior redueix l’escorça, estalviant pes i cost

Equipaments pesats i mineria

Component Material recomanat Raonament
Cossos de cadira d’escòria Acer al carboni (WCB modificat) o acer de baixa aliatge Cr-Mo Resistència a la fatiga tèrmica; reparables per soldadura; seccions massives (5–25 tones)
Dents de cistella, mandíbules de trituradora Acer austenític de manganès (Hadfield) Capacitat extrema d'enduriment per treball; resistència a l'abrasió incomparable sota impacte
Revestiments i mantes de trituradores Ferro blanc martensític amb crom i molibdè o acer de manganès Resistència a l'abrasió en condicions de càrrega elevada
Estructures portants, enganxos Acer al carboni (WCB/WCC) o ferro fonedós dúctil (QT500-7) Soldable; bona resistència a la fatiga; rendiment econòmic

Components automotius i de turbocompressors

Component Material recomanat Raonament
Col·lector d'escapament (dièsel, <800 °C) Ferro dúctil SiMo (4–6 % Si, 0,5–1 % Mo) Resistència a la fatiga tèrmica; resistència a l’oxidació; rendiment econòmic a gran volum
Col·lector d’escapament (gasolina, >900 °C) Acer inoxidable fos (HK30, 20Cr-10Ni) o Ni-Resist D5S Resistència mecànica i a l’oxidació a altes temperatures superior a la del SiMo
Carcassa de la turbina del turbocompressor Ni-Resist D5S o acer inoxidable fos (HK30) Exposició tèrmica cíclica fins a 950 °C; estabilitat dimensional
Calibre de frens Ferro dúctil (QT500-7 o QT600-3) Resistència, maquinabilitat, amortiment i cost
Articulació de Direcció Ferro dúctil (QT600-3) o acer forjat Alta resistència a la fatiga; component crític per a la seguretat

Aplicacions de bombes i impulsors

Servei Material recomanat Raonament
Aigua dolça, pH neutre Ferro dúctil o acer al carboni amb revestiment Selecció econòmica; el revestiment proporciona una barrera contra la corrosió
Aigua de mar, aigua salobroja CD4MCu (dúplex) o CF8M (316) Resistència a la picadura per clorurs; el dúplex és preferit per la seva major resistència i resistència a la corrosió per esforç
Procés químic, àcids CF8M (316) amb margen de corrosió Bé caracteritzat en servei químic; ampli rang de fluids compatibles
Bombes d’alta càrrega i alta velocitat CA6NM (acer inoxidable martensític) o dúplex Alta resistència respecte al pes; resistència a l’erosió per cavitació; reparables per soldadura
Bombes per fangs (servei abrasiu) Ferro blanc d’alt crom (25–28 % Cr) per a la part humida; ferro maleable per a la carcassa Resistència extrema a l’abrasió a la part humida; carcassa de ferro maleable per a la contenció de pressió

El marc de selecció: un procés pas a pas

Quan especifiqueu un material per a una peça colada industrial, seguiu aquesta seqüència de decisions estructurada:

Pas 1 — Definir les condicions de servei

Documentar l’interval complet de funcionament abans d’avaluar qualsevol material:

  • Temperatura de servei màxima i mínima (incloent-hi condicions anòmales)
  • Pressió (pressió de disseny, pressió d’assaig, rang cíclic)
  • Entorn (atmosfèric, submergit, químic, abrasiu, marí)
  • Càrrega cíclica (nombre de cicles, amplitud de tensió, freqüència)
  • Potencial de càrrega per impacte o xoc
  • Requisits normatius (PED, ASME, API, NACE, DNV/GL)

Pas 2 — Identificar la restricció determinant

En la majoria d’aplicacions, un requisit predomina i limita la tria de material:

Requisit dominant Es redueix a
Resistència subzero per sota de -50 °C Només acer inoxidable austenític
Risc de corrosió per clorurs SCC Acer inoxidable duplex o no inoxidable amb revestiment protector
Desgast/abrasió extrema Ferro blanc ric en Cr, acer manganès o acer al carboni recobert amb material dur
Alta temperatura (>800 °C) Acer inoxidable austenític, Ni-Resist o SiMo (fins a 800 °C)
Cost més baix, condicions moderades Acer de carboni o ferro foner
Requisit de permeabilitat magnètica Acer de carboni, acer inoxidable martensític o ferro foner (l’acer inoxidable austenític és no magnètic)

Pas 3 — Avaluar els factors de fabricació i del cicle de vida

  • Es pot fundir? Algunes aliatges tenen una mala capacitat de fosa (fragilitat a l’alta temperatura, rang estret de colada) que limita la complexitat de la secció i el gruix mínim de la paret.
  • Es pot soldar? La reparació per soldadura de defectes de fosa i la soldadura in situ per a la instal·lació depenen ambdós de la soldabilitat del material.
  • Es pot mecanitzar? Els acers inoxidables austenítics i les aliatges duplex requereixen màquines estrictament rígides, eines de carburs afilades i velocitats de tall més baixes que l’acer de carboni o el ferro foner.
  • Quin és el cost del cicle de vida? Incloure revestiment, inspecció, consum de tolerància a la corrosió i vida útil prevista — no només el preu de compra.

Pas 4 — Verificar amb normes i proves

Optical emission spectrometer analyzing metal chemical composition

Especificar el material segons una norma establerta (ASTM, EN, ISO) que defineixi:

  • Límits de composició química
  • Valors mínims de les propietats mecàniques
  • Condició de tractament tèrmic
  • Criteris d’acceptació per a les proves no destructives (NDE)
  • Requisits suplementaris (Charpy, duresa, proves no destructives, prova de pressió)

Sol·licitar el certificat de material aplicable:

  • EN 10204 3.1 : Certificat de fàbrica amb resultats d’assaig del laboratori propi del fabricant (normal per a la majoria d’aplicacions industrials)
  • EN 10204 3.2 : Certificat amb resultats d’assaig supervisats per un inspector independent de tercera part (obligatori per a l’equipament a pressió segons la categoria III/IV de la PED i moltes especificacions del sector del petroli i el gas)

Els errors més habituals en la selecció de materials

A partir de desenes d’anys d’anàlisi d’errors en fosa, aquí teniu els patrons que amb més probabilitat provoquen una fallada prematura del component:

Error 1: Especificar acer inoxidable sense definir-ne la qualitat

«Fer-ho d’acer inoxidable» no és una especificació. L’acer inoxidable genèric 304 (CF8) fallarà ràpidament en aigua de mar per corrosió per picats — cal utilitzar l’acer 316 (CF8M) o l’acer duplex. Al contrari, especificar l’acer 316 quan n’hi hauria prou amb el 304 suposa un cost innecessari sense cap benefici addicional en prestacions.

Plantejament correcte : Definir el mecanisme de corrosió (uniforme, per picats, per fissures, per corrosió per tensió, intergranular) i especificar la qualitat que resolgui aquest problema.

Error 2: Ignorar la transició dúctil-fràgil

Una carcassa d’engranatges de ferro fonedís que funciona impecablement en una instal·lació al desert saudita pot esquerdar-se amb el primer impacte en una mina siberiana. Els materials amb una temperatura de transició dúctil-fràgil (DBTT) no es poden considerar dúctils a baixes temperatures — és essencial fer proves d’impacte a la temperatura mínima de disseny (MDMT).

Error 3: Menysprear la compatibilitat de l’expansió tèrmica

L’acer inoxidable austenític s’expandeix aproximadament 17 × 10⁻⁶ /°C, mentre que l’acer al carboni s’expandeix aproximadament 12 × 10⁻⁶ /°C. Un muntatge que combini tots dos materials desenvoluparà tensions tèrmiques durant els cicles de temperatura. Les unions de brida per cargols són especialment sensibles — l’expansió diferencial pot reduir la precàrrega dels cargols o, al contrari, sobrecarregar-los.

Error 4: Suposar que el ferro fonedís dúctil equival al ferro gris

El grafit esferoidal en el ferro maleable canvia fonamentalment el seu comportament mecànic en comparació amb el ferro gris. El ferro maleable té un mòdul d'elasticitat d'aproximadament 169 GPa (frente als 100–120 GPa del ferro gris) i mostra una ductilitat mesurable. Les normes de disseny, els paràmetres de mecanitzat i els procediments de soldadura desenvolupats per al ferro gris no són aplicables al ferro maleable.

Error 5: Optimitzar pel preu de compra en lloc del cost total

Un cadir de escòria d'acer al carboni que costa un 60 % menys que una alternativa de baixa aleació Cr-Mo però dura la meitat de temps abans de patir fissuració per fatiga tèrmica i necessita ser substituït no és l'opció econòmica. L'anàlisi del cost del cicle de vida —incloent les parades, la mà d'obra per a la substitució i la producció perduda— ha de guiar la selecció de materials per a components crítics en servei.


Conclusió: Una matriu de decisió

Prioritat Acer al carboni Ferro dúctil Acer inoxidable austenític Acer inoxidable duplex
Cost inicial més baix ✅ Millor ✅ Molt bo ❌ Alt ❌ Molt alt
Millor maquinabilitat ✅ Bo ✅ Excel·lent ❌ Difícil ❌ Difícil
Soldabilitat (foses) ✅ Excel·lent ❌ Dolenta ✅ Excel·lent ⚠️ Moderada
Tenacitat a l’impacte a -40 °C ⚠️ Només LCB/LCC ❌ Marginal ✅ Excel·lent ⚠️ Acceptable
Resistència a la corrosió ❌ Requereix revestiment ❌ Requereix revestiment ✅ Bonica (316: millor) ✅ Excel·lent
Alta temperatura (>600 °C) ❌ No adequat ⚠️ Només SiMo ✅ Bo ❌ Embrittlement
Resistència al desgast/abrasivitat ⚠️ Moderada ✅ Bo (grafit) ❌ Dolent (galling) ✅ Bo
Resistència a la fatiga ✅ Bo ✅ Bo ⚠️ Cap límit de resistència a la fatiga ✅ Bo
Capacitat d'amortiment ⚠️ Baix ✅ Excel·lent ⚠️ Baix ⚠️ Baix
Capacitat d’espessor de secció ✅ Il·limitat ✅ Gran ✅ Gran ⚠️ Limitat

Llegenda : ✅ = Candidat fort; ⚠️ = Acceptable amb condicions; ❌ = No recomanat

No existeix cap material «millor» de forma aïllada — sempre és el material que satisfà tots els requisits obligatoris al cost total d’adquisició més baix. Un procés de selecció estructurat, basat en fonaments metal·lúrgics i validat per normes materials amb proves adequades, és el camí més fiable per arribar a una especificació d’emmotllament exitosa.


Necessiteu orientació experta sobre la selecció de materials per al vostre proper projecte demmotllament? El nostre equip d’enginyeria ofereix consultoria de materials, anàlisi de factibilitat de procés i suport complet de documentació — des de la certificació de materials EN 10204 3.1 fins a la inspecció dimensional final. Poseu-vos en contacte amb nosaltres per parlar de les vostres necessitats.

Notícies

Sol·liciti un pressupost gratuït

El nostre representant es posarà en contacte amb vostè aviat.
Correu electrònic
Mòbil/WhatsApp
Nom i cognoms
Nom de l'empresa
Missatge
0/1000