Meta Description: Komplexní průvodce metodami nedestruktivního zkoušení (NDT) pro odlitky ze slitin železa a oceli. Seznamte se s magnetickým zkoušením (MT), ultrazvukovým zkoušením (UT), radiografickým zkoušením (RT), kapilárním zkoušením (PT), vizuálním zkoušením (VT), tlakovými zkouškami a chemickou či mechanickou analýzou – včetně norem ASTM a EN, kritérií přijatelnosti a správného stanovení požadavků na kontrolu.
Kvalitu litiny nelze po dokončení výroby součásti zkontrolovat – lze ji však ověřit ještě před opuštěním lití. Nedestruktivní zkoušení (NDT) je inženýrská disciplína, která umožňuje takové ověření a umožňuje litinám i zakupujícím detekovat povrchové i podpovrchové vady bez poškození nebo zničení litiny.
Pro manažery nákupu a inženýry, kteří zakupují litinové součásti, pochopení metod NDT není volitelné. Rozdíl mezi zadáním „provést NDT“ a zadáním „MT podle ASTM E709, přijetí podle ASTM A903 úrovně závažnosti II, prováděno inspektorem certifikovaným na úrovni ASNT Level II“ je rozdílem mezi subjektivním posouzením a ověřitelnou kvalitou.
Tato příručka popisuje šest hlavních metod NDT používaných u litin z kovů, jejich fyzikální principy, možnosti a omezení, platné normy, kritéria přijetí, požadavky na kvalifikaci inspektora a správný způsob specifikace požadavků NDT na výkresech a objednávkách.

Než vyberete konkrétní metody NDT, určete, co hledáte a proč.
| Kategorie vady | Příklady | Typické metody detekce |
|---|---|---|
| Defekty povrchu | Praskliny, horké trhliny, studené uzávěry, povrchová pórovitost, pískové vměstky, plynové dutiny | VT, MT (feromagnetické materiály), PT (všechny kovy) |
| Podpovrchové vady | Podpovrchová pórovitost, vměstky, zmenšení v hloubce 3–6 mm pod povrchem | MT (mělké podpovrchové vady), UT |
| Vnitřní vady | Hluboké dutiny zmenšení, plynová pórovitost, škvárové vměstky, posun jádra | UT, RT |
| Nesoulad s rozměry | Odchylka tloušťky stěny, posun jádra, deformace | CMM, ruční rozložení, UT (měření tloušťky) |
| Neshoda materiálu | Špatná třída slitiny, nesprávné tepelné zpracování, dekarburizace | Spektrometr, tvrdostní zkoušky, metalografie |
| Metoda | Zachycuje | Povrchové / podpovrchové / vnitřní | Pouze feromagnetické? | Relativní náklady | Rychlost |
|---|---|---|---|---|---|
| VT (vizuální kontrola) | Povrchové praskliny, pórovitost, písek, nedolití, povrchová úprava | Pouze povrch | No | Velmi nízké | Rychlý |
| MT (magnetické prášky) | Povrchové a těsně podpovrchové praskliny, švy, překrytí | Povrch a mělká podpovrchová oblast (≤ 3 mm) | Ano (ocel, litina) | Nízký | Rychlý |
| PT (barvivý kapilární test) | Praskliny vystupující na povrchu, pórovitost | Pouze povrch | Ne (všechny kovy) | Nízký | Mírný |
| UT (ultrazvuková kontrola) | Vnitřní pórovitost, zmenšení objemu, nečistoty, vrstvení, tloušťka | Podpovrchové + vnitřní | No | Mírný | Mírný |
| RT (rentgenová zkouška) | Vnitřní pórovitost, zmenšení objemu, nečistoty, trhliny (závislé na orientaci) | Vnitřní (objemové) | No | Vysoký | Pomalý |
| Zkouška netěsnosti / tlaková zkouška | Netěsnosti přes celou tloušťku stěny, litinová pórovitost vytvářející cesty pro únik | Pouze přes celou tloušťku stěny | No | Mírný | Mírný |
| Spektrometr (OES) | Chemické složení | Hromadný materiál | No | Nízká (na jednu zkoušku) | Rychlý |
| Test tvrdosti | Ověření mechanických vlastností | Povrch + podzemí | No | Nízký | Rychlý |
U Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , interní schopnost NDT včetně MT, UT, PT, analýzy spektrometrem, zkoušení tvrdosti a hydrostatického tlaku umožňuje komplexní ověření kvality před opuštěním zařízení, přičemž dokumentované zprávy o inspekci jsou standardními dodávkami.
Viditelné testování je nejzákladnější, ale pravděpodobně nejdůležitější metodou NDT. Zkušený inspektor může identifikovat širokou škálu povrchových vad praskliny, pórovitost, zahrnutí písku, chladné uzavření, chybné provedení a problémy s hrubostí povrchu pouhým okem nebo pomocí jednoduchých přírůsteků.
| Požadavek | Specifikace |
|---|---|
| Zářivost | Minimální hodnota 1000 luxů na kontrolním povrchu (oddíl V ASME) |
| Vzdálenost sledování | Maximální délka 600 mm od oka k povrchu |
| Úhel pohledu | Ne méně než 30° od povrchové roviny |
| Zvyšování | 2× až 10× pro podrobné prozkoumání podezřelých oblastí |
| Stav povrchu | Volné od nátěru, šupin, nečistot, oleje nebo jiných kontaminantů, které by mohly skrýt vady |
Vizuální přijímací kritéria jsou obvykle definována referenčními standardy nebo zákaznickými specifikacemi. Běžná kritéria pro odmítnutí zahrnují:
Lze detekovat pouze defekty, které se projevují na povrchu nebo jsou na povrchu viditelné. Podpovrchové pórovitosti, vnitřní smrštění a nečistoty procházejí vizuální kontrolou nepozorované. Pro kritické aplikace je nutné VT doplnit objemovými nedestruktivními zkouškami.
Magnetická prášková zkouška detekuje povrchové a téměř povrchové nespojitosti v feromagnetických materiálech (všechny oceli a litiny). Je to nejrozšířenější nedestruktivní zkouška v ocelářských litinách, protože je rychlá, citlivá a cenově efektivní.
Do odlitku se indukuje magnetické pole. Povrchové nebo téměř povrchové nespojitosti deformují magnetické pole, čímž v místě defektu vzniká únik magnetického toku. Jemné magnetické částice (suchý prášek nebo mokrá fluorescenční suspenze) nanášené na povrch jsou k těmto místům úniku toku přitaženy a vytvářejí viditelné označení defektu.
| Metoda magnetizace | Nejlepší pro | Zařízení |
|---|---|---|
| Jednoramenný magnet (přenosný elektromagnet) | Místní kontrola; kontrola na místě; velká odlitka | Přenosný střídavý nebo stejnosměrný jednoramenný magnet |
| Kontaktní metoda (průtok proudu) | Místní kontrola tlustých částí | Výrobky s kontaktními hroty |
| Portrétní snímek (přímý kontakt) | Malé a střední odlitky; podélné vady | Stacionární stolní jednotka |
| Střední vodič | Válcové součásti; detekuje podélné vady | Stolní jednotka se vodivou tyčí |
| Cívka (nepřímá) | Detekuje příčné vady | Obklopující cívka nebo obalení kabelem |
| Typ vady | Minimální detekovatelná velikost | Podmínky |
|---|---|---|
| Povrchový trhlinový defekt | 0,5 mm délka, 0,01 mm šířka | Povrch musí být čistý; nespojitost musí být kolmá na magnetické pole |
| Podpovrchová trhlina | 1,5 mm délka do hloubky ≤2 mm | Citlivost rychle klesá s rostoucí hloubkou |
| Podpovrchová pórovitost | ≥3 mm průměr do hloubky ≤3 mm | Omezená citlivost pro kulové nespojitosti |
| Standard | Oblast působnosti |
|---|---|
| ASTM E709 | Standardní příručka pro zkoušení magnetickými částicemi |
| ASTM A903 / A903M | Kritéria přijatelnosti ocelových litin |
| ASME Section V, Article 7 | Magnetická prášková zkouška tlakových nádob |
| ISO 4986 | Ocelové litiny – magnetická prášková kontrola |
| ISO 4987 | Ocelové litiny – kapilární kontrola |
| Úroveň závažnosti | Maximální velikost indikace | Typické použití |
|---|---|---|
| Úroveň I | Žádné lineární indikace; nelineární indikace ≤3 mm | Kritické letecké a jaderné součásti |
| Úroveň II | Lineární ≤3 mm; nelineární ≤5 mm | Litiny obsahující tlak, obecný průmysl |
| Úroveň III | Lineární ≤6 mm; nelineární ≤10 mm | Nekritické konstrukční součásti |
| Úroveň IV | Lineární ≤10 mm; nelineární ≤15 mm | Součásti s nízkým zatížením, nekritické pro bezpečnost |
| Úroveň V | Větší indikace jsou přijatelné po dohodě | Hrubý provoz; pouze kosmetické vady |
Kapilární zkouška barvivem detekuje povrchové defekty na jakémkoli nepropustném materiálu – feromagnetickém i nefromagnetickém. Je to hlavní povrchová nedestruktivní zkouška pro austenitickou nerezovou ocel, hliník a jiné nemagnetické slitiny, kde nelze použít magnetickou zkoušku (MT).
Na povrch se aplikuje kapalné barvivo s nízkou viskozitou. Kapilární účinek vtahuje barvivo do povrchových nespojitostí. Po uplynutí doby působení se přebytečné barvivo odstraní z povrchu. Poté se aplikuje vyvíječ, který prostřednictvím absorpčního účinku vytahuje zachycené barvivo zpět na povrch, čímž vzniká viditelná indikace.
| Typ | Metoda | Viditelnost | Citlivost |
|---|---|---|---|
| Typ I – fluorescenční | Emulgovatelné po expozici nebo oplachovatelné vodou | Vyžaduje se UV-A světlo | Nejvyšší citlivost |
| Typ II – viditelné (červené barvivo) | Odstraňitelné rozpouštědlem nebo vodou | Bílé světlo | Dobrá citlivost pro většinu aplikací |
Při kontrolách litin je nejčastější viditelný červený barvivový systém odstraňitelný rozpouštědlem (typ II, metoda C) díky jeho přenosnosti a nepotřebě UV-A zařízení.
| Krok | Akce | Klíčové parametry |
|---|---|---|
| 1. Předběžná úprava | Odstraňte povrchové kontaminanty | Čistěte rozpouštědlem; ujistěte se, že je povrch suchý |
| 2. Nanesení penetračního prostředku | Penetrační prostředek nanášejte postřikem nebo štětcem na povrch | Pokrýt celou kontrolní oblast |
| 3. Časová prodleva | Umožnit penetračnímu prostředku vniknout do vad | 10–30 minut (delší doba pro úzké trhliny, chladný kov) |
| 4. Odstranit navíc | Otřít látkou navlhčenou rozpouštědlem; NIKDY neprostřikovat povrch rozpouštědlem přímo | Odstranit penetrační prostředek z povrchu, aniž by se vyplavil z vad |
| 5. Nanést vyvíjecí prostředek | Rovnoměrně natřískat tenkou vrstvu vyvíjecího prostředku | Vyvíjecí prostředek vysává penetrační prostředek z vad; doba působení 10–30 minut |
| 6. Kontrola | Prohlédnout za bílým světlem s intenzitou ≥1 000 lux | Během doby působení vyvíjecího prostředku provádět pravidelné kontroly; indikace se v průběhu času zvětšují |
| 7. Po čištění | Odstranění zbytků vývojového prostředku a penetračního prostředku | Očištění rozpouštědlem nebo opláchnutí vodou |

| Výhody | Omezení |
|---|---|
| Funguje na jakémkoli nepropustném materiálu | Pouze povrchové defekty |
| Jednoduché vybavení – lze provádět i mimo laboratoř | Povrch musí být čistý a suchý |
| Vysoká citlivost pro jemné trhliny | Rohovité povrchy po lití vytvářejí falešné pozadí indikací |
| Nízká cena za jednu zkoušku | Citlivé na teplotu — vyhýbejte se teplotám pod 5 °C nebo nad 50 °C |

Ultrazvuková zkouška využívá zvukové vlny vysoké frekvence (obvykle 0,5–25 MHz) k detekci vnitřních nespojitostí a měření tloušťky materiálu. Je to nejvíce univerzální objemová nedestruktivní zkoušková metoda, která je použitelná téměř u jakéhokoli kovu.
Piezoelektrický převodník generuje ultrazvukové pulzy, které se šíří materiálem. Když zvukový paprsek narazí na rozhraní — nespojitost, zadní stěnu odlitku nebo vměskek — část energie se odrazí zpět k převodníku. Časové zpoždění mezi vysláním pulzu a přijetím ozvěny udává vzdálenost k odraznému povrchu. Amplituda ozvěny udává velikost odrazného povrchu.
| Technická | Použití | Výhody |
|---|---|---|
| Přímý paprsek (podélná vlna) | Měření tloušťky; detekce vrstevnatých vad rovnoběžných s povrchem; monitorování ozvěny zadní stěny | Jednoduché; kvantitativní měření tloušťky |
| Šikmý paprsek (smyková vlna) | Detekce trhlin a vad orientovaných pod úhlem k povrchu; kontrola svarů | Detekuje neprovně rovnoběžné vady |
| Zkušební ponořování | Automatická kontrola složitých tvarů; zlepšené spojení | Odstraňuje problémy spojení přímým kontaktem |
| Fázové pole (PAUT) | Elektronické řízení směru paprsku; sektorové skenování; zobrazování v reálném čase | Rychlejší pokrytí; lepší charakterizace vad; trvalý digitální záznam |
Litiny představují pro ultrazvukovou kontrolu (UT) oproti tvářeným výrobkům jedinečné výzvy:
| Výzva | Důvod | Omezení rizik |
|---|---|---|
| Hrubozrnná struktura | Velké odlité zrna rozptylují ultrazvuk (šum zrn), čímž se snižuje poměr signálu ke šumu | Použijte nižší frekvenci (1–2,25 MHz); normalizujte nebo tepelně upravte před ultrazvukovou kontrolou (UT) za účelem jemnější struktury zrn |
| Hrubost povrchu | Odlitý povrch brání kvalitnímu spojení sondy | Obráběním nebo broušením vytvořte hladký povrch pro kontakt sondy; použijte ponořovací metodu |
| Složitá geometrie | Více návratových ozvěn z geometrických prvků komplikuje interpretaci | Referenční vzorky se shodnou geometrií; zkušený operátor je nezbytný |
| Z nehrdzavející oceli austenitové | Velká sloupcovitá zrna v odlitých austenitických nerezových ocelích způsobují výrazné útlumení a zkosení ultrazvukového paprsku | Použijte specializované dvouprvkové nebo nízkofrekvenční sondy; rentgenová kontrola (RT) může být spolehlivější |
| Standard | Oblast působnosti |
|---|---|
| ASTM A609 / A609M | Standardní postup pro ultrazvukovou kontrolu (UT) ocelových litin uhlíkových a nízkolegovaných ocelí |
| ASTM E428 | Referenční bloky pro kalibraci ultrazvukové zkoušky |
| ASME Section V, Article 5 | Metody ultrazvukové zkoušky tlakových nádob |
| ISO 11971 | Odlitky ze slitin železa a oceli – ultrazvuková zkouška ocelových odlitků pro obecné účely |

Radiografická zkouška využívá rentgenové nebo gama záření k vytvoření stínového obrazu vnitřní struktury odlitku. Je to nejpřímější metoda pro vizualizaci vnitřních vad – radiogram ukazuje jejich skutečný tvar, velikost a polohu.
Záření prochází odlitkem. Oblasti snížené tloušťky nebo nižší hustoty (prázdnoty, pórnost, zmenšení objemu) absorbují méně záření a na radiogramu se jeví tmavší. Oblasti vyšší hustoty (vměsky, materiál jádra) absorbují více záření a na radiogramu se jeví světlejší.
| Litý prvek | Použitelnost RT | Poznámky |
|---|---|---|
| Objemové vady (pórovitost, zmenšení, šlak) | Vynikající | RT je zlatým standardem pro tyto případy |
| Rovinné vady (trhliny, nedostatečné svaření, studené stopy) | Závislé na orientaci | Trhlina musí být natočena v rozmezí 5–10° vůči paprsku záření; trhliny kolmé k paprsku jsou v podstatě neviditelné |
| Tloušťka stěny ≤50 mm (ocel, rentgen) | Dobré až vynikající | Citlivost klesá s rostoucí tloušťkou |
| Tloušťka stěny > 50 mm | Vyžaduje zdroj gama záření (Ir-192, Co-60) nebo lineární urychlovač | Delší doby expozice; snížená citlivost |
| Složitá geometrie | Vyžadovány více expozic | Každá část vyžaduje samostatnou expozici pod správným úhlem |
| Technická | Zdroj záření | Energie | Typická tloušťka (ocel) |
|---|---|---|---|
| X-ray (konvenční) | Rentgenová trubka | 150450 kV | S obsahem alkoholu nejvýše 30 hmotnostních |
| Gamma (Ir-192) | Iridium-192 izotop | ~ 0,30,6 MeV | 1075 mm |
| Gamma (Co-60) | Kobalt-60 izotop | 1,17 MeV, 1,33 MeV | 50–150 mm |
| Lineární urychlovač (LINAC) | Zrychlení elektronu | 115 MeV | 50500+ mm |
| Digitální radiografie (DR) | Röntgenová trubice + detektor ploché desky | Stejně jako rentgen. | Stejně jako rentgen, rychlejší, bez zpracování filmu |
| Počítačová tomografie (CT) | Röntgenové záření + 360° otáčení | Stejně jako rentgen. | Poskytuje 3D mapování vad; drahé; obvykle pro vývoj/kvalifikaci |
Každá rentgenová fotografie musí obsahovat indikátory kvality obrazu (IQI) tenké kovové desky s otvory nebo dráty známého průměru umístěné na odlitku během expozice. Viditelnost nejmenšího prvku IQI na rentgenu potvrzuje dosaženou citlivost.
| Standard IQI | Typ |
|---|---|
| ASTM E747 | Typ drátu IQI |
| ASTM E1025 | IQI typu otvoru |
| ISO 19232 | IQ drátu a kroku/díra |
| Standard | Oblast působnosti |
|---|---|
| ASTM E446 | Referenční radiografie pro ocelové odlitky do 50 mm |
| ASTM E186 | Referenční radiografie pro těžkovinné (50110 mm) ocelové odlitky |
| ASTM E280 | Referenční rentgenové snímky pro tlustostěnné (110–300 mm) ocelové odlitky |
| ASME Section V, Article 2 | Radiografická kontrola |
| ISO 4992 | Ocelové odlitky – RT kontrola |
| ISO 5817 | Přípustné úrovně nedostatků |
Pro tlakové odlitky – tělesa uzavíracích orgánů, sací a výtlačné části čerpadel, potrubní armatury, součásti tlakových nádob – kontrola těsnosti ověřuje integritu tlakového rozhraní.

| Parametry | Typická specifikace |
|---|---|
| Zkušební tlak | 1,5× provozní tlak (ASME B16.34 pro uzavírací orgány); 1,3× až 1,5× provozní tlak pro tlakové nádoby |
| Zkoušecí prostředí | Voda (s inhibitory koroze a prostředky zlepšujícími smáčivost); občas olej pro specifické aplikace |
| Čas udržení | minimálně 15–30 minut; delší doba pro velké odlitky (> 500 kg) |
| Přijetí | Žádný viditelný únik, žádný pokles tlaku přesahující limity (obvykle maximálně 1–2 %) |
| Teplota | Testovací kapalina a odlitek přibližně za okolní teploty; vyhnout se tepelnému šoku |
Pro aplikace, kde je nežádoucí kontakt s vodou, se používá pneumatické zkoušení (vzduchem nebo dusíkem) – avšak s výrazně přísnějšími bezpečnostními opatřeními kvůli akumulované energii stlačeného plynu:
| Standard | Oblast působnosti |
|---|---|
| ASME B16.34 | Tlakové zkoušení ventilů |
| API 598 | Kontrola a zkoušení ventilů |
| ISO 5208 | Průmyslové uzavírací klapky — zkušební tlakové zkoušky |
| EN 12266 | Průmyslové uzavírací klapky — zkoušení kovových uzavíracích klapek |
Nedestruktivní zkoušení ověřuje vnitřní celistvost a povrchový stav, ale neověřuje, zda je materiál samotný správný.
Chemické složení se ověřuje optickým emisním spektrometrem — elektrický oblouk nebo jiskra odpaří malé množství povrchu odlitku a vyzařované světelné spektrum odhalí prvkové složení.
| Požadavek | Cvik |
|---|---|
| Kalibrace | Denní standardizace typu pomocí certifikovaných referenčních materiálů |
| Příprava vzorků | Povrch je broušen pro odstranění šupin, dekarbonizace a kontaminace |
| Analýza | Alespoň dva výpaly na každý vzorek; výsledky jsou průměrovány |
| Reportování | Číslo tavby, datum analýzy, procentuální obsah prvků, identifikace spektrometru |
| Zkouška | Zařízení | Typická frekvence | Standard |
|---|---|---|---|
| Příčná pevnost (UTS, YS, prodloužení) | Univerzální testovací stroj | Jedna zkouška na tavbu; zkušební tyč odlitá ze stejné tavby | ASTM A370, ISO 6892 |
| Kopírový rázový test | Rázový kladivový přístroj s regulací teploty | Podle specifikace pro provoz za nízkých teplot | ASTM A370, ISO 148 |
| Tvrdost Brinella | Brinellova tvrdoměrná zkouška (3 000 kg, kulička o průměru 10 mm pro ocel) | Každý odlitek nebo reprezentativní vzorek z každé dávky | ASTM E10, ISO 6506 |
| Rockwellova tvrdost | Tvrdoměr Rockwell | Rychlá kontrola během výroby; místní tvrdost | ASTM E18, ISO 6508 |
U výrobních dílů vyžadujících ověřenou rozměrovou shodu poskytuje kontrola CMM úplný 3D bodový oblak porovnaný s CAD modelem. Moderní mostové nebo portálové CMM dosahují objemové přesnosti ±(2,0 + L/300) μm.
U velkých odlitků přesahujících kapacitu CMM je standardním postupem ruční kontrola rozložením pomocí kontrolních desek, výškových měřidel, posuvných měřidel, mikrometrů a ručičkových úchylkoměrů.
| Metoda | Přesnost | Nejlepší pro |
|---|---|---|
| CMM (mostový typ) | ±3–5 μm | Díly do cca 2 m v libovolné ose |
| Koordinátní měřicí stroj (typ brána) | ±5–15 μm | Velké litiny; rozsah 2–8 m |
| Laserový tracker | ±25–50 μm na 10 m | Velmi velké litiny; žárové hrnce, ložiskové skříně válcovacích stanic |
| Ruční rozvržení | ±0,05–0,1 mm (zkušený inspektor) | Jednorázové a prototypové díly; velké litiny |
Výsledky nedestruktivního testování jsou spolehlivé pouze ve stejné míře jako inspektor, který je získal. Kvalifikace personálu musí být uvedena jako součást požadavků na nedestruktivní testování.
| Systém | Oblast působnosti |
|---|---|
| ASNT SNT-TC-1A | Certifikace založená na zaměstnavateli; široce používaná v Severní Americe |
| ASNT CP-189 | Centrální certifikační norma; alternativa k SNT-TC-1A |
| ISO 9712 | Mezinárodní norma pro kvalifikaci personálu pro nedestruktivní testování; certifikace třetí stranou |
| EN 473 (nahrazeno normou ISO 9712) | Dříve evropská norma; nyní harmonizována s normou ISO 9712 |
| Úroveň | SCHOPNOST |
|---|---|
| Úroveň I | Provádí konkrétní operace NDT pod dozorem úrovně II nebo III; nesmí vyhodnocovat výsledky ani vypracovávat postupy |
| Úroveň II | Nastavuje zařízení, provádí zkoušky, vyhodnocuje a posuzuje výsledky podle schválených postupů; vypracovává instrukce pro NDT |
| Úroveň III | Vyvíjí postupy a techniky NDT; školí a zkouší personál úrovní I a II; stanovuje kritéria přijatelnosti |
Minimální požadavek pro nezávislé inspekce veškeré NDT na kritických odlitcích by měly provádět inspektori certifikovaní na úrovni II podle postupů schválených inspektorem úrovně III.
Kompletní specifikace nedestruktivního zkoušení (NDT) na kresbě odlitku zahrnuje metodu, normu, rozsah, kritéria přijatelnosti, časování a kvalifikaci personálu:
NON-DESTRUCTIVE TESTING REQUIREMENTS:
MT: 100% of all accessible surfaces per ASTM E709 (continuous yoke method,
fluorescent wet particles). Acceptance to ASTM A903 Severity Level II.
Inspector: ASNT Level II (MT) minimum.
UT: 100% volumetric per ASTM A609. Scan all sections ≥25 mm thickness.
Acceptance: No indication exceeding reference level from 6 mm flat-bottom
hole at the inspection depth. Inspector: ASNT Level II (UT) minimum.
RT: Critical sections as indicated on drawing (Sections A-A, B-B, C-C)
per ASTM E446. Acceptance to Category A, Severity Level 2.
Inspector: ASNT Level II (RT) minimum.
PT: All machined surface-breaking edges and thread roots per ASTM E165
(Type II, Method C). Acceptance: No linear indications. Nonlinear
indications ≤3 mm diameter.
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes per
API 598. No visible leakage; pressure drop ≤1% of test pressure.
| Aktivita NDT | Kdy se provádí |
|---|---|
| VT povrchu po odlití | Po pískování; před jakýmkoli svařováním oprav |
| MT/PT po svařování oprav | Po tepelném zpracování (PWHT); po konečné úpravě povrchu |
| Ut | Po tepelném zpracování (zjemnění zrna zlepšuje odezvu UT) |
| Rt | Po tepelném zpracování; po svařování oprav |
| Test tlaku | Po konečné obrábění; po všech nedestruktivních zkouškách; před natíráním/povlakováním |
| Koneční vizuální kontrola | Po dokončení všech operací; před balením |
Výsledky nedestruktivních zkoušek musí být dokumentovány tak, aby byly sledovatelné k jednotlivým odlitkům a aby je mohli auditovat zákazníci i nezávislí inspektoři.
Každá zpráva o nedestruktivních zkouškách musí obsahovat:
| Prvek | Příklad |
|---|---|
| Identifikace dílu | Číslo dílu, číslo tavby, sériové číslo odlitku |
| Metoda prohlídky a norma | „MT podle ASTM E709“ |
| Parametry prohlídky | Metoda magnetizace, proud, typ částic, osvětlení |
| Výsledky | Umístění indikací, rozměry, typy; rozhodnutí (přijato/zamítnuto/oprava) |
| Identifikace inspektora | Jméno, úroveň certifikace, číslo certifikátu |
| Datum a čas | Datum prohlídky |
| Identifikace zařízení | Typ zařízení, datum další kalibrace |
| Odkaz na kritéria přijatelnosti | Použitý standard a úroveň závažnosti |
Společnosti jako Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. dodat kompletní balíčky dokumentace pro kontrolu — včetně zpráv ze spektrometru, certifikátů mechanických zkoušek, zpráv z magnetického práškového (MT), ultrazvukového (UT) a kapilárního (PT) zkoušení, údajů o rozměrové kontrole a certifikátů tlakových zkoušek — uspořádané podle čísla tavby a sledovatelné až k jednotlivým odlitkům, aby byly splněny požadavky na dokumentaci podle EN 10204 3.1 a 3.2.
Účinné nedestruktivní zkoušení (NDT) je rozdíl mezi odesláním odlitků a odesláním kvalifikovaných odlitků. Systémový program NDT — který vybírá vhodné metody pro typy vad, jejichž výskyt je předmětem obav, aplikuje je v odpovídajícím rozsahu a v příslušném bodu výrobního postupu, vyhodnocuje výsledky podle zdokumentovaných kritérií přijatelnosti a zaznamenává vše do auditovatelných zpráv — přeměňuje kvalitu z aspirace ve verifikovatelný fakt.
Hlavní závěry pro specifikaci NDT:
Potřebujete odlitky s certifikovanými nedestruktivními zkouškami a úplnou dokumentací kontroly? Společnost Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. nabízí komplexní služby v oblasti odlévání, tepelného zpracování, obrábění a více metod nedestruktivních zkoušek ve své továrně certifikované podle ISO 9001. Kontaktujte nás se svými požadavky na nedestruktivní zkoušky pro technickou cenovou nabídku.
Aktuální novinky2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24