Meta Description: Porovnejte lití do písku, lití do voskového modelu a lití do slupkové formy z hlediska nákladů, přesnosti, povrchové úpravy, rozsahu použitelných materiálů a výrobního množství. Praktický průvodce výběrem s rozhodovací maticí pro inženýry a odborníky na zakázky.
Výrobní proces lití, který zvolíte, určuje více než jen způsob výroby součásti – určuje také její cenu, přesnost výroby, dostupné materiály a rychlost přechodu od prototypu k sériové výrobě. Výběr nevhodného procesu pro vaši součást může zvýšit jednotkovou cenu o 30 až 50 %, prodloužit dodací lhůty o týdny nebo nutit k úpravám konstrukce, jež sníží provozní výkon.
Tato příručka poskytuje strukturované srovnání tří nejrozšířenějších procesů lití pro průmyslové součásti: pískové lití , lití do ztraceného vosku , a odlévání do výliskových forem . Pro každý proces analyzujeme technické základy, hranice možností, faktory ovlivňující náklady a optimální oblasti použití – a nakonec představujeme rozhodovací rámec, který přiřazuje požadavky na součást k nejvhodnější výrobní metodě.

Pískové lití je nejstarší a nejvíce univerzální lití, na které připadá přibližně 70 % všech kovových odlitků vyrobených po celém světě. Používá se tepelně odolný pískový form, který se vytvoří kolem modelu – form se po odlití zničí, aby bylo možné odlitek vyjmout; pískové lití je tedy z principu proces s jedním formem na jeden odlitek.

| Krok | Popis |
|---|---|
| 1. Výroba modelu | Model (z dřeva, hliníku nebo pryskyřice) opakuje geometrii součásti s přidaným úkosem a přídavkem na obrábění |
| 2. Příprava formu | Model se umístí do formovací rámy; formovací písek (křemičitý, chromitový nebo cirkonový písek pojivý jílem, pryskyřicí nebo sodným křemičitanem) se kolem něj zhutní |
| 3. Umístění jádra | Písková jádra se vloží pro vytvoření vnitřních dutin a průchodů |
| 4. Sestavení formu | Horní část (cope) a spodní část (drag) se spojí a sevřou svorkami |
| 5. Lití | Tavená kovová hmota se nalévá do dutiny formy přes systém vstupních kanálů |
| 6. Tužení a chlazení | Kov se ochladí a ztuhne; doba chlazení závisí na tloušťce průřezu (hodiny až dny u velkých odlitků) |
| 7. Odloupnutí formy | Forma se rozbitím rozdělí, aby bylo možné odlitek vyjmout |
| 8. Obrábění odlitku | Odstraní se přilivy, vstupy a rozvody; odlitek se odstřikuje, aby se odstranil přilepený písek |
| Parametry | SCHOPNOST |
|---|---|
| Velikost dílu | 0,5 kg až 100 000+ kg – prakticky neomezený horní limit |
| Tloušťka stěny (minimální) | 4–6 mm (ocel); 3–5 mm (litina) |
| Tolerance rozměrů (ISO 8062) | CT8–CT12 (obvykle ±1,0 mm na 100 mm u malých dílů; ±3–5 mm u velkých dílů) |
| Roughness (Ra) | 6,3–25 μm (v odlití); 3,2–6,3 μm při použití speciálního tvárného písku |
| Vytažení pod úhlem | 1–3° vnější; 1,5–5° vnitřní |
| Typická velikost šarže | 1 až 10 000+ kusů |
| Náklady na nástroje | 5 000 (dřevěný model); 20 000 (hliníkový model pro vyšší objemy) |
| Doba dodání (nový díl) | 2–6 týdnů (výroba modelu + první vzorek) |
Pískové lití umožňuje odlévání nejširšího rozsahu slitin ze všech lití:
Lisování do písku poskytuje nejvyšší přesnost a nejlepší povrchovou úpravu ze všech tří procesů. Je to preferovaná metoda pro malé a středně složité součásti, kde výroba téměř konečného tvaru minimalizuje náklady na obrábění.

| Krok | Popis |
|---|---|
| 1. Vstřikování voskového modelu | Roztavený vosk se vstřikuje do kovové formy, čímž vznikne přesná kopie součásti |
| 2. Sestavení vzoru | Více voskových vzorů je připevněno ke střednímu voskovému průtokovému kanálu (stromečkové sestavení) |
| 3. Vytváření slupky | Voskový stromeček je opakovaně ponořován do keramické suspenze a potahován ohnivzdorným štukem; každá vrstva je vysušena ve vzduchu (obvykle 6–10 vrstev) |
| 4. Odvoskování | Keramická slupka je zahřívána (autoklavem nebo rychlým hořením), aby se vosk roztavil a odtekly |
| 5. Vypalování slupky | Prázdná keramická slupka je vypalována při teplotě 900–1 100 °C, aby se zpevnila a odstranily zbytky vosku |
| 6. Předehřátí a lití | Horká slupka je naplněna roztaveným kovem (často ve vakuu nebo pomocí odstředivé síly pro tenké průřezy) |
| 7. Chlazení a odstranění slinového pouzdra | Po ztuhnutí je keramické pouzdro odstraněno (mechanickým otřesem nebo vodou pod vysokým tlakem) |
| 8. Oddělení a dokončení | Jednotlivé odlitky jsou odříznuty od litinového stromu; přívody jsou sraženy do roviny |
| Parametry | SCHOPNOST |
|---|---|
| Velikost dílu | 0,01 kg až přibližně 100 kg (větší hmotnosti jsou možné, ale stávají se stále méně ekonomické) |
| Tloušťka stěny (minimální) | 1,0–1,5 mm (pro ocel); 0,5–1,0 mm pro hliník |
| Tolerance rozměrů (ISO 8062) | CT4–CT7 (obvykle ±0,15 mm na 25 mm) |
| Roughness (Ra) | 1,6–6,3 μm (po odlití); dosažitelné 0,8–3,2 μm |
| Vytažení pod úhlem | 0° (vzor je vyplaven – úkos není nutný, avšak úkos 0,5–1° usnadňuje vytváření slinového pouzdra) |
| Typická velikost šarže | 100 až 100 000+ kusů |
| Náklady na nástroje | 15 000 (formy pro vstřikování vosku) |
| Doba dodání (nový díl) | 4–8 týdnů (výroba forem + kvalifikace vzorků) |
Investiční lití zpracovává téměř všechny tekuté slitiny, přičemž se vyznačuje zejména u:
Lití do pískových slupkových forem zaujímá střední pozici mezi litím do písku a investičním litím — nabízí lepší povrchovou úpravu a přesnost než lití do písku za nižší cenu než investiční lití, zejména vhodné pro střední až vysoké výrobní objemy železných a ocelových součástí.

| Krok | Popis |
|---|---|
| 1. Zahřívání modelu | Zahřátý kovový vzor (200–250 °C) je umístěn nad výsypnou skříň obsahující písek potažený pryskyřicí |
| 2. Vytvoření slupky | Výsypná skříň je obrácena vzhůru nohama, čímž se písek usadí na horký vzor; pryskyřice se částečně zaharduje a vytvoří tenkou slupku (6–15 mm) |
| 3. Zahřívání slupky | Slupka je dále zahřívána, aby došlo k úplnému zahardění vazby z pryskyřice |
| 4. Vyhození slupky | Ztvrdlá polovina slupky je vyhozena ze vzoru |
| 5. Sestavení slupky | Obě poloviny slupky jsou slepeny nebo sevřeny svorkami, případně do nich jsou vloženy jádra |
| 6. Lití | Formy mohou být pro podporu vyplněny volným pískem nebo kovovými kuličkami; do nich se nalévá roztavený kov |
| 7. Tužení a odstranění formy | Po ochlazení se tenká forma rozpadne – není třeba žádná síla pro vyklepání |
| 8. Dokončení | Odstranění přívodu a minimální opracování |
| Parametry | SCHOPNOST |
|---|---|
| Velikost dílu | 0,1 kg až přibližně 200 kg |
| Tloušťka stěny (minimální) | 3–4 mm (ocel); 2,5–3,5 mm (litina) |
| Tolerance rozměrů (ISO 8062) | CT6–CT8 (obvykle ±0,3 mm na 25 mm) |
| Roughness (Ra) | 3,2–12,5 μm (po odlití); 1,6–6,3 μm při použití jemného písku |
| Vytažení pod úhlem | 0,5–1,5° (sníženo oproti pískovému lití, protože forma čistě odstoupí od modelu) |
| Typická velikost šarže | 500 až 50 000+ kusů |
| Náklady na nástroje | 25 000 (kovová formovací deska se systémem vyhazování) |
| Doba dodání (nový díl) | 4–10 týdnů |
Lití do slupkových forem se používá převážně pro litinu a ocel:
| Rozměr | Pískové lití | Skleněná forma | Investiční líto |
|---|---|---|---|
| Lineární tolerance (≤25 mm) | ±0,5–1,0 mm | ±0,25–0,5 mm | ±0,10–0,25 mm |
| Lineární tolerance (25–100 mm) | ±1,0–2,0 mm | ±0,4–0,8 mm | ±0,15–0,40 mm |
| Lineární tolerance (100–500 mm) | ±2,0–4,0 mm | ±0,8–1,5 mm | ±0,25–0,75 mm |
| Třída přesnosti podle ISO 8062 | CT8–CT12 | CT6–CT8 | CT4–CT7 |
| Dosahnutelná rovnost (na 100 mm) | ±0,5–1,5 mm | ± 0,20,5 mm | ±0,10–0,30 mm |
Důsledky výběru pokud váš komponent vyžaduje obráběné tolerance bez ohledu na lití, může být přesnostní výhoda ztraceného voskového lití nepodstatná – kritické povrchy stejně budete obrábět. Rozhodnutí se pak zaměří na jiné faktory: velikost dílu, objem výroby a celkové náklady.
| Proces | Ra po lití (μm) | Ra po pískování (μm) | Nejlepší dosažitelné |
|---|---|---|---|
| Pískové lití | 12.5–25 | 6.3–12.5 | 3,2 (se zirkonovým obkladem formy) |
| Skleněná forma | 6.3–12.5 | 3.2–6.3 | 1,6 (s jemným pískem potaženým pryskyřicí) |
| Investiční líto | 3.2–6.3 | 1.6–3.2 | 0.8 |
Důsledky výběru : Pro funkční povrchy, které zůstávají v odlitkovém stavu (např. kanály pro kapaliny, nepodložené těsnící plochy, vnější estetické povrchy), hladší povrch ztraceného vosku může eliminovat nutnost sekundárních dokončovacích operací. U povrchů, které budou stejně obráběny, je povrch v odlitkovém stavu v podstatě irelevantní.
| Proces | Typický rozsah | Praktické maximum | Omezující faktor |
|---|---|---|---|
| Pískové lití | 5–5 000 kg | 100 000+ kg | Kapacita tavící pece; nosnost jeřábu; manipulace s formou |
| Skleněná forma | 0,5–100 kg | cca 200 kg | Síly působící na formu při montáži a lití |
| Investiční líto | 0,05–25 kg | ~100 kg | Mechanická stabilita formy při lití; deformace voskového modelu |
Důsledky výběru u dílů nad ~100 kg je pískové lití jedinou životaschopnou možností ze tří uvedených procesů. U dílů nad ~200 kg se stává i lití do skelných forem nepraktickým. Velké žárovky (5–25 tun), těžké uzavírací klapky (>500 kg) a součásti těžebního zařízení se vyrábějí výhradně pískovým litím.
| Proces | Ekonomické minimum | Ekonomické optimum | Trend jednotkových nákladů |
|---|---|---|---|
| Pískové lití | 1 kus | 10–1 000 ks | Náklady mírně klesají s rostoucím množstvím; amortizace nářadí tvoří jen malou složku celkových nákladů |
| Skleněná forma | 500 kusů | 1 000–20 000 kusů | Náklady výrazně klesají s rostoucím objemem; amortizace nástrojů je rozhodující |
| Investiční líto | 100 kusů | 1 000–50 000+ kusů | Náklady prudce klesají s rostoucím objemem; vysoké náklady na nástroje je nutné amortizovat |
Hraniční objem výroby u objemů pod zhruba 100 kusů je pískové lití téměř vždy nejlevnější možností, protože se vyhnete investicím do nástrojů pro lití do ztraceného vosku nebo do slupkové formy. V rozmezí 100–500 kusů se lití do slupkové formy a do ztraceného vosku stávají konkurenceschopnými, pokud lepší přesnost snižuje náklady na obrábění. Nad zhruba 1 000 kusů často dosahuje lití do ztraceného vosku nejnižších celkových nákladů (lití + obrábění) pro součásti do zhruba 25 kg.
| Proces | Materiál modelu/nástroje | Rozsah nákladů na nástroje | Životnost nástroje (typická) | Dodací lhůta pro novou součást |
|---|---|---|---|---|
| Lití do písku — dřevěný model | Dřevo (tvrdé dřevo, mahagon, přesné lepené dřevo pro výrobu modelů) | 5,000 | 50 až 500 odlitků | 2–3 týdny |
| Lití do písku — hliníkový model | Hliník (litý nebo obráběný) | 20,000 | 5 000 až 50 000 odlitků | 3–6 týdnů |
| Lití do slupkových forem — kovový model | Litinová nebo ocelová deska pro modely | 25,000 | 10 000 až 100 000 slupek | 4–8 týdnů |
| Přesné lití — vosková matrice | Hliník nebo ocel (obrobené) | 15,000 | 10 000–100 000+ výstřelů | 4–8 týdnů |
| Návrhová vlastnost | Pískové lití | Skleněná forma | Investiční líto |
|---|---|---|---|
| Vnitřních dutin | Vyžaduje jádra – zvyšuje náklady, omezuje složitost | Vyžaduje jádra; dobrá přesnost tisku jader | Keramické jádro nebo rozpustné jádro – vynikající možnosti |
| Tenké stěny | ≥ 4–6 mm | ≥ 3–4 mm | ≥ 1,0–1,5 mm – nejlepší řešení |
| Ostré rohy | Minimální poloměr ≥ 2–3 mm | Minimální poloměr ≥1–2 mm | Minimální poloměr ≥0,25–0,5 mm |
| Podřezy | Vyžaduje volné díly nebo jádra | Volné díly jsou možné, ale nákladné | Lze vytvořit pomocí sbíhavých nebo rozpustných jader |
| Žádný úkos | Není možné | Není možné | Možné – vzor se vytopí |
| Písmena / loga | Vystouplé nebo zapuštěné; minimální výška 2 mm | Vystouplé nebo zapuštěné; minimální výška 1 mm | Vynikající — jemné detaily, minimální výška přibližně 0,3 mm |
| Téměř finální tvar (near-net-shape) | Střední — vyžaduje opracovací přídavek | Dobré — snížený opracovací přídavek | Vynikající — minimální opracovací přídavek; některé povrchy lze použít bez dalšího opracování |
Skutečné náklady na lití nejsou cena lití za kilogram — jsou celkové náklady na dokončenou, zkontrolovanou součást dodanou na vaše přístaviště. Zahrnují amortizaci modelu, náklady na lití, náklady na obrábění a náklady na odpad/opravu.
| Nákladová položka | Pískové lití | Skleněná forma | Investiční líto |
|---|---|---|---|
| Náklady na model/formu (amortizované po dobu 3 let) | 0,60/kus | 4,00/ks | 3,33/ks |
| Cena litinové jednotky | 3,00/kg) | 4,40/kg — vyšší náklady na energii a pryskyřici) | 5,60/kg — vyšší náklady na práci a keramiku) |
| Náklady na obrábění (odhad) | 35,00 USD (3 nastavení; větší přípustné odchylky) | 25,00 USD (2 nastavení; snížené přípustné odchylky) | 15,00 USD (1–2 nastavení; tvar blízký konečnému) |
| Amortizace nářadí na jednotku | $0.60 | $4.00 | $3.33 |
| Celková cena za jednotku (1 000 kusů) | $50.60 | $51.00 | $46.33 |
Při výrobě 1 000 kusů ročně dosahuje lití do ztracené formy nejnižší celkové ceny, přestože je cena lití za kilogram nejvyšší – díky téměř hotovému tvaru odlitku se výrazně snižují náklady na obrábění. To ilustruje, proč porovnávání pouze ceny lití za kilogram může být zavádějící.
| Nákladová položka | Pískové lití | Skleněná forma | Investiční líto |
|---|---|---|---|
| Proveditelnost | Proveditelné a standardní | Neproveditelné (velikost překračuje možnosti sloupkové formy) | Neproveditelné (velikost překračuje možnosti lití do ztracené formy) |
| Náklady na model | 5 000 USD (dřevo) | — | — |
| Cena litinové jednotky | 5,00 USD/kg | — | — |
| Náklady na obrábění | 1 200 USD (horizontální frézovací stroj) | — | — |
| Celkové náklady na jednotku | $4,200(včetně amortizace vzoru) | N/A | N/A |
U velkých odlitků v malém množství je pískové lití jediný životaschopný proces ze tří uvedených. Proto jsou těžké průmyslové součásti – například šlapací nádoby, skříně válcovacích stanic, velké tělesa čerpadel nebo součásti turbín – vyráběny výhradně pískovým litím.
Pískové lití je výchozí volbou v případech, kdy:

Společnost Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. si vytvořila svou pověst díky výrobě velkých pískových odlitků – žárových kotlů, těžkých těles uzavíracích armatur a součástí těžařského zařízení do hmotnosti 25 tun – čímž využívá více než 65 let zkušeností s litím těžkých průřezů a výrobního areálu o rozloze 80 000 m².
Investiční lití je optimální, pokud:
Lití do slupkových forem zaujímá střední pozici a je optimální v případě, že:
V praxi nelze výběr lití oddělit od strategie obrábění. Pískové lití s agresivním CNC obráběním může dosáhnout stejné přesnosti hotové součásti jako investiční lití s mírným obráběním — a to za nižší celkové náklady u středních až velkých součástí.
U Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. integrovaný pracovní postup od lití po obrábění umožňuje tuto optimalizaci: návrh modelu zohledňuje strategii měřicích značek pro obrábění; simulace lití předpovídá, kde je nutné přidat další obráběcí příspevky; a tým programující CNC navrhuje obráběcí operace, které efektivně odstraňují proměnné obráběcí příspevky z lití a dosahují požadovaných přesných tolerancí bez ohledu na variabilitu procesu lití.
Převratný pokrok v pískovém lití: 3D tiskárny s vazebním stříkáním nyní dokážou přímo z CAD dat vytvářet pískové formy a jádra — úplně bez modelu. Toto je revoluční pro:
3D tištěné pískové formy zatím nekonkurují konvenčním modelům z hlediska jednotkové ceny pro výrobní objemy nad přibližně 50 kusů, avšak pro malé série a odlitky s vysokou složitostí jsou již cenově konkurenceschopné a výrazně rychlejší.
Aby bylo možné poskytnout přesné doporučení procesu – a srovnatelné nabídky – měla by vaše žádost o nabídku obsahovat:
| INFORMACE | Proč je to důležité |
|---|---|
| 2D výkres + 3D CAD model | Umožňuje přesný odhad hmotnosti, analýzu roviny dělení formy a strategii obrábění |
| Specifikace materiálu (ASTM/EN třída) | Určuje teplotu nalévání, přípusť na smrštění a kompatibilitu procesu |
| Roční množství a frekvence objednávek | Určuje výběr materiálu pro tvary (dřevo vs. hliník vs. kovová forma) |
| Požadované tolerance a kritické prvky | Určuje, zda je vhodný přístup blízký konečnému tvaru (lití do voskového modelu) nebo následné obrábění litiny |
| Požadavky na povrchovou úpravu u povrchů po lití | Určuje, zda je nutné použít pískové lití s obkladovým pískem, lití do slupkové formy nebo lití do voskového modelu |
| Požadavky na nedestruktivní zkoušení (NDE) a další zkoušky | Ovlivňuje požadavky na řízení procesu a dokumentaci |
| Kontext použití | Provozní teplota, tlak, prostředí a zatížení určují doporučení technika lití |
Profesionální lití neprovádí jednoduché cenové nabídky na základě vašeho výkresu – navrhuje výrobní postup. Pokud dodavatel nepodává žádný návrh postupu nebo nabízí ceny pro všechny tři metody bez odborného doporučení, nepřináší inženýrskou hodnotu.
| Kritérium | Pískové lití | Skleněná forma | Investiční líto |
|---|---|---|---|
| Možnosti velikosti dílu | ✅ Neomezené | ⚠️ Až 200 kg | ⚠️ Až 100 kg |
| Nízký objem (1–100 ks) | ✅ Nejlepší | ❌ Nevýhodné | ❌ Nevýhodné |
| Vysoký objem (> 1 000 ks) | ⚠️ Vyšší náklady na obrábění | ✅ Dobré | ✅ Nejvhodnější pro malé díly |
| Přesnost rozměrů | ⚠️ CT8–CT12 | ✅ CT6–CT8 | ✅ CT4–CT7 |
| Úprava povrchu (po lití) | ⚠️ Ra 6,3–25 | ✅ Ra 3,2–12,5 | ✅ Ra 1,6–6,3 |
| Tenké stěny (< 3 mm) | ❌ Není proveditelné | ⚠️ Hraniční | ✅ Nejlepší |
| Žádný úkos | ❌ Není možné | ❌ Není možné | ✅ Možné |
| Náklady na nástroje | ✅ Nejnižší | ⚠️ Střední | ⚠️ Střední až vysoké |
| Rozsah materiálů | ✅ Nejširší | ⚠️ Zaměřeno na železo/ocel | ✅ Velmi široké (včetně superlegur) |
| Velké průřezy (> 100 mm) | ✅ Nejlepší | ❌ Problémy s regulací chlazení | ❌ Riziko poškození slupky |
| Iterace návrhu během vývoje | ✅ Snadné (úprava vzoru) | ❌ Obtížné (nové tvární vybavení) | ❌ Obtížné (nová matrice) |
Legenda : ✅ Silný kandidát; ⚠️ Přijatelné za podmínek; ❌ Nedoporučeno
Žádný univerzálně „nejlepší“ lití neexistuje — vždy jde o ten proces, který zajišťuje požadovanou kvalitu za nejnižší celkové náklady pro konkrétní geometrii součásti, materiál a výrobní množství. Strukturované srovnání v tomto průvodci poskytuje rámec pro takové rozhodnutí.
Nejste si jisti, který způsob lití je pro vaši součást vhodný? Společnost Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. nabízí pískové lití, lití do slupkových forem a investiční lití s integrovaným CNC obráběním z našeho areálu o rozloze 80 000 m². Naši inženýři prostudují vaše výkresy a doporučí optimální výrobní postup — kontaktujte nás a zahajte konverzaci.
Aktuální novinky2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24