Meta Description: Technický průvodce návrhem, materiály a výrobou kelímků na škváru pro ocelárny. Dozvíte se vše o konstrukcích otáčecích os, odolnosti proti tepelné únavě, pískovém lití ocelových kelímků o hmotnosti 5 až 50 tun, tepelném zpracování, CNC obrábění a zajištění kvality – od předního litína kelímků na škváru.
Každá ocelárna vyrábí škváru – tekutý vedlejší produkt železniční a ocelářské výroby, který odvádí nečistoty z kovové lázně. A každý systém pro manipulaci se škvárou závisí na jedné klíčové součásti: kelímku na škváru . Hmotnost tohoto kelímku se pohybuje mezi 5 a 50 tunami, je odlit z oceli a při každém cyklu je vystaven tekuté škváře při teplotách 1 300–1 600 °C; kelímek na škváru patří mezi nejnáročnější odlitky vyráběné kdekoli na světě.
Přestože hraje klíčovou roli, návrh a výroba žárovzdorných pánví pro strusku jsou v otevřené literatuře špatně zdokumentovány. Většina technických příruček se zabývá ventily, čerpadly a strojními součástmi – jen málo z nich řeší specializované oblasti metalurgie a výrobní výzvy spojené s litinovými ocelovými odlitky velké tloušťky, které pracují na extrémním okraji tepelného a mechanického zatížení.
Tato příručka poskytuje komplexní technický přehled lití žárovzdorných pánví pro strusku: funkce, konstrukční uspořádání, výběr materiálu, proces lití a obrábění, zajištění kvality a správa životnosti.

Žárovzdorná pánev pro strusku (nazývaná také strusková lžíce, popelová pánev nebo pánev pro odsiřování podle konkrétního použití) je těžkostěnný, mísotvarý ocelový odlitek určený k zachycování roztavené strusky vypouštěné z pecí, konvertorů a zařízení pro úpravu oceli v kelímcích.

| Použití | Teplota strusky | Typická kapacita pánve | Frekvence cyklů |
|---|---|---|---|
| Vysoká pec (výroba železa) | 1 400–1 550 °C | 15–50 m³ | 8–12 hrnců denně |
| Kyslíková konvertorová pec (BOF) | 1 500–1 650 °C | 10–25 m³ | 10–20 hrnců denně |
| Elektrická oblouková pec (EAF) | 1 450–1 600 °C | 5–20 m³ | 10–15 hrnců denně |
| Pálení v kelímku / rafinace | 1 500–1 650 °C | 3–10 m³ | 5–10 kelímků za den |
| Stanice pro odírání síry | 1 300–1 500 °C | 3–15 m³ | Intermitentní |
Každý cyklus kelímku pro škváru vystavuje odlitek extrémním podmínkám:
Tělo kelímku je opakovaně vystavováno teplotním cyklům od teploty blízké pokojové až po teplotu škváry – to je základní konstrukční faktor pro výběr materiálu kelímků na škváru: odolnost proti tepelnému únavě .
Geometrie kelímků na škváru představuje rovnováhu mezi funkčními požadavky:
| Geometrická vlastnost | Účelu designu |
|---|---|
| Zúžený tvar nádoby | Umožňuje uvolnění škváry při naklánění; zajišťuje čisté uvolnění ztuhlé škváry |
| Široký poloměr okraje ústí | Rozvádí tepelné napětí; brání praskání okraje způsobenému přečerpáním škváry |
| Ztlouštěná spodní část | Odolává nárazu škváry při plnění; zajišťuje tuhost konstrukce |
| Zesílení ložiskového hřídelového výstupku | Přenáší celkovou hmotnost kotle včetně škváry při zvedání a naklánění |
| Integrované nohy/podložky | Zajistí stabilní klidovou polohu, když je kotel postaven na zem |
Ložiskové čepy jsou nejvíce namáhanou částí žlaku – přenášejí celkovou hmotnost žlaku včetně škváry (až přes 100 tun) během zvedání a naklánění.
| Typ ložiskového čepu | Popis | Výhody | Zásady |
|---|---|---|---|
| Litý ložiskový čep (integrovaný) | Ložiskové čepy jsou lité jako součást těla žlaku | Žádné svařovací švy; nejsilnější řešení; nejlepší únavová odolnost | Vyžaduje složitější formu a lití; nedestruktivní zkoušení spoje mezi ložiskovým čepem a tělem žlaku je kritické |
| Šroubované ložiskové čepy | Samostatné lité nebo kované ložiskové čepy připevněné ke tělu žlaku šrouby | Ložiskové čepy lze vyměnit bez nutnosti výměny celého žlaku; zjednodušuje lití | Šroubový spoj vyžaduje pravidelnou kontrolu; přidává obráběcí operace |
| Kované čepy (svarové) | Kované ocelové čepy svařené do obráběných výstupků | Nejvyšší kvalita materiálu čepů; běžná u velmi velkých kotlů | Kvalita svaru je kritická; po svařování je vyžadováno tepelné zpracování svarových spojů (PWHT) |
Trend průmyslu integrované litinové čepy jsou preferovány u kotlů do cca 25 tun, protože eliminují svarový šev – nejčastější místo poruchy. U velmi velkých kotlů (>30 tun) se často specifikují kované čepy svařené do těla kotle kvůli vyšší houževnatosti čepů a bezchybnosti materiálu.
Kotly na strusku se vyprazdňují nakloněním. Konstrukce mechanismu naklánění určuje design čepů a závěsných háků:
| Systém naklánění | Vliv na konstrukci kotle |
|---|---|
| Jeřáb + otáčecí čep | Standardní pár otáčecích čepů na protilehlých stranách; hák jeřábu zapadá do C-háku nebo otočného kroužku |
| Nosník pro škvárový kotlík (kloubový nákladní vůz) | Otáčecí čepy nebo zvedací kolíky umístěné tak, aby odpovídaly pažím nosníku; nosník zvedá a naklání kotlík |
| Vůz na kolejové dráze s mechanismem pro naklánění | Kotlík upevněný na voze na kolejové dráze; rám pro naklánění zapadá do integrovaných otáčecích čepů |
| Přímé naklánění (hydraulický naklápěč) | Tělo kotlíku s otáčecími čepy pro naklánění; mechanismus naklápěče otáčí kotlík |
Okraj kotlíku (ústní okraj) je nejteplejší oblastí – je vystaven stříkající a přetékající škváře a přímému tepelnému záření od povrchu roztavené škváry. Možnosti návrhu okraje:
| Design | Výkon při tepelném únavovém namáhání | Náklady |
|---|---|---|
| Integrovaná lemová část (standardní) | Střední — lemová část je první oblast, kde vznikají trhliny | Základní úroveň |
| Zesílená lemová část (ztlouštěná, zaoblená) | Zlepšený — větší poloměr rozvádí tepelné napětí | +10–15 % hmotnosti |
| Vyměnitelný lemový prstenec | Nejlepší servisní přístupnost — lemový kroužek je samostatný odlitek upevněný šrouby nebo svařený | Nejvyšší počáteční náklady; nejnižší celoživotní náklady pro nádoby s vysokou frekvencí použití |
Výběr materiálu pro tavící kelímek je určen jediným požadavkem: odolností vůči praskání způsobenému tepelnou únavou . Každý provozní cyklus vyvolává:
| Materiál | Tahu (Mpa) | Mez kluzu (MPa) | Délkové prodloužení (%) | Výkon při tepelném únavovém namáhání | Index nákladů |
|---|---|---|---|---|---|
| Ocel na obecné účely (typ WCB) | 485–620 | 250–275 | 22 | Střední — vhodné pro služby s nízkou frekvencí | 100 |
| Nízkolegovaná ocel Cr-Mo (1,25Cr-0,5Mo, typ A217 WC6) | 485–655 | 275 | 20 | Dobrá — Cr-Mo zvyšuje pevnost za vysokých teplot a odolnost proti creepu | 130–150 |
| Nízkolegovaná ocel Cr-Mo (2,25Cr-1Mo, typ A217 WC9) | 485–655 | 275 | 18 | Velmi dobrá — vyšší obsah Cr-Mo zlepšuje odolnost proti oxidaci a tepelné únavě | 150–180 |
| Upravená uhlíková ocel (uhlík + přísady Cr-Ni, na míru) | 550–650 | 300–350 | 18–22 | Dobrá — vyvážená cena a výkon při tepelné únavě; často stanovují hlavní výrobci železničních kotel | 110–130 |
Většina specifikací železničních kotlů v celosvětovém ocelářském průmyslu používá upravenou uhlíkovou ocel — standardní chemické složení uhlíkové oceli zlepšené řízeným přídavkem chromu, niklu a někdy i molybdenu:
Typická upravená specifikace uhlíkové oceli pro šlapací kotle:
| Prvek | Typický rozsah |
|---|---|
| Uhlík (C) | 0.22–0.30% |
| Křemík (Si) | 0.30–0.60% |
| Mangan (Mn) | 0.60–1.00% |
| Chrom (Cr) | 0.40–0.80% |
| Nikl (Ni) | 0.30–0.70% |
| Molybden (Mo) | 0,10–0,30 % (volitelné pro provoz s vysokou frekvencí) |
| Fosfor (P) | max. 0,035 % |
| Síra (S) | 0.030% max |
Proč tato chemická složení funguje :
| Očišťování | Teplota | Účel |
|---|---|---|
| Odpuštění napětí | 590–650 °C | Odstranění zbytkového napětí z tuhnutí před obráběním |
| Normalizace | 880–920 °C | Jemnější zrnitost; homogenizace mikrostruktury v masivních průřezech |
| Popouštění (po normalizaci) | 620–660 °C | Zlepšení houževnatosti; snížení tvrdosti do obrábětelného rozsahu (140–180 HB) |
Žíhání masivních odlitků (tloušťka stěny 80–250 mm) vyžaduje prodloužené doby výdrže – obvykle 1 hodina na každých 25 mm tloušťky průřezu plus 1–2 hodiny výdrže. U nádoby s maximální tloušťkou průřezu 200 mm může samotný cyklus normalizace trvat 10–12 hodin při teplotě.
Vzory pro šlapací nádoby patří mezi největší výrobky vyráběné v jakékoli lití. Klíčové inženýrské aspekty tvarových vzorů:
| Prvek | Inženýrské zvážení |
|---|---|
| Přídavek na zmenšení | Ocel se zkapalněného stavu do pokojové teploty smršťuje přibližně o 2–2,5 % v lineárním rozměru – vzor proto musí být odpovídajícím způsobem zvětšen |
| Vyjímací úkosení | 1–2° vnějších ploch; vnitřní plochy vyžadují úkos směrem k otvoru pro vytažení vzoru/jádra |
| Základní konstrukce | Vnitřní dutina je vytvořena velkým pískovým jádrem – jádrové výstupky musí zajistit pevné upevnění proti vztlakovým silám působícím od více než 40 tun roztaveného kovu |
| Litinové příslušenství (napájecí systém a výlevky) | Více výlevek (obvykle 4–8), umístěných po obvodu a u výstupků pro otáčecí čepy; napájení ze spodní strany nebo více vstupních kanálů za účelem minimalizace turbulencí |
| Chilly | Vnější chladiče v místech těžkých spojů (mezi otáčecími čepy a tělem, mezi dnem a stěnou), aby se urychlilo tuhnutí a zabránilo smrštění |
U odlitků o hmotnosti 10–50 tun se forma vytváří v jámě nebo na velké formovací podlaze:
| Krok | Popis |
|---|---|
| Sestavování forem | Kryt a podstavec se sestavují v lití do pískové formy; pro velmi velké nádoby je běžné lití bez formy s krytem upevněným ocelovými pásky |
| Jádrové konstrukce | Vnitřní jádro se sestavuje z několika segmentů jádra, které jsou spojeny tak, aby vytvořily dutinu nádoby; odvzdušnění jádra probíhá přes základnu |
| Formovací nátěr | Žirconový nebo chromitový tepelně odolný nátěr aplikovaný na povrch dutiny, aby se zabránilo pronikání kovu a zlepšila se povrchová úprava |
| Sušení | Forma a jádra se suší za účelem odstranění zbytkové vlhkosti – to je rozhodující pro prevenci plynových vad u oceli s tlustými průřezy |
| Parametry | Lití do šlapacího hrnce |
|---|---|
| Tavení | Elektrická oblouková pec (EAF) s rafinací nebo indukční pec pro menší hrnce |
| Odplynění | Odplynění hliníkem nebo křemíkem-vápníkem; vakuumové odplynění pro vysoce kvalitní výrobky |
| Teplota lití | 1 560–1 620 °C (přehřátí o 60–100 °C nad teplotou tuhnutí) |
| Způsob lití | Liják s dolním výtokem a uzávěrovou tyčí – minimalizuje přenos škváry; pro tavící nádoby nad 30 tun (tandemové lití) se používají více lijáků |
| Rychlost lití | Regulována tak, aby se zabránilo turbulencím a erozi formy; obvykle 10–20 minut pro lití o hmotnosti 40 tun |

U litiny o hmotnosti 40 tun může úplné tužení trvat 24–72 hodin. Strategie chlazení je kritická:
| Provoz | Účel |
|---|---|
| Brusení | Odstraňte zbytky přílivových hrdel, přívodů a povrchových vad |
| Svařování oprava | Místní povrchové vady opravte pomocí kvalifikovaného postupu svařování (WPS) a předehřevu (200–300 °C); v případě potřeby následuje tepelné zpracování po svařování (PWHT) |
| Výstřely | Odstraňte zbytky písku a škály; zajistí se čistý povrch pro kontrolu a nátěr |
| Kontrola rozměrů | Ověřte kritické rozměry (vzdálenost os otáčení, profil ráfku, tloušťku stěny pomocí ultrazvukové zkoušky) |
I přes jejich obrovskou velikost vyžadují většina žluzových kotlů přesné obrábění kritických prvků:
| Obráběný prvek | Proces | Tolerance |
|---|---|---|
| Průměry a čelní plochy os otáčení | Horizontální vyvrtávací stroj nebo velký soustruh | ±0,05 mm na průměru; ±0,1 mm na polohách čelních ploch |
|Souosost mezi osami otáčení | Vyvrtávání v jediném upnutí nebo laserové zarovnání | ±0,2 mm | | Příruby os otáčení (pro šroubované osy otáčení) | Frézování a vrtání — vrtání a závitování upevňovacího vzoru | poloha vzoru ±0,5 mm | | Čelní plocha okraje kotle (pokud je vyrovnaná) | Obrábění čelní plochy na vodorovném frézovacím stroji | ±0,5 mm | | Otvory pro zdvihací háky | Vrtání a vyvrtávání | ±0,2 mm |
Obrábění trunnionů se provádí na vodorovných frézovacích strojích s průměrem vřetene 130–200 mm. Kotel je umístěn na podlahových deskách tak, aby byla osa trunnionu ve vodorovné poloze; oba trunniony jsou obráběny ve stejném nastavení, aby byla zaručena souosost.
U Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. trunniony kotlů na strusku jsou obráběny na velkých vodorovných frézovacích strojích s měřením během procesu, čímž se dosahuje požadované souososti pro hladké zapojení háku jeřábu a provoz nosného zařízení.
| Metoda NDT | Úrovně | Účel |
|---|---|---|
| Vizuální kontrola (VT) | 100% | Povrchové vad, kvalita svarů |
| Magnetická prášková zkouška (MT) | 100 % všech přístupných povrchů | Praskliny na povrchu a těsně pod povrchem, zejména v místech spojení čepů a ráfku |
| Ultrazvuková zkouška (UT) | Všechny kritické části (výstupky čepů, spodní část, přechody stěn) | Vnitřní smrštění, pórovitost, nečistoty |
| Kapilární zkouška (PT) | Obráběné povrchy (čepy, uchycovací výstupky) | Defekty na povrchu obráběných prvků |
| Zatěžovací zkouška (volitelná) | Čepy – zátěžová zkouška s 125–150% návrhové zátěže | Ověření statické integrity čepů |
Žáropevné nádoby se obvykle zakupují podle specifikací vyvinutých zákazníkem, které odkazují na mezinárodní normy:
| Standard | Použití |
|---|---|
| ASTM A216 / A217 | Litiny z uhlíkové oceli / slitinové oceli |
| EN 10213 | Litiny z oceli pro tlakové účely (používáno jako základ pro chemické složení) |
| ISO 4990 | Ocelové litiny – obecné technické dodací požadavky |
| ISO 8062 | Litiny – systém rozměrových tolerancí |
| ASTM A609 | Ultrazvuková kontrola ocelových litin |
| ASTM E709 / E165 | Metody MT a PT |
| EN 10204 | Typy materiálových certifikátů (3.1/3.2) |
| Zkouška | Frekvence | Přijetí |
|---|---|---|
| Chemická analýza | Každá tavba | Chemické složení podle specifikace |
| Tahový test | Každá tavba (zkouškový prut odlitý spolu s tavbou) | Mez pevnosti v tahu, mez kluzu, prodloužení podle specifikace |
| Kopírový rázový test | Každé teplo (pokud je uvedeno) | průměrně ≥27 J při uvedené teplotě |
| Tvrdost | Každý kotlík | 140–180 HB typicky |
| Ultrazvuková zkouška kritických částí | Každý kotlík | Žádné vady nepřesahující meze specifikace |
| Magnetická prášková zkouška spojů otáčecích čepů | Každý kotlík | Žádné lineární indikace |
| Zatěžovací zkouška otáčecího čepu | Zkouška prvního vzorku / pravidelná zkouška | Žádná trvalá deformace při zatížení 125–150 % |
| Rozměrová kontrola | Každý kotlík | Podle nákresu |
Kompletní dokumentační balíček pro dodávku žárových pánví obsahuje:
| Frekvence servisování | Očekávaná doba životnosti (bez hlavní opravy) | Strategie prodloužení životnosti |
|---|---|---|
| Nízká frekvence (< 5 cyklů/den) | 5–8 let | Standardní údržba |
| Střední frekvence (5–15 cyklů/den) | 3–6 let | Pravidelná svařovací oprava trhlin na okraji |
| Vysoká frekvence (> 15 cyklů/den) | 2–4 roky | Vyměnitelný okraj kola; pravidelný program kontrol |
| Vada | Umístění | Hlavní příčina | Omezení rizik |
|---|---|---|---|
| Trhliny na okraji | Okraj nádoby | Tepelná únavost; přetečení škváry; ochlazování vodou | Zlepšení návrhu poloměru; vyměnitelná okraje; řízené chlazení |
| Praskání čepu | Spoj čepu s tělem | Únavové poškození z opakovaného zvedání; litinové vady ve spoji | Magnetoprášková kontrola každých 6 měsíců; svařování opravy s předehřevem a tepelným zpracováním po svařování |
| Praskání stěny těla | Stěnové části, přechody | Tepelná únavost; návrh průřezu | Zlepšené poloměry přechodů; vylepšení materiálu (Cr-Mo) |
| Eroze/korozí | Interiérem | Chemický útok škváry; oxidace | Vnitřní tepelně izolační povlak; obětní vložka |
| Deformace | Oválnost okraje | Kreep při zvýšené teplotě; nerovnoměrné zatížení škvárou | Materiál s lepší odolností proti kreeplu; vyhnout se přeplnění |

Svařování kovových nádob pro škváru je osvědčenou praxí – nádoby se obvykle obnovují, nikoli nahrazují:
Ne každá litína je schopna vyrábět kvalitní žárovzdorné kelímky pro strusku. Kombinace odbornosti v lití tlustostěnných součástí, formování velkých rozměrů, tavení velkých taviv, integrovaného obrábění a znalostí kovového chování při tepelném únavovém namáhání je vzácná. Při ověřování dodavatele žárovzdorných kelímků pro strusku zkontrolujte:
| SCHOPNOST | Proč je to důležité |
|---|---|
| Maximální hmotnost jednoho odlitku | Musí převyšovat hmotnost vašeho kelímku o 25 % a více (přídavek na stoupací kanál) |
| Kapacita formovacího podlaží / jámy | Musí fyzicky pojmout formu |
| Velikost pecí pro tepelné zpracování | Musí pojmout kelímek s upevňovacími zařízeními pro podporu |
| Kapacita horizontálního vyvrtávacího stroje | Obrábění trunnionů vyžaduje velký průměr vrtání |
| Tavicí kapacita na jednu tavbu | Pro kelímky nad 25 tun je víceložiskové lití rizikovější – upřednostňuje se jednoložiskové lití |
| Infrastruktura nedestruktivního zkoušení (NDT) | Vnitřní ultrazvukové a magnetopraškové zkoušení s kvalifikovanými inspektory |
| Zkušenosti s kelímky na škváru | Požádejte o reference: název výrobku, velikost kotle, dosažená životnost |
| Podpora konstrukčního inženýrství | Analýza tepelné únavy; optimalizace průřezu; doporučení materiálů |
Společnost Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. vyrábí těžké průmyslové ocelové odlitky od roku 1958, přičemž k jejím hlavním produktům patří žáruvzdorné kotle na škváru. S výrobní plochou 80 000 m², maximální hmotností odlitků až 25 tun na kus, vlastními velkými horizontálními frézovacími stroji pro obrábění otáčecích čepů a kompletní infrastrukturou pro tepelné zpracování a nedestruktivní zkoušení dodává společnost kotle na škváru ocelárnám po celé Číně i na mezinárodních trzích – s certifikací ISO 9001 a úplnou dokumentací podle normy EN 10204.
Žárový kotlík je mistrovským dílem těžkého strojírenství: jediný odlitek, který musí vydržet tisíce tepelných cyklů, nést zátěž 100 tun prostřednictvím svých ložiskových čepů, odolávat chemickému útoku roztavené škváry a zůstat opravitelný po dobu deseti let nebo déle. Každá fáze jeho výroby – návrh modelu, tavba, lití, tepelné zpracování, obrábění a nedestruktivní zkoušení – vyžaduje přesnost a disciplínu zralého provozu pro těžké odlitky.
Klíčové poznatky:
Potřebujete kelímky na škváru pro svůj proces výroby oceli? Společnost Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. nabízí individuální návrh kelímků na škváru, lití do hmotnosti až 25 tun, integrované obrábění čepů, kompletní tepelné zpracování a nedestruktivní zkoušení (NDT) s dokumentovanou kvalitou podle normy EN 10204. Kontaktujte nás s požadovanou kapacitou kelímků a provozními podmínkami pro technickou cenovou nabídku.
Aktuální novinky2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24