Meta Description: Вичерпне керівництво щодо методів неруйнівного контролю (НК) для сталевих та чавунних відливок. Дізнайтеся про магнітопорошковий контроль (MT), ультразвуковий контроль (UT), радіографічний контроль (RT), капілярний контроль (PT), візуальний контроль (VT), гідравлічні та пневматичні випробування на герметичність, а також хімічний і механічний аналіз — з посиланням на стандарти ASTM/EN, критерії прийнятності та правильним способом визначення вимог до інспекції.
Якість відливок неможливо перевірити після їх виготовлення — але її можна підтвердити до того, як деталь залишить литейний цех. Неруйнівний контроль (NDT) — це інженерна дисципліна, що забезпечує таку перевірку й дозволяє литейним цехам та покупцям виявляти поверхневі й підповерхневі дефекти без пошкодження або знищення відливки.
Для менеджерів з закупівель та інженерів, які закуповують литі компоненти, розуміння методів NDT є обов’язковим. Різниця між формулюванням «провести NDT» та конкретним завданням «MT за ASTM E709, прийняття за ASTM A903, рівень серйозності II, інспектором, сертифікованим ASNT на рівні II» — це різниця між суб’єктивною оцінкою та підтвердженою якістю.
У цьому посібнику розглянуто шість основних методів NDT, що застосовуються до металевих відливок, їх фізичні основи, можливості та обмеження, чинні стандарти, критерії прийнятності, вимоги до кваліфікації інспекторів, а також правильні способи визначення вимог NDT на кресленнях і замовленнях.

Перш ніж вибирати конкретні методи неруйнівного контролю, визначте, що саме ви шукайте й чому.
| Категорія дефекту | Приклади | Типові методи виявлення |
|---|---|---|
| Дефекти поверхні | Тріщини, гарячі тріщини, холодні замикання, поверхнева пористість, включення піску, газові пори | VT, MT (феромагнітні матеріали), PT (усі метали) |
| Підповерхневі дефекти | Підповерхнева пористість, включення, усадкові пори в межах 3–6 мм від поверхні | MT (для неглибоких підповерхневих дефектів), UT |
| Внутрішні дефекти | Глибокі усадкові порожнини, газова пористість, шлакові включення, зміщення стержня | УТ, РТ |
| Невідповідність розмірам | Відхилення товщини стінки, зміщення серцевини, деформація | КВМ, ручна розмітка, УТ (вимірювання товщини) |
| Невідповідність матеріалу | Неправильний сорт сплаву, неправильна термообробка, декарбонізація | Спектрометр, випробування на твердість, металографія |
| Метод | Виявляє | Поверхневий / підповерхневий / внутрішній | Лише феромагнітні матеріали? | Відносна вартість | Швидкість |
|---|---|---|---|---|---|
| ВТ (візуальний контроль) | Поверхневі тріщини, пористість, пісок, неповне заповнення, якість поверхні | Лише поверхня | No | Дуже низька | Швидка |
| МТ (магнітно-порошкова індикація) | Поверхневі та майже поверхневі тріщини, шви, складки | Поверхня та неглибокий підповерхневий шар (≤3 мм) | Так (сталь, залізо) | Низькими, | Швидка |
| ПТ (капілярна дефектоскопія) | Тріщини, що виходять на поверхню, пористість | Лише поверхня | Ні (всі метали) | Низькими, | Середня |
| УЗ (ультразвукова дефектоскопія) | Внутрішня пористість, усадкові раковини, включення, шаруватість, товщина | Підповерхневий + внутрішній | No | Середня | Середня |
| РТ (радіографічний) | Внутрішні пори, усадкові порожнини, включення, тріщини (залежать від орієнтації) | Внутрішній (об’ємний) | No | Високий | Повільно |
| Тест на герметичність / тиск | Сквозні витоки, литтєві пори, що створюють шляхи для витоку | Лише сквозні | No | Середня | Середня |
| Спектрометр (OES) | Хімічний склад | Масовий матеріал | No | Низький (на тест) | Швидка |
| Тест на твердість | Перевірка механічних властивостей | Поверхневий та підповерхневий | No | Низькими, | Швидка |
У Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , власні можливості неруйнівного контролю — зокрема магнітопорошкова і ультразвукова дефектоскопія, капілярна дефектоскопія, спектрометричний аналіз, випробування на твердість та гідравлічне випробування під тиском — забезпечують комплексну перевірку якості до того, як будь-яке лиття залишає підприємство; документовані звіти про інспекцію надаються як стандартні результати роботи.
Візуальний контроль є найпростішим, але, ймовірно, найважливішим методом неруйнівного контролю. Досвідчений інспектор може виявити широкий спектр поверхневих дефектів — тріщин, пористості, включень піску, «холодних швів», недоливу та проблем з шорсткістю поверхні — за допомогою лише невооруженого ока або простих засобів збільшення.
| Вимога | Специфікація |
|---|---|
| Освітлення | Мінімум 1000 люкс на поверхні контролю (ASME Section V) |
| Відстань перегляду | Максимум 600 мм від ока до поверхні |
| Кут огляду | Не менше 30° від площини поверхні |
| Збільшення | у 2–10 разів для детального огляду підозрілих ділянок |
| Стан поверхні | Вільно від фарби, окалини, бруду, мастила або інших забруднювачів, які можуть приховувати дефекти |
Критерії прийнятності для візуального контролю зазвичай визначаються за зразками-еталонами або специфікаціями замовника. До типових критеріїв відхилення належать:
Можливо виявити лише дефекти, що порушують або видимі на поверхні. Пористість під поверхнею, внутрішнє звуження та включення проходять візуальний контроль непоміченими. ВТ потрібно доповнювати об’ємним НК для критичних застосувань.
Магнітопорошкова інспекція виявляє розриви на поверхні та поблизу поверхні у феромагнітних матеріалах (усі сталі та чавуни). Це найпоширеніший метод НК у сталеливарних литейних цехах, оскільки він швидкий, чутливий і економічно вигідний.
У виливку індукується магнітне поле. Розриви на поверхні або поблизу поверхні спотворюють магнітне поле, створюючи витік магнітного потоку у місці дефекту. Тонкі магнітні частинки (сухий порошок або волога флуоресцентна суспензія), нанесені на поверхню, притягуються до цих полів витоку, утворюючи видиме позначення дефекту.
| Спосіб намагнічення | Краще для | Обладнання |
|---|---|---|
| Електромагнітна скоба (портативна) | Локальний контроль; контроль на місці; великі виливки | Портативна скоба змінного або постійного струму |
| Електроди (протікання струму) | Локальний контроль товстих перерізів | Продукти з контактними наконечниками |
| Головний знімок (пряме з’єднання) | Малі й середні відливки; поздовжні дефекти | Стаціонарна верстакова установка |
| Центральний провідник | Циліндричні деталі; виявляє поздовжні дефекти | Верстакова установка з провідним стержнем |
| Котушка (непряме) | Виявляє поперечні дефекти | Охоплююча котушка або обмотка кабелем |
| Тип дефекту | Мінімальний виявлюваний розмір | Умови |
|---|---|---|
| Поверхнева тріщина | довжина 0,5 мм, ширина 0,01 мм | Поверхня має бути чистою; несуцільність має бути перпендикулярною до магнітного поля |
| Підповерхнева тріщина | довжина 1,5 мм на глибині ≤2 мм | Чутливість швидко зменшується з глибиною |
| Підповерхнева пористість | діаметр ≥3 мм на глибині ≤3 мм | Обмежена чутливість до сферичних несуцільностей |
| Стандартних | Обсяг |
|---|---|
| ASTM E709 | Стандартне керівництво з магнітопорошкового контролю |
| ASTM A903 / A903M | Критерії прийняття сталевих відливок |
| ASME Section V, Article 7 | Магнітопорошкова інспекція для тискостійких посудин |
| ISO 4986 | Сталеві відливки — магнітопорошкова інспекція |
| ISO 4987 | Сталеві відливки — капілярна інспекція рідинами |
| Ступінь тяжкості | Максимальний розмір вказівки | Типове застосування |
|---|---|---|
| Рівень I | Без лінійних вказівок; нелінійні вказівки ≤3 мм | Критичні аерокосмічні та ядерні компоненти |
| Рівень II | Лінійні ≤3 мм; нелінійні ≤5 мм | Лиття, що містить тиск, загального промислового призначення |
| Рівень III | Лінійні ≤6 мм; нелінійні ≤10 мм | Некритичні конструктивні компоненти |
| Рівень IV | Лінійні ≤10 мм; нелінійні ≤15 мм | Деталі, що працюють у режимі низького навантаження й не є критичними для безпеки |
| Рівень V | Допускаються більші вказівки за домовленістю | Тяжкий експлуатаційний режим; лише косметичні дефекти |
Капілярне контрольне випробування забарвлювачем виявляє дефекти, що виходять на поверхню, на будь-якому непористому матеріалі — феромагнітному чи немагнітному. Це основний метод неруйнівного контролю поверхні для аустенітної нержавіючої сталі, алюмінію та інших немагнітних сплавів, до яких неможливо застосувати магнітопорошковий контроль (MT).
На поверхню наносять рідкий забарвлювач з низькою в’язкістю. За рахунок капілярної дії забарвлювач проникає в розриви, що виходять на поверхню. Після витримки надлишковий забарвлювач видаляють із поверхні. Потім наносять проявник, який витягує захоплений забарвлювач назад на поверхню завдяки ефекту вбирання, утворюючи видиму вказівку.
| Тип | Метод | Видимість | Чутливість |
|---|---|---|---|
| Тип I — флуоресцентний | Післяемульгований або водозмивний | Потрібне УФ-А світло | Найвища чутливість |
| Тип II — видимий (червоний фарбувальник) | Видаляється розчинником або промивається водою | Біле світло | Добра чутливість для більшості застосувань |
Для інспекції лиття найпоширенішою є видима червона фарба з видаленням розчинником (тип II, метод C) через її портативність та відсутність потреби в обладнанні УФ-А.
| Ступінь | Діяльність | Ключові параметри |
|---|---|---|
| 1. Попереднє очищення | Видаліть забруднювачі з поверхні | Очистіть розчинником; переконайтеся, що поверхня суха |
| 2. Нанесіть пенетрант | Розпилюйте або наносіть пенетрант кистю на поверхню | Охопити всю зону огляду |
| 3. Час затримки | Дозволити проникненню пенетранта в дефекти | 10–30 хвилин (довше — для вузьких тріщин, холодного металу) |
| 4. Видалити зайве | Протерти тканиною, зволоженою розчинником; НЕ РОЗПИЛЮВАТИ розчинник безпосередньо на поверхню | Вилучити пенетрант із поверхні, не вимиваючи його з дефектів |
| 5. Нанести проявлювач | Розпиляти тонкий, рівномірний шар проявлювача | Проявлювач витягує пенетрант із дефектів; витримати 10–30 хвилин |
| 6. Перевіряйте | Оглядати за білим світлом ≥1 000 люкс | Періодично оглядати під час витримки з проявлювачем; ознаки зростають з часом |
| 7. Післяочищення | Видалити залишки розробника та проникного засобу | Протерти розчинником або промити водою |

| Переваги | Обмеження |
|---|---|
| Працює з будь-яким непористим матеріалом | Тільки поверхневі дефекти |
| Просте обладнання — можна виконувати на місці | Поверхня має бути чистою й сухою |
| Висока чутливість до тонких тріщин | Шорсткі литі поверхні дають помилкові фонові показання |
| Низька вартість на один контроль | Чутливий до температури — уникати температур нижче 5 °C або вище 50 °C |

Ультразвукове тестування використовує звукові хвилі високої частоти (зазвичай 0,5–25 МГц) для виявлення внутрішніх дефектів та вимірювання товщини матеріалу. Це найбільш універсальний об’ємний метод неруйнівного контролю (NDT), придатний практично для будь-якого металу.
П’єзоелектричний перетворювач генерує ультразвукові імпульси, які проходять крізь матеріал. Коли звуковий пучок зустрічає межу розділу — дефект, задню стінку відливки або включення — частина енергії відбивається назад до перетворювача. Інтервал часу між надсиланням імпульсу та прийомом відбитого сигналу вказує на відстань до відбивача. Амплітуда відбитого сигналу вказує на розмір відбивача.
| Техніка | Застосування | Переваги |
|---|---|---|
| Прямий промінь (поздовжня хвиля) | Вимірювання товщини; виявлення шаруватих дефектів, паралельних поверхні; моніторинг відбитого сигналу від задньої стінки | Простий; кількісне вимірювання товщини |
| Похилий промінь (зсувна хвиля) | Виявлення тріщин і дефектів, орієнтованих під кутом до поверхні; контроль зварних швів | Виявляє дефекти, що не паралельні поверхні |
| Тестування методом занурення | Автоматизований контроль складних форм; покращене зв’язування | Усуває проблеми зв’язування через контакт |
| Фазові решітки (PAUT) | Електронне керування променем; секторне сканування; візуалізація в реальному часі | Швидше охоплення; краща характеристика дефектів; постійний цифровий запис |
Виливки створюють унікальні виклики для УЗК порівняно з деформованими виробами:
| Виклик | Причина | Зменшення |
|---|---|---|
| Грубозерниста структура | Великі зерна, отримані литтям, розсіюють ультразвук (шум від зерен), знижуючи співвідношення сигнал/шум | Використовувати нижчу частоту (1–2,25 МГц); нормалізувати або піддавати термічній обробці «закалка + відпустка» перед УЗК для зменшення розміру зерен |
| Шершавість поверхні | Поверхня, отримана литтям, перешкоджає якісному зв’язку перетворювача | Обробити поверхню фрезеруванням або шліфуванням для забезпечення гладкої контактної поверхні перетворювача; застосувати метод занурення |
| Складної геометрії | Багаторазові відбиті сигнали від геометричних особливостей ускладнюють інтерпретацію | Еталонні зразки з ідентичною геометрією; наявність досвідченого оператора є обов’язковою |
| Аустенітна нержавча стал | Великі стовпчасті зерна в сталі аустенітного класу, отриманій литтям, призводять до сильного ослаблення променя та його викривлення | Використовувати спеціалізовані двоелементні або низькочастотні перетворювачі; РТ може бути надійнішим методом |
| Стандартних | Обсяг |
|---|---|
| ASTM A609 / A609M | Стандартна методика ультразвукового контролю литих виробів із вуглецевої та низьколегованої сталі |
| ASTM E428 | Референтні блоки для калібрації UT |
| Розділ V, стаття 5 ASME | Методи дослідження UT для посудин під тиском |
| ISO 11971 | Заліві вироби з сталі та заліза UT сталевих литей для загальних цілей |

Радиологічне тестування використовує рентгенівські або гамма-промені для отримання тіні внутрішньої структури відливки. Це найбільш прямий метод візуалізації внутрішніх дефектів рентгенографія показує їх реальну форму, розмір та місцезнаходження.
Протікає радіація через лиття. Області з зниженою товщиною або меншою щільністю (порості, пористість, скорочення) поглинають менше випромінювання і з'являються темнішими на рентгенографії. Області з більшою щільністю (включення, матеріал ядра) поглинають більше випромінювання і виглядають легше.
| Кастинг | RT підхідність | Примітки |
|---|---|---|
| Об'ємні дефекти (поростість, скорочення, шлаки) | Відмінними | RT є золотим стандартом для цих |
| Плоскості дефектів (поростки, відсутність синтезу, холодні зачинки) | Залежний від орієнтації | Поривка повинна бути вирівняна в межах 510° від промені випромінювання; трещини, перпендикулярно промені, по суті невидимі |
| Толщина стін ≤ 50 мм (сталь, рентген) | Добре до відмінного | Чутливість зменшується зі збільшенням товщини |
| Товщина стінки > 50 мм | Потрібен джерело гамма-випромінювання (Ir-192, Co-60) або лінійний прискорювач | Більш тривалі експозиції; знижена чутливість |
| Складної геометрії | Потрібно кілька експозицій | Кожна ділянка вимагає окремої експозиції під правильним кутом |
| Техніка | Джерело випромінювання | Енергія | Типова товщина (сталь) |
|---|---|---|---|
| Рентгенівське випромінювання (звичайне) | Рентгенівська лампа | 150–450 кВ | До 50 мм |
| Гамма-випромінювання (Ir-192) | Ізотоп іридію-192 | ~0,3–0,6 МеВ | 10–75 мм |
| Гамма-випромінювання (Co-60) | Ізотоп кобальту-60 | 1,17, 1,33 МеВ | 50–150 мм |
| Лінійний прискорювач (LINAC) | Прискорення електронів | 1–15 МеВ | 50–500+ мм |
| Цифрова радіографія (DR) | Рентгенівська трубка + плоский панельний детектор | Те саме, що й для рентгенівського випромінювання | Те саме, що й для рентгенівського випромінювання; швидше, без обробки плівки |
| Комп'ютерна томографія (КТ) | Рентгенівське випромінювання + обертання на 360° | Те саме, що й для рентгенівського випромінювання | Забезпечує тривимірне картування дефектів; дорого; зазвичай використовується для розробки/кваліфікації |
Кожен радіографічний знімок повинен містити індикатори якості зображення (IQI) — тонкі металеві пластини з отворами або дротами відомого діаметра, розміщені на відливці під час експозиції. Видимість найменшого елемента IQI на радіографічному знімку підтверджує досягнуту чутливість.
| Стандарт IQI | Тип |
|---|---|
| ASTM E747 | IQI типу «дріт» |
| ASTM E1025 | IQI типу «отвір» |
| ISO 19232 | IQI типу «дріт» та «сходинка/отвір» |
| Стандартних | Обсяг |
|---|---|
| ASTM E446 | Базові радіографічні знімки для сталевих відливок товщиною до 50 мм |
| ASTM E186 | Зразкові радіографії для сталевих відливок з товстими стінками (50–110 мм) |
| ASTM E280 | Зразкові радіографії для сталевих відливок з товстими стінками (110–300 мм) |
| ASME Section V, Article 2 | Радіографічне контролювання |
| ISO 4992 | Сталеві відливки — радіографічне контролювання |
| ISO 5817 | Рівні прийнятності дефектів |
Для литих деталей, що працюють під тиском — корпусів клапанів, корпусів насосів, трубопровідної арматури, елементів посудин, що працюють під тиском, — випробування на герметичність перевіряє цілісність тискового контуру.

| Параметри | Типові специфікації |
|---|---|
| Тестовий тиск | 1,5× розрахунковий тиск (ASME B16.34 для клапанів); 1,3×–1,5× розрахунковий тиск для посудин, що працюють під тиском |
| Тестове середовище | Вода (з інгібітором корозії та змочувальним засобом); іноді олія — для спеціальних застосувань |
| Час утримання | мінімум 15–30 хвилин; довше — для великих відливок (>500 кг) |
| Прийнятності | Відсутність видимої витічки, відсутність падіння тиску понад встановлені межі (зазвичай максимум 1–2 %) |
| Температура | Тестова рідина та відливка мають бути приблизно за температури навколишнього середовища; уникати теплового удару |
У застосуваннях, де контакт із водою небажаний, використовують пневматичне випробування (повітрям або азотом) — однак із набагато суворішими заходами безпеки через запасену енергію стисненого газу:
| Стандартних | Обсяг |
|---|---|
| ASME B16.34 | Випробування клапанів на тиск |
| API 598 | Огляд і випробування клапанів |
| ISO 5208 | Промислові клапани — випробування на тиск |
| EN 12266 | Промислові клапани — випробування металевих клапанів |
НК-методи перевіряють внутрішню цілісність та стан поверхні, але не перевіряють правильність самого матеріалу.
Хімічний склад перевіряють за допомогою оптичного емісійного спектрометра — електрична дуга або іскра випаровують невелику кількість поверхні відливки, а випромінюваний світловий спектр виявляє елементний склад.
| Вимога | Практики |
|---|---|
| Калібрація | Стандартизація щоденної типізації з використанням атестованих референтних матеріалів |
| Підготовка вибірки | Поверхню шліфують для видалення окалини, декарбонізації та забруднень |
| Аналіз | Щонайменше два вимірювання на зразок; результати усереднюють |
| Звітність | Номер плавки, дата аналізу, відсотковий вміст елементів, ідентифікація спектрометра |
| Випробування | Обладнання | Звичайна частота | Стандартних |
|---|---|---|---|
| Розтяг (межа міцності при розтягу, межа текучості, відносне подовження) | Універсальна випробувальна машина | Одне випробування на плавку; зразок-заготовку виливають із тієї самої плавки | ASTM A370, ISO 6892 |
| Ударна в’язкість за Шарпі | Ударний випробувач із регулюванням температури | Згідно з технічними вимогами для експлуатації при низьких температурах | ASTM A370, ISO 148 |
| Твердість за Бринелем | Твердомір Бринелля (3000 кг, кулька діаметром 10 мм для сталі) | Кожне лиття або репрезентативний зразок з партії | ASTM E10, ISO 6506 |
| Твердість по Роквелю | Твердомір Роквелла | Швидка перевірка під час виробництва; локальна твердість | ASTM E18, ISO 6508 |
Для виробничих деталей, що потребують підтвердження відповідності геометричним параметрам, інспекція за допомогою CMM формує повну тривимірну хмару точок у порівнянні з CAD-моделлю. Сучасні CMM мостового або порталного типу забезпечують об’ємну точність ±(2,0 + L/300) мкм.
Для великих виливків, що перевищують можливості КВМ, стандартною практикою залишається ручна перевірка розмітки за допомогою контрольних плит, висотомірів, штангенциркулів, мікрометрів та індикаторних годинникових вимірювальних приладів.
| Метод | Точність | Краще для |
|---|---|---|
| КВМ (містовий тип) | ±3–5 мкм | Деталі до ~2 м за будь-якою віссю |
| КВМ (портальний тип) | ±5–15 мкм | Великі виливки; діапазон 2–8 м |
| Лазерний трекер | ±25–50 мкм на 10 м | Дуже великі виливки; шлакові ковші, корпуси валків |
| Ручне розміщення | ±0,05–0,1 мм (кваліфікований інспектор) | Одиничні та прототипні деталі; великі відливки |
Результати неруйнівного контролю настільки надійні, наскільки надійний інспектор, який їх отримав. Кваліфікацію персоналу необхідно вказувати як частину вимог до неруйнівного контролю.
| Система | Обсяг |
|---|---|
| ASNT SNT-TC-1A | Сертифікація на основі роботодавця; широко використовується в Північній Америці |
| ASNT CP-189 | Центральний стандарт сертифікації; альтернатива SNT-TC-1A |
| ISO 9712 | Міжнародний стандарт кваліфікації персоналу з неруйнівного контролю; сертифікація третьої сторони |
| EN 473 (замінено ISO 9712) | Раніше європейський стандарт; зараз узгоджено з ISO 9712 |
| Рівень | Здатність |
|---|---|
| Рівень I | Виконує певні операції з неруйнівного контролю під наглядом рівня II або III; не може інтерпретувати результати чи розроблювати процедури |
| Рівень II | Налаштовує обладнання, виконує випробування, інтерпретує та оцінює результати згідно затверджених процедур; розроблює інструкції з неруйнівного контролю |
| Рівень III | Розроблює процедури й методики неруйнівного контролю; навчає та атестує персонал рівнів I та II; встановлює критерії прийнятності |
Мінімальне вимога для самостійного інспектування усі неруйнівні випробування (NDT) на критичних відливках мають виконувати інспектори рівня II, які працюють за процедурами, затвердженими спеціалістом рівня III.
Повна специфікація неруйнівного контролю на кресленні відливки включає метод, стандарт, обсяг, критерії прийнятності, час проведення та кваліфікацію персоналу:
NON-DESTRUCTIVE TESTING REQUIREMENTS:
MT: 100% of all accessible surfaces per ASTM E709 (continuous yoke method,
fluorescent wet particles). Acceptance to ASTM A903 Severity Level II.
Inspector: ASNT Level II (MT) minimum.
UT: 100% volumetric per ASTM A609. Scan all sections ≥25 mm thickness.
Acceptance: No indication exceeding reference level from 6 mm flat-bottom
hole at the inspection depth. Inspector: ASNT Level II (UT) minimum.
RT: Critical sections as indicated on drawing (Sections A-A, B-B, C-C)
per ASTM E446. Acceptance to Category A, Severity Level 2.
Inspector: ASNT Level II (RT) minimum.
PT: All machined surface-breaking edges and thread roots per ASTM E165
(Type II, Method C). Acceptance: No linear indications. Nonlinear
indications ≤3 mm diameter.
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes per
API 598. No visible leakage; pressure drop ≤1% of test pressure.
| Діяльність у сфері неруйнівного контролю | Коли проводиться |
|---|---|
| Візуальний контроль (VT) поверхні «як відлива» | Після дробоструминної обробки; до будь-якого зварювального ремонту |
| Магнітопорошковий (MT) або капілярний (PT) контроль після зварювального ремонту | Після термічної обробки після завершення остаточної підготовки поверхні |
| У | Після термічної обробки (вдосконалення зернової структури покращує відгук ультразвукового контролю) |
| Кімнатна температура | Після термічної обробки; після виправлення зварних швів |
| Тест на тиск | Після остаточної механічної обробки; після всіх видів неруйнівного контролю; перед фарбуванням/нанесенням покриття |
| Остаточний візуальний контроль | Після завершення всіх операцій; перед упаковуванням |
Результати неруйнівного контролю мають бути задокументовані таким чином, щоб забезпечити відстежуваність окремих відливок і можливість аудиту клієнтами та інспекторами третьої сторони.
Кожен звіт про неруйнівний контроль має містити:
| Елемент | Приклад |
|---|---|
| Ідентифікація деталі | Номер деталі, номер плавки, серійний номер лиття |
| Метод і стандарт перевірки | mT за ASTM E709 |
| Параметри перевірки | Метод намагнічення, струм, тип частинок, умови освітлення |
| Результати | Розташування вказівок, розміри, типи; рішення (прийняти/відхилити/відремонтувати) |
| Ідентифікація інспектора | Прізвище та ім’я, рівень атестації, номер атестації |
| Дата та час | Дата перевірки |
| Ідентифікація обладнання | Тип обладнання, термін калібрування |
| Посилання на критерії прийняття | Застосований стандарт та рівень суворості |
Компанії, такі як Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. доставити повні пакети документації з інспекції — у тому числі звіти спектрометра, сертифікати механічних випробувань, звіти МКВ/УЗК/ПКВ, дані вимірювальної інспекції та сертифікати гідравлічних випробувань — упорядковані за номером плавки й прослідковані до окремих відливок, що відповідають вимогам документації EN 10204 3.1 та 3.2.
Ефективне неруйнівне контролювання — це різниця між відправкою відливок і відправкою кваліфікованих відливок. Системна програма НК — яка вибирає правильні методи для типів дефектів, що викликають занепокоєння, застосовує їх у потрібному обсязі в потрібний момент технологічного процесу, інтерпретує результати згідно з задокументованими критеріями прийняття та реєструє все в аудитопридатних звітах — перетворює якість із бажання на перевірений факт.
Основні висновки щодо визначення НК:
Потрібні відливки з сертифікованим НК та повною документацією інспекції? Компанія Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. надає комплексні послуги: відливка, термообробка, механічна обробка та багатометодний НК на базі нашого підприємства, сертифікованого за ISO 9001. Зверніться до нас із вашими вимогами до НК для отримання технічної пропозиції.
Гарячі новини2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24