Meta Description: Kompleksowy przewodnik po metodach badań nieniszczących (NDT) stosowanych do odlewów ze stali i żelaza. Poznaj metody magnetyczne (MT), ultradźwiękowe (UT), rentgenowskie (RT), penetracyjne (PT), wizualne (VT), badania ciśnieniowe oraz analizy chemiczne i mechaniczne — wraz z normami ASTM/EN, kryteriami akceptacji oraz wskazówkami dotyczącymi prawidłowego określania wymagań inspekcyjnych.
Jakość odlewów nie może być sprawdzona po ich wyprodukowaniu — ale może zostać zweryfikowana przed opuszczeniem zakładu odlewniczego. Badania nieniszczące (NDT) to dyscyplina inżynierska umożliwiająca taką weryfikację, pozwalająca zakładom odlewniczym oraz zakupującym wykrywać wady powierzchniowe i podpowierzchniowe bez uszkadzania ani niszczenia odlewu.
Dla menedżerów zakupów oraz inżynierów odpowiedzialnych za zakupy komponentów odlewniczych zrozumienie metod NDT nie jest opcjonalne. Różnica między określeniem „przeprowadzić NDT” a określeniem „MT zgodnie z ASTM E709, akceptacja zgodnie z poziomem ciężkości II ASTM A903, przez inspektora certyfikowanego na poziomie II ASNT” to różnica między subiektywną oceną a weryfikowalną jakością.
Niniejszy przewodnik omawia sześć głównych metod NDT stosowanych do odlewów metalowych, ich podstawy fizyczne, możliwości i ograniczenia, stosowane normy, kryteria akceptacji, wymagania dotyczące kwalifikacji inspektorów oraz sposób prawidłowego określania wymagań NDT na rysunkach technicznych i zamówieniach zakupowych.

Zanim wybierzesz konkretne metody NDT, określ, czego szukasz i dlaczego.
| Kategoria wad | Przykłady | Typowe metody wykrywania |
|---|---|---|
| Wady powierzchniowe | Pęknięcia, pęknięcia gorące, zimne zamknięcia, porowatość powierzchniowa, wtrącenia piasku, otwory gazowe | VT, MT (ferromagnetyczne), PT (wszystkie metale) |
| Wady podpowierzchniowe | Porowatość podpowierzchniowa, wtrącenia, skurcz w odległości 3–6 mm od powierzchni | MT (płytkie wady podpowierzchniowe), UT |
| Wady wewnętrzne | Głębokie kawerny skurczowe, porowatość gazowa, wtrącenia żużla, przesunięcie rdzenia | UT, RT |
| Niezgodność wymiarowa | Odchylenie grubości ścianki, przesunięcie rdzenia, odkształcenie | CMM, ręczne układanie, UT (pomiar grubości) |
| Niezgodność materiału | Nieodpowiedni stop, nieprawidłowa obróbka cieplna, utrata węgla | Spektrometr, badania twardości, metalografia |
| Metoda | Wyczuwa | Powierzchniowe / podpowierzchniowe / wewnętrzne | Tylko dla materiałów ferromagnetycznych? | Koszt względny | Prędkość |
|---|---|---|---|---|---|
| VT (wizualnie) | Pęknięcia powierzchni, porowatość, piasek, błędne wykonanie, wykończenie powierzchni | Tylko powierzchnia | No | Bardzo niska | Szybko. |
| MT (cząstka magnetyczna) | Węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węzły, węz | Powierzchnia + płytkie podpowierzchnie (≤3 mm) | Tak ( stal, żelazo) | Niski | Szybko. |
| PT (przenikający barwnik) | Pęknięcia powierzchniowe, porowate | Tylko powierzchnia | Nie (wszystkie metale) | Niski | Umiarkowany |
| UT (ultrasonic) | Wnętrza, porowate, kurczące się, włączenia, laminacje, grubość | Podpowierzchnia + wewnętrzne | No | Umiarkowany | Umiarkowany |
| RT (radio) | Wnętrza, porowate, kurczące się, włączające się, pęknięte (zależne od orientacji) | Wnętrze (wolumenetryczne) | No | Wysoki | Powoli. |
| Badanie przecieku/ciśnienia | Wydobycie złoża, w którym jest widoczne, że jest w stanie przejść przez ścianę | Tylko przez ścianę | No | Umiarkowany | Umiarkowany |
| Wymagania dotyczące spectrometru | Skład chemiczny | Materiały luźne | No | Niski poziom (na badanie) | Szybko. |
| Badanie twardości | Weryfikacja właściwości mechanicznych | Powierzchnia + podpowierzchnia | No | Niski | Szybko. |
W Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , wewnętrzne możliwości NDT obejmujące MT, UT, PT, analizę spektrometru, badania twardości i badania ciśnienia hydrostatycznego umożliwiają kompleksową weryfikację jakości przed opuszczeniem zakładu odlewania, z udokumentowanymi raportami inspekcyjnymi dostarcz
Badania wizualne są najprostszą, ale prawdopodobnie najważniejszą metodą NDT. Doświadczony inspektor może zidentyfikować szeroki zakres wad powierzchni pęknięć, porowatości, włączeń piasku, zamków na zimno, błędnych biegów i problemów z chropotacją powierzchni używając gołego oka lub prostych środków powiększających.
| Wymaganie | Specyfikacja |
|---|---|
| Oświetlenie | Minimum 1000 lux na powierzchni kontroli (sekcja V ASME) |
| Odległość widzenia | Maksymalnie 600 mm od oka do powierzchni |
| Kąt widzenia | Nie mniej niż 30° od płaszczyzny powierzchni |
| Zwiększenie | 2× do 10× w celu szczegółowego badania podejrzanych obszarów |
| Stan powierzchni | Bez farby, rdzy, brudu, oleju ani innych zanieczyszczeń, które mogłyby ukryć wady |
Kryteria akceptacji wzrokowej są zwykle definiowane na podstawie standardów odniesienia lub specyfikacji określonych przez klienta. Typowe kryteria odrzucenia obejmują:
Wykrywalne są jedynie wady widoczne na powierzchni lub wystające nad powierzchnię. Porowatość podpowierzchniowa, skurcz wewnętrzny oraz wtrącenia przechodzą inspekcję wizualną niezauważone. Badania VT należy uzupełnić objętościowymi metodami NDT w zastosowaniach krytycznych.
Badanie metodą cząstek magnetycznych wykrywa nieciągłości na powierzchni i tuż pod powierzchnią materiałów ferromagnetycznych (wszystkie stali i żelaza). Jest to najbardziej powszechnie stosowana metoda NDT w hutniach stali, ponieważ charakteryzuje się szybkością, wysoką czułością oraz korzystnym stosunkiem kosztu do efektywności.
W odlewie indukuje się pole magnetyczne. Nieciągłości na powierzchni lub tuż pod nią zakłócają to pole magnetyczne, powodując wyciek strumienia magnetycznego w miejscu wady. Drobne cząstki magnetyczne (suchy proszek lub zawiesina fluorescencyjna w cieczy) naniesione na powierzchnię są przyciągane przez te pola wycieku, tworząc widoczną wskazówkę lokalizacji wady.
| Metoda namagnesowania | Najlepszy dla | Sprzęt |
|---|---|---|
| Yoke (przenośny elektromagnes) | Inspekcja lokalna; inspekcja w terenie; duże odlewy | Przenośny yoke prądu przemiennego lub stałego |
| Prod (przepływ prądu) | Inspekcja lokalna grubych przekrojów | Produkty z końcówkami kontaktowymi |
| Zdjęcie głowy (kontakt bezpośredni) | Odlewy małej i średniej wielkości; wady podłużne | Stacjonarna jednostka stołowa |
| Przewodnik centralny | Cylindryczne części; wykrywanie wad podłużnych | Jednostka stołowa z prętem przewodzącym |
| Cewka (pośredni) | Wykrywanie wad poprzecznych | Cewka obejmująca lub owijanie kablem |
| Typ wady | Minimalny wykrywalny rozmiar | Warunki |
|---|---|---|
| Pęknięcie powierzchniowe | długość 0,5 mm, szerokość 0,01 mm | Powierzchnia musi być czysta; nieciągłość musi być prostopadła do pola magnetycznego |
| Pęknięcie pod powierzchnią | długość 1,5 mm przy głębokości ≤2 mm | Wrażliwość szybko maleje wraz ze wzrostem głębokości |
| Porowatość podpowierzchniowa | średnica ≥3 mm przy głębokości ≤3 mm | Ograniczona wrażliwość wobec nieciągłości kulistych |
| Standard | Zakres |
|---|---|
| ASTM E709 | Standardowy przewodnik dotyczący badań metodą cząstek magnetycznych |
| ASTM A903 / A903M | Kryteria akceptacji odlewów stalowych |
| ASME Section V, Article 7 | Badanie metodą cząstek magnetycznych dla naczyń ciśnieniowych |
| ISO 4986 | Odlewy stalowe — badanie metodą cząstek magnetycznych |
| ISO 4987 | Odlewy stalowe — badanie metodą cieczy penetrującej |
| Poziom ciężkości | Maksymalny rozmiar wskazania | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|
| Poziom I | Brak wskazań liniowych; wskazania nieliniowe ≤3 mm | Kluczowe elementy lotnicze i jądrowe |
| Poziom II | Liniowe ≤3 mm; nieliniowe ≤5 mm | Odlewy przeznaczone do zastosowań pod ciśnieniem, ogólnoprzemysłowe |
| Poziom III | Liniowe ≤6 mm; nieliniowe ≤10 mm | Elementy konstrukcyjne niekluczowe |
| Poziom IV | Liniowe ≤10 mm; nieliniowe ≤15 mm | Części o niskim obciążeniu, niebędące krytyczne pod względem bezpieczeństwa |
| Poziom V | Większe wskazania dopuszczalne na mocy porozumienia | Używane w warunkach trudnych; tylko wady estetyczne |
Badanie penetracyjne barwnikowe wykrywa wady powierzchniowe w materiałach nieporowatych — ferromagnetycznych i niemagnetycznych. Jest to podstawowa metoda nieniszczącej kontroli powierzchniowej stosowana dla stali austenitycznej, aluminium oraz innych stopów niemagnetycznych, do których nie można zastosować badania magnetycznego (MT).
Na powierzchnię nanosi się ciecz penetracyjną o niskiej lepkości. Działanie kapilarne wprowadza penetrant do wad powierzchniowych. Po czasie wytrzymania nadmiar penetrantu usuwa się z powierzchni. Następnie nanosi się rozwijacz, który wyciąga uwięziony penetrant z wad na powierzchnię poprzez działanie absorpcyjne, tworząc widoczną wskazówkę.
| Typ | Metoda | Widoczność | Czułość |
|---|---|---|---|
| Typ I — fluorescencyjny | Emulsyjny po naświetleniu lub mywalny wodą | Wymagane światło UV-A | Najwyższa czułość |
| Typ II — widzialny (czerwony barwnik) | Do usuwania rozpuszczalnikiem lub do płukania wodą | Białe światło | Dobra czułość w większości zastosowań |
W kontroli odlewów najczęściej stosuje się widzialny system z czerwonym barwnikiem i usuwaniem rozpuszczalnikiem (typ II, metoda C) ze względu na jego przenośność oraz brak konieczności użycia sprzętu UV-A.
| Stopień | Działanie | Kluczowe parametry |
|---|---|---|
| 1. Wstępne czyszczenie | Usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe | Oczyścić rozpuszczalnikiem; upewnić się, że powierzchnia jest sucha |
| 2. Zastosować penetran | Nanieść penetran metodą natrysku lub pędzlem na powierzchnię | Przegląd całej powierzchni inspekcji |
| 3. Czas zatrzymania | Zezwolić penetranowi na wniknięcie do wad | 10–30 minut (dłużej dla ciasnych pęknięć i zimnego metalu) |
| 4. Usuń nadmiar | Wytarć ściereczką nasączoną rozpuszczalnikiem; NIE polewać powierzchni bezpośrednio rozpuszczalnikiem | Usunąć penetran z powierzchni, nie wypłukując go z wad |
| 5. Zastosować wykrywacz | Nanieść cienką, jednolitą warstwę wykrywacza przez natrysk | Wykrywacz wyciąga penetran z wad; czas postoju: 10–30 minut |
| 6. Sprawdzić | Przegląd pod światłem białym o natężeniu ≥1000 luksów | Przeglądać okresowo w trakcie postoju wykrywacza; wskazania rosną wraz z upływem czasu |
| 7. Po czyszczeniu | Usunięcie pozostałości developera i penetranu | Oczyszczenie rozpuszczalnikiem lub płukanie wodą |

| Zalety | Ograniczenia |
|---|---|
| Działa na dowolnym materiale nieporowatym | Wykrywa tylko wady przechodzące na powierzchnię |
| Prosta aparatura — można wykonać na miejscu | Powierzchnia musi być czysta i sucha |
| Wysoka czułość w wykrywaniu drobnych szczelin | Rzędne, odlewane powierzchnie dają fałszywe wskazania tła |
| Niski koszt jednej inspekcji | Wrażliwe na temperaturę — unikać temperatur poniżej 5 °C lub powyżej 50 °C |

Badania ultradźwiękowe wykorzystują wysokie częstotliwości fal dźwiękowych (zazwyczaj 0,5–25 MHz) do wykrywania wewnętrznych nieciągłości oraz pomiaru grubości materiału. Są to najbardziej uniwersalne objętościowe metody nieniszczącej kontroli jakości (NDT), stosowane praktycznie wobec każdego metalu.
Przetwornik piezoelektryczny generuje impulsy ultradźwiękowe, które przechodzą przez materiał. Gdy wiązka dźwiękowa napotka granicę ośrodków — nieciągłość, tylną ścianę odlewu lub wtrącenie — część energii jest odbijana z powrotem do przetwornika. Opóźnienie czasowe pomiędzy wysłaniem impulsu a odbiorem echa wskazuje odległość do odbijającego elementu. Amplituda echa wskazuje rozmiar odbijającego elementu.
| Technika | Zastosowanie | Zalety |
|---|---|---|
| Wiązka prosta (fala podłużna) | Pomiar grubości; wykrywanie defektów warstwowych równoległych do powierzchni; monitorowanie echa od tylnej ściany | Proste; ilościowy pomiar grubości |
| Wiązka kątowa (fala poprzeczna) | Wykrywanie pęknięć i wad ułożonych pod kątem do powierzchni; kontrola spawów | Wykrywa wady niebędące równoległe do siebie |
| Badania metodą zanurzeniową | Zautomatyzowana kontrola kształtów złożonych; poprawa sprzężenia | Eliminuje problemy związane ze sprzężeniem kontaktowym |
| Ultrasonografia z przesuwaną fazą (PAUT) | Elektroniczne sterowanie wiązką; skanowanie sektorowe; obrazowanie w czasie rzeczywistym | Szybsze pokrycie obszaru; lepsza charakterystyka wad; trwała cyfrowa dokumentacja |
Odlewy stwarzają unikalne wyzwania dla ultradźwięków w porównaniu z wyrobami walcowanymi:
| Wyzwanie | Powód | Łagodzenie |
|---|---|---|
| Gruba struktura ziarnista | Duże ziarna odlewane w formie rozpraszają ultradźwięki (szum ziarnowy), co zmniejsza stosunek sygnału do szumu | Używać niższej częstotliwości (1–2,25 MHz); normalizować lub hartować i odpuszczać przed badaniem ultradźwiękowym w celu udrobnienia struktury ziarnowej |
| Roughness surface | Powierzchnia odlewu uniemożliwia dobre sprzężenie przetwornika | Obrabiać lub szlifować gładką powierzchnię do kontaktu z przetwornikiem; stosować technikę zanurzeniową |
| Złożona geometria | Wielokrotne odbicia od cech geometrycznych utrudniają interpretację wyników | Standardy odniesienia o identycznej geometrii; konieczny doświadczony operator |
| Stal nierdzewna austenityczna | Duże ziarna kolumnowe w odlewach ze stali austenitycznej powodują silne tłumienie i odchylenie wiązki ultradźwiękowej | Stosować specjalne przetworniki dwuelementowe lub niskoczęstotliwościowe; badanie rentgenowskie może okazać się bardziej niezawodne |
| Standard | Zakres |
|---|---|
| ASTM A609 / A609M | Zastosowanie standardowej metody badań ultradźwiękowych odlewów ze stali węglowej i niskostopowej |
| ASTM E428 | Bloków odniesienia do kalibracji UT |
| ASME Section V, Article 5 | Metody badań UT dla zbiorników ciśnieniowych |
| ISO 11971 | Odlewy stalowe i żeliwne — badania UT odlewów stalowych do zastosowań ogólnych |

Badania radiograficzne wykorzystują promieniowanie rentgenowskie lub gamma do uzyskania obrazu cienia wewnętrznej struktury odlewu. Jest to najbardziej bezpośredni sposób wizualizacji wad wewnętrznych — obraz radiograficzny pokazuje ich rzeczywisty kształt, rozmiar oraz położenie.
Promieniowanie przenika przez odlew. Obszary o zmniejszonej grubości lub niższej gęstości (puste przestrzenie, porowatość, skurcz) pochłaniają mniej promieniowania i są ciemniejsze na obrazie radiograficznym. Obszary o wyższej gęstości (wtrącenia, materiał rdzenia) pochłaniają więcej promieniowania i są jaśniejsze.
| Funkcja odlewana | Przydatność do badania radiograficznego (RT) | Uwagi |
|---|---|---|
| Wady objętościowe (porowatość, skurcz, żużel) | Doskonały | Badanie radiograficzne (RT) jest złotym standardem w tych przypadkach |
| Wady płaskie (pęknięcia, brak zlania, zimne spoiny) | Zależne od orientacji | Pęknięcie musi być ułożone pod kątem 5–10° względem wiązki promieniowania; pęknięcia prostopadłe do wiązki są praktycznie niewidoczne |
| Grubość ścianki ≤50 mm (stal, rentgen) | Dobra do bardzo dobrej | Wrażliwość maleje wraz ze wzrostem grubości |
| Grubość ścianki > 50 mm | Wymaga źródła promieniowania gamma (Ir-192, Co-60) lub akceleratora liniowego | Dłuższe czasy naświatu; zmniejszona wrażliwość |
| Złożona geometria | Wymagane są wielokrotne naświaty | Każdy odcinek wymaga osobnego naświatu pod odpowiednim kątem |
| Technika | Źródło promieniowania | Energia | Typowa grubość (stal) |
|---|---|---|---|
| Promieniowanie rentgenowskie (konwencjonalne) | Rurość rentgenowska | 150–450 kV | Do 50 mm |
| Gamma (Ir-192) | Izotop irydu-192 | około 0,3–0,6 MeV | 10–75 mm |
| Gamma (Co-60) | Izotop kobaltu-60 | 1,17, 1,33 MeV | 50–150 mm |
| Akcelerator liniowy (LINAC) | Przyspieszanie elektronów | 1–15 MeV | 50–500+ mm |
| Cyfrowa radiografia (DR) | Lampa rentgenowska + płaski detektor obrazu | Takie same jak w przypadku promieniowania rentgenowskiego | Takie same jak w przypadku promieniowania rentgenowskiego; szybsze, bez przetwarzania klisz |
| Komputerowa Tomografia (CT) | Promieniowanie rentgenowskie + obrót o 360° | Takie same jak w przypadku promieniowania rentgenowskiego | Zapewnia trójwymiarowe mapowanie wad; drogie; zwykle stosowane podczas rozwoju/kwalifikacji |
Każdy obraz rentgenowski musi zawierać wskaźniki jakości obrazu (IQI) — cienkie płytki metalowe z otworami lub drutami o znanej średnicy umieszczane na odlewaniu w trakcie ekspozycji. Widoczność najmniejszego elementu IQI na obrazie rentgenowskim potwierdza osiągniętą czułość.
| Standard IQI | Typ |
|---|---|
| ASTM E747 | IQI typu drutowego |
| ASTM E1025 | IQI typu otworowego |
| ISO 19232 | IQI drutowe i stopniowe/otworowe |
| Standard | Zakres |
|---|---|
| ASTM E446 | Referencyjne rentgenogramy odlewów stalowych o grubości do 50 mm |
| ASTM E186 | Referencyjne rentgenogramy ciężkich odlewów stalowych (50–110 mm) |
| ASTM E280 | Radiografie odniesienia dla ciężkościennych (110–300 mm) odlewów stalowych |
| ASME Section V, Article 2 | Badanie radiograficzne |
| ISO 4992 | Odlewy stalowe — badania radiograficzne |
| ISO 5817 | Poziomy akceptacji wad |
Dla odlewów przeznaczonych do pracy pod ciśnieniem — korpusy zaworów, obudowy pomp, kształtki rurociągowe, elementy naczyń ciśnieniowych — badania szczelności potwierdzają integralność granicy ciśnieniowej.

| Parametry | Typowa specyfikacja |
|---|---|
| Ciśnienie badawcze | 1,5× ciśnienie projektowe (ASME B16.34 dla zaworów); 1,3× do 1,5× ciśnienie projektowe dla naczyń ciśnieniowych |
| Średnica testowa | Woda (z inhibitory korozji i środkiem zwilżającym); czasem olej w przypadku konkretnych zastosowań |
| Czas utrzymywania | minimalnie 1530 minut; dłużej w przypadku dużych odlewów (>500 kg) |
| Akceptacja | Brak widocznych wycieków, brak spadku ciśnienia przekraczającego granice (zwykle maksymalnie 12%) |
| Temperatura | Płyn testowy i odlewy przy około temperaturze otoczenia; unikaj wstrząsu cieplnego |
W przypadku zastosowań, w których kontakt z wodą jest niepożądany, stosuje się badania pneumatyczne (z powietrzem lub azotem), ale z znacznie większymi środkami bezpieczeństwa ze względu na magazynowaną energię sprężonego gazu:
| Standard | Zakres |
|---|---|
| ASME B16.34 | Badanie ciśnienia zaworu |
| API 598 | Kontrola i badania zaworów |
| ISO 5208 | Zawory przemysłowe — badania ciśnieniowe |
| EN 12266 | Zawory przemysłowe — badania zaworów metalowych |
Badania nieniszczące (NDT) potwierdzają integralność wewnętrzną i stan powierzchni, ale nie potwierdzają poprawności samego materiału.
Skład chemiczny weryfikuje się za pomocą spektrometru emisyjnego optycznego — łuk elektryczny lub iskra parują niewielką ilość powierzchni odlewu, a emitowany widmo światła ujawnia skład pierwiastkowy.
| Wymaganie | Praktyka |
|---|---|
| Kalibracja | Standardyzacja typu codzienna przy użyciu certyfikowanych materiałów odniesienia |
| Przygotowanie próbek | Powierzchnia szlifowana w celu usunięcia warstwy skorupki, utraty węgla oraz zanieczyszczeń |
| Analizy | Przynajmniej dwa spalania na próbkę; wyniki uśredniane |
| Raportowanie | Numer partii, data analizy, procentowe zawartości pierwiastków, identyfikacja spektrometru |
| Badanie | Sprzęt | Typowa Częstotliwość | Standard |
|---|---|---|---|
| Rozciąganie (granica wytrzymałości na rozciąganie, granica plastyczności, wydłużenie) | Uniwersalny maszyn do testów | Jedno badanie na partię; próbkę do badań odlewano z tej samej partii | ASTM A370, ISO 6892 |
| Uderzenie Charpy’ego | Maszyna do badań udarności z kontrolą temperatury | Zgodnie ze specyfikacją dla zastosowań w niskich temperaturach | ASTM A370, ISO 148 |
| Twardość Brinella | Twardościomierz Brinella (obciążenie 3000 kg, kula o średnicy 10 mm dla stali) | Każde odlewanie lub próba reprezentatywna z każdej partii | ASTM E10, ISO 6506 |
| Twardość Rockwella | Twardościomierz Rockwella | Szybka weryfikacja w trakcie procesu; lokalna twardość | ASTM E18, ISO 6508 |
W przypadku części produkcyjnych wymagających potwierdzonej zgodności wymiarowej inspekcja CMM generuje pełny chmura punktów 3D porównywaną z modelem CAD. Nowoczesne maszyny CMM typu mostowego lub portalowego osiągają dokładność objętościową ±(2,0 + L/300) μm.
W przypadku dużych odlewów przekraczających możliwości maszyn CMM ręczna inspekcja układu pomiarowego przy użyciu płyt pomiarowych, mierników wysokości, suwmiarek, mikrometrów i wskaźników czujnikowych pozostaje standardową praktyką.
| Metoda | Dokładność | Najlepszy dla |
|---|---|---|
| CMM (typ mostowy) | ±3–5 μm | Części o wymiarach do ok. 2 m w dowolnej osi |
| CMM (typ portalowy) | ±5–15 μm | Duże odlewy; zakres 2–8 m |
| Śledzący laser | ±25–50 μm na dystansie 10 m | Bardzo duże odlewy; kotle żużlowe, obudowy młynów |
| Ręczne układanie | ±0,05–0,1 mm (doświadczony inspektor) | Jednostkowe i prototypowe części; duże odlewy |
Wyniki badań nieniszczących są wiarygodne jedynie w takim stopniu, w jakim jest wiarygodny inspektor je wykonujący. Kwalifikacje personelu muszą być określone jako część wymagań dotyczących badań nieniszczących.
| System | Zakres |
|---|---|
| ASNT SNT-TC-1A | Certyfikacja oparta na pracodawcy; powszechnie stosowana w Ameryce Północnej |
| ASNT CP-189 | Centralny standard certyfikacji; alternatywa dla SNT-TC-1A |
| ISO 9712 | Międzynarodowy standard kwalifikacji personelu do badań nieniszczących; certyfikacja przez stronę zewnętrzną |
| EN 473 (zastąpiony przez ISO 9712) | Wcześniejszy standard europejski; obecnie zharmonizowany z ISO 9712 |
| Poziom | ZDOLNOŚĆ |
|---|---|
| Poziom I | Wykonuje konkretne operacje NDT pod nadzorem osoby posiadającej certyfikat poziomu II lub III; nie może interpretować wyników ani opracowywać procedur |
| Poziom II | Konfiguruje sprzęt, wykonuje badania, interpretuje i ocenia wyniki zgodnie z zatwierdzonymi procedurami; opracowuje instrukcje NDT |
| Poziom III | Opracowuje procedury i techniki NDT; szkoli i egzaminuje personel poziomu I i II; ustala kryteria akceptacji |
Minimalny wymóg do przeprowadzania niezależnych inspekcji wszystkie badania NDT kluczowych odlewów powinny być wykonywane przez inspektorów certyfikowanych na poziomie II zgodnie z procedurami zatwierdzonymi przez osobę certyfikowaną na poziomie III.
Pełna specyfikacja NDT na rysunku odlewu obejmuje metodę, standard, zakres, kryteria akceptacji, termin wykonania oraz kwalifikacje personelu:
NON-DESTRUCTIVE TESTING REQUIREMENTS:
MT: 100% of all accessible surfaces per ASTM E709 (continuous yoke method,
fluorescent wet particles). Acceptance to ASTM A903 Severity Level II.
Inspector: ASNT Level II (MT) minimum.
UT: 100% volumetric per ASTM A609. Scan all sections ≥25 mm thickness.
Acceptance: No indication exceeding reference level from 6 mm flat-bottom
hole at the inspection depth. Inspector: ASNT Level II (UT) minimum.
RT: Critical sections as indicated on drawing (Sections A-A, B-B, C-C)
per ASTM E446. Acceptance to Category A, Severity Level 2.
Inspector: ASNT Level II (RT) minimum.
PT: All machined surface-breaking edges and thread roots per ASTM E165
(Type II, Method C). Acceptance: No linear indications. Nonlinear
indications ≤3 mm diameter.
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes per
API 598. No visible leakage; pressure drop ≤1% of test pressure.
| Czynność NDT | Kiedy wykonywane |
|---|---|
| VT powierzchni surowej (odlewu) | Po piaskowaniu; przed dowolnym spawaniem naprawczym |
| MT/PT po spawaniu naprawczym | Po HTW; po końcowej przygotowaniu powierzchni |
| Ut | Po obróbce cieplnej (doskonalenie struktury ziarnistej poprawia odpowiedź UT) |
| Dzis | Po obróbce cieplnej; po spawaniu naprawczym |
| Test Ciśnienia | Po końcowej obróbki; po wszystkich badaniach nieniszczących; przed malowaniem/pokrywaniem |
| Ostateczna wizualna kontrola jakości | Po zakończeniu wszystkich operacji; przed zapakowaniem |
Wyniki badań nieniszczących muszą być udokumentowane w sposób umożliwiający przyporządkowanie do poszczególnych odlewów oraz audyt przez klientów i niezależnych inspektorów.
Każdy raport z badań nieniszczących powinien zawierać:
| Element | Przykład |
|---|---|
| Identyfikacja części | Numer części, numer partii, numer seryjny odlewu |
| Metodę kontroli i stosowany standard | mT zgodnie z ASTM E709 |
| Parametry inspekcji | Metoda namagnesowania, prąd, typ cząstek, warunki oświetlenia |
| Wyniki | Lokalizacje wskazówek, ich wymiary i typy; decyzja (akceptacja/odrzucenie/naprawa) |
| Identyfikacja inspektora | Imię i nazwisko, poziom certyfikacji, numer certyfikatu |
| Data i czas | Data inspekcji |
| Identyfikacja sprzętu | Typ sprzętu, termin kalibracji |
| Odnośnik do kryteriów akceptacji | Zastosowany standard i poziom rygoru |
Firmy takie jak Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. dostarczać kompleksowych pakietów dokumentacji inspekcyjnej — w tym raportów spektrometru, certyfikatów badań mechanicznych, raportów badań nieniszczących (MT/UT/PT), danych pomiarów wymiarowych oraz certyfikatów badań ciśnieniowych — uporządkowanych według numeru partii i śledzonych do poszczególnych odlewów, zgodnie z wymaganiami dokumentacyjnymi norm EN 10204 3.1 i 3.2.
Skuteczne badania nieniszczące to różnica między wysyłką odlewów a wysyłką odlewów zatwierdzonych pod kątem jakości. Systemowy program badań nieniszczących — który wybiera odpowiednie metody dla typów defektów wymagających kontroli, stosuje je w odpowiednim zakresie i w odpowiednim momencie cyklu produkcyjnego, interpretuje wyniki na podstawie udokumentowanych kryteriów akceptacji oraz rejestruje wszystkie dane w raportach przeznaczonych do audytu — przekształca jakość z aspiracji w fakt możliwy do zweryfikowania.
Główne wnioski dotyczące określania badań nieniszczących:
Wymaganie odlewów z certyfikowaną metodą NDT i kompletną dokumentacją inspekcyjną? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. zapewnia zintegrowane odlewy, obróbkę cieplną, obróbkę maszynową i wielo-metodową inspekcję NDT z naszego certyfikowanego ISO 9001 obiektu. W celu uzyskania oferty technicznej należy skontaktować się z nami w sprawie swoich wymagań NDT.
Gorące wiadomości2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24