Meta Description: Przewodnik techniczny poświęcony projektowaniu, materiałom i produkcji garnków do żużlu dla hut stalowych. Dowiedz się o konstrukcjach trunnionów, odporności na zmęczenie termiczne, odlewaniu w piasku stalowych garnków o wadze 5–50 ton, obróbce cieplnej, frezowaniu CNC oraz zapewnianiu jakości — od wiodącej odlewni garnków do żużlu.
Każda huta stalowa wytwarza żużel — ciekły produkt uboczny procesów wytopu żelaza i stali, który usuwa zanieczyszczenia z kąpieli metalowej. Każdy system obsługi żużlu opiera się na jednym podstawowym elemencie: garncie do żużlu . Ważący od 5 do 50 ton, odlewany ze stali i narażony przy każdej cyklu na ciekły żużel o temperaturze 1300–1600 °C, garnek do żużlu to jeden z najbardziej wymagających odlewów produkowanych na całym świecie.
Jednak mimo kluczowej roli konstrukcji i produkcji pojemników na żużel brak jest w literaturze publicznej szczegółowych informacji na ten temat. Większość podręczników inżynierskich dotyczy zaworów, pomp oraz komponentów maszyn — niewiele z nich porusza specyficzne zagadnienia metalurgii i wyzwań produkcyjnych związanych z odlewkami stalowymi o dużych przekrojach, działającymi w warunkach skrajnego obciążenia termicznego i mechanicznego.
Niniejszy przewodnik zawiera kompleksowy przegląd inżynierski odlewania pojemników na żużel: funkcja, konfiguracje konstrukcyjne, dobór materiału, proces odlewania i obróbki skrawaniem, zapewnienie jakości oraz zarządzanie okresem użytkowania.

Pojemnik na żużel (nazywany także wiadrem na żużel, pojemnikiem na popiół lub pojemnikiem do desiarkowania w zależności od zastosowania) to stalowa odlewka w kształcie misy o grubej ścianie, służąca do zbierania ciekłego żużelu odprowadzanego z pieców, konwertorów oraz stacji obróbki wanny.

| Zastosowanie | Temperatura żużelu | Typowa pojemność pojemnika | Częstotliwość cyklu |
|---|---|---|---|
| Piec wielkopłytowy (produkcja żelaza) | 1 400–1 550 °C | 15–50 m³ | 8–12 garnców dziennie |
| Piec tlenowy podstawowy (BOF) | 1500–1650 °C | 10–25 m³ | 10–20 garnców dziennie |
| Piec łukowy elektryczny (EAF) | 1450–1600 °C | 5–20 m³ | 10–15 garnców dziennie |
| Piec żurawowy / rafinacja | 1500–1650 °C | 3–10 m³ | 5–10 garnców dziennie |
| Stacja desiarkowania | 1300–1500 °C | 3–15 m³ | Przerywisty |
Każdy cykl garnców żużlowych poddaje odlewek skrajnym warunkom:
Korpus garnka podlega wielokrotnym cyklom termicznym – od temperatury bliskiej temperaturze otoczenia do temperatury żużlu; jest to podstawowy czynnik decydujący o konstrukcji metalurgicznej garnków żużlowych: odporność na zmęczenie termiczne .
Geometria garnka żużlowego stanowi kompromis między wymaganiami funkcjonalnymi:
| Cecha geometryczna | Cel Projektowy |
|---|---|
| Tapered bowl profile | Ułatwia odprowadzanie żużlu przy nachylaniu; pozwala na czyste oddzielenie zastygłego żużlu |
| Duża promień zaokrąglenia krawędzi wylotu | Rozprowadza naprężenia termiczne; zapobiega pękaniu krawędzi spowodowanemu przelewem żużlu |
| Grubszą część dna | Wytrzymuje uderzenia żużlu podczas napełniania; zapewnia sztywność konstrukcyjną |
| Wzmocnienie wałków obrotowych | Przenosi pełną masę garnka wraz z żużlem podczas podnoszenia i przechylania |
| Całościowe nogi / podstawki | Zapewniają stabilną pozycję postoju, gdy garnek jest postawiony |
Wałki obrotowe są najbardziej obciążonymi elementami garnka do żużlu — przenoszą całą masę garnka wraz z żużlem (do ponad 100 ton) podczas podnoszenia i przechylania.
| Typ trunnionowy | Opis | Zalety | Wnioski |
|---|---|---|---|
| Trunniony odlewane razem z korpusem (całość) | Trunniony są odlewane jako część korpusu kotła | Brak szwów spawanych; najmocniejsza opcja; najlepsza wydajność przy zmęczeniu | Wymaga bardziej skomplikowanego modelu i formy; konieczna kontrola nieniszcząca połączenia trunnionów z korpusem |
| Trunniony śrubowe | Oddzielne, odlewanie lub kucie trunnionów przymocowanych śrubami do korpusu kotła | Trunniony można wymieniać bez konieczności wymiany całego kotła; upraszcza proces odlewania | Połączenie śrubowe wymaga okresowej kontroli; dodatkowe operacje frezowania |
| Trunniony kute (spawane) | Kołnierze z wykowanego stali spawane do toczonego gniazda | Najwyższa jakość materiału kołnierzy; stosowane powszechnie w bardzo dużych tyglach | Jakość spawania ma decydujące znaczenie; wymagane są obróbka cieplna po spawaniu (PWHT) |
Trend branżowy kołnierze odlewnicze integralne są preferowane w tyglach o pojemności do ok. 25 ton, ponieważ eliminują połączenie spawane — najbardziej typowe miejsce awarii. W przypadku bardzo dużych tygli (>30 ton) często stosuje się kołnierze wykowane i spawane do korpusu, co zapewnia wyższą odporność udarną kołnierzy oraz materiał bez wad.
Tygle żużlowe są opróżniane przez przechylanie. Mechanizm przechylania określa konstrukcję kołnierzy i uchwytów podnoszeniowych:
| System przechylania | Wpływ na konstrukcję tygla |
|---|---|
| Wciągnik + uchwyt kołnierza | Standardowa para trzpieni na przeciwnych stronach; hak dźwigu łączy się z hakiem typu C lub uchwytem |
| Wózek do przewozu żużlu (samochód zawiasowy) | Trzpienie lub kołki podnoszące umieszczone tak, aby pasowały do ramion nośnika; nośnik podnosi i przechyla garnek |
| Wagon kolejowy z mechanizmem przechylania | Garnek zamontowany na wagonie kolejowym; rama przechylająca działa na wbudowane trzpienie |
| Bezpośrednie przechylanie (hydrauliczny odwracacz) | Korpus garnka z trzpieniami przechylającymi; mechanizm odwracania obraca garnek |
Warga garnka (obrączka otworu) jest najgorętszą strefą — otrzymuje rozpryski żużlu i przelew oraz jest bezpośrednio narażona na promieniowanie ze strony powierzchni stopionego żużlu. Opcje projektu wargi:
| Projekt | Wytrzymałość na zmęczenie termiczne | Koszt |
|---|---|---|
| Całkowicie wylana obręcz (standard) | Umiarkowany — obręcz jest pierwszym obszarem, w którym pojawiają się pęknięcia | Linia bazowa |
| Wzmocniona obręcz (grubsza, zaokrąglona) | Ulepszony — większy promień rozprasza naprężenia termiczne | +10–15% masy |
| Zamienną obręcz z pierścienia | Najlepsza serwisowalność — pierścień obręczy to osobny odlew mocowany śrubami lub spawany | Najwyższy początkowy koszt; najniższy całkowity koszt cyklu życia dla garnek o wysokiej częstotliwości użytkowania |
Wybór materiału na kadź żużlową jest określony jednym wymaganiem: odpornością na pękanie spowodowane zmęczeniem termicznym . Każdy cykl eksploatacyjny powoduje:
| Materiał | Wytrzymałość na rozciąganie (Mpa) | Granica plastyczności (MPa) | Wydłużenie (%) | Wytrzymałość na zmęczenie termiczne | Indeks kosztów |
|---|---|---|---|---|---|
| Stal węglowa zwykła (typ WCB) | 485–620 | 250–275 | 22 | Umiarkowana — wystarczająca do eksploatacji o niskiej częstotliwości | 100 |
| Niskostopowa stal chromowo-molibdenowa (1,25Cr-0,5Mo, typ A217 WC6) | 485–655 | 275 | 20 | Dobra — Cr-Mo poprawia wytrzymałość w wysokiej temperaturze oraz odporność na pełzanie | 130–150 |
| Niskostopowa stal chromowo-molibdenowa (2,25Cr-1Mo, typ A217 WC9) | 485–655 | 275 | 18 | Bardzo dobra — wyższa zawartość Cr-Mo poprawia odporność na utlenianie oraz zmęczenie termiczne | 150–180 |
| Zmodyfikowana stal węglowa (węgiel + dodatki Cr-Ni, niestandardowa) | 550–650 | 300–350 | 18–22 | Dobra — zrównoważona cena i wydajność przy zmęczeniu termicznym; często określana przez głównych użytkowników wiader żużlowych | 110–130 |
Większość specyfikacji wiader żużlowych w światowej branży stalowniczej korzysta z zmodyfikowanej stali węglowej — standardowej chemii stali węglowej wzbogaconej kontrolowanymi dodatkami chromu, niklu oraz czasem molibdenu:
Typowa zmodyfikowana specyfikacja stali węglowej do garnków żużlowych:
| Element | Zakres typowy |
|---|---|
| Węgiel (C) | 0.22–0.30% |
| Krzem (Si) | 0.30–0.60% |
| Mangan (Mn) | 0.60–1.00% |
| Chrom (Cr) | 0.40–0.80% |
| Nikiel (Ni) | 0.30–0.70% |
| Moliwen (Mo) | 0,10–0,30% (opcjonalnie dla eksploatacji wysokoczęstotliwościowej) |
| Fosfor (P) | maks. 0,035% |
| Siarka (S) | 0.030% max |
Dlaczego ten skład chemiczny działa :
| Leczenie | Temperatura | Przeznaczenie |
|---|---|---|
| Uswajanie naprężeń przez wygrzewanie | 590–650 °C | Usunięcie naprężeń resztkowych powstałych w trakcie krzepnięcia przed obróbką mechaniczną |
| Normalizacja | 880–920 °C | Ulepszenie struktury ziarnistej; ujednolicenie mikrostruktury w odlewach o dużych przekrojach |
| Wypuszczanie (po normalizacji) | 620–660 °C | Poprawa odporności na uderzenia; obniżenie twardości do zakresu umożliwiającego obróbkę skrawaniem (140–180 HB) |
Obróbka cieplna odlewów o dużych przekrojach (grubość ściany 80–250 mm) wymaga wydłużonych czasów wygrzewania — zazwyczaj 1 godzina na każde 25 mm grubości przekroju plus dodatkowe 1–2 godziny wygrzewania. Dla garnka o maksymalnej grubości przekroju 200 mm sam cykl normalizacji może wymagać 10–12 godzin utrzymywania temperatury.
Wzory do odlewania żużlu należą do największych wzorów produkowanych w dowolnej odlewni. Kluczowe aspekty inżynierii wzorów:
| Element | Uwaga inżynierska |
|---|---|
| Dopuszczalne kurczenie się | Stal kurczy się o około 2–2,5% liniowo od stanu ciekłego do temperatury otoczenia — wzór musi zostać odpowiednio powiększony |
| Pochylenia odformowania | 1–2° na zewnętrznych powierzchniach; powierzchnie wewnętrzne wymagają nachylenia (draft) w kierunku otworu, aby umożliwić wyjęcie wzoru/rdzenia |
| Projekt rdzenia | Wewnętrzna wnęka jest tworzona przez duży rdzeń piaskowy — ślady rdzeniowe muszą zapewniać bezpieczne umiejscowienie rdzenia, przeciwdziałając siłom unoszenia wywoływanym przez ponad 40 ton ciekłego metalu |
| Układ odlewowy (układ wlewowo-wylotowy) | Wielokrotne wyloty (zazwyczaj 4–8) rozmieszczone wokół obrzeża i przy kołnierzach trunnionów; wlewy od dołu lub wiele wlotów, aby zminimalizować turbulencje |
| Chłodnice | Chłodniki zewnętrzne w miejscach grubej stawki (połączenie trunnionów z korpusem, dno ze ścianą), aby przyspieszyć krzepnięcie i zapobiec skurczowi |
Dla odlewów o masie 10–50 ton forma jest budowana w dole formierskim lub na dużej płycie formierskiej:
| Stopień | Opis |
|---|---|
| Montaż form | Pokrywa i podstawa są montowane w dole formierskim; formowanie bez ram (flaskless) z sekcjami pokrywy zabezpieczonymi stalowymi paskami jest powszechne dla bardzo dużych garnków |
| Konstrukcja wypełnienia | Wewnętrzna forma jest złożona z wielu segmentów formy, połączonych ze sobą w celu utworzenia wnęki garnka; odprowadzanie gazów z formy przez podstawę |
| Masa do malowania formy | Ogniotrwała masa oparta na cyrkonie lub chromicie, nanoszona na powierzchnię wnęki w celu zapobiegania przenikaniu metalu i poprawy jakości powierzchni |
| Suszenie | Formy i rdzenie są suszone w celu usunięcia pozostałości wilgoci — czynnik kluczowy dla zapobiegania wadom gazowym w stali o dużych przekrojach |
| Parametry | Metoda odlewania w garnku żużlowym |
|---|---|
| Topienie | Piec łukowy elektryczny (EAF) z rafinacją lub piec indukcyjny do mniejszych garnków |
| Zdeutlenianie | Zdeutlenianie glinem lub wapniem krzemem; odsadzanie próżniowe w przypadku wyrobów wysokiej jakości |
| Temperatura zalewania | 1560–1620 °C (przegrzanie o 60–100 °C powyżej temperatury likwidusu) |
| Metoda wlewania | Wlewnica z dolnym wylewem i prętem zamykającym — minimalizuje przenoszenie żużlu; stosowane są wiele wlewnic dla pieców o pojemności przekraczającej 30 ton (wlewania tandemowe) |
| Prędkość wlewania | Sterowana w celu uniknięcia turbulencji i erozji formy; typowo 10–20 minut na wlewanie 40-tonowe |

Dla odlewu o masie 40 ton pełne krzepnięcie może trwać od 24 do 72 godzin. Strategia chłodzenia ma kluczowe znaczenie:
| Działanie | Przeznaczenie |
|---|---|
| Szlifowanie | Usunąć pozostałości wylewek, kanały wlewowe oraz wady powierzchniowe |
| Naprawa spawana | Naprawić lokalne wady powierzchniowe zgodnie z zakwalifikowanym opisem procedury spawania (WPS) i podgrzewaniem wstępny (200–300 °C); w razie potrzeby wykonać obróbkę cieplną po spawaniu (PWHT) |
| Wystrzał | Usunąć pozostały piasek i skorupę; zapewnia czystą powierzchnię do kontroli i malowania |
| Kontrola wymiarowa | Zweryfikować wymiary krytyczne (odległość między trunnionami, profil obręczy, grubość ścianki metodą UT) |
Mimo ogromnych rozmiarów większość żurawików żużlowych wymaga precyzyjnej obróbki na kluczowych elementach:
| Obrabiany element | Proces | Tolerancja |
|---|---|---|
| Średnice i powierzchnie trunnionów | Wiertarka pozioma lub duża tokarka | ±0,05 mm średnicy; ±0,1 mm położenia powierzchni |
|Współśrodkowość między trunnionami | Wiercenie w jednym ustawieniu lub wyrównanie laserowe | ±0,2 mm | | Wypustki trunnionów (dla trunnionów śrubowych) | Wiertarka — wiercenie i gwintowanie otworów pod śruby | ±0,5 mm położenia wzoru otworów | | Pot lip face (jeśli poziomowany) | Operacja frezowania czołowego na poziomej frezarce wiercącej | ±0,5 mm | | Otwory pod uchwyty do podnoszenia | Wiercenie i toczenie | ±0,2 mm |
Obróbkę trunnionów wykonuje się na poziomych frezarkach wiercących o średnicy wrzeciona 130–200 mm. Garnek umieszczany jest na płytach podłogowych tak, aby oś trunnionów była pozioma; oba trunniony są obrabiane w jednym ustawieniu, co zapewnia współosiowość.
W Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. trunniony garanków żużlowych są obrabiane na dużych poziomych frezarkach wiercących z pomiarem w trakcie procesu, co umożliwia osiągnięcie wymaganej współosiowości zapewniającej płynne zaцепianie haka dźwigu oraz bezproblemową pracę nośnika.
| Metoda NDT | Stopnia | Przeznaczenie |
|---|---|---|
| Wizualne (VT) | 100% | Wady powierzchniowe, jakość spawów |
| Badanie metodą cząstek magnetycznych (MT) | 100 % dostępnych powierzchni | Pęknięcia na powierzchni i w pobliżu powierzchni, szczególnie w miejscach połączenia trunnionów z obręczą |
| Badanie ultradźwiękowe (UT) | Wszystkie sekcje krytyczne (wypustki trunnionów, dno, miejsca połączenia ścianek) | Wewnętrzne skurcze, porowatość, wtrącenia |
| Badanie penetracyjne barwnikowe (PT) | Powierzchnie frezowane (trunniony, uchwyty) | Wadliwe elementy powierzchniowe na frezowanych cechach konstrukcyjnych |
| Test obciążeniowy (opcjonalnie) | Trunniony — test obciążeniowy próbnym obciążeniem wynoszącym 125–150% obciążenia projektowego | Weryfikacja integralności konstrukcyjnej trunnionów |
Garnczki do żużlu są zwykle zakupowane zgodnie ze specyfikacjami opracowanymi przez klienta, odnoszącymi się do norm międzynarodowych:
| Standard | Zastosowanie |
|---|---|
| ASTM A216 / A217 | Gatunki odlewów ze stali węglowej / stali stopowej |
| EN 10213 | Gatunki odlewów stalowych przeznaczonych do zastosowań ciśnieniowych (stosowane jako podstawa składu chemicznego) |
| ISO 4990 | Odlewy stalowe — ogólne wymagania techniczne dotyczące dostawy |
| ISO 8062 | Odlewy — system dopuszczeń wymiarowych |
| ASTM A609 | Ultrasoniczne badanie odlewów stalowych |
| ASTM E709 / E165 | Metody MT i PT |
| EN 10204 | Rodzaje certyfikatów materiałów (3.1/3.2) |
| Badanie | Częstotliwość | Akceptacja |
|---|---|---|
| Analiza chemiczna | Każda partia | Skład chemiczny zgodny ze specyfikacją |
| Test wytrzymałości na rozciąganie | Każda partia (próbka do badań odlewana razem z piecem) | Wytrzymałość na rozciąganie, wytrzymałość na rozciąganie przy proporcjonalności, wydłużenie zgodnie ze specyfikacją |
| Uderzenie Charpy’ego | Każda partia (jeśli przewidziano w specyfikacji) | ≥27 J średnio w określonej temperaturze |
| Twardość | Każdy garnek | 140–180 HB typowo |
| Badanie ultradźwiękowe krytycznych przekrojów | Każdy garnek | Brak wad przekraczających granice specyfikacji |
| Badanie magnetyczne w miejscach połączenia trunnionów | Każdy garnek | Brak wskazań liniowych |
| Test obciążenia trunnionów | Pierwszy egzemplarz / okresowy | Brak trwałej deformacji przy obciążeniu 125–150% |
| Inspekcja wymiarowa | Każdy garnek | Zgodnie z rysunkiem |
Kompletny pakiet dokumentacji dostawy garnków żużlowych obejmuje:
| Częstotliwość serwisu | Oczekiwany okres użytkowania (bez konieczności przeprowadzenia istotnych napraw) | Strategia przedłużania okresu użytkowania |
|---|---|---|
| Niskie częstotliwości (< 5 cykli/dzień) | 5–8 lat | Standardowa konserwacja |
| Średnie częstotliwości (5–15 cykli/dzień) | 3–6 lat | Okresowy spawalniczy remont pęknięć obręczy |
| Wysokie częstotliwości (> 15 cykli/dzień) | 2–4 lata | Zamienne pasy obręczy; program regularnych inspekcji |
| Wada | Lokalizacja | Główna przyczyna | Łagodzenie |
|---|---|---|---|
| Pęknięcia obręczy | Krawędź tygli | Zmęczenie cieplne; przelew żużla; gaszenie wodą | Ulepszenie projektu promienia; wymienna obręcz; kontrolowane chłodzenie |
| Pęknięcia trunnionu | Styk trunnionu z korpusem | Zmęczenie spowodowane wielokrotnym podnoszeniem; wady odlewania w styczce | Inspekcja metodą prądów wirowych co 6 miesięcy; spawanie naprawcze z nagrzewaniem wstępnym i odpuszczaniem po spawaniu |
| Pęknięcia ściany korpusu | Części ściany, przejścia | Zmęczenie termiczne; projekt przekroju | Ulepszone promienie przejść; ulepszenie materiału (Cr-Mo) |
| Erozja/korozja | Wnętrza | Atak chemiczny żużlu; utlenianie | Wewnętrzne powłoki ogniotrwałe; wkładka pośrednia |
| Odkształcenie | Owalność obręczy | Pełzanie w podwyższonej temperaturze; nieregularne obciążenie żużlem | Materiał o lepszej odporności na pełzanie; unikanie przepełniania |

Naprawa spawalnicza garnków do żużlu to ugruntowana praktyka — garnki są rutynowo odnawiane zamiast wymieniane:
Nie każdy odlewnia jest w stanie produkować kocioły żużlowe wysokiej jakości. Połączenie wiedzy i doświadczenia w odlewaniu grubościennych elementów, możliwości formowania dużych odlewów, topienia dużych partii stopu oraz zintegrowanej obróbki skrawaniem i znajomości metalurgii odporności na zmęczenie termiczne jest rzadko spotykane. Przy kwalifikowaniu dostawcy kociołów żużlowych należy zweryfikować:
| ZDOLNOŚĆ | Dlaczego to ważne? |
|---|---|
| Maksymalna masa pojedynczego odlewu | Musi przekraczać masę Twojego kotła o ponad 25 % (z uwzględnieniem nadlewka) |
| Pojemność hali formierskiej / jamy formierskiej | Musi fizycznie pomieścić formę |
| Wielkość pieca do obróbki cieplnej | Muszą pomieścić garnek z uchwytem montażowym |
| Przepustowość poziomego frezarko-wiertarki | Obróbka trunnionów wymaga dużej średnicy wiercenia |
| Pojemność topienia na jedno topienie | Wlewanie z wielu wiader dla garnków o pojemności przekraczającej 25 ton zwiększa ryzyko — preferowane jest wlewanie z jednego wiadra |
| Infrastruktura badań nieniszczących (NDT) | Wewnętrzne badania ultradźwiękowe (UT) i magnetyczne (MT) z uprawnionymi inspektorami |
| Dobrze udokumentowana historia użytkowania garnków żużlowych | Zażądaj referencji: nazwa hutni, rozmiar garnka, osiągnięta żywotność |
| Wsparcie inżynierskie w zakresie projektowania | Analiza zmęczenia cieplnego; optymalizacja przekrojów; rekomendacje materiałowe |
Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. produkuje od 1958 r. ciężkie stalowe odlewy przemysłowe, a jej głównymi produktami są kotły żużlowe. Przedsiębiorstwo dysponuje halą produkcyjną o powierzchni 80 000 m², umożliwiającą odlewania o masie do 25 ton na sztukę, własnymi dużymi poziomymi frezarkami wiercącymi do obróbki trunnionów oraz kompleksową infrastrukturą do obróbki cieplnej i badań nieniszczących (NDT). Firma dostarcza kotły żużlowe do hut stalowych w całej Chinach oraz na rynki międzynarodowe — z certyfikatem ISO 9001 oraz pełnym zestawem dokumentacji zgodnie z normą EN 10204.
Garnek do żużlu to prawdziwe arcydzieło inżynierii ciężkiej: pojedyncze odlewek, który musi wytrzymać tysiące cykli termicznych, przenosić obciążenia o wadze 100 ton przez trunniony, odpierać atak chemiczny stopionego żużlu oraz pozostawać naprawialny przez dziesięć lub więcej lat eksploatacji. Każdy etap jego produkcji — projekt formy, topienie, wlew, obróbka cieplna, frezowanie oraz badania nieniszczące — wymaga dyscypliny dojrzałej operacji odlewniczej ciężkiej.
Najważniejsze wnioski:
Potrzebujesz garnków żużlowych do swojej operacji wytwarzania stali? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. oferuje niestandardowe projektowanie garnków żużlowych, odlewane o masie do 25 ton, kompleksowe frezowanie trunnionów, pełną obróbkę cieplną oraz nieniszczące badania kontrolne (NDT) z udokumentowaną jakością zgodnie z normą EN 10204. Skontaktuj się z nami, przesyłając dane dotyczące pojemności garnka oraz warunków eksploatacji, aby otrzymać ofertę inżynierską.
Gorące wiadomości2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24