Wszystkie kategorie

AKTUALNOŚCI

Odlew korpusu zaworu: Kompleksowy przewodnik po materiałach, konstrukcji i procesach produkcyjnych

Aug 21, 2026

Meta Description: Przewodnik techniczny dotyczący odlewania korpusów zaworów przemysłowych. Porównanie stali węglowej WCB, stali nierdzewnej CF8/CF8M oraz stopów duplex — z uwzględnieniem klas ciśnień wg normy ASME B16.34, zasad projektowania, procesów odlewania i obróbki skrawaniem oraz wymagań testowych API 598 i badań nieniszczących (NDT).


Korpus zaworu stanowi ciśnieniową „serce” każdego zaworu przemysłowego. Przenosi medium procesowe, tworzy powierzchnie uszczelniające, pochłania naprężenia pochodzące z rurociągów oraz musi bezpiecznie wytrzymać ciśnienie przez dziesięciolecia eksploatacji. Poprawne wykonanie odlewu korpusu — wybór materiału, projekt, produkcja i badania — jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym niezawodność i bezpieczeństwo zaworu.

Niniejszy przewodnik oferuje kompleksowy przegląd inżynierski odlew korpusu zaworu : doboru materiału z podaniem standardowych oznaczeń gatunków, podstaw klasyfikacji ciśnień roboczych, procesów odlewania i obróbki skrawaniem, wymagań badawczych oraz dokumentacji jakości.

Large valve body casting in as-cast condition on foundry floor


1. Rola korpusu zaworu w przemyśle procesowym

Korpusy zaworów są stosowane praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu procesowego:

Branża Typowa obsługa Typy zaworów
Ropa i gaz Głowica otworu wiertniczego, rurociągi, rafinerie Zawór odcinający, zawór grzybkowy, zawór kulowy, zawór zwrotny
Chemia i petrochemia Środowiska korozyjne i o wysokiej temperaturze Zawór kulowy, zawór motylkowy, zawór regulacyjny
Generowanie Energii Para, woda chłodząca, woda zasilająca Zawór odcinający, zawór grzybkowy, zawór zwrotny
Woda i ścieki Woda pitna, ścieki Zawór motylkowy, zawór odcinający, zawór zwrotny
Marynarka Systemy do wody morskiej Zawór kulowy, zawór motylkowy

Korpus musi wytrzymać trzy jednoczesne wymagania:

  1. Ograniczanie ciśnienia — ciśnienie wewnętrzne w warunkach nominalnych i próbnych
  2. Kompatybilność z płynami — odporność na korozję wobec ośrodków procesowych
  3. Obciążenia termiczne i mechaniczne — cykling temperatury, siły działające w rurociągach, rozszerzalność cieplna oraz wibracje

Wada odlewu w korpusie zaworu nie jest tylko wadą estetyczną — stanowi potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Dlatego odlewy korpusów zaworów należą do najbardziej rygorystycznie określonych, inspektowanych i udokumentowanych odlewów w dowolnej odlewni.


2. Dobór materiału na korpusy zaworów

2.1 Przegląd standardowych gatunków

Gatunek ASTM Typ materiału Typowe zastosowanie Podstawowe właściwości
WCB Stal węglowa Zastosowanie ogólne, przemysł naftowy i gazowy, woda Dobra wytrzymałość, możliwość spawania, minimalna temperatura pracy: −29 °C
WCC Stal węglowa (ulepszona) Zastosowanie w niskich temperaturach Lepsza odporność na uderzenie w niskich temperaturach
LCB / LCC Stal węglowa niskotemperaturowa Zastosowanie kriogeniczne i arktyczne Badana pod kątem udarności w temperaturze –46 °C
CF8 stal nierdzewna typu 304L Środowiska korozyjne, przemysł spożywczy i farmaceutyczny Wysoka odporność na korozję
CF8M stal nierdzewna typu 316L Przemysł chemiczny, zastosowania morskie i w środowiskach zawierających chlorki Wynikająca odporność na korozję punktową
CF3 / CF3M Wersje niskowęglowe CF8/CF8M Konstrukcja spawana, korozja Brak ryzyka uzbojenia
CD3MN Stal nierdzewna duplex (22Cr) Zastosowania morskie, woda morska, gaz kwaśny Wysoka wytrzymałość i odporność na korozję
CD3MCuN Stal nierdzewna super duplex (25Cr) Ekstremalna usługa w środowisku chlorkowym Najwyższa odporność na korozję punktową
C12A stal stopowa 1,25Cr-0,5Mo Usługa w wysokotemperaturowej parze wodnej Odporność na pełzanie do 550 °C
WC6 / WC9 stal stopowa 1,25Cr / 2,25Cr-Mo Usługa w wysokotemperaturowych instalacjach energetycznych Wytrzymałość w podwyższonej temperaturze

2.2 Kryteria wyboru

Klasa ciśnienia i temperatura. Wyższe klasy i temperatury zmuszają projektanta do stosowania stali stopowych. Węglowa stal WCB jest zazwyczaj ograniczona do zakresu od −29 °C do 425 °C; powyżej tej wartości wymagane są stopy Cr-Mo (WC6, WC9, C12A).

Korozja medium. W przypadku usług korozji lub sanitarnych wybiera się stale nierdzewne (CF8, CF8M) lub dwufazowe (CD3MN, CD3MCuN). Liczba równoważna odporności na punktowe korozje (PREN = %Cr + 3,3 × %Mo + 16 × %N) jest przydatnym narzędziem do oceny:

  • CF8: PREN ≈ 18
  • CF8M: PREN ≈ 24
  • CD3MN: PREN ≈ 34
  • CD3MCuN: PREN ≈ 40

Prędkość przepływu i erozja. Środowiska ścierne lub o wysokiej prędkości przepływu sprzyjają zastosowaniu twardszych, bardziej odpornych na zużycie materiałów oraz konstrukcji z dużymi promieniami zaokrągleń, aby zminimalizować erozję w miejscach zmian kierunku przepływu.

Wymagania dotyczące spawania. Korpusy są często spawane (połączenia końcowe, naprawy oraz spawanie przy produkcji). Stal węglowa WCB łatwo się spawają; niskowęglowe stali nierdzewne (CF3/CF3M) unikają wrażliwości na węgliki; stopy duplex wymagają kontrolowanego wpływu ciepła i odpowiedniego wyboru materiału dodatkowego.


3. Klasy ciśnień i podstawy projektowania

3.1 Podstawy klas ciśnień

Klasy ciśnień korpusów zaworów określone są zgodnie ze standardem ASME B16.34, który przypisuje zakresy ciśnienia i temperatury do poszczególnych klas:

Klasy Ciśnienie projektowe (WCB, 38 °C) Typowa obsługa
Klasa 150 285 psi (19,6 bar) Przemysł ogólny
Klasa 300 740 psi (51 bar) Rurociągi technologiczne
Klasa 600 1480 psi (102 bar) Rafinerie, wysokie ciśnienie
Klasa 900 2 220 psi (153 bar) Proces wysokociśnieniowy
Klasa 1500 3 705 psi (255 bar) Krytyczne usługi
Klasa 2500 6 170 psi (425 bar) Ekstremalne warunki eksploatacji

Wartość nominalna maleje wraz ze wzrostem temperatury — integralność połączenia kołniera z korpusem oraz grubość ścianki są zaprojektowane na pełną wartość klasy przy temperaturze otoczenia, a następnie obniżane zgodnie z tabelami normy.

3.2 Projekt grubości ścianki

Minimalna grubość ścianki jest określana przez:

  • Ciśnienie wewnętrzne — dominującą siłę obciążającą; stosuje się wzór normowy z współczynnikiem projektowym i zapasem na korozję
  • Zapas korozyjny — zwykle 3 mm dla stali węglowej, 1,5–3 mm dla stali nierdzewnej
  • Dopuszczalne odchyłki odlewania — zdolność odlewni musi być uwzględniona (klasa CT zgodnie z normą ISO 8062)
  • Sztywność — odporność na obciążenia śrub kołnierzowych i siły działające ze strony rurociągu bez deformacji
Rozmiar zaworu Klasa 150 WCB Klasa 600 WCB Klasa 150 CF8M
2 cala (DN50) 7,6 mm 10,9 mm 7,6 mm
4 cale (DN100) 9,5 mm 15,0 mm 9,5 mm
8 cali (DN200) 12,7 mm 21,8 mm 12,7 mm
12 cali (DN300) 15,7 mm 28,4 mm 15,7 mm

Typowe minimalne grubości ścianek; końcowe wartości zgodnie z kodem projektowym oraz standardami producenta.

3.3 Kołnierzowe i końcowe połączenia

Typ połączenia Standard Zastosowanie
Z przedramieniem ASME B16.5 / B16.47 Standardowe połączenia procesowe
Połączenie spawane ASME B16.25 Wysokociśnieniowe, stałe rurociągi
Spawanie w gnieździe ASME B16.9 Małe średnice, wysokie ciśnienie
Wkrętany ASME B1.20.1 Mały, niskie ciśnienie
Tarczowy / z uchwytami Określony przez producenta Zawory motylkowe

Powierzchnie kołnierzy są zawsze frezowane po odlewaniu — kołnierz jest odlewany z nadmiarem materiału (dopuszczalnym na frezowanie), a powierzchnia, powierzchnia uszczelniająca i otwory pod śruby są dopracowywane frezarką CNC do wymaganej płaskości i chropowatości powierzchni (zazwyczaj Ra 3,2–6,3 µm dla kołnierzy z wypukłą powierzchnią uszczelniającą).


4. Dobór procesu odlewania dla korpusów zaworów

4.1 Odlewanie w piasku (piasek wilgotny lub chemicznie spajany)

Molten steel pouring into sand mold for valve body casting

  • Zakres rozmiarów : Średnica nominalna od 50 mm do 1500 mm i większa
  • Typowa tolerancja : ISO 8062 CT8–CT10
  • Opracowanie powierzchni : Ra 12,5–25 µm
  • Najlepszy dla : Duże korpusy, klasa 300 i wyższa, wszystkie rodziny materiałów
  • Wnioski : Wymaga solidnego systemu dopływu metalu do ciężkich przekrojów; dopuszczalny nadmiar na frezowanie wynosi zwykle 3–6 mm na powierzchnię

4.2 Odlewanie w formach wytapialnych (metoda woskową)

  • Zakres rozmiarów : do ok. 300 mm średnicy nominalnej
  • Typowa tolerancja : ISO 8062 CT5–CT7
  • Opracowanie powierzchni : Ra 1,6–6,3 µm
  • Najlepszy dla : Korpusy małych kulek zaworów ze stali nierdzewnej i stali duplex, korpusy typu wafer
  • Wnioski : Odlew bliski końcowej postaci zmniejsza obróbkę skrawaniem; wyższy koszt na kilogram uzasadniony mniejszym zużyciem materiału i skróceniem czasu obróbki

4.3 Odlewanie w formach powłokowych

  • Zakres rozmiarów : 50–500 mm średnicy nominalnej
  • Typowa tolerancja : ISO 8062 CT6–CT8
  • Opracowanie powierzchni : Ra 6,3–12,5 µm
  • Najlepszy dla : Średniej wielkości korpusy z węgla i stali nierdzewnej w produkcji powtarzalnej

W Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. produkcja korpusów zaworów obejmuje wszystkie trzy procesy. Odlewanie w piasku służy do dużych i wysokociśnieniowych korpusów (do 25 ton na odlew), podczas gdy odlewanie w formach skorupkowych i wytapialne stosowane jest do mniejszych korpusów ze stali nierdzewnej i dwufazowej o geometrii bliskiej gotowemu wyrobowi — wszystko w ramach jednego systemu jakości.


5. Obróbka korpusu zaworu

Finished valve body casting with machined flange sealing surfaces and polished bore

Odlew zapewnia obudowę ciśnieniową; obróbka zapewnia funkcjonalność.

5.1 Kluczowe cechy uzyskane frezowaniem

Stainless steel valve body casting being machined on vertical machining center

Cechy Typowe wymaganie
Powierzchnie kołnierza Płaskość 0,1 mm na powierzchni, chropowatość Ra 3,2 µm
Gniazda siedziska Współosiowość 0,05 mm względem osi otworu
Wytrzymałość Dopuszczalne odchyłki H7–H8, okrągłość 0,05 mm
Otwory na śruby / bolce Dopuszczalna tolerancja położenia 0,2 mm
Gwinty Klasa 2A/2B, sprawdzane za pomocą wzorców
Wżerki uszczelniające Głębokość i szerokość ±0,1 mm

5.2 Kolejność obróbki

  1. Obróbka zgrubna — usuwanie wylewek, frezowanie powierzchni kołnierzowych, ustalanie punktów odniesienia
  2. Półwykańczanie — wiercenie na wylot, obróbka kieszonek siedzisk
  3. Obróbka cieplna (jeśli przewidziane, np. odpuszczanie roztworowe stali nierdzewnej, obróbka cieplna po spawaniu stali węglowej) — jeśli wykonywane po obróbce zgrubnej, umożliwia to odprężenie przed uzyskaniem końcowych wymiarów
  4. Ostateczne obróbka mechaniczna — końcowa obróbka powierzchni kołnierzy, siedzisk, otworów i gwintów
  5. Szlifowanie / docieranie siedzisk — tam, gdzie wymagane jest uszczelnienie metal na metal

5.3 Strategia punktów odniesienia

Oś otworu i jedna powierzchnia kołnierza tworzą podstawowy układ odniesienia. Wszystkie kluczowe cechy — uszczelnienia, drugi kołnierz, połączenia śrubowe — są odnoszone do tego układu, aby powierzchnie uszczelniające były współosiowe z osią rurociągu.


6. Badania i inspekcja

6.1 Badania ciśnieniowe (API 598 / ISO 5208)

Valve body hydrostatic pressure test with blind flanges and pressure gauge

Badanie Czas trwania (klasa ≤150) Akceptacja
Korpus (hydrostatycznie) 15 min Brak widocznej wycieku, brak przesiąkania przez ściany
Uszczelnienie tylnego grzbietu (jeśli dotyczy) 15 min Brak wycieku przy nominalnym ciśnieniu
Siedzisko (hydrostatyczne) 15 min Dopuszczalna wycieka na klasę (np. 0 mL/min dla zaworów z metalowym siedziskiem)
Siedzisko (pneumatyczne) 15 min Zapewniające szczelność do poziomu „bez pęcherzyków” dla zaworów z miękkim siedziskiem
  • Ciśnienie próbne obudowy : 1,5 × ciśnienie nominalne (zgodnie z normą API 598), zwykle 1,3–1,5× w zależności od wymagań stosowanych norm
  • Średnica testowa : woda z inhibitory korozji; próby pneumatyczne dopuszczalne wyłącznie w przypadku niskiego ciśnienia lub określonych zastosowań ze względu na ryzyko związane z energią potencjalną gazu

6.2 Badania nieniszczące

Metoda Zastosowanie Typowy standard
Radiografia (RT) Integralność objętościowa granicy ciśnieniowej ASME B16.34 (minimalna klasa 300+, ASTM E94)
Badanie ultradźwiękowe (UT) Sprawdzenie grubości i objętościowe ASTM E114, E164
Badanie metodą cząstek magnetycznych (MT) Pęknięcia na powierzchni i w pobliżu powierzchni (materiały ferromagnetyczne) ASTM E709, ASME V
Badanie penetracyjne barwnikowe (PT) Pęknięcia na powierzchni (stal nierdzewna, materiały niemagnetyczne) ASTM E165
Wizualne (VT) Jakość powierzchni zgodnie z kryteriami akceptacji ASTM E10

6.3 Weryfikacja materiału

  • Analiza chemiczna : weryfikacja spektrometrem zgodnie z partią
  • Właściwości mechaniczne : wytrzymałość na rozciąganie, udarność (wg metody Charpy V-notch, tam gdzie określono), twardość
  • Dokumenty : certyfikaty materiału zgodnie z normą EN 10204 3.1 (lub 3.2 przy obecności niezależnego świadka)

6.4 Pakiet dokumentacji jakości odlewni

Każdy korpus zaworu wysyłany do odbiorcy powinien zawierać:

  • Certyfikat materiału (z możliwością śledzenia partii)
  • Dokumentację obróbki cieplnej (wykresy lub dzienniki)
  • Raporty badań nieniszczących (RT/UT/MT/PT, zgodnie z wymaganiami)
  • Protokół próby hydraulicznej
  • Raport z pomiarów wymiarowych (pomiar za pomocą CMM)
  • Schematy spawania oraz dokumentacja napraw spawalniczych (jeśli wykonano naprawy)
  • Ostateczny protokół wizualnej akceptacji

7. Typowe wady korpusów zaworów i metody ich zapobiegania

Wada Spowodować Zapobieganie
Skurcz w kołnierzach Niewystarczające odlewane uzupełnianie przez gałąź odlewniczą Poprawne umiejscowienie i wymiary gałęzi odlewniczej; symulacja odlewania
Porowatość gazowa w grubszych przekrojach Wilgoć w formie lub ładowaniu Suche formy, odpowietrzanie, kontrolowane wlewanie
Pęknięcia gorące w miejscu przejścia kołnierza w szyjkę Ograniczona kurczliwość Wystarczające promienie zaokrągleń, kruszalność formy
Wtrącenia piasku Erozja formy, luźny piasek Właściwe zagęszczanie, powłoki rdzeniowe, czyste wlewanie
Pitowanie powierzchni (stal nierdzewna) Tlenowanie podczas wlewania Kontrolowana atmosfera, odtłuszczanie po odlewaniu

8. Wybór dostawcy odlewów korpusów zaworów

Czek Co zweryfikować
Śledzenie materiałów Pełna śledzilność od ciepła do raportu z badań
Możliwości badań nieniszczących Wewnętrzne badania RT/UT/MT/PT z uprawnionymi inspektorami
Infrastruktura testów ciśnieniowych Stacje testowe dopasowane do Twojej klasy ciśnienia
Zgodność z normami ASME, API, ISO, PED (CE) zgodnie z wymaganiami
Integracja obróbki skrawaniem Własna obróbka skrawaniem eliminuje wielokrotne przemieszczanie
Dokumentacja Możliwość wydania certyfikatów EN 10204 3.1/3.2

Podsumowanie

Odlewanie korpusów zaworów to dziedzina, w której łączą się nauka o materiałach, projektowanie naczyni ciśnieniowych, technologia odlewania, precyzyjna obróbka skrawaniem oraz rygorystyczne badania. Korpusy stosowane przez dziesięciolecia w rafineriach, na platformach morskich, elektrowniach oraz sieciach wodociągowych są rezultatem dyscyplinowanego inżynierii na każdym etapie — od doboru gatunku materiału po końcowy pieczęć testu hydraulicznego.

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. produkuje korpusy zaworów i odlewy przeznaczone do pracy pod ciśnieniem od 1958 roku — w stali węglowej, stali nierdzewnej, stali dwufazowej oraz stali stopowej — z pełnym zakresem własnych kompetencji: odlewania, obróbki cieplnej, frezowania CNC, badań nieniszczących (NDT) oraz prób ciśnieniowych, wszystko w ramach jednego systemu jakości zgodnego z normą ISO 9001.

Jeśli opracowujesz lub zakupujesz odlew korpusu zaworu, prześlij nam swoje specyfikacje — nasi inżynierowie przeanalizują z tobą wymagania dotyczące materiału, odlewania oraz badań przed podjęciem decyzji o wykonaniu narzędzi.

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. — ciężkie odlewy i precyzyjne obróbki, od 1958 r.

Aktualności

Uzyskaj bezpłatną ofertę

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem wkrótce.
Adres e-mail
Telefon komórkowy/WhatsApp
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Wiadomość
0/1000