Totes les categories

NOTÍCIES

Fosatge en sorra vs. fosatge per inversió vs. fosatge amb motlle de closca: com seleccionar el procés adequat per als components industrials

Jul 31, 2026

Descripció Meta: Compareu el fosatge en sorra, el fosatge per inversió i el fosatge amb motlle de closca segons cost, precisió, acabat superficial, gamma de materials i volum de producció. Una guia pràctica de selecció amb matriu de decisió per a enginyers i professionals de la contractació.


El procés de fosa que trieu determina més que la manera com es fabrica la peça: determina el seu cost, la precisió amb què es pot produir, els materials disponibles i la velocitat a què podeu passar del prototip a la producció. Triar un procés inadequat per a la vostra peça pot augmentar el cost unitari un 30–50 %, allargar els terminis d’entrega durant setmanes o obligar-vos a fer compromisos de disseny que empitjorin el rendiment en servei.

Aquesta guia ofereix una comparació estructurada dels tres processos de fosa més utilitzats per a components industrials: fusió en sorra fosa per cera perduda , i fosa de molde en closca . Per a cada procés, analitzem els fonaments tècnics, els límits de capacitat, els factors que influeixen en el cost i els perfils d’aplicació òptims, fins a arribar a un marc de presa de decisions que relaciona les necessitats de la peça amb el mètode de fabricació adequat.

Side-by-side comparison of sand, shell mold, and investment castings showing surface finish differences


Part 1: Fonaments dels processos

1.1 Fosa en sorra

La fosa de sorra és el procés de fosa més antic i versàtil, i representa aproximadament el 70 % de totes les foses metàl·liques produïdes a escala mundial. Utilitza un motlle refractari de sorra format al voltant d’un patró; el motlle es destrueix per extreure la peça, cosa que fa que la fosa de sorra sigui, per definició, un procés d’un motlle per peça.

Com funciona

Foundry worker compacting green sand around pattern in sand casting mold flask

Pas Descripció
1. Fabricació del patró Un patró (de fusta, alumini o resina) replica la geometria de la peça amb una inclinació addicional i una tolerància per a l’ús de màquines
2. Preparació del motlle El patró es col·loca en una caixa de motlle; la sorra de motlle (sorral de sílice, cromita o zircó unida amb argila, resina o silicat de sodi) es compacta al seu voltant
3. Col·locació del nucli Els nuclis de sorra s’insereixen per formar cavitats i passades interiors
4. Muntatge del motlle La part superior (cope) i la part inferior (drag) es tanquen i es subjecten amb clamps
5. Colada El metall fos es vessa dins la cavitat del motlle mitjançant un sistema de canalització
6. Solidificació i refredament El metall es refreda i solidifica; el temps de refredament depèn de l’gruix de la secció (hores fins a dies per a peces grans)
7. Desmotllat Es trenca el motlle per treure la peça colada
8. Acurat Es retiren les mares, les entrades i els canals; la peça colada es sotmet a soroll per eliminar la sorra adherida

Capacitats clau

Paràmetre Capacitat
Mida de la peça de 0,5 kg a 100.000+ kg — límit superior pràcticament il·limitat
Gruix de paret (mínim) 4–6 mm (acer); 3–5 mm (ferro)
Tolerància dimensional (ISO 8062) CT8–CT12 (normalment ±1,0 mm per 100 mm per a peces petites; ±3–5 mm per a peces grans)
Rugositat superficial (Ra) 6,3–25 μm (tal com es fon); 3,2–6,3 μm amb sorra especial per a revestiments
Angle de desmolde 1–3° externs; 1,5–5° interns
Mida típica del lot d'1 a 10.000 o més peces
Cost dels motlles 5005.000 (motlles de fusta); 3,00020.000 (motlles d’alumini per a volums més elevats)
Temps d’entrega (peça nova) 2–6 setmanes (fabricació del motlle + primera peça)

Compatibilitat de material

La fosa en areny encara accepta la gamma més àmplia d’aliatges de qualsevol procés de fosa:

  • Acers de carboni (WCB, WCC, LCB, LCC)
  • Acers d'aliatge baix (8630, 4140, 4340)
  • Acers inoxidables (304, 316, duplex, martensítics)
  • Acer de manganès (Hadfield)
  • Ferro gris (totes les qualitats)
  • Ferro maleable (totes les qualitats, incloent SiMo i Ni-Resist)
  • Aliatges basats en níquel
  • Aliatges a base de coure (limitats)

1.2 Fosa per investidura (fosa per cera perduda)

La fosa per investidura produeix la màxima precisió i el millor acabat superficial dels tres processos. És el mètode preferit per a components petits o mitjans complexos on la producció gairebé neta minimitza el cost d’usinatge.

Com funciona

Investment casting wax pattern tree being dipped in ceramic slurry during shell building

Pas Descripció
1. Injecció del patró de cera La cera líquida s’injecta en un motlle metàl·lic per crear una rèplica precisa de la peça
2. Muntatge del patró S’hi uneixen diversos patrons de cera a un canal central de cera (muntatge en arbre)
3. Construcció de l’escorça L’arbre de cera es submergeix repetidament en una suspensió ceràmica i es recobreix amb estuc refractari; cada capa es seca a l’aire (normalment entre 6 i 10 capes)
4. Descerat L’escorça ceràmica es escalfa (autoclau o cremat ràpid) per fondre i eliminar la cera
5. Cocción de l’escorça L’escorça ceràmica buida es coca a 900–1.100 °C per reforçar-la i eliminar els residus de cera
6. Escalfament previ i colada L’escorça calenta es omple de metall fós (sovint sota buit o força centrífuga per a seccions fines)
7. Refredament i eliminació de l’escorça Després de la solidificació, l’escorça ceràmica es trenca (mitjançant vibració mecànica o aigua a alta pressió)
8. Tall i acabat Les peces individuals es tallen de l’arbre de canals; les entrades es esmerilen fins a quedar al mateix nivell

Capacitats clau

Paràmetre Capacitat
Mida de la peça 0,01 kg fins a ~100 kg (es poden fer peces més grans, però cada cop són menys econòmiques)
Gruix de paret (mínim) 1,0–1,5 mm (acer); 0,5–1,0 mm per a l’alumini
Tolerància dimensional (ISO 8062) CT4–CT7 (normalment ±0,15 mm per cada 25 mm)
Rugositat superficial (Ra) 1,6–6,3 μm (tal com es fon); es pot assolir 0,8–3,2 μm
Angle de desmolde 0° (el patró es fon i s’elimina — no cal inclinació, tot i que una inclinació de 0,5–1° facilita la construcció de l’escorça)
Mida típica del lot de 100 a 100.000 peces o més
Cost dels motlles 2,00015.000 (motllo per injecció de cera)
Temps d’entrega (peça nova) 4–8 setmanes (fabricació del motllo + qualificació de mostres)

Compatibilitat de material

La fosa per cera perduda pot processar gairebé totes les aleacions vertibles, amb especial destacades en:

  • Aceros inoxidables (304, 316, 17-4 PH, duplex, superduplex)
  • Aceros al carboni i baixos en aliatges
  • Superaleacions a base de níquel (Inconel, Hastelloy) — una avantatge clau per a l’aeroespacial
  • Aleacions a base de cobalt (Stellite)
  • Aliatges d'alumini
  • Aleacions a base de coure

1.3 Fosa per motllo de closca

La fosa per motllo de closca ocupa una posició intermèdia entre la fosa en sorra i la fosa per cera perduda: ofereix un acabat superficial i una precisió millors que la fosa en sorra, a un cost inferior al de la fosa per cera perduda, especialment adequada per a la producció de volum mitjà-alta de components de ferro i d’acer.

Com funciona

Shell mold casting — heated metal pattern with thin resin-sand shell formed on pattern plate

Pas Descripció
1. Escalfament del motiu Un motiu metàl·lic escalfat (200–250 °C) es col·loca sobre una caixa de descàrrega que conté sorra recoberta de resina
2. Formació de la closca La caixa de descàrrega es gira, fent caure la sorra sobre el motiu calent; la resina s’endureix parcialment, formant una closca prima (6–15 mm)
3. Cura de la closca La closca es sotmet a un escalfament addicional per endurir completament l’enllaç de resina
4. Expulsió de la closca La meitat endureïda de la closca es desprèn del motiu
5. Muntatge de la closca Les dues meitats de la closca es enganxen o es subjecten amb cargols, i s’hi introdueixen nuclis si cal
6. Vertiment Les carcasses poden ser reforçades amb sorra suelta o grava per a suport; es verti el metall fos
7. Solidificació i eliminació de la carcassa Després del refredament, la fina carcassa es desintegra — no es requereix cap força d’extracció
8. Acabat Eliminació de les entrades i escurat mínim

Capacitats clau

Paràmetre Capacitat
Mida de la peça 0,1 kg fins a ~200 kg
Gruix de paret (mínim) 3–4 mm (acer); 2,5–3,5 mm (ferro)
Tolerància dimensional (ISO 8062) CT6–CT8 (normalment ±0,3 mm per cada 25 mm)
Rugositat superficial (Ra) 3,2–12,5 μm (tal com es fon); 1,6–6,3 μm amb sorra fina
Angle de desmolde 0,5–1,5° (reduït respecte a la fosa en sorra perquè l’escorça es desprèn netament del patró)
Mida típica del lot 500 a 50.000 peces o més
Cost dels motlles 3,00025.000 (placa de patró metàl·lica amb sistema d’expulsió)
Temps d’entrega (peça nova) 4–10 setmanes

Compatibilitat de material

La fosa en escorça s’utilitza principalment per a ferro i acer:

  • Ferro gris (especialment per a foses complexes de parets fines)
  • Ferro dúctil
  • Acer al carboni
  • Acer de baixa aliatge
  • Acer inoxidable (menys habitual però possible)
  • Limitada per a aliatges no ferrosos (es requereixen temperatures de colada més elevades per a l’estabilitat de l’escorça)

Part 2: Comparació directa

2.1 Precisió dimensional

Dimensions Fusió en sorra Motllo d’escorça Llançada d'inversió
Tolerància lineal (≤25 mm) ±0,5–1,0 mm ±0,25–0,5 mm ±0,10–0,25 mm
Tolerància lineal (25–100 mm) ±1,0–2,0 mm ±0,4–0,8 mm ±0,15–0,40 mm
Tolerància lineal (100–500 mm) ±2,0–4,0 mm ±0,8–1,5 mm ±0,25–0,75 mm
Grau de tolerància ISO 8062 CT8–CT12 CT6–CT8 CT4–CT7
Planimetria assolible (per 100 mm) ±0,5–1,5 mm ± 0,20,5 mm ±0,10–0,30 mm

Implicació de la selecció : Si el vostre component requereix toleràncies d’usinatge independentment del procés de fosa, la millora d’exactitud de la fosa per cera perd importància — usinaríeu les superfícies crítiques de totes maneres. La decisió llavors es basa en altres factors: mida de la peça, volum i cost total.

2.2 Acabat superficial

Processos Ra com a fosa (μm) Post-Blast Ra (μm) Millor assolible
Fusió en sorra 12.5–25 6.3–12.5 3,2 (amb sorra amb revestiment de zircó)
Motllo d’escorça 6.3–12.5 3.2–6.3 1,6 (amb sorra recoberta de resina fina)
Llançada d'inversió 3.2–6.3 1.6–3.2 0.8

Implicació de la selecció per a superfícies funcionals que romanen tal com es van fondre (p. ex., passatges per fluids, cares no estancs, superfícies cosmètiques exteriors), l’acabat més llis de la fosa per cera perduda pot eliminar la necessitat d’operacions secundàries d’acabat. Per a superfícies que de totes maneres es mecanitzaran, l’acabat superficial tal com es va fondre és gairebé irrelevant.

2,3 Mida i pes màxims de la peça

Processos Rang típic Màxim pràctic Factor limitant
Fusió en sorra 5–5.000 kg + de 100.000 kg Capacitat de fusió; capacitat de la grua; manipulació del motlle
Motllo d’escorça 0,5–100 kg ~200 kg Forces de manipulació de l’escorça durant el muntatge i el vessament
Llançada d'inversió 0,05–25 kg ~100 kg Integritat estructural de l’escorça durant el vessament; deformació del patró de cera

Implicació de la selecció per a peces superiors a ~100 kg, la fosa en sorra és l’única opció viable entre aquests tres processos. Per a peces superiors a ~200 kg, fins i tot la fosa amb motlles d’escorça esdevé impracticable. Les galls de escòria grosses (5–25 tones), els cossos de vàlvula pesants (>500 kg) i els components per a equips miners són exclusivament de fosa en sorra.

2.4 Economia del volum de producció

Processos Mínim econòmic Òptim econòmic Tendència del cost per unitat
Fusió en sorra 1 peça 10–1.000 peces El cost disminueix moderadament amb el volum; l’amortització de les eines és un component secundari
Motllo d’escorça 500 peces 1.000–20.000 peces El cost disminueix significativament amb el volum; l’amortització de les eines és rellevant
Llançada d'inversió 100 Peça 1.000–50.000+ peces El cost disminueix bruscament amb el volum; cal amortitzar un cost elevat d’eines

El punt de creuament de volums a volums inferiors a ~100 peces, la fosa en arena és gairebé sempre l’opció de menor cost, ja que evita la inversió en eines necessària per a la fosa per investiment o per closca. Entre 100 i 500 peces, la fosa per closca i la fosa per investiment esdevenen competitives si la precisió millorada redueix els costos d’usinatge. Per sobre de ~1.000 peces, la fosa per investiment assolir sovint el cost total més baix (fosa + usinatge) per a peces de menys de ~25 kg.

2.5 Cost i temps de fabricació d’eines

Processos Material del patró/matriu Interval de costos d’eina Vida útil de la matriu (típica) Temps d’entrega per a peces noves
Fos al sorra — patró de fusta Fusta (fusta dura, caoba, contraplacat per a patrons) 5005,000 50–500 peces fosades 2–3 setmanes
Fos al sorra — patró d’alumini Alumini (fos o mecanitzat) 3,00020,000 5.000–50.000 peces fosades 3–6 setmanes
Fos en closca — patró metàl·lic Placa de motiu de ferro foner o d'acer 3,00025,000 10.000–100.000 peces 4–8 setmanes
Fosa per inversió — motiu de cera Alumini o acer (mecanitzat) 2,00015,000 10.000–100.000+ peces 4–8 setmanes

2.6 Complexitat del disseny

Característica de disseny Fusió en sorra Motllo d’escorça Llançada d'inversió
Cavitats interiors Necessita nuclis — augmenta el cost i limita la complexitat Necessita nuclis; bona precisió en l’empremta dels nuclis Nucli ceràmic o nucli soluble — capacitat excel·lent
Parets fines ≥4–6 mm ≥3–4 mm ≥1,0–1,5 mm — el millor de lluny
Vèrtexs aguts Radi mínim ≥2–3 mm Radi mínim ≥1–2 mm Radi mínim ≥0,25–0,5 mm
Sota tall Necessita peces soltes o nuclis Les peces soltes són possibles però cares Es pot formar amb nuclis col·lapsables o solubles
Esborrany zero Impossible Impossible Possible — el patró està fós
Lletra/logotips En relleu o en recessió; almenys 2 mm d’alçada En relleu o en recessió; almenys 1 mm d’alçada Excel·lent — detall fi, almenys ~0,3 mm d’alçada
Capacitat propera a la forma final Moderat — requereix tolerància d’usinatge Bo — tolerància d’usinatge reduïda Excel·lent — tolerància d’usinatge mínima; algunes superfícies poden utilitzar-se tal com són des de la fosa

Part 3: Comparació de costos per escenari

El cost real d’un procés de fosa no és el preu de la fosa per quilogram, sinó el cost total de la peça acabada i inspeccionada lliurada al vostre magatzem. Això inclou l’amortització del patró o motlle, el cost de fosa, el cost de mecanitzat i el cost de rebutjats/reparacions.

Anàlisi d’escenaris: cos de vàlvula d’acer de 5 kg, 1.000 unitats/any

Element de cost Fusió en sorra Motllo d’escorça Llançada d'inversió
Cost del patró/motlle (amortitzat en 3 anys) 1,800(a l u m jo n u m p a t t i r n )÷3,000=0,60/unitat 12,000÷3,000=4,00/unitat 10,000÷3,000=3,33/unitat
Preu unitari de la fosa 15.00(3,00/kg) 22.00(4,40 $/kg — costos d’energia i resina més alts) 28.00(5,60 $/kg — costos de mà d’obra i ceràmica més alts)
Cost de mecanitzat (estimat) 35,00 $ (3 muntatges; toleràncies més grans) 25,00 $ (2 muntatges; toleràncies reduïdes) 15,00 $ (1–2 muntatges; forma gairebé definitiva)
Amortització d’eines per unitat $0.60 $4.00 $3.33
Cost total per unitat (1.000 unitats) $50.60 $51.00 $46.33

Amb 1.000 unitats/any, la colada per inversió assolix el cost total més baix malgrat tenir el preu de colada més alt — perquè la colada amb forma gairebé definitiva redueix dràsticament el cost de mecanitzat. Això il·lustra per què comparar només el preu de colada per quilogram és enganyós.

Anàlisi d’escenaris: pot de escòria d’acer de 500 kg, 10 unitats/any

Element de cost Fusió en sorra Motllo d’escorça Llançada d'inversió
Factibilitat Factible i estàndard No factible (la mida supera la capacitat del motlle de closca) No factible (la mida supera la capacitat de la fosa per inversió)
Cost del patró 5.000 $ (fusta)
Preu unitari de la fosa 2,500(5,00 $/kg)
Cost de mecanitzat 1.200 $ (màquina de fresat horitzontal)
Cost Total per Unitat $4,200(incloent l’amortització del patró) N/A N/A

Per a peces grans i de baix volum, la fosa en sorra és l’únic procés viable dels tres. Per això els components industrials pesats — recipients per escòria, carcasses de molins, carcasses de bombes grans, components de turbines — es fabriquen exclusivament mitjançant fosa en sorra.


Part 4: Marc de presa de decisions

Quan seleccionar la fosa en arena

La fosa en arena és l’opció per defecte quan:

  • El pes de la peça supera els ~100 kg — el límit superior pràctic per a la fosa amb motlle de closca i la fosa per cera perduda
  • El volum de producció és baix (1–100 peces) — evita la inversió en eines dels altres processos
  • Es requereixen gruixos de secció extremadament grans — els motlles d’arena poden gestionar seccions superiors a 500 mm
  • Es necessita una àmplia gamma de materials per a diferents peces — la fosa en arena accepta gairebé qualsevol aliatge vertible
  • El pressupost per eines és limitat — els models de fusta són l’opció més econòmica per començar
  • És probable que hi hagi canvis de disseny durant el desenvolupament — els models de fusta es poden modificar; les eines metàl·liques, no
  • Cal mecanitzar la majoria de superfícies de totes maneres — la millora de precisió que ofereixen altres processos no aporta cap valor

Molten metal pouring into sand casting mold with dramatic foundry lighting

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. ha construït la seva reputació en fundicions de sorra grans — recipients per escòria, carcasses de vàlvules pesants i components per equips miners d’una capacitat fins a 25 tones — aprofitant més de 65 anys d’expertesa en fundició de seccions massisses i una instal·lació de producció de 80.000 m².

Quan triar la fundició per cera perduda

La fundició per cera perduda és òptima quan:

  • El pes de la peça és inferior a uns 25 kg i la complexitat és elevada
  • La forma gairebé definitiva és valuosa — la reducció del cost de mecanitzat compensa el preu més elevat de la fosa
  • El volum de producció supera els ~500 peces/any — la inversió en eines està justificada
  • Es requereixen parets fines inferiors a 3 mm — no són assolibles amb motlles de sorra o closca
  • S’especifica acer inoxidable, aliatge de níquel o aliatge de cobalt — la fosa per cera perduda gestiona aquests materials amb una qualitat superficial excel·lent
  • No es requereix cap desembocadura en superfícies funcionals — elimina la mecanització induïda per la desembocadura
  • Detall superficial fi (inscripcions, logotips, números de peça) es necessari tal com es fon

Quan seleccionar la fosa per motlle de closca

La fosa per motlle de closca ocupa una posició intermig i és òptima quan:

  • El pes de la peça és de 1 a 100 kg — dins de la zona òptima de la fosa per motlle de closca
  • Fosadors de ferro (ferruginesa o maleable) amb complexitat moderada
  • El volum de producció és de 1.000 a 20.000 unitats/any — on el cost més elevat d’usinatge de la fosa en sorra esdevé significatiu, però la fosa per cera perduda està sobreespecificada
  • Es necessita un acabat superficial millor que el de la fosa en sorra però la precisió de la fosa per cera perduda no és necessària
  • Temps de cicle més ràpid que la fosa en sorra és valuosa — els temps de cicle de la fosa en closca són més curts degut a la curació ràpida de la closca
  • Foses complexes de ferro amb parets primes — la closca prima de la fosa en closca es refreda més ràpidament que la sorra, produint una microestructura més fina

Part 5: Plantejaments híbrids i emergents

Combinació de processos amb maquinat secundari

En la pràctica, la selecció del procés de fosa no es pot separar de l’estratègia de maquinat. Una fosa en sorra amb un maquinat CNC agressiu pot oferir la mateixa precisió de peça acabada que una fosa per cera perduda amb un maquinat lleu — a un cost total inferior per a peces mitjanes o grans.

A Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , el flux de treball integrat des de la fosa fins a la talla permet aquesta optimització: el disseny del patró té en compte l’estratègia de referència per a la talla; la simulació de fosa prediu on es necessita una tolerància addicional per a la talla; i l’equip de programació CNC dissenya operacions de talla que eliminen eficientment la tolerància variable de la fosa, assolint toleràncies de precisió independentment de la variabilitat del procés de fosa.

motlles i nuclis de sorra impresos en 3D

Un desenvolupament transformador en la fosa de sorra: les impressores 3D per injecció de lligant ja poden produir directament motlles i nuclis de sorra a partir de dades CAD — eliminant completament el patró. Això és disruptiu per a:

  • Foses de prototips i unitats úniques : El temps de lliurament es redueix de setmanes a dies; s’elimina el cost del patró
  • Geometries interiors complexes : Es poden imprimir nuclis amb passatges interns que seria impossible fabricar amb caixes tradicionals de nuclis
  • Iteració del disseny : La geometria del motlle es pot modificar entre construccions sense canvis en les eines

els motlles de sorra impressos en 3D encara no competeixen amb els motlles convencionals pel que fa al cost per unitat per a volums de producció superiors a uns 50 peces, però per a peces de baix volum i alta complexitat ja són competitius des del punt de vista del cost i significativament més ràpids.


Part 6: La llista de comprovació de la sol·licitud de pressupost (RFQ) — Què cal comunicar a la vostra fosa

Per rebre recomanacions de procés precises i pressupostos comparables, la vostra sol·licitud de pressupost (RFQ) ha d’incloure:

INFORMACIÓ Per què importa
plànol 2D + model CAD 3D Permet una estimació precisa del pes, l’anàlisi de la línia de separació i l’estratègia d’usinatge
Especificació del material (grau ASTM/EN) Determina la temperatura de colada, el joc de retracció i la compatibilitat amb el procés
Quantitat anual i freqüència de comandes Condiciona la selecció del material del motlle (fusta, alumini o motlle metàl·lic)
Toleràncies requerides i característiques crítiques Determina si l’aproximació adequada és la fabricació de forma gairebé definitiva (fundició per cera perduda) o el mecanitzat posterior a la fundició
Requeriments d’acabat superficial en les superfícies fundides Determina si cal fer servir fundició en arena amb arena de revestiment, motlles de closca o fundició per cera perduda
Requeriments d’ensajos no destructius (END) i d’assaig Influeix en els requeriments de control del procés i de documentació
Context d’aplicació La temperatura de servei, la pressió, l’entorn i les càrregues informen les recomanacions de procés de l’enginyer de fosa

Una fosa professional no es limitarà a fer una oferta basada únicament en el vostre plànol; recomanarà una aproximació de fabricació. Si el proveïdor no us proposa cap procés o us ofereix fer una oferta per als tres mètodes sense cap orientació, no està afegint valor tècnic.


Conclusió: La matriu de selecció

Criteri Fusió en sorra Motllo d’escorça Llançada d'inversió
Capacitat de Mida de la Peça ✅ Il·limitat ⚠️ Fins a 200 kg ⚠️ Fins a 100 kg
Baix volum (1–100 unitats) ✅ Millor ❌ No econòmic ❌ No econòmic
Alt volum (>1.000 unitats) ⚠️ Cost de mecanitzat més elevat ✅ Bo ✅ Òptim per a peces petites
Exactitud Dimensional ⚠️ CT8–CT12 ✅ CT6–CT8 ✅ CT4–CT7
Acabat superficial (tal com es fon) ⚠️ Ra 6,3–25 ✅ Ra 3,2–12,5 ✅ Ra 1,6–6,3
Parets fines (<3 mm) ❌ No factible ⚠️ Marginal ✅ Millor
Esborrany zero ❌ Impossible ❌ Impossible ✅ Possible
Cost dels motlles ✅ Més baix ⚠️ Moderada ⚠️ Moderat-alta
Varietat de material ✅ Més ampla ⚠️ Centrat en ferro/acer ✅ Molt ampli (incloent superaliatges)
Seccions grans (>100 mm) ✅ Millor ❌ Problemes de control del refredament ❌ Risc per a la integritat de l’escorça
Iteració del disseny durant el desenvolupament ✅ Fàcil (modificar el patró) ❌ Difícil (nova eines) ❌ Difícil (nova matriu)

Llegenda ✅ Candidat fort; ⚠️ Acceptable amb condicions; ❌ No recomanat

No existeix cap procés de fosa «millor» en abstracte: sempre és el procés que aconsegueix la qualitat requerida al cost total més baix per a la geometria específica de la peça, el material i el volum de producció. La comparació estructurada d’aquesta guia proporciona el marc per a aquesta determinació.


No esteu segurs de quin procés de fosa és el més adequat per al vostre component? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. ofereix fosa en areny, fosa en motlle de closca i fosa per cera perduda, amb mecanitzat CNC integrat des de les nostres instal·lacions de 80.000 m². El nostre equip d’enginyeria revisarà els vostres plànols i us recomanarà l’enfocament de fabricació òptim — poseu-vos en contacte amb nosaltres per començar la conversa.

Notícies

Sol·liciti un pressupost gratuït

El nostre representant es posarà en contacte amb vostè aviat.
Correu electrònic
Mòbil/WhatsApp
Nom i cognoms
Nom de l'empresa
Missatge
0/1000