Meta Beskrivning: Jämför sandgjutning, investeringsgjutning och skalformsgjutning vad gäller kostnad, noggrannhet, ytyta, materialomfattning och produktionsvolym. En praktisk urvalsguide med beslutsmatris för ingenjörer och inköpsansvariga.
Gjutprocessen du väljer påverkar mer än bara hur delen tillverkas – den påverkar också vad delen kan kosta, hur exakt den kan produceras, vilka material som är tillgängliga och hur snabbt du kan skala upp från prototyp till serieproduktion. Att välja fel process för din komponent kan öka styckkostnaden med 30–50 %, förlänga ledtiden med veckor eller tvinga fram konstruktionskompromisser som försämrar prestandan under drift.
Den här guiden ger en strukturerad jämförelse av de tre mest använda gjutprocesserna för industriella komponenter: sandgjutning , investeringssmältgjutning (förlorad vax) , och skalformgjutning . För varje process undersöker vi de tekniska grunden, kapacitetsgränserna, kostnadsdrivarna och de optimala användningsprofilerna – och sammanfattar med ett beslutsstöd som matchar komponentkraven mot rätt tillverkningsmetod.

Sandgjutning är den äldsta och mest mångsidiga gjutprocessen och står för cirka 70 % av alla metallgjutningar som tillverkas globalt. Den använder en brandsäker sandform som formas runt ett mönster – formen förstörs för att ta ut gjutningen, vilket innebär att sandgjutning per definition är en process med en form per gjutning.

| Steg | Beskrivning |
|---|---|
| 1. Mönsterframställning | Ett mönster (i trä, aluminium eller harpik) återger delens geometri med tillagd utdragning och bearbetningstillåtelse |
| 2. Formförberedelse | Mönstret placeras i en formkassa; formsand (kvarts-, kromit- eller zirkonsand bunden med lera, harpik eller natriumsilikat) packas hårt runt det |
| 3. Kärnplacering | Sandkärnor sätts in för att bilda interna hålrum och kanaler |
| 4. Formmontering | Överdelen (cope) och underdelen (drag) sätts ihop och spänningskläms |
| 5. Gjutning | Smält metall hälls in i formhålan genom ett dörrsystem |
| 6. Styrning och kylning | Metall kyls och stelnar; kyltiden beror på sektionstjocklek (ur till dagar för stora gjutningar) |
| 7. Skaka ut | Formen bryts isär för att få tillbaka gjutningen |
| 8. Fettning | Riser, grindar och löparar avlägsnas; gjutning sprängs för att avlägsna faststående sand |
| Parameter | Kapacitet |
|---|---|
| Delstorlek | 0,5 kg till 100 000+ kg praktiskt taget obegränsad övre gräns |
| Väggtjocklek (minst) | 46 mm (stål); 35 mm (järn) |
| Dimensionell tolerans (ISO 8062) | CT8CT12 (vanligtvis ±1,0 mm per 100 mm för små delar; ±35 mm för stora delar) |
| Ytråhet (Ra) | 6,325 μm (som gjut); 3,26,3 μm med speciell sand |
| Dra av vinkel | 13° yttre; 1,55° inre |
| Typisk partistorlek | 1 till 10 000+ delar |
| Verktygskostnad | 5 000 (trämönster). 20 000 (aluminiumprofil för större volymer) |
| Förhandstider (ny del) | 26 veckor (mönstertillverkning + första artikel) |
I sandgjutning används det bredaste utbudet av legeringar av alla gjutprocesser:
Investeringssprutning ger högst noggrannhet och bästa ytytan av de tre processerna. Den är metodvalet för små till medelstora komplexa komponenter där nästan färdigformad produktion minimerar bearbetningskostnaden.

| Steg | Beskrivning |
|---|---|
| 1. Vaxmönsterinjicering | Smält vax injiceras i en metallform för att skapa en exakt kopia av komponenten |
| 2. Mönstermontering | Flera vaxmönster fästs vid en central vaxspröta (trädmontering) |
| 3. Skalbildning | Vaxträdet dips upprepade gånger i keramisk slamsoppa och täcks med brandsäker stuk; varje lager lufttorkas (6–10 lager är vanligt) |
| 4. Avvaxning | Keramiska skalet värms upp (i autoklav eller genom snabbförbränning) för att smälta och avlägsna vaxet |
| 5. Skalbränning | Det tomma keramiska skalet bränns vid 900–1 100 °C för att stärka det och ta bort vaxrester |
| 6. Förvärmning och gjutning | Det heta skalet fylls med smält metall (ofta under vakuum eller centrifugalkraft för tunna tvärsnitt) |
| 7. Kylning och skalborttagning | Efter stelnning bryts det keramiska skalet bort (mekanisk vibration eller högtrycksvatten) |
| 8. Avskärning och efterbearbetning | Enskilda gjutningar skärs loss från gjutträdet; införsnitt släpas jämnt |
| Parameter | Kapacitet |
|---|---|
| Delstorlek | 0,01 kg till ca 100 kg (större möjliga men alltmer ekonomiskt olönsamma) |
| Väggtjocklek (minst) | 1,0–1,5 mm (stål); 0,5–1,0 mm för aluminium |
| Dimensionell tolerans (ISO 8062) | CT4–CT7 (vanligtvis ±0,15 mm per 25 mm) |
| Ytråhet (Ra) | 1,6–6,3 μm (som gjutna); 0,8–3,2 μm kan uppnås |
| Dra av vinkel | 0° (modellen smälter ut – ingen utdragning krävs, även om 0,5–1° underlättar skalbildningen) |
| Typisk partistorlek | 100 till 100 000+ stycken |
| Verktygskostnad | 15 000 (vaxinjektionsform) |
| Förhandstider (ny del) | 4–8 veckor (formtillverkning + provgodkännande) |
Investeringssprutning kan hantera nästan alla gjutbara legeringar, med särskild styrka inom:
Skalformgjutning ligger mellan sandgjutning och investeringssprutning – den ger bättre ytyta och noggrannhet än sandgjutning, men till lägre kostnad än investeringssprutning, särskilt lämplig för medelhög till hög volymproduktion av järn- och stålkompontenter.

| Steg | Beskrivning |
|---|---|
| 1. Mönsteruppvärmning | Ett uppvärmt metallmönster (200–250 °C) placeras över en kippbox som innehåller sand täckt med harts |
| 2. Skalbildning | Kippboxen vänds upp och ner, vilket gör att sanden faller på det heta mönstret; harten härdas delvis och bildar ett tunt skal (6–15 mm) |
| 3. Skalhärdning | Skalhärden fortsätter med uppvärmning för att fullständigt härda hartsbindningen |
| 4. Skalavkastning | Det härdnade skalen halva avkastas från mönstret |
| 5. Skalsammanfogning | Två skalhalvor limmas eller spänns samman, med kärnor insatta om det krävs |
| 6. Gjutning | Skal kan stödjas med lös sand eller kulor; smält metall hälls i |
| 7. Fastning och borttagning av skalet | Efter avkylning faller det tunna skalet sönder – ingen skakkraft krävs |
| 8. Avslutande bearbetning | Avlägsnande av gjutgång och minimal efterbearbetning |
| Parameter | Kapacitet |
|---|---|
| Delstorlek | 0,1 kg till ca 200 kg |
| Väggtjocklek (minst) | 3–4 mm (stål); 2,5–3,5 mm (järn) |
| Dimensionell tolerans (ISO 8062) | CT6–CT8 (vanligtvis ±0,3 mm per 25 mm) |
| Ytråhet (Ra) | 3,2–12,5 μm (som gjutet); 1,6–6,3 μm med fin sand |
| Dra av vinkel | 0,5–1,5° (minskad jämfört med sandgjutning eftersom skalet lossnar renligen från mönstret) |
| Typisk partistorlek | 500 till 50 000+ stycken |
| Verktygskostnad | 25 000 (metallformplatta med utkastsystem) |
| Förhandstider (ny del) | 4–10 veckor |
Skalformgjutning används främst för järn och stål:
| Dimension | Sandgjutning | Skalform | Inverkningsskjutning |
|---|---|---|---|
| Linjär tolerans (≤25 mm) | ±0,5–1,0 mm | ±0,25–0,5 mm | ±0,10–0,25 mm |
| Linjär tolerans (25–100 mm) | ±1,0–2,0 mm | ±0,4–0,8 mm | ±0,15–0,40 mm |
| Linjär tolerans (100–500 mm) | ±2,0–4,0 mm | ±0,8–1,5 mm | ±0,25–0,75 mm |
| ISO 8062-toleransklass | CT8–CT12 | CT6–CT8 | CT4–CT7 |
| Uppnåbar planhet (per 100 mm) | ±0,5–1,5 mm | ±0,2–0,5 mm | ±0,10–0,30 mm |
Urvalskonsekvens om din komponent kräver bearbetade toleranser oavsett gjutmetod är noggrannhetsfördelen med investeringsgjutning irrelevant – du kommer ändå att bearbeta kritiska ytor. Beslutet fokuserar då på andra faktorer: delens storlek, volym och total kostnad.
| Process | Ra efter gjutning (μm) | Ra efter strålning (μm) | Bästa möjliga |
|---|---|---|---|
| Sandgjutning | 12.5–25 | 6.3–12.5 | 3,2 (med zirkonbaserad formsand) |
| Skalform | 6.3–12.5 | 3.2–6.3 | 1,6 (med fint harpiksbeklädd sand) |
| Inverkningsskjutning | 3.2–6.3 | 1.6–3.2 | 0.8 |
Urvalskonsekvens : För funktionella ytor som lämnas i gjuten form (t.ex. vätskogångar, icke-tätningsytor, yttre estetiska ytor) kan investeringsgjutningens jämnare ytyta eliminera behovet av sekundära slutföringsoperationer. För ytor som ändå kommer att bearbetas mekaniskt är ytytan i gjuten form till stor del irrelevant.
| Process | Typiskt intervall | Praktiskt maximum | Begränsande faktor |
|---|---|---|---|
| Sandgjutning | 5–5 000 kg | över 100 000 kg | Smältkapacitet; kranens kapacitet; formhantering |
| Skalform | 0,5–100 kg | cirka 200 kg | Kraft på skalformen under montering och gjutning |
| Inverkningsskjutning | 0,05–25 kg | ~100 kg | Skalstrukturens integritet vid gjutning; deformation av vaxmodell |
Urvalskonsekvens för delar över ~100 kg är sandgjutning den enda genomförbara metoden bland dessa tre processer. För delar över ~200 kg blir till och med skalformgjutning opraktisk. Stora slaggkärl (5–25 ton), tunga ventilhuvuden (>500 kg) och komponenter till gruvutrustning tillverkas uteslutande med sandgjutning.
| Process | Ekonomiskt minimum | Ekonomiskt optimum | Enhetskostnadstrend |
|---|---|---|---|
| Sandgjutning | 1 styck | 10–1 000 stycken | Kostnaden minskar måttligt med volymen; verktygsamortering utgör en mindre del |
| Skalform | 500 stycken | 1 000–20 000 stycken | Kostnaderna minskar kraftigt med volymen; verktygsamortering är avgörande |
| Inverkningsskjutning | 100 Stycken | 1 000–50 000+ stycken | Kostnaderna minskar kraftigt med volymen; höga verktygskostnader måste amorteras |
Volymövergången : Vid volymer under ca 100 stycken är sandgjutning nästan alltid den billigaste lösningen, eftersom den undviker verktygsinvesteringen som krävs för investeringsgjutning eller skalformgjutning. Mellan 100–500 stycken blir skalformgjutning och investeringsgjutning konkurrenskraftiga om den förbättrade noggrannheten minskar bearbetningskostnaderna. Vid volymer över ca 1 000 stycken uppnår investeringsgjutning ofta lägst total kostnad (gjutning + bearbetning) för delar under ca 25 kg.
| Process | Mönster/verktygsmaterial | Verktygskostnadsområde | Verktygslivslängd (typisk) | Ledtid för ny del |
|---|---|---|---|---|
| Sandgjutning — trämodell | Trä (lövträ, mahogny, plywood av mönsterkvalitet) | 5,000 | 50–500 gjutningar | 2–3 veckor |
| Sandgjutning — aluminiummönster | Aluminium (gjutet eller fräsat) | 20,000 | 5 000–50 000 gjutningar | 3–6 veckor |
| Skalformgjutning — metallmönster | Gjutjärn eller stål mönsterplatta | 25,000 | 10 000–100 000 skal | 4–8 veckor |
| Investmentgjutning — vaxform | Aluminium eller stål (fräsat) | 15,000 | 10 000–100 000+ skott | 4–8 veckor |
| Designfunktion | Sandgjutning | Skalform | Inverkningsskjutning |
|---|---|---|---|
| Inre utrymmen | Kräver kärnor – ökar kostnaden, begränsar komplexiteten | Kräver kärnor; god noggrannhet vid kärnutskrift | Keramisk kärna eller löslig kärna – utmärkt kapacitet |
| Tunna väggar | ≥4–6 mm | ≥3–4 mm | ≥1,0–1,5 mm – bäst av alla |
| Skarpa hörn | Minsta radie ≥2–3 mm | Minsta radie ≥1–2 mm | Minsta radie ≥0,25–0,5 mm |
| Underklippningar | Kräver lösa delar eller kärnor | Lösa delar möjliga men dyra | Kan formas med kollapsbara eller lösliga kärnor |
| Ingen utdragning | Inte möjligt | Inte möjligt | Möjligt – mönstret smälts ut |
| Text / logotyper | Upphöjd eller intryckt; minst 2 mm höjd | Upphöjd eller intryckt; minst 1 mm höjd | Utmärkt – fina detaljer, minst ca 0,3 mm höjd |
| Nära slutformad form | Måttlig — kräver bearbetningstillägg | Bra — minskat bearbetningstillägg | Utmärkt — minimalt bearbetningstillägg; vissa ytor kan användas som gjutna |
Den verkliga kostnaden för en gjutningsprocess är inte gjutningspriset per kilogram — utan den totala kostnaden för den färdiga, inspekterade delen levererad till er dok. Detta inkluderar mönsteramortering, gjutkostnad, bearbetningskostnad samt kassations-/omarbetskostnad.
| Kostnadselement | Sandgjutning | Skalform | Inverkningsskjutning |
|---|---|---|---|
| Mönster/formkostnad (amorterad över 3 år) | 0,60/enhet | 4,00/enhet | 3,33/styck |
| Gjutstyckens styckpris | 3,00/kg) | 4,40/kg – högre energi- och hartskostnad) | 5,60/kg – högre arbets- och keramikkostnad) |
| Bearbetningskostnad (uppskattad) | 35,00 USD (3 inställningar; större toleranser) | 25,00 USD (2 inställningar; minskade toleranser) | 15,00 USD (1–2 inställningar; nästan färdigform) |
| Verktygskostnadsfördelning per styck | $0.60 | $4.00 | $3.33 |
| Totalt enhetspris (1 000 enheter) | $50.60 | $51.00 | $46.33 |
Vid 1 000 enheter/år uppnår investeringsgjutning lägst totalt pris trots högst gjutpris per kilogram – eftersom nästan färdigformad gjutning kraftigt minskar bearbetningskostnaden. Detta visar varför det är missvisande att endast jämföra gjutpriset per kilogram.
| Kostnadselement | Sandgjutning | Skalform | Inverkningsskjutning |
|---|---|---|---|
| Genomförbarhet | Genomförbart och standard | Inte genomförbart (storleken överskrider skalformens kapacitet) | Inte genomförbart (storleken överskrider investeringsgjutningens kapacitet) |
| Formkostnad | 5 000 USD (trä) | — | — |
| Gjutstyckens styckpris | 5,00 USD/kg) | — | — |
| Bearbetningskostnad | 1 200 USD (horisontell borrmaskin) | — | — |
| Total enhetskostnad | $4,200(inklusive mönsteramortering) | N/A | N/A |
För stora, lågvolyms gjutdelar är sandgjutning den enda genomförbara processen av de tre. Därför tillverkas tunga industriella komponenter – slaggkärl, malmkapslar, stora pumpkåpor, turbinkomponenter – uteslutande med sandgjutning.
Sandgjutning är standardvalet när:

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. har byggt sitt rykte på stora sandgjutna delar – slaggkärl, tunga ventilkroppar och komponenter till gruvutrustning upp till 25 ton – genom att utnyttja mer än 65 års erfarenhet av gjutning av tunga sektioner och en produktionsanläggning på 80 000 m².
Investeringsgjutning är optimal när:
Skalformsgjutning tar en mellanposition och är optimal när:
I praktiken kan valet av gjutprocess inte separeras från bearbetningsstrategin. En sandgjutning med aggressiv CNC-bearbetning kan ge samma färdiga delnoggrannhet som en investeringsgjutning med lätt bearbetning — till lägre total kostnad för medelstora till stora delar.
På Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , den integrerade processen från gjuteri till maskinverkstad möjliggör denna optimering: mönsterdesignen tar hänsyn till strategin för maskinbearbetningsreferenspunkter; gjutningssimuleringen förutsäger var extra bearbetningstolerans krävs; och CNC-programmeringsteamet utformar maskinbearbetningsoperationer som effektivt avlägsnar variabel gjutningstolerans, vilket uppnår hög precision oavsett variationer i gjutprocessen.
En omvältande utveckling inom sandgjutning: binder jetting-3D-skrivare kan nu producera sandgjutformar och kärnor direkt från CAD-data – utan mönster. Detta är disruptivt för:
3D-skrivna sandgipsformar konkurrerar ännu inte med konventionella mönster vad gäller styckkostnad för produktionsvolymer över ca 50 stycken, men för lågvolyms-, högkomplexitetsgjutningar är de redan kostnadseffektiva och betydligt snabbare.
För att få korrekta processrekommendationer – och jämförbara offertförslag – bör din RFQ inkludera:
| INFORMATION | Varför det är viktigt |
|---|---|
| 2D-ritning + 3D-CAD-modell | Möjliggör korrekt viktuppskattning, delningslinjeanalys och bearbetningsstrategi |
| Materialspecifikation (ASTM/EN-kvalitet) | Avgör gjuttemperatur, krympningsutjämningsmarginal och processkompatibilitet |
| Årlig mängd och orderfrekvens | Styr valet av mönstermaterial (trä vs. aluminium vs. metallform) |
| Krävda toleranser och kritiska funktioner | Det är viktigt att fastställa om det är rätt metod att använda sig av nästan nettoform (investeringsgjutning) eller eftergjutning. |
| Kraven på ytbehandling på gjutna ytor | Bestämmer om sandgjutning med ansiktssand, skalform eller investeringsgjutning behövs |
| NDE- och provningskrav | Påverkar processkontroll- och dokumentationskrav |
| Användningskontext | Tjänsttemperatur, tryck, miljö och belastning informerar gjuteriets processrekommendationer |
Ett professionellt gjuteri kommer inte bara att citera din ritning de kommer att rekommendera ett tillverkningssätt. Om leverantören inte föreslår en process eller erbjuder att citera alla tre utan vägledning, tillför de inget tekniska värde.
| Kriterium | Sandgjutning | Skalform | Inverkningsskjutning |
|---|---|---|---|
| Delstorlekskapacitet | ✅ Obegränsad | ️ Upp till 200 kg | ️ Upp till 100 kg |
| Låg volym (1–100 st) | ✅ Bäst | ❌ Ej ekonomiskt försvarbart | ❌ Ej ekonomiskt försvarbart |
| Hög volym (>1 000 st) | ⚠️ Högre bearbetningskostnad | ✅ Bra | ✅ Bäst för små delar |
| Dimensionell noggrannhet | ⚠️ CT8–CT12 | ✅ CT6–CT8 | ✅ CT4–CT7 |
| Ytyta (som gjuten) | ⚠️ Ra 6,3–25 | ✅ Ra 3,2–12,5 | ✅ Ra 1,6–6,3 |
| Tunna väggar (< 3 mm) | ❌ Inte genomförbart | ⚠️ Gränsfall | ✅ Bäst |
| Ingen utdragning | ❌ Inte möjligt | ❌ Inte möjligt | ✅ Möjligt |
| Verktygskostnad | ✅ Lägst | ⚠️ Måttlig | ⚠️ Måttlig–hög |
| Materialomfång | ✅ Bredast | ⚠️ Järn/stål-fokuserad | ✅ Mycket bred (inklusive superlegeringar) |
| Stora sektioner (>100 mm) | ✅ Bäst | ❌ Problem med kylstyrning | ❌ Risk för skalens integritet |
| Utformningsiteration under utvecklingen | ✅ Enkelt (ändra mönstret) | ❌ Svårt (ny verktygstillverkning) | ❌ Svårt (ny form) |
Legend ✅ Stark kandidat; ⚠️ Acceptabelt med villkor; ❌ Inte rekommenderat
Det finns ingen "bästa" gjutningsprocess i abstrakt mening – det är alltid den process som levererar den krävda kvaliteten till lägsta totala kostnad för den specifika delens geometri, material och produktionsvolym. Den strukturerade jämförelsen i den här guiden ger ramverket för den bedömningen.
Osäker på vilken gjutmetod som är rätt för din komponent? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. erbjuder sandgjutning, skalformsgjutning och investeringsgjutning med integrerad CNC-bearbetning från vår anläggning på 80 000 m². Vårt ingenjörsteam granskar dina ritningar och rekommenderar den optimala tillverkningsmetoden – kontakta oss för att påbörja samtalet.
Senaste nyheterna2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24