Toate categoriile

ȘTIRI

Turnarea în nisip versus turnarea prin investiție versus turnarea în cochilie: Cum să alegeți procesul potrivit pentru componentele industriale

Jul 31, 2026

Meta Descriere: Comparați turnarea în nisip, turnarea prin investiție și turnarea în cochilie din punct de vedere al costurilor, preciziei, finisajului superficial, gamei de materiale și volumului de producție. Un ghid practic de selecție cu matrice decizională pentru ingineri și profesioniști din domeniul achizițiilor.


Procesul de turnare pe care îl alegeți determină mai mult decât modul în care este realizată piesa — determină, de asemenea, costul piesei, precizia cu care poate fi produsă, materialele disponibile și viteza cu care puteți trece de la prototip la producție în serie. Alegerea unui proces nepotrivit pentru componenta dumneavoastră poate crește costul unitar cu 30–50%, poate prelungi termenele de livrare cu săptămâni întregi sau poate impune compromisuri de proiectare care degradează performanța în exploatare.

Acest ghid oferă o comparație structurată a celor trei procese de turnare cele mai utilizate pentru componente industriale: fundare în nisip turnarea prin investiție (cu ceară pierdută) , și turnare în cochilie . Pentru fiecare proces analizăm principiile tehnice fundamentale, limitele de capacitate, factorii care influențează costul și profilurile de aplicație optime — culminând cu un cadru decizional care asociază cerințele componente cu metoda de fabricație potrivită.

Side-by-side comparison of sand, shell mold, and investment castings showing surface finish differences


Partea 1: Principii fundamentale ale proceselor

1.1 Turnarea în nisip

Turnarea în nisip este cea mai veche și cea mai versatilă metodă de turnare, reprezentând aproximativ 70% din toate piesele turnate din metal produse la nivel global. Aceasta utilizează o formă refractară din nisip realizată în jurul unui model — forma este distrusă pentru a extrage piesa turnată, făcând ca turnarea în nisip să fie, prin natura sa, un proces care folosește o singură formă pe piesă turnată.

Cum funcționează

Foundry worker compacting green sand around pattern in sand casting mold flask

Treaptă Descriere
1. Confecționarea modelului Un model (din lemn, aluminiu sau rășină) reproduce geometria piesei, cu adaosuri pentru degroșare și prelucrare mecanică
2. Pregătirea formei Modelul este plasat într-o casetă; nisipul de turnare (nisip de cuarț, cromit sau zircon legat cu argilă, rășină sau silicat de sodiu) este compactat în jurul acestuia
3. Plasarea miezurilor Miezurile din nisip sunt introduse pentru a forma cavitațile și canalele interioare
4. Asamblarea formei Partea superioară (cope) și partea inferioară (drag) sunt închise și strânse
5. Turnarea Metalul topit este turnat în cavitatea mucegaiului printr-un sistem de porțiune
6. În regulă. Solidificarea și răcirea Metalul se răcește și se solidifică; timpul de răcire depinde de grosimea secțiunii (ore până la zile pentru turnuri mari)
7. În regulă. Shakeout Moldul este rupt în bucăţi pentru a recupera turnarea
8. În regulă. Fettling Se îndepărtează creșterile, porțile și curele; se aruncă piatră cu un foc de foc pentru a elimina nisipul care se lipește

Capacități Cheie

Parametru Capacitate
Dimensiunea piesei 0,5 kg până la 100 000+ kg limită superioară practic nelimitată
Grosimea peretelui (minimum) 46 mm (oțel); 35 mm (fier)
Toleranța dimensională (ISO 8062) CT8CT12 (de obicei ±1,0 mm la 100 mm pentru părți mici; ±35 mm pentru părți mari)
Rugozitatea suprafeței (Ra) 6,325 μm (în format turnător); 3,26,3 μm cu nisip special de față
Unghi de extracție 13° extern; 1,55° intern
Dimensiunea tipică a lotului de la 1 la 10.000+ bucăți
Costul sculelor 5005000 (model de lemn); 3,00020.000 (tipăr de aluminiu pentru volumele mai mari)
Timp de execuție (parte nouă) 26 săptămâni (fabricarea modelului + primul articol)

Compatibilitatea materială

Găsirea cu nisipul poate fi utilizată pentru a realiza cea mai largă gamă de aliaje din orice proces de turnare:

  • Oțeluri cu carbon (WCB, WCC, LCB, LCC)
  • Oțeluri de bază (8630, 4140, 4340)
  • Oțeluri inoxidabil (304, 316, duplex, martensitic)
  • Oțel mangan (Hadfield)
  • Fier gri (toate calitățile)
  • Fier ductile (toate calitățile, inclusiv SiMo și Ni-Resist)
  • Aleiaje bazate pe nici
  • Alcoolii pe bază de cupru (limitate)

1.2 Găsirea de investiții (găsirea de ceară pierdută)

Găsirea prin investiții produce cea mai mare precizie și cea mai bună finisare a suprafeței dintre cele trei procese. Este metoda de alegere pentru componentele complexe mici și mijlocii, în cazul în care producția aproape netă reduce la minimum costul de prelucrare.

Cum funcționează

Investment casting wax pattern tree being dipped in ceramic slurry during shell building

Treaptă Descriere
1. să se Injecţie cu model de ceară Ceara topită este injectată într-o matriță metalică pentru a crea o replică precisă a părții
2. Asamblarea modelelor Mai multe modele din ceară sunt atașate unui canelură central din ceară (asamblare în formă de arbore)
3. Construirea cochiliei Arborele din ceară este scufundat repetat într-o suspensie ceramică și acoperit cu un stucc refractar; fiecare strat este uscat la aer (de obicei 6–10 straturi)
4. Îndepărtarea ceară Cozile ceramice sunt încălzite (în autoclav sau prin ardere rapidă) pentru a topi și evacua ceara
5. Calcinația cochiliei Cozile ceramice goale sunt supuse calcinării la 900–1.100 °C pentru a le întări și pentru a elimina reziduurile de ceară
6. Încălzirea preliminară și turnarea Cozile încălzite sunt umplute cu metal topit (adesea sub vid sau forță centrifugă, pentru secțiuni subțiri)
7. Răcirea și îndepărtarea cochiliei După solidificare, cochilia ceramică este îndepărtată (prin vibrație mecanică sau cu apă sub presiune ridicată)
8. Tăierea și finisarea Turnările individuale sunt tăiate din arborele de turnare; bavurile sunt rectificate la nivelul suprafeței

Capacități Cheie

Parametru Capacitate
Dimensiunea piesei 0,01 kg până la ~100 kg (dimensiuni mai mari sunt posibile, dar din ce în ce mai puțin economice)
Grosimea peretelui (minimum) 1,0–1,5 mm (oțel); 0,5–1,0 mm pentru aluminiu
Toleranța dimensională (ISO 8062) CT4–CT7 (în mod tipic ±0,15 mm la fiecare 25 mm)
Rugozitatea suprafeței (Ra) 1,6–6,3 μm (după turnare); se pot obține 0,8–3,2 μm
Unghi de extracție 0° (modelul este topit — nu este necesară înclinare, deși o înclinare de 0,5–1° facilitează formarea cochiliei)
Dimensiunea tipică a lotului 100 până la 100.000+ bucăți
Costul sculelor 2,00015.000 (matriță pentru injectarea cearii)
Timp de execuție (parte nouă) 4–8 săptămâni (fabricarea matriței + calificarea eșantionului)

Compatibilitatea materială

Turnarea prin investiție prelucrează aproape toate aliajele turnabile, cu o performanță deosebită în:

  • Oțeluri inoxidabile (304, 316, 17-4 PH, duplex, super-duplex)
  • Oțeluri carbon și oțeluri slab aliate
  • Superaliaje pe bază de nichel (Inconel, Hastelloy) — un avantaj esențial pentru industria aerospațială
  • Aliaje pe bază de cobalt (Stellite)
  • Aliaje de aluminiu
  • Aliaje pe bază de cupru

1.3 Turnarea în coji

Turnarea în coji ocupă o poziție intermediară între turnarea în nisip și turnarea prin investiție — oferă o finișare superficială și o precizie superioară celei din turnarea în nisip, la un cost mai scăzut decât cel al turnării prin investiție, fiind în special potrivită pentru producția de volum mediu sau mare de componente din fontă și oțel.

Cum funcționează

Shell mold casting — heated metal pattern with thin resin-sand shell formed on pattern plate

Treaptă Descriere
1. Încălzirea modelului Un model metalic încălzit (200–250 °C) este plasat deasupra unei lăzi de evacuare care conține nisip acoperit cu rășină
2. Formarea cochiliei Lada de evacuare este răsturnată, depozitând nisipul pe modelul cald; rășina se întărește parțial, formând o cochilie subțire (6–15 mm)
3. Întărirea cochiliei Cochilia este supusă unei încălziri suplimentare pentru a întări complet legătura din rășină
4. Ejectarea cochiliei Jumătatea întărită a cochiliei este ejectată din model
5. Asamblarea cochiliei Cele două jumătăți ale cochiliei sunt lipite sau fixate cu cleme, iar miezurile sunt introduse, dacă este necesar
6. Turnarea Carcaselor li se poate adăuga nisip sau granule de metal pentru susținere; metalul topit este turnat
7. Solidificarea și îndepărtarea carcasei După răcire, carcasa subțire se dezintegrează — nu este necesară nicio forță de extragere
8. Finisarea Îndepărtarea canalelor de turnare și finisarea minimă

Capacități Cheie

Parametru Capacitate
Dimensiunea piesei 0,1 kg până la ~200 kg
Grosimea peretelui (minimum) 3–4 mm (oțel); 2,5–3,5 mm (fontă)
Toleranța dimensională (ISO 8062) CT6–CT8 (de obicei ±0,3 mm la fiecare 25 mm)
Rugozitatea suprafeței (Ra) 3,2–12,5 μm (după turnare); 1,6–6,3 μm cu nisip fin
Unghi de extracție 0,5–1,5° (redus față de turnarea în nisip, deoarece carcasa se desprinde ușor de model)
Dimensiunea tipică a lotului 500 până la peste 50.000 de bucăți
Costul sculelor 3,00025.000 (placă metalică pentru model cu sistem de ejectare)
Timp de execuție (parte nouă) 4–10 săptămâni

Compatibilitatea materială

Turnarea în cochilie este utilizată în principal pentru fontă și oțel:

  • Fontă cenușie (în special pentru piese turnate complexe cu pereți subțiri)
  • Fontă ductilă
  • Oțel carbon
  • Oțel cu aliaj minimal
  • Oțel inoxidabil (mai puțin frecvent, dar posibil)
  • Limitată pentru aliaje neferoase (temperaturi mai mari de turnare necesare pentru stabilitatea cochiliei)

Partea 2: Comparare directă

2.1 Precizie dimensională

Dimensiune Fundare în nisip Formă în coajă Fuziune Investițională
Toleranță liniară (≤25 mm) ±0,5–1,0 mm ±0,25–0,5 mm ±0,10–0,25 mm
Toleranță liniară (25–100 mm) ±1,0–2,0 mm ±0,4–0,8 mm ±0,15–0,40 mm
Toleranță liniară (100–500 mm) ±2,0–4,0 mm ±0,8–1,5 mm ±0,25–0,75 mm
Grad de toleranță ISO 8062 CT8–CT12 CT6–CT8 CT4–CT7
Planeitate obținută (pe 100 mm) ±0,5–1,5 mm ± 0,20,5 mm ±0,10–0,30 mm

Implicații ale selecției dacă componenta dumneavoastră necesită toleranțe prelucrate, indiferent de procesul de turnare, avantajul de precizie al turnării prin ceară pierde relevanța — veți prelucra totuși suprafețele critice. Decizia se axează atunci pe alți factori: dimensiunea piesei, volumul și costul total.

2.2 Finisare de suprafață

Proces Rugozitate as-cast (μm) Rugozitate după sablare (μm) Cea mai bună realizabilă
Fundare în nisip 12.5–25 6.3–12.5 3,2 (cu nisip cu față din zircon)
Formă în coajă 6.3–12.5 3.2–6.3 1,6 (cu nisip acoperit cu rășină fină)
Fuziune Investițională 3.2–6.3 1.6–3.2 0.8

Implicații ale selecției pentru suprafețele funcționale care rămân în starea în care au fost turnate (de exemplu, canale pentru fluide, fețe neetanșe, suprafețe exterioare estetice), finisarea mai netedă a turnării prin cochilie poate elimina necesitatea operațiilor secundare de finisare. Pentru suprafețele care vor fi totuși prelucrate mecanic, calitatea finisării în starea în care au fost turnate este în mare parte irelevantă.

dimensiunea și greutatea pieselor

Proces Interval Tipic Maxim practic Factor limitativ
Fundare în nisip 5–5.000 kg 100.000+ kg Capacitatea de topire; capacitatea macaralelor; manipularea cochiliilor
Formă în coajă 0,5–100 kg ~200 kg Forțele care acționează asupra cochiliei în timpul asamblării și turnării
Fuziune Investițională 0,05–25 kg ~100 kg Integritatea structurală a cochiliei în timpul turnării; distorsionarea modelului din ceară

Implicații ale selecției pentru piese de peste ~100 kg, turnarea în nisip este singura opțiune viabilă dintre aceste trei procese. Pentru piese de peste ~200 kg, chiar și turnarea în cochilie devine nepractică. Cazanele mari pentru zgură (5–25 tone), carcasele grele de supapă (>500 kg) și componentele echipamentelor miniere sunt turnate exclusiv în nisip.

2.4 Economia volumului de producție

Proces Minim economic Optim economic Tendința costului pe unitate
Fundare în nisip 1 bucată 10–1.000 bucăți Costul scade moderat odată cu volumul; amortizarea sculelor reprezintă o componentă secundară
Formă în coajă 500 de bucăţi 1.000–20.000 bucăți Costurile scad semnificativ cu volumul; amortizarea echipamentelor este esențială
Fuziune Investițională 100 bucăți 1.000–50.000+ bucăți Costurile scad brusc cu volumul; costul ridicat al echipamentelor trebuie amortizat

Punctul de intersecție al volumelor la volume sub ~100 bucăți, turnarea în formă de nisip este aproape întotdeauna opțiunea cu cel mai scăzut cost, deoarece evită investiția în echipamente necesară pentru turnarea prin investiție sau turnarea în coajă. Între 100–500 bucăți, turnarea în coajă și turnarea prin investiție devin competitive dacă precizia superioară reduce costurile de prelucrare mecanică. Peste ~1.000 bucăți, turnarea prin investiție obișnuiește să obțină cel mai scăzut cost total (turnare + prelucrare mecanică) pentru piese sub ~25 kg.

2.5 Costul și durata de livrare a echipamentelor

Proces Materialul modelului/echipamentului Intervalul costurilor pentru scule Durata de viață a echipamentului (tipică) Durata de livrare pentru o piesă nouă
Turnare în formă de nisip — model din lemn Lemn (lemn tare, mahon, placaj de calitate pentru modele) 5005,000 50–500 turnări 2–3 săptămâni
Turnare în nisip — model din aluminiu Aluminiu (turnat sau prelucrat prin așchiere) 3,00020,000 5.000–50.000 turnări 3–6 săptămâni
Turnare în coajă — model din metal Placă de model din fontă sau oțel 3,00025,000 10.000–100.000 coji 4–8 săptămâni
Turnare prin ceară pierdută — matriță din ceară Aluminiu sau oțel (prelucrat prin așchiere) 2,00015,000 10.000–100.000+ de tiruri 4–8 săptămâni

2.6 Complexitatea designului

Caracteristică de design Fundare în nisip Formă în coajă Fuziune Investițională
Cavități interne Necesită miezuri — crește costul și limitează complexitatea Necesită miezuri; precizie excelentă la imprimarea miezurilor Miez ceramic sau miez solubil — capacitate excelentă
Pereți subțiri ≥4–6 mm ≥3–4 mm ≥1,0–1,5 mm — cel mai bun cu mult
Colțuri ascuțite Raza minimă ≥2–3 mm Raza minimă ≥1–2 mm Rază minimă ≥0,25–0,5 mm
Subtăieri Necesită piese sau miezuri desprinse Piesele desprinse sunt posibile, dar costisitoare Poate fi realizat cu miezuri colapsabile sau solubile
Fără înclinare Nu este posibil Nu este posibil Posibil — modelul este topit
Litere / logouri În relief sau în adâncime; înălțime minimă de 2 mm În relief sau în adâncime; înălțime minimă de 1 mm Excelent — detalii fine, înălțime minimă de ~0,3 mm
Capacitate aproape de formă finală Moderat — necesită adaos de prelucrare Bun — adaos redus de prelucrare Excelent — adaos minim de prelucrare; unele suprafețe pot fi utilizate în starea lor turnată

Partea 3: Compararea costurilor pe scenarii

Costul real al unui proces de turnare nu este prețul turnării pe kilogram, ci costul total al piesei finite, verificate și livrate la docul dumneavoastră. Acesta include amortizarea sabloanelor/matrițelor, costul turnării, costul prelucrării și costul rebuturilor/refacerilor.

Analiza scenariilor: Corp de ventil din oțel de 5 kg, 1.000 de bucăți pe an

Element de cost Fundare în nisip Formă în coajă Fuziune Investițională
Costul sablonului/matriței (amortizat pe 3 ani) 1,800(a l u m a n u m p a t t e bară n )÷3,000=0,60/bucată 12,000÷3,000=4,00/bucată 10,000÷3,000=3,33/unitate
Preț unitar pentru turnare 15.00(3,00/kg) 22.00(4,40/kg — costuri mai mari de energie și rășină) 28.00(5,60/kg — costuri mai mari de muncă și ceramică)
Cost prelucrare (estimat) 35,00 USD (3 setări; toleranțe mai mari) 25,00 USD (2 setări; toleranțe reduse) 15,00 USD (1–2 setări; formă apropiată de cea finală)
Amortizarea sculelor pe unitate $0.60 $4.00 $3.33
Costul total pe unitate (1.000 de unități) $50.60 $51.00 $46.33

La 1.000 de unități/an, turnarea prin ceară pierdută obține cel mai scăzut cost total, în ciuda prețului cel mai ridicat al turnării — deoarece turnarea aproape la dimensiunea finală reduce în mod semnificativ costul prelucrării mecanice. Acest lucru ilustrează de ce compararea doar a prețului turnării pe kilogram este înșelătoare.

Analiză de scenariu: vas pentru zgură din oțel de 500 kg, 10 unități/an

Element de cost Fundare în nisip Formă în coajă Fuziune Investițională
Fezabilitate Fezabil și standard Nefezabil (dimensiunea depășește capacitatea matriței cu coajă) Nefezabil (dimensiunea depășește capacitatea turnării prin ceară pierdută)
Costul modelului 5.000 USD (lemn)
Preț unitar pentru turnare 2,500(5,00 USD/kg)
Cost prelucrare 1.200 USD (strung de alezat orizontal)
Cost Total pe Unitate $4,200(inclusiv amortizarea modelului) N / A N / A

Pentru turnări mari și de volum scăzut, turnarea în nisip este singurul proces viabil dintre cele trei. De aceea, componente industriale grele — vase pentru zgură, carcase pentru mori, carcase mari pentru pompe, componente pentru turbine — sunt turnate exclusiv în nisip.


Partea 4: Cadru decizional

Când să alegeți turnarea în nisip

Turnarea în nisip este opțiunea implicită atunci când:

  • Greutatea piesei depășește ~100 kg — limita superioară practică pentru turnarea în cochilie și turnarea prin ceară pierdută
  • Volumul de producție este scăzut (1–100 bucăți) — evită investiția în dotări specifică a celorlalte procese
  • Grosimi ale secțiunii extrem de mari sunt necesare — matrițele din nisip pot gestiona secțiuni de peste 500 mm
  • O gamă largă de materiale este necesară pe diferite piese — turnarea în nisip acceptă practic orice aliaj turnabil
  • Bugetul pentru scule este limitat — modelele din lemn reprezintă punctul de intrare cel mai ieftin
  • Este probabil să apară modificări ale designului în timpul dezvoltării — modelele din lemn pot fi modificate; cele din metal nu pot fi
  • Prelucrarea mecanică este necesară pe majoritatea suprafețelor în orice caz — avantajul de precizie al altor procedee nu adaugă nicio valoare

Molten metal pouring into sand casting mold with dramatic foundry lighting

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. și-a construit reputația pe baza turnărilor mari în nisip — vase pentru zgură, corpuri masive de supape și componente pentru echipamente miniere până la 25 de tone — profitând de peste 65 de ani de expertiză în turnarea secțiunilor masive și de o unitate de producție de 80.000 m².

Când să alegeți turnarea prin ceară pierdută

Turnarea prin ceară pierdută este optimă atunci când:

  • Greutatea piesei este sub ~25 kg și complexitatea este ridicată
  • Forma apropiată de cea finală este valoroasă — reducerea costurilor de prelucrare compensează prețul mai mare al turnării
  • Volumul de producție depășește ~500 de bucăți/an — investiția în matrițe este justificată
  • Pereții subțiri, cu grosime sub 3 mm sunt necesari — nu pot fi obținuți prin turnare în nisip sau în cochilie
  • Oțel inoxidabil, aliaj de nichel sau aliaj de cobalt este specificat — turnarea prin ceară pierdută prelucrează aceste materiale cu o calitate excelentă a suprafeței
  • Nu este necesar niciun draft zero pe suprafețele funcționale — elimină prelucrarea indusă de draft
  • Detaliu fin al suprafeței (litere, logouri, numere de piese) este necesar în starea în care a fost turnată

Când să alegeți turnarea în cochilie

Turnarea în cochilie ocupă o poziție intermediară și este optimă atunci când:

  • Greutatea piesei este de 1–100 kg — în intervalul ideal pentru turnarea în cochilie
  • Turnături din fontă (fontă cenușie sau fontă ductilă) cu complexitate moderată
  • Volumul de producție este de 1.000–20.000 bucăți/an — unde costul mai mare de prelucrare al turnării în formă de nisip devine semnificativ, dar turnarea în cochilie este supra-specificată
  • Este necesar un finisaj superficial mai bun decât cel obținut prin turnarea în formă de nisip dar precizia turnării în cochilie nu este necesară
  • Un timp de ciclu mai scurt decât cel al turnării în formă de nisip este valoros — timpii de ciclu ai turnării în cochilie sunt mai scurți datorită întăririi rapide a cochiliei
  • Turnări complexe din fontă cu pereți subțiri — cochilia subțire a turnării în cochilie se răcește mai rapid decât nisipul, producând o microstructură mai fină

Partea 5: Abordări hibride și emergente

Combinarea proceselor cu prelucrarea secundară prin așchiere

În practică, alegerea procesului de turnare nu poate fi separată de strategia de prelucrare prin așchiere. O turnare în formă de nisip supusă unei prelucrări CNC agresive poate oferi aceeași precizie a piesei finite ca și o turnare în cochilie supusă unei prelucrări ușoare — la un cost total mai mic pentru piese de dimensiune medie sau mare.

La Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , fluxul integrat de la turnătorie la atelierul de prelucrare mecanică permite această optimizare: proiectarea modelului ține cont de strategia de referință pentru prelucrarea mecanică; simularea turnării prezice unde este necesar un adaos suplimentar de prelucrare mecanică; iar echipa de programare CNC concepe operațiile de prelucrare mecanică care elimină eficient adaosul variabil de turnare, obținând toleranțe de precizie indiferent de variabilitatea procesului de turnare.

matrițe și miezuri din nisip imprimate în 3D

O dezvoltare transformatorie în turnarea în nisip: imprimantele 3D cu jet de liant pot produce acum direct din date CAD matrițe și miezuri din nisip — eliminând complet modelul. Aceasta reprezintă o schimbare profundă pentru:

  • Turnări prototip și unitare : Termenul de livrare se reduce de la săptămâni la zile; costul modelului este eliminat
  • Geometrii interne complexe : Miezurile pot fi imprimate cu canale interne care nu pot fi realizate cu cutii tradiționale pentru miezuri
  • Iterația de proiectare : Geometria matriței poate fi modificată între construcții fără schimbări ale sculelor

modelele de șurub tipărite în 3D nu concurează încă cu modelele convenționale în ceea ce privește costul unitar pentru volumele de producție de peste ~ 50 de piese, dar pentru turnările cu volum redus și complexitate ridicată, acestea sunt deja competitive în ceea ce privește costurile și sunt semnificativ mai rapide.


Partea 6: Lista de verificare a RFQ Ce să spuneţi fonderii

Pentru a primi recomandări exacte privind procesul și cotații comparabile, RFQ-ul dvs. ar trebui să includă:

Informații De ce contează
desen 2D + model CAD 3D Permite estimarea exactă a greutății, analiza liniei de separare și strategia de prelucrare
Specificațiune material (grad ASTM/EN) Determină temperatura de turnare, toleranța de micșorare și compatibilitatea procesului
Cantitate anuală și frecvența comenzii Alerta la selecția materialului pentru model (lemn vs. aluminiu vs. matriță metalică)
Toleranțe și caracteristici critice necesare Identifică dacă abordarea potrivită este cea near-net-shape (turnare prin ceară pierdută) sau prelucrarea ulterioară prin așchiere
Cerințe privind calitatea suprafeței pe suprafețele turnate Determină dacă este necesară turnarea în nisip cu nisip de față, turnarea în cochilie sau turnarea prin ceară pierdută
Cerințe privind inspecția ne-distructivă (NDE) și testarea Influențează cerințele de control al procesului și ale documentației
Contextul de utilizare Temperatura de serviciu, presiunea, mediul și încărcarea orientează recomandările inginerului din turnătorie privind procesul

O turnătorie profesionistă nu va oferi doar o ofertă pentru desenul dumneavoastră — va recomanda o abordare de fabricație. Dacă furnizorul nu sugerează niciun proces sau se oferă să ofere oferte pentru toate cele trei variante fără orientare, acesta nu adaugă valoare inginerescă.


Concluzie: Matricea de selecție

Criteriul Fundare în nisip Formă în coajă Fuziune Investițională
Capacitate de dimensiune a piesei ✅ Nelimitat ⚠️ Până la 200 kg ⚠️ Până la 100 kg
Volum scăzut (1–100 buc.) ✅ Cel mai bun ❌ Neeconomic ❌ Neeconomic
Volum ridicat (>1.000 buc.) ⚠️ Cost mai mare de prelucrare ✅ Bun ✅ Cel mai bun pentru piese mici
Precizie dimensională ⚠️ CT8–CT12 ✅ CT6–CT8 ✅ CT4–CT7
Starea suprafeței (în stare turnată) ⚠️ Ra 6,3–25 ✅ Ra 3,2–12,5 ✅ Ra 1,6–6,3
Pereți subțiri (<3 mm) ❌ Nu este fezabil ⚠️ Marginal ✅ Cel mai bun
Fără înclinare ❌ Nu este posibil ❌ Nu este posibil ✅ Posibil
Costul sculelor ✅ Cel mai scăzut ⚠️ Moderată ⚠️ Moderat-ridicat
Gama de materiale ✅ Cel mai larg ⚠️ Concentrat pe fier/oțel ✅ Foarte larg (inclusiv superaliaje)
Secțiuni mari (>100 mm) ✅ Cel mai bun ❌ Probleme de control al răcirii ❌ Risc pentru integritatea carcasei
Iterație de proiectare în timpul dezvoltării ✅ Ușor (modificare model) ❌ Dificil (unelte noi) ❌ Dificil (matriță nouă)

Legendă : ✅ Candidat puternic; ⚠️ Acceptabil cu condiții; ❌ Nu este recomandat

Procesul de turnare „cel mai bun” nu există în mod abstract — este întotdeauna procesul care asigură calitatea cerută la cel mai mic cost total pentru geometria specifică a piesei, materialul și volumul de producție. Comparația structurată din acest ghid oferă cadrul necesar pentru această determinare.


Nu sunteți sigur ce proces de turnare este potrivit pentru componenta dumneavoastră? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. oferă turnare în nisip, turnare în cochilie și turnare prin investiție, cu prelucrare CNC integrată, din instalația noastră de 80.000 m². Echipa noastră de ingineri va analiza desenele dumneavoastră și vă va recomanda abordarea optimă de fabricație — contactați-ne pentru a începe conversația.

Știri

Obțineți o ofertă gratuită

Reprezentantul nostru vă va contacta în curând.
Email
Telefon mobil/WhatsApp
Nume
Denumirea companiei
Mesaj
0/1000