Meta Descriere: Un ghid cuprinzător privind metodele de testare ne-distructivă (NDT) pentru turnările din oțel și font. Aflați despre MT, UT, RT, PT, VT, testarea la presiune și analiza chimică/mecanică — inclusiv standardele ASTM/EN, criteriile de acceptare și modul corect de specificare a cerințelor de inspecție.
Calitatea turnăturilor nu poate fi verificată după finalizarea piesei — dar poate fi confirmată înainte ca piesa să părăsească turnătoria. Încercările ne-distructive (NDT) reprezintă disciplina inginerească care face această verificare posibilă, permițând turnătoriilor și cumpărătorilor să detecteze defecte de suprafață și sub-suprafață fără a deteriora sau distruge turnătura.
Pentru managerii de achiziții și inginerii care achiziționează componente turnate, înțelegerea metodelor NDT nu este opțională. Diferența dintre a specifica «efectuați NDT» și a specifica «MT conform ASTM E709, acceptare conform ASTM A903, Nivel de severitate II, de către un inspector certificat ASNT Nivel II» este diferența dintre o judecată subiectivă și o calitate verificabilă.
Acest ghid acoperă cele șase metode principale NDT aplicate turnăturilor metalice, fizica de bază a acestora, capacitățile și limitările lor, standardele aplicabile, criteriile de acceptare, cerințele privind calificarea inspectorilor și modul corect de specificare a cerințelor NDT pe desenele tehnice și comenzile de achiziție.

Înainte de a alege metodele specifice NDT, stabiliți ce căutați și de ce.
| Categorie defect | Exemple | Metode tipice de detectare |
|---|---|---|
| Defecte de suprafață | Fisuri, crăpături la cald, închideri la rece, porozitate de suprafață, incluziuni de nisip, goluri de gaz | VT, MT (feromagnetice), PT (toate metalele) |
| Defecțiuni sub suprafață | Porozitate sub suprafață, incluziuni, contracție în interiorul intervalului de 3–6 mm de la suprafață | MT (sub suprafață superficială), UT |
| Defecte interne | Cavități profunde de contracție, porozitate de gaz, incluziuni de zgură, deplasare a miezului | UT, RT |
| Neconformitate dimensională | Abatere de grosime a pereților, deplasare a miezului, deformare | CMM, amplasare manuală, UT (măsurare grosime) |
| Nepotrivire material | Marcă aliaj incorectă, tratament termic incorect, decarburizare | Spectrometru, încercări duritate, metalografie |
| Metodologie | Detectează | Suprafață / sub-suprafață / intern | Doar feromagnetic? | Cost relativ | Viteză |
|---|---|---|---|---|---|
| VT (vizual) | Fisuri de suprafață, porozitate, nisip, turnare incompletă, finisare de suprafață | Doar suprafața | No | Foarte scăzută | Rapid |
| MT (Particule magnetice) | Fisuri de suprafață și apropiate de suprafață, îmbinări, suprapuneri | Suprafață și sub-suprafață superficială (≤3 mm) | Da (oțel, fontă) | Scăzute | Rapid |
| PT (Penetrant colorat) | Fisuri care ajung la suprafață, porozitate | Doar suprafața | Nu (toate metalele) | Scăzute | Moderat |
| UT (Ultrason) | Porozitate internă, contracție, incluziuni, stratificări, grosime | Subsuprafață + intern | No | Moderat | Moderat |
| RT (radiografic) | Porozitate internă, contracție, incluziuni, fisuri (dependente de orientare) | Intern (volumetric) | No | Ridicat | Încet. |
| Test de etanșeitate / presiune | Fisuri care traversează peretele, porozitate la turnare care creează căi de scurgere | Doar prin perete | No | Moderat | Moderat |
| Spectrometru (OES) | Compoziție chimică | Material masiv | No | Scăzută (pe test) | Rapid |
| Test de duretă | Verificarea proprietăților mecanice | Suprafață + subsuprafață | No | Scăzute | Rapid |
La Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , capacitate internă de NDT — inclusiv MT, UT, PT, analiză cu spectrometru, testare a durității și testare la presiune hidrostatică — permite verificarea completă a calității înainte ca orice turnare să părăsească instalația, cu rapoarte documentate de inspecție furnizate ca livrări standard.
Testarea vizuală este metoda cea mai elementară, dar probabil și cea mai importantă de NDT. Un inspector experimentat poate identifica o gamă largă de defecte de suprafață — fisuri, porozitate, incluziuni de nisip, îmbinări reci, turnări incomplete și probleme de rugozitate a suprafeței — folosind ochiul liber sau ajutoare simple de mărire.
| Cerință | Specificație |
|---|---|
| Lumină | Minimum 1.000 lux pe suprafața de inspecție (ASME Section V) |
| Distanța de vizionare | Maximum 600 mm între ochi și suprafață |
| Unghi de vizionare | Nu mai puțin de 30° față de planul suprafeței |
| Mărire | de 2× până la 10× pentru examinarea detaliată a zonelor suspecte |
| Starea suprafeței | Liber de vopsea, crustă, praf, ulei sau alte contaminanți care ar putea masca defectele |
Criteriile vizuale de acceptare sunt, în mod obișnuit, definite prin standarde de referință sau specificații specifice clientului. Criteriile comune de respingere includ:
Doar defectele care afectează suprafața sau care sunt vizibile la suprafață pot fi detectate. Porozitatea sub-suprafață, contractarea internă și incluziunile trec neobservate prin inspecția vizuală. VT trebuie completat cu metode NDT volumetrice pentru aplicații critice.
Încercarea prin particule magnetice detectează discontinuitățile de la suprafață și aproape de suprafață în materialele feromagnetice (toate oțelurile și fontele). Este metoda NDT cea mai utilizată în turnătoriile de oțel, deoarece este rapidă, sensibilă și eficientă din punct de vedere al costurilor.
Se induce un câmp magnetic în piesa turnată. Discontinuitățile de la suprafață sau aproape de suprafață distorsionează câmpul magnetic, generând o scurgere a fluxului magnetic în zona defectului. Particulele magnetice fine (pudră uscată sau suspensie fluorescentă umedă) aplicate pe suprafață sunt atrase de aceste câmpuri de scurgere, formând o indicație vizibilă a defectului.
| Metoda de magnetizare | Cel Mai Bine Pentru | Echipamente |
|---|---|---|
| Yoke (electromagnet portabil) | Inspeție locală; inspecție pe teren; piese turnate mari | Yoke portabil AC sau DC |
| Prod (curgere a curentului) | Inspeție locală a secțiunilor groase | Produse cu vârfuri de contact |
| Imagine de față (contact direct) | Turnături mici și medii; defecte longitudinale | Unitate de banc fixă |
| Conductor central | Piese cilindrice; detectează defecte longitudinale | Unitate de banc cu bară conductoră |
| Bobină (indirect) | Detectează defecte transversale | Bobină înconjurătoare sau înfășurare cu cablu |
| Tip defect | Dimensiune minimă detectabilă | Condiții |
|---|---|---|
| Fisură de suprafață | 0,5 mm lungime, 0,01 mm lățime | Suprafața trebuie să fie curată; discontinuitatea trebuie să fie perpendiculară pe câmpul magnetic |
| Fisură sub-suprafață | 1,5 mm lungime la adâncime ≤2 mm | Sensibilitatea scade rapid cu adâncimea |
| Porozitate sub-suprafață | ≥3 mm diametru la adâncime ≤3 mm | Sensibilitate limitată pentru discontinuitățile sferice |
| Standard | Gama |
|---|---|
| ASTM E709 | Ghid standard pentru încercarea prin particule magnetice |
| ASTM A903 / A903M | Criterii de acceptare pentru turnări din oțel |
| ASME Secțiunea V, Articolul 7 | Examinare prin particule magnetice pentru vasele sub presiune |
| ISO 4986 | Turnări din oțel — inspecție prin particule magnetice |
| ISO 4987 | Turnări din oțel — inspecție prin penetrare lichidă |
| Nivel de severitate | Dimensiunea maximă a indicației | Aplicație Tipică |
|---|---|---|
| Nivel I | Fără indicații liniare; indicații neliniare ≤3 mm | Componente aero-spațiale și nucleare critice |
| Nivel II | Liniare ≤3 mm; neliniare ≤5 mm | Turnături care conțin presiune, industriale generale |
| Nivel III | Liniare ≤6 mm; neliniare ≤10 mm | Componente structurale necritice |
| Nivelul IV | Liniar ≤10 mm; neliniar ≤15 mm | Piese cu solicitare scăzută, neimplicate în siguranță |
| Nivelul V | Indicații mai mari acceptate prin acord | Serviciu grosolan; defecte doar estetice |
Încercarea cu lichide penetrante detectează defectele care ajung la suprafață pe orice material neporos — feromagnetic sau nefromagnetic. Este metoda principală NDT de suprafață pentru oțelul inoxidabil austenitic, aluminiul și alte aliaje nemagnetice, unde MT nu poate fi aplicată.
Se aplică pe suprafață un lichid penetrant de vâscozitate scăzută. Acțiunea capilară atrage penetrantul în discontinuitățile care ajung la suprafață. După o perioadă de staționare, excesul de penetrant este îndepărtat de pe suprafață. Se aplică un dezvoltator, care readuce penetrantul prins în discontinuități la suprafață prin acțiune de absorbție, formând o indicație vizibilă.
| Tip | Metodologie | Vizibilitate | Sensibilitate |
|---|---|---|---|
| Tipul I fluorescent | Alte produse de fabricare a produselor din oțeluri sau din oțeluri | Lumina UV-A necesară | Cea mai mare sensibilitate |
| Tipul II vizibil (colorant roșu) | Cu o lățime de maximum 0,01 mm | Lumină albă | Sensibilitate bună pentru majoritatea aplicațiilor |
Pentru inspecția turnării, sistemul de îndepărtare a vopselei roșii vizibile / solventului (tip II, metoda C) este cel mai comun datorită portabilității sale și a lipsei de echipamente UV-A.
| Treaptă | Acțiune | Parametri cheie |
|---|---|---|
| 1. Precurățare | Îndepărtează contaminanții de suprafață | Curățați solventul; asigurați-vă că suprafața este uscată |
| 2. Aplicaţi penetrant | Pulverizarea sau periajul penetrantului pe suprafață | Acoperă întreaga zonă de inspecție |
| 3. Timp de Stat | Permite penetrant să intre defecte | 1030 minute (mai mult pentru fisuri strânse, metal rece) |
| 4. Elimină excessul | Ştergeţi cu o cârpă umedă cu solvent; NU pulverizaţi solventul direct pe suprafaţă | Îndepărtați penetrantul de suprafață fără a spăla penetrantul de la defecte |
| 5. Aplicaţi dezvoltator | Pulverizarea subțire, strat uniform de dezvoltator | Dezvoltatorul extrage penetrant de la defecte; stați 1030 minute |
| 6. Inspectează | Examinați sub lumină albă ≥1.000 lux | Inspectați periodic în timpul perioadei de acțiune a dezvoltatorului; indicațiile se măresc în timp |
| 7. Post-curățare | Eliminați reziduurile de dezvoltator și penetrant | Curățare cu solvent sau spălare cu apă |

| Avantaje | Limitări |
|---|---|
| Funcționează pe orice material neporos | Doar defecte care ajung la suprafață |
| Echipament simplu — poate fi efectuat în teren | Suprafața trebuie să fie curată și uscată |
| Sensibilitate ridicată pentru fisuri fine | Suprafețele brute de turnare produc indicații false de fundal |
| Cost redus pe inspecție | Sensibil la temperatură — evitați sub 5 °C sau peste 50 °C |

Examinarea cu ultrasunete utilizează unde sonore de înaltă frecvență (de obicei 0,5–25 MHz) pentru a detecta discontinuități interne și pentru a măsura grosimea materialului. Este metoda cea mai versatilă de NDT volumetric, aplicabilă practic oricărui metal.
Un traductor piezoelectric generează impulsuri ultrasonore care se propagă prin material. Când fasciculul sonor întâlnește o interfață — o discontinuitate, peretele posterior al turnării sau o incluziune — o parte din energie este reflectată înapoi către traductor. Întârzierea temporală dintre emisia impulsului și recepția ecoului indică distanța până la reflector. Amplitudinea ecoului indică dimensiunea reflectorului.
| Tehnică | Aplicație | Avantaje |
|---|---|---|
| Fascicul drept (undă longitudinală) | Măsurarea grosimii; detectarea defectelor laminare paralele cu suprafața; monitorizarea ecoului de pe peretele posterior | Simplu; măsurare cantitativă a grosimii |
| Fascicul unghiular (undă de forfecare) | Detectarea fisurilor și defectelor orientate sub unghi față de suprafață; inspecția sudurilor | Detectează defecte ne-paralele |
| Testare prin imersie | Inspecție automatizată a formelor complexe; îmbunătățirea cuplării | Elimină problemele legate de cuplarea prin contact |
| Ultrasunete cu matrice fazată (PAUT) | Dirijarea electronică a fasciculului; scanare sectorială; imagistică în timp real | Acoperire mai rapidă; caracterizare mai bună a defectelor; înregistrare digitală permanentă |
Turnăturile prezintă provocări unice pentru UT comparativ cu produsele deformate:
| Provocare | Motivul | Mitigare |
|---|---|---|
| Structură cu granulație grosolană | Grânurile mari din turnare dispersă ultrasunetele (zgomot de granulație), reducând raportul semnal-zgomot | Utilizați o frecvență mai scăzută (1–2,25 MHz); normalizați sau tratați termic prin călire și revenire înainte de controlul ultrasonic pentru a rafina dimensiunea granulelor |
| Rugozitatea suprafeței | Suprafața as-cast împiedică o cuplare bună a traductorului | Prelucrați sau rectificați o suprafață netedă pentru contactul traductorului; utilizați tehnica de imersie |
| Geometrie complexă | Ecourile multiple provenite din caracteristicile geometrice complică interpretarea | Standarde de referință cu aceeași geometrie; operator experimentat este esențial |
| Oțel inoxidabil austenitic | Grânurile coloanare mari din oțelul inoxidabil austenitic as-cast cauzează o atenuare severă și devierea fasciculului | Utilizați traductoare specializate cu elemente duble sau de joasă frecvență; radiografia poate fi mai fiabilă |
| Standard | Gama |
|---|---|
| ASTM A609 / A609M | Practică standard pentru încercarea cu ultrasunete a turnărilor din oțel carbon și oțeluri slab aliate |
| ASTM E428 | Blocuri de referință pentru calibrarea încercărilor cu ultrasunete |
| ASME Secțiunea V, Articolul 5 | Metode de încercare cu ultrasunete pentru vasele sub presiune |
| ISO 11971 | Turnări din oțel și font — Încercarea cu ultrasunete a turnărilor din oțel pentru uz general |

Încercarea radiografică utilizează raze X sau raze gamma pentru a produce o imagine în umbră a structurii interne a unei turnări. Este metoda cea mai directă de vizualizare a defectelor interne — radiografia arată forma, dimensiunea și poziția efectivă a acestora.
Radiația străbate turnarea. Zonele cu grosime redusă sau densitate scăzută (goluri, porozitate, contracție) absorb mai puțină radiație și apar mai întunecate pe radiografie. Zonele cu densitate mai mare (incluziuni, material din miez) absorb mai multă radiație și apar mai clare.
| Caracteristică a turnării | Potrivirea RT | Note |
|---|---|---|
| Defecte volumetrice (porozitate, contracție, zgură) | Excelent | RT este standardul de aur pentru acestea |
| Defecte planare (fisuri, lipsă de fuziune, închideri reci) | Dependentă de orientare | Fisura trebuie să fie aliniată la 5–10° față de fasciculul de radiație; fisurile perpendiculare pe fascicul sunt practic invizibile |
| Grosimea peretelui ≤50 mm (oțel, radiografie cu raze X) | Bun la Excelent | Sensibilitatea scade odată cu creșterea grosimii |
| Grosimea peretelui >50 mm | Necesită o sursă de radiații gama (Ir-192, Co-60) sau un accelerator liniar | Timpuri mai lungi de expunere; sensibilitate redusă |
| Geometrie complexă | Sunt necesare expuneri multiple | Fiecare secțiune necesită o expunere separată, la unghiul corect |
| Tehnică | Sursă de radiații | Energie | Grosime tipică (oțel) |
|---|---|---|---|
| Radiografie (convențională) | Tub de Raze X | 150–450 kV | Până la 50 mm |
| Gama (Ir-192) | Izotopul iridiu-192 | ~0,3–0,6 MeV | 10–75 mm |
| Gama (Co-60) | Izotopul cobalt-60 | 1,17, 1,33 MeV | 50–150 mm |
| Accelerator liniar (LINAC) | Accelerare electroni | 1–15 MeV | 50–500+ mm |
| Radiografie digitală (DR) | Tub de raze X + detector cu panou plan | La fel ca la raze X | La fel ca la raze X; mai rapidă, fără procesare film |
| Tomografia Computată (CT) | Raze X + rotație de 360° | La fel ca la raze X | Furnizează cartografierea defectelor în 3D; costisitoare; în general pentru dezvoltare/calificare |
Fiecare radiografie trebuie să includă Indicatori de Calitate a Imaginii (IQI) — plăci subțiri din metal cu găuri sau fire de diametru cunoscut, plasate pe turnătură în timpul expunerii. Vizibilitatea celei mai mici caracteristici IQI pe radiografie confirmă sensibilitatea obținută.
| Standard IQI | Tip |
|---|---|
| ASTM E747 | IQI de tip fir |
| ASTM E1025 | IQI de tip gaură |
| ISO 19232 | IQI de tip fir și treaptă/gaură |
| Standard | Gama |
|---|---|
| ASTM E446 | Radiografii de referință pentru turnături din oțel până la 50 mm |
| ASTM E186 | Radiografii de referință pentru turnuri din oțel cu pereți grele (50110 mm) |
| ASTM E280 | Radiografii de referință pentru turnuri din oțel cu pereți grele (110300 mm) |
| ASME Secțiunea V, articolul 2 | Examinare radiografică |
| ISO 4992 | Inspecția de turnare RT inspecție |
| ISO 5817 | Nivelul de acceptare a imperfecțiunilor |
Pentru turnurile sub presiune corpurile de supape, carcasele pompelor, accesoriile pentru țevi, componente ale recipientelor sub presiune testarea scurgerii verifică integritatea granițelor de presiune.

| Parametru | Specificație tipică |
|---|---|
| Presiune de testare | 1,5-x presiune de proiectare (ASME B16.34 pentru supape); 1,3-x până la 1,5-x presiune de proiectare pentru recipiente sub presiune |
| Mediu de testare | Apă (cu inhibitor de coroziune și agent umed); ocazional ulei pentru aplicații specifice |
| Timp de menținere | 1530 minute minimum; mai mult pentru piese turnate mari (> 500 kg) |
| Acceptare | Nu există scurgeri vizibile, nici scăderea presiunii care depășește limitele (de obicei 12% maximum) |
| Temperatură | Fluidul de testare și turnarea la aproximativ temperatura ambiantă; se evită șocul termic |
Pentru aplicațiile în care contactul cu apa este nedorit, se utilizează încercările pneumatice (cu aer sau azot), dar cu măsuri de siguranță semnificativ mai mari datorită energiei stocate a gazelor comprimate:
| Standard | Gama |
|---|---|
| ASME B16.34 | Testarea presiunii supapelor |
| API 598 | Verificarea și încercarea supapelor |
| ISO 5208 | Supape industriale — încercări de presiune |
| EN 12266 | Supape industriale — încercări ale supapelor metalice |
Controlul neconvențional (NDT) verifică integritatea internă și starea suprafeței, dar nu verifică dacă materialul în sine este cel corect.
Compoziția chimică este verificată cu ajutorul spectrometrului optic de emisie — un arc electric sau o scânteie vaporizează o cantitate mică din suprafața turnării, iar spectrul luminii emise relevă compoziția elementară.
| Cerință | Practică |
|---|---|
| Calibrare | Standardizare zilnică de tip cu materiale de referință certificate |
| Prepararea eșantionului | Suprafața este rectificată pentru a elimina straturile de oxid, decarburația și contaminarea |
| Analiză | Cel puțin două arsuri pe eșantion; rezultatele sunt mediate |
| Raportare | Numărul lotului termic, data analizei, procentele elementelor, identificarea spectrometrului |
| Test | Echipamente | Frecvență tipică | Standard |
|---|---|---|---|
| Tracțiune (rezistența la rupere, limita de curgere, alungirea) | Mașina universală de testare | O singură încercare pe lot termic; bara de încercare turnată din același lot termic | ASTM A370, ISO 6892 |
| Impact Charpy | Aplicator de impact cu control al temperaturii | Conform specificației pentru serviciul la temperaturi scăzute | ASTM A370, ISO 148 |
| Duritate Brinell | Durimetru Brinell (3.000 kg, bilă de 10 mm pentru oțel) | Fiecare turnătură sau eșantion reprezentativ pe lot | ASTM E10, ISO 6506 |
| Duretă Rockwell | Aparat Rockwell | Verificare rapidă în timpul procesului; duritate localizată | ASTM E18, ISO 6508 |
Pentru piesele de producție care necesită conformitate dimensională verificată, inspecția CMM generează o imagine completă în 3D sub formă de nor de puncte comparată cu modelul CAD. Mașinile moderne CMM de tip pod sau portal ating o precizie volumetrică de ±(2,0 + L/300) μm.
Pentru turnări mari care depășesc capacitatea CMM, inspecția manuală a conturului folosind plăci de control, calibre de înălțime, ublere, micrometre și indicatori cu cadran rămâne practică standard.
| Metodologie | Precizie | Cel Mai Bine Pentru |
|---|---|---|
| CMM (tip pod) | ±3–5 μm | Componente cu dimensiuni până la ~2 m pe oricare axă |
| CMM (tip portal) | ±5–15 μm | Turnări mari; domeniu 2–8 m |
| Laser tracker | ±25–50 μm pe o distanță de 10 m | Turnări foarte mari; cuve pentru zgură, carcase pentru mori |
| Așezare manuală | ±0,05–0,1 mm (inspector calificat) | Piese unice și prototipuri; turnări mari |
Rezultatele NDT sunt la fel de fiabile ca și inspectorul care le produce. Calificarea personalului trebuie specificată ca parte a cerințelor NDT.
| Sistem | Gama |
|---|---|
| ASNT SNT-TC-1A | Certificare bazată pe angajator; utilizată în mod frecvent în America de Nord |
| ASNT CP-189 | Standard central de certificare; alternativă la SNT-TC-1A |
| ISO 9712 | Standard internațional pentru calificarea personalului NDT; certificare de terță parte |
| EN 473 (înlocuit de ISO 9712) | Standard european anterior; acum armonizat cu ISO 9712 |
| Nivel | Capacitate |
|---|---|
| Nivel I | Efectuează operații specifice NDT sub supravegherea unui inspector de nivel II sau III; nu poate interpreta rezultatele sau elabora proceduri |
| Nivel II | Configurează echipamentele, efectuează teste, interpretează și evaluează rezultatele conform procedurilor aprobate; elaborează instrucțiunile NDT |
| Nivel III | Elaborează procedurile și tehnicile NDT; pregătește și examinează personalul de nivel I și II; stabilește criteriile de acceptare |
Cerință minimă pentru inspecție independentă toate inspecțiile NDT efectuate pe turnări critice trebuie să fie realizate de inspectori certificați de nivel II, care lucrează în conformitate cu proceduri aprobate de un inspector de nivel III.
O specificație completă NDT pe un desen de turnare include metodă, standard, întindere, criterii de acceptare, momentul efectuării și calificarea personalului:
NON-DESTRUCTIVE TESTING REQUIREMENTS:
MT: 100% of all accessible surfaces per ASTM E709 (continuous yoke method,
fluorescent wet particles). Acceptance to ASTM A903 Severity Level II.
Inspector: ASNT Level II (MT) minimum.
UT: 100% volumetric per ASTM A609. Scan all sections ≥25 mm thickness.
Acceptance: No indication exceeding reference level from 6 mm flat-bottom
hole at the inspection depth. Inspector: ASNT Level II (UT) minimum.
RT: Critical sections as indicated on drawing (Sections A-A, B-B, C-C)
per ASTM E446. Acceptance to Category A, Severity Level 2.
Inspector: ASNT Level II (RT) minimum.
PT: All machined surface-breaking edges and thread roots per ASTM E165
(Type II, Method C). Acceptance: No linear indications. Nonlinear
indications ≤3 mm diameter.
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes per
API 598. No visible leakage; pressure drop ≤1% of test pressure.
| Activitate NDT | Când se efectuează |
|---|---|
| VT al suprafeței turnate | După sablare; înainte de orice sudură de reparație |
| MT/PT după sudura de reparație | După tratamentul termic post-sudură (PWHT); după pregătirea finală a suprafeței |
| Ut | După tratamentul termic (refinarea granulației îmbunătățește răspunsul UT) |
| Rt | După tratamentul termic; după reparația prin sudură |
| Test de Presiune | După prelucrarea finală; după toate inspecțiile NDE; înainte de vopsire/acoperire |
| Verificare vizuală finală | După finalizarea tuturor operațiilor; înainte de ambalare |
Rezultatele NDT trebuie documentate într-un format care să permită urmărirea fiecărei piese turnate individual și să fie verificabile de către clienți și de inspectorii terți.
Fiecare raport NDT trebuie să includă:
| Element | Exemplu |
|---|---|
| Identificarea piesei | Numărul piesei, numărul lotului termic, numărul de serie al turnării |
| Metoda și standardul de inspecție | "MT conform ASTM E709" |
| Parametrii de inspecție | Metoda de magnetizare, curentul, tipul de particule, condițiile de iluminare |
| Rezultate | Locațiile indicațiilor, dimensiunile, tipurile; decizia (acceptare/respingere/reparare) |
| Identificarea inspectorului | Numele, nivelul de certificare, numărul de certificare |
| Date și Oră | Data inspecției |
| Identificarea echipamentului | Tipul echipamentului, data limită pentru recalibrare |
| Referință pentru criteriile de acceptare | Standardul și nivelul de severitate aplicate |
Companii precum Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. livrarea pachetelor complete de documentație privind inspecția — inclusiv rapoartele spectrometrului, certificatele de încercări mecanice, rapoartele MT/UT/PT, datele de inspecție dimensională și certificatele de încercări la presiune — organizate pe număr de lot termic și traseabile până la fiecare turnătură individuală, respectând cerințele de documentare din EN 10204 3.1 și 3.2.
NDT eficient face diferența între expedierea turnăturilor și expedierea turnăturilor calificate. Un program sistematic de NDT — care selectează metodele potrivite pentru tipurile de defecte de interes, le aplică în măsura corectă, la momentul potrivit din secvența de fabricație, interpretează rezultatele în raport cu criteriile documentate de acceptare și înregistrează totul în rapoarte verificabile — transformă calitatea dintr-o aspirație într-un fapt verificabil.
Concluzii cheie privind specificarea NDT:
Căutați piese turnate cu NDT certificat și documentație completă de inspecție? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. oferă servicii integrate de turnare, tratament termic, prelucrare mecanică și inspecție NDT multi-metodă din instalația noastră certificată ISO 9001. Contactați-ne cu cerințele dvs. privind NDT pentru o ofertă tehnică.
Știri recente2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24