Alle kategorier

NYHETER

Sandstøping vs. investeringsstøping vs. skallstøping: Hvordan velge riktig prosess for dine industrielle komponenter

Jul 31, 2026

Meta Beskrivelse: Sammenlign sandstøping, investeringsstøping og skallstøping når det gjelder kostnad, nøyaktighet, overflatekvalitet, materialeomfang og produksjonsvolum. En praktisk valgveileder med beslutningsmatrise for ingeniører og innkjøpsansvarlige.


Støpeprosessen du velger bestemmer mer enn bare hvordan delen fremstilles – den bestemmer også hva delen kan koste, hvor nøyaktig den kan produseres, hvilke materialer som er tilgjengelige og hvor raskt du kan skala opp fra prototype til serieproduksjon. Å velge feil prosess for din komponent kan øke enhetskostnaden med 30–50 %, utvide levertidene med uker eller tvinge designkompromisser som svekker ytelsen under drift.

Denne veiledningen gir en strukturert sammenligning av de tre mest brukte støpeprosessene for industrielle komponenter: sandingkasting investeringsstøping (tapte-voks-støping) , og spenneramme-støping . For hver prosess undersøker vi de tekniske grunnleggende prinsippene, kapasitetsgrensene, kostnadsdriverne og de optimale anvendelsesprofilene – og ender opp med en beslutningsramme som tilpasser komponentkravene til den rette fremstillingsmetoden.

Side-by-side comparison of sand, shell mold, and investment castings showing surface finish differences


Del 1: Prosessgrunnlag

1.1 Sandstøping

Sandstøping er den eldste og mest allsidige støpeprosessen og står for omtrent 70 % av alle metallstøpninger som produseres globalt. Den bruker en refraktær sandform som dannes rundt et mønster – formen ødelegges for å fjerne støpet, noe som gjør at sandstøping per definisjon er en prosess der hver form bare brukes én gang.

Korleis det fungerer

Foundry worker compacting green sand around pattern in sand casting mold flask

Trinn Beskrivelse
1. Mønsterframstilling Et mønster (i tre, aluminium eller harpiks) gjengir delens geometri med tillegg for utforming og bearbeidingsreserve
2. Formforberedelse Mønsteret plasseres i en formkasse; støpesand (kvartsand, kromittsand eller zirkonsand bundet med leire, harpiks eller natriumsilikat) komprimeres rundt det
3. Kjerneinnsetting Sandskjerner settes inn for å danne indre hulrom og kanaler
4. Formmontering Den øvre halvdelen (cope) og den nedre halvdelen (drag) lukkes og spennes sammen
5. Støping Det smelte metallen vert hella inn i forma gjennom eit gatesystem
6. Støyting og kjøling Metall kjøler og solidifiserer; kjøletiden avhenger av tykkelsen på seksjonen (ure til dagar for store støyping)
7. Sjakking Formen blir brutt i stykker for å få ut støping
8. Fetting Støyrar, portar og løysarar vert fjerna; støping blir skutt for å fjerne sand som held seg fast

Nøkkeltapeter

Parameter Kapasitet
Delenes størrelse 0,5 kg til 100 000+ kg nesten ubegrenset øvre grense
Væggdikt (minst) 46 mm (stål); 35 mm (jern)
Dimensjonalt toleranseområde (ISO 8062) CT8–CT12 (typisk ±1,0 mm per 100 mm for små deler; ±3–5 mm for store deler)
Overflateruhet (Ra) 6,3–25 μm (somstøpt); 3,2–6,3 μm med spesialformingsmasse
Uttrekksvinkel 1–3° eksternt; 1,5–5° internt
Typisk seriestørrelse 1 til 10 000+ stykk
Verktøykostnad 5005 000 (treform) 3,00020 000 (aluminiumsform for høyere volum)
Leveringstid (ny del) 2–6 uker (formframstilling + første prøvestykke)

Materiell samstemmigheit

Sandstøping akkommoderer den bredeste rekken av legeringer av alle støpeprosesser:

  • Karbonstål (WCB, WCC, LCB, LCC)
  • Legeret stål med lav legeringsgrad (8630, 4140, 4340)
  • Rustfritt stål (304, 316, duplex, martensittisk)
  • Manganskål (Hadfield)
  • Gråjern (alle kvaliteter)
  • Sfærojern (alle kvaliteter, inkludert SiMo og Ni-Resist)
  • Nikkelbasette alle
  • Kobberbaserte legeringer (begrenset)

1.2 Investeringsstøping (tapte-voks-støping)

Investeringsstøping gir den høyeste nøyaktigheten og beste overflatekvaliteten blant de tre prosessene. Den er metoden av første valg for små til mellomstore, komplekse komponenter der nær-nettform-støping minimerer maskinbearbeidingskostnader.

Korleis det fungerer

Investment casting wax pattern tree being dipped in ceramic slurry during shell building

Trinn Beskrivelse
1. Voksmal-injeksjon Smeltet voks injiseres i en metallform for å lage en nøyaktig kopi av delen
2. Mønstermontering Flere voksmodeller festes til en sentral voksleder (trærmontering)
3. Skallbygging Vokstræet dyppes gjentatte ganger i keramisk slip og belegges med ildfast stukkatur; hver lag tørkes lufttørr (6–10 lag er vanlig)
4. Voksfjerning Det keramiske skallet varmes opp (i autoklav eller ved flash-fyring) for å smelte og fjerne voks
5. Skallbrenning Det tomme keramiske skallet brennes ved 900–1 100 °C for å styrke det og fjerne rester av voks
6. Forvarming og støping Den varme skallet fylles med smeltet metall (ofte under vakuum eller sentrifugalkraft for tynne deler)
7. Avkjøling og fjerning av skall Etter stivning brytes keramikkskallet vekk (mekanisk vibrasjon eller vann under høyt trykk)
8. Avskjæring og finishing Enkelte støpinger kuttes fra løpertrær; innganger slipes jevnt

Nøkkeltapeter

Parameter Kapasitet
Delenes størrelse 0,01 kg til ca. 100 kg (større er mulig, men blir økonomisk mindre gunstig)
Væggdikt (minst) 1,0–1,5 mm (stål); 0,5–1,0 mm for aluminium
Dimensjonalt toleranseområde (ISO 8062) CT4–CT7 (typisk ±0,15 mm per 25 mm)
Overflateruhet (Ra) 1,6–6,3 μm (som-støpt); 0,8–3,2 μm er oppnåelig
Uttrekksvinkel 0° (mønsteret smeltes ut – ingen utformingstrekk nødvendig, selv om 0,5–1° letter skallbygging)
Typisk seriestørrelse 100 til 100 000+ stykker
Verktøykostnad 2,00015 000 (vaksinjeksjonsform)
Leveringstid (ny del) 4–8 uker (formframstilling + prøvekvalifisering)

Materiell samstemmigheit

Investeringsstøping håndterer nesten alle støpbare legeringer, med spesiell styrke innen:

  • Rustfrie stål (304, 316, 17-4 PH, duplex, superduplex)
  • Karbon- og lavlegerete stål
  • Nikkelbaserte superlegeringer (Inconel, Hastelloy) — en viktig fordel for luftfart
  • Kobaltbaserte legeringer (Stellite)
  • Aluminiumlegemer
  • Kobberbaserte legeringer

1.3 Skallformstøping

Skallformstøping ligger mellom sandstøping og investeringsstøping — den gir bedre overflatekvalitet og nøyaktighet enn sandstøping, men til lavere kostnad enn investeringsstøping, spesielt egnet for middels til høy volumproduksjon av jern- og ståldeler.

Korleis det fungerer

Shell mold casting — heated metal pattern with thin resin-sand shell formed on pattern plate

Trinn Beskrivelse
1. Mønsteroppvarming Et oppvarmet metallmønster (200–250 °C) plasseres over en kasse som inneholder sand med harpiksbelægning
2. Skallformning Kassen snus, og sanden deponeres på det varme mønsteret; harpiksen herdes delvis og danner et tynt skall (6–15 mm)
3. Skallherding Skallet varmes ytterligere for å fullstendig herde harpiksbindingen
4. Skallutkasting Det herdede skallhalvdelen frigjøres fra mønsteret
5. Skallmontering To skallhalvdeler limes eller spennes sammen, og kjerne settes inn hvis nødvendig
6. Helling Skall kan støttes med løs sand eller kulestøv; smeltet metall helles i
7. Fastsetting og fjerning av skall Etter avkjøling faller det tynne skallet fra seg — ingen vibrasjonskraft kreves
8. Ferdigstilling Avskjæring av inngangskanal og minimal etterbehandling

Nøkkeltapeter

Parameter Kapasitet
Delenes størrelse 0,1 kg til ca. 200 kg
Væggdikt (minst) 3–4 mm (stål); 2,5–3,5 mm (jern)
Dimensjonalt toleranseområde (ISO 8062) CT6–CT8 (typisk ±0,3 mm per 25 mm)
Overflateruhet (Ra) 3,2–12,5 μm (som-støpt); 1,6–6,3 μm med fin sand
Uttrekksvinkel 0,5–1,5° (redusert i forhold til sandstøping fordi skallet løsner rent fra mønsteret)
Typisk seriestørrelse 500 til 50 000+ stykk
Verktøykostnad 3,00025 000 (metallmønsterplate med utkastssystem)
Leveringstid (ny del) 4–10 uker

Materiell samstemmigheit

Skallstøping brukes hovedsakelig for jern og stål:

  • Gråstøpejern (spesielt for komplekse tynnveggige støpninger)
  • Jerngjennomsiktig
  • Karbonstål
  • Lavlegert jernstål
  • Rustfritt stål (mindre vanlig, men mulig)
  • Begrenset for ikke-jernlegeringer (høyere støpetemperatur kreves for skallstabilitet)

Del 2: Direkte sammenligning

2.1 Dimensjonell nøyaktighet

Dimensjon Sandingkasting Skallform Investeringsgjutning
Lineær toleranse (≤25 mm) ±0,5–1,0 mm ±0,25–0,5 mm ±0,10–0,25 mm
Lineær toleranse (25–100 mm) ±1,0–2,0 mm ±0,4–0,8 mm ±0,15–0,40 mm
Lineær toleranse (100–500 mm) ±2,0–4,0 mm ±0,8–1,5 mm ±0,25–0,75 mm
ISO 8062 toleranseklasse CT8–CT12 CT6–CT8 CT4–CT7
Oppnåelig planhet (per 100 mm) ±0,5–1,5 mm ±0,2–0,5 mm ±0,10–0,30 mm

Valgkonsekvens hvis komponenten din krever bearbeidete toleranser uavhengig av støpeprosessen, kan nøyaktighetsfordelen til investeringsstøping være irrelevant – du vil likevel bearbeide kritiske overflater. Avgjørelsen dreier seg da om andre faktorer: delstørrelse, volum og totalkostnad.

2.2 Overflatekvalitet

Prosess Ra etter støping (μm) Post-blast Ra (μm) Best oppnåelige
Sandingkasting 12.5–25 6.3–12.5 3,2 (med zirkon mot sand)
Skallform 6.3–12.5 3.2–6.3 1,6 (med fin resinbehandlet sand)
Investeringsgjutning 3.2–6.3 1.6–3.2 0.8

Valgkonsekvens for funksjonelle overflater som forblir somstøpte (f.eks. væskekanaler, ikke-tetningsflater, ytre estetiske overflater) kan investeringsstøpingens jevnere overflate eliminere behovet for sekundære ferdigbearbeidingsoperasjoner. For overflater som uansett skal bearbeides mekanisk, er overflatekvaliteten etter støping stort sett irrelevant.

2,3 Delstørrelse og vektkapasitet

Prosess Typisk område Praktisk maksimum Begrensende faktor
Sandingkasting 5–5 000 kg over 100 000 kg Smeltekapasitet; kranekapasitet; formhåndtering
Skallform 0,5–100 kg ca. 200 kg Krefter på skall under montering og støping
Investeringsgjutning 0,05–25 kg ca. 100 kg Skalls strukturell integritet under støping; voksmønsters forvrengning

Valgkonsekvens for deler over ca. 100 kg er sandstøping den eneste praktiske løsningen blant disse tre prosessene. For deler over ca. 200 kg blir selv skallstøping upraktisk. Store slaggkar (5–25 tonn), tunge ventilkarper (>500 kg) og komponenter til utvinningsteknologi produseres utelukkende ved sandstøping.

2.4 Økonomi knyttet til produksjonsvolum

Prosess Økonomisk minimum Økonomisk optimalt Enhetskostnadstrend
Sandingkasting 1 stk. 10–1 000 stykk Kostnaden avtar moderat med økende volum; verktøykostnader utgjør en liten del
Skallform 500 stykker 1 000–20 000 stykk Kostnaden avtar betydelig med økende volum; verktøykostnader har stor betydning
Investeringsgjutning 100 stykker 1 000–50 000+ stykk Kostnaden avtar kraftig med økende volum; høye verktøykostnader må dekkes

Volumkrysspunktet : Ved volum under ca. 100 stykk er sandstøping nesten alltid den billigste løsningen, siden den unngår verktøyinvesteringen som kræves ved investeringsstøping eller skallstøping. Mellom 100 og 500 stykk blir skallstøping og investeringsstøping konkurransedyktige dersom den forbedrede nøyaktigheten reduserer maskinbearbeidingskostnader. Over ca. 1 000 stykk oppnår investeringsstøping ofte lavest total kostnad (støping + maskinbearbeiding) for deler under ca. 25 kg.

2,5 Verktøykostnader og levertid

Prosess Mønster/verktøymateriale Område for verktøykostnader Levetid for verktøy (typisk) Leveringstid for nye deler
Sandstøping – tremonter Tre (hardtre, mahogni, mønsterkvalitets plywood) 5005,000 50–500 støpinger 2–3 uker
Sandstøping – aluminiumsmønster Aluminium (støpt eller bearbeidet) 3,00020,000 5 000–50 000 støp 3–6 uker
Skalformstøping — metallmodell Støpejerns- eller stålmodellplate 3,00025,000 10 000–100 000 skall 4–8 uker
Investeringsstøping — voksform Aluminium eller stål (bearbeidet) 2,00015,000 10 000–100 000+ støp 4–8 uker

2,6 Designkompleksitet

Designegenskap Sandingkasting Skallform Investeringsgjutning
Inre utrymmen Krever kjerne — øker kostnaden, begrenser kompleksiteten Krever kjerne; god nøyaktighet på kjerneavtrykk Keramisk kjerne eller oppløselig kjerne – utmerket egenskap
Tynne vegger ≥4–6 mm ≥3–4 mm ≥1,0–1,5 mm – langt best
Skarpe hjørner Minste radius ≥2–3 mm Minste radius ≥1–2 mm Minste radius ≥0,25–0,5 mm
Underkutter Krever løse deler eller kjerner Løse deler mulig, men dyrt Kan formas ved hjelp av sammenfaldbare eller oppløselige kjerner
Nullutkast Ikke mulig Ikke mulig Mulig — mønsteret er smeltet ut
Bokstaver / logoer Fremhevet eller innsenket; minimum 2 mm høyde Fremhevet eller innsenket; minimum 1 mm høyde Utmerket — fin detaljering, minimum ca. 0,3 mm høyde
Nært-nett-form-egenskap Moderat — krever bearbeidingsreserve God — redusert bearbeidingsreserve Utmerket — minimal bearbeidingsreserve; noen flater kan brukes som-gutt

Del 3: Kostnadsammenligning etter scenario

Den virkelige kostnaden ved en støpeprosess er ikke støpeprisen per kilogram – det er den totale kostnaden for den ferdigstilte, inspiserte delen levert til ditt lager. Dette inkluderer mønstertilpasning (amortisering), støpekostnad, bearbeidingskostnad og kostnad for avskrivning/omarbeiding.

Scenarioanalyse: 5 kg stålventilkropp, 1 000 enheter/år

Kostnadselement Sandingkasting Skallform Investeringsgjutning
Mønster-/formkostnad (amortisert over 3 år) 1,800(en l u m i n u m p en t t e r n )÷3,000=0,60/enhet 12,000÷3,000=4,00/enhet 10,000÷3,000=3,33/enhet
Støpeenhetspris 15.00(3,00/kg) 22.00(4,40 kr/kg — høyere energi- og harpikskostnad) 28.00(5,60 kr/kg — høyere arbeidskostnad og keramikkostnad)
Maskinbearbeidingskostnad (anslått) 35,00 USD (3 innstillinger; større toleranser) 25,00 USD (2 innstillinger; reduserte toleranser) 15,00 USD (1–2 innstillinger; nesten-nettform)
Verktøyamortisering per enhet $0.60 $4.00 $3.33
Total enhetskostnad (1 000 enheter) $50.60 $51.00 $46.33

Ved 1 000 enheter/år oppnår investeringsstøping lavest total kostnad til tross for den høyeste støpekostnaden per kilogram — fordi støpet i nesten-nettform reduserer maskinbearbeidingskostnaden kraftig. Dette viser hvorfor det er missvisende å sammenligne kun støpekostnaden per kilogram.

Scenarioanalyse: 500 kg stålslagbeger, 10 enheter/år

Kostnadselement Sandingkasting Skallform Investeringsgjutning
Gjennomførbarhet Mulig og standard Ikke mulig (størrelsen overstiger formstøpingskapasiteten) Ikke mulig (størrelsen overstiger investeringsstøpingskapasiteten)
Mønsterkostnad 5 000 USD (tre)
Støpeenhetspris 2,500(5,00 USD/kg
Maskineringkostnad 1 200 USD (horisontal boremaskin)
Total enhetskostnad $4,200(inkludert avskrivning av mønster) N/A N/A

For store, lavvolumstøpinger er sandstøping den eneste levedyktige prosessen blant de tre. Derfor er tunge industrkomponenter – slaggkar, molvehuser, store pumpehus og turbinkomponenter – utelukkende sandstøpte.


Del 4: Beslutningsrammeverk

Når man skal velge sandstøping

Sandstøping er standardvalget når:

  • Delen veier mer enn ca. 100 kg — den praktiske øvre grensen for skallformstøping og investeringsstøping
  • Produksjonsvolumet er lavt (1–100 stykker) — unngår verktøyinvesteringen til alternative prosesser
  • Ekstremt store tverrsnittstykkelses kreves — sandformer kan håndtere tverrsnitt på over 500 mm
  • Et bredt utvalg av materialer trengs på ulike deler — sandstøping aksepterer så å si alle støpbare legeringer
  • Verktøybudsjettet er begrenset — tremodeller er den billigste inngangsposten
  • Designendringer er sannsynlige under utviklingen — tremodeller kan endres; metallverktøy kan ikke
  • Maskinbearbeiding kreves på de fleste overflater uansett — nøyaktighetsfordelen til alternative prosesser legger ingen verdi til

Molten metal pouring into sand casting mold with dramatic foundry lighting

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. har bygget sitt rykte på store sandstøpninger — slaggkanner, tunge ventilkar, og komponenter til gruvedriftsutstyr opp til 25 tonn — ved å utnytte mer enn 65 år med ekspertise innen støping av tykke deler og en produksjonsanlegg på 80 000 m².

Når man skal velge investeringsstøping

Investeringsstøping er optimal når:

  • Delvekten er under ca. 25 kg og kompleksiteten er høy
  • Nært-nett-form er verdifullt — reduserte maskinbearbeidingskostnader kompenserer den høyere støpekostnaden
  • Produksjonsvolumet overstiger ca. 500 stykk/år — verktøyinvesteringen er begrunnet
  • Tynne vegger under 3 mm kreves — ikke oppnåelig i sand- eller skallform
  • Rustfritt stål, nikkel-legering eller kobolt-legering er spesifisert — investeringsstøping håndterer disse med utmerket overflatekvalitet
  • Null utformingshelling kreves på funksjonelle flater — eliminerer maskinering forårsaket av trekk
  • Fin overflatestruktur (tekst, logoer, delnummer) er nødvendig som støpt

Når man skal velge skallstøping

Skallstøping ligger mellom to ytterpunkter og er optimal når:

  • Delvekt er 1–100 kg — innenfor skallstøpingens optimale område
  • Jernstøpninger (grå eller nodulart jern) med moderat kompleksitet
  • Produksjonsvolum er 1 000–20 000 enheter/år — der den høyere maskineringskosten ved sandstøping blir betydelig, men investeringsstøping er unødvendig avansert
  • Bedre overflatefinish enn sandstøping er nødvendig men nøyaktighet fra investeringsstøping kreves ikke
  • Kortere syklustid enn sandstøping er verdifull — syklustiden for skallstøping er kortere på grunn av rask herding av skallet
  • Kompliserte tynnveggige jernstøpinger — det tynne skallet i skallstøping kjøles raskere enn sand, noe som gir en finere mikrostruktur

Del 5: Hybrid- og nye tilnærminger

Kombinasjon av prosesser med sekundær maskinbearbeiding

I praksis kan ikke valg av støpeprosess adskilles fra maskinbearbeidingsstrategien. En sandstøping med aggressiv CNC-maskinbearbeiding kan gi samme nøyaktighet på ferdigdelte deler som en investeringsstøping med lett maskinbearbeiding — til lavere total kostnad for mellomstore til store deler.

hos Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , den integrerte smie-til-maskinverksted-arbeidsflyten muliggjør denne optimaliseringen: mønsterdesign tar hensyn til strategien for maskinering av referanseflater; støpe-simulering predikerer hvor ekstra maskineringsreserve er nødvendig; og CNC-programmeringsteamet utformer maskineringsoperasjoner som effektivt fjerner variabel støpe-reserve, og oppnår presisjonsnøyaktighet uavhengig av variasjon i støpeprosessen.

3D-printede sandform og kjerner

En omveltende utvikling innen sandstøping: binder jetting 3D-printere kan nå produsere sandform og kjerner direkte fra CAD-data – og eliminerer dermed mønsteret helt. Dette er forstyrrende for:

  • Prototype og enkeltstøpinger : Ledetid redusert fra uker til dager; kostnad for mønster eliminert
  • Komplekse interne geometrier : Kjerner kan printes med indre kanaler som er umulige å produsere med tradisjonelle kjernebokser
  • Utforming iterasjon : Geometrien til formen kan endres mellom produksjonsløp uten endringer i verktøy

3D-printede sandformverk konkurrerer ennå ikke med konvensjonelle former når det gjelder enhetskostnad for produksjonsvolum over ca. 50 stykker, men for lavvolumproduksjon av høykomplekse støpegjenstander er de allerede kostnadseffektive og betydelig raskere.


Del 6: RFQ-sjekkliste – Hva du må fortelle støperiets ansatte

For å få nøyaktige prosessanbefalinger – og sammenlignbare tilbud – bør din RFQ inneholde:

INFORMASJON Kvifor er det viktig
2D-tegning + 3D-CAD-modell Gjør nøyaktig vektestimering, delingslinjeanalyse og bearbeidingsstrategi mulig
Materiale specificasjon (ASTM/EN-kvalitet) Avgjør støpetemperatur, krympetillegg og prosesskompatibilitet
Årlig mengde og bestillingsfrekvens Påvirker valg av formmateriale (tre vs. aluminium vs. metallform)
Krevde toleranser og kritiske egenskaper Avgjør om nær-nettform (investeringsstøping) eller etterstøpemaskinering er den riktige fremgangsmåten
Krav til overflatekvalitet på støpte overflater Avgjør om sandstøping med dekk-sand, skallform eller investeringsstøping er nødvendig
Krav til ikke-destruktiv testing (NDT) og testing Påvirker krav til prosesskontroll og dokumentasjon
Anvendelseskontekst Driftstemperatur, trykk, miljø og belastning gir støperiingeniøren grunnlag for prosesanbefalinger

En profesjonell støperi vil ikke bare gi et tilbud basert på tegningen din – de vil anbefale en fremstillingstilnærming. Hvis leverandøren ikke foreslår en prosess eller tilbyr å gi tilbud på alle tre uten veiledning, legger de ikke til teknisk verdi.


Konklusjon: Valgmatrisen

Kriterium Sandingkasting Skallform Investeringsgjutning
Delstørrelseskapasitet ✅ Ubegrenset ⚠️ Opp til 200 kg ⚠️ Opp til 100 kg
Lav volum (1–100 stk) ✅ Best ❌ Uøkonomisk ❌ Uøkonomisk
Høyt volum (>1 000 stk) ⚠️ Høyere maskinbearbeidingskostnad ✅ God ✅ Best for små deler
Dimensjonell nøyaktighet ⚠️ CT8–CT12 ✅ CT6–CT8 ✅ CT4–CT7
Overflatekvalitet (støpt) ⚠️ Ra 6,3–25 ✅ Ra 3,2–12,5 ✅ Ra 1,6–6,3
Tynne vegger (<3 mm) ❌ Ikke mulig ⚠️ Begrenset ✅ Best
Nullutkast ❌ Ikke mulig ❌ Ikke mulig ✅ Mulig
Verktøykostnad ✅ Lavest ⚠️ Moderat ⚠️ Moderat–høy
Materialomfang ✅ Bredeste ⚠️ Fokusert på jern/stål ✅ Svært bred (inkl. superlegeringer)
Stor del (> 100 mm) ✅ Best ❌ Problemer med kjølingstyring ❌ Risiko for skallintegritet
Designiterasjon under utvikling ✅ Enkel (endre mønster) ❌ Vanskelig (ny verktøysetting) ❌ Vanskelig (ny støpeform)

Sagn : ✅ Sterk kandidat; ⚠️ Akseptabel under visse betingelser; ❌ Ikke anbefalt

Det finnes ikke en «beste» støpeprosess i det abstrakte — den beste prosessen er alltid den som leverer den nødvendige kvaliteten til laveste totalkostnad for den spesifikke delens geometri, materiale og produksjonsvolum. Den strukturerte sammenligningen i denne veiledningen gir rammeverket for denne vurderingen.


Usikker på hvilken støpeprosess som passer best for komponenten din? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. tilbyr sandstøping, skallstøping og investeringsstøping med integrert CNC-bearbeiding fra vårt 80 000 m² store anlegg. Vårt ingeniørteam vil gjennomgå tegningene dine og anbefale den optimale fremstillingsmetoden — ta kontakt med oss for å starte samtalen.

Nyheter

Få et gratis tilbud

Vår representant vil kontakte deg snart.
Epost
Mobil/WhatsApp
Navn
Company Name
Message
0/1000