Meta Beskrivelse: En grundig veileder til ikke-destruktive testmetoder (NDT) for stål- og jernstøpninger. Lær om magnetisk partikkeltesting (MT), ultralydtesting (UT), radiografisk testing (RT), penetranttesting (PT), visuell testing (VT), trykktesting og kjemisk/mekanisk analyse – inkludert ASTM-/EN-standarder, akseptkriterier og hvordan du korrekt spesifiserer inspeksjonskrav.
Støpekvaliteten kan ikke kontrolleres i en del etter at den er produsert – men den kan verifiseres før delen forlater støpeverkstedet. Ikke-destruktiv testing (NDT) er den ingeniørfaglige disiplinen som gjør denne verifikasjonen mulig og tillater støpeverksteder og kjøpere å oppdage overflate- og underoverflatdefekter uten å skade eller ødelegge støpet.
For innkjøpsansvarlige og ingeniører som kjøper støpte komponenter, er det ikke valgfritt å forstå NDT-metoder. Forskjellen mellom å spesifisere «utfør NDT» og å spesifisere «MT i henhold til ASTM E709, godkjennelse i henhold til ASTM A903 alvorlighetsnivå II, utført av en ASNT Level II-sertifisert inspektør» er forskjellen mellan subjektiv vurdering og verifiserbar kvalitet.
Denne veiledningen dekker de seks hovedmetodene for ikke-destruktiv testing som anvendes på metallstøp, deres underliggende fysikk, muligheter og begrensninger, relevante standarder, godkjenningskriterier, krav til inspektørers kvalifikasjoner og hvordan man korrekt spesifiserer NDT-krav på tegninger og innkjøpsordrer.

Før du velger spesifikke NDT-metoder, må du avgjøre hva du leter etter og hvorfor.
| Feilkategori | Eksempler | Typiske deteksjonsmetoder |
|---|---|---|
| Overflatefeil | Spruer, varme revner, kalde lukninger, overflateporøsitet, sandinklusjoner, gassporer | VT, MT (ferromagnetisk), PT (alle metaller) |
| Underoverflatefeil | Underoverflateporøsitet, inklusjoner, krymping innen 3–6 mm fra overflaten | MT (overflatenære underoverflatefeil), UT |
| Indre defekter | Dype krympningshull, gassporøsitet, slagginklusjoner, kjerneforskyvning | UT, RT |
| Dimensjonell avvikelse | Veggtykkelsesavvik, kjerneforskyvning, deformasjon | CMM, manuell utlegging, UT (tykkelsesmåling) |
| Materialavvik | Feil legeringsgrad, feil varmebehandling, dekarbonisering | Spektrometer, hardhetstesting, metallurgi |
| Metode | Oppdager | Overflate / underoverflate / indre | Kun ferromagnetisk? | Relativ kostnad | Hastighet |
|---|---|---|---|---|---|
| VT (visuell) | Overflatekrakker, porøsitet, sand, manglende fylling, overflatekvalitet | Kun overflate | No | Meget lav | Rask |
| MT (magnetpartikkel) | Overflate- og nær-overflatekrakker, sømmer, folding | Overflate og grunnleggende underoverflate (≤3 mm) | Ja (stål, jern) | Låg | Rask |
| PT (fargestoff) | Overflatekrakker, porøsitet | Kun overflate | Nei (alle metaller) | Låg | Måttlig |
| UT (ultralyd) | Indre porøsitet, krymping, innslag, lagdeling, tykkelse | Underoverflaten og indre | No | Måttlig | Måttlig |
| RT (radiografisk) | Indre porøsitet, krymping, innslag, sprekker (orienteringsavhengig) | Indre (volumetrisk) | No | Høy | Langsom |
| Lekkasjetest / trykktest | Gjennomveggslekkasjer, støpeporøsitet som skaper lekkasjepath | Kun gjennom veggen | No | Måttlig | Måttlig |
| Spektrometer (OES) | Kjemisk samansetjing | Bulkmateriale | No | Lav (per test) | Rask |
| Härthetsprøving | Verifisering av mekaniske egenskaper | Overflate og underoverflate | No | Låg | Rask |
hos Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , egen NDT-kapabilitet – inkludert magnetisk partikkeltesting (MT), ultralydtesting (UT), penetranttesting (PT), spektrometeranalyse, hardhetstesting og hydrostatisk trykktesting – muliggjør omfattende kvalitetsverifikasjon før noen støping forlater anlegget, med dokumenterte inspeksjonsrapporter som standardleveranser.
Visuell testing er den mest grunnleggende, men kanskje viktigste NDT-metoden. En erfaren inspektør kan identifisere et bredt spekter av overflatefeil – sprekk, porøsitet, sandinklusjoner, kalde sømmer, manglende fylling og overflatens ruhet – ved hjelp av det blotte øyet eller enkle forstørrelseshjelpemidler.
| Krav | Spesifikasjon |
|---|---|
| Belysning | Minimum 1 000 lux på inspeksjonsflaten (ASME Section V) |
| Seedykt | Maksimalt 600 mm frå auge til overflate |
| Synsvinkel | Mindre enn 30° frå overflateplanet |
| Forstørrelse | 2 til 10 gonger for detaljert undersøking av mistenkte område |
| Overflatebetingelse | Dei er frie for maling, skal, skit, olje eller andre forurensingar som kan skyla feil |
Visuelle aksepteringskriterier er vanlegvis definert av referansestandarder eller kundespecifikasjonar. Vanlege avvisningskriterium er:
Kun overflatebrudd eller overflate-synlige feil er oppdagbare. Undersurfaceporøsitet, intern krymping og innslag passerer visuell inspeksjon uten å bli oppdaget. VT må suppleres med volumetrisk NDT for kritiske anvendelser.
Magnetpartikkeltesting oppdager overflate- og nær-overflateavbrytelser i ferromagnetiske materialer (alle stål- og jernsorter). Den er den mest brukte NDT-metoden i stålstøperi fordi den er rask, sensitiv og kostnadseffektiv.
Et magnetfelt induseres i støpet. Overflate- eller nær-overflateavbrytelser forvrenger magnetfeltet og skaper magnetisk lekkasje ved feilstedet. Fine magnetiske partikler (tørr pulver eller våt fluorescerende suspensjon) som påføres overflaten trekkes mot disse lekkasjefeltene og danner en synlig indikasjon på feilen.
| Magnetiseringsmetode | Beste for | Utstyr |
|---|---|---|
| Yoke (bærbar elektromagnet) | Lokal inspeksjon; feltinspeksjon; store støp | Bærbart AC- eller DC-ykke |
| Prod (strømretning) | Lokal inspeksjon av tykke deler | Prods med kontaktpinner |
| Hodetap (direkte kontakt) | Små til mellomstore støpinger; lengderettede feil | Stasjonær benkmodell |
| Sentral leder | Sylindriske deler; oppdager lengderettede feil | Benkmodell med lederstang |
| Spole (indirekte) | Oppdager tverrgående feil | Omsluttende spole eller kabelforbinding |
| Typ av feil | Minste oppdagbare størrelse | Betingelser |
|---|---|---|
| Overflategress | 0,5 mm lengde, 0,01 mm bredde | Overflaten må være ren; avbrytelse må være vinkelrett på magnetfeltet |
| Undersjøisk revne | 1,5 mm lengde ved ≤2 mm dybde | Følsomheten avtar raskt med dybden |
| Underoverflateporøsitet | ≥3 mm diameter ved ≤3 mm dybde | Begrenset følsomhet for kuleformede uregelmessigheter |
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASTM E709 | Standardveiledning for magnetpartikkeltesting |
| ASTM A903 / A903M | Godkjenningskriterier for stålstøpinger |
| ASME Section V, Article 7 | Magnetpartikkelundersøkelse av trykkbeholdere |
| ISO 4986 | Stålstøpinger — magnetpartikkelinspeksjon |
| ISO 4987 | Stålstøpinger — væskepenetrerende inspeksjon |
| Alvorlighetsgrad | Maksimal indikasjonsstørrelse | Typisk Anvendelse |
|---|---|---|
| Nivå I | Ingen lineære indikasjoner; ikke-lineære indikasjoner ≤3 mm | Kritiske luftfarts- og kjernekomponenter |
| Nivå II | Lineære ≤3 mm; ikke-lineære ≤5 mm | Trykkbelastede støpinger, generell industri |
| Nivå III | Lineære ≤6 mm; ikke-lineære ≤10 mm | Ikke-kritiske strukturelle komponenter |
| Nivå IV | Lineær ≤10 mm; ikkelineær ≤15 mm | Delar med låg pålastning og som ikkje er sikkerheitskritiske |
| Nivå V | Større avvik kan godkjennast ved avtale | Hardt bruk; berre kosmetiske feil |
Fargepenetrerande testing oppdagar overflatebrytande feil på alle ikkje-porøse material — ferromagnetiske eller ikkje-ferromagnetiske. Det er den primære overflatens NDT-metoden for austenittisk rustfritt stål, aluminium og andre ikkje-magnetiske legeringar der MT ikkje kan brukast.
Ei væske med låg viskositet blir påført overflata. Kapillarverknad trekker fargen inn i overflatebrytande diskontinuitetar. Etter ein venter tid fjernast overskuddsfarge frå overflata. Ein utviklar blir påført, som trekker tilbake den fanga fargen til overflata gjennom sugande verkning og danner ei synleg indikasjon.
| Type | Metode | Synlighet | Sensitivitet |
|---|---|---|---|
| Type I – Fluorescerende | Etteremulgerbar eller vaskbar med vann | UV-A-lys kreves | Høyeste følsomhet |
| Type II – Synlig (rød farge) | Løsningsmiddelborttakelig eller vaskbar med vann | Hvitt lys | God følsomhet for de fleste anvendelser |
For støpeinspeksjon er det synlige røde fargestoffet / løsningsmiddelborttakelige systemet (type II, metode C) mest vanlig på grunn av dets bærlighet og manglende behov for UV-A-utstyr.
| Trinn | Handling | Nøkkelparametere |
|---|---|---|
| 1. Forrensing | Fjern overflateforurensninger | Løsningsmiddelrensing; sørg for at overflaten er tørr |
| 2. Påfør penetrerende væske | Sprøyt eller pensl på penetrerende væske på overflaten | Dekk hele inspeksjonsområdet |
| 3. Venter tid | La penetrerende væske trenge inn i feil | 10–30 minutter (lengre for tette sprekk og kald metall) |
| 4. Fjerne overskyt | Tørk med en klut fuktet med løsningsmiddel; sprøyt IKKE løsningsmiddel direkte på overflaten | Fjern penetrerende væske fra overflaten uten å vaske ut penetrerende væske fra feil |
| 5. Påfør utvikler | Sprøyt en tynn, jevn lag utvikler | Utvikleren trekker penetreringsvæsken fra feil; vent 10–30 minutter |
| 6. Inspeksjon | Undersøk under hvitt lys på ≥1 000 lux | Inspeer periodisk under utviklingstiden; indikasjoner vokser med tiden |
| 7. Etterrens | Fjern utvikler og rester av penetreringsvæske | Løsningsmiddelrensing eller vask med vann |

| Fordeler | Begrensninger |
|---|---|
| Virker på alle ikke-porøse materialer | Kun overflatebruddfeil |
| Enkel utstyr — kan utføres i felt | Overflaten må være ren og tørr |
| Høy følsomhet for fine sprekk | Ujevne, støpte overflater gir falske bakgrunnsindikasjoner |
| Lav kostnad per inspeksjon | Temperaturfølsom — unngå temperaturer under 5 °C eller over 50 °C |

Ultralydtesting bruker lydbølger med høy frekvens (typisk 0,5–25 MHz) til å oppdage indre avvik og måle materietykkelse. Den er den mest alsidige volumetriske NDT-metoden og kan brukes på nesten alle metaller.
En piezoelektrisk transduser genererer ultralydpulser som beveger seg gjennom materialet. Når lydbølgen møter en grenseflate — et avvik, baksiden av støpet, eller en inklusjon — reflekteres en del av energien tilbake til transduceren. Tidsforsinkelsen mellom pulsutsendelse og ekkoopptak angir avstanden til reflektoren. Ekkoamplituden angir størrelsen på reflektoren.
| Teknikk | Bruksområde | Fordeler |
|---|---|---|
| Ret stråle (langdbølge) | Tykkelsesmåling; oppdagelse av laminære feil parallelt med overflaten; overvåking av ekko fra baksiden | Enkel; kvantitativ tykkelsesmåling |
| Vinkelstråle (skjær-bølge) | Oppdagelse av sprekk og feil orientert i vinkel til overflaten; sveisesjekk | Oppdager feil som ikke er parallelle med overflaten |
| Dypse-testing | Automatisert inspeksjon av komplekse former; forbedret kobling | Eliminerer problemer med kontakt-kobling |
| Fasearray (PAUT) | Elektronisk stråleavsteming; sektor-scanning; sanntidsbilde | Raskere dekning; bedre feilkarakterisering; varig digital registrering |
Støpeprodukter stiller unike utfordringer til ultralydtesting (UT) sammenlignet med smidd produkter:
| Utfordring | Grunn | Demping |
|---|---|---|
| Grovt kornstruktur | Store, uskåret korn spred ultralyd (kornstøy), noe som reduserer signal-støy-forholdet | Bruk lavere frekvens (1–2,25 MHz); normaliser eller varmebehandl (Q&T) før UT for å finjustere kornstørrelsen |
| Overflatebrukthet | Uskåret overflate hindrer god kobling mellom transducer og materiale | Fremstill eller slipp en jevn overflate for transducerkontakt; bruk innvendig teknikk (immersion) |
| Kompleks geometri | Flere ekko fra geometriske trekk kompliserer tolkningen | Referansestandarder med identisk geometri; erfaren operatør er avgjørende |
| Austenittisk rustfritt stål | Store kolonneformede korn i støpt austenittisk rustfritt stål forårsaker kraftig svekkelse og stråleavbøyning | Bruk spesialiserte dobbelt-element- eller lavfrekvenssonder; radiografi (RT) kan være mer pålitelig |
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASTM A609 / A609M | Standardmetode for ultralydtesting av karbonstål- og lavlegeringsstål-støpinger |
| ASTM E428 | Referanseblokker for kalibrering av ultralydtesting |
| ASME Section V, Article 5 | Ultralydtestmetoder for trykkbeholdere |
| ISO 11971 | Stål- og jernstøpinger — UT av stålstøpinger for generelle formål |

Røntgenprøving bruker røntgenstråler eller gammastråler for å produsere et skyggebilde av den indre strukturen til en støping. Det er den mest direkte metoden for å visualisere indre feil – røntgenbildet viser deres faktiske form, størrelse og plassering.
Stråling går gjennom støpingen. Områder med redusert tykkelse eller lavere tetthet (tomrom, porøsitet, krymping) absorberer mindre stråling og vises mørkere på røntgenbildet. Områder med høyere tetthet (inklusjoner, kjerne materiale) absorberer mer stråling og vises lysere.
| Støpeegenskap | Egnethet for RT | Merknader |
|---|---|---|
| Volumetrisk feil (porøsitet, krymping, slagg) | Utmerket | RT er gullstandarden for disse |
| Planare feil (sprukker, manglende sammensmelting, kalde lukninger) | Avhengig av orientering | Sprukken må være justert innen 5–10° av strålestrålen; sprukker vinkelrett på strålen er i praksis usynlige |
| Veggtykkelse ≤50 mm (stål, røntgen) | God til utmerket | Sensitiviteten avtar med økende tykkelse |
| Veggtykkelse >50 mm | Krever gammakilde (Ir-192, Co-60) eller lineær akselerator | Lengre eksponeringstider; redusert sensitivitet |
| Kompleks geometri | Flere eksponeringer kreves | Hvert avsnitt krever en separat eksponering ved den riktige vinkelen |
| Teknikk | Strålingskilde | Energi | Typisk tykkelse (stål) |
|---|---|---|---|
| Røntgenstråler (konvensjonell) | Røntgenrør | 150–450 kV | Til 50 mm |
| Gamma (Ir-192) | Iridium-192-isotop | ~0,3–0,6 MeV | 10–75 mm |
| Gamma (Co-60) | Kobolt-60-isotop | 1,17, 1,33 MeV | 50–150 mm |
| Lineærakselerator (LINAC) | Elektronakselerasjon | 1–15 MeV | 50–500+ mm |
| Digital radiografi (DR) | Røntgenrør + flatpaneldetektor | Samme som røntgen | Samme som røntgen; raskere, ingen filmbehandling |
| Datartomografi (CT) | Røntgen + 360°-rotasjon | Samme som røntgen | Gir 3D-feilkartlegging; dyrt; vanligvis for utvikling/kvalifisering |
Hvert røntgenbilde må inneholde bildekvalitetsindikatorer (IQI) – tynne metallplater med hull eller tråder med kjent diameter plassert på støpet i eksponeringsfasen. Siktbarheten av den minste IQI-funksjonen på røntgenbildet bekrefter den oppnådde følsomheten.
| IQI-standard | Type |
|---|---|
| ASTM E747 | Trådtype IQI |
| ASTM E1025 | Hulltype IQI |
| ISO 19232 | Tråd- og trinn-/hull-IQI-er |
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASTM E446 | Referanse-radiografer for støpte stålkomponenter opp til 50 mm |
| ASTM E186 | Referanse-radiografer for tykkveggede (50–110 mm) støpte stålkomponenter |
| ASTM E280 | Referanse-radiografer for tykkveggede (110–300 mm) støpte stålkomponenter |
| ASME Section V, Article 2 | Radiografisk Undersøkelse |
| ISO 4992 | Støpte stålkomponenter — RT-inspeksjon |
| ISO 5817 | Godkjenningsnivåer for unfullkommenheter |
For trykkbærende støpinger — ventilkorpus, pumpehus, rørforbindelser, trykkbeholderkomponenter — bekrefter lekkasjetesting integriteten til trykkbegrensningen.

| Parameter | Typisk spesifikasjon |
|---|---|
| Testtrykk | 1,5× konstruksjonstrykk (ASME B16.34 for ventiler); 1,3× til 1,5× konstruksjonstrykk for trykkbeholdere |
| Testmedium | Vann (med korrosjonsinhibitor og våttemiddel); sjelden olje for spesifikke anvendelser |
| Holdetid | minimum 15–30 minutter; lengre for store støpinger (> 500 kg) |
| Aksepterte | Ingen synlig lekkasje, ingen trykkfall som overskrider grensene (vanligvis maksimalt 1–2 %) |
| Temperatur | Testvæske og støping ved omtrent omgivelsestemperatur; unngå termisk sjokk |
For applikasjoner der vannkontakt er uønsket, brukes trykktesting med gass (med luft eller nitrogen) — men med betydelig strengere sikkerhetstiltak på grunn av den lagrede energien i komprimert gass:
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASME B16.34 | Ventiltrykktest |
| API 598 | Ventilinspeksjon og -testing |
| ISO 5208 | Industrielle ventiler – trykktesting |
| EN 12266 | Industrielle ventiler – testing av metallventiler |
NDT-verifisering bekrefter intern holdbarhet og overflatekvalitet, men den bekrefter ikke at materialet i seg selv er riktig.
Kjemisk sammensetning verifiseres ved hjelp av et optisk emisjonsspektrometer – en elektrisk bue eller gnist fordamper en liten mengde av støpeoverflaten, og det utvandrende lysspektret avslører grunnstoffenes sammensetning.
| Krav | Praksis |
|---|---|
| Kalibrering | Daglig typestandardisering med sertifiserte referansematerialer |
| Prøveforberedelse | Overflaten slipes for å fjerne skorpa, dekarbonisering og forurensning |
| Analyse | Minst to målinger per prøve; resultatene gjennomsnittliges |
| Rapportering | Varmenummer, analyse dato, prosentandel av grunnstoffer, identifikasjon av spektrometer |
| Test | Utstyr | Typisk frekvens | Standard |
|---|---|---|---|
| Trekfasthet (UTS, YS, forlengelse) | Universell prøvespenner | Én test per varme; teststav støpt fra samme varme | ASTM A370, ISO 6892 |
| Charpy-impact | Impacttester med temperaturkontroll | I henhold til spesifikasjon for bruk ved lav temperatur | ASTM A370, ISO 148 |
| Brinellhardhet | Brinell-hardhetstester (3 000 kg, 10 mm kule for stål) | Hver støping eller representativ prøve per parti | ASTM E10, ISO 6506 |
| Rockwell-hardhet | Rockwell-tester | Rask verifikasjon under prosessen; lokal hardhet | ASTM E18, ISO 6508 |
For serietilvirkede deler som krever bekreftet dimensjonell overholdelse, gir CMM-inspeksjon en fullstendig 3D-punktsky sammenlignet med CAD-modellen. Moderne brotype eller portalkran-type CMM-er oppnår volumetrisk nøyaktighet på ±(2,0 + L/300) μm.
For store støpinger som overstiger CMM-kapasiteten, er manuell utleggingsinspeksjon ved hjelp av måleplater, høydemålere, skjøttemålere, mikrometerskruer og sifferindikatorer fremdeles standardpraksis.
| Metode | Nøyaktighet | Beste for |
|---|---|---|
| CMM (brotype) | ±3–5 μm | Delar opp til ca. 2 m langs enhver akse |
| CMM (portalkran-type) | ±5–15 μm | Større støpinger; 2–8 meter rekkevidde |
| Lasertracker | ±25–50 μm over 10 meter | Svært store støpinger; slaggkanner, molvehuser |
| Manuell opplegg | ±0,05–0,1 mm (erfaren inspektør) | Enkeltstykker og prototyper; større støpinger |
Resultatene fra ikke-destruktiv testing er like pålitelige som den inspektøren som produserer dem. Personellkvalifikasjon må spesifiseres som en del av kravene til ikke-destruktiv testing.
| System | Omfang |
|---|---|
| ASNT SNT-TC-1A | Sertifisering basert på arbeidsgiver; mye brukt i Nord-Amerika |
| ASNT CP-189 | Sentral sertifiseringsstandard; alternativ til SNT-TC-1A |
| ISO 9712 | Internasjonal standard for kvalifikasjon av NDT-personell; tredjepartssertifisering |
| EN 473 (erstattet av ISO 9712) | Tidligere europeisk standard; nå harmonisert med ISO 9712 |
| Nivå | Kapasitet |
|---|---|
| Nivå I | Utfører spesifikke NDT-operasjoner under tilsyn av nivå II eller III; kan ikke tolke resultater eller utarbeide prosedyrer |
| Nivå II | Setter opp utstyr, utfører tester, tolker og vurderer resultater i henhold til godkjente prosedyrer; skriver NDT-instruksjoner |
| Nivå III | Utvikler NDT-prosedyrer og -teknikker; trener og examinerer nivå I- og nivå II-personell; fastsetter akseptkriterier |
Minimumskrav for uavhengig inspeksjon all NDT på kritiske støpinger skal utføres av nivå II-sertifiserte inspektører som arbeider etter prosedyrer godkjent av en nivå III.
En fullstendig NDT-spesifikasjon på en støpetegning inkluderer metode, standard, omfang, akseptkriterier, tidspunkt og personellkvalifikasjoner:
NON-DESTRUCTIVE TESTING REQUIREMENTS:
MT: 100% of all accessible surfaces per ASTM E709 (continuous yoke method,
fluorescent wet particles). Acceptance to ASTM A903 Severity Level II.
Inspector: ASNT Level II (MT) minimum.
UT: 100% volumetric per ASTM A609. Scan all sections ≥25 mm thickness.
Acceptance: No indication exceeding reference level from 6 mm flat-bottom
hole at the inspection depth. Inspector: ASNT Level II (UT) minimum.
RT: Critical sections as indicated on drawing (Sections A-A, B-B, C-C)
per ASTM E446. Acceptance to Category A, Severity Level 2.
Inspector: ASNT Level II (RT) minimum.
PT: All machined surface-breaking edges and thread roots per ASTM E165
(Type II, Method C). Acceptance: No linear indications. Nonlinear
indications ≤3 mm diameter.
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes per
API 598. No visible leakage; pressure drop ≤1% of test pressure.
| NDT-aktivitet | Når utført |
|---|---|
| VT av overflate med direkte støpefinish | Etter stråleblasting; før eventuell reparasjonsveiing |
| MT/PT etter reparasjonsveiing | Etter varmebehandling (PWHT); etter endelig overflateforberedelse |
| Ut | Etter varmebehandling (kornforfining forbedrer UT-svaret) |
| Rt | Etter varmebehandling; etter reparasjonsveiing |
| Trykktest | Etter endelig maskinbearbeiding; etter all NDE; før maling/belag |
| Endelig VT | Etter at alle operasjoner er fullført; før emballasje |
NDT-resultater må dokumenteres på en måte som gjør det mulig å spore dem tilknyttet enkelte støpinger og som lar kunder og tredjepartsinspektører gjennomføre revisjon.
Hver NDT-rapport skal inneholde:
| Element | Eksempel |
|---|---|
| Delenes identifikasjon | Delenummer, varmenummer, serienummer for støpingen |
| Inspeksjonsmetode og standard | mT i henhold til ASTM E709 |
| Inspeksjonsparametre | Magnetiseringsmetode, strøm, partikkeltype, belysningsforhold |
| Resultater | Plassering, dimensjoner og typer av indikasjoner; vurdering (godkjent/avvist/reparert) |
| Identifikasjon av inspektør | Navn, sertifiseringsnivå, sertifikatnummer |
| Dato og klokkeslett | Inspeksjonsdato |
| Utstyrsidentifikasjon | Utstype, kalibreringsfrist |
| Referanse til akseptkriterier | Anvendt standard og alvorlighetsnivå |
Selskaper som Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. levere fullstendige inspeksjonsdokumentasjonspakker — inkludert spektrometerrapporter, mekaniske testsertifikater, MT/UT/PT-rapporter, dimensjonsinspeksjonsdata og trykktestsertifikater — organisert etter varmenummer og sporbare til enkelte støpninger, i samsvar med dokumentasjonskravene i EN 10204 3.1 og 3.2.
Effektiv NDT er forskjellen mellom å sende ut støpninger og å sende ut kvalifiserte støpninger. Et systematisk NDT-program — som velger riktige metoder for de aktuelle feiltypene, anvender dem i riktig omfang på riktig tidspunkt i produksjonssekvensen, tolker resultatene i henhold til dokumenterte akseptkriterier og registrerer alt i revisjonsklare rapporter — transformerer kvalitet fra en målsetting til en verifiserbar faktum.
Nøkkelkonklusjoner for spesifisering av NDT:
Trenger du støpinger med sertifisert NDT og fullstendig inspeksjonsdokumentasjon? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. tilbyr integrert støping, varmebehandling, maskinbearbeiding og flermetodisk NDT-inspeksjon fra vårt ISO 9001-sertifiserte anlegg. Ta kontakt med oss angående dine NDT-krav for å få et teknisk tilbud.
Siste nytt2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24