Meta Beskrivelse: En omfattende guide til ikke-destruktiv testning (NDT) af stål- og jernstøbninger. Lær om MT, UT, RT, PT, VT, trykprøvning samt kemisk/teknisk analyse – inklusive ASTM-/EN-standarder, acceptkriterier og hvordan man korrekt specificerer inspektionskrav.
Støbekvaliteten kan ikke kontrolleres efter, at en del er fremstillet – men den kan verificeres, inden en del forlader støberiet. Ikke-destruktiv prøvning (NDT) er den ingeniørvidenskabelige disciplin, der gør denne verifikation mulig, og som giver støberier og købere mulighed for at opdage overflade- og underfladedefekter uden at beskadige eller ødelægge støbet.
For indkøbschefer og ingeniører, der indkøber støbte komponenter, er det ikke frivilligt at forstå NDT-metoder. Forskellen mellem at specificere "udfør NDT" og at specificere "MT i henhold til ASTM E709, godkendelse i henhold til ASTM A903 Sværhedsniveau II, udført af en ASNT Level II-certificeret inspektør" er forskellen mellem subjektiv vurdering og verificerbar kvalitet.
Denne guide dækker de seks primære NDT-metoder, der anvendes på metalstøbninger, deres underliggende fysik, muligheder og begrænsninger, relevante standarder, godkendelseskriterier, krav til inspektørers kvalifikationer samt hvordan man korrekt specificerer NDT-krav på tegninger og indkøbsordrer.

Før du vælger specifikke NDT-metoder, skal du fastslå, hvad du leder efter, og hvorfor.
| Defekt Kategori | Eksempler | Typiske detektionsmetoder |
|---|---|---|
| Overfladedefekter | Revner, hede revner, kolde lukninger, overfladeporøsitet, sandinklusioner, gasporer | VT, MT (ferromagnetisk), PT (alle metaller) |
| Underflade-fejl | Underfladeporøsitet, inklusioner, krympning inden for 3–6 mm fra overfladen | MT (overfladenære underflade-fejl), UT |
| Indre fejl | Dybe krympningshulrum, gasporøsitet, slaggerinklusioner, kerneforskydning | UT, RT |
| Dimensionel ikke-overensstemmelse | Afvigelse i vægtykkelse, kerneforskydning, deformation | Koordinatmålingsmaskine (CMM), manuel layout, UT (tykkelsesmåling) |
| Materialeafvigelse | Forkert legeringsklasse, forkert varmebehandling, decarburering | Spektrometer, hårdhedstestning, metallografi |
| Metode | Opdager | Overflade / underoverflade / indre | Kun for ferromagnetiske materialer? | Relativ pris | Hastighed |
|---|---|---|---|---|---|
| VT (visuel inspektion) | Overflade revner, porøsitet, sand, manglende udfyldning, overflade finish | Kun overflade | No | Meget lav | Hurtigt |
| MT (magnetisk partikel) | Overflade- og nær-overflade revner, søm, folder | Overflade og let underoverflade (≤3 mm) | Ja (stål, jern) | Lav | Hurtigt |
| PT (farvestofpenetrering) | Overfladebrydende revner, porøsitet | Kun overflade | Nej (alle metaller) | Lav | Moderat |
| UT (ultralyd) | Indre porøsitet, krympning, inklusioner, lagdeling, tykkelse | Underflade + intern | No | Moderat | Moderat |
| RT (radiografi) | Indre porøsitet, krympning, inklusioner, revner (orienteringsafhængig) | Indre (volumetrisk) | No | Høj | Langsomt. |
| Lækage-/tryktest | Gennemvægslækager, støbeporøsitet, der skaber lækageveje | Kun gennem væggen | No | Moderat | Moderat |
| Spektrometer (OES) | Kemisk sammensætning | Massemateriale | No | Lav (pr. test) | Hurtigt |
| Hårdhedstest | Verifikation af mekaniske egenskaber | Overflade + underflade | No | Lav | Hurtigt |
Ved Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , med interne NDT-kapaciteter herunder MT, UT, PT, spektrometeranalyse, hårdhedstest og hydrostatisk tryktest gør det muligt at foretage omfattende kvalitetstest, før støbning forlader anlægget, med dokumenterede inspektionsrapporter som standardleverancer.
Visuel testning er den mest grundlæggende, men uden tvivl den vigtigste NDT-metode. En erfaren inspektør kan identificere en lang række overfladefejl revner, porøsitet, indlejringer af sand, koldlukninger, fejl og problemer med overfladeulsten ved hjælp af det blotte øje eller enkle forstørrelsesmidler.
| Krav | Specifikation |
|---|---|
| Belysning | Mindst 1000 lux på kontrolfladen (ASME-afdeling V) |
| Syns afstand | Maksimum 600 mm fra øjet til overfladen |
| Synsvinkel | Mindst 30° fra overfladeplanet |
| Forstørrelse | 2× til 10× til detaljeret undersøgelse af mistænkelige områder |
| Overfladetilstand | Fri for maling, rust, snavs, olie eller andre forureninger, der kunne skjule fejl |
Visuelle acceptkriterier defineres typisk ud fra referencestandarder eller kundespecifikke specifikationer. Almindelige afvisningskriterier omfatter:
Kun overflade-nære eller overflade-synlige fejl kan påvises. Underoverflade-porøsitet, intern krympning og inklusioner passer visuel inspektion uden at blive opdaget. VT skal suppleres med volumetrisk NDT ved kritiske anvendelser.
Magnetpartikelprøvning påviser overflade- og nær-overflade-afbrydelser i ferromagnetiske materialer (alle stål- og jernlegeringer). Den er den mest anvendte NDT-metode i stålstøberier, fordi den er hurtig, følsom og omkostningseffektiv.
Et magnetfelt induceres i støbningen. Overflade- eller nær-overflade-afbrydelser forvrænger magnetfeltet og skaber flux-lækage ved fejlstedet. Fine magnetiske partikler (tørt pulver eller våd fluorescerende suspension), der påføres overfladen, tiltrækkes af disse lækagefelter og danner en synlig indikation af fejlen.
| Magnetiseringsmetode | Bedst til | Udstyr |
|---|---|---|
| Yoke (bærbar elektromagnet) | Lokal inspektion; feltinspektion; store støbninger | Bærbar vekselstrøms- eller likestrøms-yoke |
| Prod (strømflyd) | Lokal inspektion af tykke sektioner | Produkter med kontaktspidser |
| Headshot (direkte kontakt) | Små til mellemstore støbninger; længderettede fejl | Stationær bænkenhed |
| Central leder | Cylindriske dele; opdager længderettede fejl | Bænkenhed med lederstang |
| Spole (indirekte) | Opdager tværgående fejl | Omsluttende spole eller kabelvikling |
| Defekttype | Mindste detekterbare størrelse | Forhold |
|---|---|---|
| Overfladekrak | 0,5 mm længde, 0,01 mm bredde | Overfladen skal være ren; ukontinuiteten skal stå vinkelret på magnetfeltet |
| Underside revne | 1,5 mm længde ved ≤2 mm dybde | Følsomheden falder hurtigt med dybden |
| Undersurfaceporøsitet | ≥3 mm diameter ved ≤3 mm dybde | Begrænset følsomhed for kugleformede ukontinuiteter |
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASTM E709 | Standardvejledning for magnetpartikelprøvning |
| ASTM A903 / A903M | Acceptancekriterier for støbejern |
| ASME Section V, Article 7 | Magnetpartikelundersøgelse af trykbeholdere |
| ISO 4986 | Stålstøbninger – magnetpartikelinspektion |
| ISO 4987 | Stålstøbninger – væskepenetrerende inspektion |
| Grad af alvorlighed | Maksimal indikationsstørrelse | Typisk Anvendelse |
|---|---|---|
| Niveau I | Ingen lineære indikationer; ikke-lineære indikationer ≤3 mm | Kritiske luftfarts- og kernekompontenter |
| Niveau II | Lineære ≤3 mm; ikke-lineære ≤5 mm | Trykbærende støbeemner, generel industri |
| Niveau III | Lineære ≤6 mm; ikke-lineære ≤10 mm | Ikke-kritiske strukturelle komponenter |
| Niveau IV | Lineære ≤10 mm; ikke-lineære ≤15 mm | Lavbelastede, ikke sikkerhedskritiske dele |
| Niveau V | Større indikationer accepteres efter aftale | Ruh drift; kun kosmetiske fejl |
Farvemiddelprøvning påviser overfladebrydende fejl i ethvert ikke-porøst materiale – ferromagnetisk eller ikke-ferromagnetisk. Det er den primære overflade-NDT-metode til austenitisk rustfrit stål, aluminium og andre ikke-magnetiske legeringer, hvor MT ikke kan anvendes.
Et lavviskøst farvemiddel påføres overfladen. Kapillarvirkningen trækker farvemidlet ind i overfladebrydende udefinerheder. Efter en opholdstid fjernes overskydende farvemiddel fra overfladen. En udvikler påføres, hvilket trækker det fanget farvemiddel tilbage til overfladen via en optørkende virkning og danner en synlig indikation.
| TYPENAVN | Metode | Synlighed | Følsomhed |
|---|---|---|---|
| Type I – Fluorescerende | Efteremulgerbar eller vandafvaskelig | UV-A-lys påkrævet | Højeste følsomhed |
| Type II – synlig (rød farvestof) | Løsningsmiddelafvaskelig eller vandafvaskelig | Hvidt lys | God følsomhed til de fleste anvendelser |
Til støbeinspektion er det synlige røde farvestof/løsningsmiddelafvaskelige system (type II, metode C) mest almindeligt på grund af dets mobile egenskaber og manglende krav til UV-A-udstyr.
| Trin | Handling | Nøgleparametre |
|---|---|---|
| 1. Forrensning | Fjern overfladeforureninger | Rengør med opløsningsmiddel; sikr, at overfladen er tør |
| 2. Påfør penetreringsmiddel | Sprøjt eller pensl penetreringsmiddel på overfladen | Dæk hele inspektionsområdet |
| 3. Venteret | Lad penetreringsmidlet trænge ind i fejl | 10–30 minutter (længere ved smalle revner, kold metal) |
| 4. Fjern overskud | Tør med klud fugtet med opløsningsmiddel; sprøjt IKKE opløsningsmiddel direkte på overfladen | Fjern overflade-penetreringsmiddel uden at udvaske penetreringsmidlet fra fejl |
| 5. Påfør udvikler | Sprøjt en tynd, jævn lag udvikler | Udvikleren suger penetreringsmidlet op fra fejl; holdetid 10–30 minutter |
| 6. Inspicere | Undersøg under hvidt lys ≥1.000 lux | Inspekter periodisk under udviklerens holdetid; indikationer vokser over tid |
| 7. Efter rengøring | Fjern udvikler- og penetreringsrester | Løsningsmiddelrensning eller vask med vand |

| Fordele | Begrænsninger |
|---|---|
| Virker på ethvert ikke-porøst materiale | Kun overfladebrydende fejl |
| Enkel udstyr — kan udføres i felten | Overfladen skal være ren og tør |
| Høj følsomhed for fine revner | Ruh overflade fra støbning giver falske baggrundsanvisninger |
| Lav omkostning pr. inspektion | Temperaturfølsom undgå under 5 °C eller over 50 °C |

Ultralydstesting anvender højfrekvente lydbølger (typisk 0,5 25 MHz) til at registrere interne diskontinuiteter og måle materiale tykkelse. Det er den mest alsidige volumetriske NDT-metode, der kan anvendes på stort set alle metaller.
En piezoelektrisk transducer genererer ultralydspulser, der bevæger sig gennem materialet. Når lydstrålen støder på et grænseflade en diskontinuitet, den bageste væg af støbet eller en indlejring reflekteres en del af energien tilbage til omformeren. Tidsforsinkelsen mellem pulsoverførsel og ekkooptagelse angiver afstanden til reflektoren. Ekkoamplituden angiver reflektorens størrelse.
| Teknik | Anvendelse | Fordele |
|---|---|---|
| Lodret stråle (langsgående bølge) | Tykkelsesmåling; påvisning af laminarfejl parallelt med overfladen; overvågning af ekko i bagvæggen | Enkel; kvantitativ tykkelsesmåling |
| Vinklet stråle (skævbølge) | Detektion af revner og fejl, der er orienteret i vinkler i forhold til overfladen; svejseinspektion | Detekterer ikke-parallelle fejl |
| Neddykningstest | Automatisk inspektion af komplekse former; forbedret kobling | Eliminerer problemer med kontaktbaseret kobling |
| Fased array (PAUT) | Elektronisk strålestyring; sektorskanning; realtidsbilleddannelse | Hurtigere dækning; bedre fejkarakterisering; permanent digital optagelse |
Støbeemner stiller unikke udfordringer til ultralyd i forhold til valset materiale:
| Udfordring | Årsag | Afhjælpning |
|---|---|---|
| Grovkornet struktur | Større støbte korn spreder ultralyd (kornstøj), hvilket reducerer signal-støjforholdet | Brug lavere frekvens (12,25 MHz); normaliser eller Q&T før UT for at forfine kornstørrelsen |
| Overflade rudehed | Fuldstøbt overflade forhindrer god kobling af transducer | Maskin eller slip en glat overflade til kontakt med transduceren; brug af nedsænkningsteknik |
| Kompleks geometri | Flere ekkoer fra geometriske træk komplicerer fortolkningen | Referencemetoder med identisk geometri; erfaren operatør er nødvendig |
| Stål af rustfrit stål | Store kolonner i støbt austenitisk rustfrit stål forårsager alvorlig svækkelse og stråle skævhed | Brug specialiserede dual-element- eller lavfrekvensomformere; RT kan være mere pålidelig |
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASTM A609 / A609M | Standardpraksis for UT af støbte materialer af kulstof- og lavlegeret stål |
| ASTM E428 | Referenceblokke til UT-kalibrering |
| ASME-afdeling V, artikel 5 | UT-undersøgelsesmetoder for trykbeholdere |
| ISO 11971 | Guldstykker af stål og jern UT af støbte stålstykker til almene formål |

Radiografisk testning bruger røntgenstråler eller gammastråler til at fremstille et skyggebillede af en støbnings indre struktur. Det er den mest direkte metode til visualisering af interne defekter radiografen viser deres faktiske form, størrelse og placering.
Stråling passerer gennem støbet. Områder med reduceret tykkelse eller lavere tæthed (huller, porøsitet, krympning) absorberer mindre stråling og vises mørkere på røntgenbilledet. Områder med højere tæthed (indslutninger, kernemateriale) absorberer mere stråling og fremstår lettere.
| Støbefunktion | Egnethed til røntgenprøvning | Noter |
|---|---|---|
| Volumetriske fejl (porøsitet, krympning, slagg) | Fremragende | Røntgenprøvning er den gyldne standard for disse |
| Planare fejl (revner, utilstrækkelig samlingsgrad, kolde sammenløb) | Orienteringsafhængig | Revnen skal være justeret inden for 5–10° af strålebeams retning; revner vinkelret på strålebeam er næsten usynlige |
| Vægtykkelse ≤50 mm (stål, røntgen) | God til fremragende | Følsomheden falder med stigende tykkelse |
| Vægtykkelse >50 mm | Kræver gammakilde (Ir-192, Co-60) eller lineær accelerator | Længere eksponeringstider; reduceret følsomhed |
| Kompleks geometri | Flere eksponeringer kræves | Hver sektion kræver en separat eksponering i den korrekte vinkel |
| Teknik | Strålingskilde | Energi | Typisk tykkelse (stål) |
|---|---|---|---|
| Røntgen (konventionel) | Røntgenrør | 150–450 kV | Med en diameter på over 50 mm |
| Gamma (Ir-192) | Iridium-192-isotop | ~0,3–0,6 MeV | 10–75 mm |
| Gamma (Co-60) | Kobalt-60-isotop | 1,17, 1,33 MeV | 50–150 mm |
| Lineær accelerator (LINAC) | Elektronacceleration | 1–15 MeV | 50–500+ mm |
| Digital radiografi (DR) | Røntgenrør + fladpaneldetektor | Det samme som røntgen | Det samme som røntgen; hurtigere, ingen filmudvikling |
| Computertomografi (CT) | Røntgen + 360°-rotation | Det samme som røntgen | Giver 3D-fejlregistrering; dyr; typisk til udvikling/kvalificering |
Hvert røntgenbillede skal indeholde billedekvalitetsindikatorer (IQI) – tynde metalplader med huller eller tråde af kendt diameter, placeret på støvningen under belystning. Synligheden af den mindste IQI-funktion på røntgenbilledet bekræfter den opnåede følsomhed.
| IQI-standard | TYPENAVN |
|---|---|
| ASTM E747 | Trådtype-IQI |
| ASTM E1025 | Hul-type-IQI |
| ISO 19232 | Tråd- og trin-/hul-IQI'er |
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASTM E446 | Reference-radiografier for støbejernsdele i stål op til 50 mm |
| ASTM E186 | Reference-radiografier for tykvæggede (50–110 mm) støbejernsdele i stål |
| ASTM E280 | Reference-radiografer til tykvæggede (110–300 mm) støbejernsdele |
| ASME Section V, Article 2 | Røntgenundersøgelse |
| ISO 4992 | Støbejernsdele – RT-inspektion |
| ISO 5817 | Acceptniveauer for ufuldkommenheder |
Til trykbærende støbejernsdele – ventilkroppe, pumpehuse, rørforbindelser, trykbeholdere – bekræfter lækageprøvning integriteten af trykgrænsen.

| Parameter | Typisk specifikation |
|---|---|
| Prøvetryk | 1,5× designtryk (ASME B16.34 for ventiler); 1,3× til 1,5× designtryk for trykbeholdere |
| Prøve-medium | Vand (med korrosionsinhibitor og vådmiddel); sjældent olie til specifikke anvendelser |
| Holdetid | 15–30 minutter minimum; længere for store støbninger (>500 kg) |
| Acceptance | Ingen synlig lækkage, ingen trykfald, der overskrider grænserne (typisk maksimalt 1–2 %) |
| Temperatur | Testvæske og støbning ved ca. omgivende temperatur; undgå termisk chok |
For anvendelser, hvor vandkontakt er uønsket, anvendes trykprøvning med luft (med luft eller kvælstof) – men med betydeligt strengere sikkerhedsforanstaltninger på grund af den lagrede energi i komprimeret gas:
| Standard | Omfang |
|---|---|
| ASME B16.34 | Ventiltrykprøvning |
| API 598 | Ventilinspektion og -prøvning |
| ISO 5208 | Industrielle ventiler — trykprøvning |
| EN 12266 | Industrielle ventiler — prøvning af metalventiler |
NDT-verificering bekræfter den indre integritet og overfladetilstanden, men bekræfter ikke, at materialet i sig selv er korrekt.
Den kemiske sammensætning verificeres ved hjælp af en optisk emissionsspektrometer — en elektrisk bue eller gnist fordamper en lille mængde af støbeoverfladen, og det udsendte lys spektrum afslører den elementære sammensætning.
| Krav | Træning |
|---|---|
| Kalibrering | Daglig typestandardisering med certificerede referencematerialer |
| Prøveudtagning | Overflade slibet for at fjerne oxidskala, decarburering og forurening |
| Analyse | Mindst to frembringelser pr. prøve; resultaterne gennemsnitliges |
| Rapportering | Varmenummer, analyse dato, elementprocenter, spektrometeridentifikation |
| Test | Udstyr | Almindelig frekvens | Standard |
|---|---|---|---|
| Træk (brudstyrke, flydegrænse, forlængelse) | Almen prøveundersøgelsesmaskine | Én prøve pr. varme; prøvestang afstøbt fra samme varme | ASTM A370, ISO 6892 |
| Charpy-impactprøvning | Impactprøver med temperaturregulering | Ifølge specifikationen for lavtemperaturdrift | ASTM A370, ISO 148 |
| Brinell-hårdhed | Brinell-hardhedsmåler (3.000 kg, 10 mm kugle til stål) | Hver afstøbning eller repræsentativt prøveudtag pr. parti | ASTM E10, ISO 6506 |
| Rockwell Hårdhed | Rockwell Tester | Hurtig verifikation under fremstillingen; lokal hårdhed | ASTM E18, ISO 6508 |
For seriefremstillede dele, der kræver verificeret dimensionel overensstemmelse, genererer CMM-inspektion en komplet 3D-punktsky sammenlignet med CAD-modellen. Moderne brotype- eller portalkran-CMM’er opnår en volumetrisk nøjagtighed på ±(2,0 + L/300) μm.
For store afstøbninger, der overstiger CMM’s kapacitet, er manuel layoutinspektion ved hjælp af måleplader, højdemålere, tommelfingere, mikrometre og drejekontrolstandard praksis.
| Metode | Nøjagtighed | Bedst til |
|---|---|---|
| CMM (brotype) | ±3–5 μm | Dele op til ca. 2 m på enhver akse |
| Koordinatmålingsmaskine (gantry-type) | ±5–15 μm | Store støbeemner; i området 2–8 m |
| Lasertracker | ±25–50 μm over 10 m | Meget store støbeemner; slaggeredskaber, valserkasser |
| Manuelt layout | ±0,05–0,1 mm (erfarne inspektører) | Enkeltstykker og prototyper; store støbeemner |
NDT-resultater er kun lige så pålidelige som inspektøren, der producerer dem. Personalekvalifikation skal specificeres som en del af NDT-kravet.
| System | Omfang |
|---|---|
| ASNT SNT-TC-1A | Arbejdsgiverbaseret certificering; bredt anvendt i Nordamerika |
| ASNT CP-189 | Centralt certificeringsstandard; alternativ til SNT-TC-1A |
| ISO 9712 | International standard for NDT-personalekvalifikation; tredjepartscertificering |
| EN 473 (erstattet af ISO 9712) | Tidligere europæisk standard; nu harmoniseret med ISO 9712 |
| Niveau | EVNERSKAB |
|---|---|
| Niveau I | Udfører specifikke NDT-operationer under tilsyn af niveau II eller III; kan ikke fortolke resultater eller udarbejde procedurer |
| Niveau II | Indstiller udstyr, udfører tests, fortolker og vurderer resultater i henhold til godkendte procedurer; udarbejder NDT-instruktioner |
| Niveau III | Udvikler NDT-procedurer og -teknikker; træner og prøver personale på niveau I og II; fastsætter acceptkriterier |
Minimumskrav for uafhængig inspektion alle NDT på kritiske støbninger skal udføres af inspektører med niveau II-certificering, der arbejder efter procedurer godkendt af en niveau III-person.
En komplet NDT-specifikation på en støbe-tegning omfatter metode, standard, omfang, acceptkriterier, tidspunkt og personalekvalifikationer:
NON-DESTRUCTIVE TESTING REQUIREMENTS:
MT: 100% of all accessible surfaces per ASTM E709 (continuous yoke method,
fluorescent wet particles). Acceptance to ASTM A903 Severity Level II.
Inspector: ASNT Level II (MT) minimum.
UT: 100% volumetric per ASTM A609. Scan all sections ≥25 mm thickness.
Acceptance: No indication exceeding reference level from 6 mm flat-bottom
hole at the inspection depth. Inspector: ASNT Level II (UT) minimum.
RT: Critical sections as indicated on drawing (Sections A-A, B-B, C-C)
per ASTM E446. Acceptance to Category A, Severity Level 2.
Inspector: ASNT Level II (RT) minimum.
PT: All machined surface-breaking edges and thread roots per ASTM E165
(Type II, Method C). Acceptance: No linear indications. Nonlinear
indications ≤3 mm diameter.
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes per
API 598. No visible leakage; pressure drop ≤1% of test pressure.
| NDT-aktivitet | Når udført |
|---|---|
| VT af overfladen lige ud af støbeformen | Efter stråleblæsning; før enhver reparationssvejsning |
| MT/PT efter reparationssvejsning | Efter varmebehandling (PWHT); efter endelig overfladebehandling |
| Men | Efter varmebehandling (kornforfining forbedrer UT-respons) |
| Rt | Efter varmebehandling; efter reparationssvejsning |
| Tryks Test | Efter endelig bearbejdning; efter alle NDE; før maling/belægning |
| Endelig visuel inspektion | Efter afslutning af alle operationer; før emballering |
NDT-resultater skal dokumenteres på en måde, der gør det muligt at spore dem til individuelle støbninger, og de skal kunne granskes af kunder og uafhængige inspektører.
Hver NDT-rapport skal indeholde:
| Element | Eksempel |
|---|---|
| Identifikation af emne | Emnenummer, smeltenummer, støbningsserienummer |
| Inspektionsmetode og standard | "MT pr. ASTM E709" |
| Inspektionsparametre | Magnetiseringsmetode, strøm, partikletype, belysningsforhold |
| Resultater | Indikationslokationer, dimensioner, typer; disposition (godkendt/afvist/repareret) |
| Inspektørens identifikation | Navn, certificeringsniveau, certificeringsnummer |
| Dato og Tid | Dato for inspektion |
| Udstyrsidentifikation | Udstyrstype, kalibreringsfrist |
| Reference til acceptkriterier | Standard og alvorlighedsniveau anvendt |
Selskaber som Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. levere komplette inspektionsdokumentationspakker — herunder spektrometerrapporter, mekaniske testcertifikater, MT/UT/PT-rapporter, dimensionelle inspektionsdata og tryktestcertifikater — organiseret efter glødenummer og sporbart til individuelle støbninger, således at dokumentationskravene i EN 10204 3.1 og 3.2 opfyldes.
Effektiv ikke-destruktiv testning er forskellen mellem at fragte støbninger og at fragte kvalificerede støbninger. Et systematisk program for ikke-destruktiv testning — som vælger de rigtige metoder til de pågældende fejltyper, anvender dem i den rigtige omfang på det rigtige tidspunkt i fremstillingsprocessen, fortolker resultaterne ud fra dokumenterede acceptkriterier og registrerer alt i revisionsdygtige rapporter — transformerer kvalitet fra en ambition til en verificerbar faktum.
Vigtigste konklusioner ved specifikation af ikke-destruktiv testning:
Kræver du støbninger med certificeret NDT og komplet inspektionsdokumentation? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. leverer integreret støbning, varmebehandling, maskinbearbejdning og multimetode-NDT-inspektion fra vores ISO 9001-certificerede facilitet. Kontakt os med dine NDT-krav for et teknisk tilbud.
Seneste nyheder2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24