Meta Description: Kompleksowy przewodnik inżynierski po obróbce cieplnej odlewów metalowych. Poznaj procesy żarzenia, normalizacji, hartowania i odpuszczania, żarzenia roztworowego, uwalniania naprężeń oraz austemperyzacji — wraz z zakresami temperatur, czasami wytrzymania, prędkościami chłodzenia oraz ewolucją struktury mikrokrystalicznej dla stali węglowej, stali nierdzewnej, żeliwa sferoidalnego i innych.
Obróbka cieplna to niewidoczny czynnik różnicujący w odlewnictwie metali. Dwa odlewy wykonane z tej samej partii metalu, o identycznym składzie chemicznym i identycznej geometrii po odlewaniu mogą mieć zupełnie inne właściwości mechaniczne — jeden kruchy i podatny na pękanie, drugi odporny na odkształcenia plastyczne i zmęczenie — wyłącznie w zależności od tego, co dzieje się w piecu do obróbki cieplnej.
Dla inżynierów określających parametry komponentów odlewanych zrozumienie obróbki cieplnej nie jest opcjonalne. Specyfikacja obróbki cieplnej na rysunku technicznym bezpośrednio określa wytrzymałość, plastyczność, odporność na uderzenia, obrabialność i stabilność wymiarową elementu. Nieodpowiednia specyfikacja lub błędnie przeprowadzona obróbka cieplna to jedna z najczęstszych przyczyn awarii odlewów w eksploatacji — a zarazem jedna z najłatwiejszych do zapobieżenia.

Niniejszy przewodnik omawia główne procesy obróbki cieplnej stosowane w przypadku odlewów ze stali i żelaza, zawierając praktyczne parametry, wyjaśnienia metalurgiczne oraz wymagania dotyczące kontroli jakości.
W przeciwieństwie do wyrobów walcowanych (blachy, pręty, kucie), które podlegają przetwarzaniu termomechanicznemu w trakcie kształtowania, odlewy krzepną w nieruchomym formierze. Mikrostruktura po odlewaniu jest całkowicie określona przez szybkość chłodzenia od temperatury zalewania — która różni się znacznie pomiędzy grubymi a cienkimi przekrojami tego samego odlewu.
| Cel | Mechanizm | Typowy proces |
|---|---|---|
| Zmniejszenie naprężeń resztkowych | Relaksacja termiczna naprężeń sprężystych powstających w wyniku różnicowego chłodzenia | Odpuszczanie naprężeń |
| Udoskonalenie struktury ziarnistej | Przeciąganie (rekryształizacja) grubych ziaren po odlewaniu | Normalizacja |
| Poprawa obrabialności | Zmiękczanie matrycy; sferydyzacja węglików | Pełne odpuszczanie, odpuszczanie podkrytyczne |
| Zwiększenie wytrzymałości i twardości | Powstanie martenzytu, bainitu lub drobnoziarnistej ferrytu-perlity | Hartowanie i odpuszczanie |
| Poprawa udarności | Odpuszczanie martenzytu; udrobnienie ziarna | Normalizacja i odpuszczanie, hartowanie i odpuszczanie |
| Przywrócenie odporności na korozję | Rozpuszczenie węglików chromu wytrąconych podczas odlewania lub spawania | Odpuszczanie roztworowe (stal nierdzewna) |
| Osiągnąć określoną mikrostrukturę | Przetransformować macierz w ausferryt w celu otrzymania ADI | Austemprowanie |
| Wyeliminować kruchość wodorową | Zdyfundować wodór z stali w podwyższonej temperaturze | Wypalanie wodoru (odkruchość) |
Profesjonalna odlewnia z zintegrowaną możliwością obróbki cieplnej — np. Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , która posiada własne piece do normalizacji, hartowania i odpuszczania z kalibrowaną kontrolą temperatury oraz rejestracją na wykresach — zapewnia, że każdy odlew opuszcza odlewnię w określonym stanie obróbki cieplnej z pełną śledzilnością.
Przeznaczenie : Zmniejszenie naprężeń resztkowych powstałych w trakcie krzepnięcia i ochładzania bez istotnego zmieniania mikrostruktury ani właściwości mechanicznych.
Jak to działa : Odlew jest nagrzewany do temperatury poniżej zakresu przemiany (zazwyczaj 550–650 °C dla stali węglowych i niskostopowych), utrzymywany przez określony czas, aby umożliwić termiczną relaksację naprężeń sprężystych, a następnie powoli chłodzony. Nie zachodzi żadna przemiana fazowa — proces ma wyłącznie charakter termomechaniczny.
| Materiał | Zakres temperatur | Czas utrzymywania | Chłodzenie |
|---|---|---|---|
| Stal węglowa (WCB, WCC) | 600–650 °C | 1 godzina na każde 25 mm grubości przekroju, minimum 2 godziny | Chłodzenie w piecu do 300 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Stal niskostopowa (8630, 4130) | 620–680 °C | 1 godzina na każde 25 mm, minimum 2 godziny | Chłodzenie w piecu do 300 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Stal austenityczna nierdzewna (304, 316) | Zazwyczaj nie poddaje się wyrównaniu naprężeń w tych temperaturach (ryzyko uzbojenia) | — | Zamiast tego przeprowadzić odpuszczanie roztworowe (patrz punkt 2.4) |
| Stal nierdzewna ferrytyczno-martensityczna (410, CA6NM) | 620–680 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu do 300 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
Kiedy należy określić wyrównanie naprężeń :
Kontrola jakości sprawdzić jednolitość temperatury pieca (±15 °C w strefie roboczej). Szybkość chłodzenia jest tak samo ważna jak cykl nagrzewania — zbyt szybkie chłodzenie ponownie wprowadza naprężenia termiczne, co uniemożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu.
Przeznaczenie : Uzyskanie miękkiej, obrabialnej mikrostruktury o maksymalnej ciągliwości. Pełne żarzenie całkowicie przekształca strukturę odlewniczą w grubą perlitę i ferryt (dla stali hipoeutektoidalnych).
Jak to działa : Odlew jest nagrzewany powyżej górzej temperatury krytycznej (Ac₃) — zwykle 850–950 °C dla stali węglowych — i utrzymywany w tej temperaturze, aby całkowicie austenityzować strukturę, po czym jest bardzo wolno chłodzony (chłodzenie w piecu) w celu uzyskania równowagowej struktury ferryt-perlita.
| Materiał | Temperatura austenityzacji | Czas utrzymywania | Szybkość chłodzenia |
|---|---|---|---|
| Stal węglowa (WCB) | 870–900 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu z prędkością ≤50 °C/godz. do 500 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Stal niskostopowa (8630) | 850–880 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu z prędkością ≤50 °C/godz. do 500 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Stal węglowa wysokowęglowa (>0,50 % C) | 790–820 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu z prędkością ≤30 °C/godz. do 500 °C, a następnie chłodzenie powietrzem |
Uzyskana struktura mikroskopowa : gruba ferryt + perlit (stale hipoeutektoidalne); gruby perlit + cementyt (stale hipereutektoidalne).
Uzyskana twardość : stal węglowa WCB zwykle 130–170 HB po pełnym ulepszaniu cieplnym.
Kiedy należy określić pełne ulepszanie cieplne :
Praktyczna uwaga : Pełne wyżarzanie jest najbardziej czasochłonnym i najbardziej energochłonnym procesem obróbki cieplnej. Dla większości odlewów przemysłowych normalizacja (patrz 2.3) zapewnia wystarczającą obrabialność przy krótszym czasie cyklu i niższych kosztach. Pełne wyżarzanie stosuje się wyłącznie w przypadkach, gdy konieczna jest maksymalna miękkość.
Przeznaczenie : Ulepszenie grubego, odlewniczego struktury ziarnistej, ujednolicenie mikrostruktury oraz uzyskanie umiarkowanej wytrzymałości przy dobrej odporności na uderzenia. Normalizacja jest najczęściej stosowaną obróbką cieplną dla odlewów ze stali węglowej i niskostopowej.
Jak to działa : Odlew nagrzewa się powyżej górnej temperatury krytycznej (Ac₃), utrzymuje w tej temperaturze w celu pełnego austenityzowania, a następnie chłodzi w nieruchomym powietrzu. Szybszy przebieg chłodzenia (w porównaniu z wyżarzaniem) powoduje powstanie drobniejszej mikrostruktury ferrytowo-perlitowej o mniejszym rozmiarze ziarna.
| Materiał | Temperatura normalizacji | Czas utrzymywania | Chłodzenie |
|---|---|---|---|
| Stal węglowa (WCB, WCC) | 890–920 °C | 1 godzina na każde 25 mm, minimum 1 godzina | Chłodzenie w nieruchomym powietrzu |
| Stal niskostopowa (8630, 4130) | 870–900 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w nieruchomym powietrzu |
| Stal węglowa (LCB, LCC — niskotemperaturowa) | 890–920 °C + odpuszczanie w zakresie 600–650 °C | Jak wyżej | Chłodzenie powietrzem + odpuszczanie w piecu |
| Stal manganowa (Hadfield) | 1050–1100 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Gaszenie wodą (użebrowanie roztworowe, nie normalizacja — patrz uwaga poniżej) |
Uzyskana struktura mikroskopowa mielka ferryt + mielka perlit. Wielkość ziarna zwykle ASTM 5–8 (w porównaniu do ASTM 1–3 w stanie odlewniczym).
Właściwości końcowe stali WCB (typowe) :
| Nieruchomości | Stan odlewany | Po normalizacji | Po normalizacji + odpuszczeniu |
|---|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | 450–520 | 500–580 | 490–550 |
| Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | 220–260 | 260–320 | 250–300 |
| Wydłużenie (%) | 15–22 | 22–28 | 24–30 |
| Uderzenie Charpy przy 0 °C (J) | 8–15 | 15–25 | 20–35 |
| Twardość (HB) | 140–170 | 150–180 | 140–170 |
Uwaga dotycząca stali manganowej Hadfielda : Stal manganowa austenityczna (11–14 % Mn) poddawana jest odpuszczaniu w roztworze przez nagrzanie do temperatury 1050–1100 °C i gaszenie wodą — nie poddaje się normalizacji. Chłodzenie na powietrzu powoduje wytrącanie się karbidów na granicach ziaren, co prowadzi do odkształczenia stali. Gaszenie wodą utrzymuje węgiel w roztworze stałym, tworząc pełną strukturę austenityczną, odporną na uderzenia i podatną na umacnianie przez odkształcenie plastyczne, która czyni stal Hadfielda wyjątkową.
Kiedy należy określić normalizację :
Przeznaczenie : Uzyskuje się wysoką wytrzymałość i twardość przy kontrolowanej odporności na uderzenia poprzez tworzenie martenzytu i jego późniejsze odpuszczanie. Hartowanie i odpuszczanie zapewnia najwyższe osiągalne poziomy wytrzymałości w odlewach stalowych.
Jak to działa odlewek poddawany jest austenityzacji, a następnie szybko chłodzony (hartowany) w wodzie, oleju lub polimerze w celu wytworzenia martenzytu – twardej, ale kruchej fazy metastabilnej. Następnie odlew jest ponownie nagrzewany (odpuszczany) do temperatury poniżej Ac₁ w celu zmniejszenia kruchości przy jednoczesnym zachowaniu większości przyrostu wytrzymałości.

| Materiał | Temperatura austenityzacji | Środek hartujący | Typowa twardość po hartowaniu |
|---|---|---|---|
| Stal węglowa (WCB, 0,25 % C) | 870–900 °C | Woda lub 10 % polimer | 35–45 HRC |
| Stal niskostopowa (8630) | 850–880 °C | Olej lub polimer | 45–52 HRC |
| Stal niskostopowa (4140) | 840–870 °C | Pompa | 50–56 HRC |
| Stal nierdzewna martensityczna (410/CA15) | 950–1020 °C | Olej lub powietrze (hartowalna powietrzem w cienkich przekrojach) | 40–48 HRC |
| Stal nierdzewna martensityczna (CA6NM) | 1000–1050 °C | Olej lub powietrze | 38–44 HRC |
Intensywność hartowania szybkość chłodzenia musi przekraczać krytyczną szybkość chłodzenia stali, aby uniknąć powstania ferrytu i bainitu. Hartowanie w wodzie jest najbardziej intensywne i zapewnia najwyższą twardość, ale także największe ryzyko odkształceń i pęknięć. Oleje oraz polimerowe ciecze hartownicze zapewniają wolniejsze i bardziej jednorodne chłodzenie – są preferowane dla złożonych kształtów i stali stopowych.
| Temperatura odpuszczania | Uzyskana twardość (WCB, przybliżona) | Uzyskana struktura mikroskopowa | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 200–300 °C | 32–38 HRC | Martensyt odpuszczony (minimalne grubienie się karbidów) | Części odporno na zużycie, krawędzie tnące |
| 400–500 °C | 25–32 HRC | Martensyt odpuszczony + drobne karbidy | Włoki konstrukcyjne o wysokiej wytrzymałości |
| 550650 °C | 1825 HRC (220260 HB) | Martensyt hartowany/karbidy sferoidowane | Wyroby ciśnieniowe, ogólne konstrukcyjne |
| 650700 °C | 1520 HRC (180220 HB) | W pełni sferoidowane węglowodany ferrytowe | Maksymalna wytrzymałość; użytkowanie w niskich temperaturach |
Ostrzeżenie o rozkładzie temperatury : Niektóre stali stopowe (zwłaszcza te zawierające Mn, Cr, Ni) są podatne na rozkład wrzątu, gdy są wolno chłodzone w zakresie 375-575 °C lub utrzymywane przez dłuższy czas w tym zakresie. Mechanizmem jest segregacja elementów zanieczyszczeń (P, Sb, Sn, As) do poprzednich granic ziaren austenitu. W przypadku, gdy w przypadku zastosowania metody oczyszczania węgla lub węgla węgla lub węgla węgla lub węgla węgla lub węgla węgla lub węgla węgla lub węgla węgla lub węgla węgla lub węgla, należy zastosować metody oczysz

W Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , warsztat obróbki cieplnej obsługuje kalibrowane piece z wielopokojową kontrolą temperatury i ciągłym rejestrowaniem wykresów, zapewniając, że każdy cykl Q&T jest wykonywany zgodnie z określonymi parametrami z pełną identyfikowalnością od wykresów obciąż
Przeznaczenie rozpuszczenie węglików chromu wydzielających się podczas krzepnięcia lub ochładzania, przywracające jednorodną mikrostrukturę austenityczną oraz pełną odporność korozyjną. Jest to podstawowa obróbka cieplna odlewów ze stali nierdzewnej austenitycznej.
Jak to działa odlew jest nagrzewany do temperatury, w której węgliki chromu ulegają rozpuszczeniu (zwykle 1040–1120 °C), utrzymywany w tej temperaturze w celu uzyskania jednorodności austenity, a następnie szybko chłodzony (gaszony wodą), aby zachować węgiel i chrom w roztworze stałym. Powolne ochładzanie w zakresie temperatur 425–870 °C powoduje wydzielanie się węglików chromu na granicach ziaren (uzwojenie), co prowadzi do wyczerpania sąsiedniej macierzy chromem i utraty odporności korozyjnej.
| Stala | Temperatura ujednorodniania | Czas utrzymywania | Chłodzenie |
|---|---|---|---|
| CF8 / 304 (A351) | 1040–1120 °C | 1 godzina na każde 25 mm, minimum 30 minut | Chłodź natychmiast w wodzie |
| CF8M / 316 (A351) | 1040–1120 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodź natychmiast w wodzie |
| CF3 / 304L (A351) | 1040–1100 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodź natychmiast w wodzie |
| CF3M / 316L (A351) | 1040–1100 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodź natychmiast w wodzie |
| CD4MCu (duplex, A890) | 1040–1100 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodź natychmiast w wodzie |
| CE3MN / 2507 (super duplex, A890) | 1060–1120 °C | Wypalanie roztworowe + chłodzenie wodne | Chłodzenie wodne — szybkie schładzanie jest niezbędne, aby uniknąć fazy sigma |
Wymóg krytyczny czas od wyjścia z pieca do zanurzenia w zbiorniku chłodzącym musi być zminimalizowany — idealnie poniżej 60 sekund dla cienkich przekrojów i nie dłużej niż 2–3 minuty dla dowolnego przekroju. Każde opóźnienie powoduje, że powierzchnia odlewu schładza się w zakresie temperatur wrażliwości przed chłodzeniem.
Uwagi dotyczące stali nierdzewnych duplex oprócz rozpuszczenia karbidów wypalanie roztworowe ustala odpowiedni bilans faz ferryt-austenit (zazwyczaj 40–60 % ferrytu). Prędkość schładzania od temperatury wypalania musi być wystarczająco duża, aby zapobiec powstaniu fazy sigma oraz innych związków międzymetalicznych — te osłabiają stop i niszczą odporność korozyjną. Temperatura wypalania roztworowego oraz prędkość schładzania dla gatunków duplex muszą być ściśle kontrolowane.
Weryfikacja po wypaleniu roztworowym należy zweryfikować:
Żeliwa odlewnicze reagują na obróbkę cieplną inaczej niż stali ze względu na obecność grafitu – który nie ulega przemianie – oraz wyższe zawartości węgla i krzemu, które przesuwają temperatury i kinetykę przemian.
| Materiał | Temperatura | Czas utrzymywania | Chłodzenie |
|---|---|---|---|
| Żeliwo szare (niestopowe) | 510–565 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu do 200 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Żeliwo szare (stopowe, np. Ni-Cr) | 550–590 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu do 200 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Żeliwo sferoidalne ( ferrytyczne ) | 510–565 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu do 300 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
| Żeliwo sferoidalne (perytyczne ) | 550–590 °C | 1 godzina na każde 25 mm | Chłodzenie w piecu do 300 °C, następnie chłodzenie powietrzem |
Uwaga uwaga: Uwolnienie naprężeń w żeliwie szarej powyżej 600 °C może spowodować wzrost płatków grafitu oraz trwałą zmianę wymiarów. Temperatura powinna być utrzymywana poniżej 600 °C dla żelaza szarego, chyba że określono celowy cykl wyżarzania (z przewidywaną zmianą wymiarów).
Przeznaczenie cel: Uzyskanie całkowicie ferrytycznej struktury mikrostruktury w celu osiągnięcia maksymalnej ciągliwości i odporności na uderzenie (jak to wymagane dla gatunków QT400-18 / 60-40-18).
Proces nagrzanie do temperatury 900–950 °C, wytrzymanie w celu austenityzacji (węgiel z matrycy rozpuszcza się w austenicie), a następnie powolne chłodzenie w piecu przez zakres eutektoidalny (700–760 °C), aby umożliwić dyfuzję węgla z austenitu do istniejących węzłów grafitu. Wynikiem jest matryca ferrytu z węzłami grafitu — maksymalna ciągliwość, minimalna wytrzymałość.
| Parametry | Wartość |
|---|---|
| Temperatura austenityzacji | 900–950 °C |
| Czas utrzymywania | 1 godzina na każde 25 mm + 1 godzina |
| Chłodzenie | Chłodzenie w piecu z prędkością ≤50 °C/godz. w zakresie temperatur 760–690 °C, a następnie chłodzenie powietrzem |
Wynik : Właściwości QT400-18: wytrzymałość na rozciąganie ≥400 MPa, granica plastyczności ≥250 MPa, wydłużenie ≥18 %, twardość 130–180 HB, udarność Charpy ≥14 J (temperatura pokojowa).
Przeznaczenie : Uzyskanie dominującej macierzy perlitowej w celu zwiększenia wytrzymałości i odporności na zużycie (gatunki QT600-3 i QT700-2).
Proces : Austenityzacja w temperaturze 870–930 °C, a następnie chłodzenie powietrzem. Szybsza prędkość chłodzenia (w porównaniu do ulepszania) hamuje dyfuzję węgla do węglowych węzłów grafitowych, co wymusza wydzielanie się węgla w postaci ferrytu podczas przemiany eutektoidalnej.
| Docelowy gatunek | Temperatura normalizacji | Chłodzenie | Typowy wynik |
|---|---|---|---|
| QT600-3 | 870–900 °C | Stagnujące powietrze | Perlit + ferryt (struktura typu „cel”); 190–270 HB |
| QT700-2 | 880–920 °C | Wymuszone chłodzenie powietrzem lub olejem oraz odpuszczanie w temperaturze 550–600 °C | Drobny perlit lub ferryt odpuszczony; 225–305 HB |
Przeznaczenie : Uzyskanie mikrostruktury ausferrytycznej (igiełkowaty ferryt + austenit stabilizowany węglem), łączącej wyjątkowo wysoką wytrzymałość z użyteczną plastycznością — najwyższa klasa wydajności żeliwa sferoidalnego.
Jak to działa : Odlew jest austenityzowany (850–930 °C), a następnie gaszony w ciekłej soli o temperaturze utrzymywanej w zakresie 230–450 °C (powyżej temperatury rozpoczęcia przemiany na martenzyt). Przechowywany jest w tej temperaturze (austemprowany) do momentu zakończenia przemiany na ausferryt, po czym chłodzony do temperatury pokojowej. Wynikiem jest matryca drobnoigiełkowego ferrytu w matrycy wzbogaconego węglem stabilnego austenitu — bez martenzytu i bez ferrytu perlitowego.
| Klasa ADI (ISO 17804) | Temperatura austemprowania | Wytrzymałość na rozciąganie (Mpa) | Wydłużenie (%) | Twardość (HB) | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|---|
| ADI 800-10 | 380–450 °C | 800 min | 10 min | 250–310 | ADI o wysokiej plastyczności; elementy zawieszenia, wsporniki |
| ADI 1050-7 | 320380 °C | 1050 min | 7 min | 320–380 | Wyroby z tworzyw sztucznych |
| ADI 1200-3 | 280340 °C | 1200 min | 3 min | 340–420 | Wysoko wytrzymałe elementy ADI; płyty zużycia, elementy szynowe |
| ADI 1400-1 | 230280 °C | 1400 min. | 1 min | 380–480 | Maksymalna wytrzymałość; części zużycia górnicze, ciężkie narzędzia |
Austerpering umożliwia ADI zastąpienie stali kuwanej i obróbki cieplnej w wielu zastosowaniach przy niższych kosztach i z dodatkowymi korzyściami związanymi z odlewaniem w kształcie prawie netto, zmniejszonym obróbką i lepszym tłumieniem. Jest to najszybciej rozwijający się segment rynku żelaza elastycznego.
| Wymaganie | Specyfikacja |
|---|---|
| Jednorodność temperatury | ± 15 °C w całej strefie roboczej (AMS 2750 lub równoważny) |
| Kontrola temperatury | Kontroler PID z odwrotną reakcją termopary |
| Rejestracja temperatury | Ciągły rejestrator wykresów lub cyfrowy rejestrator danych trwały rejestrator dla każdego cyklu |
| Umiejscowienie termoelementów | Co najmniej jeden termopar kontaktowy na odlewie (dla części krytycznych) w dodatku do termopar kontrolujących piec |
| Kalibracja | Kalibracja termopar i regulatorów pieca co 3–6 miesięcy; śledzona zgodnie ze standardami krajowymi |

| Badanie | W razie potrzeby | Akceptacja |
|---|---|---|
| Twardość (Brinell/Rockwell) | Każda partia obróbki cieplnej | Zgodnie ze specyfikacją materiału lub rysunkiem |
| Test wytrzymałości na rozciąganie | Zgodnie z partią obróbki cieplnej lub partią odlewów | Zgodnie ze standardem materiału (ASTM, EN) |
| Uderzenie Charpy’ego | Eksploatacja w niskich temperaturach; wyposażenie ciśnieniowe | Zgodnie ze specyfikacją przy minimalnej temperaturze konstrukcyjnej metalu |
| Metalografia | Nowa kwalifikacja procesu; badanie awarii | Mikrostruktura odpowiada określonemu warunkowi |
| Test odporności na korozję (ASTM A262, G48) | Stalowe o masie nieprzekraczającej 0,15 mm | Brak uczulenia; akceptowalna odporność na odrywanie |
| NDE po obróbce cieplnej (MT, UT) | Odlewy skłonne do łamania pęknięć; części zawierające ciśnienie | Brak pęknięć związanych z obróbką cieplną |

| Wada | Spowodować | Zapobieganie |
|---|---|---|
| Wykrywanie pęknięć | Zbyt wysoka szybkość chłodzenia; ostre narożniki; nieodpowiednie podgrzewanie; niewłaściwy wybór gaśnika | Wykorzystanie polimerowego tłumienia lub oleju do tworzenia złożonych kształtów; zwiększenie promieni filera; podgrzewanie przed austenityzacją |
| Niewystarczająca twardość | Za niska temperatura austenityzacji; opóźnienie gaśnięcia; nieodpowiednie mieszanie gaśnięcia; dekarboryzacja | Sprawdź temperaturę pieca; zminimalizuj czas przenoszenia; zapewnić odpowiedni przepływ gaśnic; użyj atmosfery ochronnej |
| Nadmierna twardość / niska elastyczność | Niewystarczająca temperatury, zbyt niska temperatura temperowania | Sprawdź temperaturę pieca hartowania; sprawdź rejestrator wykresów |
| Zniekształcenie | Niejednorodne ogrzewanie lub chłodzenie; naprężenia resztkowe po odlewaniu; niewłaściwe podparcie podczas ogrzewania | Zastosować stopniowe ogrzewanie; przeprowadzić odpuszczanie przed hartowaniem; prawidłowo podpierać odlewy w piecu |
| Uwrażliwienie (stal nierdzewna) | Wolne chłodzenie w zakresie temperatur 425–870 °C po odpuszczeniu roztworowym | Natychmiastowe gaszenie w wodzie z temperatury odpuszczania roztworowego; weryfikacja zgodnie z normą ASTM A262 |
| Utlenienie powierzchni (utlenianie) | Ogrzewanie w atmosferze utleniającej bez ochrony | Zastosować kontrolowaną atmosferę (gaz endotermiczny, azot, próżnia) lub powłokę ochronną |
Kompletna specyfikacja obróbki cieplnej nie pozostawia miejsca na interpretacje. Następujące elementy powinny znaleźć się na rysunku odlewu lub w towarzyszącej specyfikacji procedury obróbki cieplnej:
HEAT TREATMENT REQUIREMENT:
Process: Normalize + Temper
Material: ASTM A216 Grade WCB
Normalizing temperature: 900 ± 15 °C
Holding time at temperature: 1 hour per 25 mm of maximum section thickness, minimum 2 hours
Cooling: Still air cool to ambient temperature
Tempering temperature: 620 ± 15 °C
Holding time at temperature: 1 hour per 25 mm, minimum 2 hours
Cooling after tempering: Still air cool
Required properties after heat treatment:
- Hardness: 140–170 HB
- Tensile strength: 485–620 MPa
- Yield strength: 250 MPa minimum
- Elongation: 22% minimum
Documentation:
- Furnace chart recorder trace for each cycle, identified with casting heat number
- Hardness test results for each casting or representative sample
- Tensile test results from test bar cast from same heat and heat-treated with castings
Obróbka cieplna to miejsce, w którym metalurgia spotyka się z produkcją. Jest to jedno etap procesu, który może pomnożyć wartość odlewu — albo ją zniszczyć. Różnica między odlewem spełniającym specyfikację a odlewem, który ulega awarii w eksploatacji, często wynika z odchylenia o zaledwie 20 °C temperatury pieca, 30 minut czasu wygrzewania lub 10 sekund między wyjściem z pieca a zanurzeniem w chłodziwie.
Kluczowe zasady skutecznej obróbki cieplnej odlewów:
W Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , odpuszczanie jest integralną częścią naszego przepływu pracy od odlewu do gotowej części. Dzięki kalibrowanym piecom, ciągłemu rejestracji wykresów, wewnętrznym badaniom mechanicznym oraz udokumentowanemu systemowi jakości certyfikowanemu zgodnie z normą ISO 9001 dostarczamy odlewy w dokładnie określonym stanie odpuszczenia — wsparte pełną dokumentacją procesu.
Potrzebujesz odlewów stalowych lub żeliwnych z certyfikowaną obróbką cieplną? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. oferuje kompleksowe usługi: odlewnicze, obróbkę cieplną, frezowanie CNC oraz zapewnienie jakości w naszej fabryce o powierzchni 80 000 m² w prowincji Liaoning w Chinach. Skontaktuj się z nami, przesyłając specyfikację materiału oraz wymagania dotyczące obróbki cieplnej, aby otrzymać ofertę techniczną.
Gorące wiadomości2026-08-28
2026-08-21
2026-08-14
2026-08-07
2026-07-31
2026-07-24