Wszystkie kategorie

AKTUALNOŚCI

Jak zakupić wysokiej jakości odlewy metalowe z Chin: kompleksowy przewodnik dla kupujących

Jul 10, 2026

Meta Description: Praktyczny przewodnik dla międzynarodowych kupujących odlewów stalowych, żelaznych i ze stali nierdzewnej z Chin. Dowiedz się, jak oceniać odlewnie, negocjować ceny, zarządzać zapewnieniem jakości oraz unikać najczęstszych pułapek związanych z zakupami.


Chiny produkują rocznie ponad 50 milionów ton odlewów metalowych — czyli mniej więcej połowę światowej produkcji. Dla menedżerów zakupów, inżynierów oraz właścicieli firm z Ameryki Północnej, Europy, Bliskiego Wschodu i innych regionów chińskie odlewnie oferują niepowtarzalną kombinację zdolności produkcyjnych, szerokiego zakresu materiałów oraz konkurencyjności cenowej. Jednak przepaść między znalezieniem dostawcy na platformie Alibaba.com a otrzymaniem zgodnych części na własnym dokie jest duża — i wypełniona ryzykami, które nabywcy początkujący zwykle niedoszacowują.

Ten przewodnik zapewnia zorganizowany, praktyczny schemat pozyskiwania odlewów stalowych, odlewów żeliwnych oraz odlewów ze stali nierdzewnej z Chin. Obejmuje ocenę dostawców, komunikację techniczną, ustalanie cen, zapewnienie jakości, logistykę oraz niuanse kulturowe i handlowe, które decydują o tym, czy współpraca zakupowa zakończy się powodzeniem, czy porażką.

Modern Chinese foundry factory exterior — professional export-oriented facility


Część 1: Zrozumienie struktury chińskich odlewni

Zanim skontaktujesz się z dostawcami, upewnij się, że rozumiesz, z czym masz do czynienia. Chińska branża odlewnicza nie jest jednolita – obejmuje zakłady od rodzinnych warsztatów z pojedynczą piecą kubkową po notowane na giełdzie przedsiębiorstwa posiadające certyfikat IATF 16949 i zautomatyzowane linie formierskie.

Trzy poziomy chińskich odlewni

Poziom Charakterystyka Typowe certyfikaty Najlepszy dla
Poziom 1 — profesjonalni dostawcy eksportowi 150–2000+ pracowników; własne wyposażenie do obróbki skrawaniem, obróbki cieplnej i laboratorium badawcze; dedykowany dział eksportowy z inżynierami posługującymi się językiem angielskim; ponad 20 lat działalności ISO 9001, ISO 14001, IATF 16949, PED/AD2000, DNV/GL, API, ISO 45001 Odlewy o wysokiej wartości i złożonej konstrukcji; umowy na ciągłą produkcję; nabywcy wymagający pełnej dokumentacji i procesu PPAP
Poziom 2 — wiodący dostawcy na rynku krajowym, rozbudowujący działalność eksportową 50–300 pracowników; silna pozycja na rynku krajowym; rozwijająca się zdolność eksportowa; solidna kompetencja techniczna, choć mogą występować trudności w komunikacji ISO 9001, ewentualnie ISO 14001 Części średniej złożoności; nabywcy posiadający własny zespół techniczny, który potrafi pokryć luki w komunikacji
Poziom 3 — Warsztaty skupione na cenie 10–100 pracowników; minimalna infrastruktura jakościowa; ograniczona zdolność dokumentowania; cena jest głównym argumentem sprzedaży ISO 9001 (czasem) lub brak certyfikatu Proste, niestanowiące zagrożenia części; zakupujący gotowi samodzielnie zarządzać jakością przy użyciu inspekcji lokalnych

Porady praktyczne odlewnie poziomu 1 to najbezpieczniejszy wybór dla zakupujących po raz pierwszy oraz w przypadku krytycznych komponentów. Wyższa cena jednostkowa jest praktycznie zawsze rekompensowana mniejszą liczbą problemów jakościowych, szybszą komunikacją oraz wiarygodną dokumentacją. Firmy takie jak Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. — założona w 1958 r., z ponad 156 pracownikami, obiektem o powierzchni 80 000 m² i certyfikatem ISO 9001 — reprezentują model odlewni poziomu 1, który powinien być celem zakupów międzynarodowych: sprawdzona historia, zintegrowane możliwości odlewania i obróbki skrawaniem oraz systemowe zarządzanie jakością.

Skupiska geograficzne

Chińskie odlewnie są skoncentrowane w określonych regionach, z których każdy ma swoje specjalizacje:

Region Specjalizacja Uwagi
Liaoning (Dandong, Anshan, Shenyang) Duże odlewy stalowe, ciężkie komponenty przemysłowe, kubły żużlowe, części sprzętu górniczego Silne dziedzictwo przemysłu ciężkiego; bliskość hut stali i portów (Dalian, Dandong) zapewniają wydajną logistykę eksportową
Hebei (Cangzhou, Handan) Kołnierze rurociągów, korpusy zaworów, uniwersalne odlewy żeliwne i stalowe Duża skupiska małych i średnich odlewni
Shandong Żeliwo sferoidalne, żeliwo szare, odlewy motocyklowe Główny ośrodek produkcyjny; silny w sektorach motocyklowym i maszynowym
Zhejiang (Ningbo, Wenzhou) Odlewanie precyzyjne, stal nierdzewna, części precyzyjne Specjalizacja w komponentach zaworów i pomp
Shanxi Duże odlewy żeliwne, podstawy maszyn obróbkowych Możliwość odlewania ciężkich profili; niższe koszty pracy

Zrozumienie regionalnej specjalizacji pomaga zawęzić poszukiwania. Kupujący szukający dużych garnek żużlowych lub odlewów do sprzętu górniczego powinien zacząć od odlewni w prowincji Liaoning; kupujący potrzebujący odlewów precyzyjnych ze stali nierdzewnej do elementów zaworów powinien skierować się do prowincji Zhejiang.


Część 2: Ocena dostawcy — poza profilem na Alibaba

Profil dostawcy na Alibaba.com lub Made-in-China.com to jedynie punkt wyjścia, a nie potwierdzenie kwalifikacji. Oto jak poprawnie ocenić chińską odlewnię.

Krok 1: Przegląd dokumentacji

Zażądaj i zweryfikuj poniższe dokumenty przed wizytą na miejscu lub zamówieniem próbek:

Dokument Co sprawdzić
Licencja na prowadzenie działalności gospodarczej Nazwa firmy, kapitał zakładowy, data założenia, zakres działalności. Kapitał zakładowy poniżej 5 mln jenów chińskich (ok. 700 tys. USD) stanowi ostrzeżenie dla dostawców branży ciężkiej przemysłowej.
Certyfikat ISO 9001 Zweryfikuj numer certyfikatu na stronie internetowej instytucji wystawiającej (np. SGS, TÜV, Bureau Veritas, DNV). Sprawdź datę ważności.

02.jpg

|Certyfikacje specyficzne dla danego sektora | IATF 16949 (motocyklowe), PED/AD2000 (sprzęt ciśnieniowy), DNV/GL (morski), API (nafta i gaz). Sprawdź, czy zakres obejmuje produkcję odlewów, a nie tylko handel. | | Licencja eksportowa / rejestracja importu-eksportu | Potwierdza, że firma ma prawo do bezpośredniego eksportu. Niektórzy dostawcy mają tylko firmę handlową obsługującą eksport — nie jest to koniecznie problem, ale dodaje kolejny poziom pośrednictwa. | | Raport audytu fabryki | Jeśli dostępny — od podmiotu zewnętrznego (SGS, Bureau Veritas, TÜV) lub od istniejącego klienta. |

Czerwona flaga certyfikat wydany przez nieznaną lub niemożliwą do zweryfikowania organizację certyfikującą. Prawdziwe certyfikaty pochodzą od uznanych międzynarodowo instytucji. Certyfikat wydany przez nieznany lokalny organ bez portalu weryfikacji online jest bezwartościowy.

Krok 2: Ocena komunikacji

International buyer meeting with Chinese foundry representative reviewing casting drawings

Jakość komunikacji jest jednym z najsilniejszych predyktorów powodzenia w zakupach. Oceń:

Sygnał Dobre W sprawie
Czas reakcji W ciągu 24 godzin od pierwszego zapytania; w ciągu 48 godzin od pytań technicznych Wiele dni bez odpowiedzi; brak dopytywania o nieodpowiedziane pytania
Sprawność językowa angielska Zespół odpowiedzialny za eksport, który zna techniczne terminy odlewnicze Podstawowa znajomość języka angielskiego; nieporozumienia dotyczące specyfikacji technicznych
Zaangażowanie techniczne Zadaje szczegółowe pytania dotyczące zastosowania, warunków eksploatacji i wymagań jakościowych Natychmiast podaje cenę bez dyskusji technicznej
Przegląd rysunku Przedstawia opinie DFM oraz sugeruje modyfikacje w celu poprawy odlewalności Akceptuje rysunek bez pytań ani uwag
Gotowość do dostarczenia próbek Oferuje próbki wraz z pełnymi raportami pomiarowymi i materiałowo-technologicznymi Wymusza zamówienie produkcyjne bez kwalifikacji próbek

Odlewnia, która zadaje szczegółowe pytania dotyczące Twojej części — np. temperatury eksploatacji, ciśnienia, środowiska korozji oraz obciążenia cyklicznego — wykazuje kompetencje inżynierskie. Odlewnia, która podaje cenę w ciągu pięciu minut po otrzymaniu Twojego rysunku, prawdopodobnie opiera ją wyłącznie na masie, nie biorąc pod uwagę wymagań technicznych.

Krok 3: Audyt fabryki (na miejscu lub przeprowadzony przez stronę trzecią)

Jeśli dokumentacja i komunikacja są zgodne z oczekiwaniami, kolejnym krokiem jest audyt fabryki. Dla zakupujących, którzy nie mogą podróżować do Chin, firmy inspekcyjne niezależne (SGS, Bureau Veritas, TUV Rheinland, Intertek) oferują usługi audytu fabryki za około 1,0002 500 USD za jeden audyt.

Główne punkty listy kontrolnej audytu:

Zdolność produkcyjna

  • Urządzenia do topienia (piec łukowy elektryczny, piec indukcyjny) — pojemność i stan techniczny
  • Możliwości formowania (ręczne, maszynowe, linia zautomatyzowana) — odpowiednie do rozmiaru i wielkości zamówienia Twojej części
  • Piece do obróbki cieplnej wyposażone w skalibrowane regulatory temperatury oraz rejestratory zapisujące przebieg temperatury
  • Urządzenia do piaskowania i wykańczania odlewków
  • Możliwości obróbki CNC w przypadku części gotowych do montażu

Infrastruktura jakości

  • Spektrometr (emisyjny optyczny) do analizy chemicznej — z najnowszymi dokumentami kalibracji
  • Laboratorium badań mechanicznych (wytrzymałość na rozciąganie, udarność, twardość)
  • Możliwości badań nieniszczących: magnetyczne (MT), ultradźwiękowe (UT), kapilarne (PT), rentgenowskie (RT) – stosownie do przypadku
  • Współrzędnościowy pomiar maszynowy (CMM) lub ręczne pomiary szablonowe do weryfikacji wymiarów
  • Urządzenia do badań ciśnieniowych obudów zaworów i elementów przeznaczonych do pracy pod ciśnieniem
  • Program kalibracji z użyciem wzorców śledzonych

Systemy zarządzania

  • Dokumentacja podręcznika jakości i procedur
  • Śledzenie materiałów od numeru partii do raportu końcowego z inspekcji
  • System niezgodności i działań korygujących
  • Rekordy szkolenia pracowników dla inspektorów NDT i spawaczy
  • Planowanie produkcji i zarządzanie mocą produkcyjną

Profesjonalny odlewnia Tier 1 — na przykład Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. z certyfikowanym systemem jakości ISO 9001 oraz zintegrowanym procesem odlewania i obróbki skrawaniem — będzie przygotowana na audyt i dostarczy wszystkie dokumenty na żądanie. Odlewnia, która odmawia lub opóźnia przeprowadzenie audytu, powinna zostać wykluczona z rozważań.


Część 3: Komunikacja techniczna — Zapytanie ofertowe, które przynosi rezultaty

Jakość otrzymywanych odlewów jest wprost proporcjonalna do jakości informacji zawartych w zapytaniu ofertowym (RFQ). Najczęstszą przyczyną błędów w ofertach i niezgodności jakościowych jest jednoliniowy e-mail załączony z rysunkiem.

Kompletny pakiet zapytania ofertowego

Każde zapytanie dotyczące odlewów powinno zawierać:

1. Rysunek techniczny (PDF + 3D CAD, jeśli dostępny)

  • W pełni wymiarowany z tolerancjami
  • Specyfikacja materiału zgodna z uznawanym standardem (ASTM A216 WCB, EN 10213 G20Mn5, ASTM A351 CF8M — nie „stainless steel” ani „cast iron”)
  • Wymagania dotyczące obróbki cieplnej
  • Wymagania dotyczące nieniszczącej kontroli jakości (NDE) oraz kryteria akceptacji (np. „MT zgodnie z ASTM E709, akceptacja zgodnie z ASTM A903 poziom II")
  • Wymagania dotyczące wykończenia powierzchni i powłok
  • Masa (szacunkowa lub obliczona na podstawie modelu CAD)

2. Wymagania materiałowe i jakościowe

Example specification block:

Material: ASTM A216 Grade WCB (Carbon Steel)
Heat Treatment: Normalize at 900 ± 20°C, air cool; Temper at 650 ± 20°C
NDE: 100% MT of all accessible surfaces per ASTM E709, accept to ASTM A903 Severity Level II
Pressure Test: Hydrostatic at 1.5× design pressure for 30 minutes
Documentation: EN 10204 3.1 material certificate, dimensional report, NDE report, pressure test report
Marking: Heat number and part number stamped on non-machined surface

3. Wymagania handlowe

  • Szacunkowa roczna ilość i częstotliwość zamówień
  • Zakres docelowej ceny (jeśli znany)
  • Wymagany harmonogram dostawy
  • Preferowane warunki handlowe (Incoterms) (FOB, CIF, FCA, DAP)
  • Wymagania dotyczące opakowań
  • Dowolne szczególne wymagania (oznakowanie, konserwacja, format dokumentacji)

4. Kontekst zastosowania (kluczowy, ale często pomijany)

Poinformuj odlewnię o przeznaczeniu części. Te informacje — temperatura eksploatacji, ciśnienie, środowisko, obciążenie cykliczne — pozwalają inżynierowi odlewni zidentyfikować zagrożenia, których nie widać wyłącznie na podstawie rysunku. Korpus pompy do wody pitnej i korpus pompy do 15% kwasu solnego w temperaturze 80 °C mogą wyglądać identycznie na rysunku, ale wymagają zupełnie innych materiałów oraz kontroli jakości.

Najlepsze praktyki w komunikacji

Praktyka Dlaczego to ważne?
Korzystaj z uznanych norm ASTM, EN, ISO, JIS, DIN — nie własnych ani przestarzałych standardów firmowych, do których odlewnia nie ma dostępu
Numeruj wszystkie rysunki i ich rewizje Nazwa „pump-housing-v3-final.pdf” jest niejednoznaczna. Używaj nazwy typu „PX-DWG-2026-001 Rev B” z tabelą rewizji.
Określ chropowatość powierzchni w Ra (μm) „Gładka powierzchnia” jest pojęciem subiektywnym. „Ra 1,6 μm na powierzchniach uszczelniających” jest jednoznaczne.
Zdefiniuj kryteria akceptacji badań nieniszczących (NDE) „Wykonaj UT” nie jest specyfikacją. „UT zgodnie z ASTM A609, akceptacja na poziomie II” jest.
Używaj zdjęć lub oznaczonych obrazów do wymagań estetycznych „Brak wad powierzchniowych” jest nieosiągalne do egzekwowania. Zdjęcie referencyjne pokazujące akceptowalny i nieakceptowalny stan powierzchni.

Część 4: Zrozumienie cen — za co naprawdę płacisz

Ceny odlewów z chińskich hut mogą różnić się dwu- lub trzykrotnie dla tego samego rysunku. Zrozumienie struktury kosztów pozwala odróżnić uzasadnione oferty od nierzeczywistych oraz zidentyfikować, na czym polega kompromis przy niższych cenach.

Rozkład kosztów typowego odlewu stalowego

Składnik kosztów Przybliżony udział Co na nią wpływa
Surowiec (metal odpadowy, stopy, ferry, stopów) 30–40% Światowe ceny metalu odpadowego i stopów stalowych (Ni, Cr, Mo, Mn)
Topienie i formowanie (energia, praca, materiały eksploatacyjne) 25–35% Proces topienia (indukcyjny vs. EAF), metoda formowania (ręczna vs. zautomatyzowana), koszty energii
Obróbka cieplna 5–10% Normalizacja, hartowanie i odpuszczanie, żarzenie w roztworze — złożoność i czas trwania
Obróbka wykończeniowa (usuwanie gorsetów, szlifowanie, piaskowanie) 5–10% Liczba gorsetów, powierzchnia, dostępność do szlifowania
Gwarancja jakości (analiza chemiczna, obróbka mechaniczna, badania nieniszczące, pomiary wymiarowe) 5–10% Liczba i rodzaj badań, wymagania dokumentacyjne, obecność niezależnego świadka
Obróbki (jeśli dotyczy) 10–20% Złożoność, liczba ustawień, wymagania dotyczące dokładności wymiarowej
Amortyzacja formy / narzędzi 2–5% Złożoność formy, przewidywana objętość produkcji
Koszty pośrednie i marża 10–15% Koszty stałe, amortyzacja, zysk

Dlaczego najtańsza oferta rzadko jest najlepsza

Oferta od odlewni klasy Tier 1 8.50/k g a n g a T i ciem do góry r 3w o r k s h o p q u o t i n g 5,50 USD/kg nie dotyczą tego samego produktu. Różnica zwykle dotyczy następujących aspektów:

Co otrzymujesz za 5,50 USD/kg Co otrzymujesz za 8,50 USD/kg
Analiza chemiczna: jedna próbka na partię, spektrometr o nieznanej kalibracji Analiza chemiczna: spektrometr z codzienną kalibracją, zachowywana próbka dla każdej partii
Badania mechaniczne: jedna próbka rozciągania na partię (jeśli zamówione) Badania mechaniczne: wytrzymałość na rozciąganie, granica plastyczności, wydłużenie, udarność Charpy na partię, zgodnie ze standardem
Nieniszczące badania kontrolne (NDE): wyłącznie wizualne (chyba że każdą próbę uzgodnisz osobno) Nieniszczące badania kontrolne (NDE): magnetyczne (MT), ultradźwiękowe (UT) lub rentgenowskie (RT) zgodnie ze specyfikacją, przeprowadzane przez uprawnionych inspektorów i z udokumentowanymi procedurami
Dokumentacja: tylko certyfikat materiału Dokumentacja: pełny pakiet EN 10204 3.1 zawierający numery partii, wyniki badań, raport wymiarowy oraz raporty z nieniszczących badań kontrolnych (NDE)
Śledzalność: numer partii wygrawerowany na odlewie Śledzalność: pełna śledzalność całej partii – od surowca po gotowy detal
Rozwiązanie wad: „Poprawimy to w kolejnym zamówieniu” Formalna czynność korygująca z analizą pierwotnej przyczyny
Dostawa terminowa: cel do osiągnięcia Dostawa terminowa: mierzona, śledzona, gwarantowana

Rzeczywisty koszt tańszej opcji często ujawnia się w dalszej części łańcucha dostaw: odrzucone przesyłki, opóźnienia w produkcji na Twoim zakladzie, roszczenia klientów dotyczące gwarancji oraz czas menedżerski potrzebny do zdalnego rozwiązywania problemów jakościowych. Cena odlewu o 30% niższa, która skutkuje jednym odrzuconym przesyłką, zwykle pochłania całą oszczędność z całego zamówienia.


Część 5: Zapewnienie jakości — Twoja ostatnia linia obrony

Strategia zapewnienia jakości powinna zostać uzgodniona przed złożeniem zamówienia, a nie dopiero po wystąpieniu problemów.

Przedprodukcja: Inspekcja pierwszego egzemplarza (FAI)

Przed rozpoczęciem pełnej produkcji wymagaj pierwszego egzemplarza — zwykle 1–3 odlewy wykonane na narzędziach produkcyjnych — poddanych kompleksowej inspekcji:

  • Pełne pomiary geometryczne (CMM lub ręczne) zgodnie z rysunkiem
  • Analiza chemiczna
  • Właściwości mechaniczne (wytrzymałość na rozciąganie, twardość, udarność)
  • Badania nieniszczące (NDE) zgodnie ze specyfikacją
  • Przecięcie jednej odlewkę w miejscach krytycznych w celu sprawdzenia jej wewnętrznej spójności (test niszczący)

Zatwierdzenie FAI musi zostać udzielone pisemnie, zanim odlewnia przystąpi do produkcji seryjnej. Ten pojedynczy krok zapobiega najdroższemu trybowi awarii w zakresie zaopatrzenia: otrzymaniu pełnego zamówienia odlewów, które wszystkie posiadają ten sam systemowy defekt, który mógłby zostać wykryty już przy pierwszej odlewce.

Opcje kontroli podczas procesu

Opcja Koszt Najlepszy dla
Zaufanie jakości kontroli odlewni Darmowe (uwzględnione w cenie) Długoterminowi partnerzy z udokumentowaną historią sukcesów
Niepodlegająca kontroli niezależna kontrola podczas procesu (SGS, BV, TUV, Intertek) 5001500 na wizytę Nowi dostawcy, komponenty krytyczne, duże zamówienia
Własny inspektor na miejscu Koszty podróży + wynagrodzenie Strategiczni dostawcy z trwającą produkcją o wysokim wolumenie
Ostateczna kontrola losowa (FRI) przed wysyłką 5001000 za każdą kontrolę Standardowa praktyka w przypadku większości nowych relacji z dostawcami

Zalecane podejście w przypadku nowej relacji z dostawcą : Kontrola pierwszego egzemplarza (FAI) z pełną inspekcją w Państwa zakładzie (lub u niezależnego podmiotu) → niezależna kontrola w trakcie procesu produkcyjnego → ostateczna kontrola losowa przed wysyłką.

Co sprawdzać przed wysyłką

Quality inspector examining steel casting with measuring instruments in factory inspection area

Kontrola przed wysyłką (PSI) powinna obejmować próbki zgodnie ze standardem ANSI/ASQ Z1.4 (AQL) lub uzgodnionym planem pobierania próbek:

Pozycja inspekcji Metoda Kryteria akceptacji
Wizualne i wymiarowe Próbkowanie zgodnie z AQL; pomiary kluczowych wymiarów na każdej próbce Zgodnie z tolerancjami podanymi na rysunkach
Skład chemiczny Przegląd rekordów spektrometru dla wybranych partii stopu Zgodnie ze specyfikacją materiału
NDE Weryfikacja raportów NDE; kontrola próbna za pomocą przenośnego sprzętu MT/UT, jeśli dostępny Zgodnie ze wskazanymi standardami akceptacji
Oznaczanie Weryfikacja numeru partii stopu, numeru części oraz wszelkich wymaganych oznaczeń stemplem Zgodnie z wymaganiami zamówienia zakupowego
Stan powierzchni Wizualne porównanie z próbkami odniesienia lub określonym standardem wykończenia powierzchni Brak pęknięć, skurczów, wtrąceń piasku ani zimnych spoiń przekraczających dopuszczalne limity
Opakowanie Sprawdzenie, czy opakowanie zapobiega uszkodzeniom podczas transportu; oznaczenia są zgodne z listą pakowania Zgodnie z uzgodnioną specyfikacją opakowania
Ilość i identyfikacja Zliczenie i zweryfikowanie zgodności z listą pakowania Zgodnie z zamówieniem zakupowym

Część 6: Logistyka — Dostarczanie Twoich odlewów do domu

Warunki Incoterms dla importu odlewów

Incoterm Koszty ponoszone przez sprzedawcę Co płaci kupujący Najlepszy dla
Wypłata towarów Nic poza fabryczną bramą Wszystko transport krajowy, odprawa wywozu, transport morski, ubezpieczenia, odprawa przywozu, dostawa w miejscu przeznaczenia Kupujący z uznanymi partnerami logistycznymi w Chinach
FOB (Free On Board) Wypłata od fabryki do statku; odprawa wywozowa Transport morski, ubezpieczenie, odprawa przywozu, dostawa w miejscu przeznaczenia Standardowy przewoz morski; nabywca kontroluje przewozy
FCA (Free Carrier) Wytwórnia do określonego miejsca (np. FCA Dalian); odprawa wywozowa Główny transport, ubezpieczenie, odprawa przywozowa, dostawa w miejscu przeznaczenia Towar w kontenerach; stosowane, gdy sprzedawca dostarcza towar do terminala przewoźnika
Cenę CIF (Koszt, Ubezpieczenie, Fracht) Fabryka do portu docelowego wraz z ubezpieczeniem Wyczyszczenie importowe, cła, podatki oraz doręczenie na miejsce przeznaczenia Zakupcy, którzy chcą jednej ceny dostawy do portu
DAP (dostawa w miejscu) Wszystko oprócz wyczyszczenia importowego i cła Wyczyszczenie importowe, cła oraz podatki Kompleksowa usługa; sprzedawca organizuje cały transport

Praktyczna uwaga dla pierwszego zamówienia u nowego dostawcy najczęściej wybiera się warunki FOB lub FCA. Pozwalają one zakupcowi na wybór przewoźnika, przy jednoczesnym obciążeniu sprzedawcy procedurami wywozowymi. Na przykład FCA Dalian oznacza, że hutnia dostarcza towary do terminala przewoźnika w porcie Dalian i zajmuje się chińskimi procedurami celnych wywozu — to jasne podział obowiązków.

Wymagania dotyczące opakowań

Odlewy są ciężkie, często mają ostre krawędzie i mogą uszkadzać się wzajemnie podczas transportu. W zamówieniu zakupowym należy określić standardy pakowania:

Wymaganie Specyfikacja
Paletyzacja Eksportowe, sterylizowane drewniane palety (ze znakiem ISPM 15) lub stalowe stojaki
Zabezpieczanie Opaski stalowe lub zamocowanie śrubami do palety; poszczególne części nie mogą się ze sobą stykać
Ochrona przed korozją Papier lub folia VCI (lotne inhibitory korozji) na powierzchniach obrobionych mechanicznie; powłoka oleju zapobiegającego korozji
Identyfikacja Każde odlewane elementy mają oznaczenie lub etykietę; każda paleta zawiera listę pakowania z opisem zawartości, numerami partii i numerem zamówienia zakupowego
Ochrona przed pogodą Pełne owinięcie termozwijką lub wodoodporne pokrycie dla przewozu morskiego

Export-ready metal castings securely packed on pallets for international shipping


Część 7: Typowe pułapki i jak ich uniknąć

Pułapka 1: „Próbka była idealna”

Otrzymujesz idealne próbki wyprodukowane pod bezpośrednią kontrolą właściciela. Zgłaszasz zamówienie produkcyjne. Odlewy przybywają z wadami, których nie miały próbki.

Zapobieganie w zamówieniu zakupowym należy określić, że części produkcyjne muszą być wykonywane przy użyciu tych samych parametrów procesu i kontroli jakości co zatwierdzone próbki. Wymaga się danych dotyczących zdolności procesu (Cpk) dla kluczowych wymiarów. Umowa zawiera postanowienie pozwalające na odrzucenie dostawy w przypadku istotnego odchylenia jakości części produkcyjnych od jakości próbek.

Pułapka 2: Niekontrolowane zmiany projektu

Odlewnia modyfikuje wzór, układ wlewów lub konstrukcję pieńków bez powiadomienia Państwa — być może w celu poprawy wydajności odlewania lub zmniejszenia wskaźnika odpadów. Zmiana ta wpływa na jednorodność materiału lub dokładność wymiarową.

Zapobieganie : Umownie wymagaj pisemnej zgody na każdą zmianę procesu, która może wpłynąć na jakość części. Włącz ten warunek do umowy jakościowej z dostawcą. Profesjonalna odlewnia działa już w ten sposób — jest to część każdego systemu jakości zgodnego z normami ISO 9001 lub IATF 16949.

Pułapka 3: Zależność od jednego dostawcy

Jeden chiński dostawca doświadcza problemów produkcyjnych, zamknięcia zakładu w wyniku kontroli środowiskowej lub trudności finansowych. Nie masz zapasowego źródła dostaw i Twoja linia produkcyjna przestaje działać.

Zapobieganie : Zakwalifikuj drugiego dostawcę dla kluczowych komponentów. Nawet jeśli 80% objętości zamówienia trafia do głównego dostawcy, posiadanie zakwalifikowanego źródła zapasowego eliminuje ryzyko awarii w jednym punkcie.

Pułapka 4: Ignorowanie ryzyka kursowego i celnego

10-procentowa zmiana kursu wymiany USD/CNY lub zmiana polityki cłowej importowej może w ciągu jednej nocy zlikwidować Państwa przewagę kosztową.

Zapobieganie : W przypadku długoterminowych kontraktów negocjuj mechanizmy korekty cen powiązane z indeksami surowców i kursami walutowymi. Przykład wzoru: "Cena bazowa korygowana co kwartał o ±50% zmiany indeksu złomu stalowego LME oraz średniego kursu USD/CNY" sprawiedliwie rozdziela ryzyko pomiędzy kupującego a sprzedającego.

Pułapka 5: Pomijanie wizyty fabrycznej

Zakupujecie wyłącznie drogą e-mailową i przez platformę Alibaba, nie odwiedzając nigdy fabryki. Zdjęcia są prawdziwe (zrobione w czyjejś innej fabryce), certyfikaty pożyczone, a „fabryka” to biuro handlowe.

Zapobieganie : Osobiście odwiedźcie fabrykę lub zlećcie niezależny audyt zewnętrzny. Żadna forma komunikacji cyfrowej nie zastąpi spaceru po hali odlewni, obserwacji procesu odlewania, inspekcji laboratorium ani osobistego spotkania z menedżerem ds. jakości. Bilet lotniczy do Chin kosztuje mniej niż jedna odrzucona kontenerowa partia odlewów.


Część 8: Budowanie strategicznych relacji z dostawcą

Ostatecznym celem pozyskiwania surowców nie jest transakcja — jest to relacja. Odlewnia, która rozumie Państwa produkty, oczekiwania dotyczące jakości oraz priorytety biznesowe, ma znacznie większą wartość niż dostawca wybrany w wyniku licytacji odwrotnej.

Co oferują strategiczni dostawcy

Wartość Dostawca transakcyjny Strategiczny partner
Opinie DFM Brak — odlew zgodnie z rysunkiem Proaktywnie proponuje ulepszenia projektu pod kątem odlewniczości, kosztów i jakości
Zarządzanie zapasami Produkuje na zamówienie Utrzymuje zapas bezpieczeństwa surowców; może przechowywać gotowe wyroby
Optymalizacja kosztów Negocjacje wyłącznie cenowe Wspólne projekty redukcji kosztów; dzieli oszczędności
Rozwiązywanie problemów Postawa obronna; obwinia proces odlewania Współpracujący; analizuje przyczynę podstawową i wprowadza działania korygujące
Innowacyjność Brak Proponuje alternatywne materiały, ulepszenia procesów oraz nowe możliwości
Komunikacja w sytuacjach kryzysowych Cichy Proaktywne powiadamianie o opóźnieniach lub problemach jakościowych wraz z zaproponowanym planem naprawy

Jak zbudować relację

  1. Udostępnij swój harmonogram poinformuj dostawcę, czego planujesz potrzebować w ciągu 6–12 miesięcy, a nie tylko czego potrzebujesz teraz. Dzięki temu może on zaplanować moc produkcyjną, zakupić surowce oraz zainwestować w narzędzia.

  2. Regularnie odwiedzaj roczna wizyta w zakładzie, nawet jeśli krótka, świadczy o zaangażowaniu. Relacja twarzą w twarz z dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. jakości odlewni to najlepsze zabezpieczenie przed problemami.

  3. Płacisz terminowo : Chińskie odlewnie działają przy niskich marżach. Spójne i terminowe płatności zapewniają preferencyjne traktowanie — Twoje zamówienie przechodzi na czoło kolejki produkcyjnej, a w razie wystąpienia problemu z jakością otrzymujesz pierwszy kontakt.

  4. Dziel się informacjami o wydajności : Poinformuj odlewnię, jak jej odlewy zachowują się w Twoim zastosowaniu. Pozytywne opinie są motywujące; konstruktywne uwagi napędzają doskonalenie. Odlewnia, która nigdy nie dowiaduje się, jak jej części działają w użytkowaniu, nie może zoptymalizować swojej działalności pod kątem Twojego sukcesu.

  5. Rozwój wspólnie : W miarę wzrostu Twoich wolumenów omów z dostawcą inwestycje w moc produkcyjną. Odlewnia inwestująca w nowe wyposażenie, aby sprostać Twoim rosnącym potrzebom, jest partnerem, a nie tylko dostawcą.


Podsumowanie: Ramy decyzyjne

PRIORITY Działanie
Zanim rozpoczniesz pozyskiwanie W pełni zdefiniuj swoje wymagania techniczne. Niejasny wniosek ofertowy prowadzi do niejasnych ofert i nieprzewidywalnej jakości.
Wybór dostawcy Oceniaj całkowitą kompetencję — nie tylko cenę. Przeprowadź audyt fabryki. Zweryfikuj certyfikaty. Przetestuj jakość komunikacji.
Pierwszego zamówienia Rozpocznij od inspekcji pierwszego egzemplarza. Nie pomijaj tego kroku.
PRODUKCJA Zaimplementować inspekcję przeprowadzaną przez niezależną firmę zewnętrzną przynajmniej dla pierwszych 2–3 zamówień, aż dostawca wykaże stabilną jakość.
Ciągła Inwestuj w relację. Odwiedź dostawcę. Komunikuj się. Płacisz terminowo. Udzielaj informacji zwrotnych.

Chiński przemysł odlewniczy posiada światowej klasy kompetencje. Najbardziej udanymi międzynarodowymi zakupującymi nie są ci, którzy znajdują najniższe ceny — lecz ci, którzy poświęcają wysiłek na identyfikację, kwalifikację i nawiązanie współprawy z odpowiednią odlewnią. Firmy takie jak Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. — z ponad 65-letnią tradycją w zakresie odlewania, zintegrowaną obróbką mechaniczną oraz zapewnieniem jakości oraz systematycznym podejściem do produkcji eksportowej — reprezentują typ partnera, który przekształca pozyskiwanie surowców i komponentów z działania mającego na celu obniżenie kosztów w przewagę konkurencyjną.


Szukasz wiarygodnego chińskiego partnera do castingu? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. świadczy zintegrowane usługi odlewania i obróbki CNC z naszego zakładu o powierzchni 80 000 m2 w Liaoning w Chinach. Dzięki certyfikacji ISO 9001, wewnętrznym spektrometrom, testowaniu mechanicznym, kontroli CMM i możliwościom NDT dostarczamy udokumentowaną jakość klientom w Ameryce Północnej, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Skontaktuj się z nami, żeby omówić twój następny projekt castingu.

Aktualności

Uzyskaj bezpłatną ofertę

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem wkrótce.
Adres e-mail
Telefon komórkowy/WhatsApp
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Wiadomość
0/1000