Toate categoriile

Turnuri de ancorare offshore și turnuri de ancorare pentru ape adânci: oțeluri calitate R4 / R5, încercări de încărcare statică masive și certificare DNV-OS-E302 / ABS

2026-09-27 20:37:45
Turnuri de ancorare offshore și turnuri de ancorare pentru ape adânci: oțeluri calitate R4 / R5, încercări de încărcare statică masive și certificare DNV-OS-E302 / ABS

Meta Descriere: Un ghid tehnic complet privind accesorii grele din oțel aliat turnat pentru ancorarea offshore și componente pentru ancore în ape adânci. Explorați oțelurile turnate înalt rezistente de calitate R4, R4S și R5 (Rm >= 1000 MPa), oboseala subacvatică cauzată de coroziune, încercarea de impact Charpy la -20°C (>= 50 J), mecanica fracturilor CTOD și încercarea de tracțiune la încărcare statică de 15.000 kN conform DNV-OS-E302 și ABS.


În explorarea offshore a petrolului și gazului în ape adânci (FPSO, FLNG, platforme semi-submersibile) și în sistemele energetice pentru turbine eoliene offshore plutitoare (FOWT), liniile de ancorare offshore și componentele de conectare ale ancorelor reprezintă cele mai critice componente pentru menținerea poziției. Ancorarea platformelor plutitoare în adâncimi marine de la 300 de metri până la peste 2.500 de metri , liniile de ancorare și conectorii de ancoră suportă în mod continuu forțe mecanice marine:

  • valuri extreme de 100 de ani și rafale ciclonice : Tensiuni dinamice de întindere maxime ale cablurilor care depășesc 10,000la 20,000 kN (1,000la 2,000tone metrice ).
  • Oboseală ciclică continuă pe o perioadă de 25 de ani ( >108cicluri de sarcină ): Deriva undelor cu amplitudine ridicată și frecvență scăzută, combinată cu vibrații induse de vârtejuri (VIV) cu frecvență ridicată.
  • Atac sever al mediului subacvatic : Coroziune electrochimică continuă în apă de mare din adâncime, pitting cauzat de bacteriile reducătoare de sulfat (SRB) anaerobe și riscuri de fragilizare hidrogenoasă datorate protecției catodice (CP) .

În aceste condiții marine extreme, defectarea unui singur component al sistemului de ancorare poate duce la deconectarea platformei, ruperea coloanei subacvatice, scurgeri de petrol care implică milioane de dolari sau răsturnarea turbinei plutitoare. Prin urmare, turnăriile pentru sistemele de ancorare offshore trebuie să respecte cele mai riguroase standarde marine din lume — reglementate de DNV-OS-E302 (Lanțuri de ancorare offshore și accesorii) și Regulile ABS pentru construirea și clasificarea sistemelor de ancorare offshore .

Realizarea conformității necesită inginerie specializată în turnătorie: turnare Oțeluri ultra-resistente, călite și revenite, pe bază de nichel-crom-molibden (grade de ancorare offshore R4, R4S și R5) cu rezistențe la tractiune care depășesc 1,000MPa , verificând tenacitatea la impact Charpy la temperaturi sub zero ( ≥50J aT −20°C ), efectuând Deplasarea deschiderii vârfului fisurii (CTOD) teste de tenacitate la rupere și realizând Testare completă la tracțiune cu încărcare hidraulică de probă ( >10,000 kN).

Această ghid de inginerie oferă o analiză exhaustivă a metalurgiei ancorărilor offshore, eliminării defectelor de turnare, protocoalelor de tratament termic, prelucrării găurilor pentru bolțuri prin frezare CNC și fluxurilor de lucru privind certificarea maritimă obligatorie.

Array of massive Grade R5 cast alloy steel offshore mooring shackles and tri-plates


1. Câmpuri dinamice de efort pentru ancorări în ape adânci și moduri de cedare

                     ┌──────────────────────────────────────────────┐
                     │ Severe Deepwater Ocean Dynamics (>10,000 kN) │
                     └──────────────────────┬───────────────────────┘
                                            │
        ┌───────────────────────────────────┼───────────────────────────────────┐
        ▼                                   ▼                                   ▼
┌───────────────────────────────┐ ┌───────────────────────────────┐ ┌───────────────────────────────┐
│ High-Cycle Wave Fatigue       │ │ Cathodic Hydrogen Embrittling │ │ High-Tension Peak Snapping    │
│ (Tension-tension cyclic stress│ │ (Atomic hydrogen diffusion    │ │ (Storm surge peak overload    │
│  at shackle crown radii)      │ │  into high-hardness R5 steel) │ │  exceeding yield strength)    │
└───────────────────────────────┘ └───────────────────────────────┘ └───────────────────────────────┘
Componentă hardware pentru ancorări Încărcare mecanică în funcționare Mod critic de cedare de prevenit Soluție privind calitatea materialului
Cleme și rotitori pentru ancore offshore Tensiune continuă pe linia de ancorare + rotație multi-axială a rotitorului Oboseală datorată îndoirii în jurul razelor coroanei, blocare a bolțului rotitorului Oțel turnat Ni-Cr-Mo (Grad DNV R4 / R4S)
Plăci triunghiulare Delta și elemente de conectare împărțirea încărcării sub unghi pe trei direcții ( >15,000 kN) Rupere prin forfecare a găurii centrale, rupere casantă Oțel turnat de înaltă rezistență, călit și revenit (calitate R5)
Cleme de îmbinare Kenter Blocare directă lanț-la-lanț Forfecarea bolțului conic, oboseala limbii de blocare Forjat / turnat, calitate R4S (Rm ≥960Mpa)
Ochiuri pentru piloni de reținere subacvatici Tracțiune de fixare pentru ancoră subacvatică profundă Rupere lamelară la sudură de bază, uzură a găurii pentru ochi Oțel turnat cu rezistență ridicată și tenacitate la temperaturi scăzute (ASTM A352 LCC)

2. Metalurgie și control chimic pentru calitățile de ancorare offshore R4, R4S și R5

DNV-OS-E302 și ABS specifică cerințe mecanice și chimice riguroase pentru oțelurile turnate de ancorare:

Calitate de ancorare offshore Rezistență minimă la curgere ( Bară p 0.2) Rezistență minimă la rupere ( Bară m ) Alungire minimă ( A5) Reducere minimă a ariei ( Z ) Impact Charpy V-notch (CVN) la −20°C Mediu critic de aplicație
Calitate R3 ≥410MPa 690–850MPa ≥17% ≥50% ≥60J (Bază) / ≥50J (Sudură) Ancorare în ape puțin adânci, instalații temporare de foraj
Calitate R4 ≥580MPa ≥860MPa ≥12% ≥50% ≥50J aT −20°C Liniile standard cu ancorare în lanț pentru navele FPSO și FLNG în ape adânci
Calitate R4S ≥700MPa ≥960MPa ≥12% ≥50% ≥50J aT −20°C Liniile hibride sintetice/lanț cu ancorare tensionată pentru ape foarte adânci
Calitate R5 ≥760MPa ≥1,000MPa ≥12% ≥50% ≥58J aT −20°C Parcuri eoliene flotante offshore (FOWT) pentru ape ultra-adânci, FPSO pentru regiunea Arctică

Inginerie strictă a compoziției chimice și a purității (calitatea R5):

  • Echivalentul de carbon ( CEIIU ≤0.65%): 0.20−0.26%C,  1.0−1.5%Cr ,  2.0−3.5%Ni ,  0.40−0.65%Mo ,  ≤0.10%V .
  • Atenuarea fragilității induse de hidrogen : Pentru a preveni fisurarea prin coroziune sub tensiune indusă de hidrogen (HISCC) în condiții de protecție catodică activă, Duritatea maximă la suprafață este limitată strict la 330HB /35HRC .
  • Degazare în vid și rafinare în cuva de turnare : Conținut ultra-redus de sulf ( S ≤0.008%) și fosfor ( P≤0.012%) cu oxigen total [O]≤20pPM și hidrogen [H]≤1.5pPM .

3. Inginerie avansată de turnare cu integritate ridicată și solidificare direcționată

Clemele de ancorare și plăcile triunghiulare prezintă secțiuni transversale groase ( 120mm– 300mm ) supuse unor eforturi extreme de întindere în raza interioară a coroanei:

┌─────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ 1. 3D Precision Master Tooling & Furan Resin Sand Molding   │
│    • High-compaction rigid molds eliminate sand erosion     │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ 2. CAE Solidification Simulation & Thermal Modulus Design   │
│    • Feeder risers placed over outer crown sections         │
│    • Zero centerline shrinkage at high-stress inner radius  │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ 3. Ceramic Foam Filtration & Tangential Bottom Gating       │
│    • Smooth, non-turbulent metal flow prevents dross traps  │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ 4. Heavy Steel Chills at Critical Pin Hole Intersections    │
│    • Forces rapid directional freezing toward top feeders   │
└─────────────────────────────────────────────────────────────┘

4. Tratament termic cu revenire și călire în mai multe etape (Q&T)

As-Cast Ni-Cr-Mo Steel Component
                │
                ▼
┌────────────────────────────────────────────────────────┐
│ 1. Full Austenitizing (890 °C – 930 °C)                │
│    (Complete homogenization and grain refinement)      │
└───────────────┬────────────────────────────────────────┘
                │
                ▼  High-Agitation Polymer / Water Quench
┌────────────────────────────────────────────────────────┐
│ 2. Severe Quenching (Rapid Heat Extraction)            │
│    (Transforms heavy section to fine Martensite/Bainite)│
└───────────────┬────────────────────────────────────────┘
                │
                ▼
┌────────────────────────────────────────────────────────┐
│ 3. High-Temperature Tempering (600 °C – 660 °C)        │
│    (Relieves all internal quenching stresses;          │
│     produces uniform Tempered Martensite/Sorbite;      │
│     locks in Rm >= 1000 MPa with CVN >= 58 J at -20 °C)│
└────────────────────────────────────────────────────────┘

5. Strunjire de precizie CNC a găurilor pentru bolțuri și prelucrare profilată

Heavy CNC horizontal boring machine precision in-line boring dual clevis pin holes of shackle

Alinierea găurilor pentru bolțuri determină distribuirea încărcării între clemele cu două brațe și previne încărcarea punctuală a bolțurilor:

  • Strunjirea orizontală CNC a găurilor pentru bolțuri ale clemelor : Strunjire în linie a ambelor urechi ale șoldului într-o singură prindere. Coaxialitatea găurilor pentru bolțuri este menținută în limitele de ≤0.025mm , iar rugozitatea suprafeței găurilor este de Bară a ≤1.6µm .
  • Conturarea profilului razelor interne : Prelucrarea prin frezare a tranziției netede a razei portante interne a coroanei ( Bară a ≤3.2µm ) pentru eliminarea notelor de concentrare a tensiunilor.

6. Încercări de tracțiune la sarcină de probă pe scară completă și standarde de calitate ne-distructive

Massive 15000 kN full-scale horizontal hydraulic proof load pull test bench testing shackle

Categorie de inspecție Standard / Specificaţie Criterii de acceptare
Test de tracțiune la încărcarea de probă DNV-OS-E302 / ABS (instalație la scară completă) Încărcarea de probă este trasă până la 70%–80%din încărcarea minimă de rupere ( >10,000 kN); fără deformare plastică permanentă
Test de încărcare la rupere (eșantion) DNV-OS-E302 – instalație distructivă de tracțiune 1 eșantion pe lot este tras până la valoarea completă a Încărcării minime de rupere (MBL >15,000 kN)fără întrerupere
−20°C Impactul Charpy cu crestătură în V ISO 148-1 / ASTM E23 Verificate ≥58J aT −20°C pe prelungirile de încercare atașate
Rezistența la rupere prin deschiderea vârfului fisurii (CTOD) BS 7448 / ASTM E1820 la 0°C Deschiderea vârfului fisurii δ ≥0.25mm ; verifică rezistența la propagarea fisurilor prin oboseală
Testare cu Particule Magnetice (MT) ISO 9934 / ASTM E709 (fluorescent) inspecție 100 % a tuturor razelor de racordare de suprafață, a curburilor de boltă și a găurilor pentru bolțuri; Nivel 1 – Zero fisuri

Quality inspector conducting fluorescent magnetic particle inspection MT on offshore shackle crown|Testarea ultrasonoră (UT) |EN 10228-3 Clasa 3 / IACS UR M3 | Scanare volumetrică 100 % a coroanei șoldului și a urechilor clemei; niciun gol intern |


7. Capacități de turnare pentru ancorare offshore la Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd.

Producerea pieselor turnate offshore de calitate R4, R4S și R5 necesită aprobarea verificată a turnătoriei, topirea în vid cu inducție, instalații computerizate pentru tratamentul termic (calire și revenire) și parteneriate pentru încercări de încărcare masivă.

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. livrează piese turnate finale, certificate complet, pentru conexiuni de ancorare și ancorare offshore:

  • Aliaje offshore de înaltă rezistență : Producție certificată a oțelurilor turnate Ni-Cr-Mo conform claselor DNV R3, R4, R4S și R5, precum și a oțelurilor structurale pentru temperaturi joase (ASTM A352 LCC).
  • Infrastructură de turnătorie grea : Fabrică de turnare masivă de 80.000 m², dotată cu două poduri rulante capabile să toarne piese turnate din oțel aliat, de la 200 kg până la 25 tone.
  • Tratament termic computerizat intern : Cuptoare automate cu grilă mobilă și băi de răcire cu polimer agitat, care asigură rezultate verificate >1,000MPa rezistență la tracțiune cu >58J aT −20°C .
  • Prelucrarea CNC de precizie : Mașini de foraj orizontale grele care produc găuri de clevis cu coaxialitate cu o singură setare în linie ≤0.025mm .
  • Avizele societăților de clasificare : Protocoluri de testare și inspecție stabilite pentru testele de martori ale DNV, ABS, Lloyd's Register, BV și CCS, oferind certificate marine complete EN 10204 3.2 și jurnale de testare pentru probe de probă.

Deepwater floating production storage and offloading FPSO and floating wind turbines in ocean


Concluzie

Anchele de ancorare în apele adânci şi de ancorare în mare funcţionează la graniţa extremă a tensiunii oceanice, oboseală ciclică a valurilor şi coroziune submarină. Asigurarea a 25 de ani de siguranță în staționare fără despărțirea catastrofică a liniilor necesită o metalurgie cu aliaje de Ni-Cr-Mo ultra-curată (gradul R4/R5), o limitare strictă a durității ( <35HRC ) pentru a preveni fragilizarea hidrogenului, verificate −20°C Impactul Charpy şi rezistenţa la fractură CTOD, şi teste hidraulice la scară largă.

Parteneriatul cu o experienţă, integrată turnare grele şi de prelucrare de precizie putere asigură că platformele offshore plutitoare şi turbinele eoliene rămân în siguranţă ancorat prin cele mai violente furtuni oceanice din lume.

Contactați Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. pentru a trimite desenele dvs. de echipamente de ancorare offshore sau pentru a programa testarea cu martor din partea societății de clasificare.

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. — Turnări masive și prelucrare precisă, din 1958.