Alle kategorier

NYHEDER

Sandgodsning versus investeringsgodsning versus skalformgodsning: Sådan vælger du den rigtige proces til dine industrielle komponenter

Jul 31, 2026

Meta Beskrivelse: Sammenlign sandgodsning, investeringsgodsning og skalformgodsning ud fra omkostninger, nøjagtighed, overfladekvalitet, materialeområde og produktionsmængde. En praktisk valgvejledning med beslutningsmatrix til ingeniører og indkøbsfagfolk.


Den valgte støbeproces bestemmer mere end blot, hvordan komponenten fremstilles – den bestemmer også, hvad komponenten koster, hvor præcist den kan fremstilles, hvilke materialer der er tilgængelige og hvor hurtigt man kan skala fra prototype til serieproduktion. At vælge den forkerte proces til din komponent kan øge stykprisen med 30–50 %, forlænge leveringstiderne med uger eller tvinge designkompromiser, der nedgraderer ydeevnen under brug.

Denne guide giver en struktureret sammenligning af de tre mest anvendte støbeprocesser til industrielle komponenter: sand casting investmentstøbning (tabt voks) , og støbning i skalmold . For hver proces undersøger vi de tekniske grundlag, kapacitetsgrænser, omkostningsdrevende faktorer og optimale anvendelsesprofiler – og slutter af med en beslutningsramme, der matcher komponentkravene med den rigtige fremstillingsmetode.

Side-by-side comparison of sand, shell mold, and investment castings showing surface finish differences


Del 1: Procesgrundlag

1.1 Sandstøbning

Sandgysning er den ældste og mest alsidige gysningsproces, der udgør cirka 70 % af alle metalgysninger fremstillet globalt. Den bruger en modstandsdygtig sandform, der dannes omkring et mønster – formen ødelægges for at fjerne gysningen, hvilket gør sandgysning til en proces, hvor der anvendes én form pr. gysning.

Hvordan det fungerer

Foundry worker compacting green sand around pattern in sand casting mold flask

Trin Beskrivelse
1. Mønstret fremstilling Et mønster (i træ, aluminium eller harpiks) genskaber delens geometri med tilføjet udløbsskråning og bearbejdningstillæg
2. Formforberedelse Mønsteret placeres i en formkasse; formesand (kvarts-, chromit- eller zirkonsand bundet med ler, harpiks eller natriumsilikat) komprimeres omkring det
3. Kerneplacering Sandskerner indsættes for at danne indre hulrum og kanaler
4. Formmontage Den øverste halvdel (cope) og den nederste halvdel (drag) lukkes og spændes sammen
5. Hældning Smeltet metal hældes i formhulrummet gennem et indstøbningssystem
6. Stivning og afkøling Metallet afkøles og stivner; afkølingstiden afhænger af tværsnitsstyrken (timer til dage for store støbninger)
7. Formbrud Formen knuses for at hente støbningen
8. Efterbehandling Støbehoveder, indløb og forgreninger fjernes; støbningen blæses med kugler for at fjerne tilhæftet sand

Nøglekapaciteter

Parameter EVNERSKAB
Delestørrelse 0,5 kg til over 100.000 kg – næsten ubegrænset øvre grænse
Vægtykkelse (minimum) 4–6 mm (stål); 3–5 mm (jern)
Dimensionelt tolerance (ISO 8062) CT8CT12 (typisk ±1,0 mm pr. 100 mm for små dele; ±35 mm for store dele)
Overfladeruhed (Ra) 6,325 μm (som støbt); 3,26,3 μm med særligt facing sand
Skråvinkel 13° eksternt; 1,55° internt
Typisk partistørrelse 1 til 10.000+ stykker
Værktøjsomkostninger 5005000 (træmønster) 3,00020.000 (aluminiummønster for større mængder)
Lejdetid (ny del) 26 uger (udvikling af mønster + første artikel)

Materiel forenelighed

Sandstøbning omfatter det bredeste udvalg af legeringer af enhver støbningsproces:

  • Carbonstål (WCB, WCC, LCB, LCC)
  • Stål af lavlegering (8630, 4140, 4340)
  • Rustfrit stål (304, 316, duplex, martensitisk)
  • Manganeleret stål (Hadfield)
  • Grå jern (alle klasser)
  • Fjernholdige jern (alle klasser, herunder SiMo og Ni-Resist)
  • Nickelbaserede alloys
  • Blåstål, af kobber

1.2 Investeringsstøbning (gødning af voks)

Investeringsstøbning giver den højeste nøjagtighed og den bedste overfladefinish blandt de tre processer. Det er den foretrukne metode for små og mellemstore komplekse komponenter, hvor produktion i nær netform minimerer maskinomkostningerne.

Hvordan det fungerer

Investment casting wax pattern tree being dipped in ceramic slurry during shell building

Trin Beskrivelse
1. at Voksmønster injektion Smeltet voks bliver indsprøjtet i en metalform for at skabe en præcis kopi af den del
2. Mønstermontering Flere voksmodeller fastgøres til en central voksledning (træmontage)
3. Skalbygning Vokstræet dyppes gentagne gange i keramisk slurry og dækkes med ildfast stukko; hver lag lufttørres (6–10 lag er typisk)
4. Voksafrivning Den keramiske skal opvarmes (i autoklav eller ved flash-fyring), så voks smelter og løber ud
5. Skalforbrænding Den tomme keramiske skal forbrændes ved 900–1.100 °C for at styrke den og fjerne rester af voks
6. Forvarmning og afstøbning Den varme skal fyldes med smeltet metal (ofte under vakuum eller centrifugalkraft ved tynde tværsnit)
7. Afkøling og skaldæksel fjernes Efter at have hærdet brydes den keramiske skaldæksel væk (mekanisk vibration eller vand under højt tryk)
8. Afskæring og efterbehandling Enkelte støbninger afskæres fra støbegreningen; indløbskanaler slibes jævnt med overfladen

Nøglekapaciteter

Parameter EVNERSKAB
Delestørrelse 0,01 kg til ca. 100 kg (større er muligt, men bliver progressivt mindre økonomisk)
Vægtykkelse (minimum) 1,0–1,5 mm (stål); 0,5–1,0 mm for aluminium
Dimensionelt tolerance (ISO 8062) CT4–CT7 (typisk ±0,15 mm pr. 25 mm)
Overfladeruhed (Ra) 1,6–6,3 μm (som-støbt); 0,8–3,2 μm kan opnås
Skråvinkel 0° (formen smeltes ud – ingen udløbsvinkel kræves, selvom 0,5–1° letter skaldækselopbygning)
Typisk partistørrelse 100 til 100.000+ styk
Værktøjsomkostninger 2,00015.000 (voksindsprøjtningsskabelon)
Lejdetid (ny del) 4–8 uger (skabelonfremstilling + prøvegodkendelse)

Materiel forenelighed

Investeringsstøbning kan håndtere næsten alle flydende legeringer, især med styrke inden for:

  • Rustfrie stålsorter (304, 316, 17-4 PH, duplex, superduplex)
  • Kulstof- og lavlegerede stål
  • Nikkelbaserede superlegeringer (Inconel, Hastelloy) — en væsentlig fordel inden for luftfart
  • Koboltbaserede legeringer (Stellite)
  • Aluminium alloyer
  • Kobberbaserede legeringer

1.3 Skalstøbning

Skalstøbning ligger mellem sandstøbning og investeringsstøbning — den giver bedre overfladekvalitet og nøjagtighed end sandstøbning, men til lavere omkostninger end investeringsstøbning, især velegnet til mellemstore til store produktionsmængder af jern- og stålkomponenter.

Hvordan det fungerer

Shell mold casting — heated metal pattern with thin resin-sand shell formed on pattern plate

Trin Beskrivelse
1. Mønsteropvarmning Et opvarmet metalstempel (200–250 °C) placeres over en kassette, der indeholder sand dækket med harpiks
2. Skalddannelse Kassetten vendes, så sandet falder på det varme stempel; harpiksen hærdes delvist og danner et tyndt skal (6–15 mm)
3. Skalhærdning Skallet opvarmes yderligere for at fuldhærde harpiksbindingen
4. Skaludskydning Den hærdede halvdel af skallet udskydes fra stempellet
5. Skalsammenstilling To skalhalvdele forbindes med lim eller klemmes sammen; kerneindsættes, hvis det kræves
6. Støbning Skalene kan støttes med løst sand eller kugler; smeltet metal hældes ind
7. Stivning og fjernelse af skal Efter afkøling falder den tynde skal fra – ingen rystekraft kræves
8. Afslutning Fjernelse af indløb og minimal efterbearbejdning

Nøglekapaciteter

Parameter EVNERSKAB
Delestørrelse 0,1 kg til ca. 200 kg
Vægtykkelse (minimum) 3–4 mm (stål); 2,5–3,5 mm (jern)
Dimensionelt tolerance (ISO 8062) CT6–CT8 (typisk ±0,3 mm pr. 25 mm)
Overfladeruhed (Ra) 3,2–12,5 μm (som-godt-støbt); 1,6–6,3 μm med fint sand
Skråvinkel 0,5–1,5° (nedsat i forhold til sandsammensætning, da skallen løsner ren fra mønstret)
Typisk partistørrelse 500 til 50.000+ styk
Værktøjsomkostninger 3,00025.000 (metalformplade med udkastssystem)
Lejdetid (ny del) 4–10 uger

Materiel forenelighed

Skaldstøbning anvendes primært til jern og stål:

  • Gråstøbejern (især til komplekse tyndvæggede støbninger)
  • Dugtigt Jern
  • Kulstofstål
  • Lavlegemetallstål
  • Rustfrit stål (mindre almindeligt, men muligt)
  • Begrænset for ikke-jernholdige legeringer (højere afstøbningstemperaturer kræves for skalstabilitet)

Del 2: Direkte sammenligning

2.1 Dimensionel nøjagtighed

Dimension Sand casting Skalform Investment Casting
Lineær tolerance (≤25 mm) ±0,5–1,0 mm ±0,25–0,5 mm ±0,10–0,25 mm
Lineær tolerance (25–100 mm) ±1,0–2,0 mm ±0,4–0,8 mm ±0,15–0,40 mm
Lineær tolerance (100–500 mm) ±2,0–4,0 mm ±0,8–1,5 mm ±0,25–0,75 mm
ISO 8062 toleranceniveau CT8–CT12 CT6–CT8 CT4–CT7
Opnåelig fladhed (pr. 100 mm) ±0,5–1,5 mm ± 0,20,5 mm ±0,10–0,30 mm

Konsekvenser for valg hvis din komponent kræver maskinerede tolerancer uanset støbemetode, er nøjagtighedsfordelen ved investeringsstøbning måske irrelevant – du vil alligevel maskinere kritiske overflader. Beslutningen drejer sig derefter om andre faktorer: komponentens størrelse, produktionsmængde og samlede omkostninger.

2.2 Overfladekvalitet

Proces Ra efter støbning (μm) Ra efter sandblæsning (μm) Bedst mulige
Sand casting 12.5–25 6.3–12.5 3,2 (med zirkonholdig formesand)
Skalform 6.3–12.5 3.2–6.3 1,6 (med fint harpiksbelagt sand)
Investment Casting 3.2–6.3 1.6–3.2 0.8

Konsekvenser for valg : For funktionelle overflader, der forbliver som-støbt (f.eks. væskekanaler, ikke-tætningsflader, ydre kosmetiske overflader), kan investeringsstøbningens glattere overfladeafslutning eliminere behovet for sekundære finishoperationer. For overflader, der alligevel vil blive maskinbearbejdet, er den som-støbte overfladeafslutning stort set uden betydning.

2,3 Delstørrelse og vægtkapacitet

Proces Typisk interval Praktisk maksimum Begrænsende faktor
Sand casting 5–5.000 kg over 100.000 kg Smeltekapacitet; kranekapacitet; formhåndtering
Skalform 0,5–100 kg cirka 200 kg Kraft på skallene under montering og støbning
Investment Casting 0,05–25 kg ca. 100 kg Skalstrukturintegritet under afstøbning; voksmodeldeformation

Konsekvenser for valg for dele over ca. 100 kg er sandafstøbning den eneste anvendelige mulighed blandt disse tre processer. For dele over ca. 200 kg bliver selv skalskabelafsøbning upraktisk. Store slaggryder (5–25 ton), tunge ventilkroppe (>500 kg) og komponenter til minedriftsudstyr fremstilles udelukkende ved sandafstøbning.

2.4 Økonomi for produktionsmængde

Proces Økonomisk minimum Økonomisk optimum Enhedsomkostningstendens
Sand casting 1 stk. 10–1.000 styk Omkostningerne falder moderat med mængden; værktøjsamortisering udgør en mindre del
Skalform 500 stykker 1.000–20.000 styk Omkostningerne falder betydeligt med stigende volumen; afskrivning af værktøj er afgørende
Investment Casting 100 stykker 1.000–50.000+ styk Omkostningerne falder kraftigt med stigende volumen; høje værktøjsomkostninger skal afskrives

Volumengrænsen ved volumener under ca. 100 styk er sandstøbning næsten altid den billigste løsning, da den undgår værktøjsinvesteringen forbundet med investeringsstøbning eller skalstøbning. Mellem 100 og 500 styk bliver skalstøbning og investeringsstøbning konkurrencedygtige, hvis den forbedrede nøjagtighed reducerer maskinbearbejdningens omkostninger. Ved volumener over ca. 1.000 styk opnår investeringsstøbning ofte de laveste samlede omkostninger (støbning + maskinbearbejdning) for dele på under ca. 25 kg.

2,5 Værktøjsomkostninger og levertid

Proces Materiale til mønster/værktøj Værktøjsomkostningsinterval Værktøjsholdbarhed (typisk) Levertid for nye dele
Sandstøbning — træmønster Træ (hårdt træ, mahogni, mønsterkvalitets spånplade) 5005,000 50–500 støbninger 23 uger
Sandstøbning — aluminiumsmønster Aluminium (støbt eller drejet) 3,00020,000 5.000–50.000 støbninger 3–6 uger
Skalstøbning — metal-mønster Støbejerns- eller stålmønsterplade 3,00025,000 10.000–100.000 skaller 4–8 uger
Investment casting — voksform Aluminium eller stål (drejet) 2,00015,000 10.000–100.000+ skud 4–8 uger

2,6 designkompleksitet

Designfunktion Sand casting Skalform Investment Casting
Indvendige hulrum Kræver kerne – øger omkostningerne og begrænser kompleksiteten Kræver kerne; god præcision ved kerneudskrivning Keramisk kerne eller opløselig kerne – fremragende kapacitet
Tyndvæggede dele ≥4–6 mm ≥3–4 mm ≥1,0–1,5 mm – langt bedst
Skarpe hjørner Minimumradius ≥2–3 mm Minimumradius ≥1–2 mm Minimumradius ≥ 0,25–0,5 mm
Undercuts Kræver løse dele eller kerne Løse dele mulige, men dyre Kan fremstilles med sammenfaldbare eller opløselige kerner
Ingen udtrækshældning Ikke muligt Ikke muligt Muligt – mønsteret smeltes ud
Tekst / logoer Fremhævet eller indtrykt; minimumshøjde 2 mm Fremhævet eller indtrykt; minimumshøjde 1 mm Udmærket – fin detaljering, minimumshøjde ca. 0,3 mm
Nær-nettoform-egenskab Moderat — kræver bearbejdningsfradrag God — reduceret bearbejdningsfradrag Udmærket — minimalt bearbejdningsfradrag; nogle overflader kan måske bruges som-gøst

Del 3: Omkostnings sammenligning pr. scenarie

Den reelle omkostning ved en støbeproces er ikke prisen pr. kilogram støbning — det er den samlede omkostning for den færdige, inspicerede del leveret til din kaj. Dette omfatter mønsterværdi (afskrivning), støbningsomkostning, bearbejdningsomkostning samt omkostning for udskudt materiale/genbearbejdning.

Scenarieanalyse: 5 kg stålvandhane, 1.000 enheder/år

Omkostningselement Sand casting Skalform Investment Casting
Mønster/formomkostning (afskrevet over 3 år) 1,800(a l u herrer stræk jeans jeg n u herrer stræk jeans p a t t e r n )÷3,000=0,60/enhed 12,000÷3,000=4,00/enhed 10,000÷3,000=3,33/ekst.
Støbeenhedspris 15.00(3,00/kg) 22.00(4,40/kg — højere energi- og harpiksomkostning) 28.00(5,60/kg — højere løn- og keramikomkostning)
Maskinbearbejdning (estimeret) 35,00 USD (3 opsætninger; større tilladelser) 25,00 USD (2 opsætninger; reducerede tilladelser) 15,00 USD (1–2 opsætninger; næsten nettoform)
Værktøjsamortisering pr. enhed $0.60 $4.00 $3.33
Samlet stykpris (1.000 stk) $50.60 $51.00 $46.33

Ved 1.000 stk/år opnår investment casting den laveste samlede omkostning, selvom støbeprisen er højest – fordi støbningen i næsten færdigform drastisk reducerer maskinbearbejdningsomkostningerne. Dette illustrerer, hvorfor det kun at sammenligne støbeprisen pr. kilogram er misvisende.

Scenarieanalyse: 500 kg stålslagpotte, 10 stk/år

Omkostningselement Sand casting Skalform Investment Casting
Gennemførlighed Muligt og standard Ikke muligt (størrelsen overstiger skalformens kapacitet) Ikke muligt (størrelsen overstiger investment casting-kapaciteten)
Mønstromkostning 5.000 USD (træ)
Støbeenhedspris 2,500(5,00 USD/kg)
Bearbejdningsomkostning 1.200 USD (vandret boretårn)
Total enhedspris $4,200(herunder mønsterafskrivning) N/A N/A

For store, lavvolumen-støbninger er sandstøbning den eneste anvendelige proces blandt de tre. Derfor fremstilles tunge industrielle komponenter – slaggeredskaber, malkasser, store pumpehuse og turbindele – udelukkende ved sandstøbning.


Del 4: Beslutningsramme

Hvornår man vælger sandstøbning

Sandstøbning er standardvalget, når:

  • Delen vejer mere end ca. 100 kg — den praktiske øvre grænse for skallform- og investeringsstøbning
  • Produktionsvolumen er lavt (1–100 styk) – undgår værktøjsinvesteringen ved alternative processer
  • Ekstremt store tværsnits tykkelsesmål er påkrævet — sandforme kan håndtere sektioner over 500 mm
  • Et bredt udvalg af materialer er nødvendig på tværs af forskellige dele — sandgødning kan håndtere stort set enhver smeltbar legering
  • Budgettet til værktøjer er begrænset — træmønstre er den billigste indgangsstrategi
  • Designændringer er sandsynlige under udviklingen — træmønstre kan ændres; metalværktøj kan ikke det
  • Maskinbearbejdning er påkrævet på de fleste overflader alligevel — præcisionsfordelen ved alternative processer tilføjer ingen værdi

Molten metal pouring into sand casting mold with dramatic foundry lighting

Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. har bygget sit ry på store sandstøbninger — slaggeredskaber, tunge ventilhuse og komponenter til minedriftsudstyr op til 25 tons — ved at udnytte mere end 65 års erfaring med støbning af tunge sektioner og en produktionsfacilitet på 80.000 m².

Hvornår man skal vælge investeringsstøbning

Investeringstøbning er optimal, når:

  • Delenes vægt er under ca. 25 kg og kompleksiteten er høj
  • Næsten-nettoform er værdifuld — den reducerede maskinbearbejdningsomkostning kompenserer den højere støbepris
  • Produktionsvolumen overstiger ca. 500 styk/år — værktøjsinvesteringen er berettiget
  • Tynde vægge under 3 mm kræves — ikke mulige i sand- eller skalform
  • Rustfrit stål, niklelegering eller kobaltlegering er specificeret — investeringsstøbning håndterer disse med fremragende overfladekvalitet
  • Der kræves ingen nulprototype på funktionelle overflader – eliminerer træk-induced bearbejdning
  • Fin overfladedetalje (skrift, logoer, reservedelsnumre) er nødvendig som-støbt

Hvornår man vælger skalformstøbning

Skalformstøbning optager den mellemste position og er optimal, når:

  • Delen vejer 1–100 kg – inden for skalformstøbnings område med bedst ydeevne
  • Jernstøbninger (gråt eller nodulært støbejern) med moderat kompleksitet
  • Produktionsmængden er 1.000–20.000 styk/år — hvor sandstøbningens højere maskinbearbejdningsomkostninger bliver betydelige, men investeringsstøbning er overdimensioneret
  • En bedre overfladefinish end ved sandstøbning er nødvendig men nøjagtigheden ved investeringsstøbning kræves ikke
  • En hurtigere cykeltid end ved sandstøbning er værdifuld — skallastøbningens cykeltider er kortere på grund af den hurtige skalhærdning
  • Komplekse tyndvæggede jernstøbninger — skallastøbningens tynde skal køler hurtigere end sand, hvilket giver en finere mikrostruktur

Del 5: Hybride og fremadrettede tilgange

Kombination af processer med sekundær maskinbearbejdning

I praksis kan valget af støbeprocess ikke adskilles fra strategien for maskinbearbejdning. En sandstøbning med aggressiv CNC-maskinbearbejdning kan opnå samme færdigdele-nøjagtighed som en investeringsstøbning med let maskinbearbejdning — til lavere samlede omkostninger for mellemstore til store dele.

Ved Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. , den integrerede arbejdsgang fra støberi til maskinstation muliggør denne optimering: mønsterdesign tager hensyn til strategien for maskineeringens referencepunkter; støbe-simulation forudsiger, hvor der er behov for ekstra maskineeringsfrigang; og CNC-programmeringsteamet udformer maskineeringsoperationer, der effektivt fjerner den variable støbefrigang og opnår præcise tolerancer uanset variationer i støbeprocessen.

3D-printede sandforme og -kerne

En omstødende udvikling inden for sandsstøbning: binder-jetting-3D-printere kan nu fremstille sandforme og -kerne direkte fra CAD-data – hvilket eliminerer mønstret fuldstændigt. Dette er forstyrrende for:

  • Prototype og enkeltstøbninger : Gennemløbstid reduceret fra uger til dage; omkostningerne til mønstre elimineret
  • Komplekse indvendige geometrier : Kerner kan printes med indre kanaler, som er umulige at fremstille med traditionelle kernekasser
  • Design-iteration : Formgeometrien kan ændres mellem produktioner uden ændringer af værktøjer

3D-printede sandforme konkurrerer endnu ikke med konventionelle mønstre på stykpris for produktionsvolumener over ca. 50 styk, men for lavvolumen-, højkomplekse støbninger er de allerede pris-mæssigt konkurrencedygtige og betydeligt hurtigere.


Del 6: RFQ-checklisten – hvad du skal fortælle din støberi

For at modtage præcise procesanbefalinger – og sammenlignelige tilbud – skal din RFQ indeholde:

INFORMATION Hvorfor det er vigtigt
2D-tegning + 3D-CAD-model Gør præcis vægtberegning, delingslinjeanalyse og maskinbearbejdningsstrategi mulig
Materiale specificering (ASTM/EN-kvalitet) Afgør støbetemperatur, krympetillæg og proceskompatibilitet
Årlig mængde og ordrefrekvens Styrer valg af mønstermateriale (træ vs. aluminium vs. metalform)
Krævede tolerancer og kritiske funktioner Identificerer, om nær-netform (investment casting) eller efterstøbemaskinering er den rigtige fremgangsmåde
Krav til overfladekvalitet på støbte overflader Afgør, om sandstøbning med overfladesand, skallform eller investment casting er nødvendig
Krav til ikke-destruktiv undersøgelse (NDE) og testning Påvirker kravene til proceskontrol og dokumentation
Anvendelseskontekst Driftstemperatur, tryk, miljø og belastning informerer støberiingeniørens procesanbefalinger

Et professionelt støberi vil ikke blot tilbyde pris på din tegning – de vil anbefale en fremstillingsmetode. Hvis leverandøren ikke foreslår en proces eller tilbyder at prisangive alle tre uden vejledning, tilføjer de ingen ingeniørmæssig værdi.


Konklusion: Udvalgsmatricen

Kriterium Sand casting Skalform Investment Casting
Størrelseskapacitet for emne ✅ Ubegrænset ⚠️ Op til 200 kg ⚠️ Op til 100 kg
Lav mængde (1–100 stk.) ✅ Bedst ❌ Uøkonomisk ❌ Uøkonomisk
Høj mængde (>1.000 stk.) ⚠️ Højere maskinbearbejdningssomkostning ✅ God ✅ Bedst til små dele
Dimentionel præcision ⚠️ CT8–CT12 ✅ CT6–CT8 ✅ CT4–CT7
Overfladekvalitet (efter støbning) ⚠️ Ra 6,3–25 ✅ Ra 3,2–12,5 ✅ Ra 1,6–6,3
Tynde vægge (<3 mm) ❌ Ikke muligt ⚠️ Grænseområde ✅ Bedst
Ingen udtrækshældning ❌ Ikke muligt ❌ Ikke muligt ✅ Muligt
Værktøjsomkostninger ✅ Lavest ⚠️ Mådelig ⚠️ Middel–høj
Materialer ✅ Bredest ⚠️ Fokuseret på jern/stål ✅ Meget bred (inkl. superlegeringer)
Store sektioner (>100 mm) ✅ Bedst ❌ Problemer med kølingstyring ❌ Risiko for skalintegritet
Designiteration under udvikling ✅ Let (tilpas mønster) ❌ Svært (ny værktøjning) ❌ Svært (ny støbeform)

Forklaring ✅ Stærk kandidat; ⚠️ Acceptabelt med betingelser; ❌ Ikke anbefalet

Der findes ikke en "bedste" støbeproces i det abstrakte — det er altid den proces, der leverer den krævede kvalitet til den laveste samlede omkostning for den specifikke komponentgeometri, materiale og produktionsmængde. Den strukturerede sammenligning i denne vejledning giver rammen for denne vurdering.


Usikker på, hvilken støbeproces der er rigtig for din komponent? Dandong City Pengxin Machinery Co., Ltd. leverer sandstøbning, skalstøbning og investeringsstøbning med integreret CNC-bearbejdning fra vores 80.000 m² store facilitet. Vores ingeniørteam gennemgår dine tegninger og anbefaler den optimale fremstillingsmetode — kontakt os for at starte samtalen.

Nyheder

Få et gratis tilbud

Vores repræsentant vil kontakte dig inden for kort tid.
E-mail
Mobil/whatsapp
Navn
Company Name
Message
0/1000